Uitgave van HAARLEM'S DAGBLAD en OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Duitsche troepen bezetten Belgrado Russisch-Japansch neutraliteitsverdrag Maandagmorgen 14 April 1941 Duitsch weermachtsbericht Pantserkorps rukte Zondagmorgen de stad binnen Duitsch-Italiaansche troepen rukken op langs de Noord- Afrikaansche kust Tobroek omsingeld. De haven Bardia ingenomen 15 Gewapende koopvaarders door duikbooten in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht BERLIJN, 13 April (IJ.N.B.) Het opper- hevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, hebben Duitsche troepen onder leiding van den kolonel-generaal Von Kleist vroeg in den ochtend van 13 April de Servi sche hoofdstad en vesting Belgrado uit liet zui den komende bezet, nadat op 12 April des mid dags een kleine S.S.-afdeeling der S.S.-divisic ..Reich" onder leiding van kapitein Klingen- berg uit het noorden over den Donau de stad was binnengedrongen en de Duitsche vlag had geheschen op het Duitsche gezantschapsgebouw. Bij de zuivering van het bekken van Laibach in het gebied rondom Agram zetten troepen van het Duitsche leger hun bewegingen systematisch voort. Bij Karlstadt hebben zij contact gevestigd met de Italiaansche strijdkrachten. Het aantal bij Agram gemaakte krijgsgevangenen bedraagt volgens de tot dusver ontvangen berich ten 22 generaals, onder wie twee commandanten van legercorpsen. 300 andere, officieren en 12.000 man. Bovendien werden ongeveer 100 stukken ge schut, 10 vliegtuigen, talrijke opslagplaatsen van munitie en benzine en een nog niet te overziene hoeveelheid infanteriewapens en ander oorlogstuig buit gemaakt. De Hongaarsche troepen hebben ten noorden van Dsijek en tusschen Donau en Thaiss een door braak bewerkstelligd door de vijandelijke grensver- sterkingen en rukken verder op. In Zuid-Servië is de opmarsch na het overwin nen van den plaatselijken weerstand van uiteen gedreven Servische troependcelen systematisch vol trokken. Het luchlwapen heeft in het zuidoostelijke ge bied ook gisteren voor den oorlog belangrijke doe len met het beste succes bestookt. Het vernielde op vliegvelden en in Herzegowina in totaal 39 vijan delijke vliegtuigen. In het gebied rondom Belgrado gelukte het trans port- en materitaaltreinen met neergeworpen bom men te vernielen en op marsch zijnde colonnes uit een te drijven. In den nacht van 11 op 12 April hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval op de rede van Salamis een vijandelijk koopvaardijschip van 4000 b.r.t. tot zinken gebracht en bomtreffers geplaatst op nog vier groote schepen. In de haven van den Pyraeus zijn twee benzinedepots, een electrische centrale en een molen met succes -gebombardeerd, terwijl een vijandelijk vliegtuig van het type Hur ricane werd neergeschoten. Andere Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben denzelfden nacht benzi nedepots en onderkomens van het vliegveld Venezia op het eiland Malta in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita liaansche troepen de omsingeling van Tobroek voltooid en met een stoutmoedigen opmarsch het aan de oostgrens van de C'yrenaïca gele gen steunpunt, de haven Bardia ingenomen. Bijzondere successen hebben de marine en het luchtwapen verworven in den strijd tegen de ravitailleerings scheepsvaart van het Britsche moederland. Duikbooten hebben in het Noorden en Midden van de Atlantische Oceaan en ten Westen van Afrika vijftien gewapende vijande lijke koopvaarders tot zinken gebracht met in totaal een inhoud van 75.922 brt. Zij beschadig den verder een groot koopvaardijschip zwaar. Verre afstandsbommenwerpers hebben op onge veer 400 K.M. ten Westen van de Orkneyeilanden een koopvaarder van 3800 brt. tot zinken ge bracht. Ten Z.O. van Harwich vertoonde een vrij groot koopvaardijschip nadat bommen neerge worpen waren, slagzij. In den afgeloopen nacht is door het luchtwapen aan den uitgang van het Kanaal van Bristol een koopvaardijschip tot zin ken gebracht, groot 5000 brt. Terwijl het ten Westen van Bedford en ten Z.W. van Cardiff met voltreffers twee groote koopvaarders zwaar be schadigde. Ten Westen van Milford-haven is een convooi met goed succes aangevallen. Andere aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht op haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust. Bij aanvallen op vliegvelden zijn verscheidene toestellen op den grond vernield en zijn langdu rige branden waargenomen. Bij een poging van den vijand om overdag naar de kust van het bezette gebied te vliegen hebben jacht toestellen een Engelsch jachttoe- stel van liet type Hurricane en luchtafweer een Oproep aan Servische regeering. Door den zender te A fir am. AGRAM. 13 April (D.N.B.). Door den zender van Agram is de Servische regeering en bevolking er opmerkzaam op gemaakt, dat iedere mishan deling der Kroaten of beschadiging van Kroati- schen eigendom gewroken zal worden. De Servi sche regecring werd zeer in het bijzonder opge roepen de soldaten en de Kroatische gezinnen die naar huis willen terugkeeren naar huis te laten gaan. Dc Kroaten moeten niet bevreesd zijn voor de dreigementen der Serven, zoo verklaarde de omroeper, aangezien voor iedere daad van geweld represailles zullen worden genomen. gevechtstoestel van het type* Bristol-Blenheim neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het luchtaf weergeschut nog drie vijandelijke vliegtuigen doen neerstorten. De vijand is Duitsch gebied niet binnengevlo gen. De totale verliezen van den vijand gisteren overdag en in den afgeloopen nacht zijn 46 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Luchtaanval op Malta. BERLIJN, 13 April (D.N.B.). In den ochtend van 13 April hebben formaties van het Duitsche luchtwapen de vliegvelden La Venezia en Luca op Malta aangevallen met vrij sterke strijd krachten. Met vele inslaande bommen werden de installaties in aanzienlijken omvang vernield. Voorts werden eenige vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Naar het D.N.B. verneemt kon een der Duit sche gevechtsvliegtuigen bij goed zicht een Brit- schen torpedojager doeltreffend bombardeeren. Er werd geconstateerd, dat een treffer van zwaar kaliber neerkwam op het achterschip van den Britschen oorlogsbodem. Vier Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Bij luchtaanvallen op ISederlandsch gebied. 's-GRAVENHAGE, 14 April. Jl. Donderdag avond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen eenige Engelsche vliegtuigen het Nederland. sche gebied binnen. Op verscheidene plaatsen in het land wierpen zij brand- en brisantbommen. De meeste dezer bomaanvallen waren zonder eenige uitwerking, daar de bommen op onbewoond land of in het water vielen. Öp één plaats echter werd een boerenhofstede door verscheidene brandbommen getroffen. Het gebouw brandde geheel af en acht koeien kwamen in de vlammen om. Op een andere plaats werd een boerderij beschadigd en een in de nabijheid liggende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan een fabrieksge bouw. Verscheidene woonhuizen werden door brandbommen licht beschadigd. Andere woningen en verscheidene boerderijen hebben glasschade ge kregen. In omgekeerde verhouding tot deze uitwerking van Engelsche aanvallen staan de zware verliezen, welke het Engelsche luchtwapen tegelijkertijd bo ven Nederlandsch gebied geleden heeft. Er wer den namelijk niet minder dan vier zware Engelsche bommenwerpers door den Duitschen luchtafweer neergeschoten. Twee dezer vliegtuigen hadden het grootste deel hunner bommenlast nog bij zich. Van de bemanningen dezer machines werden er negen bij het neerstorten gedood. De overige zeven man werden gevangen genomen. (A.N.P.) Decnschc gezant uit Washington teruggeroepen. Zonder machtiging onderhandeld over Amerikaansche steunpunten op 'Groenland. Het Decnsche ministerie van buitenlandsche za ken deelt, blijkens een D. N. B.-bericht uit Kopen hagen, het volgende mede: In telegrammen uit Washington wordt gemeld dat de Vereenigde Staten van Amerika na de uitbrei ding van de Duitsche oorlogszone tot Groenland sche wateren besloten hebben de bescherming val Groenland op zich te nemen en daar vloot- ei luchtbases in te richten. In deze aangelegenheid is volgens telegrafische rapporten van het Deensche gezantschap in Washington een overeenkomst on derteekend door den Amcrikaanschen minister van buitenlandsche zaken Huil en den Deenschen ge zant Von Kauffmann. Het aldus gesloten accoord heeft uiteraard geen volkenrechtelijke geldigheid, aangezien het tot stand is gekomen zonder dat de koning van Denemarken of de door hem be noemde wettige regeering daaraan heeft medege werkt of hoe dan ook er eenige kennis van heeft gedragen. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft er in een nota aan den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Kopenhagen tegen gepro testeerd dat de Amerikaansche regeering in een kwestie van de uitoefening van het souvereine recht van Denemarken op Groenland met den Deenschen gezant in Washington heeft onderhan deld. zonder dat deze krachtens zijn positie of door speciale machtiging bevoegd is geweest om voor de Decnsche regeering te onderhandelen. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft in, dezelf de nota er reeds onmiddellijk tegen geprotesteerd dat de regeering der Ver. Staten de in de overeen komst neergelegde plannen tot oprichting van mi litaire steunpunten op Groenland etc. verwezenlijkt. Tenslotte wordt er in de nota de aandacht op gevestigd dat cle gesloten overeenkomst zonder bin dend effect is voor Denemarken. Gezant Von Kauff mann is naar aanleiding van zijn optreden in deze aangelegenheid bij konikliik besluit teruggeroepen uit zijn functie van Deensch gezant in Washington, waarna hij opdracht heeft gekregen zich naar Ko nenhagen te begeven en de leiding der zaken over te dragen aan den gezantschapsraad Blechingsbcrg die als zaakgelastigde zal optreden. Paascliboodschap van den Paus. ROME, 13 April (D.N.B.) Paus Pius XII heeft op den Eersten Paaschdag een radiotoe spraak gehouden, waarin hij den katholieken in de geheele wereld een „hartelijk Paasch-Hallelu- jah" bracht. In dezen vreugdegroet. zoo zeide de Paus. mengt zich echter een gevoel van smart wegens het droevige schouwspel der volken tweedracht. Hij riep zijn hoorders op niet te ver zwakken in het gebed voor een vrede, die de eer van alle naties zou bewaren en voldoening zou schenken aan de levensnoodzakelijkheden van allen. „Moge God's zegen en kracht", zoo riep de Paus uit, „neerdalen op alle slachtoffers van den oorlog, op u, gij vluchtelingen, geëvacueer- den en naar andere landstreken verhuisden". De Paus besloot zijn radiorede met den apostoli- schen zegen voor hen. „die in vervulling van hun plicht te land, ter zee en in de lucht strijden en voor hen, die door den oorlog hard getroffen worden." Nieuwe regent in Irak gekozen. ISTANBOEL, 13 April (D.N.B.) De Iraksche nationale vergadering te Bagdad heeft den gevluch- ten vroegeren regent Emir Abdallah van den troon vervallen verklaard In zijn plaats is met algemeene stemmen onder grooten bijval als regent gekozen Sjerif Sjaraf, de vroegere gouverneur van den Hedsjas. Sjerif Sjaraf heeft deelgenomen aan den Arabi- schen opstand in den wereldoorlbg tegen den En- gelschen onderkoning Hoessein. Hij is verwant met koning Feisal. De minister van buitenlandsche zaken, Soueidi, heeft in een toespraak gewezen op de historische beteekenis van den ommekeer. Na de verkiezing is Sjaraf in het parlement verschenen om den eed van trouw op het koningschap, op het leger en de Iraksche natie af te leggen. In Bagdad heerschte groote vreugde. De vorming van een grondwettig kabinet is spoedig te verwachten. Dit kabinet zal in de plaats komen van het huidige overgangskabinet. Onderteekend door Matsoeoka en Molotof Eerbiediging van eikaars territoriale integriteit en onaantastbaarheid TOKIO, 13 April. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen heeft hedenavond een communiqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat een neutraliteitspact is gesloten tusschen Japan en de Sovjet-Unie. Het communiqué heeft den volgenden inhoud: De Japansche vertegenwoordigers, nl. de minister van Buitenlandsche Zaken, Yosoeke Matsoeoka en de ambassadeur, lt.-generaal Yosjitsoegoe Tatekawa en de Sovjet-vertegenwoordiger nl. de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof. hebben hedenmiddag om 3 uur te Moskou een neu traliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie ge sloten. De kern van het Japansch-Russische neu traliteitspact luidt als volgt: „Het Japansche rijk en de U.S.S.R., bewogen door den wensch tot versterking der vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen de beide landen bestaan, hebben besloten een neutra liteitspact te sluiten en zijn wederkeerig het vol gende overeengekomen. Art. 1 De beide hooge contractcercndc par tijen komen overeen de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen tusschen haar te handhaven en elkanders territoriale integriteit en onaantastbaarheid te eerbiedigen. Art. 2. In geval een van beide hooge contrac- teerende partijen het voorwerp wordt van mi litaire actie door een of meerdere derde mogend heid (-lieden), zal de andere partij gedurende de geheele periode van een dergelijk conflict de neutraliteit in acht nemen. Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht wor den van af den dag der voltrekking van zijn ratifi catie door de beide hooge verdragsluitende partijen en het zal geldig zijn voor een tijd van vijf jaar. In geval geen van beide hooge verdragsluitende par tijen het verdrag niet een jaar voor den afloop op zegt, zal het pact geacht worden automatisch voor de volgende vijf jaar te zijn verlengd. Art. 4. Het onderhavige pact zal zoo spoedig mo gelijk worden geratificeerd. De uitwisseling der ra tificaties zal geschieden te Tokio zoo spoedig zulks mogelijk is". Tegelijk met de onderteekenLng van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sovjet- Unie een gemeenschappelijke verklaring uitgege ven van de volgende strekking: de regeering van het Japansohe rijk en de regeering der U.S.S.R. eer biedigen, teneinde de vreedzame, vriendschappe lijke, tusschen haar bestaande betrekkingen te ver zekeren op de basis van den geest van het tus schen de beide landen gesloten neutraliteitspact, van de zijde van het Japansche rijk de territo riale integriteit en onschendbaarheid van de Mon- goolsche volksrepubliek en van den kant van df Sovjet-Unie de territoriale integriteit -n onschend baarheid van het keizerrijk Mandsioekwo. VERKLARING VAN KONOJE TOKIO, 13 April (D.N.B.) Naar aanleiding van het sluiten van het Japansch-Russische neutrali teitspact heeft Konoje een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: Japan heeft voor eenigen tijd bij het sluiten van het Driemogendhedcupact met Duitsehland en Italië ziin onveranderlijk be sluit bekend gemaakt, een uitbreiding van den oor log te verhinderen en den vrede in Oost-Azic te verzekeren. Spil van zijn buitenlandsche politiek is het driemogcndhedenpact Om dit voornemen te be reiken, was het van belang, dat Japan en Rusland als naburen hun vriendschappelijke betrekkingen versterkten. Konoje zeide verder: Hierdoor wordt tegelijker- :ijd de geest van het driemogendhedenpact ver sterkt. In deze overtuiging heeft de regeering se dert eenigen t ij cl met de Sovjet Russische regee ring onderhandelingen gevoerd met de bedoeling een principieele opheldering in de betrekkingen van Japan met Rusland tol stand te brengen. De onderhandelingen ziin met hei bezoek van Mat soeoka snel gevorderd en hebben geleid tot de on- derteekening v an het pact. Het is mijn vaste geloof dat het pact in dc betrekkingen tusschen de beide landen een historische beteekenis heef: en dat liet tot dc bevordering van den wereldvrede essentieel zal bijdragen. Tk twijfel niet. dat het pact lot grondslag voor een snelle oplossing voor de verschil lende tusschen beide landen hangende problemen zal dienen. Alle Japansche ochtendbladen leveren commen taar op het verdrag, met als strekking, dat het pact een nieuw tijdperk inluidt tusschen Japan cn Rusland. MATSOEOKA UIT MOSKOU VERTROKKEN. MOSKOU. 13 April. (D.N.B.) Dc Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. is hedenavond uit Moskou vertrokken op weg terug naar Tokio. Aan het station waren o.m. verschenen de Duitsche ambassadeur, gTaaf Von der Schulen- burg. de plaatsvervangende militaire attache, kol. Krebs. en de rlinlomatieke vertegenwoordigers «lor overige leden van het driemogendhedpnnact. Na een buitengewoon hartelijk afscheid van Matsoeoka van Stalin en Molotof en onder herhaalde hand drukken der staatslieden vertrok de trein tegen 18 uur Moskouschen tijd. 'HOOFowe een •SPOORWEGEN LANDGRENZEN |HËT NOORD GRIEKSCHE FRONT Italiaansch weermachtsbericht Aan het Albaansche front trekken de Italianen voorbij Ochrida. Bommen op Salamis. ERGENS IN ITALIC, 13 April (Stefani). Weer machtsbericht 310 luidt als volgt: De opmarsch van onze troepen over de Julische grens duurt voort. Een van onze snelle colonnes is Segna gepasseerd aan de Adriatische kust, bij haar opmarsch naar het Zuid-Oosten. Segna lig? voorbij Otovac, waar de vijandelijke weerstand is gebroken. Een tweede snelle colonne heeft bij Karlstadt de uit het Oosten komende Duitsche troepen ontmoet. In den sector van Zare hebben onze troepen met doeltreffender! steun van de luchtmacht Benco- vazzo bezet, waarbij honderden krijgsgevangenen werden gemaakt onder wie 80 officieren. Het eiland Ugliano is in onze handen gevallen. Onze gemotoriseerde troepen, die uit Albanië waren opgerukt, zetten hun opmarsch op vijande lijk gebied voorbij Ochrida voort. De zuivering rond het meer wordt voortgezet. Hier zijn dui zenden krijgsgevangen gemaakt, benevens een aanzienlijke hoeveelheid wapens en materiaal en verscheidene tientallen stukken geschut. In de zóne van Dibrano heeft de divisie Alpenjagers „Cuneense" ruim duizend krijgsgevangenen ge maakt onder wie twee generaals, benevens acht tien zware batterijen. Van het Gx;ioksche front niets bijzonders te melden. Te Sebenic hebben onze luchtformatics haven installaties en gemeerde schepen gebombardeerd, terwijl zij opnieuw de installaties der vlieghaven van Divulje hebben getroffen. Jachtvliegtuigen heb ben de jachthaven van Trau onder mitrailleurvuur genomen. Aan het Joego SlavischeAlbaneesche front zijn vijandelijke troepen, gemotoriseerde strijdmiddelen en ravitailleeringscolonnes met bommen en mitrailleurvuur bestookt. In Noord- Afrika hebben dc Duitsch-Italiaansche troepen den terugtrekkenden vijand achtervolgd en die is thans rond Tobroek omsingeld. Formaties van het Duitsche vliegercorps hebben de haveninrichting cn gemeerde schepen te Salamis gebombardeerd. Een stoomschip van middelgrootc tonnage werd tot zinken gebracht, terwijl nog vijf schepen ernstig werden beschadigd. De haveninrich tingen kregen zware schade. In den nacht van 11 op 12 April hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Rhodos. Gemeld wordt, dat er geringe schade is aangericht cn dat geen enkel slachtoffer is gevallen. In Oost-Afrika is een vijandelijke aanval op Giarso afgeslagen. BOMMEN OP SERA.TEWO. BERLIJN. 13 April (D.N.B.). Militaire doelen der stad Serajewo zijn, naar het D.N.B. ver neemt. hedenmiddag door gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen bij goed weer aan gevallen. Met voltreffers van bommen werden vooral in uitgestrekte troepenkampen tusschen station en stad groote vernielingen aangericht. Bij hun vertrek namen de bemanningen zware branden waar.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 13