2 Hit de Omsttekeu j jBuUmêaitden- r Q „FRANKEN" VotfiicdcJi z o e*o cfiooimxicA tBucyecCifkeStand C De nieuwe bonnen GIJS VAN LENT, ZIJLSTRAAT 86 VR TT S AG 4 APRTi; 1941 HSÏREEM'S D AGS E A0 De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het vol gende bekend. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a.s. geeft elk der met ..11" genummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met ..11" ge nummerde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit om vat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuit en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram. koek 160 gram, cake 300 gram. gevuld klein korstgebak (bijv. amandel broodjes) 400 gram. gevuld groot korstgebak (bijv. boterletter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 13 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 14 April tot en met 20 April as. met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „11" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met ,,11" genummerde bon van de vetkaart geeft gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. De met „11" ge-- nummerde bonnen, die op 13 April nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April as. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „93" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bon nen welke op 13 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 20 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 14 April tot en met 20 April niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. In verband met het Paaschfeest zal in den loop van de volgende .week een bon worden aangewe zen, welke recht geeft op een extra-rantsoen van één ei. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 April as. tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „63" en „73" gemerkte bonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op Zon dag 20 April nog niet zijn gebruikt blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s. «frFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 4. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek In rekening worden gebracht: AUTOBENZINE per liter f o,22j AARDAPPELEN, (herhaling bericht No. 1): Klciaardappclen Zeeuwsche bonte en blauwe I 0.08 per kg. Eigenheimers f 0,071,4 per kg. Alpha f 0.07 per kg. Bintje f 0,07 per kg. Band- en vecnaardappclen f 0,06>/j pèr kg. Voor thuisbezorging mag l cent extra per kg. worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. (AdV. Ingez. Med.) HILLECOM LEZING OMZETBELASTING. Bij de Donderdagavond door de Hillegomsche Middenstands-Centrale georganiseerde lezing over deze belasting was de belangstelling zoo groot dat de groote zaal van Hotel Sistermans tót de laatste plaats bezet was. De heer Kluitmans, inspecteur der invoerrech ten en accijnzen te Leiden, die deze lezing zou houden, was plotseling overleden en op verzoek van den voorzitter, den heer J. Schoonderbeek, werd de overledene staande en in stilde door de aanwezigen herdacht. De heer Otterspoor uit Leiden hield vervolgens een uievoerige inleiding over de verschillende be palingen van deze voor velen zoo ingewikkelde belastingheffing en lichtte een en ander met voor beelden toe, waarna de heer Warnaar, eveneens uit Leiden de zeer vele uit de praktijk gestelde vragen in den breede beantwoordde. Nadat de heer Schoonderbeek beide heeren had bedankt sprak ook de heer W. Jonkheer als voor zitter van Bloembollencultuur woorden van dank voor dezen uiterst leerzarnen avond. ZANDVOORT JAARVERGADERING EXCELSIOR. Donderdagavond hield de accordeon- cn mondhanno- nlcaveiccnlglng „Excelsior" in Ons Huis haar Jaarver gadering. De voorzitter, de heer Groos, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezigen. In het jaarverslag van den secretaris werd een uitvoe rig verslag gegeven van het succesvolle concours, dat op 2 Mei j.l. door Excelsior werd georganiseerd. Verder werd het concours te Amsterdam gememoreerd, waar twee eerste prijzen werden behaald. Op voorstel van den voorzitter werden hierna eenlge ©ogenblikken stilte in acht genomen uit eerbied voor de in den oorlog gevallen kameraden. Daar de penningmeester wegens dienstaangeleden niet ter vergadering aanwezig kon zijn, werd het financieel verslag bewaard tot de volgende vergadering. Van be stuurszijde werd evenwel meegedeeld, dat de vereeniging financieel nog steeds gezond was. Indien de leden sleehls hun contributie regelmatig betaalden, en zoo mogelijk, den achterstand die hier cn daar was ontstaan, geleidelijk in haalden, zou men zeker niet voor een financieel te kort behoeven te vreezen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Koper tot penningmeester gekozen. Bij de besprekingen betreffende deelname aan het aan- gtaande concours bleek, dat reeds alle voorbereidingen waren getroffen. zijn alleen op bon verkrijgbaar Alleen voor hoognoodige gevallen wordt een toe wijzing gegeven. Besteedt dus dubbele zorg aan Uw banden, en laat bijtijds repareeren. Twijfelt U aan de mogelijkheid of er nog iets van Uw band te maken is, vraag het even, want zelfs in schijnbaar hopelooze gevallen was reparatie nog mogelijk volgens een nieuw procédé. f Adv. ingez Med.) ■HOENTJES in Haarlem's Dag blad zijn jaar in jaar uit een groot succes. Waarom zoudt TJ daar niet een portie van meenemen,, door ex- zelf af en toe een ter plaatsing op te geven. Jongkind en M. van Krimpen; Sijtje, d. v. A. Piet en M. Eveleens; ChrisUna Hendrika, d. v. A. Waaijenberg en P. Vroom; Martha Maria Elisabeth, d. v. J. c. Hoog kamer en M. van der Reep; Jacobus Cornells, z. v. M. de Rooi) cn P Jaspers. ONDERTROUWD: Jacobus Kemp. 26 jaar en Grietje Margaretha Dolieslager. 27 jaar; Pieter van der Lelij. 33 jaar en Grietje Schönhage, 30 jaar; jacobus den Breejen, 26 jaar en WUlemina Vreugdenhil, 23 jaar; Anthonius Jacobus Wilhelmus van Oosiwaaid. 29 jaar en Maria An- tonia Bernardina van Rijn, 21 Jaar. GETROUWD: Johan Nicolaas Peters, 28 jaar en Eliza beth vogel. 28 jaar. OVERLEDEN: Matthijs Anthonie van Stijn, 37 jaar, echlg. v. S. H. van der Lans. wonende te Llsse; Theodora Maria Daane, 15 maanden, d. v. j. A. Daane. SANTPOORT Bridgeclub „De Kennemers". De uitslag van den 6en wedstrijd om het club kampioenschap voor paren luidt als volgt: Af deeling A: 1. Heer en Mevr. Haver 37^ m.p. 2. Heeren Mulder en Kruisman 36 m.p. 3. Heeren Schildwacht en Seegers 33^S m.p. 4. Heer en Mevr. Soomers 32V2 m.p. 5. Heeren Gebr. Verhaagen 32 m.p., 6. Heer en Mevr. Thijssen 31 m.p., 7. Heeren Wyers en Haagsma 28 m.p. 8. Heer en Mevr. Wig- gemans 21</3 m.p. Afdeellng B: 1. Mevr. Mulder en Heer Holle man 46.! 5 m.p., 2. Heeren de Vries en Hollmann 46 m.p. 3. Heeren Koomen en v. Sprang 45 m.p. 4. Heer en Mevr. v. Driel 39y2 m.p. 5. Mej. v. Mil- ligen cn heer v. d. Berg 36 m.p. 6. Dames Schild wacht en Holleman 35V2 mp. 7. Dames Verhaagen 29 v2 m.p. 8. Dames v. Amerongen en v. Sprang 29 m.p. 9. Heeren Dyrbye en Drayer 27 m.p. 10. Hee ren v. Dillewijn en Kwantus 26 m.p. De eerste plaats wordt thans ingenomen in de afdeeling A door den heer en mevr. Haver met een gemiddelde van 117,00 m.p. en in de afdeeling B door de dames Schildwacht en Holleman met een gemiddelde van 115,50 m.p. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tong f 5.103.10 per kg. Kabeljauw f 138 per stuk. Kleine schol f 66—45, pufschol f 40—18, groote bot f 6654, kleine bot f 5037, wijting f 47—44, groote schar f 49.50—44, kleine schar f 26.50—11.50, pufschar f 94.80, kleine gul f 78, alles per 50 kg. Zoetwatervisoh: Spiering f 0.69, karper f 0.90 per kg. Besommingen loggers: SCH 314 f 778, SCH 14 t 1354, SCH 84 f 2970, KW 52 f 1224. Kotters: TX 49 f 652. TX 14 f 633, TX 24 f 314. Loggers: KW 89 f 1542, KW 60 f 1909, KW 58 f 2926. SCH 245 f 1298, SCH 284 f 2681, SCH 23 f 1126. Tarbot f 4.70 per kg. Kleine wijting f 31. Griet f 155140 per 50 kg. BEVERWIJK De Nationale Jeugdstorm. Installatie van het gewest Noord-Holland. De streek Kennemerland van den Nationalen Jeugd Storm deelt mede: Op Zaterdag 5 April zal te Beverwijk in het Ge meentelijk Sportpark de plechtige installatie van het gewest Noord-Holland van den Nationalen Jeugd Storm plaats vinden. Ongeveer duizend meisjéS en jongens in uniform zullen dten middag het Sportpark bevolken. De installatie, die door vele bekende personen uit de organisatie zal worden bijgewoond, begint om 4 uur en is alleen toegankelijk voor degenen, die een uitnoodiging hebben ontvangen, èlsmede op ver toon van lidmaatschapskaart van den N. J. S„ N. S. B N. S. V. O. of van een der aangesloten Fron ten of Gildes. Na afloop der installaties wordt een marsoh door Beverwijk gemaakt, waarbij op het C. H. Moens- plein voor den Gewestleider, Schout van Dieren, wordt gedefileerd. De marschweg is: Sportpark, Corn. Amsestraat, Meeresteynstraat, Adrichemstraat. Meerstraat, Sta tionsplein. Koningstraat. Parkeerterrein, Baanstraat Kees Delfsweg, C. H. Moensstraat, C. H. Moens- plein met défilé, H. Burgerstraat, Romerkerkweg, Duimvijklaan. Vondellaan, Velserweg, Breestraat, Corn. Amsestraat, Sportpark. Teraardebestelling Ds. S. van der Wal. Onder groote belangstelling is Donderdagmid dag op de begraafplaats „Duïnrust" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer S. van der Wal, emeritus predikant der Gereformeerde Kerk van Minnersga. Als eerste spreker voerde aan de geopende groeve het woord ds. H. Holtrop, Gereformeerd predikant, alhier, die o.a. zeide: „Wanneer we hier staan aan de groeve van Siemen van der Wal zijn er vele gedachten en ge voelens, die zich van ons meester trachten te maken. Maai- wanneer we terugzien op het leven van ds. v. d. Wal krijgt buiten alles den boventoon het gevoel van dankbaarheid. De familie en zijn gemeente heeft zooveel aan hem te danken. Ook mag er dankbaarheid^zijn,- .dat God hem zoo lang heeft mogen sparen. Het is een genade en eer, dat God iemand op aarde een hoogen leeftijd laat be reiken. Veertig jaren lang heeft ds. v. d. Wal het evangelie mogen brengen in een tijd, die rustig Vóór 12 uur Versch Brood op de koffietafel. levert het beste brood voor den laagsten prijs. Panbrood 16 cent netto Kropbrood 16 cent netto Andere soorten een cent hooger (Adv. Ingez. Med.) WINTERHULP IS GEEN ZAAK VAN EEN POLITIEKE PARTIJ 1 ZIJ IS EEN TAAK VOOR GANSOU ONS VOLK -3 DUS 00K HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Matje Hermlna, d. v. J. Verburg en B gtecgman; Meeuw:;, z. v. H. Visser en T. van Neuren; Willem, z. v. H. C. Jongkind en J. Buis; Johanna, d. v. J. J. Commissaris en F. Boelé; Jouke. z. v. P. Sjaardema en j. a. c. Engel; Hermihe Leonora, d. v. h. T. van Thiel BcrghuUs en E. A. Baehei; Gerdina Anna Maria, d. v. D. Hierboven zien we het resultaat van de „Pondjcsactic" van Winterhulp op de llaarlemsche scholen. Ongeveer 3000 levensmiddelengaven werden door de jongens en meisjes, voor de armemedemenschen, op school meegebracht. Daarenboven werden 535 stuks kleeding. schoenen, boeken enz. gevoegd bij dit verheugende resultaat van de Winterhulpactie. Bijzonderheden hierover vindt U in ons verslag in dit bl*i, (Foto De Haas) en goed was in ons land. In zijn gemeente Min nersga heeft hfj jaar achter jaar en dag op dag 't evangelie voorgehouden. Hij kon omgaan met een ieder, omdat zijn ziel zoo fijn besnaard was en hij met een jeugdig vuur het evangelie verkon digde. Zoo heeft hij een ieder tot groote zegen mogen zijn. Thans beheerscht ons het gevoel /an dankbaarheid, dat God zijn dienstknecht tot Hem genomen heeft. God heeft gegeven en God heeft genomen", aldus besloot spr. Hierna sprak een afgevaardigde van de Geref. Kerk te Minnerssa. Ds. v. d. Wal is een geestelijke vader geweest voor de gemeente, aldus spr. Zijn nagedachtenis zal steeds blijven voortleven en in eere worden gehouden. Op vele terreinen was hij werkzaam en waar hij kon verrichtte hij baan brekend werk. Onder zijn leiding groeide de kerk zoo uit, dat hij het initiatief nam tot het slich ten van een nieuwe kerk. Voor de A.R. Kiesver- eeniging was hij een stuwende kracht, terwijl hij als bestuurder van de Chr. School in onze plaats een nieuwe groote school zag verrijzen. Niet ver geefs heeft hij gearbeid, want vele zielen wen den zich tot het Koninkrijk des Heeren. Spr. be sloot met woorden van troost aan de weduwe en de kinderen. De oudste zoon dankte hierna voor de vele blijken van belangstelling. De droeve plechtigheid werd besloten met psalm 72, vers 8. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Duitscli Landgereclit. Een brochure ten gunste van de Joden Anderhalf cn één jaar gevangenisstraf gecischt. 's-GRAVENHAGE, 2 April. Voor het Duitsche landgerecht hebben dezer dagen terecht gestaan een 57-jarige gepensionneerde burgemeester uit Indië, M. van D„ wonende te Deventer en een 25- jarige chemiker. L. E. B.. destijds leerling aan de Middelbare Koloniale School aldaar. Beiden be vinden zich sinds 30 November in voorarrest. Bij zijn verhoor zeide beklaagde van D., dat op een avond een pak met ongeveer 300 brochures bij 1 hem werd thuisbezorgd. Door de duisternis heeft hij niet kunnen zien, wie de brenger daarvan was. De brochures richtten zich tegen de behandeling van de Joden in Nederland en zij bevatten een aansporing aan de ambtenaren, om alvorens te voldoen aan het verzoek om medewerking bij de vaststelling van de identiteit der Joden, eerst hun geweten te raadplegen. Na lezing van de brochure heeft beklaagde van D. zich met de algemeene strekking daarvan kun nen vereenigen, omdat zij geheel zijn gedachten weergaf, en, aangezien aan het slot een beroep op de lezers werd gedaan om deze brochure verder te verspreiden, heeft beklaagde gemeend, dat hij als Nederlander en als Christen daaraan gevolg moest geven. Na dit besluit te hebben genomen, heeft hij beklaagde B. bij zich laten komeii en dezen verzocht de brochure onder de leerlingen van de Koloniale Landbouwschool uit te deelen. De rechter, de heer Joppich, wees naar aanlei ding van deze uitlatingen den beklaagde er op, dat in de brochure zeer hatelijke opmerkingen voorkomen over het Duitsche rijk. over den Rijks commissaris en over de door dezen genomen maatregelen. Nu beklaagde zegt zich met deze brochure te kunnen vereenigen, kan worden aan genomen, dat hij deze hatelijkheden onderschrijft en ze door de verspreiding der brochure te be vorderen voor zijn rekening heeft genomen. Beklaagde ontkende, dat de brochure beschim pingen bevat. Wel staan er harde waarheden in, welke, wanneer beklaagde de brochure zou heb ben geschreven, wellicht iets zachter omschreven zouden zijn, maar in het constateeren van deze waarheden heeft beklaagde geen optreden of op hitsing tegen het Duitsche rijk of tegen den Rijkscommissaris gezien. Beklaagde B. gaf eveneens toe het met den in houd der brochure eens geweest te zijn en daar om heeft hij de verspreiding ervan op zich .geno men. Van deze verspreiding is echter niet veel geiko.men, want, nadat eenlge collega's hadden geweigerd daaraan mede te werken, is het mee- rendeel der brochures vernietigd. De Generaalstaatsanwalt dr. Koblitz betitelde in zijn requisitoir deze actie als zeer ernstig. In deze brochure wordt gezegd, dat het bijna te laat is voor den tweeden slag, hetgeen bet eek ent, dat het Nederlandsohe volk wordt aangespoord waak zaam te zijn aangezien het anders te laat zal zijn om nog tegenstand te kunnen bieden. In dit ge schrift wordt weliswaar niet aangespoord tot verzet met de wapenen, maar wel tot politieleen tegenstand en tegenwerking bij de uitvoering van door de bezettende macht noodig geoordeelde maatregelen. Een dergelijke propaganda, welke geheel ver schilt met de tot dusver hier behandelde, noemde dr. Koblitz zeer gevaarlijk voor het Nederlandsché volk, dat nuchter de in de brochure vervatte be weringen aanneemt, te meer omdat het geschrift den schijn heeft een zakelijken inhoud te heb ben. Maar de strekking van de brochure is ver derfelijk en in strijd met de werkelijkheid. Want daarin wordt het Jodenprobleem voorgesteld als een christelijke zaak. Dat is niet juist; het Joden vraagstuk is een wereldprobleem en een politiek probleem, dat door Duitsohland is opgelost en waarover thans niet meer te discussieeren valt. En nog minder kan de bezettende overheid kritiek toelaten op maatregelen, welke zij in verband met het Jodenvraagstuk ook hier noodzakelijk acht en het is dan ook de plicht van het gerecht die genen, die het Jodenvraagstuk gebruiken als mid del om op te wekken tot poiitieken tegenstand streng te straffen, waardoor hun verhinderd wordt ook anderen in de gevangenis mede te sleepen. Thans reeds heeft beklaagde van D. de schuld, dat ook zijn jongere kennis B. in de ge vangenis terecht komt. Opdat het gebeurde voor ieder een goede les en een ernstige waarschuwing moge zijn, vorderde dr. Koblitz tegen beide be klaagden een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. De raadsman der beklaagden, mr. Wijckerheld Bisdom, merkte in zijn pleidooi op, dat de chris telijke naastenliefde in Nederland steeds zeer groot is geweest en altijd hoog is gehouden. Daar om noemde pleiter het ook verklaarbaar, dat de maatregelen tegen de Joden in het vrijheidslie vende Nederland pijnlijk zijn ontvangen. Want het betreft hier, aldus pleiter, geen ophitsing tegen Duitschland, doch zuiver een geestelijk vraagstuk en daarom hebben beklaagden ge meend aan de verspreiding van de -brochure te moeten medewerken. Volgens pleiter heeft be klaagde van D. geenszins aangespoord tot tegen stand. In dit licht bezien noemde pleiter de ge vraagde straf ongehoord zwaar en hij vroeg daar om clementie. Nadat -beklaagde van D. nog uitvoerig zijn zienswijze als christen had uiteengezet, hqeft rechter Joppich vonnis gewezen en daarbij van D. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaai en zes maanden en beklaagde B. tot één jaar, voor beiden met aftrek van het voor-arrest. In zijn motiveering van dit vonnis wees de rechter er op, dat geschriften als de onderhavige zeer gevaarlijk zijn voor de orde en rust in een bezet gebied. Het Jodenvraagstuk is in het natio- naal-socialistische Duitschland eens en voor goed opgelost en het is een groote fout in het buiten land geweest, dat men nooit geprobeerd heeft zich vertrouwd te maken met de grondslagen van het nationaal-socialisme en dat men zich nimmer heeft verdiept In de beteekenis van het Joden vraagstuk. Dit probleem Is geenszins een religieuze kwes tie, zooals het helaas nog al te vaak en ook thans nog weer, wordt vooropgesteld, maar het is een rassenvraagstuk, dat dringend om oplossing vroeg en door Duitschland tot oplossing is gebracht. Daarnaast heeft dit vraagstuk internationale be teekenis en daarom is het begrijpelijk dat ook in de bezette gebieden de verderfelijke invloed van het internationale Jodendom wordt tegengegaan. Daarvoor waren de genomen maatregelen nood zakelijk en wie zich daartegen verzet of tot tegen stand aanspoort, stelt zich aan ernstige straffen bloot. Beklaagden hebben door de verspreiding der brochure daaraan medegewerkt, waarbij nog komt, dat het geschrift verschillende hatelijke opmerkingen over Duitschland en den Rijkscom missaris bevat. De rechter noemde een dergelijke actie betreurenswaardig, omdat zij slechts on rust kweekt. Men bereikt met zulke propaganda niets, doch draagt er slechts toe bij, dat daardoor de algemeene positie van het eigen volk wordt verslechterd. Hooge straffen zijn hier dan ook op haar plaats, doch bij de bepaling van de straf maat heeft de rechter ten aanzien van beklaagde D. ditmaal nog in aanmerking willen nemen, dafc bij dezen een gewetensvraag heeft voorgezeten, terwijl ten opzichte van beklaagde B. met zijn jeugd rekening is gehouden. De rechter uitte ten slotte de hoop, dat deze zaak voor anderen een ernstige waarschuwing moge zijn, want in de toekomst zal geen clementie meer mogelijk zijn en zullen hoogere straffen moeten worden opgelegd. (A.N.P.) Wist U, dat het zoo voordeelig is om Uw gordijnen, glasgor dijnen, kleeden, kussens en dekens bij Peeperkorn che misch te laten reinigen En ze worden zooveel mooier werkelijk als nieuw! Vraagt U de prijscourant toch eens aanl Ulnsseplj BLEEKERSVAARTWEG i9. HEEMSTEDE, KDRTINR 10-1" b'i bezorgen a/d winkel lUmilllU 5 bij andere opdrachten (Adv. Ingez. Med.) Anti-Du itsche agitatie in Joego-SIavië Reeds tienduizend Duitschers uitgeweken, TIMISOARA, 3 April. (DNB) Woensdag was het aantal Duitsche vluchtelingen uit Joego Slavië tot over de tienduizend gestegen. Van alle kanten wordt bevestigd dat in alle Joego Slavische plaat sen de militie-afdeelingen der Tsjetnik, de vroe gere Komitadji's uit het Oud-Servische gebied, krachtig versterkt zijn en van wapens en munitie zijn voorzien. Ooggetuigen melden dat in Wersjetz Joden in openbare vergaderingen kunnen optreden en ophitsende redevoeringen tegen Duitschland houden. Een Servische leider in Groot-Kikinda hoonde de burgers van Duitsche afkomst op de grofste wijze en verklaarde eindelijk bloed te wil len zien en wel Duilsch bloed. Hij wees op de En- gelsche kokarde die hij droeg en beweerde: „Dezen zullen ons helpen met de Zwaben af te rekenen." In Groot Kikinda, Oejvideck en elders zijn be toogingen gehouden, waarbij men een bondgenoot schap met Engeland eischte. Te Nakowo werd een boer die op weg was naar Groot-Kikinda zonder eenige reden bloedend verwond door de Tsjetnik. De Duitsche winkelier Matkowski te Nodsjag werd mishandeld alleen omdat hij Duitsch sprak. In alle Duitsche plaatsen in het Joego Slavische banaat worden op groote schaal paarden en rijwielen op gevorderd. De weg van Groot-Kikinda naar de grens is gebarricadeerd met ijzeren rails. Vlag moet van in beslag genomen Duitsche en Italiaansclie schepen verwijderd worden. WASHINGTON, 3 April. (D.N.B.) Volgens Associated Press heeft de kustwacht bepaald dat de Amerikaansehe vlag van alle 69 in beslag ge nomen schepen verwijderd moet worden. De Duit sche en Italiaansche schepen mogen geen enkele vlag hijschen, terwijl van de Deensche schepen de Deensehe vlag mag waaien, wanneer er Deensche officieren ter koopvaardij aan boord zijn. In regeeringskringen verklaart men, aldus Asso ciated Press, dat de schepen nog aan de buiten- landsche eigenaars behooren, zoolang door de pro cedure, voortvloeiende uit de beslaglegging, geen andere toestand ontstaan is. Engclsehe luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 3 April. Over Engelsohe luchtaanvallen is gelukkig niets bijzonders te mel den. Wel vlogen enkele Engelsche vliegtuigen bo ven ons land en werden eenige bommen afgewor pen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en schade werd niet aangericht. HAARLEM, 3 April 1941. Bevallen: 2 April: E. van Rossum—Zwart d., S. Gootjes—Langerak d., L. G. K. Rietveld— Kluin d., E. M. WeberBakker d., 3 April: M. M. J. van Hoof—Broens z., E. J. C. Heemskerk- Raspe d. Overleden: 1 April: J. Hogervorstvan Rooijen, 54 j., Orionweg; C. Silvis 77 j., Jans- weg; P. van Es, 15 j.. Westerstraat; 2 April: M. Klaverstijn—de Lange 78 j., Schotersingel; •J. Brouwer 66 j„ Reitzstraat: G. Priem—Vink 24 j„ Kamperlaan; G. Alderden—van der Velde 37 j., Kamperiaan; C. Besseling—Paaij 84 j., Groote Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2