MUSSERT Vreemdelingenverkeer wordt anders georganiseerd Itekqe&fk, "NEERLANDS TOEKOMST" De Mug. Eigenaardigheden M AANDAG 7 APRIL 1941 HÏA'BCEM'S DAGBCAB 3 Een krachtige centrale organisatie Leiding in handen van het departement van volksvoorlichting 's-GRAVENHAGE, 5 April. Ten departement© van volksvoorlichting en kunsten is Zaterdag een belangrijke bijeenkomst gehouden van belangheb benden op het geb.ed van het vreemdelingenver keer, die daartoe in breeden kring door den se cretaris-generaal. dr. T. Goedewaagen. waren uit- genoodigd. Zeer velen hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en onder hen merkten wij op de secre tarissen-generaal van de departementen van econo mische zaken en van opvoeding, cultuurbescher ming en wetenschap, den oud-algemeen voorzitter van de Alg. Ned.. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, C. R. T. baron Krayenhoff, den alg. voorzitter mr. dr. L. N. Deckers, den commissaris der provincie Groningen mr. J. Linthorst Homan en eenige Duit- sche gasten. De secretaris-generaal hield een toespraak, waar aan het volgende is ontleend, Wij beleven, zoo zeide spreker, een radicale om wenteling in het maatschappelijk bestel. Nieuwe ideeën en nieuwe organisatievormen zijn naar vo ren gekomen. Deze omwenteling trekt ook de be steding van den vrijen tijd in haar kring: het spel in zijn ruimsten zin als verstrooiing, versiering en verdieping. Dit, brengt dus tot nieuwe opvatting en reorganisatie der ontspanning, en wel van den in- dividueelen kapitalistischen gedaehterogang naai den nationaal socialistischen. Ontspanning werd tot nu toe beschouwd als een zaak van het individu, waaraan ieder naar gelang van zijn beurs kon mededoen. De ontspannings- gelegenheid werd beschouwd als bedrijf", waarin de verdienste belangrijker was dan het peil en de cultureele waarde. Met het socialisme en de be wustwording van den arbeider ging gepaard de organisatie v an de besteding van den vrijen tijd, doch ook zijn ontspanning werd vooral door de be langhebbende „ondernemers" georganiseerd. De nationaal socialistische opvatting stelt daar tegenover de ontspanning als een zaak van het ge- heele volk: ieder heeft recht op ontspanning, om dat hij plicht tot inspanning heeft. Het belang van het volk staat, voorop en dit wil zeggen: dat ieder zijn ontspanning moet hebben en dat deze niet door kapitalistische, maar door socialistische begin selen dient te worden geleid. Niet het vrije initiatief en particulieren geeft den doorslag, maar de over heid geeft leiding en vorm. Het particulier initia tief wordt hierdoor niet uitgeschakeld, maar ge ordend door den staat en terwille van het geheele volk ingeschakeld. Dit geldt ook voor vreemdelingenverkeer, reizen en toerisme. Naar nationaal-socialistische beginse len worden vreemdelingenverkeer en toerisme een recht van het geheele volk. Het moet niet aan in dividuen of klassen en groepen worden overgela ten. wie reizen en hoe gereisd zal worden. De staat moet ten bate van het volk het reizen ordenen. Al leen door nationaal-socialistische overheidsordening wordt het doel van het vreemdelingenverkeer juist gezien. Dit doel is niet in de eerste plaats econo misch, het is geen winstzaak voor de producenten van reisgenoegens, aan de begeerige consumenten toegedacht, doch het is cultureel, omdat het noodig s voor de cultureele ontspanning van het geheele :olk. Naar onze opvatting dient ook de ontspan ning door reizen slecht? één doel het sterk en ge zond maken van het volk in zijn geheel, geen groep uitgezonderd. Dit is een volksch en socialistisch doel, want het geheele volk moet geregeld reizen, zich verfrisschen en regenereeren. Heel het volk moet eigen land en volk en vreemde landen en volken leeren kennen in hu.n eigen aard. M.a.w. het doel is volksch-cultureel en daarbij zijn economie en verkeerswezen slechts de noodza kelijke middelen. Naar nationaal-socialistische beginselen behoort de ordening van vreemdelingenverkeer en toerisme thuis bij de bemoeiingen van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Ons volk moet tij dens zijn ontspanning worden voorgelicht en be wust worden van zich zelf en van andere broeder volken van de continentale ruimte, waarin het leeft, woont en werkt. Ter behartiging van de belangen van den Neder- landschen toerist is daarom aan het departement de afdeeling: cultureele ontspanning met een bureau: reizen, v.v. en toerisme gesticht. In dit bureau con centreer en zich alle lijnen en vinden alle vraagstukken hiirt bemerking, resp. op lossing. Cultureele ontspanning wil zeggen: beste ding van den vrijen tijd met cultuur als doel. Deze afdeeling heeft de middelen om haar doel te bereiken. Propaganda door middel van dagblad, weekblad, maandblad, foto, radio, film, tentoon stelling en reclame staan haar in het departement ten dienste. Zoo kan de afdeeling cultureele ont spanning het Nederlandsche volk voorlichten en opwekken om zijn vrijen tijd reizend met 'zinvolle bedo<pingen te besteden. Dit beteekent niet een uitschakeling van wat tot nu to zuiver particulier is gedaan. Van den voor- arbeid der vereenigingen zal een nuttig gebruik woi-den gemaakt en deze zijn te ordenen in één concentratie, culmineerend in een centralen raad voor vreemdelingenverkeer. In dezen centralen raad komen alle lijnen van vreemdelingenverkeer en toerisme samen, als vertegenwoordiging der be langen van het reizend „publiek". Er bestaan uit particulier initiatief in ons land voortreffelijke organisaties op dit gebied. Spreker braoht lof aan degenen, die hieraan bouwden en leiding hebben gegeven. Maar zij moeten nog meer gebundeld worden om de overheid in haar cultuur politieke leiding ten aanzien van vreemdelingen verkeer en toerisme vlotter en sneller te doen werken. Een ordening in dien geest is reeds voorgesteld in het rapport van de commissie inzake het vreem delingenverkeer uitgebracht onder leiding van den nestor van het vreemdelingenverkeer baron Krayenhoff. Het departement zal hiervan dank baar gebruik maken om de daarin neergelegde be ginselen tot verwezenlijking te brengen. REDE VAN DEN HEER NOORDIJK. In aansluiting aan de rede van dr. Goedewaagen gaf de heer W. J. J. Noordijk, als leider van het bureau „Reizen, vreemdelingenverkeer en toeris- j me" aan het departement van volksvoorlichting, een uiteenzetting van de plannen. Het is de bedoeling in den centralen raad voor het vreemdelingenverkeer een aantal lichamen bij een te brengen, wier medewerking voor een krach tige bevordering en een goede organisatie van het vreemdelingenverkeer van belang wordt geacht. Deze centrale raad zal onder de directe leiding ataan van het hoofd van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Daar zijn omvang betrekkelijk groot zal zijn. stellen wij ons voor uit dezen raad een werkcomité aan te wijzen, dat als een soort van „dageliiksch bestuur" van het vreem delingenverkeer kan optreden en onder leiding van den secretaris-generaal van volksvoorlichting en kunsten, vertegenwoordigd door den chef van het bureau reizen, vreemdelingenverkeer en toerisme, de dagelijksche problemen kan behandelen. Wij j dachten ons dit werkcomité niet grooter dan vijf I personen, zijnde de leiders van de grootste belang- I hebbende toporganisaties. alsmede een vertegen- I woordiger van het dep. van economische zaken. Verder is besloten over te gaan tot de vorming van een centraal en stevig propagandalichaam. Het ligt daarbij in de bedoeling de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer een rol van grootere betee- kenis te doen spelen dan tot nu toe het geval is geweest. Het is in ons voornemen de A.N.V.V. als publiekrechtelijk lichaam met verordenende be voegdheid te doen erkennen en het, met de in haar vereenigde provinciale- en plaatselijke V.V.V.'s, tot een groote en hecht-georganiseerde ontplooiing van krachten te brengen. Er zal een geheel andere bud'getaire politiek ge voerd dienen te wordeV Tot nu toe was de vraag: hoeveel geld is er toevallig in het laadje en hoe kunnen wij dat beetje het beste gebruiken? Thans zal ze luiden: „hoeveel is er rioodig. opdat Neder land het vreemdelingenverkeer krijgt, wat het be hoeft". De A.N.W.B. en K.N.A.C. kunnen bij hun arbeid op het gebied van de inriividueele toeristische pror paganda op onze volledige medewerking rekenen. Spoedig hopen wij met hen in nader contact te tre den teneinde ook met hen tot een vruchtbare sa menwerking te komen. Spr. herinnerde hierna aan het werk van de Ned. Reisvereeniging en de Nationale Reisvereeniging en „Vreugde en Ai-beid" en zeide vervolgens: Laten deze particuliere lichamen het zich tot een eer rekenen belast te worden met de schoone taak heel het volk de gelegenheid te verschaffen zich te regenereeren, zich te ontspannen en te verfris schen, verstrooiing te zoeken en den geest te ver ruimen. Wij hopen in de toekomst voortdurend nauw samen te werken met het onder het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart res- sorteerende z.g. Riikshorcca, dat een gesloten or ganisatie van deze bedrijven voorbereidt. Ook het reisbureauwezen behoeft een dringende ordening. Het departementale bureau voor reizen, vreem delingenverkeer en toerisme zal den schakel vor men tusschen alle genoemde lichamen en de veel soortige technische propagandamiddelen, die het in het departement ten dienste staan. Verder zal het- de noodzakelijke wettelijke maatregelen doen voor. bereiden en actief leiding geven, adviseeren. orde nen en zoo noodig ingrijpen, waar dat noodzakelijk moet worden geacht tot de bevordering van de doelstellingen van het bureau, nl. heel het volk op reis en Nederland een centrum van het West-Euro- peesche vreemdelingenverkeer. Uw denkbeelden met hetgeen zegt in zijn' brochure: DE PRys i5cENT Verkrijgbaar bij kiosken, op de stations en bij den Dienst Materiaal der N.S.B. Maliebaan 29 te Utrecht. (17% ct postzegel bijsluiten voor franco toezending). A'i - VRAAGT OOK UW BOEKHANDELAAR! (Adv. Ingez. Med.) Tenslotte zal het bureau Nederland in de toe komst in de internationale organisaties op het ge bied van het vreemdelingenverkeer vertegenwoor digen en voor de internationale samenwerking, wat Nederland betreft zorg dragen. Nederland is thans in vele opzichten het verbo den land van Europa. Van onze zijde zullen daar om krachtige stappen ondernomen worden, ten einde aan dien uiterst ongewenschten toestand een einde te maken. Verder achten wij het van het hoogste belang, dat de aantrekkelijkheid van ons land :n het alge meen door meer vertier bevorderd dient te wor den. Nederland moet minder „saai" worden. Met name zal daartoe de bevordering van het cultuur leven in en door de gilden, die thans in wording zijn. bijdragen. Ook het organiseeren van feeste lijkheden in een nieuwen stijl kan daartoe bijdra gen. Het volk moet weer leeren wat feestvieren i-n nationalen zin beteekent. Daarnaast dient overwo gen te worden, in hoeverre bepaalde wettelijke regelingen gewijzigd kunnen worden, teneinde de aantrekkelijkheid van onze badplaatsen, onze groo te steden enz. te vergrooten. LANGS DE STRAAT. SCHOENAVONTUUR. De omvangrijke dame stak de straat over, d.w.z. zij trachtte met waardigheid naar den overkant te dribbelen. Op de tramrails aange komen, bleef het geval plotseling stokstijf staan. Voorzoover er althans met betrekking tot dit menschelijk massief, van een „stok" gesproken kon worden. De dame dan bleef in de meest letterlijke be- teekenis van het woord aks aan den grond ge nageld staan. Kennelijk was de veel te hooge hak van het rechteronderdeel van haar schoeisel in de tram rails beklemd geraakt. De dame gaf, moeizaam het labiele evenwicht bewarend, een energieke ruk. Vruchteloos. De te kleine schoen met de te hooge hak speelde kennelijk „J'y suis j'y reste". De gelaatskleur van de vleezige dame begon naar het hoogroode te neigen, terwijl uit haar fonkelend oog duidelijk gramschap sprak. Zij liet zich echter niet ter neder en uit het veld slaan en gaf een nieuwe en zéér wilskrachti ge ruk aan haar voetbekleedsel. Ditmaal dreigde haar équilibre inderdaad geheel te loor te gaan. Doch door een zeer heftige inspanning mocht het haar op het laatste moment gelukken alsnog op de been te blijven. Doch hoe het ook zij, de schoen bleef, waar :ij was en dientengevolge de dame noodgedwon gen eveneens. De tint van haar aangelaat ging thans in de richting van een bepaald schilder achtig violet. Ondertusschen bleef zij er met zeidame hard nekkigheid naar streven aan dat misplaatste „op de plaats rust" een definitief einde te ma ken. Het belgeklingel van een naderenden tram trein droeg er het noodige toe bij de beklemde dame tot een uiterste krachtsinspanning aan te sporen. Zij zette zich schrap en verplaatste haar niet te schatten lichaamsgewicht op de wijze eens ooievaars op één daarop niet ingericht been. De onvermijdelijke omstanders vuurden haar krachtig aan. Even trilden de overtolloge weef selmassa's der dame. daarop volgde een formida bele ruk, het geluid van scheurend leer en een harde plof. De dikke dame lag op het asfalt uitgestrekt, één kousevoet als een noodsein in de hoogte gestoken. De wagenbestuurder van de 't Lijkt afgezaagd maar toch is 't noodig, er telkens weer op te wijzen, dat Aspirin alleen dan ASPIRIN is, wanneer (Adv. Ingez. Med.) thans zéér dicht genaderde tram belde ver woed en alarmeerend. De schoen, waarvan riempje en gesp gescheurd waren, stak uitdagend en hardnekkig boven de rails uit. Sterke handen pakten de omvangrijke dame onder de armen en brachten haar naar het trottoir. Haar gelaatskleur herinnerde nu aan de bloeiende heide. Haar oogappels rolden als pingpongballetjes. Wielknarsend daverde de tramtrein voorbij. De dame poogde haar eene kousevoet in oogenschouw te nemen. Toen zij hierin ge slaagd was. moet zij ontwaard hebben, dat één groote hoera-teen nieuwsgierig en brutaal door een bomgat de wijde wereld instaarde. Want toen zij weer zoo goed en zoo kwaad als 't ging, op één been stond, hinkte zij met een ongelooflijke snelheid den eersten den besten winkel binnen. J- v. Z. In een van de Schcvcningsche ruokcrijen woedde een uitslaande brand, waardoor de scharretjes op de rekken al te hard gerookt werden. iFoto Schimmelpenning!!) Ik zat te peinzen in een stoel En voorjaarsdroomen stil te weven, Een zonnestraal deed dit gevoel In lichte gulden gulheid leven Het is een groot gemis misschien Dat het niet doenlijk is voor menschen, Zichzelve in den nek te zien, Bij tijden kan men zich dit wenschen. Want in het zonnestralend licht Was ook een groote mug herrezen En had zich recht tot mij gericht, Alsof hij in mijn nek moest wezen. Ik was mij heerlijk onbewust, Dat en waarom hij met mij stoelde. Tot "k door zijn bloederigen lust Zijn nekkende nabijheid voelde. Toen wou 'k hem kloppen op den rug, Geen klap heeft hij daarvan begrepen, En, voor een mug merkwaardig vlug, Is hij toen ijlings uitgeknepen. Sindsdien houdt hij zich pijnlijk schuil, 'k Heb elk contact met hem verloren, Maar even pijnlijk is de buil, Waarvoor 'k moet krabben achter d' ooren. Toch klaag ik niet, ik loof dié mug, En 'k zou hem eerlijk willen zeggen, Kom, als het kan, nog eens terug, Dat ik de hand op je kan leggen. Want buiten blijft de kilte prijs, Hoe ik \jan 't voorjaar ook mag droomen, Maar jij bent voor mij het bewijs, De lente is toch heusch gekomen. P. GASUS. De examens van de Teekenschool der St. Jozefgezellenvereeniging. Heden zijn de uitslagen van de overgangsexamens en het eindexamen van de teekenschool der St. Jozefgezellenvereeniging te Haarlem bekend ge worden. Van de eerste naar de tweede klasse namen 38 jongens aan het examen deel. Bevorderd werd de 32 volgende leerlingen: A. W J. de Bruijn, D. van Dijk, B. J. Heerens. M. J. Kunis (v.w.), E. W. Mau- rits, Th. Neeskens, J. van Zon, L. van Esch, Th. H. Goemans, J. B. Henneke (v.w.), J. Th. Koopman, N. P. Kuypers, B. de Lang, J. Loot, P. W. Looij, H. L. Kieft, H. v. d. Nouwland, M. Martin, M. v. d. Meer, J. Meirmans, P. Meirmans, A. Officier, W. A ip, J. Th. Teeuwen, A. C. TeVsmitten, P. G. J. Tillemans, A. H. Turkenburg. Chr. F Umans, F. C. de Veer. P. Vooges, G. F. Weber, Th. J. Kors. Van de 2de naar de 3de klasse namen 44 jongens aan het examen deel, waarvan de 43 volgende slaagden: J. A. v. Brugge. H. J. Kaatee, J. G. van Looij, H. W. v. d. Peet. P. J. v. d. Putten. A. C. Roest. C. J. Veenman. N. J. G. Vooges. J. J. Aerts. H. A. Alders, K. v. Andel, G. Baars, Chr. v. Bakel. A. P. Barnhoorn. C. C. Broers. M. Campfens, J. H Flipsen, J. A. Heerens. L. Heintjes, W. Jansen, II. J Hollander, W. A. Huurman. P. A. v. Kesteren, P van Daalen, P. v. a. Wal. W. Windt. W. Ploeger, P. P. J. Versteege. B. Kreeft, J. v. Marsbergen, M. F. W. Moerwijk, N. G. Nijenhuis, G. P. M. Piek, N. Pieters. J. F. v. d. Pol, J. Rietman. P. C van Roode, G. G. J. Schut, C. A. Spaargaren, A. W. Steenkist. A. Tromp. C. v. d. Vlïst, B. A. Zonderhuis. Van de 3de naar de 4de klasse namen 42 jongens deel aan het examen, waarvan 37 slaagden, en wel: B. M. v. Dijk, F. S. de Haan, A. V. Kaagman, C. de Moei, J. H. Vreenegoor. G. J. v. Beem, R. v. d. Beidt, C. Boogaard, H. Geldorp, M. A. v. Gent, J. H. de Groot, K. de Groot, J. J. Helmerhorst, J. W. Jansen Hendriks, F. H. J. Kathmann, W. der Kinderen, J. B. Koster. J. ICraaij, Th. Klumper, J Hoogslag, J. G. Schrander, A. Leuven, P. H. Nijenhuis, J. J. v. Pelt, A. J. M. Piek, B. M. Puts, J. Rijkens, C. J. Schouten, G. C. Schouten, J. Severijnse, G. M. Speet. J. N. Spruyt, J. Stijnman, H. J. Teeuwen, 11. Tibboel, D. van Vliet, W. P. Wezenbeek. Van de 4de naar de 5de klas werden 36 van de 39 leerlingen bevorderd. Het zijn de volgende: J. M. Miedema, P. G. Kaptijn, C. A. Brakeboer, B. .T, Be ringen, G. J. v. Goor, A. J. Gouw, H. J. N. Heems kerk, G. F Hesseling, W. Kenselaar, L. Knape, F. N. Koopman, J. H. Kuiper, L. Kuiper, H de Kwant, P. J. Neeskens, H. S. v. d. Pluim, J. B. N. Puts, K. J. H. Rethans, L. J. C. Rijkelijkhuyzen, H. Teeuwen, A. S. Tukker, J. W. v. d. Veen, Th. v. d. Velden, A. J. de Vos, H. L. v. d. Linden, H. Dijt. L. Joosten, G. Pieters, F. J. Slicker. C. Teeuwen. W. Chr. Vissers, Th. F. Damme, J. F. Kooiman. L. M. Roozekrans, A. v. Wonderen. W. H. Lagerwey. Aan het eindexamen namen 28 jongens deel. Het einddiploma kon aan de 23 volgende leerlingen worden uitgereikt: B. Baars, J. Bakker. H Booms, J. P. Campfens. J. J. Evers. S. B. Groot, E. Hugten- burg, J. L. Joosten. H. Kuvener, Th. M. H. v. d. Mev, J. Schoonderbeek. H P. Sweerts. A. J. ter Welscher, J. G. de Wit, G. M. Assendelft, H. C. M. de Bruvn. W. M. Lids. C. A. Roest. N. J. Veenman. M. J Beck. P. C. M. Huyzer, L. H. v. Veldhuyzen. F. J. Kok. Lijk met schotwonden aan liet hoofd gevonden. RENSWOUDE 6 April Zondagmorgen Is ln de Schans onder Renswoude het lijk gevonden van een manspersoon. De politie van Renswoude en die van Ede waren spoedig ter plaatse en stelden een grondig onderroek ln Daar het hoofd van het lijk twee schotwonden vertoont, wordt mis drijf vermoed Een politiehond werd reuk gegeven, doch hiermede werd geen resultaat bereikt. Zaterdagavond hebben omwonenden wel eenige schoten gehoord, doch zii hebben hieraan geen aandacht geschonken. J. VAN SCHOONHOVEN Accountant en Belastingadviseur RECHTHUISSTRAAT 17. TELEFOON 22792 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 7 APRIL. Stadsschouwburg: Het Masker. Volksvoorstelling van „Gaslicht", 7.30 uur. Van Halem en Co. Aandeelhoudersvergadering ten kantore der N.V., 8.30 uur. N.V. Spaargaren en Bodde. Aandeelhoudersver gadering ten kantore der N.V., 7 uur. Rembrand Theater: Non Stop Variété, 2.30 en 7.30 uur. Palace: „De laatste ronde", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Zijn beste vriend" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Het congres amuseert zich" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 8 APRIL. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., .30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Rembrandt Theater: Non Stop Variété. 2.30 en .30 uur. Haarlem en omgeving De metselaar als restaureerder Er is groot verschil in oude en nieuwe steenen. Niet alleen wat de kleur betreft, maar ook de af metingen loopen sterk uiteen. In de middeleeuwen had men de groote zware steenen die aangeduid worden als kloostermoppen. Daarna zijn veel kleine steentjes gekomen. Nu is de gangbare steen weer wat grooter geworden. IIET PRINSENHOF .MET OUDE EN NIEUWE STEEN. (Foto De Haas). Dat verschil in steensoort stlt de uitvoerder van restauratiewerk soms voor groote moeilijkheden. In het verleden was men evenwel vrij brutaal in het kiezen van een oplossing. Daarvan zijn aan eenige gemeentegebouwen van Haarlem typische staaltjes te constateeren. Hierboven geven wij een foto van een gedeelte van het gebouw het Prinsenhof waar de biblio theek en openbare leeszaal gevestigd zijn. Wij staan hier op den hoek Prinsenhof-Jacobijnesti-aat. De muur in de Jacobynestraat is een restant van een kapel van het Predikheerenklooster. Deze muur bestaat voor een groot deel uit oude steenen. De voorgevel van het gebouw is later van nieuwe op getrokken. De metselaar heeft de oude en de nieu we steenen op den hoek schuin afgehakt zoodat zjj precies aan elkaar passen De zijmuur is dus ge heel oud en de voormuur geheel nieuw. Omdat de steenen niet van gelijke dikte zijn is het verkre gen effect als men precies bp den hoek staat en dus beide muren ziet heel eigenaardig, daar de voegen niet doorloopen. EEN FRAGMENT DER VROEGERE JANSKERK. (Foto De Haas). Bij een restauratie van de oude Janskerk in de Jansstraat (nu gedeeltelijk verbouwd tot gemeen te-archief) heeft men iets anders toegepast Het raam en de omlijsting moesten vernieuwd worden. Er is toen een groot gat in den muur van oude steenen gehakt en daarop is er een nieuw raam in gemetseld, terwijl de openingen aan de kanten zijn aangevuld met nieuwe steenen. De grenzen waar de oude en nieuwe steenen elkaar raken zijn af gezet met een cement-band. Deze methode van restaureeren werd in den ouden tijd veel toegepast. Men kwam er open voor uit wat oud en wat nieuw was. Nu wordt vrij algemeen bij de restauraties een andere werkwijze gevolgd. Men tracht namelijk zooveel mogelijk oude bijpassende steenen te vin den. Architecten d:e mei restauraties belast zijn, reizen soms het halve land af om nog beslag te kunnen leggen op een partijtje steenen die zy ge bruiken kunnen. Dit komt zoo verzekerde een deskundige ons omdat in den loop der tijden de eerbied voor het behoud van het oude zooveel mogelijk in zijn oor- iprokelijke vormen is toegenomen. Wij zijn boven dien in kennis vooruitgegaan, zoodat wij béter dan vroeger er voor kunnen zorgen dat restauraties op de meest deskundige wijze geschieden. Ir. A. KEPPLER f Te Amsterdam is, 64 jaar oud, overleden ir. A. Keppler, oud-directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, wien Amsterdam *veel is verschul digd op het gebied van woningverbetering. Bizondere belangstelling had ir. Keppler voor de huisvesting van ouden van dagen. Als gevolg hiervan zijn in latere jaren een 300 woningen ge bouwd, uitsluitend bestemd voor oude echtparen en alleenlevenden. In 1930 kreeg hij, ter gelegenheid van zijn 25- jarige ambtsvervulling, de groote zilveren medaille der stad Amsterdam. Ir. Keppler. die 15 October 1876 was geboren, heeft in 1937 den gemeentedienst met pensioen verlaten. Het is hem meer dan eens moeilijk gevallen zich in het ambtelijk kader te schikken en hij was een vurig strijder voor het behoud van het oude stadsschoon. Zoo behoorde hij b.v. tot de tegenstanders van de demping van liet Rokin en van den bouw van een torenhuis aan d« Weteringschans.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5