Jiatt Tlieuws „De film Paul Kruger" ïBUntettCand WOENSDAG 9 APR IE 1941 HAARDE M'S DAGBCAD 6 AANVALSOEFENINGEN. Buitgemaakte Fransche pantserwagens worden als doelwit gebruikt voor aanvallen met vlammenwerpers bij de training der Duitsche recruten. (Foto Weltbild) De militaire operaties. Engelsche verwachting inzake versnippering der Duitsche weermacht niet bewaarheid. De V.P.B.-correspondent te Berlijn deelde gis teren mede: De Duitsche berichten over den militairen toestand luiden ook vandaag weer gunstig. De operaties aan alle fronten ook op het Brit- sche eiland verloopen voor Duitschland gunstig. In .Zuid-Servië werd het belangrijke verkeersknooppunt Uekub bereikt. in Libië werd Derna door de Duitsche en Italiaansche pantsertroepen bezet en op het Britsche eiland werd in den afgeloopen nacht weer een groote aanval van het Duitsche luchtwapen op mili taire doelen ondernomen. Verscheidene hon derden vliegtuigen namen aan dezen aanval deel. Dit zijn drie zeer belangrijke feiten die volgens Duitsche opvatting duidelijk be wijzen hoe foutief de Engelsche speculatie was dat ae Duitsche weermacht, nu zij op verschei dene terreinen tegelijk moet vechten, zal ver zwakken. Vooral bewijst de groote aanval van het Duitsche luchtwapen op Engeland dat de Duitsche activiteit op dit belangrijke oorlogs- tooneel niet heeft geleden onder de gelijktijdig ondernomen veldtochten in Libië en Zuid-oost- Europa. De bezetting van Derna beteekent na den val van Benghasi wederom een opmarsch der Duitsche en Italiaansche troepen van rond 250 K.M. De operaties zijn in Noord-Afrika nog in vollen gang. Ook het Britsche hoofdkwartier in Kaïro bevestigt den voortdurenden terug tocht der Engelsche troepen de inneming van Ueskiib in Zuid-Servië geeft voor het eerst een duidelijk beeld van het door de Duitsche troe pen gewonnen gebied. Ondanks de buitengewone terreinmoeilijkhe den, waarop van Duitsche zijde herhaaldelijk gewezen wordt, hebben de Duitsche troepen on der hardnekkige gevechten in de richting Ues kiib thans een winst van 90 K.M. geboekt. De bezetting van Uesküb heeft belangrijke mili taire consequenties, omdat de Duitsche troepen thans het Vargdachdal dat van groote beteeke- nis is voor den toegang naar het Zuiden, be reikt hebben. Een verder opdringen naar het Oosten of Zuidoosten zal bovendien tot ge volg hebben, aafc de Duitsche troepen zich kunnen verbinden met de in Albanië strijdende Italiaansche troepen en tevens zal het grootste deel der Joego-Slavische strijdkrachten van de Grieksche gescheiden worden. In Duitsch land is men met de tot op heden behaalde re sultaten blijkbaar zeer tevreden. Zij komen volledig overeen met de militaire berekeningen. In Berlijn vestigt men er nog de aandacht op, dat de Grieksche soldaten buitengewoon dap per zijn. Voorts wordt er de nadruk op gelegd dat tot nu toe geen enkele stelling van het Zuid- oost-Europeesche front met de Engelsche lan dings troepen in contact kwam. Dit feit is daar om zoo opmerkelijk omdat het Grieksche en het Joego-Slavische leger door Engeland in steh;"~ gebracht en reeds drie dagen in zware gevech ten gewikkeld zijn. In Duitschland vermoedt men dat de En- gelschen er reeds in het beginstadium van den oorlog op bedacht zyn. hun verbindingen met de havens, waaruit zij den terugtocht kunnen aanvaarden, niet te verliezen. LAWINE EISCHT ZES DOODEN. Een groote lawine is In de nabijheid van het plaatsje Caiolo (provincie Sondrio. Italië) op een barak van een fabriek gestort. In deze barak be vonden zich veertig arbeiders. Zij konden dank zjj het feit dat snel met de reddingswerkzaam heden begonnen werd voor het grootste deel levend geborgen worden. Zes arbeiders werden dood uit de sneeuwmassa's te voorschijn gehaald. Ook op andere plaatsen van dit gebied zijn la wines omlaaggekomen, waardoor eveneens enkele slachtoffers zijn gevallen. Het D.N.B. verneemt uit New York: Presi dent Roosevelt heeft aan koning Peter II van Joego-Slavië een telegram gezonden, waarin hij hem alle mogelijke materieele hulp toezegt. Dit is reeds de tweede boodschap welke de president aan koning Peter sinds zijn troonsbestijging heeft doen toekomen. Met het oog op de toenemend anti-Engelsche volksstemming te Bagdad, heeft de nieuwe regeering van Irak zich genoodzaakt gezien het gebouw van de Engelsche ambassade te Bagdad onder krach tige politiebewaking te plaatsen, teneinde, zooals officieel verluidt, incidenten te vermijden. (D.N.B.) De Hongaarsche minister-president Von Bardossy heeft, naar het D.N.B. meldt, de re- geeringspartij bijeengeroepen en medegedeeld dat hij de leiding der partij op zich heeft genomen. Hij zeide voorts niets te veranderen aan den regeerings- koers en aan het programma der regeering. De Amerikaansche minister van marine Knox heeft medegedeeld dat de onder-minister van zijn departement, Forrestal, binnenkort voor twee weken naar Engeland zal gaan „om een nauwer contact tusschen het ministerie van marine en de Britsche admiraliteit tot stand te brengen ten aanzien van vraagstukken betreffende de hulpver leening aan Engeland en zoo spoedig mogelijk een aanpassing der vlootuitrusting van beide lan- dlïï te bewerkstelligen". (D.N.B.) Première in Berlijn. BERLIJN. April 1941.Onze V.P.B.-cor- respondent meldt: Gisteravond had in het Ufa Palast te Berlijn de eerste vertooning van de film „Oom Kruger" plaats. Het is een Emil Janningsfilm der Tobis. De werkzaamheden hebben geruimen tijd ge duurd. De film blijkt thans de grootste en kostbaarste te zijn geworden, die er in Duitsch land ooit vervaardigd is. De historische gebeurtenissen in Zuid-Afrika vormen het onderwerp van deze film. De ge schiedenis wordt ingeleid door Paul Kruger zelf, welke figuur vertolkt wordt door Emil Jan- nings. Ook het slotwoord met de voorspelling, dat al het bloed der boeren niet tevergeefs is vergoten en dat Engeland voor zijn misdaad aan Zuid-Afrika eens verschrikkelijk zal moeten boeten, wordt door Paul Kriiger uitgesproken. Jannings geeft ons Kruger weer, zooals wij ons „Oom Paul" steeds hebben voorgesteld. Zijn eigenlijke tegenspeelster is Hedwig Wangel, als koningin Victoria. Als het oogenblik gekomen is, dat de koningin haar einde voelt naderen en haar zoon. de prins van Wales aan haar sterfbed staat, zien wij een met den dood wor stelende vrouw, die ons doet vergeten, dat wij hier met een Looneelspeelster t-e doen hebben. Aangrijpend spel geeft Hedwig Wangel in deze scene te zien. Luci Höflich speelt als Kruger's vrouw, die echter een bescheiden rol heeft. Dan zien wij de boerengeneraals Joubert, Cronjé en De Wet, al len ten voeten uit, echt en levend. En voorts den twee en tachtig jarigen veldkornet, die zich bij Kruger beklaagt, omdat men gezegd heeft, dat hij te cud was, om nog eens een troep te comman- deeren. Joe Chamberlein wordt door staatsraad Gustaf Gründgens gespeeld. Cecil Rhodes wordt door Ferdinand Marian vertolkt en men had voor deze rol geen betere keuze kunnen doen. Deze film geeft ons een getrouw beeld van het leven in Zuid-Afrika ten tijde van Paul Kru ger. Belastingverhooging in Engeland. Tot de helft van het inkomen. Reuter meldt: In zijn in het Lagerhuis gehouden toelichting op de Engelsche begrooting heeft de Britsehe minister van financiën Kingsley Wood o.a. verklaard dat de inkomstenbelasting tot 10 shilling per pond sterling, dus tot de helft van het inkomen, verhoogd zal worden. Het belangstingvrije inkomen wordt van 120 tot 110 pond sterling per jaar verlaagd. Ook op ander gebied wordt een reeks begunstiging ingetrokken. Het aantal belasting betalers wordt met twee millioen vermeerderd. De oorlogswinst van 100 pCt., die voor naamlooze ven. nootschappen geldt, blijft bestaan. Echter wordt 20 pCt. der betaalde belasting in een fonds gestort, waaruit na den oorlog gelden verstrekt worden voor den wederopbouw. Als reden voor zijn nieuwe belastingen gaf de minister op dat hij de koopkracht der bevolking met alle geweld, omlaag moet houden, teneinde een in flatie te verhinderen. Het eenige middel daartoe vormen de voorgestelde belastingverhoogingen. Zij. dienen er niet alleen toe om credieten voor het her stel na den oorlog ter beschikking te hebben. De minister constateerde nog dat de reserves aan goud en dollars door de aankoopen in het buitenland uitzonderlijk zwaar zijn aangetast en dat deze zorg pas is weggenomen door de Amerikaansche leen- en pachtwet. Noorwegen een jaar bezet. Beschouwing van de „Diplo". BERLIJN, 10 April. (D.N.B.) De „Deutsche Diplomatisch-Politisohe Korrespondenz" behandelt vandaag op den verjaardag der bezetting van Noor wegen in een overzicht nog eens den veldtocht te gen Noorwegen waardoor de Duitsche troepen, ver hinderden daf Noorwegen tot een flankstelling van Engeland in den strijd tegen het rijk kon worden gemaakt. Ekele weken waren destijds voldoende, zoo schrijft de „Diplo", om den tegenstand van verdwaalden te breken en de tegenactie van En geland in een zware nederlaag en vlucht te veran deren. Geen oogenblik is geschikter om aan die gebeurtenissen terug te denken dan de dag van vandaag, zoo schrijft de „Diplo". Aan het ingrij pen van Duitschland gingen ook toen intriges en acties vooraf die met de uiterlijk ten toon gespreide neutraliteit van Noorwegen niets meer te maken hadden. Verder wordt aan de kwestie met de „Altmark", aan de algeheele passiviteit van de Noorsche regee ring. aan het leggen van mijnen in Noorsche terri toriale wateren herinnerd en tevens aan het feit dat de toenmalige regeering in Oslo toen op deze schendingen der neutraliteit de Duitsche tegenactie volgde zich juist keerde tegen de mogendheid die deze neutraliteitsschending niet wilde toelaten, nl. tegen Duitschland. Thans ziet de wereld zich voor geheel andere problemen geolaatst, zoo gaat de „Diplo" voort. Opnieuw verleid en verblind, dit keer minder door Engeland dan door Amerika en zijn verre macht heeft Belgrado den voorkeur ge geven aan een strijd tegen het Duitsche rijk, tegen den vrede en tegen de samenwerking. Wel verre er van om uit de rijke gebeurtenissen van het afge loopen jaar leering te trekken, heeft een Servische clique militairen en met haar een hardleersch, klaarblijkelijk echter geen gering deel ran het Ser- ische volk moedwillig de gelegenheid van de hand gewezen om in veiligheid te leven en met Duitsch land vertrouwelijk samen te wei-ken. Evenals des tijds in Noorwegen de sprookjesachtige Britsche heerschappij ter zee, zoo schijnt ditmaal in de Ser vische hoofden het vooruitzicht op fantastische hulpverleening uit hei ver verwijderde Noord- Amerika de overwinning te hebben behaald op het betere inzicht. Het heeft zijn nut ook het licht te laten schijnen op de dagen, waarop verblipding, vijandigheid en valsch spel triomfeeren over het gebod van de realiteit, van het verstand en van de continentale solidariteit. De gevolgen zullen noodgedwongen voor de schuldigen hetzelfde zijn. Zij verliezen niet alleen hun vaderland, welks be staan zij lichtzinnig op het spel gezet hebben, doch zij banen en dat is misschien het eenige goede ook den weg voor de nieuwe krachten die de be- teekenis van het komende Europa begrijpen en ge neigd zijn voor hun vaderland en tevens voor het geheele bestel een betere toekomst te waarborgen. Wrak van Amerikaansch Ongeluk dat vermoedelijk tien menschenlevens kostte NEW YORK, 9 April (D.N.B.) Een voor on derzoek uitgestuurd vliegtuig heeft, naar uit Nor folk in Virginia wordt gemeld, voor Kaap Charles het wrak gevonden van een vliegtuig dat volgens de beschrijving de sedert Maandag vermiste groote vliegboot der Amerikaansche marine zou kunnen zijn. Ruwe zee verhinderde het onderzoekingsvlieg tuig op zee te dalen: de marine-autoriteiten twijfe len er echter niet meer aan. dat de ronddrijvende wrakstpkken en het onbemande reddingsvlot af komstig zijn van de vermiste patrouillevliegboot. Van de uit 10 koppen bestaande bemanning ont breekt tot dusver ieder spoor. De „Times" waarschuwt tegen optimisme. Het D.N.B. meldt: Volgens een bericht uit Lon den heeft de militaire medewerker van de „Times" verklaard dat het Britsche besluit tot hulpverlee ning aan Griekenland en Joego Slavië zeer ge waagd was. Hij waarschuwt tegen ieder optimisme en zegt dat het meer dan optimisme is, wanneer men aanneemt dat de Engelsche hulp op het oogenblik sterk genoeg is om op den Balkon be slissend te kunnen ingrijpen. AAN HET FRONT IN LYBIë. Duitsch geschut in stelling in de woestijn. (Foto Weltbild) 5000ste bezoeker op Vrijmetselaars- tentoonstelling. HAARLEM, 8 April. De belangstelling van het publiek voor de vrijmetselaarstentoonstelling, wel ke in het voormalige logegebouw in de Ripperda- straat te Haarlem wordt gehouden, blijkt nog steeds zeer groot te zijn. Velen grijpen deze gele genheid aan om eens kennis te maken met den waren aard en -het werk der vrijmetselaarsorgani- saties, welke tot dusverre voor niet-ingewijden angstvallig geheim gehouden werden. Duizenden bezochten reeds deze belangwekkende expositie en hedenmiddag werd zelfs het respectabele aan tal van vijfduizend bereikt, hetgeen wel een be wijs is voor de groote belangstelling, als men be denkt, dat de tentoonstelling pas ruim drie weken geleden werd geopend. In de vroegere tempelzaal werd den vijf duizendsten bezoeker met een hartelijk toespraakje het bekende boekje van den heer W. Schwier. referent van den Rijkscommis saris voor internationale organisaties. „Vrijmet selarij een volksvijandige organisatie", aangebo den. Filmoperateurs, die juist bezig waren, opnemin gen van de tentoonstelling te maken, hebben ook dit moment vereeuwigd, zoodat men het binnen kort in de bioscoopjournaals zal bunnen zien. (A.N.P.) Nederïandsche landjeugd naar Duitschland. 's-GRAVENHAGE. 9 April. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front meldt: Ten einde de bestaande betrekkingen te verster ken en nieuwe aan te knoopen, en tevens om van eikaars practische ervaring te leeren. wordt de ge legenheid geopend voor een 50-tal Nederïandsche jongemannen en een even groot aantal Nederïand sche meisjes uit gezinnen van boeren, tuinders en landarbeiders, niet jonger dan 17 jaar en zelf ook in het land- en tuinbouwbedrijf werkzaam, om een half jaar in het Duitsche rijk te verblijven. Zij zul len daar als gast in Duitsche gezinnen worden on dergebracht, zooveel mogelijk op bedrijven naar te voren te kennen gegeven wensch, om daar met het gezin mee op t.e leven en te werken. Deze mogelijkheid is geschapen door samenwer king van den Deutschen Reichnahrstand en het Ned. Agrarisch Front. Voor d'it verblijf als gast zijn de volgende richt lijnen vastgesteld: De deelnemers moeten open staan voor den nieu wen geest. Zij moeten, wat hun karakter, voorko men en vakbekwaamheid betreft, geschikt zijn om den Nederlandschen boerenstand in het Duitsche rijk op waardige wijze te vertegenwoordigen. De deelnemers verzamelen zich voor het geza menlijk vertrek naar Duitschland in een kamp te Lunteren, waar zij op hun verblijf in het Duitsohe rijk worden voorbereid. Dit verblijf in het kamp duurt hoogstens drie dagen. De deelnemers worden in het gezin van hun gastheer opgenomen en ontvangen maandelijks een zakgeld. Dat niet alleen leden van het N.A.F. maar ook anderen in aanmerking komen, is begrijpelijk. De beurs voorschriften voor certificaten van Amerikaansche aandeden. Een korte toelichting. Krachtens den door de Duitsche bezettings autoriteiten vastgestelden maatregel moeten met ingang van 1 Mei 1941 de certificaten van Ameri kaansche fondsen uit de Prijscourant van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel vervallen. Deze maatregel heeft tot gevolg, dat alle certi ficaten van Amerikaansche fondsen, welke zich in onderpand bevinden, zouden moeten worden vervangen door andere na 1 Mei in de officieele noteering gebleven fondsen, dan wel dat de leenin gen, waarvoor de certificaten van Amerikaansche fondsen als onderpand dienen, zouden moeten moeten worden afgelost. Teneinde de onvoorzien bare ontwrichting, welke dit ten gevolge zou hebben, te voorkomen, is reeds bekend gemaakt, datgedurende vier dagen, derhalve tot en met Dinsdag 8 April, geen officieele noteering in deze fondsen zou plaats hebben; tegelijkertijd is be paald, dat loopende geldleeningen, waarin deze fondsen als onderpand voorkomen, niet mogen worden opgevraagd in afwachting eener rege ling. De commissie van bijstand heeft in samenwer king met de commissie van advies in beurszaken de nóodige voorschriften ontworpen, .welke door den secretaris-generaal van het departement van Financiën krachtens de Beurswet 1914 zijn vast gesteld op Dinsdag 8 April, als de beursvoor- schriften 1941 voor certificaten van Amerikaan sche aandeelen. Deze beursvoorschriften houden een regeling in voor alle geldleeningen, loopende van vóór 5 April 1941, al of niet ter beurze gesloten, indien het onderpand geheel of gedeeltelijk bestaat uit in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel onder het hoofd „Amerika" voor komende certificaten van aandeelen. De regeling omvat dus o.m. prolongatie-belee ningen, voorschotten in rekening-courant tegen onderpand van genoemde fondsen. Voorts is een regeling gemaakt voor van vóór 5 April loopende premie-affaires in deze waarden; ook is een regeling ontworpen voor het beschikken over deze waarden na 30 April 1941. In deze regeling is als wettelijk algemeen voorschrift als beginsel bepaald, dat iedere geldnemer dat is dus in de eerste plaats de particuliere cliënt verplicht is, voor zoover mogelijk, het onderpand te vervangen door andere zekerheid, of andere waarden, die die na 1 Mei in de noteering blijven, dan wel zijn debetsaldo zoo lang te verminderen, dat de certificaten van Amerikaansche aandeelen vrij komen te liggen. Aangenomen mag worden dat het onderpand van het overgroote deel der in aanmerking komen de geldleeningen zal bestaan gedeeltelijk uit cer tificaten van Amerikaansche aandeelen en ge deeltelijk uit andere genoteerde waarden. Deze geldleeningen moeten door den geldgever worden gesplitst in twee gedelten, waarvan in deze uiteenzetting gemakshalve het eene het „Ameri kaansche" deel, het andere het Nederïandsche deel zal worden genoemd. De geldgever moet uiterlijk 21 April den geldnemer van de' splitsing opgave doen. (A.N.P.) De grootte van het Amerikaansche cteel is gelijk aan de waarde van het uit certificaten bestaande onderpand. Deze wordt vastgesteld volgens den koers van 1 dollar, dat is f 1.88. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 9 OP 10 APRIL 1941 van 20.27 tot 6.55 Maan op 10 April onder 6.18 Maan op 10 April op 18.47 Benoeming van onderwijzend personeel. Voordracht moet aan departement van opvoeding worden toegezonden. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Het nieuwe ver ordeningenblad brengt een belangrijk besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming be treffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen. Hieruit zijn de volgende artikelen geciteerd: Indien de gemeenteraad in een vacature in het onderwijzend personeel van een school voor L.O., U.L.O., M.O., V.H.O. of N.O. of van een kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen door de be noeming van een vaste leerkracht moet voorzien, plaatsen B. en W., zoo mogelijk drie maanden vóór het openvallen der betrekking, een oproep in de door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming aan te wijzen nieuwsbladen of tijdschriften. De benoeming geschiedt aan de hand van een voordracht, welke door B. en W. aan den secre taris-generaal van bovengenoemd departement of aan de door dezen aangewezen instantie wordt voorgelegd; deze voordracht bevat de met redenen omkleede aanbevelingen van drie personen, die voor het geven van het betreffende onderwijs be voegd zijn. De secretaris-generaal van het depar tement of de door dezen aangewezen instantie kan deze voordracht geheel of ten deele afwijzen; de beslissing is met redenen omkleed. Wordt de voor dracht geheel afgewezen, dan wordt een nieuwe voordracht ingediend, welke wederom de met redenen omkleede aanbevelingen van drie perso nen bevat. Voor het geval er geen drie geschikte krachten voor de voordracht beschikbaar zijn, is een voordracht van twee, of zoo noodig een voor dracht van één voldoende. Deze voordracht wordt beschouwd als goedge keurd, wanneer de secretaris-generaal zich niet binnen zes weken na ontvangst van de voordracht daaromtrent heeft geuit. Voor het geval in een vacature door het be noemen van een tijdelijke leerkracht wordt voor zien, wordt gehandeld op dezelfde wijze als voor een benoeming in vasten dienst, wanneer de benoe ming geschiedt voor den tijd van vier maanden of langer, of wanneer sedert het openvallen van de betrekking tot het in dienst treden van de nieuwe leerkracht meer dan vier maanden verloopen zijn. Het beoogde ontslag van leerkrachten moet den secretaris-generaal worden medegedeeld, tenzij het ontslag op verzoek van den betreffenden persoon geschiedt. Ten aanzien van de benoeming en het ontslag van onderwijzend personeel van bijzondere scholen vindt het hierboven bepaaldt: overeenkomstige toe passing, met dien verstande, dat het schoolbestuur in de plaats van B. en W. en van den gemeenteraad treedt. Een benoeming of ontslag, welke geschiedt in strijd met het bepaalde in dit besluit, is nietig. Rechtsvoorschriften, welke in strijd zijn met het bepaalde in dit besluit, treden buiten werking. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Duitsch Zeevaarthuis te Rotterdam geopend. ROTTERDAM, 7 April. Aan de Pieter de Hoochweg alhier is vanmiddag een tehuis voor Duitsche zeelieden in gebruik genomen. Het pand, dat eertijds eenzelfde bestemming had, is daartoe geheel gerestaureerd. Het zal niet alleen Duitsche zeelieden, maar ook leden van de weermacht tijdens de vrije uren een gezellig onderdak ver schaffen. Kapitein Wegener nam als eerste spreker het woord en noemde het een teeken van sociale kracht dat in dezen tijd van strijd dit huis ingewijd kan worden. Spr. zegde den rijkscommissaris dank, aan wien het te danken is, dat dit huis geopend kon worden. Hij heette de aanwezigen welkom en richtte zich daarbij tot generaal Christiansen, aan wiens initiatief het is te danken, dat dit zee vaar thuis er gekomen is. Generaal Christiansen zeide dat vroeger de naam „Zeemanshuis" een minder prettigen klank had onde rde zeelieden. Hij als oud-zeeman voelde dit het best. Spr. had reeds in zijn jeugd het ge voel, dat zeemanshuizen juist een karakter droe gen, dat den zeeman niet ligt. Een zeemanshuis moet niet het karakter heb ben van een huis van missionarissen, maar de zee manshuizen moeten de plaatsen zijn, waar de zee man uitgelaten plezier kan hebben en waar hij kameraadschap kan vinden. Daarom is, zoo zeide spr., een oude wensch van hem in vervulling gegaan. Er valt ook in de toekomst nog veel voor de zeevaart te doen maar de Duitsche zee man behoeft zich voor de toekomst geen zorgen meer te maken. Spr. besloot zijn rede met den wensch, dat het Huis der Zeevaart iedereen tot steun zal zijn, met name ook na den oorlog, wanner Rotterdam tn een geheel andere positie dan thans zal komen te verkeeren. Nadat nog verschillende sprekers het woord had den gevoerd, werd het Duitsche volkslied gespeeld door de muziekkapel van den marine-commandant te 's Gravenhage. Daarop deelde Generaal Christian sen mede. dat hij voor de fondsen van het zee manshuis een bedrag van 5000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Voorts bood spr. uit naam van zijn broeder kapitein Christiansen, Commissaris voor de zee- en binnenscheepvaart, een borstbeeld van den Führer aan. (A.N.P.) Ook in Afrika bewijzen de transportvliegtuigen goede diensten bij het overbrengen van materiaal. Een Ju. wordt gelost. (Foto Weltbild) POSTDIENST OP GOEDEN VRIJDAG. De directeur van het P. T. T.-kantoor te Haarlem deelt medé dat op Goeden Vrijdag a.s. het hoofd postkantoor, de bijkantoren en de postagentschap pen voor den postdienst tot 14 uur zullen zijn open gesteld. Busreehth ouders kunnen als op gewone da gen correspondentie afhalen. De bijkantoren Bloe- mendaal. Overvepn. Aerdenhout en-Heemstede zijn eveneens tot 14 uur opengesteld De hulpkantoren Bennebroek. Spaarndam. Ssintpoort-dorp. Sant- poox-t-station en Vogelenzang zijn tot 15 uur open. De Telegraaf- en telefoondienst is normaal open gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10