„FRANKEN" HALF OM" (iLit de Omstreken) N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-INRICHTING OORLOGSDADEN? MOLESTVERZEKERING H. W. VROLIJK Gewestelijke arbeidsbureaux wacht groote taak. tBucyecCifkeSiand H A" 'A REE EE S D' A 'G B E A B 2 HEEMSTEDE MEISJE OVERREDEN. Zaterdagavond reed het achtjarige meisje F. Pieters, wonende aan de Kerklaan. per rijwiel in de Lindelaan. Doordat het kind een boek in haar hand had. raakte zij haar stuur kwijt en reed tegen een paard, dat voor een groentewagen gespannen was. Het paard sloeg op hol, sprong over het meisje heen; liet kind viel en kreeg belde wielen van den wagen over het lichaam. Een dokter en leden van den Ongevallendienst verleenden spoedig hulp. Het meisje had verschillende wonden aan het hoofd, armen en beenen; ook waren eenige tanden uit haar mond ge slagen. Zij werd per ziekenauto naar de Mariastichtlng te Haarlem overgebracht. Het rijwiel was totaal vernield. Het paard kon spoedig gegrepen worden. PECH OP FIETSTOCHT. Zondagavond vervoegden zich aan het Politiebureau te Heemstede twee minderjarige jongens uit Den Haag, die een fietstochtje naar familie te Amsterdam hadden ge maakt en die wegens lekke banden niet verder konden. Na aan de familie kennis gegeven te hebben, verleende de politie hun nachtverblijf en een burger repareerde de rijwielen gratis. Zoo konden zij op tweeden Paaschdag des morgens hun reis voortzetten. OP AVONTUUR UIT Vrijdag waren drie jongens van 14 en 15 jaar met een vrachtauto meegereden van Rotterdam naar Amsterdam. Vrijwel zonder geld was er van genieten weinig sprake: na een zwerftocht terug kwamen zij Zater dagmiddag in Heemstede aan, waar zij zich aan het politiebureau vervoegden om reisgeld naar huis te vragen. Door de Heemsteedsche politie zijn zij des avonds nog op transport gesteld en aan de Rotterdamsche kinderpolitie overgegeven. ZILVEREN JUBILEUM Tweeden Paaschdag werd het feit herdacht, dat de heer H. P. van Gurp 25 jaren geleden in dienst trad bij het Tuinbouwbedrijf Carl van Empelen te Heemstede. Om circa 11 uur werd de jubilaris met zijn ecnt- genoote en kinderen (per auto van zijn woning ge haald en vond een huldiging plaats ten huize van den heer Carl van Empelen waar mede ter ver welkoming aanwezig waren zijn oud patroon de heer P. J. van Empelen en de geheele staf van personeel. Allereerst werd de jubilaris toegesproken dooi den lieer Carl van Empelen die hem dankte voor zijn ijver en toewijding in de afgeloopen jaren ge toond en vooral wees op de groote liefde wellce de jubilaris heeft voor zijn vak. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spreker hem een enveloppe met inhoud aan. Aan mevr. van Gurp werd een prach tige bouquet en een vaas orchideeën aangeboden. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den heer G. Boting die hem huldigde om zijn collegialiteit en die vooral memoreerde de goecle geest van samenwerking welke in het bedrijf heerscht. Spreker overhandigde hem namens het geheele personeel een prachtig schilderstuk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd dooi den heer P. J. van Empelen, waarna de jubilaris dankte voor de hulde hem gebracht en de wensch uitsprak dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf mag kunnen blijven geven. Nadat ververschingen werden aangeboden ging het gezelschap uiteen. De eigenlijke dag van het jubileum, heden, werd door deli jubilaris in huiselijken kring doorge bracht. TERAARDEBESTELLING MEJ. TH. DE GIJSELAAR. Zaterdagmiddag had op de Algemeene begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen mej. Th. de Gijsélaar, directrice van het lichtbeelden-instituut te Amsterdam. Terwijl de organiste het „Largo" van Handel speelde, werd het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen in de aula geplaatst. De heër J. Hovens Greve, president van boven genoemd instituut, zei dat hij 20 jaren met mej. De Gijsélaar had gearbeid, eerst in de liebtbeel- denvereeniging en daarna in het instituut. Hij had steeds veel resepet voor de wijze waarop zij haar werk verrichtte. «.Voor ons instituut is dit heengaan te vroeg geweest. Wij zullen haar altijd blijven geden- ken". Mevr. Midddelberg van AsselbergDe Koning schetste de vele aangename uren, die zij met de overledene had dorgebracht. In denzelfden geeest sprak ook mej. L. Verweij, een nicht van mej. L)e Gijsélaar. Daarna werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Koionel Wallaardt Sacré dankte namens de familie voor de belangstelling. HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) (Aclv. Ingèz. Med.) Vreest U schade SLUIT DAN EEN (Huizen - Meubilair - Koopmansgoed) MAKELAAR - TAXATEUR Hcussensstraat 16, Telcf. 23693, Haarlem. K(Adv. Ingez. Med.) HILLECOM Voetbal 3e klasse. HILLINEN—OOIEVAARS 2—0. Hilllnen kiest den wind mede, doch in den eersten tijd bezorgt deze harde wind. welke van doel tot doel staat, aan de thuisclub niet veel voordeel. Verscheidene kansen gaan door minder goed schieten verloren, -totdat na een klein half uur H. Scholte op fraaie wijze zijn club de lei ding weet- te geven. Na tien minuten verhoogt dezelfde speler op onhoudbare wijze de score. Het Hillinen-doel ontsnapt enkele malen nauwelijks aan de zeer snelle door braken der Hagenaars. Na de rust Is het spelpeil van Hillinen veel beter en zij heeft het spel geheel in handen. Ondanks den harden tegenwind zijn de doorbraken der Hillinen-menschen zeer gevaarlijk, maar de Haagsehe doelman geeft steeds in laatste instantie niet thuis. Toch hadden de Ooievaars voor hun harde werken wel een legenpunt verdiend, maar de verdediging plus doelman doen alle aanvallen te niet In de halflinie viel vooral het werk van Oudejans op. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen: K. Kool, Haarl.straat no. houten autostoeltje; D. v. Dijk, Molenstraat 35, bruinhondjê en zilve ren armbandje; P. van Lierop. Julianastraat 9, armbandje; Mevr. Burggraaf, Wilhelminalaan 81 een paar regenpijpen; Prins, Leidsehestraat 32, een langharige hond wit met zwart; E. Sandig, Jonkhr. Mockkade 15, nikkelen heeren armbandhorloge (br. bandje); K. van Deurloo, Hoofdstraat 63, Knip- kaart N.Z.H., S. v. d. Linden Haven 24, Heeren- armbandhorloge; T. v. d. Berg, Molenbuurt 27; 15 postzegels; L. de Heer, Beeklaan 20, Rijwiel- belastingmerk in étui; G. Jensen, Pr. Hendr.straat 8, lederen horlogebandje. Bij .de politie: bruin vest, blauwe muts, spring touw, huissleutel, bos sleutels, nummerbord auto H 6223D, rood wantje, heerenstrikje, bruine porte- monnaie met inh. blauw portemormaietje m. bon nen. HAARLEMMERMEER DE GEZONDHEIDSTOESTAND. Uit het verslag der Gezondheidscommissie blijkt, dat in 1940 in de gemeente zijn vorgekomen 28 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diphthiritis. De algemeene gezondheidstoestand der bevolking was bevredigend. AVONTUURLIJKE REIS VAN DRIE KNAAPJES. Drie jongens die in Hilversum op een vracht auto waren geklommen, moesten noodgedwongen meerijden tot Aalsmeer omdat de auto niet eerder stopte. Toen stonden zij daar met beschreide ge zichten. Omdat zij niet wisten hoe weer thuis te komen, werden zij nar het politiebureau overge bracht, war men zorgde dat de knapen wer bij hun ouders kwamen. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Bij den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst te Hoofddorp zijn eenige wijzigingen aangebracht. De vaste ordonnansen zijn er niet meer. Dit heeft tot gevolg, dat voortaan in geval van bominslag de sirene zal loeien om het personeel van de hulp diensten te waarschuwen en op te roepen. Dit ge loei beteekent echter eveneens dat ieder ander van de straat behoort te verdwijnen. Wordt daar aan geen gevolg gegeven, dan zal zeker proces verbaal volgen. Het alarmsein wil alleen leden van de verschil lende diensten oproepen naar de plaats waar zij worden verwacht. ZANDVOORT ZEEMEEUWEN I—BEVERWIJK 1 (3—2). Door een overwinning op Beverwijk wist Zee meeuwen haar plaats op de ranglijst .belangrijk te verbeteren en tevens Beverwijk vrijwel voor het kampioenschap uit te schakelen. Reeds 2 minuten na den aanvang gtaf de links buiten J. v. d. Bos aan Zeemeeuwen de leiding 10, dodh enkele minuten later was het Maenhout, die aan den anderen kant den bal over den uitloo penden keeper in het-net schoot. (11). Tegen het technisch goed spelende Beverwijk, dat met den wind in den rug speelde, had de verdedi ging van Zeemeeuwen geen gemakkelijke taak. Mede door het uitstékende werk van den keeper, gelukte het echter den stand tot de rust onveran derd te houden. Met den wind in den rug ondernam Zeemeeu wen enkele zeer goede aanvallen op hét doel der tegenpartij en na ongeveer 10 minuten gaf Karei Hendriks met een prachtig schot zijn club de lei ding. (2—1). Vol enthousiasme zetten de eZemeeuwen den strijd voort en 't gelukte den linksbuiten J. v. d. Bos den stand te brengen op 31. Intusschen had Beverwijk verscheidene goede aanvallen opgezet, doch verder dan .enkele cor ners brachten zij het niet. Kort voor het einde ge lukte het Maenhout op zeer fraaie wijze den achter stand te verkleinen tot 32. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN Zaterdag werden de eerste school voetbalwedstrij den op het Zeemeeuwen terrein gespeeld. School.B won met 50 van de Wilhelminaschool School D won met 21 van School C. DE PAASCHDAGEN. Het zonnige voorjaarsweer waarop rnen hier tijdens de Paaschdagen gehoopt had, is uitgeble ven. Het weer was guur en weinig aanlokkelijk om een uitstapje naar Zandvoort te maken. De bezoekers, die het toch waagden waren te tellen en de meesten lieten zich dor de kille regelvlagen spoedig weer verjagen. IJMUIDEN VISCHBERICHTEN. IJMUIDEN, 15 April. Tarbot 5.20—4.90, Tongen 5.503.70, Spering 0.57 alles, per k.g. Kabeljauw 98.50 per stuk. Zetschol 84, Kleine schol 7455.Pufschol 3621.Gr. griet 156—125. Middel griet 156—125. KI. griet 100— 85.—. Haring 94, KI. gul 73, Wijting 52—40.— Gr. schar 46—32.—, KI. schar 28—15.—, Puf- schar 10.505.alles per 50 k.g. Trawlers: IJM. 253 200 manden 42.56. IJM. 165 250 manden 6677.—. IJM. 418 275 manden 61.43. LJM. 29 200 manden 4779. IJM. 111 175 manden 46.47. Loggers KW 144 757.—, KW 89 1426.—. KW 36 3527. RESTANT BESOMMINGEN. Loggers: KW 91 f 1055; KW 2 f 1396; KW 20 f 1277; KW 58 f 1327; KW 32 £891; KW 173 f 1437; KW 175 f 608. SANTPOORT „TERRASVOGELS" GEHULDIGD. In afwachting van den kampioensfeestavond, vond Zondagmiddag in „De Weyman" eerf intieme huldiging plaats van het eerste elftal van „Terras vogels", dat op zoo'n kranige wijze het kampioen schap van de eerste klas der onderafdeeling Haar lem van den N.V.B. heeft behaald. Voorzitter De Wolf complimenteerde het elftal met het behaalde resultaat, gewaagde van den goeden geest, waarvoor hij aanvoerder Rob-ken een speciaal woord van dank bracht en overhan digde dezen een bloemenmand. Doelman Douma, die ook zulk een groot aandeel had in 't kampioen schap. bood hij een mascotte aan.. De secretaris van D.T.C. uit A'dam, met welke vereeniging destijds „Brederode" zoo men weet Ls „Terrasvogels" een combinatie van „Brede- rode" en „Kemphaan" reeds vriendschapshan den had aangeknoopt, -bood eveneens zijn geluk- wenschen en een bloemenmand aan. Spr. wensch- te „Terrasvogels" ook veel succes In den N.V.B. toe. De heer Bremerkamp sprak als „consul" van "het „Terrasvogels"-terrein. Deze spreker memoreerde van den goeden geest, welke, getuige het behaal de kampioenschap, ongetwijfeld in het eerste elf tal moest heerschen en van het idealisme, dat vele „Terrasvogels"-officlals, o.m. de (heeren De Wolf, Van Egten en Duin, bezielt. Op dezen weg voortgaande kan, aldus spr., ook In den N.V.B. succes niet uitblijven. De heer Butter complimenteerde het team als Santpoortsch ingezetene. Nadat aanvoerder Röbken namens alle spelers bedankt had, wees secretaris Van Egten er nog op, dat de lagere elftallen een voorbeeld aan het eer ste moeten nemen en dat de fusie een succes ls geweest. Inbeslagneming van radiotoestellen. 's-GRAVENHAGE, 15 April. Op grond van par. 1 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de strafbaarheid van overtredingen van militaire of politionairc maatregelen, mede in aanmerking ge nomen par. 1 der vei-ordening nr. 26 van 1941 over bijzondere veiligheidsmaatregelen op radio-gebied, verordent de commissaris-generaal, S.S. Brigade Führer Rauter het volgende: De in het bezit van Joden in Nederland zich be vindende radio-ontvangtoestellen gelden met om middellijken ingang als door de politie in beslag genomen. Als Joden gelden alle personen, die in den zin van par. 4 der Verordening 189 van 1940 Joden zijn of voor Joden te houden zijn. De radio-ontvangtoestellen moeten in onbescha- digden toestand binnen 14 dagen na de publicatie in de pers bij de gemeente-autoriteiten, waar de bezitter van het. radio-apparaat zijn woning en zijn zaak heeft, worden ingeleverd. Het herstellen van beschadigde apparaten moet op kosten van den be zitter geschieden. Handelingen in strijd hiermede worden bestraft. Mr. F. P. Guépin vijfde wethouder te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, heeft de regeeringscom- missaris van Amsterdam, de heer E. J. Voute, thans als vijfden wethouder benoemd mr. F. P. Guépin, die belast zal worden met de afdeeling Arbeids zaken. Mr. Guépin is lid van de assurantie-firma De Jong en Co. op de Keizersgracht. DIETSCHE ZANGAVOND Morgenavond zullen in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem voor de afd. Haarlem der Stichting „Noord-Nederland-Vlaanderen" Willem de Meyer en Wieske Aerts, de beide bekende propagandisten voor het Dietsche lied in Vlaanderen en van de jaarlijksche Vlaamsche Nationale Zangfeesten hier over komen vertellen. Zij zullen ook hun liederen komen zingen. Het brood voor dezen tijd! Krachtig Voedzaam Smakelijk Goedkoop 18 ct. p. 800. gram (vooral DUN SNIJDEN) bakt het, daarom is het goed (Adv. Ingez. Med.) Crematie Albert Hoolhorst. Op tweeden Paaschmiddag werd op het Crema torium te Westerveld het stoffelijk oversohot ver- ascht van den zestienjarigen Albert Hoolhorst uit Bloemendaal, die Donderdag bij een zeiltocht op den Westeinderplas op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomen. Voor deze plechtigheid bestond een zeer groote belangstelling, vooral van de zijde der leeraren en leerlingen van ihet Gym nasium. Toen de stoet het Crematorium naderde, speelde de heer George Robert op het orgel „Solvejg's Lied" van Grieg en toen de kist, die door talrijke bloemstukken gedekt werd, was opgebaard, trad eerst de heer G. van der Burch naar voren, om namens de ooms en tantes een afscheidswoord te spreken. Hij schetste 'het ontzettende leed, dat het gezin van de familie Hoolhorst getroffen lieeft door den plotselingen dood van den eenigen zoon, die zulk een goed karakter en veel vrienden had. Spreker wekte de beide zusjes op, -het leed van kun ouders zooveel mogelijk te verzachten. Mr. J. He il sprak namens de nichten en neven. Plij noemde Albert een echten eenvoudigen, Hol- landschen jongen, wiens onverwacht verscheiden zulk een groote ontsteltenis veroorzaakt heeft. „De ouders en zusjes zullen hem zeer missen, maar de nichten en neven ook. Wij zullen de beste herin nering aan hem bewaren." D r. C. S p o e 1 d e r, rector van het Gymnasium, richtte zich eerst tot de leerlingen van deze on derwij s-inrichting. Hij schetste de waarheid van de woorden, dat het leven is als een bloem des velds, die-plotseling afgesneden kan worden. „Deze treurige gebeurtenis is een ernstige les voor de jongelui; het leven is een kostbaar bezit, dat zij niet angstvallig laf vast moeten houden, maar dat zii met groote voorzichtigheid moeten bewa ren. En als zij die les ter harte nemen, dan zal deze plechtigheid op dien triesten Paaschdag een herinnering voor hun leven blijven." Spreker richtte zioh daarna tot de ouders. „Ik weet dat troostwoorden uw leed niet kunnen ver zachten, maar toch is er één ding, dat men u nim mer kan ontnemen. Dat is de herinnering aan een besten jongen met een zonnig karakter, vol vreug de en goedheid, dien gij eens hebt -mogen bezit ten. Het Bijbelwoord zegt: „Zalig zijn de reinen van hart". Welnu, uw jongen was rein van 'harte wij zagen van hem nooit Iets slechts of oneerlijks. Tot de ouders zei hij: „Ik weet, dat 'het de wil van Albert zou zijn, dat u nu flink -zult zijn en elkaar zult steunen en dat gij uw plicht zult ver richten voor de twee kinderen, die u nog gebleven zijn." De heer Robert speelde daarop „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" uit Psalm 103. De vader van den overledene dankte voor de. belangstelling en de sprekers voor hun hartelijke woorden. Terwijl de organist „Mein junges Leben hat ein End" van Sweelinck speelde, verlieten alle aan- Tk hoop dat dit u toch eenlgszins troosten mag." De heer K. d e B o e r sprak als vertegenwoordi ger van de buurtgenooten. Ook hij schetste den overledene als een besten, ridderlijken jongen, dien hij van zijn achtste jaar af gekend heeft, wezigeri zeer onder den Indruk het Crematorium. MatcTi vari" de KynologencTul) „Kennemerland". De heer J. A. C. Zillesen gehuldigd. Met medewerking van de Nederlandsche Welsh- Terrierclub en van de Nederlandsche Foxten- club heeft'de afdeeling Haarlem van de Neder landsche Kennelclub „Cynophilia" Zondag in de tuinzaal van het Concertgebouw een match gehou den, waarbij als intermezzo de huldiging plaats vond van den bekenden kynoloog, den heer J. A. C. Zillesen te Haarlem, die deze maand het feit herdenkt, dat hij veertig jaar deel uitmaakt van den Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland, indertijd mede op zijn initiatief opge richt. Mede door het min of meer feestelijk karakter, dat deze spontane huldiging aan deze bijeenkomst van kynologen gaf, werd de match, die door de kyno- logenclub „Kennemerland",,was georganiseerd, een succes, dat niet anders dan prettige herinneringen bij de talrijke aanwezigen en dan in het bijzonder bij den heer Zillesen 'en ,-zijn e'chtgenoote, zal ach terlaten. Nadat de heer en mevrouw Zillesen op het po dium hadden plaats genomen en de Barsois, Bou viers, Chow-Chows, Foxterriërs, Pekïhgeezen en hoe zij meer mogen heeten, tot zwijgen waren ge bracht, trad de heer Van Lier, voorzitter van den Raad van Beheer, naar voren om den heer Zillesen toe te spreken. De heer Van Lier'schetste, hoe de jubilaris in April 1901 den stoot gaf tot oprichting van een Raad van Beheer op Kynologisch gebied en veertig jaar zijn tijd, energie en kennis beschik baar heeft gestejd om zoo goed mogelijk de bei langen van de Nederlandsche kynologen en him rashonden te behartigen. Nadat-de heer J. L. J. J. Harms den heer. Zillesen in het bijzonder als vriend en raadsman met het merkwaardige jubileum ge luk gewenscht had, bracht de heer Van Wingerden, voorzitter van het Huldigingscomité in keurmees ters-terminologie de bijzondere hoedanigheden van den heer Zillesen naar voren. Aan het slot van zijn geestige toespraak overhandigde hij den jubi laris een geschenk onder couvert, dat aldus verzekerde spr. eensgezind en spontaan door kynologisch Nederland bijeen is gebracht. Nadat nog het woord was gevoerd door den heer Moolhuyzen, voorzitter van de kynologenclub „Amsterdam", door mevr. Timmerman namens de Societe Royal „St. Hubert" uit België, door den heer P. M. C. .Toepoel namens de Pers door. een. afgevaardigde van de kynologenclub „Friesland" en door den heer H. G. Rauwendal, secretaris van het Huldigingscomité, maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik het echtpaar Zillesen per soonlijk geluk te wenschen. Na deze plechtigheid vroeg de match met de onge veer zeventig ingeschreven honden de aandacht. Als keurmeesters traden op de heeren G. F Krebs D W. van Brouwershaven, J. W. Koeneman, J. L j' J. Harms en T. van Dijk. Nadat de keurmeesters hun moeilijke taak hadden ver richt. konden de volgende prijswinnaars bekend worden gemaakt: Beste hond van de match; de Welsh-terrler van den heer H. den_Hartigh -uit Rotterdam. Op één na beste hond van de match: Engelsche Setter van den heer j. a. C. Zillesen te Haarlem. Beste windhond van de match: de Barso van mevr Kloes—Mascini te Haarlem. Op één na beste windhond: de Greyhound van den heer B. P. van Amerongen. Beste Cocker Spaniel van de match: „Peterpan" van mej. Ankie van Roon. Beste jachthond van de match: „Roco Racer" van den heer J. A. C. Zillesen. Beste Bouvier: „Sstrid Santa van de Zaanhoeve" van mevr. J. M. Simonsz—Van Egmond. Beste Boxer van de match: „Check" van den heer Th i. M. Letschert. Beste Chow-chow van de match: „Sie Koo Biang" van- kennel „De Berenkuil". Beste hond der middelgroote rassen: de Poedel van den heer P. Bebelaar te Rotterdam. Beste-Airedale Terrier-van de-match: „HarTo"-van den heer H. Franzen. Beste laagbeenige Terrier van de mach: de Schtsche Terrier van den heer G. van der Heide. Beste Pekingees (tevens beste damashondje): „Sam's Son of Ladycross" van mevr. C. Eiffe uit Den Haag. Beste Japansche Spaniel: „Iyesano" van den heer J. A. C. Zillesen: Beste Welsh-Terrier, van een lid van de Welsh Terrier- club: „Lovely van Aardenburg" van den heer H. den Hartigh. Beste hond van een lid van „Kennemerland": de Engel- sChe Setter van den heer J. A. C. Zillesen. Beste Draadharige Terrier onder de 12 maanden: Monroe" van den heer j. Rijnbende. Beste gladharige Foxterrier onder de 12 maanden: .Tamara of Joy" van mevr. C. F. Gunckel—Dekking. Beste Foxterrier uit Overijssel: „Happy Beatrix" van den heer S. H. P. Rey, Beste Foxterrier uit Friesland: „Trixie"-van jonkvr. A. A. Ch. Hora Siccama. Beste zelfgedekte gladharige Foxterrier: „Tamara of Joy" van mevr. C, P. Gunckel—Dekkine. Beste draadharige Foxterrier: „Compact Master" van den heer M. J. Nout Winkelsluiting. Advies van de Haarlemsche Middenstands centrale. De Middenstandscentrale voor Haarlem en om liggende gemeenten zal na 18 April een definitief advies, zoo mogelijk in samenwerking met de Ka mer van Koophandel, samenstellen en de noodige stappen doen om de halve-dag-sluiting bij gemeen telijke verordening geregeld te krijgen. Zij zal adviseeren om de winkels in kleeding en schoeisel, cultuur, luxe en verzorging en diversen (rijwielen, motoren, tuinbouwbenoodigdheden enz.) zoomede de warenhuizen, bazars en eenheidsprij- zenwinkels, die vorengenoemde artikelen voeren, op Maandagmorgen tot 13 uur te doen sluiten.Voor con- sumptiebedrijven lijkt een uniforme halve dagslui ting nog niet te verwezenlijken. Het lijkt de commissie uitgesloten dat een wette lijk vervroegd avondsluitingsuur op korten termijn kan worden uitgelokt. Derhalve wordt volstaan met het advies aan vorengenoemde niet-consumptiebe- drijven om 18 uur, en aan consumptie- en overige bedrijven om 19 uur te sluiten. Op Zaterdagavond wordt alle winkels geadviseerd om 20 uur te sluiten. Aan alle winkels wordt geadviseerd om des Zon dags geheel te' sluiten wanneer niet te groote be drijfsbelangen worden geschaad. Mej. M. I. H. Bunge overleden. Naar wij vernemen is na een korte ongesteldheid op 39-jarigen leeftijd in Zwitserland overleden mej. M. I. H. Bunge. Mej. Bunge heeft zeer Vele gewonde Nederlandsche militairen aan zich verplicht toen zij in 1940 Huize Kareol ter beschikking van deze mili tairen stelde, die daar in rustige en mooie omgeving an hun verwondingen kunnen herstellen. Ongeluk te Haarlem. Een man door de duisternis misleid te water geloopen. Maandagavond tien uur werd uit het water van den Burgwal te Haarlem opgehaald het lijk van den 55-jarigen koopman A. H. M. Hij had een café verlaten en was op weg naar huis; door de duister nis misleid was hij te water, geraakt. Het lijk is naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 7 April tot en.met 12 April 1941, 3829 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijks straatweg 1024, Soendastraat 731, Zoetestraat 872, Kamperstraat 501, Teljlerplein 581, Voormalig Spaarndam 120. - (Onderstaande is reeds in-een deel van-onze vorigg oplaag opgenomen Arbeidsbemiddeling uitsluitend rijkszaak 's GRAVENHAGE, 11 April. Den lsten Mei a.s. zal voor de arbeidsbemiddeling in ons land een belangrijke datum zijn. Dan immers treedt de nieuwe organisatie van de arbeidsbemiddeling-,, waartoe in het najaar van 1940 het besluit werd genomen, in werking. Daarmede houden de ge meentelijke arbeidsbeurzen op te bestaan, om plaats te maken voor 37 over het geheele land verspreide gewestelijke arbeidsbureaux, die, hierin bijgestaan door 148 bijkantoren, onder leiding van het rijksarbeidsbureau voortaan de arbeids bemiddeling zullen verzorgen. Ieder gewestelijk arbeidsbureau is erop ingericht om met behulp van een aantal bijkantoren de be hoeften te peilen van het district, dat aan zijn zorgen is toevertrouw. Hoerdoor wordt reeds aan stonds een verruiming verkregen van de mogelijk heid tot plaatsing van werkzoekenden, doch er is meer: de arbeidsbemiddeling als sociaal instituut is bezig een aanzienlijke vernieuwing te onder gaan. Zij komt op eèn veel breederen grondslag te 'berüsteh err zal daardoor in het maatschappelijk bestel een meer ingrijpende functie gaan vervuld len dan in het verleden het geval was. Werk nemers en werkgevers beiden dienen ervan te worden doordrongen, dat deze nieuwe tak van rijkszorg hun- uitnemende diensten zal kunnen bewijzen. Eenerzijds zal de nadruk worden gelegd op een sterk levend persoonlijk contact met de werknemers, anderzijds zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de practische behoeften van het bedrijfsleven. Het hiervoor vereischte apparaat bevindt zich thans in vollen opbouw. Door medische keuring, psychotechnisch onderzoek en de inrichting van een arbeidsboek voor eiken werknemer zullen uitgebreide gegevens omtrent de werkzoekenden worden verkregen. Daarbij ligt het in de bedoeling om in onderscheidene beroepen en bedrijven de bemiddeling aan deskundige ambtenaren op te dragen. Zoo b.v. in de bouwvakken, den land en tuinbouw, metaalnijverheid, de textiel- en tabaksindustrie, den vrouwenarbeid, alsook bij de te werkstelling van jeugdige mannelijke arbeids krachten, die den. leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt. Hiermede zijn uiteraard zoowel de belangen van den werknemer als die van den werkgever gediend. Ook de bijzondere behoeften van het gewest zullen in het oog worden gevat, waarbij gelegenheid za.l bestaan de gewestelijke structuur van het bedrijfsleven in aanmerking te nemen en de bemiddeling bedrijfsgewijze te specialiseeren. Een aan elk arbeidsbureau te ver binden sociaal-economische afdeeling is belast met het verzamelen van de hiertoe benoodigde ge gevens, zoodat een uitgebreid materiaal beschik baar komt voor het nauwkeurig volgen van de ontwikkeling van het bedrijfsleven en als leid draad voor de practische werkzaamheid van het bureau. Door een geregelde uitwisseling der ver kregen gegevens zal voorts een omvattend en diepgaand inzicht worden bereikt in de Neder landsche arbeidsmarkt en haar behoeften. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat de gewestelijke arbeidsbureaux niet dadelijk bij hun inwerkingtreding tot volle krachtsontplooiing zul len "kunnen geraken. Daartoe is allerhand voorbe reidend werk noodig, tallooze gegevens zullen moeten worden verzameld en verwerkt, terwijl bok .het -vertrouwen dient te worden gewonnen van :degenen die door de arbeidsbemiddeling in BINNENBRANDJE. Vrijdagmiddag te 3.40 uur werd brand gemeld in het ketelhuisje van een melkinrichting aan de Kampervest te Haarlem.. Het bleek, dat het plafond boven den ketel vlam gevat had. De vlammen werden door de brandweer met een straal op de waterleiding gebluscht De geringe schade wordt door. verzekering gedekt. De bestrijding der Virus-ziekte. Verwijder zoo vroeg mogelijk aangetaste Narcissen. Professor van Slogteren, directeur van het labo ratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, schrijft in het weekblad voor bloembollencultuur dat naast de aanwijzingen van vroeger nu het positieve bewijs geleverd kan worden, dat het minstens drie soorten bladluizen zijn, die de ziekte kunnen overbrengen. Dit bewijs is een hoogst belangrijks stap voor de bestrijding van het virus-ziek in de Narcissen. Het wijst ons den weg waarlangs we de ver- spreding van het virus-ziek kunnen voorkomen. We wisten reeds door vroegere proefnemingen, dat vroeger rooien de besmetting beperkte. Daar in ons klimaat de bladluizen vooral tegenhet eind van het groeiseizoen der Narcissen in grooteren getale optreden, is de gunstige invloed van het vroege rooien hiermee verklaard. Tevens weten we nu ook, dat we partijen Narcissen, waarin uit breiding van de besmetting wordt gevreesd, niet op luwe tuinen moeten plaatsen. Vooral moeten we echter in het oog houden, dat de luizen op zich zelf geen besmetting overbrengen, wanneer ze niet eerst op virus-zieke Narcissen hebben geleefd. We kennen nu het gevaar van het slechts „uit- teekenen" van grijze planten, om ze eerst bij het rooien afzonderlijk te houden. Door ze vroeg in het seizoen, in Maart en April, vóór het verschijnen van de bladluizen, uit de partijen te verwijderen, kunnen we het gevaar van besmetting wegnemen. Doen we dit inderdaad, dan kan het telen van tuinboonen, aardappelen en andere gewassen, waarop deze luizen leven, en die we in onze cul tuur nu eenmaal voor wisselbouw of als tusschen- cultuur niet kunnen missen, geen gevaar opleve ren. Daarom nogmaals ons dringend advies, verwijder zorgvuldig alle door virus-ziek aangetaste Nar cissen uit uw partijen en doe het zoo vroeg moge lijk! HAARLEM, 12 April, Bevallen; 9 April: F.'G. NiemanDehksema, z. 10 Apr. A. W. C. MaasAlders, d„ M. Kammeijer— Strebe, d., J. G. van BolhuisWarreman, d., C. M. G. SuetersEijsbouts, d„ C. B. W. Terpoorten—, van Loon, d., S. C. Rumling-van Tatenhove, z., N. ten BroekeKoning, d. 11 April: J. M. Goe- dendorpKnoop, d., H. DirksWaterman, z., J". G. Kist—van Zonneveld, z„ H. Zuiver—Scholten, z., A. G. van BaakBurger, z. Overleden: 11 April: j. Hoeksema—Broekmeijer, j„ Hasselaersplein. C. Emmer, 80 j„ Ramplaan. M. J. A. Tholen, 84 j„ Hagestraat. T. JansSpan- heim, 51 j., Hof van Egmond. A. M„ 1 d., d. v. I, A. M. J acker, Junoplantsoen. -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2