Op Ontdekkingsreis Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving Kleurenblind. 4 Zfart vetyaét ïeut, BOU VY" H'h ctfte/i '/ï/èibpaJk 4 Aspirin Jiunst en £ettecen Lily Orgodet DINSDAG 15 APRIL' 1941' WOENSDAG 9 APRIL '194T 3 Het oude tolhek. Het oude hek van de tennisbaan in Groenendaal. (foto De Haas) Toen de Leïdschevaart nog niet geasfalteerd was en de Lourens Costerstraat de uiterste grens van Haarlem vormde, t toen over deze Leidsche Vaart bij de Zandvoort- gchelaan nog maar een smal bruggetje lag. toen er nog geen station Aerdenhout-Heemstede bestond, toen geen forens er nog aan dacht, zich te vesti gen in Heemstede Zuid, toen het landelijk tafereel nog tollen, tolboomen en tolhekken vertoonde toen strekte de wandeling van natuurlievende Haarlemmers meermalen* langs de Leidsche Vaart, die men afkuierde tot de Zandvoortsche laan, waar men rechts afsloeg om de schoonheid van den Aerdenhout te bewonderen of waar men links af sloeg om langs den Heerenweg weer huiswaarts te gaan. En daar waar de Zandvoortsche laan de Leidsche Vaart kruiste, stond het hek, waarvan hierbij een foto geven. Het bestond uit twee uit baksteen opgetrokken pilaren, die aan den kant Haarlem de wapens van deze stad en van Leiden vertoonden en waartusschen een stevig ijzeren hek ieder den doorgang verbood, die niet van plan was, hier tol te betalen voor zijn voertuig of zijn vier- beenig gezelschap. Bij een tol hoort een tolgaarder. De tollenaar, die hier de tolgelden in ontvangst nam had zijn woning achter het hek. Het huis was, als gebruikelijk, voorzien van een bord, waarop te lezen stond, hoe veel er voor de passage van een rijtuig, een koe, een paard, een varken of meer exemplaren van deze diersoorten verschuldigd was. En aangezien het ijzeren hek niet altijd gesloten behoefde te zijn versperde een houten slagboom bovendien den weg. Eeuwen lang heeft deze tol bestaan en in den ouden tijd zal Heemstede er wel profijt van hebben ge trokken. Want er was heel wat verkeer van Noord naar Zuid en omgekeerd en ook aan de Koediefs- laan had men de gebruikelijke wegversperringen, die een van de kenmerken van den aartsvaderlijken tijd vormden. Maar de nieuwe tijd kwam zijn eischen stellen «n gedoogde geen tolhekken meer en de landelijke omgeving hier werd forensenwijk en de .platte landspaden werden geasfalteerde wegenen J. VAN SCHOONHOVEN Accountant en Belastingadviseur. RECHTHUISSTRAAT IT. TELEFOON 22792 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Bloemen en beelden in het Haagsche Zuiderpark. Den Haag, dat reeds zoo rijk is aan bos- ichen, strand en duin, welke in de onmiddellijke nabijheid zijn gelegen, heeft ook nog parken en plantsoenen. Het grootste en fraaiste is wel het Zuiderpark, dat aan den zuidelijken kant van de stad is aangelegd en dat binnenkort in het mid delpunt van de belangstelling zal komen te staan. Op 16 April a.s. zal hier n.L een tentoonstelling worden geopend. Een tentoonstelling, welke voor ons land uniek genoemd kan worden door haar bijzondere karakter. Het Centraal Bloembollencomité heeft verleden Iaar aan de gemeente 's Gravenhage 500.000 bloem bollen geschonken, waarna het plan is gerijpt deze bollen in het Zuiderpark uit te planten. Derhalve zullen ongetwijfeld de eerstvolgende Weken niet alleen vele ingezetenen van den Haag teze tentoonstelling gaan bezichtigen, maar ver wacht wordt, dat ook velen uit de provincie een Uitstapje naar 's Gravenhage zullen maken om dit schouwspel van prachtige kleurencombinatie in •en andere omgeving gade te slaan dan gewoon lijk, want niet alleen dat er buiten de andere aantrekkelijkheden welke het park biedt, bloe men te zien zullen zijn, doch ook zullen een aan tal beeldhouwwerken op verschillende punten wor den opgesteld en het effect nog grooter doen lijn. De tentoonstelling, welke den toepasselijken naam „Bloemen en beelden" heeft gekregen, is door samenwerking tusschen het gemeentebestuur van 's Gravenhage, het Centraal Bloembollen comité te Haarlem en de Vereen, voor Vreemde lingenverkeer ,,"s Gravenhage" tot stand ge komen. Door de koude nachten in de laatste weken is het ontluiken eenigszins vertraagd, zoodat de ope ning van de tentoonstelling, welke aanvankelijk op 9 April was bepaald, tot 16 April moest worden uitgesteld. Meer dan 50 werken van oudere en jongere beeldhouwers zullen met medewerking van dr. H. E. van Gelder en dr. G. Knuttel Wzn., resp. oud-directeur en directeur van het Haagsche ge meentemuseum, een plaats krijgen. Dit is tevens voor de eerste maal, dat beeldhouwwerk op zoo groote schaal op een dergelijke tentoonstelling wordt geplaatst. De tentoonstelling welke geopend blijft tot eind Mei, zal steeds een ander aanzien vertoonen. Het half millioen narcissen, tulpen en hyacinten bloeit n.l. niet tegelijk. De collectie is bovendien later nog uitgebreid met 160.000 anemonen en ranonkels, zoodat men meermalen een bezoek kan brengen en dan toch steeds wat anders ziet. In begin Mei zal voorts het openluchtheater wor den geopend, dat plaats biedt aan 2000 bezoekers. Hier zullen muziek-, zang- en turnuitvoeringen worden gegeven, waarvoor reeds besprekingen gaande zijn. 1 zoo scheen de tijd voor het Leidsche tolhek aan de Zandvoortsche laan te zijn gekomen en het wach ten scheen op den slooper en de puinschuit. Doch gelukkig leeft de zin voor het verleden in Heemstede. Wel werd het hek afgebroken, maar elders in de gemeente weer opgetrokken en als ge straks in Groenendaal, den onvolprezen lusthof, wandelt en in de buurt van het Ververschingshuis belandt is het een kleine moeite, het oude hek nog eens te gaan zien, dat naast deze inrichting is her bouwd en den toegang tot de tennisbanen afsluit. Waarmede ge dan tevens de verklaring hebt waarom men tot een Heemsteedsch tennispark ge raakt door een poort, die de wapens van Haarlem en Heemstede draagt. SPOORWEGDIEFSTALLEN TE ROTTERDAM OPGELOST. De Rotterdamsche politie heeft na maanden lange nasporingen een groot aantal spoorwegdief stallen weten op te lossen. Niet minder dan elf mannen werden in verband heirmede aangehou den. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk van maten en gewichten in 1941 voor het gedeelte der gemeente, vóór 1 Mei 1927 uit makende de gemeente Spaarndam, zal plaats heb ben op Woensdag 16 April van 1316 uur en op Donderdag 17 April van 9/12 en van 1316 uur in een der lokalen der Spaarneschool, Pol no. 18, aldaar. Manufacturier maakte 300 tot 400 procent winst. Op grond van ingekomen klachten heeft dc inspecteur voor de prijsbeheerschin-g te Arnhem, in samenwerking met de gemeente-politic, een onderzoek ingesteld bij verschillende manufactu rers te Nieuwleusen O.L Bij enkele manufactu riers werden kleine overtredingen geconstateerd wat de verkoopsprijs der goederen betreft. Een winkelier, B. A. van M. echter,, verkocht zijn ar tikelen naar uit 'het onderzoek bleek, met 300 tot 400 procent winst. De man had voor ongeveer 20.000 gulden in voorraad. Deze geheele voorraad werd in beslag genomen, terwijl de winkel van van M. gesloten werd. Zijn textielvergunning werd voorts ingetrokken. Bovendien is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Opgravingen te Rotterdam hebben succes. De opgravingen welke te Rotterdam onder leiding van den archeoloog J. G. N. Renaud plaats hebben, hebben succes gehad. Op het terrein in het verlengde van de Oude Hoogstraat 'hebben de opgravingen naar het slót Bulgersteyn thans tast bare resultaten gehad. In een proefsleuf zijn res ten van heel oude muren te voorschijn gekomen. Het metselwerk hiervan is niet allemaal uit het zelfde tijdperk. Het meeste dateert waarschijnlijk uit de 14de eeuw en men koesterdt de verwach ting, dat het geheele complex blootgelegd zal kunnen worden. Er is vrij veel schervenmateriaal opgegraven, dat hoofdzakelijk uit de 14de, 15de en latere eeuwen dateert. De opgravingen worden in tensief met tachtig man voortgezet. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt hedenavond een vergade ring in hotel Lion d'Or te Haarlem. De heer A. Meilink spreekt over het onderwerp: ..De groote invloed van de kleinste hoeveelheden der elementen bij de bemesting". van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877 Stort op 5553 of 877 Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk „Liefdadigheid is een oud-vaderlandsche deugd. Ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen." (Van het Dccnschc eiland Linofjor den wordt bericht dat alle ongeveer 200 bewoticrs aan totale kleuren blindheid lijden en slechts in staat zijn witgrijs en ztvart te onder scheiden.) Er zijn tal van wondre dringen In dit aardsche tranendal, Is 't met die Linofjordelingen Niet een wonderlijk geval? Zoo aan kleurenblindheid lijden, Zoo totaal en zoo massaal, Wit, grijs, zwart slechts onderscheiden, En niet een, maar allemaal; Nou, je bent geneigd te zeggen, Wel wat al te grijs-is dit, Dus 't is goed om vast te leggen: 't Wordt bevestigd, zwart op wit. Stel u voor, niets te aanschouwen Van 't gekleurd natuurlijk schoon, Van al 't groene en het blauwe, Om te rillen is 't gewoon. Om nou maar eens iets te noemen, Geen zonsop- of ondergang, Geen gekleurde pracht an bloemen, Geen frischroode kinderwang. 't Ei op 't eiland heeft een dooier, Maar 't is wit van schaal tot hart, Wellicht zien zij, dat 's nog mooier. Wat wij geel in 't ei zien. zwart. En nu kunt u wel beweren: Ach, 't is net hoe je 't beziet. Wat niet weet zal ook niet deeren. Maar wat mist dat volkje niet. Hoe eentonig wordt het leven In den waren zin van 't woord, Als de kleur erin verweven, Niet ons oog en hart bekoort. U en mij niet kleurenblinden Schenkt het leven volop kleur, Al kan men veel grauwheid vinden En al stelt het vaak teleur Laat Limfjorden ons weer leeren: Zoek de kleur op elk gebied, Weet haar grondig te waardeeren En wees blij dat gij haar ziet Heb niet enkel oog voor 't grauwe v Dat gij in het leven vindt, Wees in 't schouwen en beschouwen Niet vrijwillig kleurenblind. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 15 OP 16 APRIL 1941 van 20.40 tot 6.41 Maan op 16 April op 1.17 Maan op 16 April onder 10.15 (Adv. Ingez. Med.) in de arbeidssfeer van... Wanneer ge de werkplaats van den bekenden edelsmid Leo Brom te Utrecht betreedt om te zien, hoe ver het staat met het gevelbeeld voor de nieuwe schouwburg de nieuwe schepping van den Hilversumschen architect Dudok dan wordt ge even verdoofd door den rhythmischen en daverenden roffel van ontelbare hamers Want hier wordt een oud en edel ambacht be oefend: het dryven in metaal. Hier wordt met andere wooorden geboetseerd met den hamer in vlakke platen worden builen en welvingen ge klopt en groeien langzaam bepaalde vormen. Op deze wijze schept Leo Brom thans ook het beeld van de muze van ruim 2 meter hoogte, dat met een fijn lauwertak je in de eene en een masker in de andere hand straks tegen het teere pastelwit van de gladde schouwburgwand een bijzonder symbool zal vormen. Daar tusschen allerhand werktuigen liggen de verschillende onderdeelen van het beeld grillig verspreid.het is een chaos van armen en beenen. een stuk rompergens verdwaald temidden van een stilleven van hamers en ponsen ligt de kop, de groote leege oogen naar den bezoeker gericht. „Ik had het beeld ook kunnen gieten.... dat zou eenvoudiger en ook een meer gebruikelijker weg geweest zijn", zegt de edelsmid, „maar deze werkmethode is mijn liefhebberij. Het is de mooiste vorm van-metaalbewerking, die zich denken laat. Maar tevens ook de moeilijkste". Een der gezellen neemt een been van het beeld, en plaatst het op een z.g.n. staak. De hamer slaat op den beitel: de vorm van de knie met zijn ron ding en fijne welvingen wordt te voorschijn ge klopt. Overigens heeft de edelsmid in alles tenslotte de laatste hand: hij is de man, die de fijne accenten aanbrengt en slechts de ruwe vormgeving overlaat aan zijn helpers. Het op deze wijze boetseeren en vormen van een vrouwenfiguur stelt zeer bijzondere eischen. De beeldhouwer heeft bij zijn werk tenminste nog „hou vast" aan het blok steen, waaruit hij zijn vormen te voorschijn hakt, doch hier wei-kt men bij wijze van spreken in de ruimte.... alles „verglijdt" het materiaal is onwilliger en wispelturiger En toch is deze kunstvorm niet nieuw, al is hij dan ook in Nederland geheel op den achtergrond geraakt en bijna vergeten De ^e helft van de 17e eeuw beleefde het drijven in metaal in Italië een periode van grooten bloei en ook Duitschland heeft gedurende den Baroktijd veel edelsmeden gehad, die het „beeldhouwen" met den hamer goed verstonden. De befaamde Quadriga op het Bran denburger Tor te Berlijn is ook een gedreven beeld. Zei niet Vondel reeds over dit oude kunst ambacht: In weerbarstige metaelen Te drijven, beelden uit te haelen Zoo schoon als 't oogh geschapen zagh Dat wijkt niet voor Apelles gaven". Het is duidelijk, dat het Utrechtsche gevelbeeld alleen gaaf kan worden door geduld, nog eens ge duld en een bijzondere vakkennis. De heer Brom, die alles zoo rustig en afgewogen doet, weet, wat het zeggen wil, geheel in een werkstuk op te gaan. Het moet langzaam groeien en met wijs overleg.... de romp, de beenen, de armen, alles afzonderlijk. Hij toont ons een opgerold stuk plaatkoper; dat is een arm in wording. Dé sluitlijn wordt voorzichtig dichtgelascht en dan is het woord aan de hamers., „Eerst maak ik een krabbeltje op papier", ver telt hij ons, om dan te spreken van de verdere voorbereidingen, waaruit blijkt, dat hij zichzelf niet gemakkelijk gemaakt heeft. Alleen door een degelijke voorbereiding kan iets goeds ontstaan, schijnt zijn levensdevies te zijn. Na het eerste ruwe ontwerp kneedde hij de figuur in was, om deze vervolgens op ware grootte te teekenen. De vol gende étappe leidde naar het zagen van de figuur in hout. Samen met den architect wandelde men toen naar den schouwburg om te zien, hoe 't beeld aan de gevel het „deed". Het zou immers toch heel goed mogelijk kunnen zijn, dat de vrouwenfiguur met de warrelende haren en soepel-gelijnde houding toch in zekeren zin ter plaatse een ver keerd accent bracht Maar dit bleek niet het geval: de heer Dudok was er ook erg tevreden over en dus werd be sloten, de muze in dezen vorm uit koper te drij ven om het beeld later met zuiver bladgoud te gaan overtrekken. Zoover was men echter voor- loopig nog niet: de heer Brom boetseerde de voor stelling eerst nog op halve srootte en goot haar daarna af in gips. Nu had hij alles geheel in zijn „vingertoppen" en was het werk goed in hem ge rijpt De gips-figuur werd met een netwerk van lijnen overtrokken, opdat straks met behulp van cartonnen mallen alle welvingen en afmetingen pre cies twee keer vergroot op de schepping overge bracht konden worden. Er komt dus heel wat con trole- en maatwerk aan te pas. Uit de verschillende „brokstukken" groeit nu het beeld dagelijks men ziet op alle plaatsen, hoe het metaal met de hamers gebeukt is: hier en daar ligt een blauwige gloed over 't rood van het koper. Dit hangt samen met een der geheimen van het vak: door het vele timmeren zou het metaal tenslotte kunnen gaan barsten door gloeien wordt het weer week ge maakt. Zoo kan men ook fouten „corrigeeren" Rondom razen de hamers rusteloos verder. Men „klopt" hier ook schalen, kandelaars en zooveel meer. De heer Brom houdt van deze typische en mooie kunstis er een zuiverder verbinding tus schen ambacht en scheppen denkbaar? Hij zou niets liever zien, dat het in metaal drijven van plastieken in Nederland weer een groote vlucht namzelf grijpt hij iedere gelegenheid aan om het „anders" te doen. Op het Academieplein te Groningen staat ook nog een fraai in koper ge dreven beeld van zijn hand van 3.50 meter hoogte. Het Uterchtsche gevelbeeld wordt iets kleiner, maar zal ook straks een bijzonder effect geven. De woorden, die eronder te lezen zullen zijn, zul len waar blijven voor alle lijden: „O, Kunst, die stijgt uit 't dwaerelnd leven, en aan der tijden nood ontgaat...." J. S. (Adv. Ingez. Med.) Het gerestaureerde orgel in de St. Bavo. Eerste Orgelconcert. Op Donderdag 17 April a.s. des namiddags ie 3 uur geeft George Robert zijn- eerste Orgelbe speling op het gerestaureerde orgel in de Groote kerk te Haarlem. Volledigheidshalve vermelden wij, dat de mid dag-orgelbespelingen plaats vinden op Donder dagen van 34 uur in de maanden April tot November, de avondbespelingen op Dinsdagen ra de maanden Mei tot October. Het uur van aanvang hiervan wordt nader bekend gemaakt. De toegang tot deze concerten is kosteloos. Vier Engelsehe vliegtuigen neergeschoten. Bij luchtaanvallen op Nederlandsch gebied. 's-GRAVENHAGE, 14 April. Jl. Donderdag avond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen eenige Engelsehe vliegtuigen het Nederland, sdhe gebied binnen. Op verscheidene plaatsen in het land wierpen zij brand- en brisantbommen. Da meeste dezer bomaanvallen waren zonder eemge uitwerking, daar de bommen op onbewoond land of in het water vielen. Op één plaats echter werd een boerenhofstede door verscheidene brandbommen getroffen. Het gebouw brandde geheel ai en acht koeien kwamen in de vlammen om. Op een andere plaats werd een boerderij beschadigd en een in de nabijheid liggende schuur vernield. Elders werd geringe schade toegebracht aan een fabrieksge bouw. Verscheidene woonhuizen werden door brandbommen licht beschadigd. Andere woningen en verscheidene boerderijen hebben glasschade ge kregen. In omgekeerde verhouding tot deze uitwerking van Engelsehe aanvallen staan de zware verliezen, welke het Engelsehe luchtwapen tegelijkertijd bo ven Nederlandsch gebied geleden heeft. Er wer den namelijk niet minder dan vier zware Engelsehe bommenwerpers door den Duitschen luchtafweer neergeschoten. Twee dezer vliegtuigen hadden het grootste deel hunner bommenlast nog bij zich. Van de bemanningen dezer machines werden er negen bij het neerstorten gedood. De overige zeven man werden gevangen genomen. (A.N.P.) Winterhulp Nederland. Uit de kas van de stichting Winterhulp „Nederland'' in de gemeente Haarlemmermeer in totaal reeds een be drag van f 14.500 ontvangen, welk cijfer bijna het dubbel* hetgeen werd ingezameld. Tijdens de show van de Kynologenclub in Haarlem, welke Zondag in het Gemeentelijk Concertgebouw werd gehouden, had de huldiging plaats van den heer J. C. C. Zillesen, die 40 jaar deel uitmaakt van den Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland, De heer v. Wingerden (rechts) voorzitter van den Nederlandschen Kynologenclub, overhandigt den jubilaris een geschenk. (Foto De Haas) Revue voor Kinderen door Kinderen. Mevrouw Lily Orgodet heeft in de uitvoering van haar leerlingen Zaterdagmiddag in de zaal van den H. K. B. eenige afwisseling gebracht door de oefe ningen en dansen der meisjes in een revue te vat ten, die zij „Revue voor kinderen door kinderen" noemde. Deze revue was gelukkig heel een voudig gehouden, zoodat het geheel aldoor kinder lijk bleef. Het meisje, dat door de moeder op een balletschool werd gebracht, gaf gelegenheid de kinderen in hun voornamelijk gymnastische oefeningen te toonen. Het slapende meisje zag in een droom haar poppen dansen en ook zelfs toen de klok twaalf had geslagen de spoken in hun fan tastische verschijning, die al niet minder danslus- tig bleken te zijn. En op het laatst verschenen er in haar slaap vlinders, die deze nachtmerrie ver dreven en lustig in de rondte zweefden. De In dianen-scène was half spel half dans en „In de Sta tionshal" naderden wij het meest de révue, vooral toen de kinderen de beweging en de geluiden van den trein imiteerden. En in het slotnummer „Zoo is Holland" zagen wfj deze miniatuurdanseresjes in een regendans, een ijsballet, een lentedans en een boerendans. Er was dus afwisseling genoeg in het program ma, zoodahde kleine kinderen op het tooneel en de groote kintwren in de zaal waaronder ik ook de ouders, de ooms en de tantes en de neven en nich ten reken er evenveel pleizier In hadden. Dat training de kinderen lenig en vlug maakt, bleek wel duidelijk uit de balletoefeningen. En tot welke resultaten deze geoefendheid weer voert, zagen wij in de verschillende dansen gedemonstreerd. Zoo was de Poppendans met zijn mechanische bewegingen op muziek van Schubert aardig van vinding en goed van uitvoering. Harlekijn sloot zich daar geheel bij aan, terwijl de Egyptische dans en de vlinderdans meer los van beweging waren. Een der beste nummers omdat die zoo kinderlijk bleef was de matrozendans. Aan het slot kregen wij zoowaar „balletten" te zien, natuurlijk zeer eenvoudig, maar toch vrij en frank gedanst en flink getraind. De boerendans waaraan alle leerlingen deelnamen vormde een opgewekt en vroolijk slot. Deze kindermatinee was een succes voor me vrouw Lily Orgodet, die na den boerendans mtfc bloemen gehuldigd werd, J. B, SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5