t"Buitenland Wat Duitschland aan Griekenland verwijt. Drie luchtaanvallen op Belgrado. MAANDAG 7 APRIL 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 5 D||U I Ts'CHjU AND •S0M80B faAHAi ,WOJWOt)INA RÓEMENiEj iLAVONIË Panjallwa D TUZLA' BOSNIË V r 'dXp ET GOSLAVIË^ ^SARAJEVO r- «SE8ENCQ pC C«£§3&*T* HERCEGOVJNA lf*SAR ^ONTENE (PRlSTlN/ •i?tck> MACEDONIË «SKOPJE i (Uikvb) I OF ik ZUID SERVIË V prroLiA ^-v v iMoysM yj j ^GRIEKENLAND sche luchtmacht heeft in de ochtenduren Servische vliegvelden en met sterke afdee- lingen de vesting Belgrado en kazernes en militaire en strategische installaties ver nietigd. Tegelijkertijd hebben af deelingen Italiaansche gevechtsvliegtuigen met succes voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden van Joego-Slavië aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita- liaansche gemotoriseerde afdeelingen en pantsertroepen den vijand achtervolgd, die zich op enkele plaatsen^tevergeefs trachtte staande te houden. Opnieuw zijn gevangenen gemaakt en is oorlogstuig buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen hebben ten zuiden T*an de Far-Oer een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zijn twee schepen vernield en vier koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Noord- Schotland werd door bommen van zwaar kaliber getroffen. Met goed gevolg zijn verder haven werken en militaire steunpunten in het zuid westen van Engeland aangevallen. Op een vlieg veld geraakten hangars, schuilplaatsen en op den grond staande vliegtuigen in brand. De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelingen boven Duitsch ge bied. Slechts enkele vijandelijke vliegtuigen ver schenen boven het bezette gebied in Frank rijk". Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Duitsch-ltaliaansche troepen voorbij Benghazi personen werden gewond, er is eenige schade aan gericht. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijk convooi aan gevallen. Een groot stoomschip werd tot zinken gebracht, een tweede stoomschip door torpedo's getroffen.. Ten Westen van Kreta hebben onze vliegtuigen een tweede convooi gebombardeerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen, dat door vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot een toestel van het type Hurricane neer. In Italiaansch Oost-Afrika concentreeren onze troepen zich in de van tevoren gereedgemaakte zones". Altijd succes met TABERNAL'S betere ZADEN Op aanvrage verstrekken wij bij iedere zaadbestel- ling van f 2.- of meer een handigekweekwijzevoor groenten enz. gratis. ZAADHANDEL A. TABERNAL ZOON, Santpoort Telcf. 8232, Hagelingerwcg 28. Opgericht 1889. (Adv. Ingez. Med.) ORNITHOGALUM. Vogelmelk. (Vervolg van pag. S). De Duitsche regeering, die reeds sedert lang kennis droeg van dit oorkondemateriaal dat de Grieksche regeering zwaar belastte, heeft desniet tegenstaande met het uiterste geduld en lankmoe digheid de verdere ontwikkeling van de Grieksche politiek afgewacht. Zelfs toen Griekenland mari nebases op zijn eilanden ter beschikking van de Britsche marine stelde en Italië, de bondgenoot van het Duitsche rijk, zich met het oog op dit onneu trale optreden tot militair handelen tegen Grieken land genoopt zag. heeft Duitschland zijn afwach tende houding gehandhaafd. Beslissend hiervoor was de oprechte hoop van het Duitsche volk dat tot dusverre voor het Griek sche volk slechts vriendschappelijke gevoelens koesterde, dat Griekenland zich toch nog op zijn ware belangen zou bezinnen en de Grieksche regee ring daarin aanleiding zou vinden, ondanks alles nog tot de ware neutraliteit terug te keeren. In dezen zin heeft ook de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken Von Ribbentrop den 26sten Augustus 1940 in een onderhoud met den Griek- schen gezant te Fuschl aan de Grieksche regeering in ernstigen vorm den raad gegeven haar eenzijdige begunstiging van Engeland op te geven. Daaren boven is de Grieksche regeering door herhaaldelijke openlijke verklaringen van den Führer zelf ver wittigd dat Duitschland onder geen voorwaarde nesteling van Britsche strijdkrachten op Griekschen bodem zou dulden. Als voorbeeld moge hier her innerd worden aan de rede van den Führer van 30 Januari 1941, waarin gezegd wordt: „Misschien hopen zij op den Balkan. Ook hieraan zou ik niet \eel hechten, want één ding is zeker: Waar Enge land optreedt, zullen wy het aanvallen en daartoe zijn wij sterk genoeg". DE INVLOED DER BRITSCHE POLITIEK. De Grieksche regeering heeft al deze waarschu wingen in den wind geslagen. Zij heeft zich ook nooit dat moet hier uitdrukkelijk geconstateerd worden tot de Duitsche regeering gewend om ook slechts de mogelijkheid van een terugkeer van Griekenland tot de neutraliteit met haar te be handelen. De reden was hiertoe duidelijk: Grieken land had zich reeds veel te zeer laten verstrikken in de Engelsche politiek der oorlogsuitbreiding en was zijn eigen besluiten in het geheel niet meer meester. Veeleer werden deze haar reeds op dat tijd stip door de Engelsche regeëring voorgeschreven. Zoo kon het ook dat de Grieksche regeering, die zich aanvankelijk na het begin van den oorlog tegen Italië beperkt had tot toelating van tech nische formaties der Britsche luchtstrijdkrachten, noodzakelijkerwijs reeds spoedig op dezen weg moest voortgaan. Na de bezetting van Kreta kwam het dan ook weldra zoover dat gesloten Britsche troepenformaties in Griekenland landden en alle belangrijk strategische punten bezetten. De van tijd tot tijd afgelegde verklaringen van de Grieksche regeering, die deze feiten pogen te loochenen, kun nen slechts opgevat worden als een nieuw bewijs van haar onoprechtheid en haar* afhankelijkheid van Engeland. Sedert enkele weken kan er nu geen twijfel meer over bestaan dat Engeland op het punt staat ONZICHTBAAR VOOR DEN VIJAND. Herstel lingswerk aan ccn camouflage-net op een der vliegvelden langs de Kanaalknst. (Foto Weltbild) Jtadia Qxagxattma DINSDAG S APRIL. 1041. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I. 415.S M. 6.45 Gramofoon'muzlek fi.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Schrift lezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting). 8.10 Gewilde muziek (gr.pl.) 8 50 A. N. P.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10 00 Orgelspel. 10.20 Declamatie. 10.40 Spaarnc-sextet. 11.15 Zang. fluit plano. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Boerenreportage. 1242 Almanak- 12.45 A. N. P.: Nieuws- en economische berich- ten. 1 00 Gramofoonmuzlek. 1.20 De Romancers en soliste. 2.10 Kookles. 2 30 Musette-orkést ..Les Gars de Paris", soliste en Ensemble Tonny %xlnt. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomlté). 4.20 Gramofoonmuzlek. „Kamermuziek voor blaas-instrumenten". causerie met gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 A. N. P.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramo foonmuzlek. 5 45 Rcvidn-sextet. 6.15 ..liet dorpstoonecl". causerie. 6 30 De Ramblers. 7.00 A. N P.r Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Duitsche les. 3.00 A. N. P.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Omroeporkest en solist. 0.30 Gramofoon muzlek. 9 40 Avondwijdlng (voorbereid door het Vrtjz.- Prot. Kerkcomlté). 9 45 A N. P.: Engelsche berichten. 10.00 A. N P.: Nieuwsberichten, hierna sluiting. Nederlandse!» Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramo- foonmuziek. 8.30 A. N. P.: Nieuwsberichten. 8 45 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.15 Gramofoonmuzlek. 10.20 Pianovoor dracht. 11.00 Declamatie, 1120 Gramofoonmuzlek. 1L35 Amabilc-scxtet. 1200-12.15 Berichten 12 45 A N. Nieuws- en economische berichten. 1 00 Omroeporkest en gramofoonmuzlek 2.00 Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest en solisten (opn en gramofoonmuzlek. 3 30 voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 A. N. P. Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Giamofoonmuzlek. 6.00 „Oud- Vaderlandsche hoenderrassen", vraaggesprek. 6.15 Orgel concert cn zang. 6.45 Reportage 7 00 A. N. P Vragen van den dag 7 15 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 8 00 A N. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gra mofoonmuzlek. 8.30 Gramofoonmuzlek 8.40 Radiotoonccl. •.30 Ncderlandsche volksliederen. 10.00 A. N. P. Nieuws berichten, hierna: sluiting. evenals bij zijn expeditie naar Saloniki in den wereldoorlog in Griekenland een nieuw front tegen Duitschland te vormen, teneinde vandaar uit een laatste poging te doen den oorlog naar Euro pa over te brengen. In dit verband zijn berichten van bijzonder belang dat de generale staf der in Griekenland opereerende Engelsche strijdkrachten contact met den generalen staf te Belgrado tot stand heeft gebracht. De laatste dagen evenwel is Griekenland open lijk operatiegebied der Engelsche strijdkrachten geworden. Groot opgezette operaties van de En- gelschen, bestaande uit landingen en transporten, zijn daar thans aan den gang en de Amerikaansche berichten bevestigen dat reeds een Engelsch leger \an tweehonderdduizend man in Griekenland ge- eed staat. Door het feit dat Griekenland zelf als eenige Europeesche staat weer vergunning heeft gegeven aan Engelsche troepen om Europeeschen bodem te betreden, heeft het een zware verant woordelijkheid tegenover de Europeesche gemeen schap op zich geladen. Ongetwijfeld is het Griek sche volk onschuldig aan deze ontwikkeling. Te zwaarder echter is de schuld die de huidige Griek sche regeering door deze onverantwoordelijke po litiek op zich heeft geladen. De Grieksche regee ring heeft daarmee zelf een situatie teweeg ge bracht, waar tegenover Duitschland niet langer werkeloos kan blijven. De Duitsche regeering heeft derhalve thans opdracht gegeven aan haar troepen om de Britsche strijdkrachten uit het Grieksche gebied te verdrijven. Iedere tegenstand die zich voor doet aan de Duitsche weermacht zal mee- doogenloos worden gebroken. Terwijl de Duit sche regeering de Grieksche regeering hiervan in kennis stelt, betoogt zy met klem dat de Duitsche troepen niet komen als vijanden van het Grieksche volk en dat het verre is van het Duitsche volk het Grieksche volk als zoo danig te willen bestrijden en vernietigen. De slag, die Duitschland gedwongen is op Grieksch territorium te leveren, geldt Engeland. De Duitsche regeering is de overtuiging toege daan, door een snelle verdrijving van de Brit sche indringers uit Griekenland niet in de laat ste plaats ook het Grieksche volk en de Euro peesche gemeenschap een beslissenden dienst te bewijzen. BERLIJN, 6 April 1941 Vliegvelden, kazernes en verkeerswerken bestookt. Het D.N.B. meldt: Volgens de berichten, die door het opperbevel der Duitsche weermacht zijn ontvangen, hebben Zondag in den loop van den dag sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen talrij ke militaire en voor den oorlog belangrijke ob jecten in Joego-Slavië aangevallen. In het mid delpunt stond de vesting Belgrado, die in den loop van den dag driemaal aanvallen van ster ke formaties gevechtsvliegtuigen had te ver duren. In talrijke voor den oorlog belangrijke doelen ontstonden zware branden, die tot des avonds nog niet gebluscht konden worden. De vernielingen op het stationsemplacement van Belgrado waren bijzonder groot. Verscheidene vliegvelden werden met brisantbommen be stookt en met de boordwapens beschoten. Tezelfdertijd vielen tlaliaansche gevechtsvliegers vliegvelden in Herzegowina aan, eveneens met groote doeltreffendheid. Na het overschrijden van de Servische en Grieksche grenzen kwamen de troepen van het Duitsche leger in den loop van den dag overal in contact met den vijand. Ondanks het moeilijke terrein en het door den vijand ge boden verzet rukken zij volgens plan op. De op marsch van het leger wordt doeltreffend door het luchtwapen ondersteund. Over den laatsten luchtaanval op Belgrado, welke Zondagmiddag tussdhen 5 en 6 uur plaats had, meldt het D.N.B.: Reeds bij de nadering zagen de bemanningen der vliegtuigen talrijke branden en zware vernielin gen aan vliegvelden, kazernes, bruggen en ver- keersinstallaties. Zij bombardeerden nog eens met succes de overige voor den oorlog belangrijke in stallaties. In totaal werden acht groote en talrijke kleinere branden waargenomen. Op een plaats scheen een brandihaard zich bijzonder sterk uit te breiden. De Duitsche jagers schoten talrijke vijan delijke vliegtuigen neer. Het totaal aantal neerge schoten vliegtuigen bedraagt 33. 48 vliegtuigen werden op den grond vernield. Een buitengewoon belangrijk verkeersknooppunt ten noordwesten van Agram werd met succes ge bombardeerd. Hierbij werden in den spoorweg driehoek een voltreffer en op den spoorweg twee zware treffers geplaatst. Bij de acties van het Duitsohe luchtwapen zijn in totaal slechts vier vliegtuigen verloren gegaan, terwijl de vijand in totaal 81 vliegtuigen verloor. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: Bij de aanvallen van formaties Duitsche gevechts vliegtuigen'op de vesting Belgrado op 6 April, waar bij talrijke belangrijke militaire installaties werden getroffen, zouden volgens Engelsche berichten uit Joego-Slavië ook de zender van Belgrado, die se dert 12 uur middags niet meer heeft gezonden en het telegraafkantoor zwaar beschadigd zijn. BOMMEN OP JOEGO SLAVISCHE VLOOTSTEUN- PUNTEN. ROME, 7 April. (D.N.B.) Terwijl het Duitsche luchtwapen in nauwe samenwerking met het leger op 6 April optrad tegen de nieuwe positie der An gelsaksische plutocratie, wierpen de Italiaansche vliegers zioh op de vlootsteunpunten van den te genstander aan de Adnatische kust, die zij aan felle bombardementen onderwierpen. De haven van Spalato werd buitengewoon zwaar gebombardeerd, waardoor ontzaglijke branden ontstonden. Op het vliegveld van Mostar werden de startbanen en in stallaties vernield. Ook de haveninstallaties en ma. gazijnen van Cattaro en talrijke daar voor anker liggende schepen werden bij deze gelegenheid ge* troffen, Intensief was ook de Italiaansche verken ningsactiviteit die den geheelen dag het Adriatische gebied controleerde. Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Van convooi achttien schepen tot zinken gebracht BERLIJN. 5 April. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Aan de Libische kust volgen Duitsche en Italiaansche gemotoriseerde formaties en pant sertroepen in scherpe achtervolging den naar het Noorden uitwijkenden vijand. In de vroege ochtenduren van den vierden April is, zooals reeds in een extrabericht bekend is gemaakt, Benghazi, de hoofdstad van Cyrenaica. ingeno men. Gevechtsduikbommenwerpers van het Duitsche vliegercorps hebben op 3 April doel treffend ingegrepen in de gevechten op den grond om Benghazi. Zij bestreden ten oosten van Solluch pantsercolonnes met bommen van zwaar kaliber. Daarbij werden door begelei dende jachtvliegtuigen drie vijandelijke Hur ricane-machines neergeschoten. Duikbooten hebben het convooi, waarvan vol gens het weermachtsbericht van 4 April reeds tien schepen met 58.000 b.r.t. tot zinken waren gebracht, opnieuw aangevallen en nog 48.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmee zijn van dit convooi, dat zwaar beladen voor Engeland was bestemd, achttien schepen met 106.50Ö b.r.t. vernietigd, terwijl het totaal succes stijgt tot 137.116 b.r.t. Een in overzeesche wateren opereerend oor logsschip heeft den Britschen hulpkruiser met 13.249 b.r.t. en het Britsche transportschip „Brittannia" met 8799 bJ.t. tot zinken ge bracht. Vliegtuigen van de gewapende verkenning hebben gisteren in het zeegebied rondom Enge land met bomtreffers zware schade toegebracht aan drie vijandelijke koopvaarders. Een der schepen werd in zinkenden toestand waargeno men. Verdere aanvallen werden gericht op vliegvelden en haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust. Bij een aanval van Duitsche jacht- vliegers op het Britsche eiland zijn twee vijandelijke jagers van het type Spitfire zonder eigen verliezen neergeschoten. Een derde Spitfire heeft de vijand in luchtgevechten aan het ka naal verloren. In den nacht op 5 April zijn aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegers opnieuw ge richt op voor den oorlog belangrijke doelen der havenstad Avonmouth aan het Bristolkanaal. Uitgebreide branden ontstonden. Ook de haven van Great Yarmouth is met succes gebombar deerd. De vijand heeft met enkele vliegtuigen een aanval gedaan op West-Duitschland, Alle bom men vielen op het open veld, zoodat geen scha de ontstond. Pogingen van den tegenstander om in den afgeloopen nacht een haven in het be zette gebied aan te vallen strandden op den Duitschen afweer. Luchtafweergeschut schoot daarbij drie Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De vijand verloor daarmede in den tijd van 1 tot 4 April in totaal 42 vliegtuigen, waarvan 15 door afweergeschut, jagers en marine neergeschoten werden en 27 op den grond werden vernield. In dien zelfden tijd gingen negen eigen toestellen verloren. De handelsoorlog tegen Engeland is in Maart met goed succes voortgezet. Aah de oppervlaki" varende strijdkrachten brachten In 't Kanaal, op den Atlant. Oceaan en in overzeesche wateren 193.600 b.r.t. tot zinken, duikbooten op de Brit sche toevoerwegen tot aan de West Afrikaan- sche kust 325.000 b.r.t. Door het luchtwapen werden in Maart rond 200.000 b.r.t. vijande lijke koopvaardijruimte in den grond geboord, zoodat de totale verliezen van den vijand aan koopvaarders in Maart ruim 718.000 b.r.t. be dragen. Voorts is een groot aantal vijandelijke schepen door mijnen omgekomen, welke door zeestrijdkrachten en het luchtwapen in de na- bije en verre wateren werden gelegd. Boven dien zijn vijandelijke koopvaarders in grooten getale door bommen en mijnen beschadigd. Een deel dezer schepen kan eveneens verloren geacht worden." Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Duitsche troepen trekken over de Grieksche en Servische grens. BERLIJN, 6 April. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Met het oog op het opdringen van Britsche- landingstroepen uit Griekenland naar het Noorden en nadat de vereeniging dier troe pen met de gemobiliseerde Joego-Slavische weermacht bekend was geworden, zijn af deelingen van het Duitsche leger vanoch tend vroeg tot den tegenaanval overgegaan. Op verscheidene plaatsen rukten zij over de Grieksche en Servische grens. De Duit- .(Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) BIJ HET LUCHTWAPEN IN NOORD-FRANKRIJK. Bommen worden naar dc gevechtsmachines gebracht, om ingeladen te worden. (Foto Weltbild) (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) ERGENS IN ITALIë, 5 April (Stefani) Weer machtsbericht no. 302 luidt als volgt: „Aan het Grieksche front plaatselijke acties in den sector van het negende leger. Onze luchtfor-" maties hebben in scheervlucht vijandelijke troepen concentraties aangevallen. Op de reede van Korfoe hebben andere luehteenheden van ons luchtwapen voor anker liggende schepen aangevallen en ze in duikvlucht aangevallen. Twee schepen, een van 8000 en een van 3000 ton werden tot zinken ge bracht. Andere schepen van geringer tonnage wer den ernstig beschadigd. In Cyrenaica ontwikkelen de Italiaansche en Duitsche troepen het succes dat zij hadden behaald ir. de zóne van Agedabia, waarbij zij gisteren Ben ghazi hebben bereikt, terwijl gemotoriseerde colon nes zijn doorgedrongen tot voorbij deze stad. Duit sche vliegtuigen hebben een vijandelijke gemotori seerde colonne in de omgeving van Solluch aan gevallen. Tijdens een luchtgevecht hebben Duitsche jachttoestellen drie Britsche vliegtuigen neerge schoten. In den nacht van 3 op 4 April heeft de vijand een aanval gedaan op Tripoli, waarbij eenige schade werd toegebracht aan burgerwoningen. Op het eiland Kreta hebben onze jachtformaties bij verrassing een aanval gedaan op de luchtbasis Iraklion. Een op den grond staand vliegtuig werd in brand geschoten en talrijke andere toestellen werden beschadigd. Een van onze toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika wordt onze weerstand in verschil lende sectoren voortgezet. Tengevolge van een vij andelijk luchtbombardement is een van onze een heiden van geringe tonnage in de Roode Zee ge zonken. Twee andere eenheden van hetzelfde type brachten zichzelf tot zinken in de omgeving van Djedda. De bemanningen zijn veilig". Italiaansch weermachtsbericht van Zondag: Verdere opmarsch in Cyrenaica naar het Oosten. ERGENS IN ITALIë, 6 April (Stefani) Het 303de communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Grieksche front bedrijvigheid van de artillerie. Onze luchtmachtafdeelingen hebben in duikvlucht en met machinegeweervuur vijandelijke '•erdedigingswerken en troepen aangevallen. In Noord-Afrika blijven de Italiaansche en Dur sche colonnes in Cyrenaica naar het Oosten opruk ken. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van 4 op 5 April opnieuw Tripolis aangevallen. Eenige Ornithogalum umbellatum, de vogelmelk, is een buitengewoon aardig bolgewas. De schermvormige tros met de witte stervormige bloemen rijJct tot ongeveer vijfentwintig centimeter boven den grond. De bloei is zeer overvloedig en wanneer al die zilveren sterretjes open staan, Is het een prachtig feestelijk gezioht. De vogelmelk heeft echter ïang niet altijd haar bloemen open, zelfs niet wanneer de zon ze beschijnt. Slechts midden op den dag zijn de bloemen eenige uren geopend. Maar ook de gesloten bloemen zijn aardig, met hun van buiten zachtgroen gekleurde bloemdek- bladeren met daartussohen nog iets wit van den helderwitten binnenkant. En de wortelstandige lijnvormige bladeren zijn eveneens van een mooi groen. De vogelmelk komt ook veel verwilderd voor, tusschen kreupelhout, langs slootkanten en op boutvland. Maar toch ook vaak als sierplant en de rjjike overvloedige bloei rechtvaardigt deze sierplantreputatie ten volle. We kunnen ze in den tuin ook heel goed laten „verwilderen", We laten ze eenvoudig staan en de planten komen ieder jaar weer op. Ze vermeer deren zich snel en bloeien zeer rijk met de mooie schermen van groote witte sterren. Ze gedijen zoowel op een zonnige standplaats als in lichte schaduw. Veel zeldzamer is de knikkende vogelmelk, Or- nithogalum nutans. Deze bloeit iets vroeger dan O. umbellatum. De plant stamt uit het Oosten, is hier als sierplant ingevoerd en komt nu ook wel verwilderd voor. Vogelihelk. (foto Stassen). De bloemdekbladen zijn ook hier van buiten groen, van binnen wit. De tros is lang, niet schermvormig zooals bij O. umbellatum. De bloeitijd van de vogelmelk begint in April en duurt tot in Mei. O. umbellatum bloeit ook nog wel in Juni. Het k> een aardige vroolijke plant, die door het zachte grijsgroen aan den buitenkant van het bloemdek, dat langs het wit ligt, iets heel fijns krijgt. Wanneer U nog een plekje open hebt in den voorjaarstuin. is het zeker de moeite waard om er eenige bollen van deze vroolijke en toch zoo Mine Dlant In te zetten De tuin zal dan nog rep daarna m de lente door den uitbundigen jloei van de vogelmelk worden opgevroolijkt. A. J. D.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10