Haarlem's Dagblad De Duitsche troepen bezetten Belgrado Russisch-Japansch neutraliteitsverdrag De Duitschers op Egyptisch gebied. Solloem gevallen. Aanbesteding tunnelbouw Artikelen eng. 58e JAARGANG No. 17737 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor-Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 15 APRIL 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer 0.40Reclames /0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^4. Groentjes zie rubriek. Duitsch weermachtsbericht Pantserkorps rukte Zondagmorgen de stad binnen Duitsch-Italiaansche troepen rukken op langs de Noord- Afrikaansche kust Tobroek omsingeld. De haven Bardia ingenomen 15 Gewapende koopvaarders door duikbooten in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht Temidden van het moeilijk begaanbare berglandschap van Joogo-Slavië. Eet overzicht van het Lajenerom-dal bij Sattel Hribovce. (Foto Weltbild) BERLIJN, 13 April (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een speciaal bericht bekend ls gemaakt, hebben Duitsche troepen onder leiding van den kolonel-generaal Von Kleist vroeg in den ochtend van 13 April de Servi sche hoofdstad en vesting Belgrado uit het zui den komende bezet, nadat op 12 April des mid dags een kleine S.S.-afdccling der S.S.-divisic „Reich" onder leiding van kapitein' Klingen- berg uit het noorden over den Donau de stad was binnengedrongen en de Duitsche vlag had geheschcn op het Duitsche gezantschapsgebouw. Bij de zuivering van het bekken van Laibach in het gebied rondom Agram zetten troepen van het Duitsche leger hun bewegingen systematisch voort. Bij Karlstadt hebben zij contact gevestigd met de Italiaansche strijdkrachten. Het aantal bij Agram gemaakte krijgsgevangenen bedraagt volgens de tot dusver ontvangen berich ten 22 generaals, onder wie twee commandanten van legercorpsen, 300 andere officieren en 12.000 man. Bovendien werden ongeveer 100 stukken ge schut. 10 vliegtuigen, talrijke opslagplaatsen van munitie en benzine en een nog niet te overziene hoeveelheid ïnfanteriewapens en ander oorlogstuig buit gemaakt. De Hongaarsche troepen hebben ten noorden van Dsijek en tusschen Donau en Theiss een door braak bewerkstelligd door de vijandelijke grensv er- sterkingen en rukken verder op. In Zuid-Servië is de opmarsch na het overwin nen van den plaatselijken weerstand van uiteen gedreven Servische troependeelen systematisch vol trokken. Het luchtwapen heeft in het zuidoostelijke ge bied ook gisteren voor den oorlog belangrijke doe len met het beste succes bestookt. Het vernielde op vliegvelden en in Herzegowina in totaal 39 vijan delijke vliegtuigen. In het gebied rondom Belgrado gelukte het trans port- en materitaaltreinen met neergeworpen bom men te vernielen en op marsch zijnde colonnes uit een te drijven. In den nacht van 11 op 12 April hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval op de rede van Salamis een vijandelijk koopvaardijschip van -,4000 b.r.t. tot zinken gebracht en bomtreffers geplaatst op nog vier. groote schepen. In de haven van den Pyraeus zijn twee benzinedepots, een electrische centrale en een molen met succes gebombardeerd, terwijl een vijandelijk vliegtuig van het type Hur ricane werd neergeschoten. Andere Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben denzelfden nacht benzi nedepots en onderkomens van het vliegveld Venezia op het eiland Malta in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Ita liaansche troepen de omsingeling van Tobroek voltooid en met een stoutmoedigen opmarsch het aan de oostgrens van de Cyrenaïca gele gen steunpunt, de haven Bardia ingenomen. Bijzondere successen hebben de marine en het luchtwapen verworven in den strijd tegen de ravitailleerings scheepsvaart van het Britsche moederland. Duikbooten hebben in het Noorden en Midden van de Atlantische Oceaan en ten Westen van Afrika vijftien gewapende vijande lijke koopvaarders tot zinken gebracht met in totaal een inhoud van 75.922 brt. Zij beschadig den verder een groot koopvaardijschip zwaar. Verre afstandsbommenwerpers hebben op onge veer 400 K.M. ten Westen van de Orkneyeilanden een koopvaarder van 3800 brt. tot zinken ge bracht. Ten Z.O. van Harwich vertoonde een vrij groot koopvaardijschip nadat bommen neerge worpen waren, slagzij. In den afgeloopen nacht is door het luchtwapen aan den uitgang van het Kanaal van Bristol een koopvaardijschip tot zin ken gebracht, groot 5000 brt. Terwijl het ten Westen van Bedford en ten Z.W. van Cardiff met voltreffers twee groote koopvaarders zwaar be schadigde. Ten Westen van Milford-haven is een convooi met goed succes aangevallen. Andere aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht op haveninstallaties aan de Engelsehe Zuidkust. Bij aanvallen op vliegvelden zijn verscheidene toestellen op' den grond vernield en zijn langdu rige branden waargenomen. Bij een poging van den vijand om overdag naar de kust van het bezette gebied te vliegen hebben jachttoestellen een Engelsch jachttoe- stel van het type Hurricane en luchtafweer een gevechtstoestel van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het luchtaf weergeschut nog drie vijandelijke vliegtuigen doen neerstorten. De vijand is Duitsch gebied niet binnengevlo gen. De totale verliezen van den vijand gisteren overdag en in den afgeloopen nacht zijn 46 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Duitsch Weermachtsbericht van Maandag: Grootste deel van het Joego Slavisch leger verslagen. BERLIJN, 14 April. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In Joego-Slavië is het gros van de tegen de Duitsche troepen vechtende vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het bergland langs de Adriatische kust terug. Alleen op enkele plaatsen wordt nog tegenstand ge boden. Bij het achtervolgen van den ver slagen vijand werd de Save overschreden. Over de inneming van Belgrado wordt nog gemeld dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie van het Westen uit tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Noord-Griekenland ontwikkelen de opera ties zich volgens het opgestelde plan. Het lucht wapen ondersteunde ook op 13 April in hetv Zuid-oostelijke gebied de operaties van het leger door vernietigende aanvallen van afdee- lingeii jacht- en gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers op vijandelijke troepencolon nes in het gebied om Belgrado, alsmede op troe penconcentraties bij Ban ja Luka. Andere suc cesvolle aanvallen werden ondernomen op -vliegvelden in Midden-Bosnië, en in Herzegowi na. Aanvallen op militaire doelen in Serajewo veroorzaakten zware vernielingen en uitge breide branden in een groot troepenkamp en in spoorweginstallaties. In Noord-Afrika werd bij den verderen op marsch na een gevecht het fort Capuzo, alsmede het op Egyptisch grondgebied lig gende Solloem genomen. Duitsche duikbommenwerpers vernietigden bij een aanval op vliegvelden op Malta in den nacht van 12 op 13 April twee op den grond staande vijandelijke jachtvliegtuigen van type Hurricane en plaatsten een voltreffer op het achterste gedeelte van een Britschen torpedo jager. Gisteren werden het vliegveld Luca op het eiland Malta alsmede de haven La Valletta opnieuw gebombardeerd. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in een luchtgevecht boven het eiland een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. In het zeegebied om Engeland bracht het luchtwapen uit gewapende convooien in het St.- George Kanaal drie schepen met een gezamen- lijken inhoud van 28.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde twee andere groote koopvaardij schepen zwaar. Gevechtsvliegtuigen brachten in den afgeloopen nacht een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken en bombardeerden haveninstallaties aan de Britsche Zuidoostkust. Een duikboot bracht bij IJsland een Britschen hulpkruiser van ongeveer 10.000 b.r.t. tot zin ken. Twee patrouillevaartuigen schoten aan de Noordzeekust van zes aanvallende Britsche vliegtuigen er twee neer en beschadigden een ander vliegtuig zwaar. Jachtvliegtuigen scho ten bij Dover vier -versperringsballons omlaag. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts het rijksgebied binnen. Bij de gevechten in Zuid-Servië heeft .de commandant van een afdeeling pantserjagers, majoor Stiefvater. zich als commandant van een vooruitgeschoven afdeeling door persoon lijke actie bijzonder onderscheiden." (Voor een kaartje van Joego-Slavië zie men pag. 5.) BIJ LUCHTALARM VAN DE STRAAT Nog eens con waarschuwing van dc polilie. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons nog eens plaatsing voor een ernstige waar schuwing. In het helang van de veiligheid der be volking moeten de openbare wegen bij luchtalarm volledig worden ontruimd. Dit geldt ook voor tram- en buspassagiers, kortom -voor alles wat zich op straat bevindt. Verder wordt nog herhaaldelijk in de avonduren waargenomen, dat juist óp de gevaarlijkste oogen- blikken door inwoners ramen en deuren® worden geopend, waardoor lichtuitstraling naar buiten ontstaat, wat ook streng verboden is. De gages van Nederlandsche zeelieden in Engelsclien dienst. AMSTERDAM, 14 April. De commissaris voor zee- en binnenscheepvaart deelt het volgende mede: De Engelsehe regeering heeft den laatsten tijd door middel van het Nederlandsche Scheepvaart Comité te Londen de Nederlandsche zeelieden gedreigd met intrekking van den steun aan hun familieleden in dien zij weigeren verder in dienst van Engeland te varen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de betaling van steun aan familieleden van zeelieden in het bezette Nederlandsche gebied door de Duitsche overheid geregeld en ongestoord geschiedde. Tot dusver werden dan ook de gages van alle zeelieden aan de hier gevestigde familieleden door de reede- rijen uitbetaald. In de toekomst wordt nu echter zooals begrijpe lijk is deze uitbetaling aan familieleden gestaakt, indien vaststaat, dat de Nederlandsche zeeman in Engelschen dienst is of dat zijn schip in het belang van Engeland vaart. (A.N.P.) Amsterdamsche Ballast Maatschappij laagste inschrijf ster Heden is te Vclsen door ir. C. Woltorbcek hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, aanbesteed het maken van een gedeelte van de tunnel te Velsen, het maken van een bouwput van deze tunnels, het maken van aanvullings- en ophoogingswerken en het uitvoeren van bij komende werken. Ingeleverd werden zeven biljetten. Laagste inschrijfster was dc N.V. Amstcrdamsche- Ballast [Maatschappij te Amsterdam, voor f3.452.900. Verder werd ingeschreven door N.V. Ned. Beton Maatsch. „Bato", 's Gravenhage voor f 3.724.009, N.V. Öillen en Roozen en Betonbouw „Trio", Am sterdam vqor f 3.747.000, Hollandsche Beton- bouwmaatsch. 's Gravenhage voor f 3.875.000, Aan- nemingsmaatsch. „De Condor", Amsterdam voor f 3.960.000, N.V. Aannemingsmaatsch. v.h. H. F. Boersma 's Gravenhage voor f 4.490.000 Maatsch. „De Tunnel", Amsterdam voor f 4.728.000. WAT VERLOREN GING. Van den vroegeren mcrgelwand met zijn oude rots woningen in het Geuldal te Geulhem een der mooiste plekjes van Zuid- Limburg, die tengevolge van de afgravingen zijn verdwenen is nog slechts deze kale helling overgebleven. (Foto Het Zuiden) Onderteekend door Matsoeoka en Molotof Eerbiediging van eikaars territoriale integriteit en onaantastbaarheid TOKIO, 13 April. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen heeft hedenavond een communiqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat een neutraliteitspact is gesloten tusschen Japan en de Sovjet-Unie. Het communiqué heeft den volgenden inhoud: De Japansche vertegenwoordigers, nl- de minister van Buitenlandsche Zaken, Yosoeke Matsoeoka en de ambassadeur, It.-generaal Yosjitsoegoe Tatekawa en de Sovjet-vertegenwoordiger nl. de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, hebben hedenmiddag om 3 uur te Moskou een neu traliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie ge sloten. De kern van het Japansch-Russïs'che neu traliteitspact luidt als volgt: „Het Japansche rijk en de U.S.S.R., bewogen door den wensch tot versterking der vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen de beide landen bestaan, hebben besloten een neutra liteitspact te sluiten en zijn wederkeerig het vol gende overeengekomen. Art. 1 De beide hooge contracteerende par tijen komen overeen de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen tusschen haar te handhaven en elkanders territoriale integriteit - en onaantastbaarheid te eerbiedigen. Art. 2. In geval een van beide hooge contrac teerende partijen het voorwerp wordt van mi litaire actie door een of meerdere derde mogend heid (-heden), zal de andere partij gedurende de geheele periode van een dergelijk conflict de neutraliteit in acht nemen. Art. 3. Het onderhavige pact zal van kracht wor den van af den dag der voltrekking van zijn ratifi catie door de beide hooge verdragsluitende partijen en het zal geldig zijn voor een tijd van vijf jaar. In geval geen van beide hooge verdragsluitende par tijen het verdrag niet een jaar voor den afloop op zegt, zal het pact geacht worden automatisch voor de volgende vijf jaar te zijn verlengd. Art. 4. Het onderhavige pact zal zoo spoedig mo gelijk worden geratificeerd. De uitwisseling der ra tificaties zal geschieden te Tokio zoo spoedig zulks mogelijk is". Tegelijk met de -onderteekening van het pact hebben de regeeringen van Japan en de Sovjet- Unie een gemeenschappelijke verklaring uitgege ven van de volgende strekking: de regeering van het Japansche rijk en de regeering der U.S.S.R. eer biedigen, teneinde de vreedzame, vriendschappe lijke, tusschen haar bestaande betrekkingen te ver zekeren op de basis van den geest van het tus schen de beide landen gesloten neutraliteitspact, van de zijde van het Japansche rijk de territo riale. integriteit en onschendbaarheid van de Mon- goolsche volksrepubliek en van den kant van de Sovjet-Unie de territoriale integriteit °n onschend baarheid van het keizerrijk Mandsjoekwo. Verklaring van Konoje. TOKIO, 13 April (D.N.B.) Naar aanleiding van het sluiten van het Japansch-Russische neutrali teitspact heeft Konoje een verklaring afgelegd, waarin hjj o.m. zeide: Japan heeft voor eenigen tijd bij het sluiten van het Driemogendhedenpact met Duitschland en Italië zijn onveranderlijk be sluit bekend gemaakt, een uitbreiding van den oor log te verhinderen' en den vrede in Oost-Azië te verzekeren. Spil van zijn buitenlandsche politiek is het driemogendhedenpact. Om dit voornemen te be reiken, was het van belang, dat Japan en Rusland als naburen hun vriendschappelijke betrekkingen versterkten. Konoje zeide verder: Hierdoor wordt tegelijker tijd de geest van het driemogendhedenpact ver sterkt. In deze overtuiging heeft de regeering se dert eenigen tijd met de Sovjet Russische regee- ring onderhandelingen gevoerd met de bedoeling een principieele opheldering in de betrekkingen van Japan met Rusland tot stand te brengen. De onderhandelingen zijn met het bezoek van Mat soeoka snel gevorderd en hebben geleid tot de on derteekening van het pact. Het is mijn vaste geloof dat het pact in de betrekkingen tusschen de beida landen een historische beteekenis heeft en dat het tot de bevordering van den wereldvrede essentieel zal bijdragen. Ik twijfel niet, dat het pact tot grondslag voor een snelle oplossing voor de verschil lende tusschen beide landen hangende problemen zal dienen. Alle Japansche ochtendbladen leveren commen taar op het verdrag, met als strekking, dat het pact een nieuw tijdperk inluidt tusschen Japan en Rusland. Matsoeoka uit Moskou vertrokken. MOSKOU, 13 April. (D.N.B-.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. is hedenavond uit Moskou vertrokken op weg terug naar Tokio. Aan het station waren o.m. verschenen de Duitsche ambassadeur, graaf Von der Schulen- burg, de plaatsvervangende militaire attaché, kol. Krebs, en de diplomatieke vertegenwoordigers der overige leden van het driemogendhedenpact. Na een buitengewoon hartelijk afscheid van Matsoeoka van Stalin en Molotof en onder herhaalde hand drukken der staatslieden vertrok de trein tegen 13 uur Moskouschen tijd. Vijf dooden door luchtaanvallen. •s-GRAVENHAGE. 14» April. Gedurende de afgeloopen dagen sinds de laatste mededeelingen, vonden enkele Engelsehe luchtaanvallen plaats. Een aantal brisant- en brandbommen werden om laag geworpen. Benige woningen kregen schade. Van een spoorweg werd de bovenleiding bescha digd. In totaal werden helaas 5 burgei's gedood, 2 zwaar en 13 licht gewond. GAN.P.) HEDEN: 12 PAGINA'S (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) P. Gasus: Kleurenblind. pag. 3 Toto pag. 7 J. B. Schuil: Lily Orgodet pag. 3 J. S.: op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den edelsmid pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Van een medewerker: Voor het eerst na dertig jaren de totalisator pag. 6 Criticus over den wedstrijd V.S.V. Haarlem. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1