c FRANKEN u> RENNIE MAANDAG 7 APRIL' 1941' HAARLEM'S DAGBLAD Het technisch onderwijs en de vakopleiding. AMSTERDAM, 7 April. Voor de afdeeling technisch onderwijs en vakopleiding van het op- voedersgilde, heeft de leider, dr. ir. G. de Gelder, Zaterdag in de landelijke bijeenkomst in Krasna- polsky te Amsterdam de doelstellingen en het werk programma uitvoerig besproken. De nationaal-socialisten spreken liever niet over onderwijs, zoo zeide dr. de Gelder o.m., bun doel is niet de kinder wijs te maken, doch ze op te voeden. Daarom moet het eerste en eigenlijk eenlge doej van het opvoedersgilde zijn de vor ming van den nationaal-socialistischen mensch en in het bijzonder voor deze afdeeling den natio naal-socialistischen werker. De nationaal-socialis- tisten willen in het kind zien de nieuwe gedachte, in haar zuiveren oorsprong, de nieuwe idee, ge grond op eenzelfde wereldbeschouwing by ver schillend geloof. De technische opvoeding moet beginnen op de volksschool, die tot den leeftijd van 14 jaren moet loopen. Daardoor zal het mogelijk zijn reeds bij tijds tot een beroepskeuze te komen voor den geschoolden arbeider en de hooge vakopleidingen. Alle vakscholen moeten, zoo zeide dr. de Gelder, rijks scholen zijn. Gemeente-scholen in bijzondere gevallen en zoogenaamde werkscholen voor de groote bedrijven zijn als uitzondering wel toelaat baar, maar zy moeten dan op dezelfde wijze zijn ingericht en onder hetzelfde toezicht staan als de rijksscholen. Confessioneele scholen moeten voor het technisch onderwijs absoluut worden verwor pen. Belangrijk is het, dat de leeraren rijksambte naren zullen zijn en niet aan een bepaalde school verbonden. Van de bijzondere nijverheidsscholen dienen de schoolbesturen te worden afgeschaft, daar de direc teur toch de volle verantwoordelijkheid moet dragen en de schoolbesturen een tusschenschakel zijn die onder politieke of confessioneele invloeden staan. Alle noodige voorschriften worden uitsluitend gegeven door het departement. Waarvoor dan nog de tusschenschakel? Vervolgens besprak dr. de Gelder het werk program, dat moet zijn: de vorming van wer kers. Uitvoerig vertelde dr. de Gelder, hoe hij eerst begonnen is te gaan werken in de centrale voor vakopleiding, waarbij 26 vereenigingen, die dé vakopleiding heeten te behartigen, zijn aangesloten. Begin October 1940 diende dr. de Gelder als ge delegeerde van 't N.V.V. zijn voorstellen in tot reorganisatie van het vakonderwijs op de basis van de door hem opgestelde richtlijnen. Op 9 November had de algemeene vergadering plaats die de voor stellen om advies en raad zond naar het hoofd- bestuuur. Het hoofdbestuur zond ze aan het dagelijkseh bestuur en het dagelijksch bestuur nam ze voor de eerste maal op 29 Maart in behandeling. Toen dr. de Gelder aan het dagelijksch besiuuur voorstelde zich allereerst it te spreken of de volksche grondslag zou worden aanvaard, weigerde men dezen te erkennen. Toen dr. de Gelder meende op grond van de rede van den Rijkscommissaris die samenwerking voor de volk sche vernieuwing in ons vaderland te mogen eischen, zeide een der bestuursleden, geen des kundige maar een politicus, dat 95 pet. van onze bevolking die samenwerking afwijst. Waarop de centrale voor vakopleiding hetzelfde deed. De leider van de afdeeling T. O. en V. O. meende daarom dat het opvoedersgilde nu zelf het werk ter hand moet nemen en de noodige voorstellen tot reorganisatie van het T. O. op Volkschen grondslag moet indienen. Hij riep daarvoor de krachtige hulp in van de gildeleden. Tenslotte noemde spreker als de voornaamste taak van de gildeleden: de houding te bepalen als nationaal-socialistischen opvoeder. Zij zullen de school moeten zien als een onder deel in den levensstrijd der volken. Zij hebben het groote geluk om nieuwe generaties tot de nieuwe gemeenschap op te leiden. Zij behoeven zich niet te bemoeien met de oude generaties, die nog niet meer willen of kunnen. Zij zullen een eigen huis gaan bouwen met levende steenen. Moge het oude huis ineenstorten. Zij zullen hun idealen veilig ge steld hebben. Zij zullen de oude generaties, die le dragers zijn van ons bloed en straks worden rie werkers van hoofd en hand in de nieuwe ge meenschap, opvoeden tot. kundige vaklieden, tim merlieden:, metselaars, ingenieurs, de bouwers van den volkschen staat in het nieuwe Europa. (A.N.P.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 7 OP 8 APRIL 1941 van 20.25 tot 6.5? Maan op 8 April onder5.20 Maan op 8 April op 18.02 Verplichte teelt van zaadboonen en -erwten. Groot deel van bollengrond er voor noodig. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur verneemt, moet er naar voorloopige schatting op worden gerekend, dat tusschen 40 en 50 pet. van de dit jaar met tulpen en/of hyacinten beteelde oppervlakte verplicht met zaadboonen en -erwten moet worden be toe ld. Dit geldt voor de bedrijven, die dit jaar meer dan 35 are hyacinten en/of tul pen telen. Reeds afgesloten zaadcontracten, die buiten deze verplichting vallen, worden by de be rekening niet medegeteld. „De Hobaho" voegt aan deze mededeel ing o.m. toe, dat zij voor feommige kweekers niet onver wacht komt, maar dat toch het gevolg er van Is, dat vele kweekers die hun teeltplan reeds klaar hebben, hun grond naar dit plan hebben verdeeld en bewerkt, zaad, pootaardappelen enz. hebben aangeschaft, voor de moeilijkheid van een plotse linge wijziging van dit plan komen te staan. Be treurende dat zulk een maatregel niet eerder be kend Is gemaakt, voegt het weekblad cr echter aan toe: „Het feit ligt er en de moeilijkheden moeten ©verwonnen of opgelost worden. In de eerste plaats rnoeten alle bezwaren, waar dit maar oven moge lijk is, op zij worden gezet en alles worden gedaan om de opgelegde verplichting na te komen niet al leen, maar ook om een eerste klas product te kun nen afleveren. Het moet ons, die gewend zijn aan de ieelt van een fijner bodemproduct, niet moeilijk vallen te toonen, dat ook de teelt van een derge lijk product bij ons in goede handen is. 'in de tweede plaats zullen zij, die voor onover komelijke moeilijkheden zitten, verstandig doen met de bevoegde instanties daarover in overleg te treden. We mogen aannemen, dat men daar, juist nu deze maatregel op dit tijdstip werd uitgeschre ven. hiervoor een open oog zal hebben. We denken o.a, aan hen, die reeds contracten hebben afgesloten en over geen leeg land meer be schikken. Voor hen zal toch een oplossing gezocht moeten worden, hetzij door afgesloten contracten te mogen annuleeren, hetzy deze te erkennen als te zijn afgesloten in het raam van deze verplichting. Dan zijn er kweekers, die gewend zijn al hun leege land te verhuren, men denke aan de aard appelenteelt. die door anderen spciaal op onze gron den wordt beoefend. Moeten deze huurovereen komsten nu worden verbroken? Ook zijn er kweekers, die voor een grootcr of kleiner deel, hun bollen en vooral tulpen, op con tract laten telen en uit dien hoofde over weinig 1ere land beschikken". De Ncderlandsche S.S. heeft Zaterdagmiddag een marsch door Groningen gemaakt. Dc commandant, S.S.-ondcrstormleider J, P, Wolffram. - Dc stoet op de Groote Markt. Op den achtergrond dc Martini-toren. (Foto Pax Holland) HOEPELS EN TOLLEN. DE DERDE LEZING VAN PROF. DR. A. D. FOKKER. Zaterdagmiddag gaf prof. dr. A. D. Fokker in Teyler's Stichting de laatste van zijn drie lezingen over „Hoepels en Tollen". Deze maal werden al lereerst de bewegingen, der hoepels gedemon streerd. Deze vertoonen een zeer groote verschei denheid, die overzichtelijk gemaakt kan worden door een klassificatie volgens drie gezichtspunten Iedereen kent het voortrollen van een hoepel in een rechte lijn met de as horizontaal. Minder be kend bij de hoepels maar meer bekend bij een ring is de beweging, waarbij een diameter vertikaal op tafel blijft en de ring daar snel omheen wentelt. Deze beweging zou men werveling kunnen noemen Een derde beweging is het kantelen, een eenvou dig omvallen. Spr. ging uitvoerig in op alle moge lijke bewegingen der hoepels, afgeleid volgens de genoemde klassificatie. Na de pauze demonstreerde spr. eenige toepas singen van de tollen. Hij toonde een model van een inrichting om de rolling van schepen aanzien lijk te vertragen cn te verminderen. Dit gaf de combinatie van een stabiel schip en een stabiel opgehangen tol. Er zijn twee bewegingswijzen mo gelijk van het gekoppelde schip met tol. De eene beweging heeft een zeer langen schommelduur. De andere bestaat in een snel heen en weer schudden. Door het aanbrengen van weerstanden wordt de energie aan deze snelle .slingering onttrokken zoo dat alleen de langzame schommeling kan overblij ven. In dit geval beantwoordt de beweging van den tol aan een precessie waarbij het zwaartepunt be neden het ophangpunt ligt. Een tweede toepassing betreft de monorail. Spr. demonstreerde een wagentje dat op een koord kon rijden. Het bevatte een tol met vèrtikale wente- lingsas en van boven bezwaard. Zoowel het wa gentje als de tol zonder wenteling zijn labiel. Beide kunnen omklappen. De. wenteling van den tol ech ter maakt dat hij zich gedraagt als elke tol die rechtop staat. Hij zal niet zijwaarts of voor of ach terover vallen,-maar hij zal om de vertikaal heei{ een precessie vertoonen, en dat is de beweging die hij ook vertoont wahneer wij het wagentje langs een draad heen en weer laten rollen. Daarom kan- telt het wagentje pas om wanneer de uitwijking van de tol uit den vertïkalen stancl te groot geworden 's. Indien men voor het omvallen alles weer recht op zet kan het wagentje nog een tijdlang doorgaan met zijn koorddansende rit. Tenslotte is er de toepassing in het gyroscopisch kompas. De werking hiervan demonstreerde spr. aan een toestel, de polytroop van Sire, en een mo derne wijziging daarvan met een electrisch aange dreven tol. Voor de verklaring ging hij uit van de beschouwing van een stilstaande aarde omgeven door een zuiver gravitatie veld zonder middelpunt- vliedende-kracht-werikngen. Spr.. legde uit, dat, indien men een tol met horizontale as laat dryven in een vloeistof, en met de bak met de tol een ze kere snelheidgeeft. de tol zich altijd dwars op die snelheid zal moeten instellen. Indien de bak met de aarde meewentelt is die richting de rich ting naar het Noorden. Niet echter indien de bak aan boord van een snelvarenden stoomer zich over de zee beweegt. Dan immers, wijst die richting dwars op de absolute" snelheid niet langs de meri diaan, maar iets ten Westen daarvan. Daar is dus een zekere miswijzing die op onze geografische breedte bij een snelheid van 30 k.m. per uur naar het Noorden ongeveer 2. graden zal bedragen. Deze miswijzing is bekend en de correctie is gemakke lijk uit te voeren. Uit dien stand dwars op de abso lute snelheid zou het kompas gebracht kunnen ij willen natuurlijk graag, dat U een GROENTJE in Haarlem's Dagblad plaatst. Maar wij kunnen het met een gerust hart aanbevelen, omdat het vóór alles tot Uw eigen voordeel is. worden door de' versnellingen van het schip. Maar men kan dit vermijden. Immers indien het schip bij zijn versnelling zijn koers verandert, zal, om de as van de tol dwars op de snelheid te houden, een koppel noodig zijn, welks grootte bepaald wordt door den dwars-component van de versnel ling. Aan den anderen kant geeft de dwarscom- ponent van de versnelling aanleiding tot traag heidskrachten op de massa van den tol en op de massa van de vloeistof waarop hij drijft, en daar de zwaartepunten van den tol en van de verplaatste vloeistof niet samenvallen geeft dit aanleiding tot een traagheidskoppel. Door deze massa's en de af metingen van den tol goed te dimensioneeren cn aan te passen aan de hoeveelheid draaiing van den tol kan men verwezenlijken dat dit koppel juist is wat noodig is om de tolas bij richtingsverandering van de snelheid dwars op de snelheid te houden. Men vermijdt aldus een versnellingsmiswijzing. Het eigenaardige verschijnsel, dat zich hierbij voordoet is, dat een aldus geconstrueerd gyrokom- pas een eigen horizont heeft, loodrecht op de zui vere gravitatiekracht, die afwijkt van de horizont zooals die onder inwerking van de middelpuntvlie dende kracht door stilstaande watermassa's wordt gevormd, Een tweede eigenaardigheid is dat de schommeltijd om den nulstand door de toegepaste dimensioneering vastgelegd is en een kleine an-» derhalf uur bedraagt: 84 minuten. Na ten slotte nog eenige aandacht gewijd te hebben aan den koerstol met horizontale as en aan den horizontol met vertikale as, die bij de luchtvaartnavigatie worden gebruikt, besloot de spreker met enkele woorden over de eigenaardig heden, die een tol aan zijn verborgen bewegingen ontleent en die men kennen moet om te weten hoe hij in gegeven omstandigheden zal reageeren en hoe men hem moet beinvloeden indien men ver langt dat hij bepaalde bewegingen uitvoert. Niet in den namiddag maar VÓÓr 12 UUr komen de bezorgers van met het beste brood voor den laagsten prijs in Haarlem en omgeving. Panbrood16 cent netto Kropbrood16 cent netto (Adv. Ingez. Med.) Bijeenkomst van belanghebbenden op het gebied van Vreemdelingenverkeer in het gebouw van het Departement van Volksvoorlichting cn Kunsten, gehoudcu op Zaterdag j.l. V. I. n. r.: Mr. Linthorst Homan, secretaris-generaal Dr. Hirsch- feld, oud-minister Dr. Deckers en Dr. T. Goedewaagen. (Foto Stapf) Dc Germanen in <le Heemkunde. „Germanen waren ruwe lieden met hoegenaamd geen beschaving. Zij waren nauwelijks gekleed in dierenhuiden met 'n paar oeros-horens op hun hoofd, zij deden weinig meer dan vechten en drinken en dobbelen en liet den arbeid aan de vrouwen over, die zy ook wel als inzet gebruikten by hun dobbel spel". Dit is 't beeld, dat ons volk zich jarenlang heeft ge vormd van zyn voorouders, een voorstelling, die er geheel naast is en gelukkig gecorrigeerd wordt dooi de getuigenissen van de Germaansche cultuur, die by opgravingen aan den dag getreden is. De kennis van de Germaansche cultuur behoort tot het programma van den Bond voor Heemkunde, die hier te lande is opgericht en die Zaterdagmid dag in de aula van het Kenneriicr Lyceum te Over- vecn zyn eerste bijeenkomst heeft gehouden,, op welke bijeenkomst de heer dr. F. C. Bursch een voordracht hield over de oudste geschiedenis der Germanen. De vergadering werd geopend door den bonds voorzitter, prof. dr. J. Jeswiet, die na den Com missaris der Provincie, mr. A. J. Backer, welkom te hebben geheeten, er op wees, dat de studie van den mensch en al wat daarmede samenhangt in het centrum der belangstelling staat. De geschiedenis van de menschheid laat zich in tweeën verdeelen: vooreerst de tijd, waarin de mensch afhankelijk was ■van de natuur en daarna de periode, waarin de mensch de natuur aan zijn heerschappij onderwierp en daarbij wel eens in dis harmonie met de natuur kwam, als bijvoorbeeld waar hij het ontbosschen bevorderde van streken, die thans slechts kale heidevelden vertoonen. Hierna kwam dr. Bursch, directeur voor oudheid kundig bodemonderzoek te Leiden aan het woord. Hij wees er op, dat Denemarken, Zuid Zweden en Noord Duitschland het kerngebied vormen, waar ongeveer 2000 v. Chr. het Germaansche volk is ontstaan uit een samensmelting van twee oudere volken, de hunnebeddenbouwers en het beker volk. Een kenmerk van dit Germaansche volk was hun wonen in „sibben", kleine gemeenschappen, waar in het gemeenschapsgevoel sterk naar voren trad ia tegenstelling met andere volken, die in afhan kelijkheid van één persoon leefden. De hunnebedden geven in dit opzicht een .aanwijzing: zy vormden begraafplaatsen voor de onderscheiden leden der gemeenschap, de sibbe, in tegenstelling met bij voorbeeld de pyramiden die door een geheel volk voor slechts één mensch moesten worden opgetrok ken. Uit deze Germanengraven nu zijn we veel te weten gekomen van de leefwijze van dit volk en deze vondsten, die voornamelijk uit aardewerk bestaan, geven ons een heel wat beter indruk van hun doen en laten dan wij veelal op gezag van leerboeken aannemen. Zij doen ons verstaan, dat er een geregeld maatschappelijk leven werd geleefd in de oude Germaansche nederzettingen, dat men leefde in woningen, die- een zekere geriefelijkheid niet misten de gevlochten wanden werden soms zelfs voorzien van beschilderde berkenbast, die ons behangsel moest vervangen en dat men zich bediende van huisraad, dat in zijn kunstzinnige bewerking nader staat dan allerlei exotische voort brengselen uit andere streken ter wereld. Ook van de kleeding weten wjy heel wat af, genoeg althans- om te kunnen vaststellen, dat het linnen onderkleed en de wollen mantel, de eenvoudige hoofdbedekking en het so bere wapentuig niets had van de fan tastische uitrusting, waarmede de verbeelding den Germaan zoo gaarne tooit. Dat uit de begraafplaatsen ons veel bekend is geworden van de wijze van begraven spreekt van zelf. De gevonden overblijfselen getuigen van eer bied voor den doode, die veelal in een kist ter aarde werd .besteld en waarbij dikwijls zinrijk versierd aardewerk werd gevoegd. Verder behandelde dr. Bursch aan de hand van talrijke lichtbeelden de invloeden van de Fran kische en Saksische cultuur, welke men terugvindt, in talrijke urnen en in de resten van Germaan sche schepen, waarmede de Angelen en de Saksers naar den overkant voeren. Door deze vondsten is men den laatsten tijd tot de -overtuiging gekomen dat niet Columbus Amerika ontdekt heeft, maar dat de Noormannen dit reecis vijf eeuwen tevoren hadden gedaan. Tenslotte vestigde spr. er de aandacht op, dat men tot dusverre bewust en grootendeels ook wel onbewust de eerste'hoofdstukken van onze vader- landsche geschiedenis heeft veronachtzaamd. Het is van het grootste belang dat dit verzuim thans wordt hersteld eh ons een ander, juister beeld van onze oudste geschiedenis voor oogen wordt ge steld, waarbij men de invloeden van de Romeinen en van het Christendom niet mag veronachtzamen, omdat hun beteekenis erkend dient te worden. Doch voor alles dient men te beseffen, dat de stam, waarop deze invloeden geënt worden, de Germaan sche stam is geweest. Het allervoornaamste is de eigen aard en de afkomst van het grootste gedeelte van ons volk, welke tenslotte de houding tegenover al deze vreemde invloeden hebben bepaald. Nadat prof. Jeswiet dr. Bursch had bedankt voor zyn belangwekkende voordracht, zette de secre taris, de heer G. A. van Schaik, nog even in het kort het doel van den Bond voor Heemkunde uiteen. De bond wil een sterk lichaam worden, dat de op dit gebied bestaande vereeniging overkoepelt met behoud van haar zelfstandigheid. Men tracht mo menteel uit de werkende leden een kader te vor men, om het werk van den bond te intensiveeren. Tot dit doel verzócht spreker aller medewerking. De bombardementen op doelen in Joego-Slavië. GENèVE. 7 April fD.N.B.) Het Engelsche persbureau „Exchange Telegraph" meldt uit Bel grado over de eerste acties van de Duitsohe weer macht dat Zondagmorgen vroeg om 5.40 uur een zwaar bombardement op de Joego Slavische vlieg velden is begonnen. Een zeer groot aantal Duitsohe vliegtuigen nam aan de aanvallen deel, waaronder vele duikbommenwerpers. Hetzelfde persbureau publiceert verder een be richt van zijn militairen correspondent van de Grieksoh-Joego Slavische grens, waarin verdere bijzonderheden over de eerste Duitsche luchtaan vallen op Belgrado gemeld worden. Deze -gegevens bewijzen -ondubbelzinnig dat de aanval slechts gericht was op militair belangrijke doelen die blijkbaar met net grootste succes zijn aangevallen. Zoo zijn bijv reeds des ochtends deels zeer aanzienlijke branden ontstaan die door de brandweer en de vrijwillige hulporganisaties bestreden werden. Blijkens militaire rapporten, die volgens het zelfde Engelsche bureau door het Servische op perbevel in het Grieksch-Joego-Slavisohe grens gebied zijn ontvangen, is vooral het voornaamste station van Belgrado en het radiostation daar ter plaatse Zondagochtend vroeg zwaar gebombar deerd. De radiozender heeft, naar „Exchange Te legraph" meldt, haar uitzendingen moeten staken en ook de telefooncentrale van Belgrado is klaar blijkelijk beschadigd. In ieder geval zijn de tele foonverbindingen tüssdhen de Joego Slavisch- Grlefcsche grens en Belgrado, naar in hetzelfde bericht wordt gemeld, totaal verbroken. Uit alle deelen van Joego Slavië werden nieuwe luchtaanvallen gemeld. Volgens Amerikaansohe berichten uit Belgrado is zeer spoedig een totale verbreking van de verbindingen te verwachten. Tevens wordt gemeld dat de regeering voorbe reidingen treft om te vertrekken. Alle belangrijke archieven zijn reeds uit de Joego Slavische hoofd stad weggevoerd en naar zekere plaatsen in Zuid- Servië gebracht. De voorbereidingen voor het vertrek der ministeries naar het binnenland van Oud-Servië zijn voltooid. Overtreding der prijsvoorschriften zwaar gestraft. j-GRAVENHAGE, 7 April. Aan de verschil lende tuchtbeschikkingen, welke de inspecteur voor de prijsbeheersching te 's Hertogenbosch in de afgeloopen dagen heeft gewezen, ontleenen wij eenige leerzame gevallen. De winkelier A. J. N. te Ubbach-over-Worm.-j verkocht luiers voor een veel te hoogen prijs. Een deskundige, die gehoord werd verklaarde, dat luiers van de kwaliteit, welke N. te koop aanbood, vóór 9 Mei hoogstens 39 cent mochten kosten. De zelfde luiers werden echter verkocht voor 99 cent. Tot zijn verweer voerde verdachte aan, dat zijn inkoopsprijs 65 cent was geweest en dat hij dus naar zijn meening. door er een veikoopprijt van 99 cent voor te vragen, niet onredelijk ha# gehandeld. De inspecteur voor de prijsbeheersching over# woog evenwel, dat het inkoopen voor een te hoo» gen prijs geenszins bevrijdend is. Hij legde N. een boete op van f 3000. 64 inbeslag genomen luiers verklaarde hij verbeurd ten bate van 's rijks schatkist. Hamsteraar in de val. De heer J. J. S. te Tilburg had in de afgeloopen maanden groote partijen goederen ingekocht van zeer verschillenden aard. De artikelen varleerden van heerenstoffen tot peper en jenever. Zijn heele voorraad, waarvan de omvang veel grooter was dan kon worden aangenomen dat de artikelen voor privé gebruik waren bestemd, waren op den zolder van zijn woning opgeslagen. De inspecteur voor de prijsbeheersching over woog, dat bewezen is; dat verdachte voor veel te hooge prijzen heeft ingekocht dat onomstootelijk is komen vast te staan, dat de artikelen voor ver dere verhandeling waren bestemd. Overwegende dat verdachte door den aankoop van goederen heeft getracht zich ten koste van anderen te verrijken, werd hem een boete opge legd van f 2.500 terwijl de geheele voorraad werd verbeurd verklaard. PROF. HESSELING OVERLEDEN. LEIDEN, 7 April, Gisteren is te zijnen huize in Wassenaar op 81-jarigen leeftijd overleden prof. dr. D. Ch. Hesseling, oud-hoogleeraar in de Griek - sche taal- en letterkunde aan de Leidisöhe uni versiteit. Van 1907 tot 1929 was hij hoogleeraar in het nieuw-Grieksch aan die universiteit. De crematie van het stoffelijk overschot zal ge schieden a.s. Woensdag op Westerveld na aan komst van trein 11.15, DIGESTIF PASTILLES i dezelfde oude vermaarde van altijd. Probeer 't met Rennle - het probate prettige middel tegen |j Brandend Maagzuur. j helpen 1 Dadelijk en ïchêik 'apolh GJ.Logger 1 1,27 cn 0,11 bü alle Apoth. en Drogisten. (Au. Med.) De S.S. marcheert door Leeuwarden. LEEUWARDEN, 6 April. Ook de "inwoners van Frieslands hoofdstad hebben kennis kunnen maken met de Nederlandsche S.S.; het keurkorps van de nationaal-socialistische beweging in Neder land. haar politieke soldaten. Om ongeveer 10 uur kwamen zij, de vertegen woordigers van vier van de uit vijf standaards be staande S.S. ten getalen van ongeveer 300 man met den trein uit Groningen aan, waarna de troep in gesloten formatie naar zalen Schaaf marcheerde, onder aanvoering van den plaatsvervangend voor man, S.S.-onderstormleidcr J. P. Wolffram. In zalen Schaaf werd vervolgens gezamenlijk koffie gedronken, waarna men zich opstelde voor het maken van den marsch door de stad, waarbij de volgende route werd genomen: Breedstraat, Nieuweburen, Voorstreek, Noorderweg, Spanjaards laan, Leeuwerikstraat, mr. P. J. Troelstraweg, Spanjaardslaan, Harlingersingel, Nieuwestad, Weerd, Eewal, Wortelhaven, Voorstrek, Kelders, Brol, Peperstraat, Wirdumcrdijk, Zuider-grachtswal, Oost.?r.singel, Beeklaan, Hoekstercnd, Noorderweg, Vijzelstraat, terug ncfar de Nieuweburen waar de hobere polizei- und S.S.-brigadeführer Rauter de troep aan zich voorbij liet trekken. Hier merkten wij voorts op leden van de Duit sche S.S., van de Grüne Polizei en een aantal hooge Duitsche autoriteiten. Kranig marcheerde deze S.S.-formatie, in haar keurige zwarte uniform, door de straten der stad Dat het ernst is met de opleiding, leerde ons een gesprek met een van de leiders, na afloop van den marsch tijdens den eenschotelmaaltijd, welke in zalen Schaaf gehouden werd. Hier viel ons op de goede kameraadschappelijke geest onder de „jongens", die zich hebben voorge nomen door volledigen inzet van hun persoon en. door hun levenshouding tot uiting te brengen, wat het nationaal-socialisme van den enkeling, zóówel als van het organisch verband verlangt. Nadat de maaltijd genuttigd was. vertrokken d« groepen per trein naar haar diverse woonplaat sen. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2