Siaaitemscha tangens op hat laitte daeh. 3$ucg,erfiikeSiand Frans Halsmuseum. Burgemeester Kwint herbenoemd M A A" N DAG 7 A P R T T; 1941 TT A \R T. 7 U'S D A G B T. A D 10 Vertooning van de smalfilm „ZEVEN JONGENS IN EEN OUDE SCHUIT". „Zeven jongens en een oude schuit", het on vergetelijke jongensboek van den even onverge- telijken schrijver de Vletter, deelt thans het lot van zoovele boeken in onzen modernen tijd, na melijk: het is verfilmd! En dan niet zoo deftig pompeus Amerikaansch, maar heel gewoontjes gemoedelijk op z'n Hollandsch. Zeven jongens uit Haarlem en omgeving hebben in hun vrijen tijd na school (en natuurlijk, zonder dat het huiswerk in gedrang kwant!) „voor de film ge speeld" en een teekenleeraar. sportief van op vatting, vond na zijn arbeid nog best gelegen heid om de rol van den kapitein te vervullen, die ervoor zorgt, dat de ouwe schuit met de ze ven jongens in veilig vaarwater blijft. Ik heb u indertijd wat verteld van de filmopnamen aan het haventje in Heemstede, en ge hebt toen gelezen dat de regisseur Ir. Bakos heel wat met de knapen te stellen had. Inderdaad, het is geen lichte karwei om een stel stoeilustige ronde Hollandsche schooljongens te kneden tot bruik bare acteurs, althans hen zoover te brengen dat zij ten minste met hun gedachten blijven bij wat ze voor de film doen moeten. Ik neem dan ook mijn petje af voor het resultaat, dat de heer Bakos heeft bereikt. Dat resultaat hebben we namelijk Zaterdagmiddag in Amsterdam mogen aanschouwenin de filmzaal van het koloniaal instituut werd de nieuwe film van de Neder- landsche smalfilmcentrale in een besloten ge zelschap ten doop gehouden. En wanneer ik terugdenk aan de eerste kinderfilm van deze maatschappij, namelijk „Dik Trom" dan vind ik dit product stukken beter. En toch heeft Dik Trom bij de jeugd ook reeds groot succes ge had! Ik moet dadelijk voorop stellen dat men deze film uiteraard niet die maatstaven aan mag leggen, volgens welke, men een groote menschen- film uit de heusche studio moet meten. De ac teurs zijn hier ongetemde robbedoezen, de stu dio is het open veld en het wijde water onder der. blooten hemel, en het materiaal is smalfilm. Doch in aanmerking genomen deze beperkin gen mag het resultaat zeer geslaagd heeten. En men moet tenslotte niet uit het oog ver liezen. dat de film bestemd is voor de jeugd, en niet voor de volwassen menschen, en de jeugd houdt meer van wat wij ouderen een „doorzich tige" film noemen, dan van een met raffine ment in elkaar gezette illusie, waarbij men ver geet dat het alles niet echt is en gespeeld wordt. De jeugd waardeert het veel meer wan neer wél merkbaar is dat het spél blijft. En van het standpunt van de jeugd uit moeten we deze film beschouwen. En dan mag voorspeld worden dat veie jongens en meisjes van deze film zullen smullen. De Haarlemsche school- j'ongens zijn waarlijk alleraardigst als de zeven jongens uit het boek van de Vletter, en de kapi tein. de heer Van Dijk, zal bij het jonge volkje ongetwijfeld ook in den smaak vallen. Het is een heerlijk leventje dat de jongens aan boord van de schuit leiden. We zien hen schransen dat het een lust is, maar laten we niet meteen met het materieele beginnen, want pret maken en sporten vormen natuurlijk de hoofdzaak. Nuttige dingen doen de jongens niet. want het is immers vacantie. en ze zijn heelemaal voor hun ple zier uit. Avonturen beleven ze wél, en een fer me kloppartij ontbreekt niet, zou ook niet x o- gen ontbreken in het verhaal van een stel ronde jongens. Bovendien komen er inbrekers aan boord en wordt een weggeloopen meisje opge spoord en ook zien we de jongens tijdens deze speurtocht een bezoek aan den dierentuin brengen, en als alles goed afgeloopen is, hun hart ophalen aan de geneugten van een ker mis. De jongens spelen hun rollen heel aardig en het tweetal dikkerds slaagt er meer dan eens in zelfs de ouderen aan het lachen te brengen. Vooral de Hollebollegijs! En Jan kan mooi op de harmonica spelen! Hoewel de mogelijkheden voor het maken van deze film beperkt waren is de regisseur Ir. Bakos er toch menigmaal in geslaagd om op dreef te geraken. Ik denk hier in het bijzonder aan het afscheid van de jon gens, de manier waarop de vaat aan boord Veertigjarig jubileum van Heringa en Wutlirieh. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der N.V. Tech nische Maatschappij Heringa Wuthrich, alhier, werd op 25 Juni 1340 door het personeel een teekening aange boden van een herinneringsmonument, ontworpen door prof. ïr. H. T. Zwlers. welk monument wegens de tijds omstandigheden niet tijdig gereed kon komen. Hedenmorgen werd dit monument ln tegenwoordig heid van prof. Ir Zwlers en het personeel mot een toe spraak van den heer J. Broodman, leider der afd, Centrale Verwarming, aan de directie aangeboden en door den heer A. H. M. X. Trousselot, oudste directeur in jaren, aan vaard, Het monument stelt een zuil voor. ln het bovengedeelte van de zuil zijn golven gebeeldhouwd, symboliseerend het water, dat in de Maatschappij een groote rol speelt (afd. Waterreiniging). Vlammen stijgen omhoog en symbo- liseeren dc afdeellng Centrale Verwarming. Dc wereldbol, waarvan de materialen betrokken worden, die de Maat schappij voor haar installaties noodlg heeft, wordt be schenen door de sterren als zinnebeeld van het licht (af- deeling Electricitelt). Een bliksemlicht aan de top van het monument stelt dc afdeeling Bliksembeveiliging voor. Het geheel wordf afgesloten door een kroon gevormd door de letteis H cn W. Belangstellenden worden gaarne ln de gelegenheid ge steld het monument te bezichtigen. TER A \RDKBESTELLLVG J. P. JANSSEN. Zaterdagmiddag half twee had op de Algemeene Be graafplaats ic Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. P. Janssen, oud-inspecteur der directe belastingen, Er werd veel be langstelling getoond door ontvangers en inspecteurs dei- belastingen. t In de aula spraken alleen de schoonzoon van den over ledene de heer J. BlQdcnstein en Ds. J. C. van Dijk uit Bloemcndaal. De heer Blijdcnstein schetste den heer Janssen als een man van bescheiden aard, maar met ccn eerlijk cn trouw karakter. Mon kon op zijn woord bouwen. Spreker dankte hem voor als, wat hij voor hem en zijn familie heeft gedaan. Ds. Van Dijk sprak naar aanleiding van Openbaring 21. Hij die van ons heenging, zei hij was een eenvoudig, trouw en beminnelijk man; wij beseffen wat de familie in hem verloren heeft. Ds. Van Dijk richtte woorden van troost tot de nabestaanden. Nadat hij nog had voorgelezen Gezang 130, werd de kist naar de groeve gedragen, waar Ds. Van Dijk de begrafenisliturgie uitsprak. Een zoon dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen II en 13 uur. Terug te bekomen bij: de Graaf. Rijksstraatweg 434. gedichten: de Groot. Burgwal 37 rd.. hond: Bureau van Politie. Smedestraat. handschoenen. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. insigne; Weenlnk. G. v. Amstelstraat IK. kat: fa. de Gruijter. Rijksstraatweg 34. laken; Mens. Verglerdcwcg 223. portemonnaie m. i Roest. Spiegel straat 11 rd.. portemonnaie m. i.; v. d. Velden. Vergierde- weg 31. rozenkrans: fa. De Gruijter. Rijksstraatweg 34. schooltasch: Boorsmn, F. Krugerstraat 4fi zw., tasch m. 1.; Schipper, Westerstraat 53, zak aardapelen. wordt gedaan, de stomme verbazing der zes knapen wanneer de ééne Hollebollegijs het diner, dat voor hen allen bestemd was, in zijn eentje verwerkt en meer van die scènes, die vlot en ty peerend voor de speciale filmmogelijkheden ge realiseerd werden. Ik zie bijvoorbeeld ook de schoonmaakscène voor me; de jongens ver dwijnen in de schuit om van binnen de boel even schoon te maken. En het eenige wat we verder zien is de schuit van buiten, die hoe langer hoe heviger begint te schommelen. Zoo'n beeld is een vondst cn heeft in zijn eenvoud een on weerstaanbaar komische uitwerking, komischer dan een tiental beelden van de werkelijke schoon maak binnen in het schip zou kunnen bewerk stelligen. Zulke scènes doen het vermoeden in me opkomen dat deze regisseur Bakos de be geerde „Filmknobbel" bezit. De cameraman Frits Lemaire zorgt er voor dat wij in de bios coop veel van het schoone Hollandsche land schap, dat de zeven jongens te zien krijgen, ook mogen aanschouwen. En nou wil ik eigenlijk nog wat schrijven over den sportieven teeken leeraar. den heer Van Dijk, de eenige volwassen mensch in deze film. Wel, die zal bij de jeugd een goed figuur slaan! Toen hem werd ge vraagd: „Wilt u meespelen in de film met de ze ven jongens?" heeft hij onmiddellijk gezegd: „Dat is best. hoor!" en hij toont in de film zijn goochelkunsten en scherpschutters capaciteiten. En misschien is het aan de aanwezigheid van dezen teekenleeraar te danken dat één der zeven jongens zich beijverd om het Hollandsche land schap op papier vast te leggen. Een wiskunde leraar zou van deze gelegenheid géén gebruik hebben kunnen maken om zijn vak de propa- geeren v. H. Werken van Lajos von Ebneth. Zaterdagmiddag is met een inleidend woord van den journalist Henry A. Th. Lesturgeon uit Den Haag een interessante tentoonstelling geopend van een dertigtal schilderijen door den Hongaar- schen kunstenaar Lajos von Ebneth. Deze artist woont reeds ruim achttien jaar in ons land, exposerde vaak in Den Haag en elders, doch is voor Haarlem éen nieuwe en belangwekkende verschij ning. Over zijn leven, loopbaan en kunst zullen wij in het eerstvolgende Woensdagsche kroniekje, bij een reproductie, iets uitvoeriger spreken. Hier mogen dan voorloopig eenige indrukken volgen, door de verzameling werken, hier geëxposeerd, opgewekt. Dat het veeljarig verblijf in ons land aan het eigen wezen van den schilder geen noemenswaarde verandering heeft aangebracht, is spoedig erkend en pleit voor de zuiverheid van zijn artistieke be doelingen. Dat wisselend schilderkunstig inzicht der laatste dertig jaar ook hem niet onberoerd lieten, is evenzeer duidelijk, maar wat de aan dacht trekt is de innerlijke beschaafdheid van zijn palet, waarop voor rauwe krijtende kleur geen plaats is en zelfs bij voorstellingen, die, naar den inhoud bij den schilder een zekere mate van hevige bewongenheid vóór-onderstellen, als bijvorbeeld Job, het groote doel aan den achterwand toch bewust naar een zachtzinnige kleurvoordracht wordt aangestudeerd, die aan de muzikaliteit van het werk iets van een verdroomd smarteliefde geeft. Ook in een ander groot doek, „De clown" is dat op te merken, zoomede in menig bloem stuk, zeer sjrekend in de „Orchideeën" nr. 17. En het zijn niet alleen deze bloemstukken, die ons een zekere zieleverwantschap van Von Ebneth met een Odilon Redon doen veronderstellen. Er is een gelijke geneigdheid bij beiden de „tristesse du coeur", de weemoedige droefheid van binnen, in subtiele kleur te verklanken, zonder krijtend ol' larmoyant te worden. Ge kunt het ook anders zeg gen: geen enkele toets in zulk 'werk is ordinair door opzettelijk krachtsvertoon; het blijft alles be- heerscht van binnen uit, met misschien aan den kant van den Hongaar een klein weinigje zoete lijkheid in de kleurmenging, welke den Gallier vreemd is. Doch die op haar beurt weer aan Von Ebneth's werk een deel van het eigen karakter verschaft, waardoor het werk zijn zelfstandigheid bewaart. Een deel. Want aan de kunst van den thans bijna veertigjarigen schilder zitten vele facet ten. Zijn kunst ontstond en groeide in felbewogen en snel veranderde tijden en de hevigheden, die in het bovenbesproken schilderwerk geheel innerlijk bedwongen werden, moesten zich ook wel eens op meer bliksemblïtsachtige wijze uiten. Zoo zijn mis schien de leekeningen voor de litho's der hier ook geëxposeerde „Gedrevenen" ontstaan, herinneringen aan oorlogswee van voor twintig jaar, herleefd in de allerlaatste jaren. Voor de bewogenheid in Von Ebneth's wezen spreken deze bladen een duidelijk pleidooi, al lijkt het een verwarrende negatie der verhoudingen, daarbij aan Goya's Desastros te den ken. Dat Von Ebneth ook overigens, wat men noemt: veel in de vingers heeft en royaal begaafd is, kan men hier zonder dralen constateeren. Men zie daar toe de zeer mooie teekening van de zittende vrouw uit 1934, het aantrekkelijke portretje van Greetje, de kleine schilderij Precessie met het fraaie donker rood in de banier op den vorgrond, het .Hongaar- sche stadsgezicht Zsambék, dat daar als een ver stilde Utrillo het oog bekoort. En op nog zooveel meer waardoor deze expositie onze belangstelling ten volle waard is. J. H. DE BOIS. VERKEERSONGELUKKEN' TE HAARLEM. Zaterdagmiddag drie uur werd een 25-jarige wielrijdster op den Schoterweg hoek Dr. Leyds- straat te Haarlem zenuwachtige; zij week plot seling naar links uit en botste daarbij tegen een bakfiets, bestuurd door een 25-jarigen bleeker. Zij viel en brak haar rechter dijbeen Door leden van den Ongevallendienst werd zij ver bonden, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd vervoerd, zIn de Groote Houtstraat had hedenmorgen acht uur tegenover het Proveniershuis e'en botsing plaats tusschen een tram en een bak fiets, bestuurd door den 19-jarigen koopman De J. die plotseling moest uitwijken en de tram te laat opmerkte. De jongen werd van zijn fiets geslingerd en kwam onder het voorste deel van de tram terecht. Het ongeluk liep buitengewoon goed af. Zonder dat de tram behoefde te wor den opgevijzeld kon hij er onder vandaan wor den gehaald. Hij bleek een hersenschudding en een bloedende wond aan het hoofd te hebben gekregen. In den Politiepost Proveniershuis werd hij verbonden, waarna hij naar het Zie kenhuis werd vervoerd. Het tramverkeer onder vond een kwartier vertraging. MAATSCHAPPIJ VAN NATUURLIJKE BRONNEN N.V. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van Natuurlijke Bronnen N.V. te Haarlem werden alans en winst- en verliesrekening over net bock- aangewend tot afschrijving. In de vacatures van jaar 1940 goedgekeurd. De verkregen winst werd commissarissen werd voorzien door benoeming van de heeren E. H. de Clercq en S. de Clercq. WINTERHULPEN EDERLAND DE KOMENDE LIJSTENCOLLECTE 's-GRAVENHAGE. 5 April. Zooals gemeld en ook zal blijken uit de nieuwe affiches, welke dringend tot offeren zullen uitnoodigen, zal van 1: tot en met 19 Aprid a.s. in ons land weder een lijs- tencollecte voor Winterhulp Nederland worden ge houden. Daarna volgt ten slotte op 2 en 3 Mei nog een straatcollecte en daarmede wordt 'clan het werk van Winterhulp Nederland voor den winter 1940- 1941 afgesloten. Nu het einde van deze werkperiode zoozeer in het zich is, heeft een verslaggever van het A. N. P. nog eens een kort onderhoud gehad met een dei- naaste medewerkers van den directeur-generaal, teneinde eenige indrukken te krijgen over lot dus ver behaalde resultaten. In de eerste plaats kon worden geconstateerd, dat de stemming van het publiek, welke in het be gin der werkzaamheden nogal eens van tegenzin blijk gaf, zich geleidelijk ten goede heeft gewijzigd. Vooral de laatste huiscollecte heeft reden gegeven deze gunstige kentering vast te stellen, want ihans kan reeds worden aangenomen, dat de opbrengst van deze midden Maart gehouden collecte niet on bevredigend zal zijn. al is het uiteindelijk bedi nog niet met juistheid te zeggen, omdat van vele gemeenten de opgaven nog moeten binnenkomen. Markwaardig is het voorts te kunnen vaststellen, dat van arbeiderszijde zeer goed wordt gegeven, cn dat de ontvangst van de collectanten in het alge meen bij de gevers zeer hartelijk is. Daartegenover staat echter het bedroevende feit dat in de wijken der beter gesitueerden niets of weinig wordt gegeven, in hoofdzaak niets. Ook hier zal ten bate van de hulpbehoevenden een kentering ten goede moeten komen. Verheugend is het verder dat de tegenpropaganda is geminderd, al is deze helaas in zekere mate nog blijven bestaan. Werkte men vroeger veel met de bewering, dat de ingezamelde gelden voor het grootste deel voor Duitschland bestemd zouden zijn. thans, nu de prawtijk deze stelling onhoudbaar heeft doen blijken, heeft „men" weer een ander praatje, en wel.... dat er geld uit Duitschland komt om de resultaten der collectes zoo gunstig mogelijk te kunnen voorstellen. Van het eene uiterste komt men naar het ander maar dat bewijst tevens wel zeer duidelijk welk een waarde aan een dergelijke kwaadwillige actie moet worden toegekend. Wat nu de resultaten van de gehouden collectes betreft is reeds medegedeeld dat de opbrengst over de eerste drie maanden der werkperiod bijna 3 millioen gulden heeft bedragen, welk bedrag ook reeds werd uitgekeerd. Over het tweede tijdvak van drie maanden wordt eenzelfde resultaat verwacht en op grond hiervan is tot Mei dan ook in totaal een bedrag van ongeveer 5V2 millioen gulden toe gewezen, welke toewijzing bij eenzelfden gang van zaken als tot dusver als redelijk gedekt kan worden beschouwd. Tot nu toe zijn de opbrengsten geheel in overeenstemming met die verwachting, en hot is dan ook te hopen dat met de twee'nog restende collec tes dezelfde lijn kan worden doorgetrokken. Als sluitsteen van de actie is daarom de Mei-collecte over en weer een zaak van groot vertrouwen, opdat de mede daarop gebaseerde toewijzingen ook ten volle zullen kunnen worden uitgekeerd. De ervaring, welke Winterhulp Nederland in de afgeloopen maanden heeft opgedaan heeft bewezen dat de nood welke door gezamenlijke inspanning moet worden gelenigd, enorm groot is. en tegen het einde der werkperiode zullen ruim 1 millioen per sonen gedeeltelijk eenmaal, gedeeltelijk meermalen zijn ondersteund en wel met een gemiddelde bij drage van vier gulden Der hoofd. Daarnaast komen nog allerlei uitkeeringen in contanten aan stille ar men, instellingen, oorlogsweduwen enz. Dat deze hulp bij lange na niet voldoende is om allen nood te lenigen behoeft wel geen betoog en daarom moge op het publiek een dringend beroep worden gedoan om nog meer algemeen dit mooie sociale werk te steunen, waarbij voor de gevers een aansporing moge zijn te weten dat de dank van hen. die steun ontvangen, in hét algemeen zeer groot is, doch dat helaas met het oog op de beschikbare fondsen in vele gevallen teleurstellingen niet kon den worden voorkomen. Offert daarom gul voor uw behoeftige landgc- nooten. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d Graaf cn Co. N V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 3 April. A. J. Blanker Jr., meubelhandelaar. Den Haag, Anna Paulownastraat 34. Recht. Comm. Mr. L. Vliegent- hart, Cur. Mr. E, Diemer. Den Haag. April. E. G. Kamp. installateur en radiohandelaar. Uithuizen. Recht. Comm. Mr. J. G. A. Kattenbusch. Cur. Mr. A. T. Vos. Appingedam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 31 Maan. J Post. sigarenwinkelier. Schevenlngen. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN 31 Maart. H. A. van der Hurk. caféhouder. Utrecht. Ge- eipdigd door het verbindend worden der tweede tevens, slotuitdeelingslijst. Uik 49.143 V». April, de Nal. van wijlen mej. A. Leenaarts. gewoond hebhendc en overleden te Geertruidenberg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. ""itk. 10.3929 IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f 19—11.80 per stuk. Tong f 5.30—2.40 per kg. Zetschol f 10496. Kleine schol f 9045. Pufschol f 3620. Groote bot f 65. Wijting f 58— 55. Groote schar f 4632. Kleine schar f 2713. Pufschar f 117. Poontjes f 36, alles per 50 kg. Besommingen trawlers: IJM. 111 Olympia. 200 manden f 4210; IJM. 35 Martha 200 manden f 3877; IJM. 29 De Zeeleeuw 271 manden f 6574. Kotters: Deensche kotter E 436 f 13281. Loggers: KW 47 f 4896, KW 36 f 5497, SCH 402 f 5020. VELSEN Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is Mr. M. M. Kwint met ingang van 1 Mei 1941 tot burgemeester van Velsen herbe noemd. SANTPOORT TERRASVOGELS KAMPIOEN. Zonder zelf te spelen werd „Terrasvogcls" gisteren, doordat haar rivaal „Droste" verloor, kampioen van de eerste klas van de onderafdeeling Haarlem. Een mooi succes voor de gecombineerde Kemphanen en Bredero- dianen. waarmee we hen van harte gelukwensehen. HAARLEMMERLIEDE RAADSVOORSTELLEN. De Raad der gemeente Haarlemmermeer en Spaarnwoude stelt, gelet op het besluit van den secretaris-generaal van het Departement van binnenlandsche zaken ook een tijdelijke verhoo ging voor van de duurtetoeslag en de kinder bijslag voor het gemeente-personeel en de ge meente -vel dwae ht e rs Voorts stelt de Raad voor om voor '41 ccn be drag van f 2.— per werklooze beschikbaar te stellen voor extra hulp. De Raad stelt verder voor om voor de lichame lijke opvoeding een terrein aan de Bauduinlaan aan te koopen. groot 50 bij 133 M- RAAD. Er wordt een openbare vergadering van der Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude gehouden op Woensdag 9 April a.s. de: voorm. 10 uur. De agenda .vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Duurtebijslag cn wijziging kinderbijslag gc- meentepersoneel. 3. Kinderbijslagregeling voor Burgemeester Secretaris en Ontvanger in Noord-Holland. 4. Ie wijziging Veldwachtersveroi'dening. 5. Crediet voor steun-B aan werkloozen. 6. Wijziging begrootingen 1940 en 1941. 7. Aankoop van grond ten behoeve van een ter rem voor lichamelijke oefening. 8. Behandeling rapport over den toestand de: woningen Houti akker weg 15 en 17. ZANDVOORT SCHOOL VOETBAL WED STRIJDEN. Het school voet balcomi té ie Zandvoort heeft de Paasch-j wedstrijden vastgesteld op Vrijdag 11. Zaterdag 12 cn Dins dag 15 April, telkens van 10—12 uur voormiddag. In ver band met verschillende omstandigheden is dit jaar slechts door de scholen B, C. D en de Wilhelminaschool inge schreven. WIJDINGS DIENST. Vrijdagavond 11 April, wordt in het gebouw Brugstraat een Wijdingsavond gehouden, die geleid wordt door den heer A. Elffcrs A.zn. De gemengde zanvereeniging „Credo Canto" onder leiding van Felix de Nobel zal haai medewerking verlecncn door de uitvoering van d« „Matthaus Passion" van H. Schütz. OPENING WANDELPARK. Zondag 13 April zal het Kostverloren Wandelpark offi cieel geopend worden. Zij. die met de Paaschdagen Zand voort bezoeken, kunnen dus tevens profiteeren van eer wandeling door dit mooie gedeelte van Zandvoort's om geving. Voor de kinderen zijn es verschillende volières met vogels; ook kon'jnen cn marmotten. Verder de vijver met eenden en ganzen en niet te vergelen, de ruime speeltuin. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Theo Jacob Willem, zoon van Jb. Molenaar a van U. Vorsteveld. Duinweg 27 a; Alida Gecrtruida, dochter van W. van Soolingen cn van A. Koper. Hooge- weg 28: Arie Pieter. zoon van A. Visser en van E. Mole- r. Bilderdijkstraat 22; Cornells Wolfgang, zoon van C. Slagveld en van H M. Konka. Dr. Smitstraat 4. ONDERTROUWD W. J. van der Lit en G. W. Beders. Zandv.taan 363. GETROUWD: E. Loerakker en E. de Vries. Heerenstr. 3; M. Gatsonides en F. G M Hofhuis. Zandv.laan 267; H. Paap en W. Kraaljcnoord. Pakveldstraat 3. ZANDVOORT. PROMOTIE-KLASSE. S. O. S.—ZANDVOORT (3—2) Zandvoort moei degradatiewedstrijden spelen. Zandvoort is er niet in geslaagd de mede- gegadigde voor de laatste plaats te kloppen en is nu zelf aangewezen voor de bezetting "an die weinig benijdde plaats. De wedstrijd tegen S.O.S. was echter van zoo danig gehalte, dat Zandvoort nog geenszins zichzelf verloren behoeft te beschouwen. De Zandvoorters waren volledig en hoewel de wedstrijd vrijwel gelijk opging, nam S.O.S. toch vrij gauw de leiding (10). Hoewel Zand voort veel aanviel, kreeg S.O.S. door een uitval een tweede kans voor een doelpunt, welke werd benut (2Oi. Zandvoort legde er nog een schepje op en in derdaad gelukte het aan Beets uit een straf cor ner zeer verdiend tegen te scoren. Rust 21. In de tweede helft kwam Zandvoort fel opzet ten en het was weer Beets, die uit een strafcor- ner thans den lijkmaker scoorde. Eenige kansen voor Zandvoort gingen nog ongebruikt verloren, maar daartegenover leverde een uitval van S.O.S. het winnende doelpunt (32). Zandvoort slaagde er niet meer in dezen achterstand in te halen en verloor, waardoor nu de degradatie-competitie voor de deur staat. ZANDVOORT—SANTPOORT 2—3. Onder groote belangstelling van het publiek werd Zondag een spannende strijd geleverd tus schen Zandvoort en Santpoort. Beide partijen bleken zeer goed tegen elkaar opgewassen en het duurde dan ook ongeveer 20 minuten voor H. Luiting met een prachtig schot aan Zandvoort de leiding kon geven. Voor de rust maakte Jan Oosterholt evenwel gelijk 11. Hoewel Zandvoort na de rust tegen den stevi- jen wind inspeelde, waren zij toch meer in den aanval dan de tegenpartij. Na ongeveer 15 mi nuten werd deze meerderheid in een fraai doel punt- omgezet, dat door den scheidsrechter niet wérd toegekend. De Zandvoort-spelers lieten zich hierdoor ernstig ontmoedigen en van die inzin king maakte J. Bakkum van Santpoort gebruik om de leiding voor zijn club te veroveren 1—2. De groote spanning bleef evenwel bestaan, doordat C. Schut kort daarna gelijk maakte. 2-2. Wel was het Santpoort dool daarna nog eenige malen in gevaar, doch de hardwerkende verde diging wist doelpunten te voorkomen. Ook aan den anderen kant sloeg de verdediging ver scheidene gevaarlijke aanvallen af. Zoo bleef de spanning tot de rechtshalf van Zandvoort er een einde aan maakte door den bal in eigen doel te trappen. 2—3. VREEMDELINGENVERKEER De Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer heeft haar intrek weer genomen in het bekende gebouwtje op het Stationsplein, waar ieder gra tis inlichtingen kan krijgen. TOONEEL VEREEN. „PHOENIX" Onder auspiciën van het Comité der samen werkende Zandvoort-sche tooneelvereenigingen gaf „Phoenix" Zondagavond een zeer goed ge slaagde opvoering van „Op 't kantje af", come- die in drie bedrijven door Johan Fabricius. Hoewel het hoogtepunt van dit tooneelspel in het derde bedrijf ligt, was het eerste bedrijf door het uitstekende spel van de heeren J. Roukens en J. Weber minstens zoo interessant als het derde. Dat wil niet zeggen, dat de andere mede spelenden geen goed spel leverden. Integendeel, doch vooral het begin van het lange derde be drijf was eenigszins gerekt. Het- laatste gedeelte, dat in hoofdzaak werd gespeeld door den heer Roukens en Mej. A Blessing was weer zeer goed. Mej. A. Blessing die we wel eens eerder in een klein rolletje op de planken hadden gezien, toon de dezen avond door haar vlotte en levendige spel, dat zij ook een moeilijke hoofdrol uitste kend weet te vertolken. Mej. S. van Ord/n debuteerde Zondagavond in de rol van Dora, het coquette vrouwtje van Alexander Watering. Hoewel ze zich nog niet di rect thuis voelde op het tooneel, was haar spel toch zeer goed. Voor „Phoenix" is zij zeker een groote aanwinst. Ook mej. T. Balkenende behoorde tot de debu tanten. In haar sympathieke rol van de oude dienstbode Clara, droeg zij zeker veel bij tot het algemeen succes. Het spel van den heer P, Dekker, als de afge meten regeerings referendaris, voldeed zeer goed. evenals dat van den heer T. Dhooge in de kleine rol van Augustus, de huisknecht. En lest-best een uitvoering van „Phoenix" zonder mevr. A. Bleesing kunnen we ons haast niet meer inden ken. Dezen keer had zij de rol te vertolken van de stokoude, wereldwijze grootmoeder uoedhaven en zij deed dit zoo goed. dat zij in h«t tweede bedrijf zelfs een „open doekje" kreeg. HILLECOM SU ITING or GOEDEN VRIJDAG. B. en W m iken bekend dat op Goeden Vrijdag alle gemeentelijke instellingen, met uitzondering van het Bad huis. gesloten zullen zijn. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Dr Van dei Kaadcn zal a.s. Zondag den dienst ln dez» gemeente waarnemen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Maart werd op het kantoor Hitte- gom ingelegd f 8372.92 en terugbetaald f 12.559.92. PERSONALIA. Voor het diploma coupcUse slaagden te Den Haag de dames C. v. d. Ploeg en C. Burgerhout; voor het examen coupeuse-tallleu8e mej. H. van Maasdam. KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 16 April dos nam. ie 3 uur zal in de openb. lagere school gelegenheid worden gegeven tot koslolooze Inetnting. en herineiiling. Geboortebewijs of trouwboekje moet worden mcdegebracht- GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJ Duwel, Leidschestraat 165. rocd regenkapje. P v d. Drift, Beekkade 51. blauw ratine jongensjasje. C. M. Zonneveld. Hoofdstraat 170, een paar glacé handschoenen. Juffr. de Haan, Rijksstraatweg 48. Bennebroek, dameshoed. Warmerdam. Stationsweg 78, een portemonnaie inh. f 0.16 en twee broodbonnen. J. Zonneveld. Hoofdstraat 170, textielkaart. C. Blokker. Vinkéndwarsstraat 4. portemonnaie met inhoud. A. d. Wast, Haven 46. blauw kirrderwant- je. P. v. Vliet. Molenbuurt 23, bruin manchester jasje met wanten. Bij de politie: Groene dameshandschoen, een glacé handschoen, motonhandschoen, nummerbord GZ 14911. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Omzetbelasting van peulvruchten, aardappelen en eieren. Men schrijft van bevoegde zijde: Tengevolge van dc bestaande maatregelen op het gebied van de voedselvoorziening mogen peul vruchten, aardappelen en eieren uitsluitend dooc tusschenkomst van bepaalde lichamen of personen worden afgeleverd. Ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van deze producten is een vereenvoudiging verkregen door de belastinghef fing naar die lichamen of personen te verplaatsen. Hiermede is bereikt, dat de producenten ten aan zien van deze producten buiten de heffing van de omzetbelasting blijven. Peulvruchten moeten door tusschenkomst van een provinciale inkoopcentrale van akkerbouw producten (P.I.C.A.) worden geleverd aan de Nederlandsche inkoopcentrale van akkerproducten (N.I.C.A.) De levering van peulvruchten door den produ cent aan de P.I.C.A. en door de P.I.C.A. aan de N.I.C.A. kan met vrijstelling van omzetbelasting gesohieden zonder dat de overlegging van een be- stelorder behoeft te worden gevorderd. AARDAPPELEN. Aardappelen moetendoor den producent wor den geleverd aan de vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aardappelhandel (V. B. N. A.) Deze levering, welke als regel door bemid deling van z.g. landkooplieden en commissionnairs plaats heeft kan met vrijstelling van omzet belasting geschieden zonder dat de overlegging van een bestelorder behoeft te worden gevor derd. EIEREN. De levering van eieren door de producenten aan de „verzamelaars", door de laatsten aan de „han delaren" en door de „handelaren" aan de „gros siers" kan met vrijstelling van omzetbelasting: ge schieden, zonder dat de overlegging van een be stelorder behoeft te worden gevorderd. In verband met de omstandigheid dat, tenge volge van deze regeling, van de producenten, „ver zamelaars" en „handelaars" geen omzetbelasting wordt geheven, zijn de „grossiers" bij aflevering van eieren aan kleinhandelaren en aan de eier- verwerkende bedrijven anders dan op bestel order omzetbelasting verschuldigd naar het tarief van één zeven tiende procent (1.7 De heffing van omzetbelasting van peulvruchten aardappelen en eieren volgens vorenstaande rege ling wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1941. Extra-toewijzingen gevraagd. Vanwege het N.V.V.-Distrtct Haarlem zijn pogingen in het werk gesteld ook voor hen die regelmatig in lossen dienst zwaren arbeid verrichten, zoomede voor degenen, die als gevolg van hun arbeid meer reiniging zoowel wat het lichaam als de kleeding betreft behoeven, een extra toewijzing voor voedsel en zeep te verkrijgen. Door de brandstofwerkers, welke regelmatig bezig zijn met het lossen der schepen kolen en anthraciet, was her haaldelijk hiertoe een verzoek gericht en aangezien dit niet het gewenschte resultaat verkreeg, heeft nu het N.V V.-District dit ter hand genomen. Daarnevens is het verzoek tot het Gemeentebestuur van Haarlem gericht de tewerkgestelden bij de werkverschaf fing te Castricum. het werkverzuin wegens lichten sneeuw val niet als „regenverzuim" te doen betalen, waardoor betrokkenen belangrijke schade hebben, doch deze be taling te doen plaats hebben op, de basis van „vorst verlet". Als gevolg van den aandrang uitgeoefend door de lei ding van het District, zullen al degenen die zich, werk loos zijnde bij een N. V. V.-organisatie als lid hebben aangemeld en, om welke reden dan ook via Armenzorg of op andere wijze hun ondersteuning ontvangen, dit thans via den vakbond ontvangen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Commissaris van Rijkspolitie, belast met de waar neming van het commissariaat van politie te Hilversum, waarschuw! tegen de praktijken van de Hollandsche Com- missiebank voor Staatsobligaties, gevestigd te Hilversum, Hoornstraat 43. waarvan eigenaar en directeur Is G. Karssemeijer. Deze bank tracht onder misleidende voor spiegelingen. door middel van vertegenwoordigers het publiek te bewegen tot aankoop van 3 pet. obligaties, nominaal f 100. zoowel tegen contante betaling als op af betaling, van de in 1925 door de gemeente Amsterdam uitgegeven premicleening, de z.g. Olympiadeleening. „TECHNISCH NEDERLAND". Het eerste exemplaar van het Maandblad van het Technisch Gilde, wélk maandblad de titel „Technisch Nederland" is meegegeven, is ver schenen. Het blad wordt ingeleid dor den leider van het Technisch Gilde dr. ing. W. A. Herweijer en bevat verder ook een kort woord van dr. T. Goedewaagen den secretaris-generaal van 't depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten en van den heer H? J. Woudenberg, den commissaris van het N.V.V. HAARLEM, 5 April. Bevallen 3 April: J. EikerboutBaas, z.; 4 April: H M. Roodvan Nieuwenhoven, d.; 5 April: H. W. WijkhuizenVooges, z. Overleden 3 April: L., 2 j„ d. v. L. van Schoo- lingen, Kamperlaan; M. E. OolgaardtZocher, 83 j.. Schoterweg; 4 April: C. J. Bakker, 49 j„ Zijl straat: P. C. Schulz, 71 j., Ripperdapark; T. van Noord, 85 j., Zijlweg; J. de Lange, 80 j„ Pijlslaanj C. BakkerPladdet, 63 j„ Gasthuisvest. Getrouwd 3 April: P. A. Magielsen en R. T« Brave; L. J. Davidse en H. J. Spoor.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8