Jilms-duxum STOFZUIGERS Michelangelo's titanenarbeid vereend in een wonderschoon filmpanorama. SONNET Non-stop variété. Litteraire Kantteekeningen. Een zeer goede boksfilm. INCASSO BANK N.V. ALLE BANKZAKEN ZATERDAG 5 APRIE 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Curt Oertel's filmwerk gereed voor vertooning in ons land- „De oogen derwereld De strijd in Afrika. Manschappen van de Duitsche weermacht .bij het aanleggen van verdedigings werken in de woestijn. (Foto Weltbild). Twee jaren achtereen heeft de cineast Curt Oertel de groote musea in Europa afgereisd om er als een zeer belangstellend en hoogst merkwaar dig bezoeker speciaal de werken van Miclbelangelo te bewonderen. Een hoogst merkwaardig bezoe ker, inderdaad, want hij ikwam niet alleen met' zijn eigen oogen kijken, maar hij had ook „de oogen der wereld" meegenomen, de camera lenzen, die in een onzichtbaar verband staan met de witte doeken over den heelen aardbol. De film die het resultaat van deze 'bezoeken was is thans ook in Nederland voor vertooning gereed. De „oogen der wereld" hebben den arbeid van één der grootste mensohen, die ooit ter wereld leefde, werken, die ordeloos verspreid zijn in veler lei plaatsen, in chronologische volgorde tezamen gebracht tot één wonderschoon panorama. En gij, filmbezoeker, kunt door die oogen der wereld thans de werken van Michelangelo zien in een tijdsbestek van anderhalf uur, Jwaar Curt Oertel twe jaar voor noodig had, en waar gij zelf waarschijnlijk zooveel tijd voor noodig zoudt hebben dat ge er maar niet aan bent begonnen. Voelt ge nu de enorme ordenende, samenbin dende kracht van het apparaat, dat film heet, en dat eigenlijk in het domein der kunst de zelfde rol" gaat vervullen als het vliegtuig in de maatschappij? Het vliegtuig immers doet af standen verdwijnen en brengt de mensohen tot elkaar. De camera, ruimt de afstanden eveneens uit den weg en brengt den grooten mensch tot voor Vittoria Colonna „Door den dood van de Vrouwe is de zielezuivering van den dich ter verbroken". Michelangelo. Mijn scherpe beitel aal eerst dan de kunst verstaan hi 't harde marmer iemands beelt'nis aan te geven, wanneer hij door den wil des Makers wordt gedreven die hem verplicht om in diens schreden voort te gaan. Maar, wat de Schepper in zijn Almacht heeft gedaan: Zichzélf, en -naar zijn beeld, aan andoren 't leven geven is ook den grootsten mensch op aarde niet gegeven, •waar nog geen hamer zonder hamer kan ontstaan. En, zooals in de' snj'ids' de hamer hooger wordt geheven paarmate slag en arbeid steviger moet zijn, zóó moet ook ik bereid zijn, hooger vlucht te nemen, •wanneer ik naar volmaking mijner ziel wil streven. Wilt Gij, o Goddelijke Maker, mij ter hulpe zijn, daar ilk, Haar missende, zelf niets kan ondernemen? (Vertaling van C. M. Ritter—Landré). den kleinen mensch. Zelden heeft de groote be- teekenis van de film zich zoo onaanvechtbaar gedemonstreerd als in den arbeid van Curt Oertel! De cineast gaat echter verder nog dan een chronologische weergave van Michelangelo's meesterwerken. Hij plaatst de werken door een toelichtende tekst met illustratie in den tij.d en de gebeurtenissen, waarin en waaruit ze ont stonden. Zoo dringt bij het aanschouwen van de Piëta, die in den Sint Pieter werd opgesteld, niet alleen het wezen, de schoonheid ervan tot ons door, maar ook het feit dat dit "beeld werd ge maakt toen Michelangelo onder den indruk van Savonarola's marteldood verkeerde. Toen hem bleek dat men dit werk toeschreef aan een beeld houwer uit Milaan beitelde hij uit woede in een nacht zijn naam op het kleed van de Madonna. En dat was de eerste en laatste keer dat de mees ter zijn werk signeerde! Een hoogst merkwaardigen weg volgt de cineast om zijn illustratie van de geschiedenis te reali- seeren. Nergens toont hij ons een décor. Met 'schilderijen, oude gebouwen, ruïnes, kortom over blijfselen uit dien tijd, zooals ze nu nog bestaan, wil de cineast dien vroegeren tijd voor ons oproe pen. Wanneer een stem over den marteldood van Savonarola spreekt toont het beeld ons een schilderij en de oprichting van den brandstapel, van een optocht zien we alleen de brandende fakkels aan ons voorbijtrekken, het transport van „Den Gigant" voltrekt zich doordat we het beeld zien schudven en het geluid van hamersla gen hooren, het slachtoffer van een aanslag Michelangelo leefde in een tijd toen intriges en verraad hoogtij vierden! verdwijnt door een poort, en al hetgeen wij zien is dat cle deur in die poort, als door een onzichtbare hand bewo gen, dicht gaat, en als Michelangelo vlucht van RÓme naar Florence zien we het landschap zich onrustig bewegen alsof de camera als Michel angelo te paard zat. Ourt Oertel laat ons dus steeds de voorwerpen, de omgeving zien, nim mer de mensohen. Hij onderneemt een indruk wekkende poging om het wezenlijke van een menschenleven op te roepen, niet door den mensch na te bootsen, doch door al hetgeen zijn tijd naliet, 'gebouwen, rain es, schilderijen, beel den chronologisch te rangschikken. Wij moderne merischen wandelen als het ware den weg. dienMiohelangelo door het leven baande, nog eens over, en we zien al hetgeen om dit leven was en eruit tevoorschijn trad. Is dit niet dè manier om tot het wezenlijke van een scheppend leven door te dringen? De camera, gehanteerd door Oertel leert ons bovendien hoe wij een kunstwerk moeten zien. De camera-oogen dwalen langs de beelden van het relief van den Centaurenslag, dat de kunstenaar op zijn zeventiende jaar schiep tot de Piëta Rondini, die hij op zijn 89ste jaar be gon dooh niet voltooide en bewondering en eerbied voor deze kunstwerken kómt tot ons uit de wijze, waarop die „oogen der wereld", wel haast volgens een bepaalde filmmethodiek, de kunstwerken aanschouwen. In velerlei opzicht is deze film van Curt Oertel een daad van verstrekkende bet.eekenis. In de eerste plaats zijn hier de werken van Michel angelo van alle kanten op kunstzinnige wijze aan schouwd, bijeengebracht, zoodat men een voor treffelijk overzioht van den titanenarbeid van dezen meester krijgt. Ten tweede kan men de film, door de geprojecteerde en gesproken teksten bezien als een „geschiedenisboek in filmvorm". Ten derde wordt door een organische rangschik king van hetgeen uit den tijd van Michelangelo's leven overbleef een poging ondernomen om tot het wezen van dit leven door te dringen. Een po ging, waarover men van gedachten kan ver schillen. maar die niettemin in ieder geval uiterst belangrijk is. Dit filmwerk verdient in den breedst mogelij ken kring vertoond te worden, en ik hoop ter gelegenheid van de vertooning in onze stad er nog eens op terug te komen. Dit bijzondere werk zij hiermede reeds gesignaleerd! V. H. Aantrekkelijk programma in het Rembrandt Theater. In het Rembrandt Theater heeft het witte doek ditmaal zijn plaats moeten afstaan aan het variété. Thans dus geen Marika Rökk, Christine Süderbaum of Heinz Rühmann, maar een aantal artisten dat zich in levenden lijve aan het publiek vertoont. Het is een programma van zeer geva rieerd karakter, dat geboden wordt en laten wij er dit dadelijk aan toevoegen: het is tevens van een zeer aantrekkelijk karakter. Acrobatiek, dans, muziek, zang en conférence wisselen elkaar in een snel tempo af en elk tafereel heeft weer zijn eigen charme. Welk van de nummers het meest „inslaat" is moeilijk te zeggen. Onder de medewerkende artisten zijn er enke len. die door hun optreden voor de radio al be kendheid hebben verworven. Daar is Daan Hooy- kaas de gezellige prater, droog-komiek van de bovenste plank. Hij komt met een geestige con férence en liedjes van allerlei slag voor het voet licht en bovendien leert men hem kebnen in zijn kwaliteit van imitator. Ook de „Song-Singer's" kunnen op veel populariteit bogen. Deze heeren beschikken over welluidende stemmen en daar mede verrichten zij goede vocale prestaties. De acrobatiek neemt een belangrijke plaats in het programmma in. Er worden tal van verbluf fende staaltjes ten beste gegeven. Daar zijn bij voorbeeld de drie Rethles, artisten die dingen laten zien welke tot het beste op dit gebied ge rekend mogen worden. En niet te vergeten Mary en Jeff, een combinatie van humor en acrobatiek, een nummer waarin spanning en vroolïjkiheid met elkaar wedijveren. Van goed gehalte is ook het op treden van de 5 Jacksons, bestaande uit vier vrouwelijke en een manlijken artist. Laatstge noemde demonstreert een fantastische vaardigheid in het las§owerpen en toont zich bovendien een meester in de griezelige bezigheid der messen- werperij. Dan Say ton en Ruth dienen zich aan als vroolijke wielrijders. Het is echter niet alleen vroolijkheid wat zij te zien geven, maar ook behendigheid, want ik geef het u te doen met zijn tweeën op een fiets allerlei capriolen uit te halen en dan nog netjes in een cirkeltje te blijven rijden! Liefhebbers van de tap-dance kunnen hun (haar) hart ophalen in het tweede deel van het programma, waarin twee jonge artisten een ware tap-virtuositeit aan den dag leggen, gemengd met een flinke dosis acroba tiek. Dit is nog maar een greep uit het vele dat den toeschouwer voorgezet wordt. De liefhebbers van' een „specialiteitsprogramma" is een bezoek aan het Rebrandt Theater warm aanbevolen. (Adv. Ingez. Med.) Poeske. 'n Brabantse Roman door A. M. de Jong. Amsterdam. Streng- holt's U. M. Wie zich den vorigen roman van De Jong her innert d'ien zal bet einde daarvan nog voor den geest staan waarin boer Bart Verhagen, na een roeke loos, spilziek en ook wel een beetje heroiëk leven, verzorgd en gekoesterd door een jonge'dienstmaagd van zijn hoeve, zijn laatste dagen tegemoet gaat. Die warme genegenheid der jonge vrouw voor den eens machtigen, rijken boer Verhagen zal toen. allicht bij menigen lezer de vraag naar het waar om dier situatie hebben doen opkomen. En A. M. de Jong die, als hij eenmaal een Brabantsche draad te pakken heeft, er gaarne aan doorspint, geeft :in Poeske daar omstandig antwoord op. Want Poeske is het levensverhaal van dat warm bloedige meiske, dat officieel Jacoba van der Kar heet en op al heel bijzondere wijze in het Bra- banlsch dorp der Verhagens, Molijns etc. is terecht gekomen. Zij werd er geboren toen een vreemde zwerver met paard en wagen het dorp was binnen gekomen en in dien wagen een vrouw van kenne lijk Zigeunertype meevoerde, die er moeder werd en bij de geboorte van het donkeroogig dochtertje stierf. Het kindje werd door buren opgenomen, de vrouw begraven en de zwerver was den volgenden dag met wagen en al verdwenen. Niemand heeft ooit geweten of hij de vader was, noch waar vrouw en zwerver vandaan kwamen. Het kind bleef achter en zou door het gemeente bestuur uitbesteed worden. Maar dan is er een aardig kinderloos boerenechtpaar, Rok us en Drietka, die lang naar een kind verlangd hebben en in het gebeurde een hoogere bestiering zien. Zij verzoe ken, het kleine wioht zonder eenige vergoeding als het hunne te mogen opnemen en groot brengen. Nadat burgemeester en pastoor beiden hen op het riskante cn verantwoordelijke van hun goede be doeling hebben gewezen wordt hun verzoek toe- 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) Het accent niet gelegd op het sensationeele, doch op het SPORTIEVE element. Wanneer men een werkelijk sportieve boksfilm wil gaan zien, waarin ihet sensationeele van deze sport (of eigenlijk van alles wat er omheen ge beurt) is teruggebracht tot de plaats, die het toe komt, en verreweg de grootste plaats is ingeruimd voor het gezonde opbouwende, dat ook in dezen sportvorm ligt, dan moet men de film „De laatste ronde" gaan zien. De film „Golden Boy", die hier indertijd veel succes had, is met meer raffine ment geënsceneerd, zonder twijfel, doóh de sfeer van deze film „De laatste ronde" is mij veel liever. Hierin wordt niet (het accent gelegd op heit zich opwindende pu bliek en de intrigeeren- de managers, doc'h hierin wordt metterdaad de sport als zoodanig, en bovendien als middel voor een goede wilsvor ming, in het middelpunt geplaatst. Het verhaal is dat van een .bokser in Amerika, die nog een paar wedstrijden van het wereldkampioenschap ver wijderd is, zich overmoedig door zijn successen inlaat met mondain gezelschap en zich in één moment van twijfel verstrikt in een intrige, die hem noodlottig wordt. De wereld waant hem dood, doch hij duikt plotseling weer op, ontdekt een jongen bokser, leidt dien op tot een overwinnaar en brengt hem in de laatste ronde van zijn kam pioensgevecht over het fatale punt heen, waarover hij zelf eens struikelde. De hoofdrollen in deze zeer vlot geregisseerde film worden gespeeld door Atilla Hörbdger en Camilla Horn. Beiden geven zich voor wat zij waard zijn en wenken daardoor mede deze film in haar soort op een bijzonder niveau te brengen. En ik kan me voorstellen dat iemand, die boks films vermeed om het sensationeele karakter, door een film als deze een anderen, beteren kijk op de bokswereld krijgt. De filmuitkijk signaleert: „OPERETTE" door Willy Forst. „WEENSCH KONZERT" door Ed. von Borsody. Het Paaschprogramma brengt in de groote Ne- derlandsche bioscopen twee films, die een bijzondei karakter bezitten, zeer uiteenloopend zijn wat den vorm betreft, dqch wat den inhoud betreft dit ge meen hebben dat ze beide .een muzikaal thema ver tolken. Het zyn „Operette" van Willy Forst en „Wunschkonzert" van Eduard von Borsody. De films zullen ook wel vlug in Haarlem verschijnen, en daarom wil ik er al wat van vertellen. Want bei de films zijn de moeite waard! Willy Forst schiet voor den zooveelsten keer in de filmroos. Zijn uitbeelding van het leven van den operetteregisseur Franz Jauner in het bijzonder, en van de-herleving der operette in het algemeen is in één woord: raak. Deze film pakt ons en neemt ons mee in haar fascineerend rhythme, van muziek zoowel als van beeld. Hij volgt ook thans weer zijn beproefd recept om de hoofdrol in de film te spelen en ook de regie van de film te voeren; een zeer moeilijke opgave, die hij met succes vervult. Ouder gewoonte komt Forst ook ditmaal met een nieuwe filmontdekking en wel Maria Holst. Of zij eerj vondst voor de film zal zijn als destijds Paula Wes* sely mag echter betwijfeld worden. Willy Forst brengt een paar operette-uitvoeringen op het doek, die er werkelijk als een fantastisch vuurwerk afspringen. Ik signaleer „Die Fleder- maus", die zoowel wat de muzikale uitvoering als de specifiek filmische vormgeving betreft ons in verrukking brengt. Een feest van klanken, een feest van beelden is deze film. Doch temidden van de luidruchtigheid ontwikkelt zich de stille tragedie van een kunstenaarsbestaan, en niet in 't minst in de stille gedeelten van de film weet Forst ons te boeien. Ook met deze film „Operette" levert Fors* het bewijs van zijn uniek filmkunstenaarschap. De film „Wunschkonzert", die ons de beteekenis van het ïadio-wenschconcert in de verbondenheid met volk en leger toont, heeft niet gelijk „Operette" een kunstzinnige allure. Ik zou het een film van muzikaal-sportief karakter willen noemen. Spor tief omdat de muziek hier een prestatie levert, in de aetherbaan over alle scheidende barrières heen springt en volk en leger verbindt in één lot. Sportief ook omdat de film begint met de Olym piade, en verder, als 't ware in een estafetteloop allerlei tafereeltjes en muzikale nummers toont. gestaan en het kindje als Jacoba vam de Kar bij den Burgerlijken Stand ingeschreven. Maar Poeske wordt het vleinaampje van dit mooie, Zuidelijke kindje, dat door Rokus en Drieka op de handen gedragen gaat worden Poeske's jeugd levert aan A. M. de Jong ruim schoots vertelstof. Al vroeg blijkt zij in -karakter van de gewone Brabantsche kinderen te verschil len. Zij kan lief zijn en aanhalig, maar ook driftig en heerschzuehtig en Rokus en Drieka zullen nog vaak om haar in angst en vreeze leven, al wondt hun liefde voor het aangenomen kind er niet min der dioor. En in oom Nol, zelf een gezellige Bra bantsche vagebond, zal Poeske door dik en dun een. hevig verdediger vinden. En de schrijver zorgt er wel voor dat Poeske de sympathie der lezers niet verliest. Hij riskeert daarvoor zelfs gaarne een beetje overdrijving in de lotgevallen van het kind en zwemt rustig voort in zijn Brabantsche romantiek, waar Merijntje bij is groot gebraciht en zijn schrijversnaam door gemaakt is. Het is bij A. M. de Jong .als bij schilders, wier bepaald 'genre gewild is en gevraagd wordt. Zij gaan er tegen op zien hun palet eens schoon te maken. Bij dezen schrijver ook blijft het palet voorshands met de zelfde kleuren beladen: een gezellige lichte ach tergrond voor het smeuïg dialect, een beetje ver miljoen voor de niet te sterke sentimentaliteit, iets of wat geel voor de hartstochtelijkheid van het nies en wat paars voor de erotiek en dan is daarmee voor een knap verteller die zijn vak verstaat, en dat doet A. M. de Jong ongetwijfeld, de materie gereed voor een onderhoudend schilderij, als hoe danig wij dan weer „Poeske" te beschouwen heb ben. Philips Willem. De Spaansche Prins van Oranje. Door Johan Brouwer, Zutphen, W. J. Thiemè Co. Een buitengewoon interessant boek van den Hispanoloog Johan Brouwer versoheen in het laatst van 1940. Het is een dagboek van een voor naam Spaansoh edelman aan net hof van Philips II, die van dien vorst vriend en vertrouwde geweest is en onder andere met de opvoeding van Philips Willem van Oranje belast werd. Zooals men weet Sportief eveneens omdat de sfeer, die ons uit de film tegemoet komt; frisch is en natuurlijk. De regisseur Eduard von Borsody is er in ge slaagd om den overvloed van stof te beheerschen en een film met karakter te maken. Nergens is van overladenbeid sprake. Met een waar timmermans oog heeft de regisseur de vele evenementen even redig over het geheel verdeeld. Hef Congres amuseert zich. Lordt Arthur Cavershoot, die een hevig Napo leon-vereerder is, koopt overal Napoleon-herin neringen op en dit wordt zoo'n hobby van hem dat hij zich verbeeldt de groote. keizer in eigen persoon te zijn, terwijl zijn vrouw dan voor Jose phine de Beauharnais fungeert. In Parijs zal een Napoleon-congres gehouden worden en Lord Arthur en Lady Josephine Cavershoot evenals Lord Cunningham komen er speciaal uit Londen voor over om dit con gres bij te wonen, Aan het congres zijn ook feestelijkheden verbon den. Zoo wordt er een groote Napoleon-revue op gevoerd, als kijkspel zeer de moeite waard. In Parijs heeft Lord Arthur een amouretje met Punktchen, een revue-girl, die later voor zijn dochter zal doorgaan en aan het slot van de film door het kinderlooze echtpaar wordt geadop teerd. De rol van Punktchen wordt zeer guitig gespeeld door Else v. Mollendorff. Zoo eindigt deze vroolijike, vlotte amusante, af en toe een tikje pikante rolprent met voortref felijk spel der hoofdpersonen en knap geregis seerd door Curt Góetz, die tevens zelf de rol van Lord Arthur speelt. Valerie v. Martens is een charmante Lady Josephine, terwijl Paul Henokels als Lord Anthony Cunningham zeer komisch samenspel met Curt Goetz te zien geeft. In het voorprogramma behalve eenige journaals een zeer interessante film, opgenomen in de werkplaats van den bekenden pottenbakker Chris Lanooy. Harry Piel en zijn beste vriend. Het leven van een politieman is een voortdurende, strijd tegen misdaad en ongerechtigheid. En het leven van een film politieman geeft, wil de film spannend, zijn, al 's mans wederwaardigheden sterk gecomprimeerd, in kort bestek. „Uiterst in teressant leven", zegt de leek, „maar wat te onzeker en te gevaarlijk", vult de nuchterling aan. Inder daad is het leven van een filmpolitieman bijna voortdurend in gevaar. Dat hij steeds maar weer aan den dood ontkomt, mag een wonder heeten. Negen en negentig procent van het menschdom zou nog geen tiende overleven, maar daar is het een I KRUISWEG 59 HAARLEM SAFE-DEPOSIT (Adv. Ingez. Med.) was deze jonge zoon van den Zwijger uit Leuven, waar hij studeerde, naar Spanje gevoerd waar Phi lips hem als gijzelaar tegen zijn vader wenschte te gebruiken. Voor onze geschiedenis is dit dagboek hoogst in teressant, daar over dat verblijf van Philips Willem in Spanje door onze geschiedschrijvers weinig ge wag gemaakt is en het bovendien boeiend blijft eens te lezen, hoe in den tijd zelf de moeilijkheden, die wij met Spanje hadden, van den anderen kant bezien werden. Dat dagboek is. naar de sohrijver vertelt eerst na den laatsten Spaanschen binnenlandschen oor log, dus kort geleden^ met andere waarde-zaken in zijn bezit gekomen en den naam van den dagboek schrijver vermeldt hij niet, omdat er nog altijd dragers van dien naam bestaan, die door de pu blicatie onaangenaam getroffen konden worden. Voor een dagboek dat bijna vierhonderd jaar ge leden geschreven werd, is dit wel een zeer bijzon dere hoffelijkheid door den schrijver Brouwer voor de nazaten van zijn dagboekman, gereserveerd. Er zullen dan ook zeker lezers zijn die het bestaan van dien dagboekman in twijfel trekken en hem met den schrijver Brouwer identifieeeren. Wat in ieder geval een reusachtig compliment voor hem zou wezen, wiens uitgebreide kennis van Spanje's taal, historie en zeden bekend zijn doch aan wiens qualiteiten men dan nog die van zelfstandig com ponist van litteraire beteekenis zou hebben toe te voegen. Wij laten die mogelijkheid nu verder on besproken omdat de hoofdzaak blijft dat het boek, dat voor ons ligt. in uitstekend Nederlandsch ge schreven. boeiend is als een roman en in ieder ge val doortrokkn is van een spiritueelen geest, waar van de meeste fancy-verhalen onzer, ontspannings schrijvers doorgaans gespeend blijven. De lezer zal op dë figuur van. Phillips, op zijn tijd en omgeving en raadslieden denkelijk een nieuwen kijk krijgen. Wie, ook voor zijn ontspanning, zich graag met :ets van beteekenis b^zig houdt zal met Brouwer'.- boek over Philips Willem niet bekocht zijn. i. H. DE BOIS. Centrale Verwarming AUTOM OLIE KOLENSTOOKINR. i.M. Holster 4%«r35 SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) film voor, daar moet flink wat gebeuren en daar moet actie, durf en geluk zijn. De prach tigste speler in deze film is Greif, de poli tiehond, Z'n intelli gente kop drukt al zijn gevoelens uit. Z'n oogen schijnen nu eens guitig, dan weer boos, dan weer fel te kijken, de houding van zijn kop spreekt ook boekdeelen. Als iets hem heel erg interesseert wil hij natuurlijk, zooals een knappen politiehond betaamt, de kwestie doorgronden. Daarom moet hij de zaak van alle kanten bekijken, maar dan in de letterlijke zin van het woord. Z'n kop gaat eerst schuin naar links, dan naar rechts, net zoo lang tot hij z'n conclusies getrokken heeft. Dan heeft hij de zaak door en weet hoe te handelen. Op den politieman Harry Piel, hoewel hij moedig, schrander en doortastend is, valt toch wel wat af te dingen. Dat Greif tenslotte door een boosdoener wordt doodgeschoten, is m.i. voor een deel aan Piel's onoplettendheid te wijten. Hij had den boef daar zeker niet den tijd voor moeten en niet mogen laten en dat zou ook niet gebeurd kunnen zijn, als hij goed opgelet had. Om Greif in actie te zien is een gang naar Luxor zeker waard. Midza Kinderfeest. De Midza te Haarlem heeft plannen overwo gen. ter gelegenheid van de aanstaande Paaschvacantie voor de kinderen iets bijzon ders te verzinnen. Zij heeft in overeenstemming met haar slagzin: „Wat de Midza doet, doet de Midza goed" haar keus laten vallen op een bonten feestmiddag in den Stadsschouwburg. Daartoe heeft zij de medewerking ingeroepen van de Studio Larette te Amsterdam, die de geheele uitvoering zal verzorgen. Dit is een waarborg, dat het niet alleen een prettige, maar ook beschaafde middag zal worden. Er is voor een zeer gevarieerd programma gezorgd, waar voor de beste krachten zijn uitgenoodigd, zoo dat de kinderen van het begin tot het einde ge nieten zullen. Het begint met een gezellig- babbeltje door Max Santiel, die den middag zal leiden met ver tellingen, grapjes en zang. Dan brengt de heer Larette, de bekende goo chelkunstenaar, de kinderen in het rijk der won deren. Dat wordt een echte sprookjesreis, want wat hij op het podium kan doen, grenst de ouderen weten dat ook aan het wonderbare. Als de kinderen een weinig van hun extase tot rust gekomen zullen zijn, mogen zij een kwartiertje onbedaarlijk lachen, want dan verschijnt Poor Billy ten tooneele; dat is „de man met de duizend vesten" waarover de kin deren niet uitgepraat zullen raken. Vervolgens organiseert Larette een wedstrijd voor meisjes om cadeautjes, gevolgd door een muzikaal intermezzo. Vervolgens laat Larette de jongens aantreden, dat gevolgd wordt door het optreden van de vroolijke kornuiten. Oom Max met „Mickey Mouse". Tenslotte toovert La rette guldens en Midza-bons zoo maar uit de lucht. Uit deze korte opsomming blijkt dus wel, dat de kinderen een paar onvergetelijke uren zullen doorbrengen. Het kinderfeest heeft plaats op Dinsdagmiddag 15 en Woensdagmiddag 16 April. Wie er iets meer van weten wil, kan dit aan het bureau van de Midza, Lange Veerstraat 36 rood, gaan vragen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sm ede stra at te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Bewijs v. Ned. schap t.n.v. Van Beugen, Bureau van Politie, Smedestraat; bril, Leeuwe, v. Zegge- lenplein 15; kerkboek, Koelemeijer, Brouwerska de 57; bankbiljet, v. d. Staaij, Romolenstraat 64 rd., doosje m. i., v. d. Beij, Houtrijkstraat 103 I Am sterdam; geld, Vermande, Spaame 45 zw.; halsket ting, Pardon, Pieter Kiesstraat 14; portemonnaie m. i., Mook, Faradaystraat 33; portemonnaie m. i., de Graaf, Archipelstraat 63; portemonnaie m. i., Nijssen, Graaf Willemstraat 30; rijwielplaatje, Djn- genant, Leidschestraat 37 zw., rijwielplaatje, Boo- gaart, KL Houtstraat 134: rijwielplaatje, Tuin, KI. Houtstraat 15; actentasch m. i„ bureau van Politie, Smedestraat; zak meel, De Beer, Sterrebosch- straat 77. TUINZADEN. Nu het tuinzaadbesluit 1941 tot stand is gekomen, heeft de secretaris-generaal van het departement van 'Landbouw en Visscherij voor de ingestelde groepen (tuinzaadtelers, -han delaren en -exporteurs) vereischten vastgesteld, waaraan moet worden voldaan om aanspraak te kunnen maken op toelating tot de onderschei dene groepen. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 5 OP 6 APRIL 1941 van 20.19 tot 7.04 Maan op 6 April onder 4.11, op 13.43 Rembrandt Cinema Frans Hals Luxor

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10