rits rits rits rits rits rits rits Bonnen die thans geldig zijn: Vergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. N.V. DE GROOT SiiTJES Nieuwe Uitgaven. DINSDAG 15 APRIL 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Rede van dr. A. J Verhage. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield heden een algemeene vergadering. De voorzitter dr. J. Verhage, opende de ver gadering met een herdenking der overleden le den. Sedert onze vorige algemeene vergadering heb ben wij het overlijden te betreuren van den heer Jan Velthuyzen van Zanten te Hillegom. Voor velen is dit op 66-jarlgen leeftijd over lijden een groot verlies. In de eerste plaats voor zijn familie en voor de groote zaak, waarvan hij directeur was. Maar ook voor ons vak, dat hij in verscheidene functies zijn groote kennis en er varing ter beschikking stelde. Het op hoogen leeftijd overlijden van den be kenden vakgenoot Chr. Kieft te Limmen heeft alom droefenis gewekt. In een werkzaam leven heeft wijlen de heer Kieft een kweekers-expor- teursbedrijf opgebouwd, dat in jarenlange werk zaamheid bijgedragen heeft aan den groei en bloei van ons vak. Te Voorhout overleed op 75-jarigen leeftijd de heer L. P. Zonneveld, één der oprichters der plaatselijke afdeeling onzer vereeniging en een actief lid en meelevend lid. De afdeeling Oegstgeest had het overlijden te betreuren van haar eerelid, den heer A. van Varik, die op 80-jarigen leeftijd overleed. De belangen van ons vak gingen den heer van Va- rik tot zijn laatste levensjaren zeer ter harte. Op nog jongen leeftijd overleed te Hillegom de heer Walter van der Schoot. In de groote zaak, waarvan hij één der leiders was, laat hij een moeilijk te vervullen plaats achter. Eveneens te Hillegom overleed de heer J. H. van Waveren, een der oudste kweekers-exporteurs ter plaatse. Ook als dahliakweeker en hande laar had hij bekendheid verworven. Als lid van de Nomenclatuur-commissie voor dahlia's heeft hij onze vereeniging in zijn werkzaam leven be langrijke diensten bewezen. De afdeeling Hillegom had ook het verlies te betreuren van haar oudste lid, den heer G. Biemond. Op nog jongen leeftijd overleed de heer C. J. W. v. d. Schoot te Hillegom, die, uit het bloem bollenvak voortgekomen, zich ontwikkeld had tot een deskundig handelaar in verpakkings materiaal en bedrijfsbenoodigdheden. Dat zij allen rust in vrede moge vinden! Dr. A. J. Verhage heette hierna allen har telijk welkom op deze vergadering. Het is nog slechts enkele maanden geleden, dat ik bij de opening der vorige algemeene ver gadering uitvoerig ben ingegaan op de ernstige moeilijkheden, die het bloembollenbedrijf, als gevolg van den oorlogstoestand, ondervindt al dus spr. Ook heb ik toen gewezen op het be lang, dat er voor onze geheele volkshuishou ding in schuilt, om deze bedrijfstak in stand te houden. Hiervan zullen na de beëindiging van den- oorlogstoestand de vruchten kunnen worden geplukt. Het is niet mijn bedoeling dit alles in andere woorden te herhalen; ik hoop dat de toestand, zooals deze voor ons ligt. ook aan de betrokken Overheidsinstanties duidelijk is. Met die hoop heeft onze vereenigin in de af- geloopen maanden getracht, een grooteren steun voor het bloembollenbedrijf te verkrijgen. In het bijzonder het in de vorige algemeene verga dering met algemeene stemmen aangenomen voorstel der afd. Sassenheim was hiertoe de aan leiding. Hoewel ons alle hoop op verdergaanden steun dan de met dankbaarheid ontvangen toezegging Om een gaven fruitoogst te verkrijgen worden nu de vruchtboomen aan het onderste gedeelte van den stam bestreken met een kalkpraeparaat. Waar de mannen het druk hebben, nemen de vrouwen dit werk over, dat haar uitstekend afgaat. (Foto Pax Holland) AGENDA Heden: DINSDAG 15 APRIL. Gemeentelijke Concertzaal: eerste concert Beet hoven-cyclus H.O.V., 8 uur. Rembrandt Theater: „Discretie verzekerd". 2.30 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „In den greep der wilder nis", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bismarck", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Malle gevallen", 2, 6.30 en 8.45 uur WOENSDAG 16 APRIL. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Herman's pop penspel „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 2.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags eD des avonds. dat het Surplusfonds in staat gesteld zal wor den de opgekochte overschotten uit te betalen tegen de minimumprijzen, verminderd met de kortingen, niet is ontnomen, is toch wel geble ken, dat wij niet zonder meer mogen verwachten, dat de voor den opkoop van het surplus benoo- digde heffing dit jaar zal vervallen. De onderhandelingen over verderen steun zijn echter nog niet afgeloopen, en daarom zou ik er nog eens den nadruk op willen leggen, dat de bedrijfsuitkomsten in het afgeloopen jaar van dien aard zijn dat er aanzienlijke verliezen zijn ge leden. Wanneer men die verliezen becijfert, komt men, over het geheele bloembollenbedrijf ge rekend, tot formidabele bedragen. De grootste verliezen zijn naar verhouding geleden bij de narcissenteelt; daarna heeft de tulpenteelt de grootste verliezen opgeleverd. Met dergelijke verliezen is het, wanneer deze door het bedrijf zelf gedragen moeten worden, na jaren en jaren van economische depressie niet mogelijk dezen bedrijfstak als geheel in stand te houden. Het is dan ook een levensbe lang voor het bloembollenbedrijf, dat in deze -verliezen althans tegemoet wordt gekomen. In het bijzonder geldt dit voor de kweekers van narcissen, die wel in bijzonder slechte omstan digheden verkeeren, en voor de tulpenkweekers. Deze verliezen drukken te zwaarder, nu geble ken is dat de teelt van andere gewassen in het bloembollen bedrijf ook geen goede finan- cieele uitkomsten kan geven. De outillage van ens bedrijf is berekend op het kweeken van bloembollen en niet op het telen van tuinbouw- artikelen. Desondanks heeft het bloembollenbedrijf zich zoo volledig mogelijk bij de productie van voe dingsmiddelen ingeschakeld. Op het openlig gende land en zelfs op de paden in het met bloembollen beplante land. wordt door onze kweekers, die gewend zijn met alle middelen te trachten van hun grond te oogsten, dat er ee- oogst kan worden, getracht zooveel mogelijk bij te dragen aan de voedselvoorziening van ons volk. ónze organisatie heeft, dit van het intreden van den oorlogstoestand' af bevorderd en al het mogelijke gedaan om te voorkomen, dat ei land onbenut zou blijven. Op aandrang onzer vereeniging is door den voorlichtingsdienst voor den tuinbouw een bedrijfsassistent, die W" 'kt onder leiding van den Rijkstuinbouwconsulent, voor het bloembollenbedrijf benoemd. Op voor lichtingsdagen en -avonden in belangrijke af- deelingen is ook voorlichting gegeven over de teelt van tuinbouwgewassen. Reeds maanden hebben wij dus, als bloembollen organisatie, ge werkt op ons naar verhouding kleine terrein in dezelfde richting, waarin aller streven gaat, zooals ook blijkt uit de benoeming van de com- missie-Posthuma. Het resultaat zal zonder twij fel zijn dat al het opliggende land in het bloem bollenbedrijf zal worden benut, wat in het bij zonder in de huidige verhoudingen, trouwens ook geboden is. Dat nu in de paden van het met bloembollen beteelde land vrij roode peen mag worden voortgebracht is een groote steun, om tot een zoo doelmatig mogelijk gebruik van het land te ko men. Dit past volkomen in ons bedrijf en deze z.g.n. padenteelt is van het grootste belang. De teelt van aardappelen, die altijd in uitloo- pende kwaliteit op onze duinzandgronden zijn voortgebracht, kan ook een belangrijke rol spe len in het bloembollenbedrijf. Om deze teelt ook financieel mogelijk te maken, is het echter nood zakelijk dat in de gestelde maximumprijzen tot uiting komt de prima kwaliteit onzer aardappe len, die vroeger, toen er nog een vrije prijsvor ming bestond, ook altijd beloond werd. An ders zou deze teelt niet op dezelfde schaal kunnen geschieden als vooral nu noodzakelijk is. Noodzakelijk voor ons volk, maar ook noodza- keliik voor onze bedrijven. Uit de publicaties der laatste weken weet men, dat de door de inkrimping van het -hyacinten- en tulpenareaal vrijgekomen gronden voor een be langrijk gedeelte met zaadboonen en -erwten zullen moeten worden beteeld. Het is voor ons be drijf, en vooral ook voor onze exportmogelijk heden, van de grootste be teek en is, dat deze ver plichte teelt ernstig ter hand genomen wordt. Doordat deze regeling tot stand is gekomen op een tijdstip, dat bijna ieder zijn teeltplan voor het komende seizoen gereed had, heeft zij onge twijfeld tot vele en groote moeilijkheden voor de vakgenooten, die hieraan moeten deelnemen, ge leid. Men bedenke echter, dat deze teelt niet zoo maar een teelt is om het openliggende land te benutten dat zou zonder twijfel toch geschied zijn maar dat aan deze regeling volledig moet worden medegewerkt om het belang van ons bloembollen vak te dienen. Ieder onzer vakgenoo ten is en blijft in de eerste plaats bloembollen- kweeker, en zal deze moeilijkheden willen en kun nen overwinnen, wanneer hij weet, dat dit ge schiedt in het belang van ons vak en daardoor van zijn eigen kraam. Wanneer men dit weet, hou ik mij ervan over tuigd. dat ik u ér niet meer behoef toe op te wek ken om deze teelt ernstig ter hand te nemen. Ons aller belangen zijn daarmeede verbonden. Zoo kom ik, langs den weg der bijteelten, die onder de hudige omstandigheden een belangrijke rol spelen, toch weer terug op wat ons aller hart en hoofd dagelijks vervult, nl. op de belangen van ons bloembollen vak. Wij allen voelen, dat wij nu ernstig en in de grootst mogelijke mate hebben mede te werken aan de voedselvoorziening van ons volk. Maar daarnaast beseffen wij. dat ons vak door deze moeilijke tijdsomstandigheden ge loodst moet worden, opdat straks, wanneer weel een tijdnerk van vrede zal zijn aangebroken, wij de wereld weer zullen kunnen voorzien van ons vredesproduct, waaraan wij ons hart verpand heb ben. Vele moeilijkheden, die uit de veranderde om standigheden voortvloeien, blijven de aandacht onzer vereeniging hobben. Zoo is, in samenwer king met andere vakorganisaties, getracht om in zake de omzetbelasting, die voor ons bedrijf groote administratieve moeilijkheden meebrengt, terwijl slechts naar verhouding lagere opbrengsten te verwachten zijn. een andere regeling, die veel ad ministratieve moeilijkheden zou wegnemen, te be reiken. Het resultaat hiervan is, dat van bloem- 1 bollen voorshands heffing van omzetbelasting achterwege zal blijven, behalve bij verkoop in den kleinhandel. De voorziening van kolen, mest. ben zine e.d. heeft ook de geregelde«bandacht. Al deze en andere vraagstukken worden bewerkt naast den gewonen arbeid der vereeniging. Het zou van het allergrootste belang zijn. dat de bestaande vakorganisaties zich aaneensloten tot één vakorganisatie. Niet alleen in verband met de huidige verhoudingen: één groote vakorganisatie is in ons bedrijf steeds op ziin plaats. Het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap heeft in zijn jongste ledenvergadering ook naar' buiten uitgedragen, dat het ter z^ke het zelfde standpunt huldigt als het hoofdbestuuar onzer vereeniging. Dit heeft ons verblijd; deze uitinig van de noodzaak om tot de grootst moge lijke eenheid te komen, is vooral in de huidige omstandigheden van groote waarde. De onderhandelingen met de andere hierbij be trokken vakorganisaties zijn echter niet zoo danig verloopen. dat hu al e-en gunstig resultaat kan worden voorspeld. Temeer niet, omdat onzerzijds het standpunt wordt ingenomen, dat een nieuwe opzet goed moet ssijn, en dat, wanneer deze opzet naar onze mee- i STRIJD TEGEN HET ONGEDIERTE. Om de jonge, op den kouden grond uit gezette koolplantjes tegen ziekte cn ongedierte te beschermen, wordt om de teere stengeltjes een naftaline ringetje gelegd, welk minitieus werk veel tijd vergt, doch zijn vruchten bij den oogst afwerpt. (Foto Pax Holland) ning niet aan de te stellen eischen voldoet, beter met het brengen van veranderingen kan worden gewacht. En onder „goed" wordt verstaan, dat inderdaad één vakorganisatie wordt gevormd, zij het met onderscheidene vakgroepen voor de behartiging der specifieke belangen. Èén vakorganisatie, waar in de hangende vraagstukken uiteindelijk uit een oogpunt van het algemeene vakbelang worden bezien, en die ook als eenheid optrekt Wanneer een vorm gekozen wordt, of een inhoud aan een nieuwen vorm gegeven wordt, waardoor dit doel niet verwezenlijkt wordt, dan zien wij voorshands liever af van een concentratie, hoe noodig deze, vooral in de huidige verhoudingen, ook kan zijn. Laat ik de hoop uitspreken, dat binnen korten tijd tot een eenheid gekomen wordt, en dat over be zwaren, die een hinderpaal vormen voor het ge schetste doel. wordt heengestapt in het belang val ons vak als geheel. In afwachting van het resultaat dezer pogingen, om tot een werkelijke eenheid te geraken, hoop ik, dat de bestaande samenwerking tusschen de vakorganisaties in de tijden, die voor ons liggen nog versterkt zal worden. Na de openingsrede werden de aanwezige af- deelingen opgeroepen. De notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag werden goedge keurd. De balans sloot met een voordeelig saldo van 2258.13%. Bij de rondvraag kwam naar voren dat de mini mumprijzen voor het a.s. seizoen in verband ge bracht zullen worden met de exportmogelijkheden. Zoolang het onderzoek van de exportmogelijkheden met voltooid is zullen de minimumprijzen niet be kend worden. Het bestuur van de Sierteeltcentrale neeft bij zijn voorstellen rekening gehouden met de verhoogde bedrijfsonkosten. Op een vraag of de prijsregeling voor gladiolen ook op andere artikelen zal worden toegepast ant woordde de voorzitter dat dit zonder twijfel ge beuren zal. Deze regeling heeft immers niets te ma ken met saneringsmaatregelen en is van de prijzen commissarissen afkomstig. In verband met vragen over de verplichte teelt van zaaiboonen en erwten zei de voorzitter dat zij oie hun land reeds verhuurd hebben, niet vrijge steld worden van de verplichting. De soorten erwten enboonen zijn door deskundigen uitgezocht cn bij de verdeeling zal worden rekening gehouden met lokale omstandigheden, den aard der gronden enz. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze verga dering die in het gebouw van den H. K. B. te Haar lem werd gehouden. JUBILEUMCONCERT VAN „SANCTA LUCIA". Op Zondag 20 April viert de R.K. gem. mando- llnevereeniging „Sancta Lucia" haar 25-jarig be staan. Des middags wordt in hotel „De Leeuwerik" een jubileum-concert uitgevoerd en een bal ge organiseerd. De krontjor.eelub ..Oeaava" verleent medewerking, de heer P. Fanse zal declameeren en voorts worden balletten en een tooneelstuk op gevoerd. Des morgens om 9.15 uur is de kerkelijke viering, en ten huize van den voorzitter, Pr. Bolwerk wordt een receptie gehouden. BOTERMARKT ALKMAAR. 12 April. Aanvoer 640' K G. Groothandel 0.95—1.02','2; Kleinhandel: 1.051.15; handel matig. Ritssluitingen het onmisbare artikel met duizend en écn mogelijkheden ontvingen wij in alle maten en kleu ren. Een goede raad Wacht niet tot ze uitverkocht zijn maar bestel direct GR; HOUTSTR. 98 - HAARLEM-TEL 16772 (AdV. Ingez. Med.) BON 11. Geldig van 7 tm 20 April. 100 gr. brood of 100 gram roggebrood. BON 6 (Bloemkaart) Geldig t.m 20 Apri) 50 gr brood BON 12. Broodkaart. Geldig van 12 tm. 27 ApriL KOEK EN GEBAK BON 11 (Broodkaart). Gel dig van 7 tm. 20 ApriL 1 rantsoen gebak. BON 12 Broodkaart. Geldig van 12 tan. 27 April. BON 6 (Bloemkaart). Gel dig tan 20 ApriL rant soen 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. KOFFIE EN THEE. BON 18. Geldig van 17 Maart tot 27 April: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig tot en met 23 April, 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleescb (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 11 „worst of vleesch waren" Geldig tot en met 23 April. 75150 gram vleeschwaren. BON 62 en 72. Geldig van 24 Maart t.m. 20 ApriL elk 100 gram kaas. BONS 63 en 73. Geldig van 7 April t.m. 4 MeL BON 21. Geldig van 12 April t.m. 11 Mei. 1 K.G. suiker. BOTER EN VETTEN BON 12. Boterkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April 250 gram boter. BON 12. Vetkaart. Geldig van 12 t.m. 27 April 250 gram boter of margarine. BON 11 (Boterkaart). Gel dig van 7 tm. 20 ApriL 250 gram boter. BON 11 (Vetkaart). Geldig van 7 t.m. 20 ApriL 250 gram boter of margarine of 200 gram vet MEEL en GRUTTERSWAREN BON 19 ,3onkaart Alge meen". Geldig tot en met 20 April. 250 gram rijst of rijstemee] of rijstebloem of gruttemeeL BON 07. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr tan. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 ApriL 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti BON 10. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April 100 gram maï zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 6 (Bloemkaart) Gel dig tot 20 April, 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel BON 93. Geldig van 7 Lm. 20 ApriL BON 22 Geldig van 10 tm. 19 April. 1 ei. BON 84. Geldig van 12 tun. 27 April 1 ei. SCHEERZEEP BON 117. T.m. 30 April 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheer zeep. ZEEP BON 20 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T..m. 27 April 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr zeepvlok ken of 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder Is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen Voor 20 kg. wasch- goed moet 1 bon worden af geleverd. BRANDSTOFFEN BONS 15. 16. 17 Bonkaart distributie haarden eD kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 30 ApriL Briketten 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval. BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 30 ApriL Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes, één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m 30 April. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks bagger- turf. Geldig t.m 30 ApriL PETROÏ.F.UM ZEGELPFRIODE 9 (alleen voor hen. die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 Aprii 2 L. IIOVDENBROOD BON 8. T.m. 30 April. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G Gr 4 5 K.G Gr 5: 4 K.G Gr 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 8 T.m 30 April IV2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Migraine vs,sm«> *u° hebben. M?*1 de nBte (Adv. Ingez. Med.) De lijdensweg van Christus. Lezing door Dr. A. v. d. Boom. Zaterdagmiddag organiseerde de vereeniging „Voor de Kunst" te Haarlem een bijeenkomst in de aula van Teyler's Museum, waar Dr. A. van der Boom een lezing hield over het onderwerp „Van Palmzondag tot Paschen In de Nederlandse he schilderkunst van de 15de tot en met de 17dè eeuw". In de 15de eeuw is de groote tijd van den kathedralen bouw voorbij. Dit is een tijd van groote tegenstellingen, devotie eenerzijds en brooddronkenheid anderzijds. In de 13de eeuw is de Christus aan het kruis een triomfeerende fi guur, in de 15de eeuw wordt deze Christusfiguur lijdend, en vertoont het tragische van den gestor ven mensch. Christus in de 13de eeuw wekt geen gevoelens van smart, wanneer we Christus zien op schilderijen uit de 15de eeuw is dat wel het geval. In chronologische volgorde werden schilderijen van de gebeurtenissen op Christus lijdensweg ge projecteerd. waaruit de verschillende visies der schilders bleken. Jan van Schorei's „Palmzondag" beeldt het be gin uit van Jezus' lijden, en geeft den intocht weer van den Gallileïschen volksprediker. De schilder behoort tot de kunstenaars uit de eerste helft der 16de eeuw. We zien hierin de schilderkunst een internationaal aspect verkrijgen, want de schilder reisde veel, trok naar Italië en werd daar de gunsteling van den Nederlandschen Paus Adrianus VI. Ook Jeruzalem, dat de schilder weer geeft, aanschouwde hij met eigen oogen. zoodat zijn schilderij groote historische waarde heeft ook. Twee merkwaardige voorbeelden van het ..Heilig Avondmaal" werden met elkaar vergeleken. Op het ecne is Christus als een Romein liggend aan de tafel afgebeeld. De andere was van Leonardo da Vinei. Dirk Bouts schilderde ook het avondmaal, en het is merkwaardig ook hierin te zien hoe de Vlaamsche schilders Bijbelsche verhalen in eigen omgeving en tijd verplaatsen. Vervolgens zagen wij „Het gebed op den Olijfberg" en „De gevan genneming", waarin het door Rembrandt in zwang gebrachte zoogenaamde „Nachteffect" bleek, Van Rembrandt zelf zagen we ..De verlooche ning van Petrus" en van een leerling van Rem brand „Jezus en Pilatus". Het drama op Golgotha, de kruisdraging, -nage ling en afneming, werd in woord en beeld toege licht. Bij N.V. Querido's Uitgeversmaatschappij tc Am sterdam verschenen in de bekende Salamander reeks de volgende herdrukken: „De grijsaard cn de jongeling" door Reinier van Genderen Stort: „Gods goochelaartjes" door Augusta de Wit en ..Gabriël, de geschiedenis van een mager mannetje" door Henriëtte van Eyk. Het Maartnummer van „Volk en Bodem", maand blad van het Nederlandsch Agrarisch Front bevat eon reeks interessante artikelen. Ir. H. J. van Houten opent de reeks met een be schouwing „Op weg naar hervormingen", waarin hij schetst, hoe de vrijhandelspolitiek het nationale bedrijfsleven en in zonderheid den landarbeid in moeilijkheden bracht. Thans is het plosteling weer ieder duidelijk, wat een gezonde landbouw voor een volk beteekent. De crisis van 1929, uitloopcndc op den lOden Mei is, naar de schrijver meent, het sluitstuk van een ontwikkeling van eeuwen. De nieuwe ontwikkeling zal economische hervormingen brengen en wel allereerst marktordening met vaste prijzen voor de productie; het distributieapparaat moet vereenvoudigd worden, enz. De schrijver wijdt voorts aandacht aan de cultureele hervormin gen en zegt, dat de grondslagen voor den weder opbouw van den boerenstand, zooals het Neder landsch Agrarisch Frant die legt, behooren tot de levenseischen van onze geheele volksgemeenschap. Mr. P. D. de Jong bespreekt de leuze „Boeren land in Boerenhand" van het standpunt van den landarbeider en betoogt, dat de in beginsel goede landarbeiderswet opnieuw moet worden ter hand genomen met de geestdrift der sociale gerechtigheid, om de uitzichtloosheid van het landarbeidersbestaan op te heffen. Van F. de Gooyer is een aardig met prentjes ver lucht opstel over de herkomst van den ploeg opge nomen. De bekende Brabantsche burgemeester P. J. Jan sen zet uiteen, welke veranderingen er in het wa terschapswezen moet komen om de hoogste bodem opbrengst mogelyk te maken en vooral wat hij daarbij opmerkt met betrekking tot de jacht, ver dient de aandacht. „Dorpen zonder land", schreef J. de Nobel boven een schets van de ontginningspolitiek der laatste jaren, die vele oude markegronden in handen van groot ondernemingen bracht, waardoor den jongen boeren in de dorpen de gelegenheid werd ont nomen om zich te vestigen en door ontginnings- arbeid een bedrijf te veroveren. Een andere rege ling in het ontginningsvraagstuk is, meent de schrij ver, dringend noodig en wie de feiten kent, moet hem gelijk geven. „Een stedeling ontmoet het Agrarisch Front". On der dezen titel betoogt mr. H. Reydon, dat hun boerenafkomst weer tot onze stedelingen moet door dringen en pleit hij voor „de wereldbeschouwing van den Nederlandschen boer", die toch eigenlijk het geestelijk erfdeel van alle volksgenooten is. Het Agrarisch Front is daarom een belangrijke factor bij de opheffing van één der tegenstellingen in ons volk: die tusschen stad en platteland. Bij den uitgever J. Philip Kruseman in Dea Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: „Roepstem uit het verleden" door Annv von Tollenaar, geaut. vertaling van M. J. Laridré— Tolenaar; „De drakentanden", door Ellery Queen, vertaald door M. J. LandréTollenaar en „De gemaskerde Mexicaansche" door Jackson Gregory, vertaald door D. J. C. Kru seman De Vader des Vaderlands. Is de titel van een werkje, dat Dr. J. W. Berkelbach van der Spren kel heeft geschreven over Prins Willem I van Oranje en waarin diens groote beteekenis voor de vrijmaking der Nederlanden in het licht wordt gesteld. De schets volgt de historie op den voet en eindigt met de conclusie, dat Oranje er weliswaar niet in geslaagd is. zijn levenswerk, de bevrijding der zeventien Nederlanden van het Spaansche absolutisme, te voleindigen, doch dat de Unie van Utrecht, die althans de Noor delijke Nederlandsche vereenigde en de tole rantie, die de Republiek als gevolg van zijn idealen van trouw en verdraagzaamheid, ken merkte toch een gedeeltelijke verwezenlijking zijn geweest van zijn verwachtingen. Het werkje is uitgegeven door H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7