Op Ontdekkingsreis Jiact Tlieuuis Beschermd natuurschoon DONDF.RDX'G 3 'APRIE 1941 HA ARE EM'S DA'GBEXB 2 in de arbeidssfeer van... r ILT u iets verder doorzwaaien met uw arm nadat u den bal geraakt hebt? We zullen het nog eens probeeren! Kijkt u vooral naar den bal, steeds naar den bal blijven kijken, juist, zoo is het uit stekend. Nu nog eens En zoo gaat de tennisleeraar maar door. Van de eene baan naar de andere. Het eene uur tracht hij een ongeoefende de allereerste beginselen van het tennisspel bij te brengen en een uur later is hij bezig een bepaalden slag van een bekenden tennis speler nog eens duchtig te verbeteren. Steeds opge wekt, sportief en gebruind, zoo stellen wij ons den idealen tennisleeraar voor en zoo is ook het beeld dat de heer C. M. M. Constandse, de bekende Haar- lemsche oefenmeester ons biedt als wij hem aan het werk zien. Een vermoeiend maar een mooi beroep. Nu de sport gelukkig allerwegen de erkenning vindt, die haar krachtens haar waarde voor de lichamelijke opvoeding toekomt, nu mogen ook de sportleiders zich in een steeds toenemende belang- De tennisleeraar in actie. (Foto archief) stelling voor hun persoon en hun werk verheugen. Het is wel merkwaardig, dat vooral bij tennis vele oefenmeesters door de sport zelf naar voren zijn gekomen en hun carrière begonnen als ballen- jongens. Een bescheiden variant derhalve op het Amerikaansche krantenjongen-millionnair thema. En het verschil zit hem heusch niet alleen in den kranten- of ballenjongen. Maar al zijn de tennis- leerafen dan geen millionnairs, ze hebben een taak waar ze zich met hun volle energie aan kunnen wijden in het besef dat ze ertoe meewerken het levensgeluk en de lichamelijke ontwikkeling van hun medemenschen te bevorderen. Met opzet wordt ook op den mentalen kant van de sport nog eens de nadruk gelegd, want de heer Constandse wees er zeer terecht op: geen goed sportleider zal die kunnen veronachtzamen. Maar laten we ons niet te ver verwijderen van de tennisbaan, want de leerlinge, een dame op leeftijd al, is nog steeds bezig de fore-hand, de grondslag van alle tennisslagen, te leeren en dat kost haar kennelijk nogal eenige moeite. Maar de tennisleeraar is geduldig. Tact, menschenkennis en spelkennis, dat zijn de vereischten die elke oefen- meester moet bezitten. Na de fore-hand komt vol gens de klassieke methode de backhand, vertelt onze gids in de tennis-arbeidssfeer, maar ik geef er de voorkeur aan eerst de service te leeren. De back-hand is voor den beginner meestal het moei' lijkst en daarom bewaar ik die voor het laatst. Als je nou na eenige lessen de dame weer ziet spelen moet je 'ns opletten hoe ze al aardig begint te ser veeren. De leerlinge in kwestie, die zich ook voor de theorie zeer interesseert, krijgt bij dit pluimpje een kleur van plezier. Weer een goede beurt voor den tennisleeraar, denk ik: geef je leerlingen zelf vertrouwen. Dat zal hun later bij wedstrijden te pas komen. Als de .fore-hand, de service en de back-hand geen onoverkomelijke moeilijkheden meer ople veren komen de andere slagen aan de beurt. De lob, de smash en de volley, en daarna pas, dus als de techniek volkomen beheerscht wordt, komt de tactiek. Het plaatsen van den bal, het tempo op voeren, het spreiden van het spel, oploopen naar het net, kortom al die fijne kneepjes die tennissen voor zeer velen zoo'n buitengewoon interessante sport maken. Uit dit alles is duidelijk af te leiden, dat de tennisleeraar zelf het spel volkomen moet beheerschen. De meeste oefenmeesters zijn daarbij groote tactici. Ze spelen immers niet om een wed strijd te winnen, tenzij tegen elkaar, maar om den bal zóó terug te slaan, dat de leerling alle gelegen heid krijgt de verschillende slagen te oefenen. Het eigen spel gaat daardoor natuurlijk niet vooruit en daarom moet de oefenmeester er .ook voor zor gen nu en dan mei een paar goede spelers een wedstrijd te spelen om weer de vechtlust terug te krijgen, die nu eenmaal voor het winnen van eiken wedstrijd noodig isDat is trouwens niet alleen bij tennissen en niet alleen bij sport het geval. zoo ge hem noemen wilt, was voor orfze groot ouders nog een volkomen onbekende figuur. Eerst na den wereldoorlog 1914-T8 is de groote vlucht van tennis begonnen. Maar toen ging het ook hard. De eerste oefenmeesters waren buitenlanders, doch geleidelijk kwamen er ook Nederlandsche tennis- leeraren. De heer Constandse vestigde zich in 1925 als eerste tennisleeraar in Haarlem. Zoo komt het dat hij reeds meer dan 1500 aspirant-tennissers de geheimen van de tennissport heeft ontsluierd. De sfeer waarin hij arbeidt wordt volkomen beheerscht door tennis. Zoo Is hij gebruind en wel op de baan en 's avonds zit hij weer te lezen in een nieuw werk, dat over zijn geliefde sport is geschreven. En er is wat over geschreven! Misschien heëft geen sport zoo'n uitgebreide litteratuur als tennis. Ge zult daarom niet verbaasd staan als ge verneemt dat de Ned. Lawn Tennis Bond voor haar diploma's als oefenmeester ook een grondige kennis der ten- nislitteratuur vereischt. Ja, die diploma'sZe zijn de troetelkinderen van onzen zegsman, want voor een belangrijk deel is het. aan zijn initiatief te danken, dat er inderdaad officieelc examens door den N. L. T. B. werden ingesteld. Het eerst kan men diploma A en daarna diploma B halen. Helaas is het nog niet zóó, dat alleen gediplomeerden le: mogen geven. Weliswaar wordt er door den N. L. T. B. druk op de baanexploitantcn uitgeoefend geen onbevoegden gelegenheid te geven op de ba nen lessen te laten geven, doch de Bond is er nog niet in geslaagd dit euvel gansch en al den kop in te drukken. Hetgeen zeer te betreuren is, want de sport heeft door de beunhazerij op dit gebied al menigmaal schade geleden. Behoort dit nu bij de arbeidssfeer, zult ge me vragen en ik ben blij dat u het gedaan hebt, want dan heb ik de 'gelegenheid daar nog eens even op im te gaan. Zeer zeker behoort de strijd tegen de onbevoeg den tot de sfeer van den arbeid, van eiken arbeid die voor de gemeenschap van belang is. Als ge gaat leeren tennissen dan wilt ge het goed lee ren en zoo is het met alles. Want niet alleen bij tennis, en ook met alleen bij de sport, doch in het geheele maatschappelijke leven' is dit kwaad door gedrongen. De bestrijding daarvan behoort zeker tot de sfeer van den arbeid. Het is geen prettige sfeer en het is te hopen en te verwachten dat al deze onbevoegden óf verdwijnen óf trachten be voegd te worden. Zoo ziet ge dus dat een tennisleeraar ook nog wel wat anders doet dan alleen maar een balletje naar u toe slaan! „Kijk op den bal, onthoudt dat goed, dat is een voornaam ding", zegt de tennisleeraar als ik wegga. ,Ik zal het onthouden", zeg ik, „maar wat denk je van kijk op de menschen?"^ Ik geloof dat-ie nog even glimlachte in het don ker. Die oude tacticus!! B. K. Taptemelk en karnemelk hoogwaardige voedings middelen. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede: Van voedsel oogpunt uit. bezien zijn taptemelk cn karnemelk een uitstekend voedsel en behooren zij, vooral nu vleeseh in beperkte mate verkrijgbaar en voor vblen te duur is, meer in den maaltijd ge bruikt te worden. Men is steeds gewend de melk te beoordeel en naar het vetgehalte en verliest daardoor de andere belangrijke voedingsbestanddeelen wel eens uit het oog. Afgezien van het vet en de in vet. oplos bare vitamines bevatten taptemelk, taptemelkpoe- der en karnemelk alle overige bestanddeelen van de melk, zooals eiwitten, koolhydraten en mine ralen, waarvan vooral de kalkzoutcn van een groot belang zijn en voor onze voeding van groote waarde. Taptemelk is te gebruiken in alle gevallen, waar in men gewoonlijk melk gebruikt, zooals voor pap, in pannekoek, soep, stamppotten e.d. Bij het koken heeft taptemelk echter sneller de neiging om aan te branden. Daarom moet men hiertegen maatre gelen nemen. Heel geschikt is het om. het vette papier van boter of margarine le bewaren en daar mede den panbodem even in te wrijven. De hoe veelheid vet behoeft slechts zeer gering te zijn en hetzelfde papier kan driemaal dienst doen. Zoo mogelijk gebruike men een pan met dikken bodem. Ook hebben sommige huisvrouwen een goede er varing met het toevoegen van 2 theelepeltjes sui ker per liter taptemelk. Karnemelk is. wat voedingswaarde betreft, vrij wel gelijk te stellen met taptemelk, maar door de wittere kleur, de grootere dikte en den frisschen smaak geniet ze bij velen den voorkeur. Karnemelk is te gebruiken als drank, als pap of pudding, maar vooral niet te vergeten als „hangop", in dezen geconcentreerden vorm i.s deze als toe spijs na een vleeschloozen maaltijd te gebruiken en van groote waarde. Door toevoeging van ver schillende versche vruchten, die straks weer komen of door wat jam kan men bij „hangop" verschil lende smaakveranderingen aanbrengen: vermengd met wat citroensap cn diverse versche tuinkruiden geeft „hangop" een smakelijke en tevens voedza me slasaus, waardoor geen olie noodig is. Agent sclioot arrestant neer. Een maand gevangenisstraf geëischt. ROTTERDAM, 2 April. Voor de Rotterdam- sche rechtbank heeft terecht gestaan de 47-jarige agent van politie te Rotterdam L. B., wien dood door schuld was ten laste gelegd. Hij had op 12 Mei 1940 bij het overbrengen van twee arrestanten naar het politiebureau één der arrestanten dood geschoten toen deze een verdachte beweging maak te. Hij reed met zijn collega op de fiets in het Noordelijk stadsdeel toen de politiemannen werden aangehouden door een Nederlandsch officier, die twee arrestanten bij zich had. Deze zouden uit een huis in de Noordmolenstraat op een munitietrein hebben geschoten. De officier gaf den agenten op dracht de arrestanten naar het bureau te brengen. De politiemannen bevalen den arrestanten de han den omhoog te houden. Maar plotseling tastte een van de mannen naar den achterzak. Nadat de agent een waarschuwingsschot in de lucht had gelost, schoot hij op den arrestant, die op slag dood was. De agenten met de arrestanten werden door onge veer honderd personen gevolgd en hier en daar werd uit het publiek op hen geschoten. Later bleek, dat de gedoode arrestant, Farinaux, geen wapens bij zich had. Nadat eenige getuigen waren gehoord, zeide de Officier, mr. Wilbrenninck, dat de ten laste gelegde dood door schuld bewezen moet wor den geacht. Spr. eischte een hechtenisstraf van een maand. Mr. K. W. Zillemans betoogde in een uitvoerig pleidooi, dat de verdachte dient te worden vrijge sproken. Uitspraak 15 April a.s. Nederlandsche huismoeders naar Duitsehland. AMSTERDAM. 2 April. Met den trein van 7.06 uur is vanmorgen een aantal moeders van groote gezinnen uit Amsterdam vertrokken voor een vacantie van vier of vijf weken in bad Schledehausen en Bad Grund in Duitsehland. Deze huismoeders zijn door de afdeeling volks gezondheid van het N.V.V. tot deze reis in staat gesteld. In navolging van het voorbeeld dat de Natio nal Sczialistfsche Volkswohlfahrt in Duitseh land geeft, heeft het N.V.V. besloten regelma tig de moeders van groote gezinnen in de ge legenheid te stellen een rustkuur te ondergaan in een gezonde streek. Het N.V.V. acht het van groot belang, dat deze vrouwen, die vrijwel nooit in de gelegenheid zijn eenige ontspanning te zoeken en die alleen ae zorgen voor haar gezin kennen, eens wegge haald worden uit hun beslommeringen. Het gaat dus niet om zieken, doch louter om haar, die behoefte hebben aan wat verkwikkende rust. Gaarne zou men de vrouwen hebben onderge bracht in Nederlandsche huizen, maar helaas beschikt men in ons land niet over dergelijke inrichtingen. Geheel gratis zullen groepen moeders een va cantie van 4 a 5 weken en in andere huizen groepen kinderen een vacantie van zes weken in Duitsehland doorbrengen, wanneer de vaders lid van het N.V.V. zijn. Uit Amsterdam gingen veertig moeders weg en in Amersfoort sloten zich daar 20 moeders uit den Haag en Rotterdam bij aan. In Duitsehland heeft men gezorgd, dat de va- cantiegangers naar het Mutterheim en terug gratis kunnen reizen. Tot half October gaan de uitzendingen naar Bad Schledehausen, Bad Grund en Bad Weser Ems regelmatig voort. Tweemaal per maand zullen er transporten vertrekken. (A.N.P.) Organisatie Staatsbedrijf der P. T. T. 's-GRAVENHAGE, 2 April. In het verordenin genblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de organisatievan het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. Hierin is met ingang van heden het volgende be paald: Alle goederen, rechten en verplichtingen van het rijk der Nederlanden, het staatsbedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie betreffende, gaan met de goederen, rechten en verplichtingen van den postchèque- en girodienst krachtens deze veror dening over op een rechtspersoon, welke optreedt onder den naam „staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie" en welke te 's Gravenhage is gevestigd. De luiiibouwexport naar Duitsclilancl NAALDWIJK, 2 April. De export van vroe ge voorjaarsgroenten uit Nederland naar Duitsehland heeft thans vastere vormen aan genomen. Regelmatig gaan nu belangrijke kwanta spinazie, sla en kaskomkommers naar Duitsehland, terwijl tevens een klein kwantum rabarber reeds is uitgevoerd. De export der winterproducten van den tuin bouw, zooals spruiten, schorseneeren, selderij, etc.. is thans naar Duitsehland practisch geëin digd en heeft plaats moeten maken voor den uitvoer der voorjaarsgroenten. (A.N.P.) Mej. V. uit Soest is Dinsdagavond door een jongeman met een scherp voorwerp in de rug gestoken. De directeur der N.V. Vereenigde Papier fabrieken te Eerbeek, de heer M. Ch. Sanders, herdacht Dinsdag den dag, waarop hij vijftig jaar geleden directeur der fabrieken werd. Het geheele bedrijf was dien dag stil gelegd om dit feit te vieren. Te Groningen zijn gearresteerd de 51-jarige mej. A. B. en haar 21-jarige dochter S. R. wegens ontvoering van een vijfjarig meisje. Bij de echt scheiding van de dochter zijn de kinderen aan den vader toegewezen en nu hebben moeder en doch ter de 5-jarige kleine ontvoerd. Het Ned. Merkenbureau voor pluimvee en konijnen meldt, dat ingeval men sierduiven bezit men de jongen dit jaar van een vasten voetring moet voorzien. Dezer dagen zal het een halve eeuw geleden zijn dat besloten werd tot het instellen van de examens voor bouwkundig opzichter. Dinsdagmiddag is de levende have van dier gaarde Biijdorp weer uitgebreid, thans met negen fraaie leeuwen, waaronder drie wijfjes en vijf man netjes. Op de Brielschelaan te Rotterdam is de 6- jarige jongen P. Luiten, door een motorwagen van de tram overreden en op slag gedood. De 6-jarige jongen H. Groeneveld, is in de Wolphaertsbocht te Rotterdam door een auto over reden. Het slachtoffer brak het rechterdijbeen en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Het dertienjarige meisje B. Rïjkeboer, wonen de in de Zwederstraat te Rotterdam, is op de trap van de woning met een emmer heet water komen te vallen. Met ernstige brandwonden over het ge heele lichaam is zij overgebracht naar het Zuider ziekenhuis. Steemvijk. dc historische stad met een roemrijk verleden, bezit nog interessante overblijfselen uit vroeger dagen. Daarvan getuigen dc antieke woningen bij de stadswallen, welke ondanks elke moderniseering, bewaard zijn gebleven. (Foto Pax Holland) Dr. Goedewaagen sprak tot de dansleeraren. In een zeer druk bezochte bijeenkomst van Ne derlandsche dansleeraren in „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft Woensdagmiddag de secretaris generaal van het departement van volksvoorlich ting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, een uitvoe rige uiteenzetting gegeven van hetgeen de overheid zich in de toekomst voorstelt te doen om te komen tot een ordening op het gebied van den dans in het algemeen en van den gezelschapsdans in het bij zonder. De secretaris-generaal, werd met een kort woord ingeleid door den voorzitter van het voorloopig com:té van dansleeraren, den heer H. Kwekkeboom uit Haarlem. Dr. Goedewaagen zeide o.m Niemand zal zeggen, dat de jeugd van thans den dansvloer benut op een wijze, die getuigt van veel adel. van veel voornaamheid. Dit is waarschijnlijk opk de reden, dat noch de muziek, noch het tooneel zich door den modernen dans kan laten inspïree- ren. Daarvoor is deze allengs te zielloos en tevens te ■vormloos geworden. Men liet hem den vrijen loop en liet het kivaad voortwoekeren zonder in te grij pen. Het nationaal socialisme is van meening. dat hier inniger aanraking van den gezelschapsdans met de motieven van den volksdans noodzakelijk is. Door die aanraking en inspiratie zal de steriel geworden gezelschapsdans uit den vruchtbaren bo dem van den volksdans nieuwe sappen kunnen op trekken. De dans, ook de gezelschapsdans kan slechts bloeien, wanneer hij aan volksche en ras- sische waarden gebonden blijft. Het nationaal so cialisme erkent deze waarden en daarom heeft het ook een taak -ten opzichte van den gezelschaps dans. Het kan mij daarom niet onverschillig zijn, welke vormen hij aanneemt. De overheid kan haar vormende en controleeren. de taak niet tot een goed einde brengen, indien haar de instrumenten ontbreken. In de eerste plaats wil zij een overzicht hebben van allen, die als dansleeraar optreden. Zij wil de waarborg hebben van vakkundigheid cenerzijds en moreele waarbor gen anderzijds. Zij wil de ontwikkeling van den dans inspecteeren. Zij wil ook op dit terrein de opleiding der jeugd slechts opgedragen weten aan hen, die geheel van Nederlandschen cn Germaan- schen bloede zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door het hoofd van de afdeeling tooneel en dans van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den heer F. Primo. Deze zeide o.m.: Ten aanzien van het beteugelen van uitwassen en ongerechtigheden in het onderricht en op moreel gebied zal de op richting van een landelijke en gewestelijke dans- inspectie u heipep. En de publiekrechterlijke be voegdheid uwer associatie zal het mogelijk maken strafmaatregelen bij overtreding door te voeren. Wat de interne organisatie betreft: de vakgroep zal worden opgenomen in het t'neatergilde. De lei der wordt benoemd door den voorzitter van het gilde en deze leider zal het recht verkrijgen zijn medewerkers te kiezen. De vakgroep zal onderver deeld kunnen worden in zooveel gewestelijke groe pen als noodzakelijk blijkt en de voorzitters der ge westelijke groepen worden automatisch leden van den raad van advies rondom den leider van de vakgroep. Op deze wijze worden alle wensehen en verlangens uit alle hoeken des lands naar den cen- tralen post overgebracht waar de verantwoorde lijke leider uiteindelijk onder goedkeuring van de overheid, in belangrijke zaken de beslissingen zal nemen. De heer Kwekkeboom sprak aan het einde van den middag woorden van erkentelijkheid tot dr. Goedewaagen en den heer Primo en gaf uiting aan de dankbaarheid van de dansleeraren, die altijd de hulp van de overheid hebben moeten ontberen, doch die eindelijk den steun gekregen hebben, waarop zij jaren lang tevergeefs hebben gewacht. Overtredingen van liet Prijzcnbesluit zwaar gestraft. 's-GRAVENHAGE, 3 April. Een ernstig geval van prijsopdrijving heeft zich voorgedaan bij den verkoop van vleeseh. De grossier in vleeseh. N. C. T. te Utrecht, die van den slager van W. te Baarn 740 kg. ham in blik had gekocht voor den prijs van f 1.35 per kg. maakte van de omstandigheden gebruik om deze te verkoopen tegen f 4.20 per kg. en f 4.25 per kg. Hiermede niet tevreden, ver leende hij zijn .bemiddeling bij het tot stand ko men van een verkoop-overeenkomst, waarbij van W. 500 kg. ham in blik, welke hemzelf f 1.65 per kg. had gekost, verkocht voor f 4.65 .per kg. In dezen prijs was een bedrag van f 0.65 provisie voor den bemiddelaar N. C. T. begrepen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam heeft dit ernstige vergrijp terdege ge straft door hem een boete van f 1100 op te leggen met verbeurdverklaring van een geldsbedrag van f 1806,25 en 100 blikken ham. Ook de slager van W. te Baarn ontsnapte niet aan zijn aandacht. Deze weï'd veroordeeld tot het betalen van f 400 boete, terwijl bij hem een bedrag van f 2.4Ö9.15 en 119 blikken ham werden verbeurd verklaard. Steunverliooging niet terugwerkende kracht. AMSTERDAM, 3 April. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. heeft pogingen ondernomen om toe kenning van steunverhooging met terugwerkende kracht te verkrijgen voor werkloozen. die na 1 October 1940 toetraden tot een bij het N.V.V. aan gesloten werkloozenkas. Deze pogingen van het N.V.V. zijn nu met suc ces bekroond. Volgens een schrijven van den waarnemend secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken aan de gemeentebestu ren is bepaald, dat aan de werkloozen. die met terugwerkende kracht van 1 October 1940 af als lid eener werkloozenkas zijn toegetreden, voor zoover noodig voor iedere week die zij sedertdien als niet-verzekerden in de rijkssteunregeling wa ren opgenomen, c.q. bij de werkverruming waren geplaatst, een bedrag van 50 cent wordt uitge keerd. De bij het N.V.V. aangesloten organisaties met werkloozenkas zullen bij de steunorganen alsnog vorderingen voor de na 1 October 1940 toegetre den leden, die him -bijdragen hebben betaald, in dienen. Openbare vergadering van het N. V. V. UTRECHT, 2 April. Als eerste in de reeks groote openbare vergaderingen uitgaande van het N.V.V. is Woensdagavond in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een bijeenkomst belegd. Na het openingswoord van den districtsleidev Utrecht van het N.V.V., den heer J. Wittenberns, sprak de voorzitter van den bond van het personeel in over heidsdienst, do heer L. J. Bakker, over het onder werp: „De vakbonden en het N.V.V.". Commissaris Woudenberg gaf o.m. een overzicht van hetgeen tot nu ten bate van de arbeiders tot stand is gekomen en zeide verder, dat voor Ne derland corporaties en corporatieve* opbouw on- noodig zijn. Er is maar een organisatie welke het socialisme kan dragen en de grootste sociale moge lijkheden biedt voor het arbeidende Nederlandsche volk, aldus spr. Dit voorbeeld wordt gevonden in het Duitsche Arbeidsfront, zij het ook dat men hiervan geen volledige copie wil of kan maken. De Nederlandsche arbeider kan slechts in vrede leven cn werken wanneer zijn volk een ge lijkwaardige plaats inneemt in de Europcesche ruimte. De Nederlandsche aibeiders mogen geen slaven zijn van de plutocratie. In ons vorig nummer wezen wij er op. dat de Vereer.iging voor het Behoud van Natuurmonu menten in Nederland al 11.180 H A. natuurschoon door aankoop veilig gesteld heeft. Daar kunnen flora en fauna zich ongestoord ontwikkelen. Maar wij teekenden er ook bij aan dat er nog vele an dere stukken natuur voor het nageslacht onge schonden bewaard blijven doordat zij aangekocht werden door het Staatsboschbeheer, provincies, gemeenten en stichtingen. Interessant is een optelling te maken. Staaatsboschbeheer 10.588 H.A. Daarvan bevin den zich alleen in Noord-Holland reeds 8451 H-A. Het zijn uitgestrekte duinen onder Schoorl (195 H.A.) en duinen op de eilanden Texel (tezamen 2607 H.A.), Vlieland (545 H.A.) en Terschelling (4914 H.A.) Het Staatsboschbeheer is dus voor Noord-Holland van zeer veel beteekenis. Ook de provinciale organisaties voor natuur bescherming hebben groote terreinen onder hun. zorg getrokken. Wij komen bij onze optelling tot een totaal van niet minder dan 8908 H.A.. maar daar komt nog wat bij, daar in de lijst die opge nomen is in het jaarboek van Natuurmonumenten van enkele terreinen geen oppervlakte is aange geven. In Ifroord-Holland bestaat alleen de stichting het Noord-Hollandsch Landschap dat „Wildrijk" in den Zijperpolder (17 H.A.) heeft aangekocht. Afzonderlijk is vermeld de stichting het Gootseh Natuurreservaat dat 1626 H.A. oppervlakte heeft. Andere stichtingen in Nederland zijn: „de Beer" (nabij den Nieuwen Waterweg) met 1000 H.A. en het Nationale park de Hooge Veluwe met 6500 H.A. Als wij deze terreinen bij elkaar tellen komen wij tot een totaal oppervlakte van 39.802 H.A. Maar ook met deze opsomming zijn wij nog lang niet volledig. Er zijn bijvoorbeeld niet opgenomen de uitgestrekte duinterreinen die de provincie Noord-Holland heeft aangekocht onder Castricum en Bergen, die dienen voor de waterleiding, maar ook gedeeltelijk werden aangekocht voor recrea tieoord. Dan is natuurlijk ook het behoud van het duingebied van de Amsterdamsohe Waterleiding voor de toekomst gewaarborgd. Bovendien hebben ook nog verschillende gemeenten uitgestrekte ter reinen in eigendom die ln den regel wel in de toe komst behouden zullen worden. Er kan dus veilig aangenomen worden dat er reeds nu meer dan 50.000 H.A. land. dat rijk is aan natuurschoon, voor de toekomst ongerept behou den zal blijven. Voor de beschermers van natuurschoon die nog meer willen behouden blijven nog perspectieven bestaan. Zeer vele eigenaars van landgoederen hebben hun eigendom onder zekere voorwaarden voor leden van Natuurmonumenten open gesteld. Die landgoederen hebben tezamen een oppervlakte van 16.393 H.A. Natuurlijk is het wel aan te ne - men dat In den loop der jaren een gedeelte van dit particuliere bezit in handen van bouwexploi- tanten komt, maar op een groot deel van deze landgoederen is reeds de beschermende hand ge legd. doordat door de overheid maatregelen uit gevaardigd werden waardoor verkaveling voor komen werd. zoodat bouwexploltanten daarbij niet veel kans zullen krijgen. Daarbij moet nog bedacht worden dat er nog veel landgoederen zijn die niet in deze lijst zijn opgenomen, zoo is er geen enkel buiten in de gemeenten Bloemendaal of Velsen opgenomen. Landgoederen als „Els- wout" en „Duin en Kruidberg" zijn dus niet in deze optelling begrepen. Een deskundige ver zekerde ons. dat de totale oppervlakte van de particuliere landgoederen in ons land zeker meer dan 100.000 H.A. bedraagt. Er is dus nog veel natuurschoon in ons land. VANT. De heer Th. Laneée wordt 70 jaar. TIi. Lancce. (Foto. archief H.D.) Den 20en April a.s. hoopt de heer Th. Laneée, oud-directeur van de Rijkskweekschool voor On derwijzers te Haarlem zijn 70en geboortedag te her denken. Het is nog maar vijf jaar geleden, dat de heer Laneée zijn functie neerlegde en bij dit afscheid is de verdienste van dezen onderwijsman in het licht gesteld. Mcmoreeren we dus met enkele woor den. dat de heer Laneée die 20 April 1871 te Wijk bij Duurstede werd geboren, na als onderwijzer en hoofd eener school resp. te Utrecht cn te Amster dam werkzaam te zijn geweest, in 1^)16 directeur werd van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Groningen en in 1928 Groningen voor Haarlem verwisselde. Hier bleef hij tot. September .1936 de leiding van de bekende onderwijsinrichting aan de Leidsche Vaart behouden, waarna hij werd ge- pensionneerd. Van diverse commissies en besturen heeft de heer Laneée deel uitgemaakt. Zoo was hij hier ter stede voorzitter van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Ruim tien jaar was hij voorts voorzitter van den Bond van Rijks-, Ge meentelijke- cn Neutrale Kweekscholen. De heer Laneée is*nog altijd vol belangstelling voor het onderwijs en komt nog dikwijls een kijkje nemen aan de Rijkskweekschool. Dat iemand met een staat van dienst als hij straks bemerken zal, welk een breede kring van landgenooten een goede herinnering bewaart zoowel aan zijn werk als aan zijn geachte persoonlijkheid valt buiten twijfel. Geweslcljke A rbeidsbureanx beginnen hun taak op 1 Mei. De waarnemend directeur-generaal van hefc Rijksarbeidsbureau heeft bepaald, dat de ge westelijke arbeidsbureaux hun werkzaamheden zullen aanvangen op 1 Mei 1941,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5