Haarlem's Dagblad Aanhangwagens, Duitsch - Italiaansche opmarsch in Libië. Luchtaanvallen op Engeland Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17729 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 1 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.1754. Groentjes rle rubriek. Aan de Noord-Westzijde van de Planetenlaan te Haarlem wordt een scholen complex gebouwd, waarvan thans één school in aanbouw is. die in September ift gebruik zal worden genomen. Deze school bestaat uit 7 lokalen met een gym nastieklokaal. De school op den voorgrond staande, bevat 7 lokalen, waarvan 6 lokalen op den beganen grond gelegen zijn. Tot den bouw van die school is nog niet besloten; wel zijn de plannen hiervoor in voorbereiding. De scholenbouw vindt plaats op een geheel vrij gelegen terrein; de op de perspectief hierboven voorkomende gebouwen geven schetsmatig aan hoe de totaalaanblik, na volledige bebouwing van het omringende terrein, er zal uitzien. De Ambachtsschool te Haarlem. De Vereeniging werd 50 jaar geleden opgericht. De vereeniging de Ambachtsschool te Haarlem werd 24 April 1891 opgericht. Over enkele weken is het dus een halve eeuw geleden dat te Haarlem het ambachtsonderwijs ter hand genomen werd. Het heeft natuurlijk nadat de vereeniging opge richt was nog eenigen tijd geduurd voor de school geopend kon worden. Het eerste schoolgebouw der vereeniging werd gesticht in de Kamperstraat. Doordat zeer vele jongelui van dit onderwijs ge bruik maakten werd deze huisvesting te klein. Om streeks 1919 werd het tegenwoordige gebouw in tiet Kleverpark in gebruik genomen. Ook nu na een halve eeuw mag de school zich in een groote belangstelling verheugen. Er zijn thans meer dan 500 leerlingen. Eenige jaren geleden werd de regeling van arti kel 2 der wet op het Nijverheidsonderwijs inge voerd. betreffende het sluiten van leerlingencon tracten met werkgevers. Met verschillende werk gevers te Haarlem de Conrad, de Ned. Spoor wegen. de firma Beynes, de Haarlémsche Machine fabriek en het schildersbedrijf „Ripperda" wer- den regelingen getroffen. De jongens die de Am bachtsschool verlaten gaan in die bedrijven werken en krijgen dan nog onderricht van de bazen in ihun afdeeling. Na een paar jaar kunnen de jongens dan een examen afleggen en een diploma verwerven. Reeds eenige keeren heeft zoo'n examen plaats gehad. In de practijk is aangetoond, dat deze wijze van voortgezette vakopleiding gunstige resultaten afwerpt. Wat den eersten tijd van het bestaan der Am bachtsschool betreft kan er aan herinnerd worden dat zich voor het vakonderwijs in het algemeen en voor de Haarlemsche Ambachtsschool in het bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt de heeren P. Kleiweg Dyserimck en M. J. Geijl J.Czn. Bij het bestuur van de vereeniging bestaat het voornemen om het gouden feest te herdenken, maar bepaalde vormen heeft dit. plan nog niet aangeno men. Vermoedelijk zal de herdenking evenwel uit gesteld worden tot het 50 jaar geleden is dat de school geopend werd. Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. De nieuwe evacuatiepost. Zooals wij gisteren mededeelden heeft het K. V. V. te Haarlem de beschikking gekregen over een deel van perceel Nassauplein 2 tot het inrichten van een evacuatiepost. Wij vernemen hieromtrent het volgende. Nu het voormalig Weeshuis der Doopsgezinden niet meer voor het K. V. V. beschikbaar is, beschikte dit niet langer over een gelegenheid, waar in geval van nood een aantal dakloozen kan worden ondergebracht, zooals in October van het vorig jaar noodig bleek. Aangezien de urgentie van zulk een inrichting in dezen tijd onafwijsbaar is, werd dus uitgezien naar een ander perceel en men heeft met medewerking van den Rijkscommissaris voor Haarlem daartoe de hand kunnen leggen op genoemd perceel. Men is thans druk bezig aan de verhuizing. Er wordt slaap- en woongelegenheid ingericht voor 50 a 60 personen en een kleine voorraad kleeding aan gehouden voor geval van nood. Men heeft boven dien gelegenheid een ep ander doelmatiger in te richten dan in October 1940 mogelijk was, toen men onvoorbereid allerlei moeilijkheden het hoofd moest bieden. Mocht dus Haarlem onverhoopt nog eens voor het probleem van plotselinge huisvesting van een aantal personen komen te staan dan zijn thans de noodige voorbereidingen getroffen. Nieuwe omrekeningskoers effecten- marken. Vastgesteld op 0.75. AMSTERDAM, 4 April. Naar het A. N. P. van de zijde van de Vereeniging voor den Effectenhan del verneemt, is met ingang van 4 April 1941 de omrekeningskoers voor de Reichsmark ten aanzien van den handel in effecten vastgesteld op 0.75. In verband hiermede is artikel 12 van het regle ment voor den effectenhandel dienovereenkomstig gewijzigd. Het wijzigingsblad voor genoemd regle ment, alsmede het aangevuld register, zullen den leden binnen enkele dagen worden toegezonden. (Gewaarschuwd, wordt tegen het groote gevaar voor kinderen, die op aanhangwagentjes van autos met gasgeneratoren klimmen.) Gratis autobumper ritjes Vaak beleefd tot vorig jaar, Zijn al hachelijke zitjes En niet vrij van lijfsgevaar. Hangen achter aan een wagen Met een groote zware vracht, Heeft ook al tot onze dagen Heel wat onheil voortgebracht. Tegen 't zich krampachtig klemmen Aan den achterkant der tram Voor een gratis ritje trammen Dient gewaarschuwd, ook met klem. Maar men hoeft het nauw te vragen, Hoogst gevaarlijk bovenal Is de „hang" naar d'aanhangwagen. Dolly heet zoo'n gasgeval. Doodelijke ongevallen Zijn daar nu al door geschied, Ouders, zegt uw-kindren allen Dat gij hun dit streng verbiedt Het begrip van aanhangwagen Duide niet voor kindren aan, Dat zij daar naar welbehagen Maar aan mogen hangen gaan. Wijs met klem op de gevaren En d'uiteindelijlce straf, Zeg z'in dubblen zin als 't ware: Aanhangwagens? Blijf daar af! P. GASUS. Bevroren kippen in consumptie Bij aankoop vleeschbonnen noodig. Naar wij vernemen zou te bevoegder plaatse ge dacht worden over de mogelijkheid binnenkort een groote hoeveelheid bevroren kippen die thans fn de koelhuizen liggen opgeslagen voor de voed selvoorziening in ons land vrij te geven. Deze kippen zouden dan door de poeliers ver kocht worden en deze zouden bij verkoop vleesch bonnen in ontvangst moeten nemen. Een beslissing in deze kwestie zou spoedig te wachten zijn. NIEUWE BONNEN. Voor de aankondiging van nieuwe bonnen zie Hen pagina 2 in dit nummer. Verlichting van rij. en voertuigen. Een half uur vóór zonsopkomst en een half uur na zonsondergang verplicht. Het is bekend dat ingevolge het motor- en rywïelreglement alle rij- en voertuigen de voor geschreven verlichting moeten voeren van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zons opkomst. De verduisteringsvoorschriften bepalen echter dat verduisterd moet worden van zonsonder gang tot zonsopkomst. Dit voorschrift werd door sommige politie-autoriteiten aldus opgevat dat in afwijking van het motor- en rijwielreglement de verlichting van rij- en voertuigen thans ontstoken zou moeten zijn van zonsondergang tot zonsop komst. Reeds geruimen tijd geleden vestigde de A. N. W. B., die zich met deze opvatting niet kon vereenigen, de aandacht der betrokken autori teiten op deze, kwestie. Thans kan worden medegedeeld, 'dat de wnd. secretaris-generaal van het departement van Justi tie hieromtrent een duidelijke instructie heeft ge geven, volgens welke de bepalingen van het motor- en rijwielreglement nog onverminderd van kracht zijn. Zoo kan b.v., aldus de instructie, een wielrijder nog een half uur na zonsondergang zon der licht rijden. Wenscht hij echter in dien tijd toch zijn lichten te ontsteken, dan zullen deze op de vóorgeschveven wijze afgeschermd moeten zijn. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud der werken aan het Noord-Hollandsch Kanaal gedurende 1941, in drie perceelen. Voor perceel I werd het laagst ingeschreven door J. de Groot te Purmer- end voor f 19.200; voor perceel II door P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alkmaar voor f 11.874; voor perceel III door P. B. Hubert's Aannemings- en Wegenbouwmaatschappij N.V. te Nijmegen voor f 15.150. Ook was er nog een inschrijving voor de massa; die was van De Boer en Ten Napel te Urk voor f 61.000. Zelf telende particulieren. Men mag alleen behouden icat voor het eigen gezin noodig is. Het werk moet zelf worden gedaan. Binnenkort zal een Akkerbouw-beschikking ver schijnen. waarm onder andere wordt vastgesteld, dat telers van akkerbouwproducten hun oogst ter beschikking zullen moeten stellen van de overheid of van daartoe door de overheid aangewezen licha men, aldus meldt de Tel. In het algemeen zal van deze verplichting ont heffing worden verleend voor door particulieren op erfperceeltjes en in volkstuintjes geteelde pro ducten, voor zoover de opbrengst niet meer be draagt dan voor eigen gezin noodig is. De beoor deeling van de vraag, of er in de zich voordoende gevallen inderdaad sprake is van volkstuintjes, zal door of vanwege de Provinciale Voedselcommis- sarissen geschieden. Echter wordt ontheffing van den levermgsplicht alleen dan gegeven, indien het bewerken van deni grond en het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas geschiedt door den belanghebbende zelf, in twijfelgevallen wende men zich tot den Provincia len Voedselcommissaris. Het paphten van perceelen land door fabrieks- direeties, vereenigingen of andere combinaties met de bedoeling daarop voor hun personeel of leden akkerbouwproducten te telen of te doen telen, wordt ontraden omdat de geheele opbrengst van de gewassen in dergelijke gevallen ter beschikking van de overheid zal moeten worden gesteld. Om dezelfde reden is het ongewensoht in te gaan op aanbiedingen van landbouwers of grondeigenaren, die perceeltjes grond of de opbrengst daarvan op eenigerlei wijze aan particulieren aanbieden. Als een randbouwer of tuinder dit jaar voor het eerst perceelen verhuurt, moeten de daarop geteel de gewassen als regel geleverd worden. Zelfs de producten van perceelen, die reeds vorige jaren aan particulieren of combinaties verhuurd werden, doch waarop de landbouwer of tuinder zelf een deel van, den arbeid verricht, zullen aan de overheid gele verd moeten worden. Producten van volkstuintjes op tot heden braak liggend terrein, zullen aan den volkstuinder kun nen blijven. De kwestie van de lichamelijke opvoeding. Maandag hebben wij reeds uitvoerige mede- deelingen gepubliceerd over de wijze waarop de heer IJzer denkt als hoofdinspecteur van de lichamelijke opvoeding een betere lichamelijke opvoeding van ons volk te verkrijgen. In een onderhoud met het A.N.P. heeft de heer IJzer nog verklaard, dat de kwestie van lo kaliteiten en terreinen een groote rol bij het onderwijs in de lichaamsoefe ningen speelt. Een onderzoek in 1935- 1936 heeft vastgesteld, dat de meeste scholen een behoorlijke speelplaats hebben, waar de lessen in de openlucht gegeven kunnen worden. Leeg staande klasselokalen, breede gangen, over dekte speelplaatsen moeten ons voorloopig her bergen. Het schoolzwemmen wordt als een der be langrijke onderdeden van de lichamelijke school- opvoeding voor het 5de en 6de leerjaar verplicht gesteld. Op een vraag of deze rijksinspectie zich ook heeft weten te bemoeien met de lichamelijke op voeding buiten schoolverband en met de sport beoefening, antwoordde de heer IJzer ontken nend. Deze gebieden staan onder leiding van den regeeringsadviseur, den heer K. J. J. Lotsy. Dr. H. H. T. BEKENKAMP OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 75 jaar is heden te Groningen plotseling overleden dr. H. H. T. Beken- kamp, oud-inspecteur van de Volksgezondheid. De overledene was in stad en gewest een zeer bekende persoonlijkheid. Hij heeft gestudeerd aan de uni versiteit te Groningen en na aldaar te zijn gepro moveerd. gedurende een lange reeks van jaren ge praktiseerd in Nieuwwolda. Na zijn vestiging te Groningen bewoog hij zich zeer veel in het openbare leven; hij was vele jaren tot aan zijn dood voorzitter van de provinciale ver eeniging „Het Groene Kruis". Vooral voor het over brengen van Rotterdamsche kinderen naar het Noorden heeft dr. Bekenkamp zich zeer geïnte resseerd en hij heeft hiertoe veel bijgedragen. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau GESLAAGD De heer G. W. IJzerman te Haarlem is heden ge slaagd voor het propaedeutisch examen Theologie aan de Universiteit te Utrecht. Engelsehen ontruimen Benghazi. STOCKHOLM, 4 April (D.N.B.) Het groote hoofdkwartier van de Britsche strijdkrachten te Kaïro heeft, naar Reuter meldt, het extra bericht uitgegeven dat de Engelsche dekkifigs- troepen als gevolg van een vastberaden aanval door aanzienlijke Italiaansche en Duitsche strijdkrachten die over talrijke tanks beschik ten teruggetrokken en in tevoren uitgezochte punten geconcentreerd zijn. Tijdens deze terug trekkende beweging is de stad Benghazi ont ruimd, nadat alle voorraden en uitrustings stukken vernietigd waren. Benghazi is van militair gezichtspunt bekeken, al dus het Britsche bericht, onbelangrijk. Tevens deelt het mede dat Benghazi door de Engelsche strijdkrachten als haven gebruikt werd. In den Engelschen Nieuwsdienst is medegedeeld dat de ontruiming van Benghazi voor Engeland een te genslag beteekent. Men moet aan de waarschuwing van den minister-president denken dat men zoo wel overwinningen als tegenslagen mpet verwach ten. Stefani meldt uit Rome: De Italiaansche bladen maken hedenochtend met vette letter gewag van den opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen in Libië en van de herovering van Agedabia en Zue- tina. Tevens publiceeren zij berichten van buiten- landsche persbureaux, volgens welke de Engelschen Benghazi reeds ontruimd zouden hebben. Evenwel verheffen de bladen zich niet op deze successen, welke verwacht werden en waarvan de Italianen zeker waren. Duitsch weermachtsbericht Schepen in de Brifsche wateren lot zinken gebracht. 16000 ton scheepsruimte ten Westen van Kreta vernietigd. BERLIJN, 3 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika is het op 31 Maart door Duit sche en Italiaansche pantsertroepen en luchtstrijd krachten behaalde succes nog grooter geworden. Daarbij werden dertig vijandelijke voertuigen buitgemaakt. Het luchtwapen ondernam gewapende verken ningen boven het zeegebied rondom Groot-Brit- tannië en bestreed daarbij ook gisteren op succes volle wijze de vijandelijke koopvaardijscheepvaart. Twee schepen van 4000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Zes andere koopvaardijschepen werden deels zoo ernstig beschadigd, dat zij als verloren beschouwd worden. Een gevechtsvliegtuig verniel de in scheervlucht drie vijandelijke vliegtuigen op een vliegveld in Zuid-Engeland en beschadigde verscheidene andere toestellen. Andere luchtaan vallen waren gericht op havens- en fabrieksinstal- laties in Zuid-Engeland en Schotland. In de Middellandsche Zee vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen- ten Westen van Kreta in een dapperen aanval op een krachtig beschermd convooi twee gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen met tezamen 16000 b.r.t. De vijand vloog noch overdag, noch der nachts naar Duitschland. Italiaansche havenstad Zara wordt geëvacueerd. ROME, 4 April (D.N.B.) Naar Stefani meldt, is men begonnen met de evacuatie der burgerbevol king uit de Italiaansche haven Zara aan de kust van Dalmatië. Een eerste groep van 3000 kinderen, vrouwen zieken, en ouden van dagen is onderweg naar Ancona. Donderdagavond zijn opnieuw 2000 personen vertrokken Matsoeoka heeft Italië verlaten. BRENNER, 4 April. (Stefani). De Japansche minister van Buiienlandsche Zaken Matsoeoka is gisteravond met zijn gevolg op den Brenner aan gekomen. Op het grensstation nam de Italiaansche commissie die den gast vergezeld had afscheid. Mat soeoka ontving daarna de Duitsche commissie die hem op zijn reis door Duitsch gebied zal verge zellen. Duitsche troepen passeeren den Brenner op weg naar Italië Steeds weer nieuwe transporten komen op het station aan, om na korten tiju hun weg naar het Zuiden te vervolgen. IFoto Wcltbild) BRISTOL BESTOOKT BERLIJN, 4 April (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, waren de Duitsche lucht aanvallen in den afgeloopen nacht voornamelijk gericht op een stad in het Westen van Engeland, waar, aldus de berichtendienst, door brand- en bri santbommen een zekere schade is aangericht. Er brak een reeks branden uit. Afzonderlijke bom aanvallen werden gedaan op verscheidene plaatsen in Zuid-Engeland, de Midlands en aan de Oost kust. Daardoor is eenige schade aangericht. Hoewel te Londen tweemaal luchtalarm is gemaakt, zijn nog geen berichten over bommen op Londensch gebied binnengekomen. United. Press meldt uit Bristol dat een armada van verscheidene honderden Duitsche vliegtui gen bij een poging om deze belangrijke haven aan eenzelfde verwoesting te onderwerpen als Plymouth duizenden bommen vannacht en Vrijdagochtend heeft laten vallen. Slechts een van de groote vloot vijandelijke machines, die massa's brand- en brisantbommen in een aan val van vier uren uitwierpen, is neergeschoten. Het Duitsche luchtwapen heeft gistermiddag de Britsche koopvaardij opnieuw gevoelige verliezen toegebracht. Voor de Oostkust van Schotland, bij Dundee, werden uit een convooi. naar het D.N.B. verneemt, twee schepen die tezamen 10.000 b.r.t. maten tot zinken gebracht. Een reeks andere sche pen v^n in totaal 16.000 b.r.t. is beschadigd. Dr. Matsjek treedt toe tot de Joego Slavische regeering. Functie van vice-ministerpresident aanvaard. Dr. Matsjek, de president van de Kroatische Boerenpartij (Foto Stapf) Het D.N.B. verneemt uit Agram: De be spreking welke dr. Matsjek gisterochtend in het banus-paleis met den banus dr. Sjoe- batitsj, den vice-voorzitter der Kroatische Boerenpartij Kosjoetitsj en den algemeen secretaris der partij dr. Krnjevitsj gevoerd heeft, heeft geduurd tot half twee. Naar ver luidt heeft dr. Matsjek besloten de hem aan geboden functie van vice-president in de re geering van generaal Simowitsj te aanvaarden. Dr. Matsjek is gisteravond naar Belgrado vertrokken. Met hem reisden de banus en de partijsecretaris. De uit Joego-Slavië in het Roemeensche banaat angekomen Duitsche vluchtelingen melden een stemmig dat in Joego-Slavië het gewone trein verkeer volkomen geslaakt is en dat er nog slechts militaire treinen rijden. Practisch wordt de algemecne mobilisatie ten uit\roer gelegd, ook al wordt ze niet afgekondigd. Van de Serven en Slovenen zijn alle reservisten tot en met de lichting 1893 opgeroepen. Van de Duitschers valt als laatste lichting nog de lichting 1902 onder de mobilisatie. De Duitschers worden gedeeltelijk bij Zuid-Servische regimenten inge deeld gedeeltelijk naar verzamelplaatsen gebracht, waar dan arbeidscorpsen zullen worden ge\'ormd. In de Roemeensche grensgemeenten van het ba naat komen voortdurend nieuwe vluchtelingen aan. Bij de gemeente Loenga aan de Joegosla vische grens hebben weer Roemeensche grenspos ten aan een groep Duitsche vluchtelingen die de grens overkwamen, gewapende hulp verleend. HEDEN: 10 PAGINA'S P. Gasus: Aanhangwagens, pag. 1 Eigenaardigheden tc Haarlem en omgeving. pag. 3 B. K.: Koffie-brandon. pag. 3 Helen Craig. pag. 3 Het Verwulft bestaat 350 jaar. pag. 3 W.: Iets over Palm-Paschen pag. 3 J. B. Schuil: Centraal Tooneel: Het spel der vergissingen. ppg. 6 Ballet Tilly Sylon pag. 6 J. S. Visser: Oud Santpoort pag. 6 J. H. D. K.: Beschouwingen over de laatste vijf seizoenen. pag. 6 Lente rond Loosdrecht. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1