Haarlem's Dagblad De werkinrichtingen te Haarlem. Ei ei is Paaschei. Duitsche luchtaanvallen Artikelen enz. V_ 58e JAARGANG No. 17730 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 5 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiön: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meet 0.17I/S. Groentjes zie rubriek. Materialen-moeilijkheden worden overwonnen. De gemeente Haarlem heeft, zooals bekend is, eenige werkinrichtingen. Die voor zwakzinnigen wordt bezocht door 51 personen (32 jongens en mannen en 19 meisjes en vrouwen) en die voor blinden door 8 mannen. In het laatste jaarverslap werd gewezen op de moeilijkheden die ondervonden werden wat betreft de voorziening met materialen. Zelfs werd toen de vrees uitgesproken dat de werkinrichtingen over eenigen tijd gesloten zouden moeten worden. Wij hebben daarom bij het hoofd van de Nazorg geïnformeerd hoe het thans met de werkinrichtin gen staat. De heer E. P. Schuyt kon gelukkig ge ruststellende mededeelingen doen, want er is thans met zekerheid te zegggen, dat de moeilijkheden die er waren wat de materialen betreft in zooverre overwonnen zijn, dat de werkinrichtingen in stand kunnen worden gehouden. Het nuttige werk kan dus voortgang vinden! De maltenvlechterij voor de jongens en mannen op de Botermarkt heeft nop wat cocos-materiaal in voorraad. Dat wordt opgemaakt, maar intussohen is men, zooals dit ook reeds in werkinrichtingen voor zwakzinnigen elders in het land is ingevoerd, begonnen ook ander materiaal te verwerken. Er zijn proeven genomen met matten van papier ge maakt, die uitstekend geslaagd zijn. Het materiaal is duurder dan cocos, maar er is gebleken dat het in bruikbaarheid daarvoor niet onder doet. Ook de afdeeling boendermakerij is nog in wer king. Op de Botermarkt werken ook de vrouwen en meisjes, die zich in het bijzonder bezig houden met weven. Er is wat materiaal aanwezig en tot heden is het nog mogelijk geweest af en toe wat aan te vullen, zoodat het werk kan doorgaan. In de werkverrichting voor de blinden kan het vlechten van manden gewoon geschieden omdat men daarvoor alleen inlandsche materialen noodig heeft. Het matten van stoelen levert moeilijkheden cp, daar dit speciale riet uit het buitenland moet komen. Er wordt voor stoelen ook al vleohtband van papier aangeboden, maar er wordt gevreesd, dat stoelzittingen die daarvan gemaakt worden in huisgezinnen met kinderen niet zullen voldoen. De rietvleóhterij in de De Keystraat had moei lijkheden met 'het verkrijgen van touw. Er is evenwel door tusschenkomst van het rijkstouw- bureau een oplossing verkregen, zoodat ook op die afdeeling kan worden doorgewerkt. Men ziet zoo besloot de heer Schuyt de werkinrichtingen kunnen in tact blijven. Voor dit jaar zijn wij wat de materialen betreft vrij zeker van onze zaak. Als in de toekomst de moeilijkhe den toenemen zal het noodzakelijk zijn om het roer om te gooien en te gaan werken met andere materialen die wel ter beschikking zijn. Dat is op .zich zelf niet erg, als onze vrouwen en meisjes, mannen en jongens maar aan -het werk kunnen blij ven. Daarvoor moeten wij zorgen en het vertrou wen bestaat, dat wij daarin ook wel zullen slagen. Moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen te worden. Het zegenrijke werk der werkinrichtin gen, die aan de blinden arbeidsvreugde schenken en de zwakzinnigen ook aan nuttigen arbeid zetten en hen bovendien van de straat houden, mag niet Onderbroken worden. De werkinrichtingen in de verschillende gemeen ten in ons land staan met elkaar in contact en werken dan ook samen om bij dringende moeilijk heden voorzieningen te treffen. De reorganisatie van den Haarlemschen Dreef. Nog geen beslissing. Zooals men zich zal herinneren heeft de Haar lemsche gemeenteraad vorig jaar tot reorganisatie van den Dreef besloten. De door den raad beoogde wijzigingen kohden echter niet de goedkeuring van Ged. Staten verwerven, zoodat het raadsbesluit de vereisohte goedkeuring niet ontving. Daarop heeft de raad besloten in beroep te gaan -bij den Secre taris-Generaal van Binnenlandsohe Zaken. Naar wij vernemen is nog geen beslissing in deze kwes tie gevallen, omdat de zaak nog bij den Raad van State aanhangig is. Provinciale Staten. Nieuw lid benoemd verklaard. A. J. M. Angenent. (Cliché archief). Volgens mecledeeling in de Nederlandsche Staatscourant is benoemd verklaard tot lid van de Staten van Noord-Holland, in de vacature van wfjlen Mr. J. B. Bomans, de heer A. J. M. Ange nent te Haarlem (R.K.) Wij vernemen, dat de heer Angenent de benoe ming zal aannemen. Hij werd 4 Juni 1893 te Tilburg geboren en bracht zijn jeugd door in Hilversum. Aanvanke lijk was hij typograaf en werkte als zoodanig in Hilversum, Bussum, Utrecht, Alkmaar en Hoorn. Op 24-jarigen leeftijd was hij reeds voorzitter van den R.K. Volksbond en den Grafischen Bond te Hoorn. In 1921 werd hij Centraal secretaris van den Ned. R.K. Volksbond, welke functie hij nog steeds vervult. Verder is hij voorzitter van het Centraal Instituut voor Volkshuisvesting, lid van den Gezondheidsraad, secretaris van den R.K. Bond van Woningbouwvereenigingen, districtssecretaris van den werkloozcndienst van het R.K. Werklieden verbond, secretaris-penningmeester van de inkoop centrale „D.I.C.H." en bestuurslid van den Dioc. Bond van Coöperatieve Vereenigingen. Op 26 Juni 1939 werd de heer Angenent tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad gekozen. (In de week vóór Paschen zal op 4 een bon een extra ei worden be schikbaar gesteld.) Een extra ei per kippig hoofd Wordt ons de week voor Paasch beloofd, Wij zullen 't Consumeeren: Niet eten zoo eenvoudig maar, Dooh, stil genietend met elkaar Het waarlijk savoureeren. Het is een punt wat wij nu doen Met dit speciale ei-rantsoen, U snapt wel, waar ik 'heen wil; Of het gekookt voor u moet zijn, Of spiegelei ligt in uw lijn, Of u 't geklutst afleen wil. Maar niemand staat er lang bij stil, Of hij dit ei aanvaarden wil En 't op den kop zal tikken; We leefden gaarne allemaal Op een wat ruimer eierschaal En zullen 't dus graag slikken. Wij «halen nu -ons hart al op Als smullers in den (eier) dop, Dit extraatje zal smaken; Een ei per hoofd recht naar de maag. We loven in gedachte graag De kip die het zal maken. Hoewel, wanneer dip eierbron Naast kakelen ook spreken kon. Zou zij waarschijnlijk zeggen: Mijn naam is altijd haas met Paasch, Ook voor het leggen zal het haas Wel eer er mee inleggen. P. GASUS. De scholen Ie Haarlem. De lesuren na 22 April weer normaal. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft den hoofden en directeuren van openbare onderwijs inrichtingen te Haarlem medegedeeld, dat de met het oog op brandstoffenbesparing getroffen maat regel tot verplaatsing van den Zaterdagochtend schooltijd. naar den Woensdagmiddag (eventueel andere dagen) met ingang van 22 April wordt ingetrokken. Van dit tijdstip af zullen de scholen derhalv weder normale schooltijden hebben, tenzij met het oog op huïsvestïngsmoeilijkheden een andere rege ling is getroffen. De hervatting van het M. T. S.« onderwijs. De lessen -van de M.T.S. te Haarlem zullen op Dinsdag 8 April hei-vat worden. Tot adjunct-directeur tevens leeraar aan deze school is benoemd ir. J. R. G. de Veer uit Dordrecht. Tot leeraar in de Electrotechniek werd benoemd ir. H. A. Reydon uit Amsterdam, en tot leeraar in de E'.H.B.O. dr. A. J. v. d, Meulen te Haar lem. Majoor J. N. BREUNESE. (Commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst). (Foto Stapf) Het afval. Haarlem en de verplichte inzameling. Eenige maanden geleden zijn zooals men zich herinnez-en zal door de autoriteiten in den Haag bepalingen uitgevaardigd waardoor alle in gezetenen verplicht zijn er voor te zorgen, dat be paalde afvalstoffen niet meer in de vuilnisbak komen. Te Haarlem werd daarop door het gemeentebe stuur, door inschakeling van de sohillenophalers, een ophaaldienst voor aardappelschillen en groenteafval georganiseerd. Deze werkt uitste kend. zoodat er veel binnenkomt dat gebruikt wordt voor veevoeder. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft toe stemming gevraagd om de ingezetenen vrij te stellen van de verplichting ook andere afvalstof fen papier en metalen te bewaren. Reeds jaren voor die verplichting werd ingevoerd was het gewoonte dat de pachter van het vervoer van het Haarlemsche vuilnis eenige mannen alles liet sorteeren. Er bestaat dus zekerheid dat de be doelde afvallen niet v ei-lor en gaan. Daarom werd het onnoodig geacht de Haai-lemmers te nood zaken zelf die afvalstoffen te bewaren en te verkoopen. Tot heden heeft het gemeentebestuur nog geen antwoord op zijn verzoek ontvangen, maar er is grond voor de verwachting dat tegen de Haarlemsche regeling geen bezwaar zal bestaan. De uitreiking van de melk- en cacaokaarten. Aller medewerking gewenscht. De leider van den Haarlemschen distributie- dienst schrijft ons: Elders in dit blad is per advertentie aange kondigd, dat de volgende week de uitreiking zal plaats hebben van melk- en cacaokaarten. Pre cies wordt in, deze aankondiging plaats en dag aangegeven waar en wanneer men terecht kan, maar op deze plaats willen wij gaarne nog eenige algemeene wenken ten beste geven, wen ken, die. als zij ter harte worden genomen, zul len bijdragen tot een vlot verloop van deze nieuwe uitreiking, welke binnen één week afge- loopen dient te zijn. In de eerste plaats dan, gaat uw kaarten halen op den dag, dat uw let ter, de eerste letter van uw familienaam, van uw achternaam dus. aan de beurt is. Denkt er om, dat u voor al diegenen, voor wie u kaarten komt halen, de stamkaarten mede moet brengen. Zonder stamkaart kunnen u geen kaarten worden uitgereikt. U bevordert een vlotte uitreiking als u niet allemaal tegelijk op het openingsuur der lokali teiten verschijnt. Dan begint de uitreiking met een achterstand, welke heel moeilijk is in te ha len. U kunt om twaalf uur of om vier uur even goed (of nog beter?) terecht, dan om negen en men behoeft geen vrees te hebben, dat de kaar ten zullen zijn uitverkocht! Houdt de stamkaarten gereed. Ontdoe ze van te voren -van huisjes of enveloppen en als u meer dere kaarten heeft aan te bieden, vouwt de kaarten dan niet in elkaar met den voorkant naar boven. De categorieën. De uitreiking geschiedt in drie categorieën. A: Houders van distributiestamkaarten, die 1 April 1941 den leeftijd van veertien jaar of ouder hebben bereikt, ontvangen één melk- kaart Zij ontvangen dus geen cacaökaart. B: Houders van distributiestamkaarten, die op 1 April 1941 den leeftijd van vier jaar heb ben bereikt, doch nog geen veertien jaar oud zijn, ontvangen twee melkkaarten en een ca caökaart. Degenen dus, die na 1 April 1927 geboren zijn, doch vóór 2 Api'il 1937 ontvangen twee melkkaarten en één cacaökaart. C: Houders van distributiestamkaarten, die op 1 April 1941 den leeftijd van vier jaar nog niet hadden bereikt, ontvangen vier melk kaarten en één cacaökaart. Degenen dus, die geboren zijn na 1 April 1937 ontvangen vier melkkaarten en één cacaökaart. Controleert de uitgereikte kaarten ter plaatse, want reclames achteraf zullen niet in behande ling worden genomen. Slaat dezen welgemeenden raad niet in den wind, want daar zou u achteraf groote moei lijkheden door kunnen krijgen. Geen uitstel! Het afhalen der kaarten kan geen uitstel lijden. Indien u in de week van uitreiking uw kaar ten niet heeft afgehaald, kunt u in de daarop volgende week in de grootste moeilijkheden ko men. Zorgt dus vooral, dat u vóór de Paaschda- gen In het bezit van de kaarten bent. Mocht u om dringende redenen de kaarten niet kunnen halen op den voor u vastgestelden dag, komt u dan liever een dag eerder, dan een dag later, en verschuif het afhalen in geen geval tot het laatste oogenblik. In elk geval dient men er rekening mede te houden, dat de letters, die aan de beurt zijn, steeds voorrang hebben. Werkt allen mede aan een vlotte uitreiking door de wenken van den distributiedienst nauw keurig op te volgen. In de Streek hoort men in deze dagen van vroeg tot laat het geronk der motoren op het land. Het zijn de spitmachines, die met haken den grond loswoelen. Miniatuur-tractors zorgen voor de voort beweging. ij'oto Pax-Holland). Maximumprijzen voor garnalen mosselen en zoefwatervisch. Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maxi mumprijzen vastgesteld voor garnalen, mosselen en mosselzaad, waardoor zoowel producenten, pelle rijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde prijs- hoogten zijn geboden. Wat garnalen betreft, mag den consument voor gepelde garnalen ten hoogste f 0.26 en voor onge pelde garnalen niet meer dan f 0.08 per ons in rekening worden gebracht. De prijzen van mosselen mogen voor den con sument niet hooger zijn dan f 0.10 per KG voor ongeknipte en f 0.15 per KG voor geknipte mosse len. Aangezien het van groot belang is dat de con sument te allen tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handelaren'die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de étalages; bij de venters, die bij bet verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijslijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten worden bevestigd. w ZOETWATERVISCH. Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn ook maximumprijzen vastgesteld voor zoetwatervisch, waardoor zoowel producenten, groothandelaren, rookers als kleinhandelaren aan bepaalde prijzen zijn gebonden. Men zie de publicatie elders in dit nummer. Voor het geval een consument de visch recht streeks van den visscher koopt zal de prijs, waar voor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothandelaar aan den kleinhandelaar aflevert. Voorzoover zoetwatervisch wordt verkocht in partijen, waarin verschillende soorten of sorteerin gen voorkomen en een van deze soorten of sortee ringen bedraagt meer dan 20% van de geheele partij geldt als maximum verkoopprijs de maxi mumprijs van de goedkoopste in die partij aan wezige vischsoort of sorteering. Ten aanzien van de prijslijsten zijn dezelfde be palingen gemaakt als hierboven reeds vermeld. De pilaarschilderiugen in de Groote Kerk te Haarlem. Voortzetting van de restauratie. Tot de belangrijke merkwaardigheden van de trotsóhe St. Bavokerk te Haarlem behooren onge twijfeld de muurschilderingen op de pilaren van het koor. Aangenomen kan worden dat die uit de 15e of 16e eeuw dateeren. Oorspronkelijk waren het fresco's, daar het schil derwerk in de natte kalk werd gezet. De voorstel lingen zijn altaarkleeden met spreuken, religieuze afbeeldingen en ornamenten. Vermoedelijk hebben zij in den ouden tijd toen de kerk voor den R.-K. eeredienst gebruikt werd gediend als achtergrond voor beelden. Een der gerestaureerde pilaren. (Foto: archief H. D.) Er is evenwel een tijd gekomen dat die muur schilderingen niet meer in de kerk op prijs gesteld werden. Zij werden toen onder een dikke laag witkalk "bedekt. Het zal nu ongeveer 80 jaar gele den zijn dat zij weer ontdekt werden. Ontdekt in dubbelén zin, zij werden namelijk gevonden en weer van de kalle ontdaan. Natuurlijk moesten zij ook gerestaureerd worden. In 1825 waren de muurschilderingen .ook reeds ontdekt, maar toen hechtte men daaraan niet veel waarde. Men liet ze zitten, totdat zij in I860 op nieuw ontdekt werden. De meeste schilderingen dateeren uit de 15e eeuw. Zij wijken hierin af van de overige die men tot de 16e eeuw terugbrengt, dat zij het symbolum der Apostelen dragen, terwijl de andere schilderin gen deze missen. Overigens heeft men in den ouden tijd niet naar uniformiteit gestreefd- Er waren •pilaren met afbeeldingen uit de Heilige Schrift, doch andere met zinnebeeldige figuren. Er was een rood karmozijn geverfde grond met van be neden naar boven loopende slingerende banden van nagenoeg een voet breed, verguld en met karmozijn geschilderde vogels. Op een anderen zag men hetzelfde maar met tegenovergestelde kleuren: de banden waren rood en de vogels ver guld. Nog een andere pilaar was hemelsblauw be schilderd met vergulde arabeske figuren, terwijl er een pilaar met allerlei broodbakkersgereedschap pen en toestellen beschilderd was en dus vermoede lijk van het Bakkersgilde afkomstig zal zijn. Het is verder gebleken, dat ook de pilaren buiten het koor tot onder den toren meest alle beschilderd waren, hetgeen waarschijnlijk door of voor reke ning der onderscheiden voormalige gilden geschied zal zijn. Nu was het opnieuw noodig deze pilaarschilde ringen te restaureeren. Dit werk geschiedt door den schilder Gerard Jansen uit Den Haag. Drie van de 15 pilaarschilderingen zijn eenigen tijd ge leden klaar gekomen. Het is de bedoeling over eenigen tijd de restauratie te hervatten. De overige 12 behoeven niet alle onderhanden genomen te worden, maar dit zal afhangen van den staat waar in zij.zich bevinden. De restauratie geschiedt in overleg met Monumentenzorg. Bristol gedurende verschei dene uren bestookt. BERLIJN. 5 April. (D.N.B.i Duitsche for- maties gevechtsvliegers hebben in den loop van dezen nacht, naar het D.N.B. verneemt, de haveninstallaties van Bristol in een actie van verscheidene uren doeltreffend met bommen aangevallen. Door groote branden ontstonden in de haveninstallaties zware verwoestingen. Bo vendien bestookte een deel der formaties een havenstad aan de Oostkust doeltreffend met bommen. Gisterochtend zijn naar het D.N.B. ver neemt verscheidene Spitfires in de nabijheid van de Kanaalkust door Duitsche Messer- schmitts ln een hevig luchtgevecht gewikkeld, waarin een Spitfire werd neergeschoten. Bij een ander luchtgevecht tusschcn Duitsche en En- gelsche jagers aan de Engelsche Zuidoostkust werden twee andere Spitfires neergeschoten. Hierbij schoot majoor Galland zijn 58sten tegenstander neer. Geen eigen verliezen. ENKELE BOMMEN OP WEST- DUITSCHLAND. Eenige Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar verder aan het D.N.B. wordt medegedeeld in West-Duitschland enkele bommen, weinige in getal, neergeworpen. Zij richtten geen schade aan. Duitsch weermachtsbericht Krachtig beschermd convoci aangevallen. Tien schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 4 April (DN.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in het Noordelijk ceel van den Atlantischen Oceaan 88.616 bu-.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. Daarvan werden alleen van een voor Engeland bestemd krachtig geschermd convooi 10 schepen met 58.000 b.r.t. beschoten en tot zinken gebracht. Bovendien werd een schip van onge- veer 12.000 b.r.t. zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra bericht is gemeld, is de achtervolging der in Noord-Afrika bij Marsa El Brega door Duitsche en Italiaansche formaties bestookte Engelschen op den 2en April voortgezet. Agedabia is ingenomen en Zuetina bereikt. De vijand bevindt zich op haas tigen aftocht naar het Noorden. Hot aantal ge vangenen alsmede dc buit aan gepantserde en ongepantserde voertuigen zijn aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering. Op 3 April hebben de Dultsch-Itallaansche troe pen bij het verdere oprukken Ghemines be reikt. Tijdens zijn terugtrekkende bewegingen heeft de vijand volgens zijn eigen bericht, ook Benghazi ontruimd. Aanvallen van het luchtwapen op scheepsdoe- len in het zeegebied om Engeland en ln het ge bied van de Middellandsche Zee hadden ook gisteren goed succes. Voor de Schotsche Oost kust brachten gevechtsvliegtuigen twee koop vaardijschepen met tezamen 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee andere groote schepen op ernstige wijze. Ten Westen van Kreta werd een door kruisers en torpedojagers krachtig beschermd convooi aangevallen. Een groot transportschip geraakte na twee bom- voltreffers in brand. Het moet als waarschijnlijk verloren beschouwd worden. Binnen het bestek der gewapende verkenning werden vliegvelden van het Britsche eiland doeltreffend met bommen bestookt. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 3 op 4 April opnieuw de haven werken van Bristol. Een reeks groote branden kon worden waargenomen. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op belangrijke mili taire installaties aan de Zuid- en Oostkust van het eiland. Stelselmatig werd voortgegaan met het leggen van mijnen voor Engelsche havens. De vijand vloog ook gisteren noch overdag noch des nachts naar het gebied van het Duit sche Rijk. Bij de jongste successen op de Britsche koop vaardij scheepvaart in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben zich de on- derbeebooten onder leiding van den luitenant ter le klasse Rosenbaum en den luitenant ter zee tweede klasse Endrass bijzonder onder scheiden. HEDEN: 12 PAGINA'S De werkinrichtingen te Haarlem. pag. 1 P. Gasus: Ei ei is Paaschei pag. 1 J. B. Schuil: L'Arlésienne. pag. 2 P. v. d. Hem: De wederopbouw te Rotterdam. pag. 3 Van T.: Een zonderling testament. pag. 3 Dr. J. M. Rombouts: Een gezonde geest in een gezond lichaam, pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 6 Bioscopen C. J. E. Dinaux: Amor In pag. 6 den ban van pag. 7 De hond en zijn verzorging, pag. 8 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den fotograaf. pag. 13

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1