VRIJDAG 4 APRIL! 194!' H A"'A'REEM'S D A 'G BEAD 5. Duitsche critiek op de houding der Joego Slavische regeering. Anti-Duitsche stemming werd op haar beloop gelaten Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. uit Berlijn: De Joego Slavische rcgocring doet niets om de tot een crisis opgevoerde stemming in Joego Slavië tegen te gaan, welke door uit spattingen cn terreur van de straat en door de ontketende instincten van chauvinistische kringen de revolutionaire gevoelens van het volk opwekt. Deze opvatting huldigde men gisteren in politieke kringen alhier, waarbij men opmerkte dat deze crisis-stemming in Belgrado en in andere deelen van Joego Slavië ook in de gevoelens doorwerkt. Een officieel standpunt ten aanzien van de po litieke kwesties in verband met dc- Duitsch-Joego Slavische crisis werd echter ook gisteren nog door de bevoegde instanties afgewezen. Het opmerke lijkste verschijnsel na den staatsgreep te Belgrado noemde men in politieke kringen het feit dat de tegenwoordige Joego Slavische regecring het volk volkomen in het duister laat over de problemen, waarin de regeeringswisseling de militaire Putsch en de uitspattingen tegen de Duitschers het ge bracht hebben. Het Joego Slavische volk, zoo zejfte men van Duitsche zijde, wordt kunstmatig in on wetendheid gelaten over de crisis en haar proble men. Als tweede opmerkelijk punt noemt men in deze kringen de anti-Duitsche actie van Joego slavische diplomaten in het buitenland. Men con stateerde dat lasthebbers van de Joego Slavische regeering overzee en in het Zuidoosten zich ondub belzinnig anti-Duitsch gedragen. Het derde punt dat in Berlijnsche politieke kringen de aandacht trekt is het steeds meer aan den dag tredende feit dat vreemde inmengingen' geduld worden zoowel wat betreft het geheele vraagstuk van het Zuid oostelijke gebied alsook wat betreft de Joego Sla vische belangen zelf. Deze inmengingen, zoo zeide men gisteren in de Wilheimstrasse, worden door Belgrado niet alleen geduld, doch zelfs uitgelokt. Het innemen van een standpunt ten aanzien van de kwestie in hoeverre een dergelijk dulden van vreemde inmengingen in overeenstemming gebracht moet worden met, de beginselen van het driemo- gendhedenpact, wees men van Duitsche zijde af. Op de vraag of de naar Berlijn teruggekeevde Joego Slavische gezant. Andritsj, een speciale bood schap zal meebrengen of meegebracht heeft, ver klaarde men Donderdag in de Wilheimstrasse, dat hiervan niets bekend is. De dood van graaf Teleki. BERLIJN. 3 April (D.N.B.) Het overlijden van den Hongaarschen minister-president, graaf Teleki. wordt in de Berlijnsche avondbladen op een vooraanstaande plaats gepubliceerd. De bla den wijden den overledene hartelijke artike len en. kenmerken zijn dood als een smartelijk verlies voor het Duitsche Rijk, welks oprechte vriend hij steeds geweest is. In den tijd van het minister-presidentschap van graaf Teleki, zoo schrijft de Berliner Bör- sen-Zeitung, vielen de gebeurtenissen, die het Hongaarsche volk de genoegdoening voor de verminking door het verdrag van Trianon brach ten en die volksche en economische levens kracht herstelden. Graaf Paul Teleki heeft, evenals de overleden minister van buitenland- sche zaken, graaf Csaky. de nauwe aansluiting van Hongarije bij de politiek der Asmogendhe- den tot den richtsnoer van zijn politiek beleid gemaakt. Hij is steeds een trouw vriend van Duitschland en Italië geweest. Vooral tijdens dezen oorlog heeft Hongarije zijn vriendschap tegenover de Asmogendheden door een duidelijk standpunt voor de politiek van het driemogend- "hedenpact in woord en daad bekrachtigd. Over den dood van graaf Paul Teleki wordt door de Hongaarsche regeering een communiqué gepu bliceerd: De geheele Hongaarsche natie en alle- buitenland sche vrienden van Hongarije hebben met ontstel tenis kennis genomen van het tragische overlijden van minister-president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden, doch werd eerst des ochténds ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht dat de minister-president door een be roerte was ovex-leden. Later werd echter algemeen bekend dat zelfmoord de doodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki was een persoonlijkheid met een diep innerlijk leven, in wiens ziel de geweldige1 en wereldschokkende gebeurtenissen, die zich tij dens zijn regeeringstijd in geheel Europa, ja in de geheele wereld afspeelden, diepe sporen achter lieten. Zijn omgeving nam vol zorg reeds sedert vrij ge- ruimen tijd de aan levensmoeheid grenzende ter- neergeslagenheid van geest van graaf Paul Teleki waar. Ondanks zijn groote zielesmart en zijn zwak ke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid stuurde hij het schip van staat op bïnnenlandsch. alsook op buïtenlandsch politiek gebied den koers dien hij en rün regeering als den eenig mogelijken er. derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Graaf Teleki zal Maandag plechtig op staatskos ten begraven worden. Het stoffelijk overschot zal Jn de koepelzaal van het parlement te Boedapest worden opgebaard. De hulp der Canadeesclie industrie voor Engeland. BERLIJN, (AJN.P.) De beweringen van de Engelsche pers en radio over de geweldige hulp, tvel'ke Canada het moederland zal verleenen, staan in scherpe tegenstelling tot de groote moeilijkheden, die zich overal in de Canadeesche industrie voordoen om tot de produotie van oor logsmateriaal over te gaan en waarvan de Cana deesche pers openlijk spreekt. Het proces van den overgang op de wapenindustrie is nog lang niet geëindigd. Het ontbreekt aan fabrieksinstallaties, aan geschoolde arbeiders en niet het minst aan de noodige samenwerking, en wat uit Canada naar Engeland verscheept wordt, komt slechts voor een deel in de Engelsche havens aan. doöh dat is Canada's geringste zorg. Wel maakt men er zioh om bezorgd, dat de aanvaarding van de leen- en pachtwet te Washington voor Canada hoogst nadeelige gevolgen kan hebben. Men vreest n.l, dat Engeland door Washington verplicht, zal worden het, geheele goud aan de Ver. Staten af te staan. Dit zou echter beteekenen, dat de be taling der Canadeesche leveranties door Engeland twijfelachtig wordt. In dit Canadeesche standpunt zoekt men tevergeefs naar den veelgeprezen geest van offervaardigheid ten gunste van Groot-Brit- tannië, die daar zoo sterk ontwikkeld zou zijn. Waar het risico begint en zelfs het, verlies dichterbij komt, houdt in Canada, en in de Ver. Staten de liefde voor Groot-Brittannië op. De Duitsche vloot in actie op den Atlantischen Oceaan. Hel D.N.B. verneemt dat 367.00 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte in de week van 16 tot 23 Maart in den handelsoorlog tegen Engeland door de op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche riagschipformatie en de Duitsche duikbooten tot tinken zijn gebracht. Ook in het Tirolcr berglandschap bevinden zich de uitkijkposten, die de nadering van vijandelijke vliegtuigen aan de commando-posten melden. (Foto Weltbild) Italiaansch weermachtsbericht Activifeit aan hef Crieksche front. Twee convooien in de Middel- landsche Zee getroffen. Asmara in Erythrea ontruimd. Successen in Noord-Afrika. ERGENS IN ITALIc. 3 April <Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weermachtbe- richt no. 300. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front activiteit derweder- zijösche artillerie. Onze formaties luchtstrijd krachten hebben de vlootbasis Volos en het bet langrijke troepencentrum Fiorina gebombar deerd. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd, In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpedovliegtuigen een krachtig geëscorteerd vijandelijk convooï aan gevallen Ondanks het felle vuren van het lucht afweergeschut werden vijf groote schepen ge troffen en tot zinken gebracht. Al onze vlieg tuigen keerden terug naar hun basis. Vliegtui gen van het Duitsche vliegercorps vielen een tweede convooi van den vijand aan ten Westen van Kreta: een schip van 8000 b.r.t. werd in brand geworpen en zonk. een tweede schip van 8000 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika: Met het doel nog meer vijande lijke bombardementen op Asmara, waardoor reeds honderden slachtoffers waren gevallen onder de inlandsche en Erytreesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troe pen ontruimd. - De slag is bezig opnieuw te ont branden bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika: Het succes der gemechani seerde Italiaansche en Duitsche troepen is uit gebreid voorbij Marse el Brega. De Italiaan sche en Duitsche luchtmacht hebben met prachtige resultaten vijandelijke colonnes, die zich naar Agedabia terugtrokken, aangeval len. GEESTDRIFTIGE BETOOGING VOOR MUSSOLINI. ROME, (D.N.B.) Gisforochtend heeft de reus achtige menschenmenigto, die den Japanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, bij zijn vertrek wilde toejuichen, opnieuw een geest driftige betooging gebracht aan Mussolini op de Piazza Venezia. De duizende-koppige menigte ver langde steeds weer in spreekkoor den Duce te zien. Tenslotte verscheen Mussolini op het historische balcon en groette lachend. Toen de menigte den Duce zag wilden de ovaties geen einde nemen, zoo dat Mussolini nog verscheidene mglen op het bal con moest verschijnen. In het geroep „Duce. Duce", zoo schrijft het. agentschap Stefani. lag het geheele vertrouwen in de overwinning en de strijdvaardig heid van het Italiaansche volk. De scheepsbouw in Amerika. BERLIJN. (A.N.P De kortelings gepubliceer de uiteenzettingen van den militairen deskundige der New-York Times, Hansom Baldwin, betreffen de de overbelasting van de Amerikaansche werven met eigen aanbouw, vormen nu niet bepaald een opgewekt welkomstwoord voor den Engelschen on derstaatssecretaris Salter en zijn missie in de Ver. Staten. Zooals men weet. is Salter door Churchill er mede belast in de Ver. Staten een uiteenzetting te geven van de moeilijke situatie der Engelsche koopvaardij met het oog op den a.s. slag op den Atlantischen Ocaan. en onderhandelingen te voeren over verdubbeling ,of verdrievoudiging van het Amerikaansche program voor koopvaardijschepen. Hoe weinig kans dit doel heeft bereikt ie worden, blijkt uit de verklaring van Baldwin, dat de be spoediging van het program voor den bouw van nieuwe vrachtschepen door dc V. S. te laat is aan gepakt. Daar komt bij, dat het moet worden uit gevoerd door werven, die reeds overbelast zijn met den bouw van oorlogsschepen. Bovendien zijn hon derden motortorpedobooten en havonbooten in aan bouw. die eveneens het vervaardigen van vracht schepen onmogelijk maken. Volgens Baldwin be draagt het aantal van de'in 1941 te bouwen nieuwe schepen 130 vrachtschepen met 1 millioen ton in houd. In 1942 kunnen hoogstens 300 schepen afge leverd worden. Het totaal aan opdrachten be draagt 451 vrachtschepen. De ervaringen met het snelle bouwen-i,n den vorigen wereldoorlog vormen een voorbeeld, dat zelfs de leider der U. S. M. C., admiraal Land, kortelings aangeduid heeft als mis lukt wat den tijd betreft en onvoldoende in de constructie. De door Roosevelt nagestreefde brug over den Atlantischen Oceaan van koopvaardij schepen naar Groot-Brittannië zou een ontzaglijke bespoediging en uitbreiding van het huidige pro gram veronderstelleneen uitbreiding, die intus- schen naar Baldwin aan de band van ophelderende getallen aantoont, practisch niet uitvoerbaar is, aangezien de V. S. allereerst zelf alles in het werk moeten stellen om hun eigen gebrek aan scheeps- ruimte op te heffen. Onder deze omstandigheden en gezien de steeds meer stijgende scheepsverlie- zen is he,t maar al te begrijpelijk, dat de door den ^'ihrer aangekondigde versche»—'-» duikbootoorlog als een nachtmerrie drukt op de bewoners van het eiland. Dc voedingstoestand in Italië volkomen beveiligd. ROME, (D.N.B.) Do voedingstoestand in Italië is volkomen beveiligd, nadat volledig voor de weermacht is gezorgd, zoo werd van bevoegde zijde verklaard bij de behandeling van dc begrootLng van het ministerie van landbouw door dc finan- cieele commissie van de fascistische cn corpora tieve kamer. Bovendien is de Italiaansche landbouw thans in staat niet slechts de behoeften van het land te dekken, maar tevens ook den uitvoer, in het bijzonder naar het verbonden Duitschland, te be veiligen en te vergrooten. CRITIEK VAN FISH Or ROOSEVELT. BOSTON. (DJNB.) In een redevoering heeft de republikeinsche afgevaardigde Fish verklaard, dat indien president Roosevelt de Ver. Staten in den oorlog stort, dit een hoon zou beteekenen aan de beloften, welke hij zijn volk gedaan heeft. In dit geval zou de president wegens slecht ambtsbeleid moeten worden aangeklaagd. Fish sprak tegen, dat de Europeesche oorlog de oorlog van Amerika is. Inzake de konvooikwestie gaf hij als zijn meening te kennen, dat indien de Ame rikaansche vloot konvooidiensten zou moeten ver richten. dit de laatste stap zou vormen tot een werkelijke deelneming aan den oorlog. Buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland. Velen bij den landbouw tewerk gesteld. BERLIJN, (D.N.B.) Naar het tijdschrift „So- ziale Praxis" mededeelt, zijn sedert het begin van den oorlog 1 391.000 nieuwe arbeidskrachten in den landbouw aan het werk gezet. Onder hen bevinden zich 47.000 Italianen. 32.000 Slowaken, 4400 Joego- Slaviërs, 4.650 Nederlanders, 2500 Hongaren en '2000 Vlamingen, 650.000 krijgsgevangenen uit het Westen en uit Polen zijn eveneens opgenomen in den landbouw, evenals 469.000 Poolsche burgers uit het gouvernement generaal en de nieuwe oostelijke gebieden. Als vrije arbeidskrachten zijn sedert eind 1940 bovendien 180.000 vroegere Poolsche krijgsge vangenen in den Duitschen landbouw werkzaam. Als industrie-arbeiders zijn sedert den zomer van 1939 670.000 burgerlijke buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland werkzaam. Aanval op Engelsch convooi bij Kreta. Verscheidene schepen getroffen. ROME (Stefani). De correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat de Ita liaansche luchtstrijdkrachten en het Duit sche vliegercorps de laatste dagen hun activiteit hebben vergroot om de vijandelijke transpor ten tusschen Egypte en Griekenland onmo gelijk te maken. Verkenningsvliegtuigen hadden in het Oos ten der Middellandsche Zee een convooi van stoomschepen gezien dat door Britsche oorlogs schepen beschermd werd. Een afdeeling Duit sche bommenwerpers steeg op en viel het convooi aan ten Westen van Kreta. Na een eerste zeer heftige reactie verwijderden zich de oorlogs schepen. zoodat de vliegtuigen het convooi van zeer geringe hoogte konden aanvallen. Een schip van 8000 ton werd door vier bom men van 500 K.G. getroffen. De ketels spron gen en het schip maakte zware slagzij. Een schip van denzelfden inhoud werd door vier even zware bommen getroffen. Een schip van 5000 ton werd tot zinken gebracht, een ander van 5000 ton zwaar beschadigd. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun bases temg. Zij hadden hun .bommen van nauwelijks 50 meter hoogte laten vallen. Stroom vluchtelingen uit Joego slavië houdt aan. Mededcelingen over anti-Duitsch optreden der Serven. Uit Timisoara verneemt het D.N.B.: Van Woens dagavond tot Dondeixlagmidddag zijn nog onge veer tweehonderd vluchtende Minderheids-Duit- schers uit Joego-Slaviè door de Duitsche instanties in het Roemeensche banaat opgevangen. Boven dien zijn te Gïmisoava vluchtelingen aangekomen die via zuidelijker grensgedeelten gevlucht waren waar geen Duitsche dorpen aan de grens liggen. Zij verklaarden dat in Roemeensche dorpen in het zuiden van het banaat nog talrijke vluch telingen zaten. Uit de mededcelingen van de hier aangekomen vluchtelingen blijkt dat de Servische terreur onver minderd voortduurt met betoogingen voor de huizen van leiders der Duitsche minderheid; in geworpen ruiten, ophitsende toespraken en steeds wilder bedreigingen. Duitschers uit de gemeente Modosj melden en bewezen hun verhaal met foto's dat de Serven muren en deuren van Duitsche huizen besmeuren met opschriften, die bijv. luiden als volgt: ..Als Engeland overwint, worden alle Zwaben opgehangen". In verscheiden plaatsen zijn niet alleen de Ser vische politieformaties versterkt, maar is ook de Servische burgerbevolking van wapenen voorzien. De leden van de para-militaire organisatie Tsjotnik verklaren op steeds luider toon dat zij met de Duitschers nog forscher zullen omspringen als de Polen gedaan hebben. Vluchtelingen uit het dorp Stefansfeld vertel len dat Tsjotniks deze zuiver Duitsche plaats vol ledig omsingeld hadden en er niemand uitlieten. De Duitsche bewoners kregen voortdurend de ver zekering dat ze allemaal neergemaaid zouden worden. Veertig Duitsche boeren, die over de Roe meensche grens gevlucht zijn, hebben medegedeeld dat zij door de Joego-Slaven van al hun levensmid delen' waren beroofd. Voor het geval zij zouden vluchten, werden zij met den dood bedreigd. In Macedonië zijn concentratiekampen opgericht voor Duitschers. Ten noorden van den Donau was men bezig met het opwerpen van hindernissen voor pantserwagens. De Roemeensche gezant te Belgrado Eplla, die gisteravond op doorreis naar Boekarest, waarheen hij zich begaf om verslag uit te brengen, te Ti misoara aankwam, verklaarde tegenover vrien den dat bet Servische leger de meeste strijdkrach ten bij Nisj concentreert. Hij had onderweg -ge constateerd dat reeds vele bruggen opgeblazen werden en in sommige plaatsen branden woed den. TWEE DUITSCHE SCHEPEN BRANDEND GEVONDEN. LIMA. 3 April (D.N.B.) Naar het Peruaansch ministerie van Marine meldt, zijn de „Hermontis" van de Hamburg-Amerikalijn en de „München" van de Norddeutsche Lloyd door een Peruaan- schen kruiser in volle zee brandend en door de be manning verlaten gevonden. Nieuw Hongaarsch kabinet. Von Bardossy premier. Von Bardossy. (Foto Stapf). Het D.NB. verneemt uit Boedapest, 3 April: De rijksregent heeft den minister van buitenlandsche zaken Von Bardossy het pre mierschap toevertrouwd. Bardossy heeft deze opdracht aanvaard. Andere pcrsoneele wijzigingen in het kabinet zijn naar verluidt niet te verwachten. Voordien had het kabinet onder voorzitter schap van den minister van binnenlandsche zaken. Keresztes-Fischer, als in rang oudste lid van de regeering vergaderd en besloten af te treden. Men verklaart dat de tot dusver gevolg de koers der regeering noch in buitenlandsch, noch in binnenlandsch politiek opzicht gewij zigd zal worden. De „Feldzeitung" heeft de aandacht van dc bemanning van een der Duitsche gevechtsmachines tijdens de vlucht naar vijandelijk gebied. (Foto Weltbild). De inbeslagneming van buiten landsche schepen in de Yer. Staten. Washington wijst de protesten af. WASHINGTON. 4 April (DNB.) Het- depar tement van buitenlandsche zaken heeft de Duit sche ambassade gisteravond het antwoord der Amerikaansche regeering op de beide Duitsche protestnota's van 31 Maart en 1 April doen toe komen. De Amerikaansche nota wijst den Duit schen eisch tot het vrijlaten van schepen en be manningen af. Sleohts ten aanzien var. riot. Duit sche protest tegen de behandeling en de huisves ting der Duitsche zeelieden wordt verklaard dat een nieuwe nota zal volgen, zoodra het onderzoek voltooid is. Volgens een bericht van Associated Press uit Washington heeft de Amerikaansche minister van financiën Morgenthau verklaard dat zoowel hij als zijn coilega van justitie Jackson thans een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van stappen om de dertig schepen van de as. waarop in Amerikaansche havens beslag gelegd is. in het bezit van de Vereenigde Staten te brengen. Voor de technische bijzonderheden van dit optreden, waarbij de schepen aan de Ver. Staten vervallen verklaard zouden worden, verwees hij naar Jack son. Op de vraag of ook beslag op schepen van andere landen wordt overwogen, antwoordde Morgenthau dat van te voren geen mededeeelin- gen hieromtrent gedaan konden worden, zoo dit al in het voornemen mocht liggen. STANDPUNT VAN BERLIJN. BERLIJN. 3 April (A.N.P.) De in 'berichten uit Washington voorkomende bewering dat de Duitsche en Italiaansche schepen, die zich in Ameriikaansche havens bevinden, in beslag zijn genomen om daden van sabotage te voorkomen, werd vandaag in politieke kringen der rijkshoofd stad „volmaakten onzin" genoemd, zoo vernamen wij van welingelichte zijde. Zooals bekend kan een kapitein resp. dc eige naar van een schip met zijn eigendom doen wat hij wil, voor zoover hij daarmede niet andere schepen of de haven beschadigt. Wanneer een kapitein bovendien nog de vrees koestert dat het schip dat onder zijn bevel is geplaatst in handen van den vijand zou kunnen vallen, is het zijn er kend en goed recht zijn schip onbruikbaar te ma ken. Echter, de jongste uitlatingen van den Ame- rikaanschen minister van justitie Jackson wijzen er duidelijk genoeg op dat men zioh in de Ver eenigde Staten ver boven het volkenrecht verhe ven voelt, ja. die rechtsbasis van de betrekkingen, die tusschen staten bestaan, als van nul en geener waarde beschouwt. TERUGROEPING VAN ITALIAAN- SCHEN MARINE-ATTACHVERLANGD. Voorts verneemt het D.N.B. uit Washington: De Amerikaansche regeering heeft Donderdag de on verwijlde terugroeping geëischt van den Itaiiaan- sohen marmeattaché te Washington, admiraal Lais. Van Amerikaansche zijde wordt beweerd, dat Lais betrokken is bij ..sabotagedaden" tegen Italiaansche koopvaardijschepen in Amerikaan sche havens. De minister van buitenlandsche za ken Cordell Huil heeft dezen Amerikaanschen eisch op de persconferentie bekendgemaakt. PROTESTEN TE MEXICO. Uit Mexico verneemt het D.NB.: De Italiaan sche gezant heeft den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken een aan den minister van buitenlandsche zaken gerichte voorloopige pro testnota overhandigd wegens de bezetting van tien Italiaansche schepen door Mexicaansche ma rinetroepen. De Duitsche gezant eischte in een nota aan het ministerie van buitenlandsche zaken dat de ver wijdering van de bemanning der Duitsche sche pen „Orinoco" en „Hameln" ongedaan wordt ge maakt. vooral omdat geen enkele aanleiding tot verdenking van sabotage bestaat en de Duitsche scheepskapiteins veeleer de strengste orders ge kregen hebben in het geheel geen sabotage te plegen. Premier van Irak afgetreden. Het D.N.B. verneemt uit Beiroet dat dc premier van Irak Taha al-Hasjimi is afgetreden. Taha al-Hasjimi is officier en komt uit de kringen van de sterkste oppositie tegen Engeland. In 1038 werd hij minister van defensie in het ka binet Noeri Said en bleef ook als zoodanig aan in het volgende kabinet El-Hailani. De afgetreden staatsman heeft 3 Februari j.l. zijn kabinet ge vormd. Bij de aanvaarding van de regeering zeide hij dat hij de politiek van zijn voorganger zou voortzetten en Irak in elk geval buiten den oorlog wilde houden. Ondanks talrijke represailles van de Engelschen heeft hij dit herhaald na de recen te besprekingen van zijn minister van buitenland sche zaken met minister Eden te Kaïro. Sir Arthur Salter in dc Ver. Staten. Verdere overdracht van schepen aan Engeland? In een Oost Canadeesche haven. 3 Maart. Woensdag is hier de onderstaatssecretaris voor scheepvaart in de Britsche regeering. Sir Arthur Salter, die zich op weg naar Washington bevindt, aangekomen. Men is er van overtuigd dat zijn reis verband houdt met het overdoen van verdere Ame rikaansche handelstonnage aan Engeland. In het jaar 1917 was Sir Arthur Salter met dezelfde op dracht naar Washington gezonden. (United Press). ZATERDAG 5 APRIL 1941. Vcderlandsch Programma, HILVERSUM I, 41S.5 M. fi.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7 0# Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, R.nn Gramo foonmuziek. 3.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 3.30 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. tn.oo Eigen op namen. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nlcuws- en economische berichten A, N. P. 1.00 Omroeporkest. 1 30 Orgelspel. 2 00 Tuinbouwhalfuurtie. 2.20 Licht gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Pianovoordrmht. 440 Duitsche les (in hoorspelvorm). 5.no Dameskoor met piano begeleiding. 5 15 Nieuws-, economische- cn beursberich ten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Fragmenten uit „Lisa bentmm' dtch", operette. 6.15 Voor de binnenschip pers. 6.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 7.00 Vragen van den dag A. N. P 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Dichter en boer. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P, 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Bont programma. 0.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. to.oo Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. Nederlandse!» Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmu ziek. 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding. (Uitzending voorbereid door het Vrljz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Russisch koor en orkest (opn,). 10.50 „Rozsa Sfmdor', operette (opn.). 12.00 Belichten. 12.15 Esmeralda. 12.4S Nieuws- en economische berichten A. N. p. 1 oo Gramo foonmuziek 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. 2.45 Causerie „Alphons Dlepenbrock 20 Jaar geleden overleden". 3.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten. 3.45 Voor de Jeugd. 4.00 Gramofoonmuziek. 4 10 Groot Amusementsorkest en „Het vroolijke Klaverblad". 5 00 Cyclus „De Bijbel als boek" (Uitzending voorbereid door het Vrijz Prot. Kerk- comlté). 5.15 Nieuws, economische en beursberichten A. N. P. 5 30 Phllharmonlsch kwartet. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 Gronlngsch praatje A. N. P. 7.15 Disco- nieuws. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 3.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Nederlandsch kamerkoor ea strijkensemble. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Nleuwsberich» ten A. N. P.. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9