Jiact Tlieuuxs JiittneaCand Voor hef eerst na dertig jaar de totalisafor DINSDAG 15 APRIL' 1941 H A A" R C E M'S D A G B E X D S Dr. Pavelitsj hoofd van don Kroatischen staat. Generaal Kvaternik zijn plaatsvervanger. Volgens berichten uit Agram aldus meldt Stefan! is dr. Ante Pavelitsj benoemd tot hoofd van den nieuwen Kroatischen staat, generaal Kvaternik tot plaatsvervangend staatshoofd en commandant van de Kroatische strijdkrachten en dr. Boedak tot premier. De omroep van Agram deelt mede dat generaal Kvaternik een Paaschboodschap heeft gericht tot het Kroatische volk. Daarin wenscht hij het ge- hik met den eersten vrijen Paschen en kondigt hij aan dat dr. Ante Pavelitsj zich reeds op Kroatischen grond bevindt. In een onderhoud dat dr. Pavilitsj aan een spe- cialen correspondent van Stefani heeft toegestaan heeft hij gezegd dat de Kroatische staat reeds 1000 jaar leeft en dat voor de verdragen van Versailles Serven en Kroaten nooit een gemeensehappelijken staat hebben gevormd. Het herstel der Kroatische onafhankelijkheid berust evenzeer op historische als op ethnische factoren. De beweging van het Pan-Slavisme had overal ter wereld de overtui ging gevestigd dat Kroaten en Serven slechts een volk vormden. Dat is echter niet juist, aldus Pa velitsj, want de Kroaten zijn geen Slaven maar al leen Kroaten. Het Kroatische volk is zeer werk zaam en productief. Het gebied is rijk, de staat be schikt over alle voorwaarden om liet volk een be hoorlijk bestaan te verschaffen. En dat wel in den zin van de nieuwe orde, geschapen door Hitier en Mussolini. Op het oogenblik van de proclamatie zijner onafhankelijkheid is Kroatië tot deze orde toegetreden. De opstandige beweging rustte van den aanvang af op autoritair en totalitair plan. De beginselen dezer beweging en de staat, die daaruit Is voortgekomen zullen de betrekkingen met- Duitschland en Italië kenmerken. Een oorlogscorrespondent heeft aan het D.N.B. een verslag gezonden over zijn onderhoud met ge neraal Kvaternik. Het onderhoud vond plaats in de dienstvertrekken van den generaal, terwijl het land buiten met witroode vlaggen was getooid en de bevolking geestdriftig de Duitsche troepen be jubelde, aldus deelt dit bureau mede. De gene raal droeg tijdens dit onderhoud de eenvoudige grijze uniform van den nationaal-revolutionnairen strijdhond. In een sterk gebruind soldatengezicht staan twee trouwe oogen. ,.U ziet in mij voor alles een kameraad van de glorierijke Duitsche weermacht". Met deze woor den noodigde hij mij uit plaats te nemen. Ik vroeg hem, welke opgaven hij zich gesteld had. In zijn antwoord ligt een strijdvaardige toon. ..Ik acht het mijn eerste taak om met alle politieke en econo mische middelen bii te dragen tot de overwinning van het Duitsche rijk". Ik vroeg hem verder, aldus de correspondent, wat of hii dacht van de stemming onder het Kroa tische volk. „Als echt zoon van -mijn Kroatische vaderland", zoo antwoordde generaal Kvaternik. „en als kind van het geliefde Kroatische volk, ken ik iederen polsslag, alle gevoelens en ieder streven van mijn volk en ik ben overgelukkig aan de Duitsche ka meraden de boodschap te kunnen sturen, dat nie mand op de wereld zoo trotsch is op de successen van de Duitsche weermacht als wij, Kroaten. Evenals door de eeuwen van ons verleden heen, zullen wij den Duitschers ook in de toekomst trouw met trouw vergelden. Wanneer ik thans reeds van de toekomst spreken mag, kan ik zeggen, dat het Kroatische leger zijn meest trotschen dag zal be leven. wanneer het weer schouder aan schouder onder Duitsche en Kroatische vlaggen voor het geluk zal kunnen strijden. Daarna vertelde generaal Kvaternik iets over zijn eigen verleden. „Twee jaar lang was ik ge ïnterneerd in de gevangenis en werd ik gemarteld. Alle tanden werden mij uitgeslagen. Toen ik ge boeid was werden politiehonden op mij losgelaten. Als man van 57 jaar werd ik bijna zestig kilometer van ren hoofdbureau van politie midden in den winter bij een koude van zestig graden over de bergen waar in het geheel geen wegen waren, ge- voex-d. Ook mijn vrouw en kinderen waren ge ïnterneerd. Ik mag zeggen dat ik de eerste ben, die in Kroatië voor de vriendschap met Duitsch land gestreden en geleden heb". Boinnirn troffen een krijgs- gevangenenbarak. 19 dooden, verscheidene gewonden. Naar het D.N.B. verneemt hebben in den nacht van 12 op 13 April Engelsche- bommenwerpers ge tracht de haven van Bordeaux aan te vallen. Mi litaire resultaten leverde de aanval niet op De Britsche vliegers kozen als doel een barakkenkamp te Souge, ten Westen van Bordeaux, waarin zien, zooals ook te Londen .bekend is. Fransche krijs gevangenen bevinden. Nadat liohtfakkels waren uitgeworpen, lieten de vliegers 20 tot ^5 brisant bommen'op het kamp vallen. Een bom trof een barak eii doodde op slag 19 krijgsgevangenen. Ver der -werden 22 Franschen zwaar en 14 lichtgewond. Duitsche hospitaalsoldaten boden onmiddellijk hulp Ook de kampbewoners hielpen naar beste k-achten. De opwinding onder de krijgsgevange- n -n over de handelwijze der Britsche vliegers is groot. Ook de bevolking van Bordeaux is zeer ver ontwaardigd over den aanval op het krijgsgevan genenkamp dat ver van elk militair doel verwij derd ligt, Drie misdadigers uit Sing Sing ontsnapt. Na scnsationccle klopjacht ingerekend. Het D.N.B. verneemt uit New York: Voor de eerste maal in de geschiedenis van de beruchte gevangenis Sing Sing zijn drie zware misdadigers er daar Maandagmorgen volgens een bericht van Aassociated Press in geslaagd te ontsnappen, waarbij zij een venijnig pistoolgevecht met de politie leverden. Drie gedetineerden overweldigden met. binnen gesmokkelde wapens in het ziekenhuis van de ge vangenis de cipiers, doodden er een en dwongen de anderen als gijzelaars mee te gaan. Zij kropen toen door een tunnel van vele honderden meters lengte die waterleidingbuizen en andere leidingen bevat, onder den gevangenismuur door naar bui- ten. Nadat de uitbrekers de gijzelaars In een onder- aardsche ruimte hadden opgesloten, renden zij naar het station, waar zij door een politieauto werden aangehouden. Een pistoolgevecht volgde, waarbij een politieman en een gevangene werden neergeschoten. De beide andere gevangenen snelden naar den oever van de Hudson en dwongen visschers met het pistool in de hand hen naar den anderen oever te brengen. Inmiddels werd de streek omsin geld door een reusachtig aantal manschappen van de staatspolitie en cipiers die de ontsnapten weer inrekenden. Twee der gevluchte gevangenen waren leden van een beruchte misdadigersbende die meer dan een half dozijn zware roofovervallen op haar kerfstok heeft. Italianen bezetten de Albaneesche stad Koritza. Stefani meldt dat de troepen van het Italiaansche negende leger de stad Koritza en omgeving weer hebben bezet. Mostar, de hoofdstad van het Joego-SIavische district Herzegowina. (Foto Stapf) Het Russisch-Japansch verdrag. Commentaar van de „Diplo". Het D.N.B. meldt: De te Moskou onder- teekende Japansch-Russische overeenkomst ver oorlooft de Japansche politiek, naar de „Diplo" verklaart, voort te gaan op den weg naar beveiliging van den vrede en naar voort zetting van zijn beproefde ordeningspolitiek. Vraagstukken, die jarenlang de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie .bedreigd, ja in gevaar gebracht hebben, als het standpunt van beide mogendheden tegenover het keizerrijk Mansjoekwo resp. de republiek van Buiten-Mon- golië, zijn door de verklaringen omtrent de weder zijdsche eerbiediging van de terrioriale integriteit en onaantastbaarheid van deze beide staten uitge schakeld als storende factoren in de Japansch- Russische betrekkingen. Bovendien zal deze overeenkomst, zoo schrijft de „Diplo" waarvan de tostandkoming reeds ge- ruimen tijd geleden van Duitsche zijde als toe te juichen gekwalificeerd was, een nieuwe zware teleurstelling vormen voor het streven naar uit breiding van den oorlog, zooals dit in den loop van dezen oorlog door de Angelsaksische mogend heden met positief, maar vor henzelf bepaald cate- strofaal resultaat aan den dag is gelegd. Het verdrag zou wel eens oorzaak kunnen zijn dat niet in de laatste plaats ook Washington zich weinig aangemoedigd voelt om ditmaal in het Verre Oosten een nieuwe nederlaag voor zijn prestige uit te lokken. „VAN DE GROOTSTE BETEEKENIS", ZEGT DE RUSSISCHE „PRAWDA". Uit Moskou meldt het (D.N.B.: In grooten op maak publiceert de „Prawda" den tekst van 't neutraliteitsverdrag en de Russisch-Japansche verklaring. Het blad wijdt aan het verdrag tevens een hoofdartikel, waarin het verdrag en de verklaring worden gekenmerkt, als „docu menten van de grootste politieke beteekenis", die een belangrijke stap voorwaarts naar de verbetering van de betrekkingen tusschen beide landen beteekenen. De regeeringen van beide landen hebben zich hierbij, aldus de „Prawda", laten leiden door het verlangen van bevestiging van vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen. Van groot gewicht is de verklaring, die de beide landen verplicht de onschendbaarheid van de Monogoolsche volksrepu- pliek en Mandsjoekwo te ontzien. Daarmede wordt een einde gemaakt aan allerlei kleine grensconflic ten die de rust verstoorden en aanleiding gaven tot voortdurende wrijving, niet alleen tusschen Mand sjoekwo en de Mongoolsche volksrepubliek, maar ook tusschen de Sovjet Unie en Japan-, DE JAPANSCHE PERS. De Japansche pers, zoo meldt het D.N.B. uit To kio, juicht het neutraliteitsverdrag eenstemmig toe en geeft blijkt van groote erkentelijkheid jegens Matsoeoka. De „Nitsji Nitsji" legt den nadruk op de beteekenis van het verdrag voor de status van Mandsjoekwo dat nu tot vriendschappelijke betrek kingen met Moskou komt, waardoor alle grens kwesties worden opgeheven. Het verdrag heeft ver strekkende beteekenis. Ten aanzien van het drie moge ndhedenpact heeft het een leemte opgevuld, doordat Japan thans evenals Duitschland .en Italië zijn betrekkingen met Moskou bij verdrag heeft ge regeld. Het pact van drie is dus opnieuw ver sterkt door nauwere betrekkingen tusschen Ja pan, Duitschland. Italië en de Sovjet Unie. Het pact beteekent verder veiligheid in het noorden, waardoor een versterkte druk op Tsjoengking. De „Asahi Sjimboen" schrijft dat het verdrag een niet-aanvalsverdrag is. „Wij achten het van historische beteekenis", aldus het blad. „Omdat wij gelooven, dat het leidt tot versterking van het pact van drie en ook een belangrijke stap voorwaarts is voor de diplomatie der spilmogendheden". De plaatsvervangende Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Ohasji heeft bijzonderheden en de voorgeschiedenis van het pact met Moskou medegedeeld. Naar in goed ingelichte kringen verluidt, zou het besluit om het tusschen Matsoeoka en Molotof uitvoerig besproken pact nog tijdens de aanwezig heid van Matsoeoka in Moskou te onderteekenen, op persoonlijk verzoek van Stalin genomen zijn. Stalin heeft zich bij het onderhoud met Matsoeoka beijverd voor een onmiddellijk sluiten van dit pact. waarop in Tokio telegrafisch om instructies werd gevraagd. Na aan den keizer rapport te hebben uitgebracht heeft minister-president Prins Konoje telegrafisch zijn toestemming gegeven, waarop het pact werd onderteekend. Ook in buitenlandsche kringen te Tokio heeft het sluiten van het pact grooten indruk gemaakt, als ook het feit dat Stalin bij het vertrek van Matsoeoka op het perron is verschenen. HULL OVER HET PACT. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft in een persconferentie op een commentaar op het Russisch-Japansche pact de volgende officieele verklaring afgelegd: De beteekenis van het pact tusschen de Sovjet- Unie en Japan met betrekking tot de neutraliteit, moet niet oversdhat worden. Dit verdrag maakt den indruk overeen te komen met de situatie die in wezen sedert eenigen tijd tusschen beide lan den bestaat. Derhalve vormt zij geen verrassing, ofschoon er twijfel bestond of de beide regeeringen haar al dan niet op schrift zouden stellen. Natuur lijk blijft de politiek van onze regeering ongewij zigd. Huil weigerde uiteen te zetten hoe de Ver- eenigde Staten de Russische erkenning van Mands joekwo beschouwen en verwees slechts naar bo vengenoemde verklaring. Op een andere vraag of de Vereenigde Staten beperkende maatregelen no pens Japan of Rusland overwogen, zei Huil slechts dat deze aangelegenheid nog niet besproken was. Ook weigerde hij, zoolang hij de aangelegenheid niet nader had bestudeerd, te zeggen of dit pact eenige uitwerking had op de Russisoh-Amerikaan- sche betrekkingen en op de handelsbesprekingen tusschen beide landen. Oproep aan Servische regeering. Door den zender te Agram. AGRAM, 13 April (D.N.B.). Door den zender van Agram is de Servische regeering en bevolking er opmerkzaam op gemaakt, dat iedere mishan deling der Kroaten of beschadiging van Kroati schen eigendom gewroken zal worden. De Servi sche regeering werd zeer in het bijzonder opge roepen de soldaten en de K"oatische gezinnen die naar huis willen terugkeeren naar huis te laten gaan. De Kroaten moeten niet bevreesd zijn voor de dreigementen der Serven, zoo verklaarde de omroeper, aangezien voor iedere daad van geweld represailles zullen worden genomen. Engelsche overval op Noorscli kustplaats je. Een Engelsche torpedojager is in den nacht van 12 op 13 April naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, ver ten Noorden van Tromsö een armelijk plaatsje van enkele hutten genaderd. De bemanning maakte zich meester van een Noorsch visscherijgebouwtje en ver nielde het. Nadat de bemanning de aanwezige voorraden had geroofd, stak zij het gebouwtje in brand en liet het in vlammen opgaan. Daar de weersomstandigheden niet veroorloofden dat ge vechtsvliegtuigen opstegen om dezen overval af te weren, kon de Britsche jager voor het och- tendgrauwen in volle zee ontkomen. Vroeger Hongaarsch gebied door de Hongaarselie troepen hezet. Gebied tusschen Donau en Theiss geheel bezet. Een D.N.B. bericht uit Boedapast deelt mede: Naar de Hongaarsche generale staf bekend maakt is het gebied tusschen den Donau en de Theiss geheel bezet. Hiermede is de verovering van Bastka, dat bij den vrede van Trianon moest worden afgestaan, voltooid. In de steden en dorpen bieden Servische benden Komitadji's aan de oprukkende Hongaarsche troepen nog tegenstand en mishandelden zij de Hongaarsche en Duitsche bevolking. Er zijn energieke tegen maatregelen genomen. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld dat het kustwachtschip „Fortuna" over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. (D.N.B.) President Roosevelt heeft, naar het D.N.B. verneemt, bij het Congres een aanvullende begroo ting ingediend ten bedrage van omtrent 728.7 mil- lioen voor het komende begrootingsjaar. Hiervan is omstreeks 289 millioen voor ihet luchtwaipen van het leger bestemd. Een Engelsch vliegtuig is, naar de Fransche bladen melden, midden in het dicht bij Vire ge legen plaatsje Saint Sévèr neergestort. Er ont stond een brand die vijf huizen vernielde. In een der huizen werden negen menschen onder de puinen bedolven en gedood. De beide inzittenden van het vliegtuig zijn verbrand. (D.N.B.) Uit La Linea wordt gemeld dat de ambassa deur van Groot Brittannië, vergezeld van zijn vrouw en een secretaris de grens heeft overschre den naar Gibraltar, waar zich de militaire en vlootattachés der ambassade reeds bevinden. Uit Nanking meldt het D.N.B.: Meer dan 20.000 man troepen van Ttjoengking, die al twee jaar een guerillaoorlog voerden in het grensgebied van de provincies Sjantoeng en Kiangsoe, zijn ge durende het week-end naar Nanking overgeloo- pen. De beide bevelvoerende generaals werden door Wang Tsjing-Wei ontvangen en verwelkomd. De Engelsclie troepen in Griekenland. Inscheping begonnen. Het D.N.B. deelt mede: Volgens gisteravond van Duitsche militaire zijde uit Griekenland ontvangen berichten be gint thans het Engelsche expeditiekorps i:i Griekenland reeds zich op talrijke plaatsen aan de Grieksche kust in te schepen. Het is typee rend dat dit niet slechts in de havens geschiedt, maar dat de Engelschen zelfs gewoon aan de kust als destijds aan het strand van Duinker ken zich aan boord begeven van de leege transportschepen die al dagen in de Grieksche wateren gereed liggen. Acht troepentransportschepen hebben naar Stefani uit Beiroet verneemt, geheel onver wacht hun ligplaats in het Suezkanaal ver laten en zijn naar de Middellandsche Zee, d.w.z. naar Griekenland, opgestoomd om de in de af- geloopen dagen door het Duitsche en Italiaan sche luchtwapen vernietigde of zwaar bescha digde schepen te vervangen. Hieruit is gemakkelijk de conclusie te trekken, zoo schrijft het agentschap Stefani verder, dat de verliezen van de Engelsche vrachtvloot door de luchtaanvallen der spilmogendheden waar schijnlijk zoo groot zijn geweest dat men het in Londen noodzakelijk oordeelde de naar rrie- kenland gestuurde Britsche troepen, den terugtocht naar het voorbeeld van Namsos, Andalsnes en Duinkerken mogelijk te ma ken en die in het onderhavige geval door de Grieken moet worden gedekt. Bloembollencultuur. Kortingen voor het Surplusfonds. De Nederlandsche Sierteeltcentrale heeft aan belanghebbenden medegedeeld, zoo lezen wij in het orgaan van Holland's Bloembollen- huis dat zij aan de bevoegde instanties heeft voorgesteld ten bate van het Surplusfonds de maximale korting van 24 pet. toe te passen op hyacinten, late tulpen en narcissen en 18 pet. op vroege tulpen. Over deze beslissing wordt opgemerkt: „We mogen gerust aannemen, dat het be stuur met dit voorstel gekomen is, nadat vooraf gaand overleg uitwees, dat haar geen andere weg open stond, zoodat dit advies haar zelf moeilijk moet vallen, wetend van nabij hoe groot de nood in ons vak is. Zij heeft blijkbaar de beslissende instanties hiervan niet kunnen overtuigen. Ook het drin gend beroep van de vakorganisaties, deze hooge kortingen die het kweekersbestaan onmogelijk maken dit jaar niet toe te passen, heeft geen gehoor kunnen vinden. Het kan niet anders of dit zal diepe teleurstel ling brengen aan allen die er bij betrokken zijn." Jubileum van den R.-K. Smeden- patroonsbond. Op 2den Paaschdag vierde de afdeeling Haarlem van den R.-K. Smedenpatroonsbond haar 25-jarig bestaan. De feestdag begon met een plechtige Heilige Mis om half 9 in de St Joannes de Deo. Daarna had in „De Leeuwerik" een feestelijk ontbijt plaats, na afloop waarvan de officieele hul diging van den heer G. Alders, die 25 jaar voor zitter was, plaats vond, alsmede van vier leden, die allen 25 jaar lid van den Bond waren. Aller eerst voerde de geestelijke adviseur Kapelaan J. Verhoeven, het woord, die o.m. zei dat de afdeeling Haarlem in de afgeloopen 25 jaar kranig gestreden heeft voor de sociale orde in haar kringen. De jubileerende voorzitter bracht hulde aan den heer C, Koop. die 25 jaar geleden den eersten stoot tot de oprichting in Haarlem gaf. Teruggaand naar het verleden sprak de heer Alders over den groo ten bloei, die de vakorganisaties bereikt hebben, alsmede de totstand gekomen prijzenregeling. Ver volgens wenschte de heer C. Koop. eere-voorzitter van den landelijken Bond den heer Alders geluk en sprak de hoop uit dat de jubilaris nog vele jaren mocht werken in het belang van de smedenpa troons. De heer J. Bakker, directeur van den Dioc. Hanzebond bracht den voorzitter hulde en vereer de hem met de zilveren medaille der R.-K. Mid denstands vereen iging. De heer Th. Hooy, voorzitter van de R.-K. Haar- lemsche Middenstand vereenigipg. zei o.m. dat de heer Alders steeds tegen den stroom van het eigen belang van den vakpatroon heeft opgeroeid. Na mens de vereeniging overhandigde de heer Hooy een fraaie vulpen. Tot slot overhandigde de heer A. Rekers den' jubilaris namens de leden van den Bond voor Sme denpatroons een radiotoestel. Vervolgens ging de voorzitter over tot de huldi ging van de vier andere jubilarissen, de heeren Felix. Asdonk, Honnebier en Joosten, die allen 25 jaar lid waren Zij werden geëerd met de medaille van verdienste. Gelukwenschen werden ontvangen van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en van de Inspec tie Rijksnijverheidsdienst enz. Persoonlijk kwamen o.m. gelukwenschen de heer H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel, de heer A. L. Hengeveld. directeur van de Ambachts school, S. Sytsma. Riiksnijverheidsconsulent. Th. Hooy, de heer A. J. C. Melchërs, deken van Haar lem, dr. C. Hentzen, geestelijk adviseur van de Ned. R.-K. Werkgeversvereeniging alsmede vele andere geestelijken en bestuursleden van diverse Middenstandsbonden en afdeelingen. VAN HET ZUID-OOSTELIJK FRONT. Een met zware bunkers versterkte berg in Griekenland werd door Stuka's met voor den vijand vernietigend gevolg bestookt. (Foto Weltbild) UJIII iiiimnffüg—in tg het nat en tochtig iS; beschermen (Adv. Ingez. Med.) Bij de rennen opDuindicht (Van een medewerker.) Zaterdag was ik nog even op het bureau van de Nederlandsche Harddraverij- en Renver- eeniging, waar reeds alles gekenmerkt werd door de komende gebeurtenis: de eerste paardenrennen in dit seizoen en het eerherstel van den totalisa- tor. En Maandag leek het erop, alsof geheel Den Haag in het teeken dezer evenementen stond! Het begon al bij de tramhalte op het hoekje van de straat, waar ik woon: met de grootste moeite wrong ik mij in lijn 7, welke vol zat met menschen, die, naar kleeding, uitrusting (kijkers) en gesprek ken te oordeelen, op weg waren naar Duindigt, de bekende Haagsche renbaan onder Wassenaar. Het gekke is echter, dat die lijn 7 heelemaal niet bij Duindigt komt, doch slechts een „aanloopje" is, uit een bepaald gedeeldte van de stad, tot de Was- senaarsche tram, die het monopolie heeft voor Duindigt-enthousiasten. Op het hoekje van den Bcnoordenhoutscheweg liep lijn 7 dan ook prompt leeg en eenige tientallen reizigers voegden zich bij de reeds vele andere tientallen, die daar reeds ongeduldig stonden uit te zien naar „de Wassenaar- sche". Doch toen deze laatste kwam, reed hij met treiterend gefluit voorbij. Niemand hoefde te vra gen waarom, want de aanblik van gevaarlijk- buitcn-de-tram-bungelende-menschen-op-de-tree- planken was welsprekend genoeg! Toen dat alles bij enkele volgende trams hetzelfde was, ben ik zoo verstandig geweest, eerst den verkeerden kant op te rijden: naar het beginpunt, en aldus is het mij, ten koste van benauwde oogenblikken, gelukt, Duin digt te bereiken. Naar ik later van een tramcontroleur vernam, zette „de Wassenaarsche" binnen den tijd van een uur ongeveer 1500 menschen bij Duindigt af.... Verder telde ik langs de Waalsdorperlaan de verbinding tusschen den straatweg en de terreinen van Duindigt zes propvolle geïmproviseerde rijwielstallingen. Tijdens de rennen sprak ik verschillende trouwe bezoekers der Haagsche paardensport-wedstrijden, doch ieder bleek ten zeerste verrast door deze massale belangstelling, van een zeer gemengd pu bliek. Ofschoon het weer allerminst aanlokkelijk was: het was grimmïg-guur, er stond een flinke wind en af en toe motregende het. De wederinvoe ring van den totalisator, waartoe voor deze wed strijden op Duindigt voor het eerst toestemming werd verleend, bleek dus reeds direct een éclatant succes. Er waren in totaal negen loketten om een „gokje" te wagen, doch indien er 27 waren geweest, dan zouden zij nog handen vol werk hebben gehad, om alle gegadigden tijdig te bedienen! Nu was het vrijwel steeds zóó, dat een groot aantal goklustigen niet meer aan de beurt kon komen, doch overvallen werd door het luiden van de bel, waarmede de start werd aangekondigd. Dan ontstaat er opeens een run naar de baan, want niemand wil iets mis sen van den prachtigen aanblik, dien een course tc zien geeft. Kostelijk is echter, zoodra een course is afgeloopen, het gedraaf terug naar het totalisator huisje, om voor de volgende ronde een nieuw gokje te wagen. Men kon aan den totalisator deelnemen a raison van een gulden of van een rijksdaalder door aan één der loketten een biljet te koopen met het num mer van de betrokken course en van het betrokken paard. Van het ingelegde geld wordt een bedrag van vijftien procent afgetrokken, waarvan 12',2 pro cent ten goede moet komen aan de paardenfokkerij, o.m. in den vorm van fokpremies voor winnende paarden. De overige 2!'2 procent mogen worden gebruikt voor de bestrijding van onkosten. Er zijn twee soorten van weddenschappen, n.l. die op het winnende paard en die op de geplaatste paarden. Bij de eerste soort wordt alleen uitbetaald op het paard, dat een course heeft gewonnen. Bij gelijke aankomst (dead-heat) wordt ieder der der eer ingekomen paarden als winnaar beschou Bij d veddenschappen wordt gewed, dat een paai .vinnaar, of als geplaatst paard door de finish gaat. Plaatsweddenschappen worden slechts aangenomen indien minstens vier paarden starten. Starten vier tot zes paarden, dan gelden de winner en het tweede geplaatste paard als plaats. Bij zeven tot elf paarden geldt ook nog het derde paard als plaats en bij twaalf en meer paar den ook nog het vierde. De ontvangen bedragen van de winweddenschap- pen komen in een pot; hiervan wordt 15 procent af getrokken en de rest wordt pro rata onder de win ners verdeeld. Bij plaatsweddenschappen ontvan gen de wedders, die gewonnen hebben, eerst hun inzet terug en daaraan wordt het overgebleven be drag na aftrek van 15 procent toegevoegd. Starten in één nummer meer paarden van den zelfden eigenaar, dan loopen deze paarden onder stalweddenschappen. Wint een onder stalwedden- schap loopend paard, dan gelden voor den totalisa tor alle onder deze stalweddenschap loopende paar den als winners. De bepalingen voor stalweddenschappen hebben alleen betrekking op win-weddenschappen, dus niet op de plaats-weddenschappen. Wordt een num mer in verschillerjde afdeelingen gesplitst, dan geldt voor den totalisator iedere afdeeling als een afzonderlijk nummer. De wedstrijden op Duindigt hebben het bewijs geleverd, dat de terugkeer van den totalisator, die dertig jaren noode werd gemist, waardoor de paardensport ernstig werd geschaad, een nieuwe periode van bloei voor deze prachtige en edele sport kan inluiden. Renbanen trekken te weinig be langstelling, als er niet gewed kan worden in een goed georganiseerden vorm. Dit is in de afgeloopen dertig jaren voldoende gebleken. De achteruitgang der belangstelling in dien tijd is funest geweest voor de paardenfokkerij, althans voor de fokkerij van dravers en volbloeds. De draverij en rensport toch hebber, groote be teekenis om de prestaties van de paarden te meten en als zoodanig zijn zij voor de fokkerij van be lang. De wederinvoering van den totalisator zal het mogelijk maken, groote prijzen bij de draverijen en rennen beschikbaar te stellen voor de beste prestaties en als gevolg daarvan zal zeer zeker de fokkerij dezer paarden in sterke mate worden aangemoedigd. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdag s avonds betaald te zij'n, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10