Haarlem's Dagblad Haarlem's financiën Het Blijmoedige Boek. Duurder rooken. Spanning vergroot. Actikelm enz. 58e JAARGANG No. 17727 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 2 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentlën: 1-5 regels ƒ2.—, elke regel meer 0 40 Reclames ƒ0 65 oer regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0 70, elke regel meer 0.17^4 Groentjes zie rubriek Een Amsterdamsche uitgever heeft een prijs vraag uitgeschreven voor het beste blijmoedige boek. Hij duidt het in de volgende bewoordingen aan: „Een vorm van litteratuur waaraan in dezen tijd trouwens in alle tijden behoefte bestaat. Wat onder blijmoedigheid wordt verstaan, behoeft wel niet nader te worden omschreven: het is een goed-vaderlandseh woord, dat tal van de beste Nederlandsche eigenschappen ^jnhoudt, als daar zijn: optimisme, moed en humor van de goede eoort". Kennelijk is hij zelf met deze eigenschappen be gaafd; in elk geval werd hij er door bezield toen hij als voorwaarde nummer éen voor zijn prijs vraag stelde: Tot mededinging wordt ieder Neder- landsch en Vlaamsch auteur uitgenoodigd, mits van hem of haar nog nimmer eenig werk van het in deze prijsvraag bedoelde karakter in boekvorm is verschenen. Waarmee hij dus alle bestaande blijmoedige boe- ken-schrijvers uitsluit, in vervolg op dewelke koene daad hij drie hunner: Henriëtte van Eyk, Johan Luger en Hans Martin, tot gezworenen verhief. Zij zullen de Nieuwe Blij moedigen te beoordeelen krijgen. Die uitsluiting noem ik een koene daad, want zij neemt de aanwezigheid aan van veel blijmoedig schrijftalent in ons volk, dat slechts een aanspo ring noodig heeft om zich te uiten. Zelfs snel te uiten, want de termijn van inzending sluit reed6 op den eersten September, zoodat de deelnemers ^maar vijl. maanden tijd hebben om hun werk te ontwerpen en te voltooien, hetgeen niet ruim ge meten is en een al te breede opzet, zich materiali- seerend in hetgeen boekbeoordeelaars gewoonlijk als „een turf' aanduiden, vrijwel onmogelijk maakt. Vooral voor debuteerende schrijvers, die toch wel de overgroote meerderheid van de inzenders zul len vormen. Want is het aannemelijk dat diegenen onder onze erkende schrijvers en schrijfsters, die tot dusver geen enkel blijmoedig werk gewrocht hebben, zich op dit gladde ijs zullen wagen? Het schijnt er te glad voor. Hoe gaat het met schrijven, evenals trouwens met allen scheppenden arbeid? Men moet het met geestdrift en overgave doen, men moet uit zijn ziel en zijn levenssfeer schrijven on\ te slagen. Anders wordt het op zijn best kunstig maakwerk. En dat is bijzonder ge vaarlijk als men het gebied van den humor be treedt, van den blijmoedigen humor nog wel want er bestaan ook andere vormen waarop de regel, dat de afstand van het verhevene tot het belachelijke slechts éen voetstap is, zich bijzonder sterk doet gelden. Ik hoop voor de niet-blijmoe digen onder onze romanschrijvers en -schrijfsters dat zij dit, terwille van ziohzelf en hun ongerepte aomervacanties, zullen inzien. Als ik bijvoorbeeld denk aan een onzer verdienstelijkste schrijfsters: Ina Boudier-Bakker en daarbij in het bijzonder aan Ihaar boek „De Klop op de Deur", bij welke herinnering mij weemoed bevangt, dan neem ik aan dat zij niet aan dezen wedstrijd zal deelne men. En zoo zijn er velen, want het is een bekende klacht dat de Nederlandsche roman-litteratuur aan fonkelenden geest en sprankelenden ihumor arm is, zoodat men een werk, dat daarin -uitblinkt, in ons land zelfs niet licht als roman erkennen zal. De Amsterdamsdie uitgever vraagt dan ook maar om „een boek". Behalve de uitgeschakelde blijmoedige auteurs en hun voor deze prijsvraag niet bestemde tegen hangers is er evenwel een derde groep. En die kan door deze prijsvraag in den pijnlijksten twijfel komen te verkeeren. Zij leeft en heeft reeds gewerkt in het grensgebied: „tusschen twee werelden" zou mej. Anne H. Mulder zeggen, daar mee aanduidend dat haar cyclus „Zeven Eeuwen Nederlandsche Levenskunst" noch wetenschappe lijk werk, noch historische roman is. In hun boe ken mogen optimisme, moed en humor van het goede soort niet overheerschen, zij komen er noch tans in tot uiting. Dit is denkbaar zelfs bij ver scheidene sterfgevallen, zelfs bij een moord, ja tot in een psychologischen roman vol minderwaardig heids-complexen toe. Wat moeten de scheppers van zulke werken, zioh afvragend of zij niet te blij moedig geweest zijn om mee te mogen doen, be ginnen? De eenige oplossing lijkt mij, aan den uit gever te schrijven natuurlijk in niet al te blij moedigen trant, anders schakelt hij hen meteen uit wegens verdachte routine en hem hun boeken lijstjes erbij te zenden. Waarop hij zeker ontstellen zal en zijn gezworenen te -hulp roepen. Hebben Henriëtte van Eyk, Johan Luger en Hans Martin voorzien, dat zij op deze wijze genoopt kunnen wor den tot een „voorronde", die een veel zwaarder taak zou kunnen opleveren dan de eindstrijd zelf? In sportkringen zou men zooiets „éliminatoire" of wel „afvalronde" noemen. Als ik denk aan het geen er alleen al in de laatste vijf jaar verschenen is benijd ik de jury niet en voorzie een levenstaak met vaste salarissen (en pensioen) in dienst van dien uitgever^ Hun erkende blijmoedigheid zal hen hopelijk een uitweg doen vinden. Sympathie voor de prijsvraag heb ik toch eigenlijk wel, want zij vertegenwoordigt een moedige poging om de blij moedige litteratuur in ons land te verrijken. Nu moet nog medegedeeld worden waarom ik zooveel deelnemers verwacht, Er zijn niet alleen vijf prijzen uitgeloofd, de eerste ten bedrage van duizend en de tweede van vijfhonderd gulden, maar bovendien zal de winnaar als honorarium voor den eersten druk van zijn werk f 1000 krijgen en voor eiken herdruk nog eens die som. Hetgeen niet ge ring is in Nederland: op deze basis een jaa'rlijksch boek produceerend, zou een vrijgezel met beschei den eischen zoowaar van de litteratuur kunnen leven! Groot zal de triomf zijn van den man of de vrouw die de eerepalm wegdraagt, die door de jury dit teek en der eere en die duizenden wordt waar dig gekeurd. Want u weet hoe juries soms zijn: het komt voor dat zij de hoogste onderscheiding niet toekennen, zooals dezer dagen, nog met een of an- Met ingang van 1 April is de uitvoer van een belangrijk quantum Nederlandsche bloemen naar Duitschland toegestaan. Dit was Dinsdag aanleiding tot groote bedrijvigheid op de veiling te Aalsmeer, waar de collecties geurige koopwaar grif van de hand gingen. (Foto Pax Holland) Tot begri.ipelijk onbehagen Van dc rookers is gemeld; Rookgerei is dezer dagen Hooger weer op prijs gesteld. Wie soelaas en smaak vereeren Van het nicotiaansche kruidt Blazen zonder 't te vaardeeren Kostelijker wolkjes uit. En ze moeten dan maar denken Dat ze met hun rookfestijn, Door 't genot dat het kan schenken, Dubbel in de wolken zijn. Ook al is het minder leuke, Dat aan 't einde zoo gezegd, Heel wat kostelijke peuken In de asch worden gelegd. 't Feit zal nief de rook verdrijven, Het blijft spek voor veler bek. Sigaret, sigaartje blijven Zij 't voorzichtiger, in „trek". deren Prix de Rome gebeurd is. Moge zulk een te leurstelling uitblijven; zij zou een onverdiende smet werpen op onze inderdaad groote vaderlandsehe blijmoedigheid. Onverdiend, want een volk kan zeer blijmoedig zijn zonder toevallig juist een Honoré de Balzac te bezitten, wiens „Mercadet" mij in mijn jeugd het eerste diepe besef bijbracht, hoe groot men moet zijn om een waarlijk blijspel te sChrij ven R. P. Een meevaller van f140000 In ons vorig nummer hebben wij reeds gemeld, dat thans door het betrokken departement in den Haag de definitieve uitkeering is vastgesteld die Haarlem over het belastingjaar 1939 1940 uit het Gemeentefonds krijgt. Deze is bepaald op f 1.125.721. De voorloopige uitkeering idie gegrond was op de vermoedelijke opbrengsten van het Ge meentefonds) was door den Haag indertijd f 140.000 lager vastgesteld. Dit beteekent dus voor Haarlem een voor deel van f 140.000. Deze f 140.000 komen het dienstjaar 1941 ten goede. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1941 in den raad was het tekort voor dat jaar geraamd op f 2.125.000. (Welk bedrag Hdarlem van het rijk hoopt te ontvangen). Dit tekort wordt nu verlaagd tot f 1.985.000. Gewt stelijk Arbeidsbureau te Haarlem Komt in het vroegere Doopsgezinde Weeshuis. In een groot deel onzer vorige oplage hebben wij gemeld, dat tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem is benoemd de heer W. H. M. Niënhiuis Ruvsch. De arbeidsbemiddeling is, naar men weet, rijks taak geworden en de werkzaamheden, welke op dit terrein worden verricht gaan over naar de ge westelijke arbeidsbureaux. Deze krijsen dus de zorg voor dé arbeidsbeurs en de jeugdregistratie en de gemeentelijke arbeidsbeurs met haar agent schappen komt te vervallen. De dienst van de werkloosheid -bestrijding, aan de Hoofmanstraat gevestigd, blijft derhalve onder leiding van den directeur den heer J. Vader voortbestaan, zij het dan zonder arbeidsbeurs en jeugdregistratie. Daarnaast blijven echter nog vele onderdeelen over als: beroepskeuze, werkloosheidszorg, werk verschaffing. centrale werkolnats voor werkloozen en cultureele verzorging. Het nieuwe Cnvesfelh'k* Arbeidsbureau zal. ver moedelijk met. ineaner van 1 M=i f"»vesHsrd worden In het voorma lice Doopsgezinde Weeshuis aan den Kleine Houtweg. Onder het ressort van het bureau zullen behalve de omliggende semeenten om. vallen Beverwijk. Uitgeest en Haarlemmerliede. Er zullen da ""•om versrhlVpnde bijkantoren worden gevestigd De benoeming van den heer Niënhuis Ruvsch gaat per 1 Mei a.s. in. Het Haarlemsclie gemeentebestuur. Voordracht voor de benoeming van twee wethouders. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen de benoeming van twee wethouders van Haarlem te verwachten. De regeeringscommissaris heeft ter benoeming voorgedragen de heeren Dr. Ch, A. Götte. arts en M. van Driel, leeraar aan het Ken- nemer Lyceum. Voorloopig geen schoeiienbons. Te Haarlem moeten eerst alle aauvragen behandeld worden. De Haarlemsche Distributied ïenst deelt mede: In verband met het groote aantal nog te behan delen gevalfen en het thans nog beschikbare aan tal bonnen is de Haarlemsche Disfcributiediensrt genoodzaakt het uitreiken van aanvraagformulie ren voor schoenenbons voorloopig tot nader aan kondiging stop te zetten. Zoodra de thans in behandeling zijnde aanvragen zijn afgehandeld, zal wederom gelegenheid tot nieuwe verzoeken worden gegeven. Op het oogenblik is dit vruchteloos. Men wachte düs éven op nadere aankondiging. Vleeschbon 09 kan worden vernietigd. Ook in de toekomst zullen de met „09" ge merkte bonnen van de vleeschkaart niet voor het koopen van vleesch en vleeschwaren worden aan gewezen. Alle met „09 vleesch" en „09 worst en vleeschwaren" gemerkte bonnen van de vleesch kaart kunnen derhalve worden vernietigd. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 30 April op bon no. 8 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld: voor groep 1 10 K.G. hondenbrood; voor groep 2 10 K.G. hon denbrood; voor groep 3 8 K.G. hondenbrood; voor groep 4 5 K.G. hondenbrood; voor groep 5 4 K.G. hondenbrood; voor groep 6 3 K.G. honden brood. Op bon no. 8 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode li/2 K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1941 is bon no. 8 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Het tijdelijke Postkantoor te Heemstede Ondanks het feit dat het gebouw van het tijde lijke postkantoor aan den Binnenweg te Heemstede reeds sinds eenigen tijd voltooid is, zal het nog wel enkele weken duren voordat het in gebruik kan worden genomen. Met de meubileering zal nog wel een poosje gemoeid zijn en het zal vermoedelijk half Mei worden voordat het kantoor zijn deuren voor het publiek zal openen. Oprichting van een lichtgas- compressiestation. Op terrein Gemeentereiniging. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter Inzage gelegd een verzoekschrift van het gemeentebestuur van Haarlem aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, om ver gunning tot oprichting van een lichtgascompressiestation met aftap-innchting op een terrein van de gemeente- reiniging aan den Oudeweg no. 93. waarbij gebezigd zul len worden 2 electromotoren, elk 30 P K., dienende voor de aandrijving van 2 compressoren, benevens daarbij be- hoorende apparaten, als koelers, filters en reservoirs. Geen dooden door vliegeraanvallen. Veerboot met mitrailleurvuur bestookt. 's-GRAVENHAGE, 1 April Gistermiddag en in den afgeloopen nacht zijn eenige Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Een aan tal brisantbommen werd omlaag geworpen. Het grootste deel viel op het vrije veld, zoodat geen schade ontstond. Op een plaats bij een Noordzee- eiland werden bommen omlaag geworpen, die alle in het water vielen en eveneens geen schade deden. Elders werd door een vrij laag dalend vliegtuig met een machinegeweer op een veerboot geschoten. Gelukkig trof dit vuur op de uitslui tend met Nederlandsche civiele personen gevulde boot geen doel. zoodat wonder boven wonder geen dooden of gewonden te betreuren zijn Op een an dere plaats werden door het omlaag werpen van brisant- en brandbommen vier woonhuizen ver woest en eenige andere huizen beschadigd. Een brisantbom trof een nieuw gebouw, dat misschien voor een kazerne gehouden werd. en richtte ge ringe schade aan. Daar het gebouw onbewoond was, vielen ook hier geen dooden of gewonden (A.NP.) Duitsch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Huil en Great Yarmouth. BERLIJN, 1 April (D.N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Iuchtwapen heeft tijdens gewapende ver kenningen in het zeegebied om Engeland een koopvaardijschip van 1000 b.r.t., deel uitmakende van een convooi, tot zinken gebracht en een ander groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. By den aanval in duikvlucht door gevechtsvliegtuigen op een vliegveld in Zuid-Engeland werden vier han gars zwaar getroffen; zij geraakten in brand. An dere bomaanvallen waren gericht op de haven inrichtingen van Falmouth. Bij luchtgevechten boven het Kanaal werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Artillerie van het leger beschoot in de middaguren belang rijke militaire doelen in Dover; de uitwerking kon worden waargenomen. Des nachts vielen formaties van het Iuchtwapen de havenwerken van Huil en Great-Yarmouth op succesvolle wijze aan. Groote branden veroorzaakten zware verwoestingen. In de haven van Great-Yarmouth geraakte een schip in brand. In Noord-Afrika bestreden Duitsche formaties duikbommenwerpers met goed resultaat veldstel- lingen en concentraties van Britsche gepantserde afdeelingen. De aanvallen geschiedden met bom men van zwaar kaliber. De vijand liet 's nachts met zwakke strijd krachten brisant- en brandbommen vallen in West- en Noord-West-Duitschland. In een mid- dermatig groote stad van Noord-West Duitsch land ontstond grootere schade aan gebouwen. Bij Bielefeld werd de ziekeninrichting van Bethel voor de tweede maal binnen enkele weken tijds gebombardeerd. Een voltreffer verwoestte hier een ziekenhuis; daarbij werden talrijke personen ge dood of gewond. Patrouillevaartuigen schoten met luchtdoel artillerie een der aanvallende vliegtuigen neer, In den tijd van 16 tot 31 Maart verloor de vijand 55 vliegtuigen en elf versperringsballons. In den zelfden tijd gingen 24 eigen vliegtuigen verloren. Rijksmark geen wettig betaalmiddel hier te lande. De opheffing van de deviezengrens tusschen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de rijiksmark in Nederland wettig betaal middel wordt. Betaalmiddel in Nederland is uit sluitend de gulden en de Reichskreditkasse- scheine. Uit het Duitsche rijk kunnen natuurlijk betalingsmiddelen naar Nederland worden over gebracht, die tegen de geldende clearingkoers kunnen worden ingeruild. Iedereen kan derhalve marken in betaling aannemen, want zij kunnen bij iedere bank worden ingeruild. Duitschers mogen geen buitenlandsche effecten aanschaffen. Naar Dinsdag op de persconferentie te 's-Gra- venhage werd medegedeeld Is de aankoop van buitenlandsche effecten door Rijks-Duitschers niet geoorloofd. Hiervoor behoeft men de toestem ming van het deviezeninstituut, dat deze volgens de thans geldende bepalingen geeft. Regeling „vrije gulden". Ten opzichte van den zoogenaamden „vrijen gulden" werd op de persconferentie nog medege deeld dat het hier gaat om het creëeren van een instituut uit hoofde van vrijwillige goud-afleve ring door vreemdelingen aan de Nederlandsche Bank. Het is redelijk, dat, indien de vreemdeling daaruit een guldensaldo gekregen heeft, hij daarover dan vrij zal mogen beschikken. Dit is men verplicht te doen, en dat is dan ook het be grip „vrije gulden", een instituut dat vrijwel in iedere deviezenregeling bestaat, maar, omdat de rest gebonden is, hier in Nederland zijn intrede doet. Opheffing „ondersteuningsmarken". Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zullen, nu het geheele betalingsverkeer vrij is, de z.g. „ondersteuningsmarken" komen te vervallen. Nieuwe regeline Amerikaansche certi ficaten te wachten. Ten aanzien van Amerikaansche certificaten is eerlang een nieuwe regeling te verwachten. Twee organisten uit Haarlem te Amsterdam benoemd. Herman Nieland en Han Hoogewoud. In de plaats van Piet van Egmond. aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, be noemde het consistorie der hersteld Evangelisch Luthersche gemeente te Amsterdam tot organist der kerk aan den Kloveniersburgwal Herman Nie land, thans organist bij de Evangelisch Luther sche gemeente te Haarlem. De heer Nieland genoot zijn opleiding als orga nist en pianist aan het Amsterdamsch conserva torium als componist bij Sem Dresden. In 1931 be haalde hij het einddiploma Op 18-jarigen leef tijd gaf hij zijn eerste orgelconcert te Haarlem. Sindsdien concerteerde hij geregeld, zoowel voor de radio als in kerken en concertzalen of ver leende zijn medewerking aan abonnementscon certen o.I.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg in het Concertgebouw. Ten behoeve van den eeredienst componeerde hij o.a. twee cantates namelijk „Halleluja, eeuwig dank en eere" en „Het gebed des Heeren". Verder schreef hij orgelwerken als: „Fantasie over een vaste burg". Sonate over psalm 68 (3 deelen), fan tasie over „De Heer is mijn herder" en bewerkin gen van geestelijke liederen. Op het gebied der wereldlijke muziek componeerde hij koorwerken, liederen, piano- en orgelwerken. De bijzondere kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam heeft den heer Han Hooge woud. organist van de Oosterkerk te Haarlem be noemd tot organist van de Oude Kerk te Amster dam. De heer Hoogewoud hoopt l.sten Paaschdag zijn nieuwe functie te aanvaarden. De heer Han Hoogewoud werd 31 December 1906 te Amsterdam geboren. Voor het "e>-krh>en van het A-diploma der N.O.V. stude°rde hij bij Cor Kee. om vervolgens aan het Amst. Conserva torium zijn studie voort te zetten onder leiding van C. de Wolf en Anfchon v. d. Horst. Na het be halen van het eindd'ploma (hoofdvak orgel" zette hij zijn studie nog een jaar bij v. d. Horst voort. In 1932 volgde.zijn benoeming tot organist van de Ned. Herv. Oosterkerk te Haarlem. tusschen Duitschland en Joego Slavië Berlijn constateert een toe nemende anti-Duitsche houding van Belgrado. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: „De algemeene anti-Duitsche tendentie in Joego-Slavië is sterk toegenomen", al dus. zoo vernemen wij van welingelichte zijde, hoorde men Dinsdagmiddag in poli tieke kringen te Berlijn. In deze kringen verluidt verder dat in Joego-Slavië een mobilisatie heeft plaats gehad die op het oogenblik nog voortduurt. Aan de uitlatin gen die tot dusver gedaan zijn over de po litieke vraagstukken en de gebeurtenissen in Joego-Slavië heeft men niets toe te voe gen. De ontwikkeling in Joego-Slavië wordt be- invloed door oncontroleerbare, van haat ver vulde ophitsers die dorpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vermoorden en Duitschers verjagen. In dezelfde politieke kringen constateert men dat de Joego-Slavi- sche regeering steeds weer tracht berichten over demonstraties die in het land gehouden zijn te- ge te spreken. Zoo heeft men van Belgrado uit bijv. het bericht verspreid dat de pro-Duit- sche Joego-Slavische journalisten met arn het hoofd den hoofdredacteur van de „Vreme" dr. Gregorjtsj weer vrijgelaten zijn, terwijl in werkelijkheia vaststaat dat deze personen zich nog steeds in arrest bevinden. Van Joego-Sla vische zijde blijkt duidelijk de poging om wel bepaalde maatregelen te nemen, doch in theo rie een zekeren afstand daarvan in acht nemen, welke bedoelingen Belgrado hiermede heeft is voorloopig slechts zeer moeilijk vast te stellen. Volgens berichten die gisteren in Berlijn zijn ontvangen zijn ook de leiders van de Duitsche volksgroepen gearresteerd.-Het feit dat de we- derzijdsche gezanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn gegaan, noemt men in politieke kringen alhier een bewijs voor den ernstigen toestand, waarin de Duitsch-Joegoslavische crisis is ge raakt. DE HOUDING DER KROATEN. AGRAM, 1 April. ID.NJ.) Vanochtend zijn in het Banoespaleis onderhandelingen gevoerd, waaraan deelnamen de Banoes, de president van de Kroatische Boerenpartij Ir. Matsjek, de vice-president Kosjoetitsj, de secretaris-generaal Krnjewitsj en de drie in Agram vertoevende Kroatische ministers dr. Andres, dr. Schutte en dr. Smoljan. Kosjoetitsj bracht rap port uit over den toestand in Belgrado en over de besprekingen die hij gisteren als afgezant van dr. Matsjek in Belgrado heeft gevoerd. De beraadslagingen duurden tot 1 uur vanmid dag. Er is nog geen beslissing gevallen over cle vraag of dr. Matsjek zitting neemt in het ka binet. Naar steeds weer in partijkringen wordt verzekerd zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den binnen- en buitenlandsche politieken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kroatische publiek is er uich, evenzeer als de politieke leiding, volkomen van bewust dat met de beslissing in de kwestie .n dr. Matsjek's medewerking aan de tegenwoor dige regeering in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpelijk dat de Kroaten met de grootste spanning de ontwikkeling der zaken volgen. Daarbij nemen zij de volledigste discipline in acht. Ook steeds weer van rnti- Duitsche zijde in omloop gebrachte geruchten hebben niet het gewenschte succes. Aan de uni versiteit die Maandagochtend weer werd ge opend, zijn geen incidenten voorgevallen. Volksduitschers uit de oostelijke staatsgebieden en zelfs uit Slavenië vluchten in steeds groo tere getale naar Kroatië, waar zij zich "eilig voelen. Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen adus deelt Stefani mede mag men wel aannemen dat Matsjek vastbesloten is vol strekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oorlog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den binnen- landschen toestand In de eerste plaats eischen zij onmiddellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan de buren te hergeven. Voorts zou de buitenlandsche propaganda on middellijk gestaakt moeten worden. Het be wind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm belang. SENAAT VAN JOEGO- SLAVIë ONTBONDEN. De Joego-Slavische regeering heeft, naar United Press meldt, den ouden senaat, waarvan de leden door de vorige regeering waren benoemd, ontbon den. In de v:er Servische provinciën zyn nieuwe gouverneurs benoemd. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Het blijmoedige boek. pag. 1 P. Gasus: Duurder rooken. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Redder der Menschheid pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Van T.: 11.180 H.A. pag. 3 Uit de Pers. pag. 5 J. H. D K - R <:h"uwineen over de laatste vijf seizoenen. nap. 6 J. B. Schuil: De Jaloersche gie rigaard. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1