Haarlem's Dagblad Opheffing van liet T otalisator-verbod. Duitsche opmarsch vordert. Het extra ei. De vleeschvoorziening. De nieuwe vleeschbonnen. Actikeiea em. 58e JAARGANG No. 17733 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Tellfoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 9 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummert 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt 2.—. elke regel meer 0.40. Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.1754. Groentjes zie rubriek. Vandaag is in het verordeningen-blad een besluit verschenen van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij, waarbij ter bevordering yan de paarden fokkerij het totalisator-verbod wordt opgeheven. Het besluit drukt dit in den positieven vorm uit. Het zegt dat door de beide secretarissen-generaal aan een of meer rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaarden wordt toegestaan, bij harddraverijen en paardenrennen een tolalisator te organiseeren. Het is juist dertig jaar geleden dat de tdtalisator In Nederland verboden werd, hetgeen officieel een einde maakte aan het wedden bij de paardensport. Het bezoek aan onze renbanen, waarvan de voor naamste te Bussum, op Duindigt en te Heemstede Woestduin gelegen waren, werd niet alleen daar door gefnuikt, maar zelfs werden er spoedig in het geheel geen paardenrennen meer gehouden. Pas in 1917 kwam er een kleine herleving op Duindigt, die zich later in algemeener zin ook wel deed gelden. Maar tot een groot en radicaal herstel kwam het nooit meer; het totalisator-verbod had een blijven- den slag aan onze paardensport op dit gebied en daarmee ook aan de paardenfokkerij en aan de ontwikkeling van de stoeterijen toegebracht. Aangezien het dertig jaar geleden is dat de tota- lisator verdween mag wel eens verteld worden aan de talloozen, die hem nooit gekend hebben, wat eigenlijk onder deze benaming wordt verstaan. In gewikkeld is de verklaring van "het geleerd-klin- kende woord volstrekt niet. Het duidt een „wed- inrichting" aan, die zich nevens de banen vertoont in een lang, laag gebouw met een reeks loketten. Daarachter zitten kassiers. De wedder heeft een programma waarop de paarden met wedstrijdnum mers zijn aangeduid. Hij gaat nu vóór de race waar op hij wenscht te spelen in het buitenland be staat een programma gewoonlijk uit een zestal races naar zoo'n loket en koopt tegen contante betaling een biljet dat het nummer van race en paard draagt. Dat kost een minimum-bedrag, bij voorbeeld een gulden of een rijksdaalder. Wil hij meer op één paard zetten, of op meer paarden spe len in één race, dan kan hij verscheidene zulke briefjes tegelijk koopen Of naar een ander loket gaan, waar men ze tegen een hoogeren eenheidsprijs verkoopt. Daarop gaat hij in spanning de race aanschou wen, die voor hem zeer opwindend is, want zijn duiten staan op het spel. Winbzijn paard, dan kan bij aan hetzelfde loket zijn inzet plus de winst weer gaan opstrijken. Verliest het, dan kan hij droevig zijn biljet weggooien. Volledigheidshalve moet ik hieraan toevoegen dat men niet alleen op den winnaar maar ook op de eerste drie aankomenden kan wedden (of als er minder dan zes paarden aan een race deelnemen, op de eerste twee). In Frankrijk wordt spelen op den winner als „gagnant" en spelen op die drie (of twee) plaatsen als „placé" aangeduid. Placé brengt natuur lijk minder op dan gagnant. En dan is er nog een derde soort weddenschap, aangeduid als „S. cheval", waarbij men de helft van zijn geld zet op de moge lijkheid dat het paard wint en de andere helft op de kans dat het tot de eerste drie aankomenden be hoort. Nu betreft het woord totalisator uitsluitend de wijze van berekening der winsten en die is inder daad zeer eenvoudig. De gestorte weddenschappen worden „getotaliseerd", d.w.z. in één pot gestort en uitgekeerd aan de wedders op de winnende paar den, zoodat dus de inzetten der verliezers hun winst vormen. Dit geschiedt in zooverre niet integraal, dat eerst een bedrag voor onkosten of belastingen kan worden afgetrokken als zulks wettelijk be paald is. In Frankrijk pleegt men 10 van de ontvangsten van den totalisator af te trekken ten bate van de ziekenhuizen. Hoe die kosten-aftrek nu in Nederland geregeld zal worden is nog niet bekend; ik heb hierboven vermeld dat in het besluit staat: onder nader te bepalen voorwaarden. Ten aanzien van den Franschen aftrek van tien procent ten bate van de ziekenhuizen kan men op merken, dat het voor de verliezers een troost inhoudt dat zij een deel van hun geld aan een nobel doel hebben afgestaan. Overigens heb ik regelmatige wedders wel-eens hooren opmerken dat die tien pro cent de oorzaak waren dat men op den duur, vol gens een simpele berekening van kansen, niet kon winnen. Bij gemiddeld succes moest men immers met een verlies van tien procent eindigen. En ge middeld succes namen deze wedders dan aan-als het resultaat op den langen duur, daarbij aanne mend dat Vrouwe Fortuna haar gunsten tenslotte gelijkelijk verdeelt. Het is niet meer dan een ver onderstelling. Fortuna's geheimen zijn nimmer ont huld, zooals de mislukking van de velerlei „wed- systemen" op speelbanken ook heeft bewezen. De totalisator is ongetwijfeld de beste soort „wedinrichting" die is uitgevonden, veel beter dan de toelating van bookmakers. Dit zijn lieden die „een boek openen" voor eigen rekening, eigen no teeringen met elkaar vaststellen en er zooveel mo gelijk aan pogen te verdienen. In landen waar zij optraden is vaak gebleken dat er onbetrouwbare heeren in het gezelschap waren die verdwenen bleken te zijn als men na de race verheugd zijn winst wou komen innen. Anderen hadden geen reserve genoeg bij plotselinge tegenvallers en kon den op een kwaden dag niet meer aan hun ver plichtingen voldoen. Het stelsel der boojtmakers heeft bovendien het nadeel dat zij "Wed kantoren openen waarmee wedders in rekening courant staan, met het kwade gevolg dat het publiek in de verleiding komt te wedden met geld dat het niet bezitop hoop van zegen. Bij den totaliisator op de renbaan moet men daarentegen met contan ten op tafel komen en kan men dus alleen boven *ijn financiëele mogelijkheden gaan door bij an deren geld te leenen. Maar dat pleegt niet zoo ge- De eerste telegrafisch overgebrachte foto van den oorlog in Joego-Slavië. Een beeld van de gevechtshandelingen in het Joego-Slavische grensgebied. (Foto Atlantic). makkelijk te zijn als het openen van een rekening courant bij een „bookie". Zooeven noemde ik terloops de speelbanken. Men kan niet zeggen dat het wedden op paarden even onzeker is als het gokken op de roulette. Wie ver stand van renpaarden heeft en een studie gemaakt van al de geleerdheid omtrent afstamming en be reikte resultaten, die in dikke hippische werken staat en daarbij een voorzichtig man is en geen gepassioneerd wedder kan daarmee vrijwat be rekenen. Al blijft er steeds een onzekerheidsfactor. De bloei van de renbanen bevordert het fokken en dient daarmee de verbetering en veredeling van het paardenras. Renbanen trekken te Weinig belang stelling als er niet gewed kan worden in goed- georganiseerden vorm. Dit is in den loop der tijden afdoende bewezen. Gewed wordt er overigens dage lijks ook in ons land en het is al die dertig jaar lang voortgegaan en gaat nog vóórt, op veel om vangrijker schaal dan op de paardenrennen: name lijk in de beurs-speculatje. Tenslotte nog een enkel woord over de verschil lende soorten paarden-races. Bij harddraverijen mag het paard niet in galop gaan en wordt het niet onder den man gereden maar draaft ingespan nen voor een tweewielig karretje «waarop de pikeur zit die het'ment. Dat karretje heet „sulky". Bij ren nen gaat het paard in galop onder den man, hetzij op de vlakke baan, waarop de afstanden zoo on geveer van 1000 tot 4000 M. variëeren (4000 is uit zondering, 2000 en 2400 k.Qmen in het buitenland zeer veel voor) hetzij over hindernissen. Dat kunnen heggen zijn maar ook vaste -hinder nissen en breede slooten. Onderscheid wordt ge maakt tusschen rennen over lichte hindernissen en over zware: de laatste heeten in de hippische taal „stéeple-Chases". Hindernisrennen worden over lan ger afstanden gehouden dan op de vlakke baan. Ze zijn opwindender om te zien maar het wedrisico is er veel grooter bij door de vele incidenten: dik wijls wordt een paard door een and-er gehinderd of ten val gebracht. Dat kan natuurlijk niemand voor- zieil; alle berekening faalt bij deze mogelijkheden. R. P. Joego Slavische leger in Zuid-Servië trekt terug. Het D.N.B. meldt; Bij een nieuwen aanval zijn de Duitsche troepen in Servië verder ge vorderd in weerwil van aanzienlijke terrein moeilijkheden en vernielde wegen. Zij hebben veel oorlogsmateriaal, waaronder talrijke stukken geschut van middelbaar en zwaar ka liber en gemotoriseerde batterijen buitge maakt. Voorts is hun veel infanteriemunitie in handen gevallen en zijn talrijke gevange nen gemaakt. Het opperbevel van de Grieksche strijd krachten publiceerde gisteren het volgende communiqué: „Het Joego Slavische leger, dat in Zuid- Servië strijdt, trekt onder den druk van den tegenstander terug en ontbloot zoo den lin kervleugel van ons heroie-ke leger aan de grens. Desondanks strijdt ons leger met weer- galooze overgave en betwist den vijand eiken voetbreed van onzen voorvaderlijken bodem." Gedurende het tijdvak van Donderdag 19 April tot en met Woensdag 16 April a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" hecht op hel koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 April nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April a.s. De totalisator in eere hersteld. Besluit onmiddellijk in werking getreden. s-GRAVENHAGE (A.N.P.) Het nieuwe ver ordeningenblad brengt een besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en visschery, waarin bepaald wordt dat aan een of meer rechtspersoonlijkheid be zittende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaarden kan worden toegestaan, ter bevordering van de paardenfokkerij, bij harddra verijen en paardenrennen een totalisator te orga niseeren. Het houden van zoodanigen totalisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voorwaarden in acht worden genomen Dit besluit treedt heden in werking. Nachtelijk optreden van sterke Duitsche luchtformaties. Haven aan de Zuidkust van Engeland en fabriek in de Midlands bestookt. BERLIJN, 9 April. (D.N.B?) Sterke formaties van het Duitsohe luchtwapen hebben in den afge- loopen nacht, naar het' D.N.B. verneemt, een be langrijke haven aart de Zuidkust van Engeland en een belangrijke fabriek in de Midlands met voor treffelijk resultaat aangevallen. In de aangevallen doelen werden door de bemanningen, die hun bom men bij goed zicht op den grond konden neerwer pen, verscheidene groote branden in haven- en werfinstallaties en aanzienlijke vernielingen en branden in fabrieken waargenomen. De Engelsche Berichtendienst heeft bekend ge maakt dat de aanval der Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht zich uitgestrekt heeft over een breed gebied in Groot-Brittannië. Reuter maakt bekend dat vooral de aanval op een stad in het Westen der Midlands bijzonder fel is geweest» Dui zenden brandbommen, waarop brisantbommen volg den, werden neergeworpen.-Na middernacht had men boven Londen herhaaldelijk afweervuur ge hoord. Duitsche jachtvliegtuigen, die eenige gevechts toestellen begeleidden, zijn gistermiddag boven Sheerness slaags geraakt met een reeks vijandelijke iagers die een convooi beschermden. Twee vijande lijke vliegtuigen van het type Spitfire werden neergeschoten. De Duitsohers leden geen verliezen. Tijdens een gewapende verkenning hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren de havenwerken van Harwich aangevallen. Zij plaatsten een treffer van zwaar kaliber op een koopvaarder van onge veer 15.000 ton die zware slagzij kreeg. Een sohip van ongeveer 4.000 ton werd getroffen en vertoonde eveneens slagzij. NOORD-DUITSCHE KUST PLAATSEN AANGEVALLEN. BERLIJN, 9 April. (D.N.B.) In den nacht van 8 op 9 April heeft het Britsche luchtwapen, naar het DN.B: verneemt, met vrij sterke formaties aanvallen ondernomen op Noord-Duitsche kust plaatsen. Met brisant- en brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt. Daarbij ontstonden eenige branden, o.m. in twee kerken. Verscheidene huizen werden vernield, resp. bescha digd. Een aantal personen, onder wie-vrouwen en kinderen, werd gedood of gewond. De krachtige af weer verhinderde de Engelsche vliegers hun aan vallen systematisch""uit te voeren, zoodat geen noe menswaardige militaire of militair economische schade is ontstaan. Vier Britsche toestellen wer den neergeschoten. Herovering van Derna. Ook Tobroek in handen der Duitsch-Italiaanche troepen ROME, 8 April (Sterfani). tie Italiaansch- Duitsche troepen hebben Derna heroverd. Na deze officiéele mededeeling liep, naar United Press uit Rome meldt, het gerucht dat ook Tobroek, dat 150 K.M. ten Oosten van Derna ligt, weer in handen der Duitsohers en Italianen zou zijn geval len. De afstand van Tobroek tot de Libisch-Egyp- tische grens bij Solloem bedraagt ruim 100 K.M. - ,,Het is gewenscht voorloopig minder koeien te slachten". Een raadgeving van een deskundige. Een deskundige die bij de voedselvoorziening in ons land betrokken is. deelde ons mede, dat de vraag aan de orde' is of het niet in het belang dei- voedselvoorziening van ons land zou zijn het vleeschgebruik in ons land in de eerste weken te beperken. Het is zoo verklaarde onze zegsman een feit. dat er thans veel koeien geslacht worden, die niet slachtrijp zijn. Typeerend daarvoor is de uitdrukking „er vloeit nu meer melk dan bloed in de slachthuizen." De veehouders moeten aan de vorderingen van vee voldoen. Daardoor komt het den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat koeien geleverd worden die men beter in het leven kon laten voor de melkle- vering, temeer omdat ook de botervoorziening daarbij betrokken is. De veevoederpositie in ons land noodzhakt wel om het aantal koeien te be perken, maar de voedselvoorziening van den mensch maakt het aan den anderen kant gewenscht onze veestapel zoo groot te houden als slechts mogelijk i: Melkkoeien die nu geslacht worden kunnen in de komende maanden geen melk (en indi rect dus ook geen boter en kaas) leve ren, De fabel van het slachten van de kip die gou den eieren legt, moet ons in deze oók waarschu wen. Het is mijn meening zoo vervolgde onze zegsman dat de beyolking er mede gebaat zou zijn als er'voor den eersten tijd wat minder koeien geslacht werden opdat daardoor verzekerd wordt, dat wij in de naaste toekomst melk, boter en kaas in eenigszins behoorlijke hoeveelheid behouden. Als die wa.arheid tot de bevolking doordringt, zal zij thans zonder bedenking genoegen nemen met een wat verminderd vleeschrantsoen in de komende weken. In normalen tijd werden 400-000 koeien per jaar in ons land geslacht. Het aarttal andere dieren, in het bijzonder varkens, dat daarnevens geconsu meerd werd, was ook groot. Nu is de vleeschdis- tributie in hoofdzaak aangewezen op koeien, zoo dat aangenomen wordt dat er thans ongeveer 12000 koeien in de week naar de slachthuizen gaan. Als een maand het vleeschrantsoen tot 50 pet. be perkt werd, zou dit beteekenen, dat 25000 koeien voor de melk-, boter- en kaasleverantie behou den bleven. Ik ben overtuigd zoo besloot onze deskundige dat de betrokken autoriteiten binnen zeer kor ten tijd uit die overwegingen tot een tijdelijke be perking van de vleeschdistributie zullen overgaan. In de praktijk blijkt wel dat aan de nu gevolgde methode van gedwongen inlevering van koeien voor de slacht bezwaren verbonden zijn. Verschil lende veehouders die alleen melkkoeien hebben, moeten toch koeien aan de slachterijen leveren. Nu koopen zij bonnen op van veehouders die meer koeien voor de vleeschconsumptie willen leveren dan van hen gevórderd worden. Voor zulke bonnen wordt thans al f 170 betaald. Zoo'n veehouder wil dus liever f 170 betalen dan een melkkoe voor de slacht verkoopen. Ook kip verkrijgbaar. Gedurende het tijdvak van Donderdag 10 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der \*ier met „11 vleesch" gemerkt bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „11" „vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 April a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit maal ook kip in blik of glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip op de vleesch bonnen en de vleeschwarenbonnen kan worden gekocht. Ook de met „10" genummerde bon nen van de vleeschkaart geven van 10 April af recht op het koopen van 100 gram van bovengenoemde soorten kip, been inbegrepen. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gr. voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gr. voor bloedworst. Duitsch weermachtsbericht Te Hillegom staan dc eerste narcissenvelden reeds in vollen bloei. Hierboven ziet men een plukstertje aan den arbeid. (Foto Stevens) SERAJEWO in Joego-Slavië. (Foto Stapf) Aanvallen van stuka- en torpedo» formaties op Servische vliegvelden. Krachtige luchtaanvallen op G root-B ri ttan n ië. BERLIJN, 8 ApriL (D.N.B.) Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en ver nielingen van wegen is de aanval van de Duitsche troepen aan het Servische en Grieksche front op taaien vijandelijken tegenstand met succes uitge voerd. Het luchtwapen viel ook gisteren ondanks ongunstige weersomstandigheden voortdurend mili taire doelen van de vesting Belgrado met brisant- en brandbommen aan. In hangars en installaties van het centraal station ontstonden nieuwe groote branden. Aan vallen van Stuka en Torpedoformaties richtten zich. op vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtuigen op den grond vernield en 2 andere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het gebied van de Save vernietigden gevechtsvlieg tuigen sporbruggen. stations en baaninstallaties en plaatsten voltreffers op transport- en brand- stoftfeinen. In de omgeving van Uskjub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes in fanterie en auto's door het uitwerpen van brisant bommen en met boordwapens. Jachtvliegtuigen hebben gisteren in het Zuid-Oosten 2Q vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Een gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blenheim kon in Oost-Stiermarken gedwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Brittannië en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden gisteren overdag twee vrachtschepen van omtrent 8000 b.r.t tot zinken gebracht cn drie andere groote schepen zwaar beschadigd. Vele honderden gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht krachtige aan vallen gedaan op talrijke voor den oorlog belang rijke doelen in Groot-Brittannië. Aan de monding van de Clyde, bij Glasgow werden twee haven steden met uitgestrekte werfinstallaties en laad- inrichtingen doeltreffend met brisant en brand bommen bestookt. Andere aanvalsdoelen vormden de havens van Bristol, "Liverpool, Ipswich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonder lijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Brit sche vliegtuig-bewapeningsindustrie in midden- Engeland met brisant- en brandbommen aan. In de montagehangars vielen bij het vertrek groote branden waar te nemen. De vijand beperkte zich overdag tot afzonderlijke kustaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloopen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustge bied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen brisant- en brandbommen uit. Zij troffen in een Noord-Duitsche stad oonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een andere kustplaats werden door brisantbommen eveneens woon huizen beschadigd. Onder de burgerbevolking ont stonden verliezen aan dooden en gekwetsten. Bij deze aanvallen verloor de tegenstander 8 vlieg tuigen, warvan 5 door nachtjagers, 1 door lucht doelartillerie en 2 door marine-artillerie werden omlaag gehaald. De totale verliezen van den tegen stander bedroegen op den dag van gisten 63 vlieg tuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. HEDEN: 10 PAGINA'S R. P.: Opheffing van het totalisator- verbod. pag. 1 P. Gasus: Een jubilaresse pag. 2 De vleeschvoorziening. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 B. K.: optimisme en pessimisme. pag- 3 Zwerver: Wij wandelen op den Zee weg. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 K. de Jong: H. O. V. Volksconcert." pag. 7 J. B. Schuil: Nieuw Leven: Dertig jaren dilettantentooneel. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1