Italië en Joego-Slavië Duitsch memorandum aan Griekenland. Bommen op Bulgaarsch en Roemeensch gebied Postgiro No's MAANDAG 7 APRIL' 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Italiaansche verklaring Het Italiaansche persbureau Stefani deelt mede: „Vier jaar geleden, in Maart 1937, heeft Joego- Slavië een vriendschapsverdrag met Italië geteekend dat den blij venden en zekeren grondslag van een oprechte politiek van samenwerking tusschen beide staten had moeten vormen. Dit verdrag voor den vrede in de Adriatische Zee kwam tot stand doqr onderhandelingen, die wij voerden met het vaste voornemen een nieuw tijdperk tusschen beide staten in te luiden. Wij schonken de Joego slavische regeering een vertrouwen, waarvan wij hoopten dat het niet geschokt zou worden. Wij bleven trouw aan dit verdrag van Belgrado, zelfs toen na den val van het kabinet Stojadinowitsj dat het had gesloten, de eerste aanwijzingen en de eerste demonstraties van een herlevende vijandig heid jegens Italië in Joego-Slavië begonnen, het werk van de obscure elementen die gedurende twin tig jaar de betrekkingen tusschen beide landen hadden vergiftigd en nad en van van Stojadinowitsj duidelijk de overhand kregen op de politiek van vrede en vriendschap die in 1937 was ingeluid. Italië en Duitschland beschikten over bewijzen betref fende het werk dezer elementen die Jeogo-Slavië wilden binden aan de politiek en het optreden onzer vijanden Desondanks gaven wij niet alleen niet den grondslag op, dien wij als de basis van onze betrekkingen met Joego-Slavië beschouwden, maar wij deden ook alles wat in onze macht was om de goede betrekkingen met Joego-Slavië te behou den om te vermijden dat de vrede in de Adriatische Zee werd gestoord en om Joego-Slavië te behoeden voor de gevaren van een oorlog, waarin Engeland met goedvinden van de clique van misdadige Joego slavische politici het land wilde trekken. Ons programma was scherp omlijnd: Wij wilden de toekomst van het Joego-Slavische volk verzeke ren. Wij wilden het zonder eenig offer, zonder risico of gevaar van zijn kant laten medewerken aan het werk van vreedzamen herbouw op het Europeesche vasteland waaraan reeds Hongarije, Roemenië en Bulgarije hun medewerking hadden toegezegd. Op grond van dat programma werd Joego-Slavië na het accoord van Weenen van 25 Maart toegelaten tot deelneming aan het driemogendhedenverdrag. Wij vroegen van Joego-Slavië niets dan een derge lijke toetreding en een oprechte medewerking aan de reorganisatie van het vasteland. Joego-Slavië had de verzekering gekregen dat zijn souvereiniteit en onschendbaarheid ontzien zouden worden en den waarborg dat door zijn ge bied geen- troepen zouden trekken. Nauwelijks was dit pact gesloten, of dezelfde elementen die in 't geheim hadden gestreefd naar een deelnemen van Joego-Slavië aan den oorlog, staken te eBlgrado den kop op en, nadat zij het regentschap omver hadden geworpen, de ministers die de toetreding tot het driemogendhedenverdrag hadden geteekend, hadden gearresteerd en de menigte in opwinding hadden gebracht, stelden zij met geweld een regime in, dat in werkelijkheid 6lechts een taak had: het verdrag te verscheuren en Joego-Slavië tegen de spilmogendheden in het veld te brengen. Een golf van dwaasheid ging over Joego-Slavië. Terwijl ernstige gewelddaden wei-den gepleegd op Italiaansche en Duitsdhe burgers en instellingen, zelfs door elementen van het leger, gaf de nieuwe minister-president Simowitsj bevel tot algemeene mobilisatie. Hij dreigde Italië met oor log, sloot overeenkomsten met de generalen staven van Engeland en Griekenland en riep de hulp van Engeland en de Vereenigde Staten in. Op deze wijze schaarde Joego-Slavië zich in den nacht van 26 en 27 Maart rechtstreeks bij de vijanden van de spil. De Italiaansche regeering volgde met groote aandacht en de grootste kalmte deze gebeurte nissen, die er toe leidden dat Joego-Slavië zich vereenigde met Engeland en Grieks land en evenals Griekenland een basis van de Brit sche strijdkrachten in Europa werd. In verband met dit feit heeft de Italiaan sche regeering besloten met zijn strijdkrachten op te treden in nauwe samenwerking met de Duitsche". Engelaiid zegt Joego-Slavië „vollen steun" toe. Het D.N.B. deelt mede: De Britsche berichtendienst meldde gister avond dat in Londen bevestigd wordt dat het Britsche Imperium Joego-Slavië „zijn vollen steun" zal verleenen. In een in Londen in den nacht van 6 op 7 April uitgegeven officieel bericht wordt bevestigd dat de Engelsche regeering in volkomen overeenstemming met de regeeringen van de belanghebbende landen reeds geruimen tijd geleden een leger naar Grie kenland heeft gezonden dat troepen omvat uit Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland. Ook het Britsche luchtwapen in Griekenland is aan zienlijk versterkt. Reizigers uit Griekenland hebben bevestigd, naar het Zweedsche blad „Aftonbladet" in een eigen be richt uit Istanboel meldt, dat zich in Griekenland «en groot Britsch leger bevindt, in hoofdzaak be staande uit dominale en koloniale troepen. AMERIKAANSCHE HULP. WASHINGTON. 6 April. Minister van Buiten- landsohe Zaken Huil heeft vandaag, na rugge spraak te hebben gevoerd met president Roosevelt verklaard dat de Amerikaansche regeering zoo snel mogelijk zorg zal dragen voor het leveren van oor logsmateriaal en ander materiaal uit de Vereenigde Staten aan Joego-Slavië. (D.N.B.) Staatsgreep in Irak. Het D.N.B. verneemt uit Beiroet: Rasjid Ali el Kailani Jieeft met behulp van een deel van de Iraksche troepen de rgeeerings- en bestuursge bouwen der hoofdstad Bagdad bezet, zoo meldt Radio Ankara. Naar van betrouwbare zijde verluidt zijn in Basra zeven Engelsche oorlogschepen aange komen die landingstroepen aan boord hebben. Of deze troepen reeds ontscheept zijn is nog niet bekend. De landingsmanoeuvre zou gericht zijn tegen den als anti-Britsch beschouwden nieuwen machthebber en zijn staatsgreep. Met betrekking tot dezen staatsgreep meldt de correspondent van de „New York Times" uit Londen dat er nog geen bijzonderheden bekend zijn. Blijkbaar heeft Rajid Ali, over wiens •nti-Engelsche houding geen twijfel bestaat, den staatsgreep uitgevoerd terwijl het parlement op reces en de regent Emir Abdoella op reis was. Rasjid Ali heeft met behulp van oudere officieren den minister-president generaal Tahael Hasjimi en andere leidende personen uit hun functie ont heven en schijnt den toestand in Bagdad te beheer- schen. De Engelschen zijn blijkbaar, naar de correspondent verder meldt, niet gealarmeerd, daar zij meenden den toestand zelf meester te Zijn. Naar de Londensche Nieuwsdienst meldt, heeft de Britsche ambassadeur de regeering van Irak er reeds van in kennis gesteld dat de Britsche regeering den toestand in Irak als „in strijd met jfie grondwet" beschouwt. In een memorandum bij de Duitsdhe nota aan de Grieksche regeering wordt, naar het D.N.B. meldt, oa. medegedeeld: „Ondanks de verkraohting van de Grieksohe zelfstandigheid en souvereiniteitsrechten, die Griekenland tijdens den wereldoorlog van de zijde van Engeland en Frankrijk moest ondergaan, heeft de Grieksohe regeering zich zoowel onder het repuklikeinsche als naderhand onder het her stelde monarchistische bewind steeds als gedweeë trawant van de Britsche politiek gedragen. Dit trad bijzonder duidelijk aan het licht, toen de Britsche politiek in het voorjaar van 1939 een stelselmatige omsingelingsactie tegen het Duit sche rijk ensceneerde. 9 April 1939 volgde een dé marche van den Griekschen gezant te Londen bij den Engelschen minister van Ibuitenlandsohe za ken, Lord Halifax, waarbij onder de onjuiste be wering dat Italië op het punt stond Kor foe te be zetten en Griekenland daartegen verzet moest ■bieden, naar de houding van Engeland in een dergelijk geval geïnformeerd werd. 13 April 1939 volgde daarop de Eneelsch-Fransohe garantlever- klaring aan Griekenland." Voorts wordt verklaard: „De onneutrale hou ding van Griekenland kwam ook daarin tot uit drukking dat dit land. naar rapporten van den Fransohen militairen attaché te Athene van Oc tober en November 1939 bewiizen. stelselmatig het vervoer van dienstplichtige Poolsche vluchtelingen via Griekenland naar Frankrijk begunstigde. Een nog belangrijker bevoordeeling van de met Duitschland oorlogvoerende mogendheden be stond daarin dat de Grieken een zee'r aanzienlijk deel van hun schepen per charter aan Engeland ter ibesohikking stelden. Herhaalde protesten van de Duitsche regeering bii de Grieksche regeering hadden geen succes. Nadat Italië zich in den oor log tegen Frankrük en Engeland begeven had. waardoor de Middellandsche Zee oorloesgebied werd. bleek al spoedig voortdurende ondersteu ning van de Britsche oorlogsmaatregelen door Griekenland. Britsche oor'oesscheoen vonden een schuilplaats In de Grieksche territoriale wateren en tevens gelegenheid tot. anroviandeering. Het Grieksche eebied stond als hdangriikste centrum In het Zuidoosten ter beschlkktng van de organi satie van den Britschen berichtendienst. Deze situatie dwong Italië van Griekenland waarborgen tot herstel van een werkeljlke neutra liteit te eischen, een eisch. die tot opening der vij andelijkheden tusschen Italië en Griekenland leidde. De Grieksohe oorlogvoering kreeg terstond den actieven steun van Engeland. Reeds in No vember 1940 werd Kreta door Britsche troepen be zet. De Britsche minister van Brftsch-Indië be toogde in een rede van 1 December 1940 dat Grie kenland groote beteekenis had als bruggehoofd voor de Britsche troepen, van waar uit deze evep- tueel „den Duitschen draak den doodsteek kon den geven". Tot begin Maart 1941 waren in Grie kenland 180 Britsche vliegtuigen en omtrent tienduizend man van de R.A.F. fgrondoersoneel, luchtdoelartillerie, aanvullingsformaties en pio niers) aangekomen. Overeenkomstig Amerikaan sche radio- en persberichten van half Februari bleek in de eerste helft van Maart dat vele dui zenden manschappen infanterie, luchtdoelartille rie en pioniers en wel voornamelijk Australiërs en Nieuw-Zeelanders. in den Piraeus aangekomen waren. Deze troepen waren uitgerust met zware infanteriewapens en artillerie. Van 10 tot 16 Mei steeg het aantal Britsche troepen in Griekenland, met ineebrip van de R.A.F. tot omstreeks twin tigduizend man. Het aantal der gelande Britsche troepen werd voortdurend hooeer en bedroeg 25 Maart j.l. ten minste 40 a 50.000 man. De troepen werden naar de streek ten noorden van Larissa en naar West-Macedonië gebracht. De nieuwste berichten spreken reeds van den opmarsch van een expeditieleger van twee honderdduizend man". „Is het in het licht van deze feiten" aldus wordt tenslotte betoogd „boven iederen twijfel verheven dat de Griek sche regeering met de Engelsche gemeene zaak heeft gemaakt en haar gebied voor oorlogs doeleinden ter beschikking van de Britsche re geering heeft gesteld, zoo heeft het anderzijds niet aan waarschuwingen van Duitsche zijde ontbroken die Griekenland de gevolgen van een dergelijk optreden voor oogen stelde. Ondanks deze duidelijke waarschuwingen heeft de Grieksche regeering toch nagelaten, hieruit gevolgtrekkingen te maken, doch integendeel in toenemende mate Britsche troepen in haar land toegelaten. Met het oog hierop kan de Duitsche regeering niet langer de oogen sluiten voor het feit, dat Griekenland óndubbelzinnig gemeene zaak maakt met Engeland en derhalve moet doorgaan als oorlogstegenstander van Duitschland met alle daaruit voortvloeiende ge volgen". Slachtoffers te SofiaKustendil en in eenige Roemeensche steden SOFIA. 7 April Stefani Het opperbevel van de Bulgaarsche luchtstrijdkrachten heeft gisteren het volgende communiqué gepubliceerd" „Joego Slavische bommenwerpers hebben van daag aanvallen ondernomen op de open steden Sofia en Kustendil. De aanvallen werden uit gevoerd op groote hoogte en tegen niet-militairc doelen in het centrum der stad Kustendil en op de Westelijke buitenwijken van Sofia. Verschei dene vrouwen en kinderen werden het slacht offer. De schade is onbeteekenend en men is ter stond begonnen met het herstel." Het Bulgaarsche telegraafagentschap publi ceert het volgende bericht: Geen enkele Bulgaarsche militaire strijdmacht neemt deel aan de militaire operaties tusschen Duitschland en Joego Slavië en Bulgarije had het recht te verwachten, dat dit feit voldoende zou worden gewaardeerd door de regeering te Belgrado. Desniettemin hebben Zuid-Slavische luchtstrijdkrachten acties ondernomen tegen Bulgaarsch gebied en wel, niet gericht op Duit sche doelen, maar op open steden en de vreed zame Bulgaarsche bevolking. De Bulgaarsche regeering heeft de Bulgaar sche legatie in Belgrado opdracht gegeven bij de Joego Slavische regeering te protesteeren tegen een dergelijke handelwijze tegen de Bulgaarsche burgerbevolking. Uit Boekarest meldt Stefani: Hier is een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat, ofschoon de Roemeensche regeering Roemenië niet betrokken heeft in de vijandelijk heden tegen Joego Slavië. op welks gebied Roe menië toch nationale onderdanen te verdedigen had, heeft het Joego Slavische luchtwapen op 6 April bommen geworpen op Roemeensch gebied te Dorsova, Arad en Timisoara. waarbij drie per sonen werden gedood en drie andere werden ge wond. terwijl een zekere schade werd aangericht. De Roemeensche regeering heeft een protest ge richt tot de Joego Slavische regeering. Generaal Antonescu geeft de bevolking de verzekering dat alle maatregelen ter verzekering van veiligheid en orde genomen zijn. Dergelijke ernstige en de loyale acties zullen op geenerlei wijze verwar ring kunnen brengen in het gedrag van de Roe meensche regeering, zonder dat dit echter voor wie ook de vrijheid beteekent om de eer en de rechten van Roemenië aan te tasten. De inbeslagneming van buiten- landsche schepen in de Ver. Slaten. Scherp oordeel van prof. Le Fur. Prof. Louis Le Fur, lid van de juridisch facul teit der Sorbonne en van het Internationaal Juri disch Instituut, heeft naar het D.N.B meldt aan de Fransche pers een verklaring verstrekt, waarin hij een standpunt bepaalt tegenover de jongste maatregelen der Vei'. Staten ten opzichte van de Fransche. Duitsche, Italiaansche en Deensche sche pen. Als opschrift draagt deze verklaring: „De beide Amerika's". Zij constateert o.a.: Men kan deze nieuwe inbreuk op het recht ■an den kant van de Ver. Staten evenzeer ken merken als een daad van internationale zeeschui- merij, als reeds tevoren het inbeslagnemen der saldi van de neutrale staten. Er bestaat volgens in ternationale rechtsbepalingen geen reoht op em bargo, tenzij tegen vijanden. In feite is het bij den aanvang van een oorlog steeds regel geweest den vijandelijken schepen de mogelijkheid te geven de havens waar zij zich bevonden te verlaten. Nu zijn de V. S. niet in oorlog. Zij noemen zioh nog neutraal of „niet-oorlogvoerend". De Europeesche staten hadden vertrouwen in hun rechtsgevoel. Zij beschouwden de Amerikaansche havens als toe vluchtsoorden. Zonder voorafgegane aankondiging hebben de V. S. zich van deze sohepen meester gemaakt om ze uit te leveren aan een Vijandelijke mogendheid, of om ze, wat de Fransche schepen betreft, onder „speciaal toezicht" te plaatsen. Wan neer men met het oog op de Fransche sohepen ver klaart, dat men ze niet wil uitleveren aan de En gelschen, waartoe dan deze maatregel? Conferenties te Londen. United Press meldt uit Londen: Den geheelen Zondag hebben conferenties piaats gehad tusschen leden van het kabinet, militaire bevelvoerders en hooge regeeringsamb- tenaren. De berichten die „van het geheele front" binnenkwamen werden besproken. Duitscliers trekken het Mur-gebied binnen. Ooggetuige-verslag van den opmarsch in Joego-Slavië. GRAZ, 7 April. (D.N.B.) De opmarsch der Duitsche troepen op Zondagmorgen in het Joego- Slavische Mur-gebied en de eerste gevechten wor den beschreven in het volgende door het D.N.B. ontvanger, ooggetuigenverslag: ..Op den weg. d:e leidt naar het kleine grens stadje aan de Mur, rollen de gevechtstreinen der Duitsche infanterie, artillerie, jagen de motorrij ders af en aan. Een nieuwe opmarsch is sedert de vroege uren van dezen Zondag ingezet. Een reeks jachttoestellen. onmiddellijk gevolgd door nog meer vliegtuigen, raast over ons heen. Politie, veldgen- darmerte en motorrijders regelen op de kruisingen der wegen het verkeer, zoodat de gemotoriseerde en met paarden bespannen voertuigcolonnes zon der moeite naar hun doelen trekken kunnen. Pos ten bewaken de bruggen over de zijrivieren van de Mur. Machinegeweren voor luchtafweer bevei ligen belangrijke knooppunten tegen luchtaanval len. Voor de derde maal in dezen oorlog speelt zich thans hetzelfde af. Zoo gebeurde het op 1 Sep tember 1939, toen de Duitsche troepen in Polen op rukten, zoo was het op den lOden Mei toen de veldtocht tegen Frankrijk begon en zoo is het ook vandaag weer, nu de opmarsch naar Joego-Slavië begint. Sedert 5.20 zijn de Duitsche troepen op marsóh Met een stoutmoedige actie zijn de gestelde doelen bereikt. De grens is met prikkeldraadversperringen gesloten. Voortreffelijk gecamoufleerde bunkers, die de hoogten ter weerszijden van den weg be- heerschen. beveiligen dezen grensoverweg. Van eenige hoogten af heeft de tegenstander een goed overzicht tfVer het Duitsche gebied. De opdracht luidt derhalve: Bunkers onschadelijk maken en de beslissende hoogten bezetten. Duitsche stoottroepen die optre den worden van alle kanten onder vuur genomen. Nauwelijks zijn de eerste salvo's machinegeweer- vuur verklonken, of ook de Duitsche kanonnen ge ven reeds antwoord. De schoten zijn precies gericht op de bunkers. Zij vernielen de betonneeringen en maken de bemanningen der bunkers onbekwaam tot den strijd. Korten tijd na het begin van het vuurgevecht geeft de bunkerbemanning nog slechts spaarzaam antwoord op de beschieting. Dan be stormen stoottroepen der pioniers de bunkers. Een belangrijke brug op den weg leidt over de grens rivier Mur. Al kost het passeeren van de brug den Duitschers ook eenige offers, zij valt toch onverlet in Duitsche ihanden. Wanneer wij verder naar het oosten rijden, komen wij langs het kwartier van de divisie. In een boomgaard worden gevangenen bijeen gebracht. Ruim tweehonderd gevangenen zijn gemaakt door een Duitsche afdeeling wielrij ders die tot taak had den rechter flank van de in dezen sector optredende infanterie te dekken. Het is een bonte menigte die hier bijeengekomen is. Behalve Volksduitschers. die geprest waren om mi litairen dienst te verrichten, bevinden zich onder hen vele Duitsch sprekende Slovenen, wien men het aanziet dat zij blij zijn dat de oorlog op den eersten dag voor hen ten einde is. Somber en ver beten kijken alleen 4e Serven". De burgemeester van 's Hertogenbosch mr. F. van Lanschot, kwam zich deze week op de hoogte stellen van de voorbereidende werkzaamheden in zijn stad voor de uitreiking van de persoons* be wijzen, waarbij de magistraat ook een vingerafdruk liet maken (foto Het Zuiden) Joego-Slavische bommenwerper boven Hongarije. Luchtalarm te Boedapest. BOEDAPEST. 7 April fD.N.B. Het Hon- gaarsche Telegraaf-Agentschap M.T.I. meldt: Zondagmiddag vloog een Joego Slavische bom menwerper komende uit het gebied van de Drave Hongarije binnen en zette koers naar Boedapest. De luchtdoelartillerie dwong den bommenwerper terug te koeren. Het vliegtuig bereikte de grens van de hoofdstad, niet. Het luchtalarm heeft 35 minuten geduurd. TERUG VAN EEN VERREN TOCHT OVER DEN OCEAAN. De bemanning van een Duitschen onderzeeër wordt bij aankomst in de haven hartelijk begroet. .(Foto weltblld). Slowakije'» standpunt. Rede van Moergas. Het D.NJ3. meldt uit Pressburg, 6 April: De chef van de propaganda-afdeeling Moergas heeft Zondag over alle Slowaaksche radiozen ders de Slowaaksche bevolking mededeeling gedaan over de gebeurtenissen van den dag. In zijn inleiding constateerde Moergas dat alle pogingen van Adolf Hitler om den vrede in Zuidoost-Europa te handhaven door de intriges van de Britsche imperialisten zijn mislukt. Terwijl de Führer, bedacht op het welzijn van alle volken, Joego-Slavië niet in den oorlog wilde betrekken, zoo ging Moergas verder, zoekt Engeland slechts medeplichtigen die hun volken als kanonnenvoer verkoopen. De Angelsaksische plutocraten, hun agenten en hun huurlingen, die reeds door de krachtige slagen van hrt Duitsche leger uit net Westen en het Noorden van Euroua waren verdreven, zullen ook uit het Zuid-Oosten van Europa verjaagd worden. Voor Slowakije vormt de ontwikkeling in Joe go-Slavië in ieder geval een nieuw bewijs voor de juistheid van den door haar gekozen weg. Het Slowaaksche volk is derhalve met geheel het hart bij de strijdende Duitsche soldaten. Het wenscht den voor Belgrado onderdrukten volken dat zij evenzoo als destijds de Slowaken den weg tot Adolf Hitler en daardoor tot de vrijheid zullen vinden. Oproeping tot bet Kroatische volk. Dr. Pavelitsj versus dr. Matsjek. Uit Pressburg (Slowakije) meldt het D.N.B.) De Kroatische Nationalistenleider dr. Ante Pavelitsj heeft door middel van een Kroati- schen vrijheidszender der Oestasja (burger wacht) een oproeping tot het Kroatische volk gericht, waarin hij herinnert aan de jaren lange onderdrukking door de Serviërs. Gedu rende twintig jaar, aldus de oproeping, heeft het Kroatische volk de ergste onderdrukking onder gaan en duizenden Kroaten die hun volk niet wilden verraden, hebben dit met den dood moe ten betalen. De Oetasja is opgericht om tegen deze misdadige politiek van Belgrado op te tre den en besloten geweld tegenover geweld te plaatsen. In weerwil van de ruwste vervolging heeft de Oestasja steeds meer aanhangers - e- kregen. Thans slaat het uur van de vrijheid voor de kroaten. Zij zullen strijden voor de reorgani satie van Europa aan de zijde der spilmogend heden en daarmede voor hun bevrijding. In een andere uitzending wordt gezegd: „Mat sjek is niet langer onze leider en heeft niet meer het recht uit naam van het Kroatische volk te spreken". De zender maande de Kroaten vervolgens aan de Duitschers niet te ontvangen als vijanden, maar als vrienden en bevrijders. Nieuwe Fransche ambassadeur te Moskou. Benoeming van Bergery verwacht. Naar van goed Ingelichte Fransche zijde verluidt zal de vroegere rechts georiënteerde af gevaardigde Gaston Begery benoemd worden tot Fransch ambassadeur in Moskou. Zooals men zich herinnert Is onlangs de tegenwoordige Fransche ambassadeur te Mos kou Labonne teruggeroepen. Bergery. wiens vrouw een geboren Russin is. geniet het bijzondere vertrouwen van maarschalk Pétain. Bergery was tot dusver een vertrouwd medewerker van Pétain. (D.N.B.) De positie van Bulgarije. „Kalme en opmerkzame waarnemer". Uit Sofia verneemt het D.N.B.: De spreker voor de radio te Sofia heeft vandaag met betrekking tot den toestand verklaard dat Bulgarije, nu de wapens het woord hebben, slechts een kalme en opmerkzame waarnemer kan zijn. Bulgarije zal al les doen wat het kan om het land de beproevingen van den oorlog te besparen. Zou het. echter ge dwongen zijn met de wapens !n de hand te strijden, dan zullen de gebeurtenissen het niet onvoorbereid vinden, integendeel de Bulgaren zijn bereid hun land met alle middelen en offers die van hen zul len worden gevraagd te verdedigen. De dappere Bulgaarsche troepen zijn volledig en modern uit gerust. De verzorging van de troepen met munitie en levensmiddelen is prachtig georganiseerd. Om hun gevechtsbekwaamheid te bewijzen en om over winningen te behalen behoeven zij niet op proble matische hulp uit verre overzeesche landen te wach ten Diegenen echter die uitsluitend op overzee sche hulp rekenen zullen een wreede ontgooche ling beleven, omdat zij snel tot de overtuiging zul len komen dat een dergelijke belofte tot hulpver leening gemakkelijk te geven is, doch moeilyk te houden is. Generaal Wavell opperbevelhebber der Britsche troepen in Griekenland. STOCKHOLM, 7 April (D.N.B.) Reuter meldt het volgende: „In zijn kwaliteit van opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Midden-Oos ten krijgt generaal Wavell het opperbevel over de in Griekenland aan land gezette Britsche troepen. De aanvankelijke sterkte van de Brit sche troepen, die door een overeenkomst tus schen de Grieksche en Britsche generale sta ven is bepaald, vormt niet de totale onder steuning door Engeland die men voornemens is te geven. Von Papen bij Saradjogloe. ISTANBOEL. 7 April (D.N.B.) De Duit sche ambassadeur Von Papen heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken Sarad- jogloe. Engelsch hulpoorlogsschip verloren gegaan. BERLIJN. 7 April (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt is het Engel sche motorjacht „Wilmar" dat gebruikt werd als hulpoorlogssschip gezonken. MATSOEOKA UIT BERLIJN VERTROKKEN. BERLIJN, 5 April. Matsoeoka en de rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop hebben vanmiddag opnieuw een onderhoud gehad. Daarna verliet de keizerlijke Japansche minister van Buitenlandsche Zaken de rijkshoofdstad van het An-h al ter-stat ion. Von Ribbentrop nam hier op de hartelijkste wijze afscheid van den hoogen Ja- panschen gast. (DM.B.) BLOEMBOLLE.VTOCHT. De Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Paa- toors" organiseert Zaterdag 26 en Zondag 27 April a.s. haar Jaarlijksche Bloembollentocht over een afstand van 20 K.M. voor personen van 12 Jaar en ouder en van 30 en 40 K.M. voor personen van 16 Jaar en ouder. De start vind plaats des Zaterdags om half drie. alleen voor 20 en 30 K.M. en des Zondags tusschen sy2 en lU/i uur voor de 30 en 40 K.M. en tusschen 10t/« en ny2 uur voor de 34^ K M vanaf het gebonuw van den Haarl. Ke gelbond. Tempellersstraat. Inschrijvingen kunnen geschieden tot 20 April bij den heer D. Antonisse, Klnsbergenstraat 28, Haarlem, W. Z. W.. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877 Stort op 5553 of 877 H. D. Louwes: „Het betrachten van naastenliefde fa aan geen tijd van oorlog of vrede, doch aan den heerschenden staats- of maat schappijnorm gebonden. Zij rust in een der meest elementaire menschenplichten: de verantwoordelijkheid van den een voor den ander, steunt daarom de Winter hulp".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11