[JKiuist en £ettecenj Matthaus-Passion van Heinrich Schütz. >iro s Spoxt en Spel VRIJDAG II APRIL' 1941 R X X R L E M'S D' X 'G B E A' B <5 Evenals in den Paaschtijd van het vorig jaar gaf Piet Halsema ook nu een uitvoering van de Mat- thaus Passion van Schütz in de Hervormde Kerk te Bloemendaal, echter niet met dezelfde bezetting, want het koor was een ad hoe gevormd ensemble, terwijl ditmaal de tenor R. C. Tol de partij van den evangelist, de baryton A. Teljeur de partijen van Petrus. Judas, Caïphas en Pilatus zong en Albert de Klerk het orgel bespeelde. Alleen de ver tolker der Christuspari ij was dezelfde als verleden jaar, n.l. Jos. de Klerk. Heinrich Schütz werd in 1585, dus precies een eeuw vóór J. S. Bach geboren. Het spreekt dus vanzelf, dat tusschen beider Math. Passies groote verschillen bestaan. Die van Schütz verklankt alleen den bijbeltekst; de aan den stijl van het oratorium ontleende lyrische of contemplatieve inlasschen en daarmee de aria's, de arioso's en de vierstemmige koralen en de groote contrapuntische koraalfan- tisieën welke in die van Bach een zoo belangrijke plaats innemen, komen bij Schütz evenmin voor als uitdrukkelijk voorgeschreven instrumentale bege leidingen. Oorspronkelijk is het geheel onbegeleid bedoeld. Echter zal men wel spoedig het orgel tot 'ondersteuning van den 4-stemmigen koorzang te hulp genomen hebben. De solopartijen zijn als on begeleide recitatieven gedacht en klaarblijkelijk uit den Gregoriaanschen zang voortgekomen. De partij van den Evangelist toont vooral in het begin van Schütz' Matthaus Passion duidelijk verwant schap met den liturgischen toon der R.K. Kerk. De harmonisatie daarvan, zooals die tegenwoordig ge bruikelijk is en ook bij de uitvoering te Bloemendaal werd toegepast, is geheel willekeurig en blijft aan het inzicht en de prudentie der organisten overge laten. Het is echter merkwaardig welk een verschei denheid en uitdrukkingskracht Schütz niet alleen in de koren, maar ook in de recitatieven heeft weten te leggen. Ook de enorme verschillen in het karakter van de personen der handeling heeft hij daarin zeer fijn muzikaal uitgebeeld: de sereniteit en waardigheid der Christusfiguur, de zwalcheid van Petrus, de trouweloosheid en verwatenheid van Judas enz., terwijl ook de door het koor ver tegenwoordigde volksmenigten (turbae) scherp ge kenmerkt zijn. Een hoogtepunt van expressieve kracht is voorzeker het „Lama, lama, asabthani", dat voor Bach's verklanking niet onder doet. Het oude werk heeft bij de uitvoering te Bloe mendaal weer veelszins de gewenschte indrukken gemaakt. Voortreffelijk was Jos. de Klerk in de Christuspartij: ernstig en waardig zonder valsc'n affect De tenor R. C. Tol handhaafde den goeden indruk, dien zijn vertolking van de partij van den Evangelist in Bach's Weihnachtsoratorium nage laten had. Albert de Klerk harmonizeerde vaardig en meestal doeltreffend de recitatieven en gaf zeer suggestief de versombering bij de woorden „Und von der sechsten Stunde ward einde Finsterniss über das ganze Land". Het koor zong de koralen en de „Gratiarum actio" (Beschluss) klankschoon evenals den titelvermeldenden Introïtus; in de aan de turbae toegedachte, veelal zeer bewogen gedeelten had het nog wat scherper uitdrukking kunnen hebben. Niet geheel voldoen kon de zang van den baryton A. Teljeur. Verscheidene partijen liepen te hoog voor hem, zoodat zijn stem meer malen oversloeg en zijn uitspraak van sommige vocalen en tweeklanken als de a en de ei heeft ook correctie noodig. Overigens heeft Piet Halsema weer bewezen dat Schütz' Matith. P. nog volstrekt niet verouderd is en we hopen dan ook dat hij de jaarlijksche uitvoering daarvan zal maken tot een sclioone traditie. K. DE JONG. Nederlandsche Reisvereeniging Julia de Gruyter. De Nederlandsche Reisvereeniging had gisteren in het tuinzaaltje van ons Gemeentelijk Con certgebouw de propaganda en de kunst vereenigd. Voor de propaganda zorgde de algemeene directeur van de N.R.V., de heer J. Panman, het gedeelte van de kunst had Julia de Gruyter op zich ge nomen. Het was niet alleen de Nederlandsche Reisver eeniging, welke de heer Panman in zijn propaganda betrok, maar het reizen in het algemeen. In een vlot uitgesproken causerie liet hjj uitkomen, welke waarde de levensvreugde der vacantie voor den mensch heeft. I-let was het doel van de N.R.V. en zij had daar nu reeds 35 jaar naar gestreefd deze levensvreugde door reizen aan zoo veel mo gelijk menschen deelachtig te doen worden. Maar nu met den oorlog was het zeer moeilijk, omdat de grenzen gesloten waren en velen meenden, dat men alleen buiten de grenzen van het reizen kon genieten, Terwijl in het laatste jaar voor het uit breken van den oorlog nog 40.009 menschen met de N.R.V. buiten de grenzen waren getrokken, waren in het afgeloopen jaar, toen slechts binnen de grenzen gereisd kon worden, slechts 2000 met de vereeniging op reis gegaan. De mensch zoekt poëzie en romantiek op reis en hij meent die nu eenmaal in het buitenland eerder te vinden dan in het eigen land. Het blijkt moeilijk de Nederlanders in het eigen land te laten reizen. De meesten meenen Nederland wel te ken nen. Dit nu, is volgens de heer Panman, verkeerd gezien. Er moge in de laatste jaren veel schoon heid in ons land verloren zijn gegaan, er is ook nog veel overgebleven, dank zij vooral de Ned. Vereeniging voor Natuurmonumenten. Er is in Nederland wel degelijk toeristisch veel te genieten. Hoe weinigen kennen de schoonheid van onze polders en plassen. Hoe veel schoons bij voorbeeld is er op de Friesche meren, de Vïnke- veensche en Reewijksche en de Loosdrechtsche Plassen! En welk een schoonheid is er in onze bosschen en heiden. Waarlijk niet alleen op de Veluwe! Was vóór den oorlog de N.R.V. voor 100 pet. ingesteld op hei reizen in het buitenland, dit jaar zal het voor 100 pet. op het binnenland zijn. Dit reizen is anders dan in het buitenland. Men moet het rustiger doen en kan ook meer aan het toeval overlaten. Hierop is met de reizen, uitgeschreven voor de zen zomer door de N.R.V. gerekend. De heer Pan- tman sprak dan ook als zijn wensch uit, dat vele leden dit jaar deel zouden nemen aan de reizen naar Koldenhove, De Karakiet, het zwembad De Zanding en met de boot Prinses Juliana op het IJselmeer. De Nederlanders zouden dan tot de ontdekking komen dat ook het eigen land toeris tisch veel te genieten geeft. Ons ei-gen land leeren kennen, is ons eigen land leeren liefhebben. Het tweede deel van dezen avond was voor Julia de Gruyter. In het smeuïge Vlaamsch droeg zij voor van „Rosalie, de Onderpastoor" en „Van een kwe zel en een zondaar" beide fragmenten uit Pastoor Campers van Ernest Claes en 't Verkenske van Felix Timmermans. Ik heb deze verhalen reeds eenige malen van Julia de Gruyter gehoord, en altijd weer treft mij de humoristische wijze van voordragen van deze Vlaamsche actrice. Zij zoekt het nooit in grove effetcen. Haar voordracht is sappig als de taal, eenvoudig van gebaar, maar al tijd raak. Zij weet dezen Vlaamschen humor tot le ven te brengen en ofschoon het de laatste en 80ste maal van deze tournee was, dat zij dit pro- Duitsche en Italiaansche soldaten rond een Vickers-Wellington bommenwerper, welke door het luchtafweergeschut in Libyë werd neergehaald (Foto Weltbild) In de Van Walbeeckstraat te Amsterdam sloeg een tweetal paarden voor een grooten verhuiswagen op hol met het resultaat, dat het zware gevaarte het hekwerk van het gazon vernielde en de wielen tot de as in den grond zakten (Foto Pax-Holland) gramma voordroeg, was het zoo frisoh als op den eersten avond van dezen tocht door Nederland. Aan het slot dankte de heer Sevensma, voorzit ter der Haarlemsche afdeeling Julia de Gruyter met 'n paar hartelijke woorden en huldigde de heer Panman, die deze heele tournee met haar mee gemaakt had, haar voor de opgewektheid en de liefde waarmee zij telkens weer haar kunst had gegeven. Het publiek onderstreepte deze woorden die vergezeld gingen met het aanbieden van een cadeau met warm applaus. Tot besluit van dezen propaganda-avond wei-den twee kleurenfilms van Marken en de Bollen vertoond. J. B. SCHUIL. WINTERHULP NEDERLAND. Afd. Haarlem. Het offer Van Dinsdag 15 tot en met Zaterdag IS April a-s. zal ook in deze gemeente wederom een lijsten- collecte voor Winterhulp worden gehouden, welke zal aansluiten op die, welke gehouden is van 17 tot en met 22 Maart j.l. Laatstgenoemde collecte heeft belangrijk meer opgebracht dan de vorige en ik meen te mogen vertrouwen, dat de derde en laatste van dezen winter die van Maart be langrijk zal overtreffen. Is het nog noodig, dat ik 'hier de verzekering geef dat er nog duizenden en duizenden in de ge meente niet in staat zijn om de distributiebon nen om te wisselen voor waren bij gebrek aan contanten? Dat er onder deze omstandigheden voor kleeding en schoeisel niets beschikbaar blijft, ligt voor de hand. Naast de gewone instellingen voor armenzorg tracht Winterhulp in deze nooden zooveel moge lijk te voorzien. Ik stel er prijs op hier mijn groote voldoening uit te spreken over de resultaten van de „pond jes-actie" via de Lagere Scholen in de gemeente. De opbrengst daarvan, die behalve etenswaren, uit kleeding bestond, wordt vóór Paschen verdeeld. Zij, die hiervoor hun belanigelooze medewerking hebben verleend, breng ik daarvoor gaarne een woord van (hulde en dank. Inmiddels worden voorbereidingen getroffen om zoodra mogelijk na de Paschen het inmiddels ontvangen bedrag voor uitkeeringen, ad bijna f 30.000 onder de daarvoor in aanmerking komen den uit te keer en. Vervolgens ligt het in de bedoeling om in de Paaschweek aan een groot aantal schoolkinderen uit behoeftige gezinnen een warmen maaltijd met aansluitend een poppenkastvoorstelling in het Concertgebouw aan te bieden. En er staat nog meer op het program ten be hoeve van noodlijdende medeburgers! Stadgenooten, laat Uw gave ditmaal staan in het teeken van het offer, het offer ten behoeve van niemand minder dan Uw eigen medeburgers! Ik geef U de verzekering, dat vele, zeer vele stad genooten daardoor mede in staat kunnen worden gesteld om hun moeilijk bestaan ietwat te ver lichten. Zij, die na de vorige collecte, waarop zij niet hebben gereageerd, omdat zij mogelijk niet thuis waren bij het aanbieden van de lijst, alsnog voor een zeker bedrag 'hebben ingeschreven, zullen, voor zoover zulks nog mogelijk is, 'hun toegezegde bijdrage achter hun naam vermeld vinden. De Burgemeester, Plaatselijk Directeur van Winterhulp- Nederland, Afd. Haarlem, S. PLEKKER. EXAMENS. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Geslaagd voor het diploma van het. Ned. Genoot schap mevr. G. C. C. Markusse, te Santpoort. DE RADIOREPORTAGE OVER DE FILM „ZEVEN JONGENS EN EEN OUWE SCHUIT". De radioreportage, die zooals wij gisteren meldden door den Nederlandschen Omroep over de smalfilm „Zeven jongens en een ouwe schuit", werd samengesteld worden heden avond om 8,15 uur uitgezonden over den zender Hilversum II. De Arnhemsche brandweer krijgt een moderne behuizing. De verbouwde en uitgebreide hoofdpost aan de Beekstraat is thans bijna voltooid (Foto Pax-Holland) De Overtoom wordt van een natrium-verlichting voorzien, waartoe thans de nieuwe masten ge plaatst worden. (Foto Pax Holland) NOODLOTTIGE ZEILPARTIJ. Jongeman uit Bloemendaal verdronken. De eerste vacantiedag voor een groep leerlingen van het Gymnasium te Haarlem is al bijzonder tragisch geëindigd. Eenige leerlingen van de vierde klas, meisjes en jongens, 'hadden afgesproken, een zeiltocht over de Westeinderplassen te gaan maken. Het was wel vrij koud, maar overigens was het uitstekend zeil- weer; er stond een matige bries en 't water was niet al te wild. In drie booten ging het gezelschap vroolijk op weg. Bij de jachthaven van den heer Dracht te Aalsmeer werden drie booten gehuurd; afgespro ken werd dat de drie booten zoo dicht mogelijk bij elkaar zouden blijven. Aanvankelijk was dit dan ook zoo. maar weldra ging een der booten steeds verder van het andere gezelschap af en zelfs zóó ver, dat die boot weldra uit het gezicht verdwe nen was. In deze boot zaten twee jongens en twee meis jes. Aan het stuur zat de zestienjarige A. Hooi- horst uit Bloemendaal. „Door welke oorzaak is nog onbekend', aldus vertelde ons vanmorgen een der leerlingen, die den zeiltocht had meegemaakt, „maar vermoedelijk door 'n oruverwachten windstoot sloeg die boot om, zoodat alle vier de jongelui te water geraakten. Gelukkig konden ze allemaal zwemmen; ze wisten boven op de omgeslagen boot te klauteren en trachtten door hulpgeroep de aandacht te trekken, maar dit werd niet gehoord. Er werden eenige angstige oogenblikken doorgebracht. De jongelui zagen de andere booten in de verte; telkens scheen het, of ze naderbij kwamen en of het gezelschap het ongeluk had opgemerkt, maar steeds bleek die hoop ijdel, want dan gingen de booten weer een anderen koers uit. Na ruim tien minuten op de boot gezeten te 'hebben, besloten de jongelui, naar de booten te zwemmen. Zij dachten dien afstand wel te kunnen afleggen en in normale omstandigheden zou dit dan ook wel gebeurd zijn, maar het water was ijskoud en de zwemmers werden sterk door hun kleeding gehmderd. Steeds riepen ze om hulp, maar Hoolhorst zei op een zeker oogenblik: „roep maar niet, want daar komt een boot aan!" De jongelui hadden toen bijna een half uur gezwommen. Hool horst „en hij was nog wel de sterkste van ons vieren!", zei onze zegsman kon het toen helaas niet meer houden. We hebben hem niet meer terug gezien. Intusschen hadden de andere jongelui het groote gevaar gezien, waarin hun vrienden ver keerden; ze zeilden zoo spoedig mogelijk naar de drenkelingen toe. Ongelukkig was het in éen ■geval te laat. Wel waren we op tijd om de drie anderen op te pikken en dat had waarlijk ook niet lang meer moeten duren. We hebben toen nog een heelen tijd naar Hoolhorst gezocht, maar vonden hem niet. De twee meisjes, die zich heel flink ge houden hebben, brachten we naar een bootwerf aan den Leimuiderdijk en den derden drenkeling naar dc jachthaven „De Westeinder". Hier werden onmiddellijk de politie en een dokter telefonisch gewaarschuwd. Spoedig was er een politieboot. aan wezig, waarvan de bemanning meteen ging dreggen". Tot zoover de jongeman, die ons deze inlichtingen verstrekte. Hij en zijn reisgezelschap waren ten zeerste onder den indruk van de gebeurtenis. Hedenmorgen twaalf uur was het lijk van den jeugdigen zeiler nog niet gevonden. FILMAVOND* VAN „DE WATERRATTEN." In café-restaurant „Centraal" hield de H. Z. P. C. „De Waterratten" een filmavond, die door een groot aantal leden bezocht werd. Ver toond werden eenige films, betrekking hebbende op de zwemsport en de Olympiadefilm 1936. Een speciale attractie was het vertoonen van ,De Waterrattenfilm, opgenomen door den heer A. Thuis. Verschillende momenten uit het ver- eenigingsleven zag men hier op het witte doek verschijnen zooals het jaarlijksche waterpolo- tournooi om den „In memoriam v. Leersum- prijs", het St.-Nicolaasfeest voor adspiranten. enz. Na afloop sprak de heer G. Voogd een woord van dank tot den heer A. Thuis en de pers- en propaganda-commissie, die dezen avond georga niseerd had De brandbeveiliging van de Groote Kerk te Haarlem. Hoe het systeem werkt. In het officieel orgaan van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken, Openbare Wer ken, Bouw- en Woningtoezicht en Woningdienst „Publieke Wei-ken" treffen wij een artikel aan over de beveiliging tegen brand van den toren van de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem. Wij hebben onze lezers uiteraard reeds op de hoogte gebracht van deze beveiliging dooh wij willen uit dit artikel toch nog een en ander citeeren, want het onder werp is er 'belangrijk genoeg voor. Wij lezen dan: Voor de beveiliging van toren en kerk zijn afzon derlijke brandleidingen ontworpen, en wel voor den toren het ,,open systeem" en voor de kerk het „gesloten systeem". Het gesloten systeem bestaat uit een serie gesloten sproeiers, die geplaatst zijn op leidingen, welke gevuld zijn met lucht, die onder verhoogden druk is gebracht. De sproeier is gesloten door een deksel, dat op zijn plaats gedrukt gehouden wordt door een stempel. Onderdeel van dezen stempel is een tonvormig glazen vat met een vloeistof gevuld, dat bij verhitting tot een zekere temperatuur stuk springt. De waterstraal wordt gebroken door 'het tafeltje, waardoor een fijne waterverdeeling ontstaat. De open sproeiers hebben dezelfde constructie met uitzondering van deksel en stempel. Treedt in het gesloten systeem door brand plaat selijk temperatuursverbooging op, dan openen zich de in de omgeving aldaar geplaatste sproeiers, waardoor de druk van de lucht in de leidingen ver mindert. Hierdoor wordt een signaal in werking gesteld, waarna met de hand of vol-automatïsch een brandpomD in werking kan worden gebracht. Het is duidelijk dat een dergelijk systeem slechts toe te passen is in ruimten, welke afgesloten zijn en dat de open toren gedeelten voor deze oplossing niet gesdhikt zijn; de warmte-ontwikkeling zou op de daar geplaatste gesloten sproeiers onvol doende effect hebben. In den toren is daarom het open systeem toegepast, zoodat een daarin ontstane brand met de zintuigen moet worden waargeno men. Het gesloten systeem werkt derhalve zeer plaatselijk, terwijl het open systeem dwingt tot het bestrijken van een veel grooter gedeelte van het gebouw. De eerstgenoemde oplossing brengt het water daar, waar het noodig is, zoodat met een zekere hoeveelheid water, die ter beschikking staat, doelmatiger effect bereikt kan worden. De beveiliging van de kerk is beperkt tot het hoog opgaande gedeelte. Aangenomen is, dat de zijbeuken bestreken kunnen worden door de nor male brandweermiddelen die desgewenscht het water toegevoerd kunnen krijgen door de pomn- installaties van het brandbeveiligingssysteem. De dakvlakken worden beschermd door daartegen Ier te spuiten, dat toegevoerd wordt door de sproeiers, die op regelmatige afstanden onder de dakvlakken zijn aangebracht. Ten einde den toe voer zekerder te stellen, wordt aan het leiding stelsel onder de dakvlakken water toegevoerd door een tweetal hoofdleidingen, die resp. aan de Noord en Westzijde van de kerk zijn aangebracht. De diameter van de hoofdleidingen is zoodanig, dat bij het in het ongereede raken van één dezer, de overblijvende de volle capaciteit heeft, die het ge sloten systeem vraagt. Met het schip van de kerk is ook de carillonkamer met gesloten sproeiers be veiligd. Buiten en behalve de beveiliging met het gesloten systeem zijn op den kerkzolder 8 brand- kranen aangebracht. De bedoeling is dat de nablus- schin-g daarmee eventueel zal worden verricht. De pompinstallatie is geplaatst in het Noordelijk gedeelte van den kelder, die gelegen is onder de Vleeschhal. Ten einde zelfstandig te kunnen wer ken, bestaat deze uit een benzinemotor met daar aan gekoppelde zelf aanzuigende centrifugaalpomp. De centrifugaalpomp heeft een capaciteit van 85 M3./uur bij 12 atm. Het blusdhwater wordt ont trokken aan een pompput, die ter diepte van 75 M. geboord is tussohen Vleeschhal en Groote Kerk. De capaciteit van de pomp is 85 M3. per uur. Een proefbemaling heeft uitgewezen, dat de pompput deze hoeveelheid met zekerheid gedurende langeren tijd kan leveren. De uitvoering van de alarminstallatie is zoodanig, dat drukvermindering in het leidingsysteem een optisch en aooustisdh signaal geeft in den centralen post van de brandweer. Daar aanwezig geschoold personeel begeeft zich naar de Vleeschhal en zet de installatie in werking. De pompinstallatie kan ook dienstbaar gemaakt worden ten behoeve der beveiliging van eenige in de nabijheid ligeênde openbare gebouwen. De Vleeschhal, het Raadhuis en de Hoofdwacht zijn alle in de onmiddellijke nabijheid gelegen en ge groepeerd om de Groote Markt, waaraan de kerk ook is gelegen. Eventueel kan ook het gemeentelijk archief, op grooteren afstand verwijderd, nog wor den bereikt. Aan de Noordzijde van de Vleeschhal Groote Markt-zijde) is een aftakking van het leidingsysteem gemaakt met een diameter van 12.5 c.M., welke hydrant veroorlooft dat door mid del van een opzetstuk met 6 slangen water ge geven kan worden. Ook een brandweerauto kan gekoppeld worden aan dit opzetstuk zoodat deze als tusschenstation kan dienen. Behalve de reeds genoemde alarmeeringsinstalla- tie is aangebracht een telefooninstallatie, waardoor contact verkregen is tusschen een 4-tal punten, gelegen op den zolder, met de pompruimte. De laatste staat op haar beurt in telefonische verbin ding met den centralen post. van de brandweer. In verband met het motorgeronk zijn de telefoons aangebracht in een telefooncel; de daarbij béhoo- rende bellen zijn door claxons vervangen. Onderschei dings teekenen voor hoofdcommissarissen van politie. Bij besluit van de secretaris-generaal van de departementen van justitie en van binnen- landsche zaken is bepaald dat in afwachting van nadere regelingen de hoofdcommissarissen van politie in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage voorloopig de onder- scheidingsteekemen, verbonden aan den rang van kolonel, mogen voeren, en de hoofd-com- missarissen in de gemeenten Utrecht, Gronin gen en Eindhoven die van den rang van luitp- nant-kolonel. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland. Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877 Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland: geeft niet al' leen, offert ook werkelijk Verkoopingen te Haarlem. -De uitslagen van de verkoopingen die Donder dag in het verkooplokaal „Het Notarishuis" te Haarlem werden gehouden, zijn als volgt: Dubbel winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning Lange Raamstraat 4 en Wol straat 1921, J. H. Lenselink f 3005. Huis met tuin Voorzorgstraat 4, F. A. Groen q.q., f 3730. Woonhuis met erf Dr. Leydsstraat 2, J. W. G. Anschütz q.q. kantoor J. W. G. Droste, f 5100. Huizen met afzonderlijk opgaande bovenwo ning Paul Krugerkade 11 zwart en rood, 9 zwart en rood, N.N., f 19.050. Huis en erf Oranjestraat 76, B. Bijnsdorp q.q. f 3705. Huis en erf Oranjestraat 77, B. Bijnsdorj q.q. f 3735. Huis en erf Teylerstraat 48, G. A. Hoogen« dijk f 3730. Winkel- en woonhuis met pakhuis en erf, Java- straat 1, D. de Vries q.q., f 6080. Huis en erf Reitzstraat 48, D. de Vries q.q., f 3710. Huis met afzonderlijke bovenwoning en erf, Barendsestraat 25 zwart en rood; M. M. van /1"°. f 3015. Huis met erf Potgieterstraat 49, hoek Hav* broekstraat, en een werkplaats met loods en erl Hazebroekstraat la. G. Rol f 7600. Huis met erf en tuin Middenweg 4, J. Koet sier f 6400. Huis met erf Spaanschevaartstraat 24, T. J. Stöpetie f 5010. Huis met erf, Klein Heiligland 92, opgehou den f 3000. POSTVERBINDINGEN MET JOEGO SLAVIë EN GRIEKENLAND VERBROKEN. 's- GRAVENHAGE, 10 April. In verband mvt den ingetreden oorlogstoestand tusschen Duitscli* land en Joego Slavië en Griekenland is de post verbinding met deze laatste landen verbroken. Poststukken voor deze landen worden niet meer aangenomen, resp. wanneer zij in de brievenbus sen worden aangetroffen aan de afzenders terug bezorgd. Voetbal De School voetbalwedstrijden. Het veertiende voetbaltournooi voor de Haarlemsche jeugd werd onder goede weersomstandigheden ingezet. Een vroolijk "zonnetje liet zich bijna den ganschen dag zien, al bleef de wind, vooral voor de toeschouwers, wat frisch. De belangstelling was voor den eersten dag niet kwaad. Zoo merkten wij op het Bloemendaalterrein der» Wethouder van Onderwijs der gemeente Bloemendaal, den heer Cassée op, die merkbaar genotgen vond in dit jeugdfeest. Nu. de jongens deden ook hun best, immers wte verloor, zou dit jaar niet in een verliezersafdeeling komen. En daarom zétten ze hun beste beentje voor. Er waren natuurlijk ook heel wat minder goede beentjes bij, maar het enthousiasme, waarmede de spelers zich in den strijd wierpen vergoedde veel gemis aan voetbaltalenten. Op het Bloemendaalterrein maakte de Vondelschool uit Aerdenhout. met haar pittigen, kleinen middenvoor den besten indruk. Bijzonder opvallend was de nederlaag van de kampioen van het vorig jaar, de J. P. Coenschool tegen de Anslijnschool, welke steeds een zeer bescheiden rol heeft gespeeld. Met den oneven goal zegevierde da Anslijnschool in het Noordersportpark. Jammer, dat enkele scholen niet goed hun programma lezen. Daarop staat uitdrukkelijk vermeld, dat met-op gegeven spelers niet mede mogen doen. Overtreding van dezen maatregel heeft den eersten dag twee scholen een dlsqualifieatic opgeleverd. De afdeelingen B en C leverden nog geen bijzondere ver rassingen op. De uitslagen waren: Afd. B: U. L. O. C I—Gymnasium 2 1—1 (Gymnasium wint met strafschoppen) H. B. S. A 3—Kennemer Lyceum 2 4—0 Dreefschool—U. L. O. A 2 7—0 U. L. O. B 2—2de H. B. S. B 2 1—0 H. B. S. A 2—Kon. Wilhelminaschool I 3—0 U. L. O. B. I—Gymnasium I 40 Afd. C: U. L. O. B 4—H. B. S. A 4 1—3 2de H. B S. B 4—Bronsteeschool 2 1—3 U. L. O. B 5—Bronsteeschool 3 1—3 A fed. E: Bosch en Hovensch. 2—Gem. Montessorischool 09 (Gem. Montessorischool wint.) Linschotenschool—School Buitenrust 3—2 Linnaeusschool—W. de Zwijgerschool 1—0 Prinsenschool—J. Ligthartschool 60 Teylerschool—2de Doopsgez. school 2de Doopsgez. gedisq. Spaarneschool—Dr. Kuyperschool 2I Neutr. Haarl. Montessorisch.—Nassauschool 0—10 -. Zeggelenschool—Crayeneslerschool 1—2 DreefschoolJulianaschool (Overveen) 01 VondelschoolDr. Bavinckschool 8—1 J. P. Coenschool—Anslijnschool 0—1 MarnixschoolP. H. v. d. Leyschool 00 (P. H. v. d. Leyschool wint) FühropschoolTetterodeschool 00 (Führopschool wint) i. Houtmanschool—Frans Halsschool 5—3 Mr. J. H. Thielschool—Rijksleerschool 1—7 Nic. Beetsschool—Floraschool 02 Lorentzschool—Mr. Bruchschool Mr. Bruchsch. gedisq. BornwaterschoolNoorderschool 30 Junoschool—Kon. Emmaschool 1—1 (Kon. Emmaschool wint) A. D. O.—D. H. C. OP ZONDAG 20 APRIL IN HET SPARTA STADION. Naar wij vernemen is de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van afdeeling 2 A. D. O.—D. H. C. thans definlief vastgesteld op Zondag 20 April in het Sparta- stadion. NED. VOETBALBOND. (onderafdeellng Haarlem). WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 12 APRIL 1941. ZATERDAGCOMPETITIE Afd. A: Johez—RCH, 3 uur, H. Drupsteen; Kennemer» land I—Telefonla, 3 uur, R. Honijk; SIZO—VGS, 4 uur, J. A. C. Krouwels Jr.; Kennemerland 2—ZSV, 3 uur, B. de Bruin; VEW-VVY, 4 uur. M. Bloemlnk Jr. Afd. B; VVRA—Johez 2, 3 uur, M. Paardebek Jr.: ETO— Kennemerland 3. 3 uur. J. Steffens; VGS 2—Kennemer land S. 3 uur. G. H. Hesselink Jr. ADSPIR ANTEN-COMPETITIE. In verband met. de Schoolvoetbalwedstrijden zijn sev» competitie-wedstrijden vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8