Haarlem's Dagblad dinsdag a 'April mi De Oorlogs gebeurtenissen. Joego Slavische regeering heeft Belgrado verlaten Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Artikelen etti. De strijd op den Balkan. Het dansverbod. Ons dagelijkseh brood. 58e JAARGANG No. 17732 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0-40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.171/5. Groentjes zie rubriek. Sinds in de vroege morgenurenvan Zondag den zesden April de geweldige Duitsche militaire kracht in den Balkan werd ingezet is een belang rijke nieuwe phase in den oorlog ingetreden. Zeer uitvoerig is reeds van Duitsche zijde medegedeeld welke oorzaken en overwegingen tot dezen veld tocht hebben geleid. De kern van de zaak is dat men Joego-Slavië de kans had gegeven zich voor aaneensluiting bij een Europa onder Duitsche lei ding uit te spreken, dat het dit aanvankelijk ook officieel gedaan had doordat zijn regeering toetrad tot het Driemogendhedenpact, dat daarop een staats greep volgde door den jongen nog juist minder jarigen koning Peter en een regeering-Simowitsj optrad, die aanvankelijk ten aanzien van de bui- tenlandsche politiek scheen te aarzelen, maar in- tusschen mobilisatie-maatregelen nam en de gege ven kans tot handhaving van de aansluiting bij het pact en behoud van den vrede verwierp. In een periode van twaalf dagen, waarin de spanning steed: toenam en de talrijke Duitsche bevolking in het land een vijandige behandeling ondervond, die haar tot uitwijken noopte, werd het langzamerhand dui delijk welken kant het opging. Ook voor ons hier West-Europa, die op zoo grooten afstand van dit 4»uwe strijdtooneel zijn. Dit moest wel leiden tot dwi Duitschen veldtocht, die op 6 April begon met een snellen inzet: op verscheidene plaatsen trokken de Duitsche legers over de Joego-Slavische Grieksche grenzen en maakten vorderingen van 30 40 K.M., grens-stellingen overmeesterend. Ook de luchtmacht, kwam onmiddellijk sterk in actie. Het is bekend dat Engeland troepen aan land gezet heeft in den Balkan en dus blijkt in alle opzichten dat het Joego-Slavische optreden in samenwerking met de Engelschen, die daarmee een inval op het Europeesche vasteland ondernomen hebben, ge schiedt. Van bevoegde Duitsche zijde in Den Haag zijn gisteren belangrijke verklaringen omtrent het te verwachten verloop van den strijd afgelegd. Daarin werd gezegd dat als de kliek te Belgrado zich voorstelt dat de moderne oorlog zooiets is als ide Balkanoorlogen van vroeger, waarin het met gevechten op kleine schaal min of meer gemoede lijk toeging, men spoedig zal merken dat men zich leeft vergist. Anderzijds stelt men zich van Duit- ïche zijde geen militaire wandeling voor. Het ter- •ein is gecompliceerd en moeilijk zooals wellicht lergens elders in Europa. Ook een vergelijking met roorwegen gaat niet op, aangezien men daar nog iltijd de beschikking had over een zeker aanbal ede, tamelijk breede wegen. In den Balkan zijn er geen goede wegen of ze zijn zoo smal, dat slechts (éénrichtings-verkeer mogelijk is. Daarbij zijn er hooge bergen, soms stijgend tot een paar duizend meter hoogte in een woest landschap met diepe kloven, snelstroomende rivieren, kortom velerlei natuurlijke moeilijkheden. Zelfs een tamelijk ge- brekkig-uitgerust leger zou hiervan voor zijn tegen stand nog ruim partij kunnen trekken. Ten aanzien van de Serviërs, die in dit uit vele linderheden in Versailles samengestelde volk slechts een derde van het geheel uitmaken, maar lie hebben gedreven tot de gevallen oorlogs-beslis- sing en dus wel vele belangrijke posities zullen sezetten werd verklaard, dat zij als taaie en dap- sere tegenstanders bekend staan. Waarschijnlijk :al de Serviër zich als gelijkwaardig tegenstander h'oor den Duitschen soldaat gedragen zelfs zonder de ophitsing, die in dit geval zoo'n groote rol heeft gespeeld. Ook moet men niet te veel speculeeren pp de verdeeldheid van het Zuid-Slavische volk. want men zal de verschillende nationaliteiten wel over de onderdeelen gedistribueerd heb ben, dat hun invloed wordt geneutraliseerd. Kort- pm. men hoeft niet zoo spoedig groote successen te Verwachten, des te minder omdat vermoedelijk het opperbevel onnoodige offers zal trachten te vermijden, den oorlog niet zal willen forceeren, hiaar stelselmatig voorwaarts zal willen gaan, wat Uit den aard der zaak tijd kost. Op een bliksem- borlog behoeft men met andere woorden niet te re kenen, evengoed echter is de Duitsche overwinning, ook hier, verzekerd. Tot zoover deze verklaringen van bevoegde Duit- Iche zijde. Joego-Slavië bezit een totale oppervlakte van vierkante kilometers, is dus ongeveer zeven zoo groot als Nederland en lijkt overigens, zoo- uit het bovenstaande blijkt, volstrekt niet op ons land. Het is bovendien veel en veel dunner wanf het telt maar ongeveer veertien mil- lioen inwoners, die zooals gezegd sterk verdeeld lijn: in wel een twaalftal nationaliteiten. Het tal rijkst zijn de Serviërs en de Kroaten, die tezamen Jpgeteld ongeveer tweederden der bevolking vor- inen, maar dan vindt men er nog meer dan een millioen Slovenen, een paar honderdduizend andere een half millioen Duitschers. een half mil Hongaren en verder Albaneezen, Roemenen. Grieken, Italianen enz. Steden van grooten omvang telt het land niet tenminste niet volgens onze begrippen. De Belgrado bezat volgens de statistiek van 1931 ongeveer een kwart millioen inwoners. Zagreb 185.000, Subotica 100.000. Serajewo 78.000, Skoplje 14.000, Novi Sad 64.000, Ljubljana 60.000. Van Joego-Slavische zijde wordt natuurlijk in lezen oorlog gerekend op den militairen steun van en op matcriëelen steun van Engelschen Amerikaanschen kant; van de Duitsche zijde met overtuiging verklaard dat deze de neder- aag van Joego-Slavië niet zullen kunnen ver- R. P. Duitsche troepen trekken door Hongarije. BOEDAPEST, 7 April. De doortrekkende Duitsche troepen zijn den geheelen Zondag door le bevolking van Boedapest toegejuicht. Ook in de werden zij met geestdrift begroet. (DN.B.) De voorlezing der verklaring van de Duitsche regecring voor de vertegenwoordi gers van de binnen- en buitenlandsche pers te Berlijn betreffende het binnn- rukken dr Duitsche troepen in Zuid-Slavië en Griekenland. (T'elegr. Foto Atlantic) Duitsch weermachtsbericht Stelselmatig oprukken der Duitsche troepen in het Zuidoosten. Den eersten dag 30 a 40 k.m. gevorderd. BERLIJN, 7 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het Zuid-oostelijk front gaat de aanval on der hardnekkige gevechten stelselmatig voort. Ster ke afdeelingen van het luchtwapen ondersteunden het oprukken van het leger door verkenningen, aan vallen op colonnes, stellingen en verkeersmiddelen van den vijand. Zooals reeds gemeld werden de vestingwerken en andere voor den oorlog belang rijke doelen in Belgrado overdag herhaaldelijk door sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers met vernietigende uitwerking aangevallen. Vooral het Centraal-station van Belgrado en een ponton brug over den Donau. ten oosten van Belgrado, alsmede eenige transporttreinen, kregen zware tref fers. Talrijke groote branden wezen nog tijdens den nacht aan de Duitsche gevechtsvliegtuigen den weg voor een vierden aanval op de vesting Bel grado. Bovendien werden vliegvelden in Midden- en Zuid-Joego-Slavië met groot succes gebombar deerd en met boordwapens beschoten. Hierbij ge lukte het talrijke vliegtuigen op den grond te ver nielen. Een groot aantal vijandelijke vliegtuigen werd tijdens luchtgevechten neergeschoten. In Libië wierpen snelle Duitsche en Italiaansche afdeelingen de vijandelijke achterhoede ten noord oosten en zuid-oosten van Benghazi terug en sloe gen met succes een tegenactie van vijandelijke pantserwagens af. Een groote buit aan gevangenen, wapens en auto's viel in Duitsche handen. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen gisteren vier koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 16.000 br.t. tot zinken. Twee andere groote koopvaardijschepen, waaronder eeai tankschip, werden zwaar beschadigd. In den nacht van 6 op 7 April plaatsten gevechts vliegtuigen treffers op drie koopvaardijschepen van middelbare grootte. Verder werden doeltref fende aanvallen ondernomen op haveninstallaties aan de Oostkust van het Britsche eiland. Op 4 April gelukte het in het Bristol-kanaal, ten zuid-oosten van Pembroke, een bijzonder succes volle aanval van zeer geringe hoogte te doen op een convooi. Drie koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 22.000 br.t. werden zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn gegaan. Een ander koopvaardij schip werd zwaar beschadigd. Het luchtwapen heeft zoodoende In de perioden van 4 tot 7 April des ochtends vroeg in totaal dertien schepen met rond 52.000 br.t. vernield en bracht nog aan veer tien andere koopvaardijschepen zware beschadigin gen toe. De actie der vijandelijke vliegers was zeer ge ring. In het Zuid-oosten drongen eenige vijande lijke vistuigen boven Zuid-Stiermarken door en wierpen hier en daar bommen neer. Noemenswaar dige schade werd niet aangericht. In het Westen bleef de actie van het Britsche luchtwapen overdag en des nachts beperkt tot vluchten naar de kusten van Noord-west Duitsch- land en Frankrijk. Drie vijandelijke vliegtuigen werden hier door jagers, twee door de luchtdoel- artillerie en gen döor patrouillevaartuigen neerge schoten. In het Zuid-oosten werden, volgens de tot dus ver ontvangen berichten, 35 vliegtuigen in lucht gevechten neergeschoten. 54 vliegtuigen op den grond vernield en negen andere op den grond zwaar beschadigd. Zeven eigen vliegtuigen gingen verloren". In aanvulling op het weermachtsbericht van Maandag wordt nog het volgende gemeld: „De strijd aan het Zuid-oostelijk front is aan den gang. Stoottroeoen van het Duitsche leger hebben na hardnekkige gevechten, hierbij krachtig ondersteund door aanvallen van het luchtwapen op vijandelijke stellingen, colonnes en spoorwegknooppunten. de vijandelijke grensversterkingen genomen. Ondanks de veel vuldige terreinmoeilijkheden die door straat- versoerringen en vernielingen nog verzwaard werden, ziin de Duitsche troepen op den eer sten dag reeds tot .een diepte van dertig tot veertig kilometer in het vijandelijke gebied doorgedrongen. Stukken geschut werden buit gemaakt. Volgens de tot dusver gedane waarnemingen hebben de Duitsche luchtaanvallen op Belgrado behalve de vernielingen van versterkingen en de militaire installaties het gehecle verkeersapparaat de Berichtendienst van de hoofdstad en zoodoen de van het geheele land doodelijk getroffen. Het vijandelijke luchtwapen verloor op den eersten dag bijna honderd vliegtuigen. Op het Afrijsaansche oorlogstooneel hebb.en de verslagen troepen van het Engelsche Nijl-leger den terugtocht voortgezet. Op de van Benghazi naar het Noorden en Zuid-oosten loopende werken werden Engelsche achterhoeden door Duitsche en Italïaan- ;che gemotoriseerde afdeelingen na een gevecht teruggeworpen. Een tegenaanval van Engelsche pantserwagens mislukte. De buit neemt voortdu rend toe. MILAAN, 8 April (A.N.P.) Naar de Cor- riere Delia Sera uit Sofia meldt., zijn de Joego- Slavische minister-president Simowitsj en de vooraanstaande leden der regeering naar Vra- nes in de Herzegowina vertrokken. De overige ministers zijn naar Cacak vertrokken, onge veer honderd (kilometer ten zuiden van Bel grado. Luchtaanvallen op inclustrieele doelen. Drie zwaargewonden en 1 lichtgewonde. 'y-GRAVENHAGE, 8 April. Het klare weer lokte blijkbaar een aantal Engelsche vliegtuigen hirheen. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. Blijkbaar werd op in- dustrieele gebouwen hier en daar gedoeld. Slechts lichte schade werd toegebracht. Helaas zijn 3 zwaar gewonden en 1 lichtgewond te betreuren. Eenige zolderbranden konden gemakkelijk gebluseht wor den. (A.N.P.) Honderden vliegtuigen in den aanva BERLIJN, 8 April (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag, naar het D.N.B. mededeelt, met eenige honderden vliegtuigen voor den oorlog belang rijke doelen in verschillende deelen van het Brit sche eiland aangevallen. Volgens de eerste' be richten van teruggekeerde formaties is in ver scheidene havens en industrieplaatsen groote schade aangericht aan militair belangrijke in stallaties. Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het Engelsche ministerie van binnenlandsche veilig heid hebben hedenochtend medegedeeld dat de activiteit in de lucht boven Engeland in den nacht van Maandag op Dinsdag een aanzienlijken om vang heeft gehad en verscheidene uren heeft ge duurd. De activiteit in de lucht heeft zich over het geheele land uitgestrekt en uit vele deelen van Groot-Brittannië worden incidenten gemeld, in ver van elkaar gelegen plaatsen in Schotland en Engeland is „eenige schade" veroorzaakt en zijn er ook „eenige slachtoffers" gevallen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD DUITSCH KUSTGEBIED. BERLIJN, 8 April (D.N.B.) In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn Britsche vliegtuigen naar het D.N.B. verneemt, het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlogen. De in een vrij groote stad door neergeworpen bommen ontstane bran den konden snel gebluseht worden. Militaire of tnilitair-economische schade werd niet veroor zaakt. Maandagochtend ondernam een Martin bom menwerper een vlucht naar het gebied van het Duitsche rijk op het Zuid-Oostelijke front. Het vliegtuig daalde tot geringe hoogte en beschoot Duitsche werklieden die juist op weg naar hun werk waren. Verscheidene hunner werden ge wond. HEDEN: PAGINA'S R. P.: De oorlogsgebeurtenissen. pap. 1 P. Gasus: Een verdwenen vak pap. 3 Van T.: Ons dagelijkseh brood. pap. 1 v. H.: Op ontdekkingsreis in de Ar beidssfeer van den Kapper, pap. J. van Z.: Langs de Straat: De vrij gezel en de baby. pap. 3 J. B. Schuil: Intimiteiten door het Ned, Tooneel. pap. 6 K. de Jong: Gewijd Concert in de Immanuëlkerk. pap. 6 Doorbraak der Duitschers op verscheidene plaatsen in Zuidoost Joego Slavië NEW YORK, 8 April (D.N.B.) De Londensche correspondent van het agentschap International News Service meldt dat volgens de tot dusver ontvangen berichten zoowel in Joego Slavië als in-Griekenland zware gevechten geleverd worden. In neutrale kringen ontvangen berichten duiden aan. dat de Duitschers zekere vorderingen maken. Talrijke Joego Slavische steden lijken bedreigd. In Zuidoost Joego Slavië hebben de Duitschers op verscheidene plaatsen een doorbraak bewerk stelligd, naar men in Londen verklaarde. In de militaire kringen der hoofdstad heerscht de op vatting dat het Balkanfront na ongeveer een week gestabiliseerd kan worden langs de lijn van Zara naar Tepelini in Albanië en van daar naar Salo nika Omtrent het verloop van de gevechten op den tweeden dag is in Londen tot dusver slechts wei nig bekend geworden. Ook Associated Press meldt uit de Britsche hoofdstad dat men daar geenerlei berichten kan krijgen over de laatste gevechtshandelingen. Alles wordt geheim gehouden, ook de tegen woordige verblijfplaats van Eden en Dill. Naar" het D.N.B. verneemt is het totaal aantal der in den loop van Zondag en in den nacht op Maandag door Duitsche actie neergeschoten, resp. op den grond vernielde vliegtuigen aan het Bal kanfront, volgens tot dusver ontvangen berich ten gestegen tot 117. Daarvan zijn 3? toestellen tijdens luchtgevechten en 2 door afweergeschut neergeschoten. Op den grond werden 77 vliegtui gen vernield. Tezamen met de in het Westen neer geschoten en in den loop van 7 April vernielde vliegtuigen bedraagt het aantal van de in de laat ste 48 uur vernielde vliegtuigen van Groot Brit- tannië en zijn bondgenooten: 130. DE AANVALLEN OP DE VESTING BELGRADO. Omtrent de aanvallen van het Duitsche lucht wapen in den loop van 7 April op voor den oorlog belangrijke doelen in Joego Slavië. verneemt het D.N.B. nog de volgende belangwekkende bijzon derheden: Bij de aanvallen op de vesting Belgrado waren vooral de branden in het centraal station en in de kazernes voor het centraal station groot. De hallen aan den noordelijken rand van het station zijn volkomen uitgebrand. Oude en nieuwe bran den werden in verschillende deelen der stad waar genomen. Hier lagen militaire Installaties, onder komens en afweerstellingen. De vliegvelden Topola en Palanka werden door Duitsche formaties duik bommenwerpers en met wapens aan boord van de Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffend aange vallen. Bij de gemelde successen van neergeworpen bommen op onderkomens en loodsen komt nog de vernieling van 14 voor de hangars staande vlieg tuigen. In-Palanka werd een op den grond'staand vliegtuig vernield, een tweede beschadigd. Op het vliegveld Urosevac werden 12-eenmotorige vlieg tuigen vernield. Verdere vliegtuigen werden op het vliegveld Pristina in scheervlucht aangeval len, waarbij zes machines door vuur uit de aan boord zijnde wapens vernield werden. Verder wordt bekend: Duitsche formaties duikbommenwerpers heb ben het station Gradisko en de in de nabijheid liggende spoorlijn met goed succes aangevallen. Een tweede aanvalsdoel was het spoorwegtraject AgramBrod, waarbij een station werd vernield en de rails werden opgewoeld. Twee op de spoor baan staande transporttreinen werden gebombar deerd. waarbij verscheidene rijtuigen uit de rails sprongen en vernield werden. Twee naar Neusatz rijdende treinen werden eveneens tot stilstaan gebracht en met goed gevolg gebombardeerd.. AAN HET GRIEKSCHE FRONT. De speciale correspondent van Stefani in Alba nië meldt dat de Grieken aanvallen hebben ge daan op eenige punten in de zóne van het ne gende leger, op de plaatsen, waar de Grieken de verbinding met de Joego Slavische troenen tot stand hoopten te brengen. De aanval werd volko men door de Italiaansche infanterie afgeslagen. De Grieksche divisie werd verstrooid, de overblijf selen werden teruggetrokken. Bij een hevigen tegenaanval vielen talrijke gevangenen en veel oorlogstuig den Italianen in handen. Drie Griek sche regimenten werden vernietigd. De Engelsche Berichtendienst meldt volgens het D.N.B. dat zich thans troepen van het Britsche rijk bij duizenden in militaire kampen in geheel Griekenland bevinden. Vele manschappen zijn veteranen uit den woestiinoorlog. strijders van den Hbischen veldtocht. De troepen zijn reeds in groo ten getale naar het front gezonden en gereed voor onmiddellijk optreden. In een zeer groot deel van onze vorige oplage hebben wij gemeld, dat op grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 20 van 1941 is verordend, dat alle openbare dansvermaak tot na der order verboden is. Reeds uitgereikte vergun ningen zijn vervallen. Ter toelichting hierop kan worden meegedeeld, dat dit besluit is genomen om den toestand op dit gebied in overeenstemming te brengen met dien in het groot-Duitsche rijk. De be weegredenen zijn, dat het als ongepast wordt ge voeld dat. terwijl de soldaten aan het front hun leven op het spel zetten het publiek thuis zou doen of er* niets aan de hand was. Men is van oordeel, dat van het publiek onder deze omstandigheden grootere ingetogenheid, dan anders mag worden verwacht. Het verbod heeft uitsluitend betrekking op dansen in openbare lokalen, het slaat niet op danslessen zoo daaraan werkelijk uitsluitend leer lingen van danscursussen deelnemen. Ook voor stellingen van kunstdans op het tooneel vallen niet onder het verbod. Het is niet toegestaan dat dans- leeraren bals organiseeren. Uitreiking melk- en eacaokaarten te Haarlem, MORGEN DE LETTERS C, G. I, J EN K. Voor de uitreiking van melk- en eacaokaarten zijn morgen Woensdag de letters C. G. T. J. en K aan de beurt. Degenen die heden aan de beurt waven (de letters D. E, F. en H) en de ka'èrten nog niet hebben gehaald, kunnen dit alsnog morgen doen. Is gewaarborgd door den Productieslag Interview met een deskundige. Het is bekend dat, onder leiding van oud-mi nister dr. F. E. Posthuma, een samenwerking tus- schen de groote landbouworganisaties in ons land tot stand gekomen is. die tot doel heeft de pro ductie van onzen bodem op te voeren. Daarom worden uitgebreide maatregelen genomen, die niet alleen een ordenend, maar ten deele ook een. dwingend karakter hebben. Deze nieuwe koers in de landbouwpolitiek wordt kortweg aangeduid als de productieslag. Is het zoo vroegen wij aan een deskundig» bij den Productieslag betrokken r.oodig dat do opbrengst van onzen bodem zoo sterk wordt op gevoerd? Het antwoord was: Nederland voerde in ge wone jaren ongeveer 2.000.000.000 K G. graan in. Die enorme hoeveelheid missen wij nu als voedsel voor mensoh en dier. Daarom is het noodzakelijk dat de hoeveelheid graan die aan veevoeder be steed wordt, tot een minimum beperkt wordt. D« varkens en de kippen waren belangrijke graan- eters. wat te begrijpen is als men weet dat er 1 millioen varkens, 33 millioen kippen en 1 mil lioen eenden In ons land gehouden werden. Ge durende den oorlog zijn deze aantallen reeds zeer sterk ingekrompen, maar er zullen nog verder gaande verminderingen ingevoerd moeten worden» zoodat er over eenigen tijd practisch weinig var kens, kippen en een den over zullen blijven. Men zou kunnen zeggen varkens leveren vleesch, kippen en eenden eieren, zoodat het voor onze voedselvoorziening van belang is die dieren te la ten leven, maar zoo eenvoudig staan de zaken niet. Als men 100 calorieën in den vorm van graan aan een dier geeft en men krijgt er slechts 30 ca lorieën voor terug als vleesch en eieren, dan gaan er 70 calorieën voor de volksvoeding verloren. En dat moet voorkomen worden. Vandaar de harde maatregel om de meeste varkens, de kippen en de eenden te slachten. Een deel der geïmporteerde 2.000.000 ton werd ook voor mensehelijk voedsel gebruikt, omdat onze eigen bodem niet voldoende opleverde. De opbrengst van het eigen land was door regcerings- maatree^len in den laatsten tyd al opgevoerd. Voor 1933 beliep onze oogst aan tarwe, rogge, gerst en haver 1.050.000 ton. maar in 1938 was dit al opgevoerd tot 1.500.000 ton. De bodemproductie in Nederland zal sterk op gevoerd moeten worden om nu de invoer on mogelijk geworden is in de behoeften voor de bevolking te kunnen voorzien. Hoe zijn de vooruitzichten? vroegen wij. Het antwoord was: Het zal mogelijk zijn in de behoeften aan voedsel in Nederland te voorzien, maar dan moet ook alles gedaan worden om den Pro ductieslag te doen slagen. Aller medewerking is daarvoor noodig! De boer moet de aanwijzingen die gegeven worden getrouw nakomen opdat er uit zijn grond al het mogelijke gehaald wordt wat in de tegen woordige omstandigheden slechts mogelijk is. Die omstandigheden zijn soms moeilijk, want er zijn immers ook moeilijkheden te overwinnen wat be treft de bemesting der landen en het gebruik van tractors. De boeren er zijn in ons land onge veer 230.000 boerderijen krijgen daarvoor de iïoodige raadgevingen en aanwijzingen. Ook zal het noodig zijn stukken weiland te scheuren om daar op producten te tcelen die wij in het bijzonder noodig hebben. Dit heeft evenwel meer betceke- nis voor andere streken van ons land, want in de naaste omgeving van Haarlem zijn er niet veel weilanden die daarvoor in aanmerking komen. Ook braakliggende terreinen moeten voor de pro ductie aangewend worden. In onze omgeving zijn die evenwel zeer schaarsch, temeer omdat de weinige grond die daarvoor in aamnerking kwam als volkstuintjes verhuurd is. De bloembollenkweekers moeten een deel van hun grond 40 tot 50 pet. van de oppervlakte die met tulpen of hyacinten beplant zijn ge bruiken voor het telen van zaadboonen en zaad erwten. De tuinbouw heeft den laatsten tijd een deel van den grond braak laten liggen omdat er geen af zet genoeg voor de producten was. De oppervlakte die de tuinbouwers nu gebruiken is voldoende om niet alleen in de binnenlandsche behoefte te voorzien, maar ook den uitvoer te verzorgen op een basis zooals die nu is. Het publiek kan er van verzekerd zün dat er in het komende jaar ook voldoende groente in ons land beschikbaar zal zijn. Gebruikers van volkstuintjes, die altijd wat groente verbouwd hebben en die daardoor erva ring hebben met die teelt verkregen hebben, kun nen het blijven doen. maar met ernst wordt perso nen die voor het eerst een volkstuintje verzorgen aangeraden zich uitsluitend te beperken tot aard appelen en peulvruchten. Daaraan zal in den komenden winter behoefte zijn. Niet aan groente, want ook voor een behoorlijke hoeveelheid groente voor inmaak kan de tuinderij zorgen. Bovendien moeten zulke amateurs bedenken dat het telen van groente verre van gemakkelijk is. De tuinders die braakligggendland hebben, moe ten dat gebruiken voor het telen van aardappelen erwten, boonen, wortelen, bieten enz. Laat ieder zoo besloot onze deskundige in het belang van onze bevolking medewerken om den Productieslag zoo goed mogelijk te doen slagen Men kan cr van verzekerd zijn, dat alles wat in ons land daardoor geteeld wordt voor binncn- landsch gebruik bestemd is. Wel wordt af cn toe een partij erwten en boonen naar Duitschland uitgevoerd, maar dit is een zuivere ruilhandel. Duitschland stelt prijs op onze erwten en boonen omdat die beter zijn dan van eigen bodeim, maar geeft daarvoor in ruil een grootere hoeveelheid rogge. Met dien ruilhandel is dus onze bevolking en onze voedselvoorziening gediend. Gaarne onderstrepen wij de opwekking van onze deskundigen zegsman. AUerwege is er mede werking voor den Productieslag noodig, want als onze productie niet tot het hoogste peil wordt opgevoerd, kan de distributie van het voedsel niet aan de gestelde verlangens voldoen. Op de huismoeders rust de taak niet alleen zui nig te zjjn met het voedsel dat zij ter beschik king krijgt, maar ook zorg te besteden aan de ver zameling van aardappelenschillen en keukenafval, want die is van belang voor de voedering van het vee. Van T. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan dr Gcm. Universiteit van Amsterdam voo» ket doet. examen, in de economische wetenschappen <14 "heer IT. G. Poser."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1