JjuCC euxs Weill Zn. FRANKEN Uit de Omstreken) Staof/ts Bad Café-Restaurant „DREEFZICHT" Nieuwe modellen voor het Voorjaar Houten wielen. .VRIJDAG 11 APRIL 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ZANDVOORT Winterhulp Nederland. Een opwekkend woord van burgemeester Van Alphen. Burgemeester Van Alphen. de voorzitter van het comité „Winterhulp" te Zandvoort deelt ons het onderstaande mede De volgende week zal ook hier de laatste lijst- collecte van W. H. N. in dit seizoen gehouden worden. Ik hoop dat men deze laatste ronde door het geven van een bedrag, dat maar eenigszins ge mist kan worden, wil steunen. Er bestaat reden voor,. Tot heden brachten de alhier gehouden inzamelingen ongeveer zes duizend gulden op, en werd van W.H.N. ontvangen een bedrag van ongeveer tienduizend gulden. Deze dagen vinden ettelijke waardebonnen hun weg naar een honderdtal Zandvoortsche ge zinnen. Misschien dat er bij hen dan nog sprake is van een Paaschfeest. Wanneer u mijne meening, dat hier iets goeds verricht wordt, deelt, wil dat mooie werk dan steunen en door uw bijdrage ook andere land- genooten een gelukkig oogenblik bezorgen, mis schien wel uit dankbare erkenning wat Paschen ondanks veel ellende in de wereld voor u nog ge weest is. „TOB NIET". De amusementsvereeniging „Tob niet" orga niseert Zondagavond in de Loefhoeck een ca baret-voorstelling. De bekende band de „Silver Stars" onder leiding van den heer H. Hildering zal voor de muzikale afwisseling zorgen. OVERVEEN le Paaschdag GESLOTEN 2e Paaschdag geopend 8.30-1 uur (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE UITREIKING MELK- EN CACAOKAARTEN. De distributiedienst voor Heemstede en Bennebroek deelt mede: Tusschen 3 en 10 April is er voor ieder ruimschoots ge legenheid geweest tot afhalen van bovenbedoelde distri butie-bescheiden. Wie deze gelegenheden heeft verzuimd, heeft het aan zichzelf te wijten, wanneer hij bij een even tueel dadelijk ingaande melkdistributie geen kaarten heeft. Voor hen, die nog geen bescheiden hebben afgehaald, zal nog eenmaal daartoe de gelegenheid worden openge steld en wel op Dinsdag 15 April tusschen 2 en 4 uur na middag aan het kantoor van den Distributiedienst, Van Merlenlaan 2. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. d. Eerde, leerboek Stapel en de Koning, Maasstraat 18; Comelisse, J. v. Goyenstraat 11, bril; Vos, Zandvoortschelaan 8a, klnderbril; v. Overzee. Raadhuisplein 20, geld; Hulsebos, Borneostraat 33, eenige zilverbons; v. d. Heiden, Camplaan 22, paar bruin lederen heerenhandschoenen; Adrlaanse, Raadhuisstraat 99, dames handschoen; Mulisch, Spaarnzlchtlaan 23, jachthond, wit zwart gevlekt; Heemskerk, Valkenburgerlaan 2j, 5 rit- tenkaart van tram; Schol, Iepenlaan 33, portemonnaie zonder inhoud: Booms, Balistraat 3, portemonnaie met in houd; Zwankhuizen, J. v. Campenstraat 6, passer; Willem- se, J. v. d. Bergstraat 17, donkerblauwe damesparapluie; Willemse, J. v. d. Bergstraat 17, grijze pet; Bureau var Politie, kosteloos rijwielbelastingmerk; Bouwman, Ach terweg 26, rijwielbelastingmerk in étui; v. Looy, Linden- laan 16, rozenkrans; Lievering, Leidschevaartweg 121, gou den damesring; Spans, Wiekenplein 12, zilveren ring met rood steentje; Bureau van Politie, sleutel In lederen étui en bruin schoentje; v. d. Heyden, Camplaan 22, bruin lederen damestasch; Dlependaal, Bankastraat 116, vulpen in étui. GEVARRLIJK KINDERSPEL. Donderdagavond om tgen half 7 werd kennis ge geven van een uitslaanden brand in een schuur van perceel Burgemeester van Lenneplaan 48 al hier. Bij onderzoek bleek dat de 5-jarige zoon met een vriendje -met lucifers had gespeeld en een hoopje papier in brand had gestoken. Toen het papier goed brandde, gingen de knapen aan de baal. Voor buren den brand ontdekten, was het schuurtje vrijwel geheel uitgebrand. Verschillende voorwerpen die in het schuurtje stonden, waren eveneens verbrand. Buren bluschten met een tuin slang het vuur, zoodat de brandweer niet behoefde op te treden. VAN EEN DAK GEVALLEN. Donderdagmiddag is een 12-jarige jongen spe lenderwijs van het 3J4 M. hooge platte dak van de Nic. Beetsschool gevallen en kwam terecht op de afgesloten binnenplaats van die school. De knaap is naar zijn woning vervoerd. Dr. v. Gugten consta teerde een hersenschudding. AANHOUDING. Door de politie alhier is proces-verbaal opge maakt tegen een 68-jarigen koopman uit Haarlem wegens niet nader te noemen handelingen tegen over kinderen. Van Zondag 1 e Paaschdag af weer geopend Ook de zalen zijn weer beschikbaar voor vergade ringen, feestavonden, enz. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 11 APRIL. Rembrandt Theater: „Discretie verzekerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „In den greep der wilder nis", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bismarck", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Malle gevallen", 2, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 12 APRIL. H.K.B., Tempeliersstraat: Revue voor kinderen, 2 uur. Rembrandt Theater: „Discretie verzekerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „In den greep der wilder nis", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bismarck", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Malle gevallen", 2, 6.30 en £-45 uur. Dameskleedermakers Barteljorisstraat 26-28 (Adv. Ingez. Med.) (Een Amsterdamsche rijwielfabriek neemt proeven met houten fiets wielen zonder banden.) De nood maakt altijd vindingrijk, Dat kan geen stervling meer verbazen, En er is als 'k het goed bekijk, Op 't hout meer zoo'n partij geblazen. Het tegenwoordige geslacht Heeft moeite het zich voor te stellen, Maar 't kunstje is al eer volbracht, Op houten wielen voort te snellen. In dagen vóór den gummiband Was men er wel op aangewezen, Ook in ons goede vaderland, Wie heeft daar nooit eens van gelezen. Het ging natuurlijk niet erg snel Dit schokkend houterig bewegen, Maar eindlijk kwam men er toch wel, Al viel het zware trappen tegen. Wjj zien dat nu als dwaas antiek, Geen mensch zou zich er graag aan wagen, Maar nu, veel verder in techniek, Zal men ook met wat beters slagen. Voordat men ze in serie bouwt Wil men zorgvuldig proeven nemen, Niet alle hout is rijwielhout, En er zijn andere problemen. Maar zie zal zeggen wat wacht. In deze veelbewogen tijden, Misschien zal straks nog ons geslacht Op eigen houtje fiets gaan rijden. P. GASUS. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmina Elisabeth Alphonsa Maria. d. v. J. A. A. M. de Wolf en W. J. A. M. Spee; Alida, d. v. A. Elshout en L. Schoenmaker; Frederik Willem, z. v. C. P. Lanting en S. D. Mozes; Mijndert, z. v. K. Terloirtfc en A. Brus; Wilhelmina Maria, d. v. J. J van Dijk en W. M. de Vos; Maria Klasina, d. v. T. G. Brandt en A. C. Jansen; Maria Agatha, d. v. H. A. M. Otte en A. E. van Werkhoven; Elizabeth, d. v. J. Vaalburg en E. M. van Keulen; Jansje, d. v. A. Bos en T. E. van der Ent Braat; Cornelis Hendrikus, z. v. T. Eikelenboom en J. Olden burg; Franciscus Maria, z: v. P. J. F. Ligthart en A. M. G. La Grange; Maria Johanna Cornelia, d. v. H. J. A. de Boer en C. H. J. Oudejans; Stephanus Willem Gideon, z. v. G. W. A. de Clercq en P. H. E. Waller; Albertje, d. v. B. Hooijer en M. Booij; Fetronella, d. v. H. Doeleman en- E. J. van der Linden; Anna Maria, d. v. H. J. Jansen en E. M. Bruneel. ONDERTROUWD: Pieter Cornelis Drost, 32 jaar en Hen- drika Potman, 30 jaar; Christlaan van der Woude, 25 jaar en Wilhelmina Groen, 23 jaar; Jan Nieuwenhuijse, 24 jaar en Helena van Schaik, 22 jaar; Coenraad Maarten Ver- kuljl, 25 jaar en Johanna Jacoba Pruissen, 21 jaar; Dirk Buurman, 20 jaar en Neeltje Been, 19 jaar. GETROUWD: Jelle Meester, 34 jaar en Alyda Elisabeth Maria Guiting, 30 jaar; Koenraad Maarten Verkuijl, 65 jaar en Metje Antonla de Jong, 61 jaar; Hendrik Johannes van Elk, 28 jaar en Antonia Wilhelmina Millenaar, 21 jaar. OVERLEDEN: Johanna Teeuwkens, 35 jaar, ongeh. BEVERWIJK Scboolvoetbaltournooi begonnen. Donderdagmiddag ls het Jaarlijksche schoolvoetbaltour- nooi in dit rayon ingezet met eenige wedstrijden in het Sportpark aan de C. Amsestraat. Dit jaar nemen er niet minder dan elf elftallen aan deel. Ingedeeld in twee af- deelingen. Voor de Jeugd ls dit tournooi één van de groote gebeur tenissen, want weken vóór dien tijd werd al In het Sport park geëxperimenteerd met het samenstellen van de elf tallen, die de eer van hun school moeten verdedigen Met een enthousiasme als van Uruguayers wierpen de jongens zich dan ook in den strijd en leder doelpunt werd met gejuich begroet. Maar boven alles blijft het spel van deze Jongens eerlijk, waaraan menig oudere nog een voorbeeld kan nemen. Een van de spannendste wedstrijden was wel tusschen de Julianaschool en de Vondelschool, De eerstgenoemde school won met 2—1. School 7 uit Velsen-Noord schijnt Bakhuys ln den dop te hebben, want met niet minder dan 7—0 klopten zij de Chr. School van den Noorderwijkweg. De volledige uitslagen waren: Afd. E: JulianaschoolVondelschool 2—1 Noorderschool—Noorderschool n 50 Afd. D: Chr. School (Velsen-N.)U. L. O. 2 - 1—3 Centrale School 2—Chr. Schrool (Meerenstelnstraat) 4—0 School J (Velsen-N.)—Chr. School (Noordwijkerweg) 7—0 Zaterdagmiddag worden de wedstrijden voortgezet. IJMUIDEN De autobusdiensten na 10 uur 's avonds. De rijtijden van de autobussen der N.V. Autobus Exploitatie „Stormvogels" waren tot nu toe be perkt tot 22 uur, na welk tijdstip geen bussen meer mochten rijden. Van a.s. Zaterdag af komt hierin echter verandering. In den dienst IJmuiden Haarlem zal van IJmuiden te 22.05 en van Haar lem te 22.05 en 22.50 een bus vertrekken. Van Haarlem naar Alkmaar vertrekt dagelijks nog een te 20.05 en op Zon- en Feestdagen te 21.05. Van Beverwijk naar Alkmaar gaat dagelijks te 20.40 en op Zon- en Feestdagen te 21.40 de laatste bus. Van Alkmaar naar Haarlem vertrekt te 20.40 uur, naar Velsen te 21.40 uur de laatste bus, naar Beverwijk op Zon- en Feestdagen te 22.20. DANSSCHOOL T1VOLI. 2den PAASCHDAG wordt de OEFENI.ES n i e t in „DE LEEUWERIK", doch in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gehouden. LESKAARTEN MEENEMEN (Adv. Ingez. Med.) Jubileum bij de Plaatwellerij. De heer F. Leyen gehuldigd. Den heer F. Leyen, die Donderdag het feit her dacht, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. „De Plaatwellerij" waar hij zich tot de be langrijke functie van controleur op het uitgaande werk heeft opgewerkt, is door directie en personeel hartelijk gehuldigd. Des morgens werden de jubilaris en zijn echt- genoote per auto van hun woning aan de Duin- vlietstraat gehaald en in het versierde directiekan toor ontvangen, waar hij in tegenwoordigheid van het personeel dezer afdeeling door den heer J. D. B. Olie, directeur, werd gelukgewensdht. De heer Olie schetste de verdiensten van den ju bilaris en hoe deze zonder eenige schoolopleiding zijn huidige vertrouwenspositie heeft verworven. Als blijk van waardeering en erkentelijkheid werd den jubilaris een geschenk onder enveloppe overhandigd, waarbij spreker den wensch uitsprak, dat de heer Leyen zijn krachten nog vele jaren aan het bedrijf te mogen geven. Vervolgens bood de heer Olie namens de Nederl. Maatschappij van Nijverheid en Handel te Haar lem den zilveren eerepenning en oorkonde aan. In het schaftlokaal had een huldiging plaats door het kantoor-, teekenkamer- en fabriekspersoneel. Namens beide eerstgenoemde groepen sprak mej. Van Biesen den jubilaris met groote waardeering toe; zij deed haar woorden vergezeld gaan van een gouden horloge met inscriptie. Sprekende - namens het fabriekspersoneel wees dé heer J. Wikke op de goede verhouding en sa menwerking tusschen den jubilaris en de arbei ders, waarna de heer Leyen een fraai schilderstuk van den schilder Nahon in ontvangst had te ne men. Mede namens zijn edhtgenoote dankte de heer Leyen voor de prachtige geschenken en voor de hartelijke bewijzen van vriendschap. Ook te zijnen huize mocht de jubilaris nog vele blijken van belangstelling ontvangen. U behoeft niet den geheelen middag de komst van den broodbezorger af te wachten levert U goedkoop en best brood VÓÓr 12 UUI* Panbrood 16 cent netto Kropbrood16 cent netto (Adv. Ingez. Med.) Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN, 11 April. Midddelschol f 116, Zetsohol f 128, KI. Schol f 90—52, Pufschol f 31—-f17, KI. schar f 17—14, Pufschar f 9.50, Wijting f 45, Bot f 72f 55, alles per 50 K.G. Spiering f 0.68f 0.62 per K.G. BESOMMINGEN. Deensche kotter E 19 f 4625. Logger KW. 107 f 1227. SANTPOORT ONDERLINGE COMPETITIE DAMCLUB STABIEL. De Santpoortsche damclub „Stabiel" speelt van September 1940 tot en met Augustus 1941 een on derlinge competitie, waaraan in totaal 19 spelers deelnemen. De spelers ontmoeten elkaar 2 maal en de competitie is thans bijna de helft gevorderd. Bakhuys heeft de leiding doch Buyok is wel een speler, die uiteindelijk kan overwinnen. Wij laten hieronder den stand volgen. gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. J. Bakhuys 14 12 1 1 25 2. A. J. Buyck 15 11 3 1 25 3. E. Zuiderduijn 17 9 5 3 23 4. W. Dinkgreve 16 10 2 4 22 5. C. Oudendijk 14 8 3 3 19 6. J. Oosterling 16 7 3 6 17 7. H. Jansen 14 6 4 4 16 8. G. Zuiderduijn 15 6 4 5 16 9. P. Klaasen 16 6 3 6 15 10. G. Kok 13 6 2 5 14 11. L. Jansen 16 4 5 7 13 12. L. Krab 15 5 2 8 12 13. M. Block 13 5 1 7 11 14. J. Buren 12 4 2 6 10 15. J. Zaal 13 4 1 8 9 16. Offenbergh 9 3 0 6 6 17. Schregardus 17 2 2 13 6 18. P. de Kort 9 2 0 7 4 19. J. Valk 13 1 2 10 4 PERSONALIA. Voor het diploma van het Ned. Genootschap voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mevr. G. C. C. Markusse, te Santpoort. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Amerikaansehe meeiiingen over den Balkanoorlog. NEW-YORK, 10 April. (D.N.B.) De Duitsche militaire successen op den Balkan vormen voor de Amerikaansohe openbare meening de sensatie van den dag. Met reusachtige koppen brengen de bla den de berichten over de inneming van Saloniki door de Duitsche troepen en van de capitulatie van een belangrijken sector van het Grieksdhe leger. Associated Press schrijft dat het thans bijna ze ker is dat Joego-Slavië van nu af aan alleen zal moeten strijden. United Press brengt in haar be richt tot uiting, dat het den Duitsohers in den re cordtijd van 72 uur gelukt is de hakenkruisvlag boven Saloniki te hijschen. Joego-Slavië is door de DuitsChe acties in stukken gescheurd. De dreiging van den Balkan is echter slechts een van vele ver ontrustende factoren die Hitler's oorlogstactiek heeft opgeworpen. Want reeds meldt het Duitsche opperbevel uit Afrika de nederlaag van de Brit sche troepen bij El Mechili, alsmede het gevangen nemen van zes Britsche generaals en 2000 man schappen. De „Washington Daily News" schrijft dat de be richten van het oorlogstooneel beslist ontmoedigend zijn. Het hakenkruis waait thans aan de Egeïsche Zee. Het schijnt nu toch waar te zijn dat de Duit sche troepen onoverwinnelijk zijn, zonder dat hier bij de vijandelijkheid der memschen en het onbe gaanbare terrein waar zij opereeren een rol spelen. Tenslotte schrijft het blad: „Zou het tot een tweede Duinkerken of tot nog iets ergers komen, wat zal dan van Engeland worden en wat van onze gelofte om Hitier te overwinnen? Het is beter thans hier over nog niet na te denken". Marcel Prévost overleden. PARIJS, 10 April (D.N.B.) De bekende Fransche romanschrijver Marcel Prévost, lid der Académie Fran§aLse, is in den leeftijd van 80 jaar overleden. HET N.V.V. TE HAARLEM. De leider van ihet district Haarlem van het N.V.V. deelt mede, dat reeds nu gebleken is, dat tenge volge van de opening van het N.V.V.-huis aan den Kruisweg de afdeeling Rechtsbescherming aan uit breiding behoefte had. Het aantal gegeven advie zen bedroeg: 3 April 42, 4 April 45, 5 April 24, 7 April 84 en 8 April 148. Het waren gevallen van uiteenloopenden aard, zooals huuropdrijving, be lastingzaken, kwesties van Maatschappelijk Hulp betoon, Arbeidsinspectie Raad van Arbeid, enz. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gern. Universiteit te Amster dam tot arts de heeren R. C. Pathuis (Amster dam), A. W. Hoekstra (Sloterdijk), H. A. Mooy (Soekaboemi), M. Ziekenoppasser (Berlijn) en C. Mooy (Oostzaan) en geslaagd voor het arts examen le ged. de heeren G. J. van Hoytema (Batavia), G. de Haas (Amsterdam) en J. Loterij man (Amsterdam). Candidaatsexamen economische wetenschappen de heeren B. de Vries en L. Justman Jacob. Doctoraal examen Duitsche taal- en letterkunde de heer N. L. Reynders. Geslaagd aan de Groningsche universiteit voor doet. ex. rechtsgeleerdheid J. W. Keiser, Haar lem. EngeJscli oordeel over den Balkan. NEW-YORK, 10 April (D.N.B.) De Brit- Associated Press uit Londen meldt, een verkla ring afgelegd omtrent den huidigen militairen toestand op den Balkan, waarin hij dezen toe stand „zeer somber" voor Engeland en zijn geallieerden noemde. Het is onmogelijk, zoo ver klaarde de spreker te hopen op een „tweede won der" als dat van Duinkerken, aangezien te weinig schepen aanwezig zijn voor het vervoer van de in een tang gegrepen legers. De Duit sche doorbraak is een snel en verrassend succes. De woordvoerder merkte op dat de verdediging van Saloniki en Macedonië niet het doel is geweest van het Britsche plan. Hij weigerde het werkelijke doel van de Engelsche legerleiding bekend te maken. Dit betrof, zoo zeide hij „militaire geheimen". „Oude bouwkunst in Haarlem en omgeving". Lezing door den heer H. Korringa. Woensdagavond hield de jonge Algemeene Mid denstands Jongeren Organisatie te Haarlem een bijeenkomst in het Middenstandshuis in de Wil- helminastraat. De bekende Haarlemsche architect, de heer H. Korringa, was bereid gevonden om een lezing met lichtbeelden te houden over het onder werp „Oude bouwkunst in en om Haarlem". De voorzitter der vereeniging, de heer F. W. Lichteveld, heette den heer Korringa en de leden hartelijk welkom, waarna de spreker van wal stak met zijn lezing, waarbij hij beelden van oude ge bouwen van historische en architectonische betee- kenis in Haarlem en omgeving liet projecteeren. Volgens de geschiedschrijvers is de stad Haarlem omstreeks 1100 rond Bakenes, de plaats waar nu de Bakenesserkerk staat, ontstaan, doch wij kun nen slechts bij benadering gissen hoe onze stad er in de middeleeuwen heeft uitgezien, want branden en sloopers hebben welhaast alles uit dien tijd vernield. Wat wij wel weten is dat vroeger dooi de stad een beek liep, die in het Spaarne uit mondde. In de 13de eeuw liep de grens van de stad langs het Spaarne, de Oude Gracht, de tegenwoordige Nassaulaan en de Bakenessergracht. In de 15de eeuw is de stad aan de Zuid-Westzijde uitgebreid tot de vesten. Daarop volgde de uitbreiding tot de Schoter- en de Kloppersingel. Met uitzondering van de Amsterdamsche poort zijn de poorten, die eenmaal toegang gaven tot de ommuurde stad, ge sloopt. Het meerendeel der poorten viel in de 19de eeuw onder sloopershanden. Spr. wees aan de hand van zeer fraaie lantaarnplaatjes op de bouwwer ken van Lieven de Key in onze stad. In Haarlem ontstond door hem een renaissance bouwstijl met een eigen karakter. Het Proveniershuis en de juist gerestaureerde fraaie Vleeschhal getuigen daarvan. Wij zagen achtereenvolgens op het witte doek fotografisch fraaie beelden van de Haarlemsche kerken, de Doelen, de Waag, hofjes en gevels die door den heer Korringa van een korte toelichting werden voorzien. Duidelijk bleek dat Haarlem over een aantal zeer mooie gevels beschikt, en een voor deel van een lezing als deze is dat men daar op merkzaam op gemaakt wordt, zoedat men voortaan door Haarlem loopend, den blik ook eens opwaarts zal richten, want dat is noodig om al de schoon heden aan de huizentoppen te ontdekken. Na de pauze maakten wij in woord en beeld, wandelingen in de omgeving van onze stad, en be zochten de Cruquius, hét kasteel in Heemstede, het „Huis met de beelden" en in Spaarndam het kerk je, de molen bij Penningsveer en de ruine van Brederode. De leden van de A. M. J. V. gaven er blijk van dat zij deze „excursie" zeer op prijs stelden cn ongetwijfeld zullen zij er veel van hebben opgesto ken. Het was dan ook geen wonder dat de voor. zitter, de heer Lichteveld, in zijn dankwoord aan het slot ook de hoop uitsprak een volgend maal weer op de medewerking van den heer Korringa te mogen rekenen! Britsclic poging tot aanval op Borlijn Bommen troffen de Pruisische Staats bibliotheek en de Staatsopera. BERLIJN. 10 April (D.N.B.) Britsche bom bardementsvliegtuigen hebben in den nacht van 9 op 10 April naar het D.N.B. verneemt een voor hen me' ouitengewone verliezen gepaard gaanden aan val op de rijkshoofdstad ondernomen. Reeds bij het vliegen naar Berlijn werden 11 vijandelijke toestellen door luchtafweergeschut en nachtjagers neergeschoten. Eenige brisant- en brandbommen werden op woonwijken en openbare gebouwen ge worpen. Daarbij werden weer twee ziekenhuizen getroffen. Brandbommen vielen bovendien op de beroemde Pruisische Staatsbibliotheek en de Staatsopera. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. Er vielen verscheidene dooden en gewonden. Mej. Th. de Gijselaar overleden. Mej. Dora de Gijselaar, directrice van het be kende Lichtbeeldeninstituut te Amsterdam Ls overleden. Mej. de Gijselaar, die een van de eer ste vrouwelijke fotografen in ons land is geweest, heeft aan dit Instituut, dat vroeger een andere; strekking had dan nu, haar beste krachten ge geven en het opgewerkt tot het peil dat het thans heeft bereikt. Haar speciale afdeeling was alles wat met geografie te maken had. Ook schonk zij haar aandacht aan de afd. Kinderver halen. Mej. de Gijselaar gaf zich met hart en ziel aan haar werk en had aller bewondering over de wijze waarop zij haar arbeid opvatte. Zij was een bescheiden persoonlijkheid, maar ook een die haar taak zeer wetenschappelijk verrichtte, De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op 12 April a.s. om 1.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer J. Philippo het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Drukkerij Ruijg- rok Co. te Haarlem, voor welk bedrijf hij als hoofdboekhouder en procuratiehouder altijd een groote steun is geweest. Inmiddels is deze zaak gecombineerd met de N.V. Uitgevers- en Drukkersbedrijf J. A. Boom tot Uit gevers en Drukkersbedrijf Boom-Ruijgrok N.V.. bij welke N.V. de heer Philippo thans werkzaam is. In het bijzijn van de dames Ruijgrok en het ge- heele technische en administratieve personeel vond hedenmorgen de huldiging door de directie plaats. De heeren Boom spraken hun waardeering uit voor alles wat de heer Philippo met opgewekten zin in den moeilijken overgangstijd van de combi natie der beide bedrijven gepresteerd had. Zeker zou wijlen de heer Ruijgrok met meer recht hebben kunnen spreken over de goede eigenschappen en den werklust van den jubilaris, doch dit heeft he laas niet zoo mogen zijn. Namens de directie en de dames Ruijgrok werd een meubelstuk aangeboden. De heer Admiraal sprak namens het geheele per soneel woorden van dank voor hetgeen de jubilaris altijd voor het personeel geweest is bund als stoffelijk huldeblijk een schilderstuk aan. Mevrouw Philippo werd natuurlijk niet vergeten en in de bloemetjes gezet. Namens de vertegenwoordigers, die aan de bijzondere zorgen van den heer Philippo zijn toevertrouwdwerd eénzilveren sigaretten koker ovèrhandigd. Na afloop dankte de jubilaris voor de groote be langstelling. De heer Philippo bracht den verderen dag in don huiseliiken kring door, waar het hem zeker niet aan blijde afwisseling ontbroken zal hebben! HAARLEMSCHE RECHTBANK In den nacht van 24 op 25 December sloeg een inbreker zijn slag in een pakhuis te Haarlem. Hij en eenige helpers stalen aldaar ongeveer 70 pakjes margarine. Hedenmorgen stond de man terecht voor de Arr. rechtbank te Haarlem. Volgens zijn zeggen had hij tien der pakjes verkocht en de opbrengst daarvan voor zich behouden. De officier van justitie eischte een gevangenis straf van 5 maanden. Mr. Simons lichtte de omstandigheden toe, waar onder deze man tot zijn daad was gekomen en be pleitte clementie. Vervolgens stond een radiotechnicus te Haarlem terecht wegens mishandeling. Het meisje dat hij had mishandeld verscheen als eerste getuige. Bij het betreden van haar huis was de radiotechnicus, waarmee de familie op voet van vijandschap leefde, op haar toegekomen en had on der het roepen van de woorden „nou ga je eraan" stekende bewegingen in haar richting gemaakt. Zij werd in het gezicht bloedend gewond. De radiotechnicus ontkende deze woorden te heb ben gebezigd en was zich er niet van bewust iets in zijn hand te hebben gehad toen hij het meisje sloeg. De mogelijkheid was echter niet uitgesloten dat hij de schroevendraaier, die hij altijd bij zich droeg, gegrepen had. Hij was echter zoo woedend geweest dat hij zich dit niet kon herinneren Nog twee getuigen verschenen, die wel het meisje had den hooren gillen doch den verdachte niets hadden hooren roepen. Verd. zei het meisie mishandeld te hebben om dat zij hem beleedigde. Deze beleediging kon echter ook niet door getui gen bevestigd worden. De officier achtte in ieder geval de mishandeling bewezen en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank De Haarlemsche aannemer, die veertien dagen ge leden voor de Arr. Rechtbank te Haarlem terecht stond wegens het feit dat hij de vlucht van een meisje uit een gesticht te Overschie had bewerk stelligd, werd hedenmorgen bij uitspraak van de Arr. rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. De autobestuurder, die op 5 Februari op den Hee- renweg bij Groenendaal een 29-jarigen man aan reed, die met de fiets aan de hand op den rijweg liep en tengevolge van de aanrijding overleed, werd vrijgesproken van den hem ten laste gelegden dood door schuld. HAARLEM 10 April 1941. ONDERTROUWD: 9 April. J K Rutgers en J. E Schijf. GEHUWD: H. Bannlnk en C. Schlötz; G W. Legerstee en M van Denderen; J. F A Rozenhart en M. E. Wijnand; A. A. Wijnstroom en E. C. J. Schellingerhout; W. F. An- dréa en G. C A. Drost. BEVALLEN: 8 April, W. S. de Ruiter—Jansen, d.; 9 April, M M. Stootman—Pennekamp, z.; J. M. Wijfjes— Steding. d.; L. J. de Kwaadstenlet—Vredenberg, z.: 10 April. D J. de Wit—Kok. d M W van Dijck—Smit. z. OVER' EDEN 8 April. H LammerseFrik. 83 J Delft laan; J F de Haan. 28 j„ Rippcrdapark, 9 April. H L, Deegens—Genesis, 55 J., Westerhoutpark; C. Paulldes— Almeloo, 73 J., Kenaupark; Th. C. de Gijselaar, 59 J., Kam* perlaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2