Haarlem s Dagblad Duitsche troepen bezetten Serajewo. Is er nood in Nederland ja of neen Nachtelijke luchtaanvallen op Londen. Tweede Joego Slavische leger capituleert. Het Servische leger in ontbinding. Rotterdam's Taak. VJ Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VOOR IIET NIEUWE RAADHUIS VAN LEIDEN. In de wererij van Edraond de Cneudt te Soest worden de gobelins vervaardigd, welke binnenkort het interieur van het Leidsche stadhuis zullen sieren. (Foto Pax Holland) Gegevens over officiëele rapporten van vóór 10 Mei 1940 veelal alles ondergeschikt aan een ruime voeding. Vergelijking van den budgetairen toestand van groote en kleine gezinnen doet zien, dat de grootere gezinnen zich nog wel de noodzakelijke voeding kunnen verschaffen en ook de meest noodzake lijke uitgaven aan kleeding besteden op dezelfde wijze als de kleinere gezinnen, maar dat de eerst- genoemden zich een verder gaande versobering in alle andere uitgaven moeten getroosten en boven dien in grootere schuld geraken. De voedingsuitgaven t.o.v. het geheele budget bedragen pl.m. 40 pet. bij kleine gezinnen en tot 60 pet. bij de groote gezinnen, met een gemiddelde van 51.7 pet. voor alle gezinnen tezamen Dit zijn zeer hooge percentages, bij werkende arbeidersge zinnen in Amsterdam bedraagt dit niet meer dan 35 pet. Al bestaat over het algemeen de mogelijkheid dat, dank zij de voor de werkloozen gedistribueerde levensmiddelen, de voeding der werkloozen vol doende is, toch is in 24 pet. van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen (het overeen komstige cijfer bij de werkenden bedraagt 6 pet.) ter wijl de ca. fe, eiwit- en vitamine a-voorziening bij resp. 31, 26, 20 en 10 pet. van de gezinnen beneden de door de commissie gestelde nonnen blijft. Ongunstige beïnvloeding van bestaande tuber culose door lage welvaart is waargenomen. Wat het platteland betreft, speciaal de kleine boerenbedrijven, het volgende: Duidelijk kan men vaststellen, dat men behalve in de kleistreken in het Noorden en Westen van ons land, op de zand en veengronden in Oost- en Zuid-Nederland om en onder het minimum leeft. De vrouw op het kleine boerenbedrijf heeft een dubbele taak, in het bedrijf en in het gezin. De ge ringe middelen voeren ondanks hard werken en soberheid tot schulden, de beschikbare woonruimte is veelal te klein. Vloeren, drempels, raamkozijnen, daken, maar ook muren toonen ernstige gebreken en zijn met onbewoonbaarheid in overeenstemming te brengen. Ondervoeding werd bij kinderen uit groote be hoeftige gezinnen geconstateerd. Bovendien kun nen door gebrek aan middelen meestal geen voor zieningen getroffen worden tegen ziekte, overlijden, invaliditeit, ouderdom en dergelijke gevallen. Warm ondergoed ontbreekt vaak. Bovendien is de slijtage groot. Zakjes voor verpakking van meel, rijst en kippenvoer worden vrij algemeen gebruikt voor het maken van onderkleertjes. Bij de kinde ren moet vaak 's avonds de kleeding worden ge- wasschen, opdat zij den volgenden dag naar school kunnen gaan. Vaak worden zij uit kerk of school gehouden wegens te groot slijtage van kleeding en schoeisel. Men verzuimt naar een zuigelingen-con sultatiebureau te gaan, daar men zich schaamt voor de kleertjes van de baby. Afgedragen kleeding wordt vaak als ondergoed gebruikt, terwijl niet ieder kind steeds verschoond kan worden. De toestand ten aanzien van schoeisel is gelijk aan die van onderkleeding. De toestand der bedden is vaak allerbedroevendst Eij gebrek aan behoorlijke matrassen en dekens slapen ouders en kinderen vaak op stroo, bedekt met lompen en met van oude zakken gemaakte dekens. Ziedaar een beeld van den toestand hier te lande, zooals die voor den tienden Mei was. (A.N.P.) Havengebied bestookt. Hot D.N.B. meldt: Sterke gevechtsformaties van het Duilsche luohtwapen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag onophoudelijk havenin stallaties en voor den oorlog belangrijke doelen te Londen en in de Theemsmonding aangevallen. Reeds de eerste bemanningen konden bij goed aanvalsweer en helder zicht uitstekende resultaten van hun bommen melden. In de havengebieden aan weerskanten van de Theems werden zware vernie lingen aangericht en talrijke groote branden waar genomen. De aanval op Londen is door het Duitsche lucht- wapen, naar het D.N.B. nader verneemt, met zeer sterke strijdkrachten uitgevoerd. Den geheolen nacht heerschten goede weersomstandigheden voor den aanval en een uitstekend uitzicht op den grond. Alle in den strijd geworpen eskaders kon den hun brisant- en brandbommen neerwerpen. In de haven en dockinstallaties en in den voor den oorlog belangrijke doelen in het overige deel der stad zyn groote vernielingen en branden veroor zaakt. Reuter meldt dat men bij het aanbreken van den dag heeft vastgesteld dat de aanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Woensdag op Donderdag op Londen de hevigste is geweest dien men totdusver heeft beleefd. In een officieel door Reuter gepubliceerd communiqué wordt verder gezegd, dat deze aanval zeer zwaar en langdurig is geweest en aanzienlijke schade heeft aangericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt blijkens een D.N.B.-bericht mede: „Het tweede Joego-Slavische leger te Sera- jevo heeft gecapituleerd en de wapens neerge legd". Van uur tot uur aldus het D.N.B. verme nigvuldigen zich de capitulatieberichten van nieu we deelen van het verslagen Servische leger. Zes Servische divisies zijn door onderdeelen van twee Duitsche divisies vernietigd en acht generaals, vele officieren en 50.000 man in gevangenschap ge voerd. Duitsch Weermachtsbericht Nieuwe aanvallen op Piraeus. 58e JAARGANG No. 17739 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- I Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. In de nu vrijwel „bouwrijp" gemaakte Rotter- damsche binnenstad is Dinsdag de eerste paal een zestien meters lange betonpaal in den bodem gedreven als begin van den bouw van het eerste wo ningcomplex van 500 woningen, volgens, ontwerp van den architect Jan Wils. Bij die gelegenheid, waaraan een korte officieele plechtigheid verbon den was, heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid dr. ir. J. A. Ringers een aantal belangwekkende mededeelin- gen gedaan. Er is reden op het verslag daarvan terug te komen omdat zij een beeld geven van den omvang van de taak waarvoor Rotterdam gesteld is en aantoonen dat die, al leven we dan in een oor logstijd met de daaraan klevende moeilijkbeden en beperkte mogelijkheden. groot doorzettings vermogen wordt aangepakt. De door dr. ir. Ringers genoemde getallen spre ken een duidelijke taal ook voor diegenen die mochten veronderstellen dat zoo'n opbouw zich wel in heel korten tijd voltrekken kan. Hij heeft mede gedeeld dat er van de 27000 verwoeste woningen hoogstens 12000 in den verwoesten stadsdriehoek zouden kunnen worden herbouwd en dat er dus 15000 elders, bij voorkeur in het uitbreidingsplan, zouden moeten verrijzen. Natuurlijk vindt dit zijn verklaring in het bekende, inmiddels ontworpen plan tot nieuwen, veel ruimer aanleg van de bin nenstad, dat voor Rotterdam een aanzienlijke ver betering zal beteekenen. De toekomstige stadsont wikkeling zal daarmee niet alleen uit verkeersoog- punt, waaraan de levende generatie uit gewoonte het eerst denkt, maar ook ten opzidhte van licht, lucht en ruimte, dus ten bate van de volksgezond heid, groote voordeelen oogsten. Er moet evenwel meer gebouwd worden dan 12000 woningen in de binnenstad en 15000 in het Uitbreidingsplan, want men dient ook rekening te houden met den normalen bouw voor bevolkings aanwas en woningverbetering. Deze laatste factor, in iedere stad van belang, telt natuurlijk zwaar mee in een bevolkingscentrum van den omvang der Maasstad met haar 600.000 inwoners, nummer twee dn onze trits van groote steden (Utrecht met 165.000 en Haarlem met 145.000 inwoners plegen zich wel met eenigen trots als vierde en vijfde stad des lands ean te dienen, maar wij zijn ons tenslotte wel be wust dat Nederland* maar drie groote centra telt: Amsterdam met 800.000, Rotterdam met 600.000 en Den Haag met 500.000 en dat er dan, statistisch bekeken, „een heelen tijd niets komt" eer de vol gende in de rij aan de beurt zijn). Hoe zit het nu met den bouw voor normalen be volkingsaanwas en woningverbetering in Rotter dam? De heer Ringers heeft het medegedeeld: bij een bouwprogramma voor vier jaar, zooals thans beraamd is, een Vierjarenplan dus, moeten de ge noemde 27000 woningen vermeerderd wórden met viermaal 3500, hetgeen een totaal van 41000 op levert, wil Rotterdam in 1945 niet achterop zijn gekomen. Welk een geweldige taak de bouwnijverheid in Rotterdam hiermee voor den boeg heeft zal iederen lezer duidelijk worden als hij weet, dat de „wo ningvoorraad" der gemeente Haarlem ruim 38000 bedraagt. Men moet dus in Rotterdam in vier jaar tijds een bouwprogram verwezenlijken, dat de stad Haarlem nog aanmerkelijk in omvang overtreft! Voor dit jaar staan- er ongeveer negenduizend woningen op het programma, waarvan er ongeveer 1500 al gereed zijn, 6000 aanbesteed of in uitvoe ring genomen en de rest in voorbereiding is. Wel mooht ir. RingerS met trots verklaren, dat deze bouw een kenmerkend bewijs is hoe voortvarend er gewerkt wordt. Het lied van den arbeid weer klinkt luid in de Maasstad. Wie zulke dingen leest over een andere stad, zij het dan een veel grootere en een die in gansch andere omstandigheden is komen te verkeeren, denkt vanzelf toch ook aan zyn eigene en niet alleen aan de nauwe binnenstad, die in de toe komst, zij het dan zonder zulke aanleiding, toch ook wel tot verruiming en openlegging gebracht zal moeten worden, maar ook aan de steeds groeiende afstanden die de Haarlemmers moeten afleggen om uit die binnenstad de vrije natuur te bereiken. Dus: aan meer licht en lucht en ruimte. Met be trekking daarop heeft het ons dan ook verheugd dat wij gisteren konden mededeelen dat de voor bereiding van de bestemming van onze duinstreek tot natuurreservaat goed vordert en dat reeds maatregelen genomen zijn om te voorkomen dat de terreinen, die voor aarikoop in aanmerking komen, in handen van exploitanten kunnen geraken. Het geheele plan, in behandeling bij de afdeeling Na tuurbescherming van het departement van Onder wijs, Opvoeding en Cultuurbescherming geldt, zoo als men weet, den aankoop van vrijwel het ge heele duinoomplex tussohen den weg Heemstede Zandvoort en IJmuïden, met de bedoeling het on der Staatsbosdhbeheer te brengen en een zeer groot deel tot natuurreservaat te bestemmen. Een bepaald deel der gronden zou onder beperkende voorwaar den voor bebouwing worden bestemd. Dat aan dit groote ontwerp vele kwesties van belang verbon den zijn, die niet alleen ontspannings-mogelijk- heden der bevolking, de herziening van het wegen plan voor de geheele streek en de bebouwing gel den blijkt vandaag weer eens door eenige mede- deelingen in dit nummer omtrent de vooruitzich ten van de Haarlemsche waterwinning in de dui nen, die een vraagstuk op zichzelf vormt. De Streekcommissie, die advies moet uitbrengen, heeft een belangrijke taak in deze voor Kennemerland zoo belangrijke aangelegenheid, die nevens zooveel andere plannen ons allen het gevoel zal geven: er komt ook bij ons groot werk aan den winkel. Het geen zeer verheugend is. R. P. MELKPOEDER TE DUUR VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft Woensdag proces verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die melk poeder tegen een te hoogen prijs verkocht. Onge veer honderd K.G. melkpoeder is in beslag geno men. 's-GRAVENHAGE, 16'April. Nu de W.H.N. het einde harcr eerste zoo bewogen werkperiode tegemoet ziet, wil zij het Nederlandsche volk, in lichten omtrent de door haar opgedane ervaringen betreffende den nood die in Nederland wordt ge leden. Boven deze mededeclingen is als titel geplaatst: is er nood in Nederland, ja of neen? Hierop geven de ervaringen van de W.H.N. een duidelijk ant woord: ja, er heerscht een nood, die onduldbaar ge acht moet worden. De hier volgende gegevens mo gen dit antwoord verduidelijken. Zou de W.H.N. haar eigen ervaringen zonder meer mededeelen, dan zou een belangrijk deel van hei Nederlandsche publiek argwaan koesteren, omdat het nu eenmaal lot nu toe getoond heeft niet ten volle van-het goede doel van de W.H.N. overtuigd te zijn geweest. Daarom veroorloven wij ons onze ervaringen te toonen door middel van de gegevens, gepubliceerd in officieele rapporten van de Neder landsche regeering van voor den löden Mei 1940. Onze ervaringen liggen vaak ruimer, in vele ge vallen helaas ook dieper, maar desondanks willen wij ons beperken tot het onderstrepen van de be richten, die de Nederlandsche regeering zelf om trent noodtoestanden in Nederland heeft gepubli ceerd. Wanneer wij allereerst eens overzien op welk levenspeil de bevolking van Nederland zich be vindt, dan krijgen wij een aardige voorstelling dooi de gegevens over de inkomstenbelastingGDe volgen de cijfers, dit zij nadrukkelijk vastgesteld, betreffen alleen diegenen, die belasting betalen, dus een in komen hebben vah 800.of meer. De meesten dezer belastingbetalers onderhouden uit ditzelfde inkomen een gezin, terwijl degenen met een inko men van beneden 800.dus dit is een maand- verdienste van minder dan 68.—, hier niet onder vallen. Eveneens ziin hierin niet begrepen de on dersteunde werkloozen, die immers geen belasting behoeven te betalen en andere categorieën arm lastigen. In dezelfde perioden als waarover onder staande inkomstencijfers gelden, n.l. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938. waren gemiddeld 362124 onder steunde werkloozen en bij werkverruimingen ge plaatste werkloozen ingeschreven. Inkomstenbelastingjaar 1 Mei 1938 tot 30 April 1939. Inkomens vóór kinderaftrek. 47.18 pCt. of 643649 personen verdienen van 800 tot 1400.27.07 pCt. of 369295 personen verdie nen van 1400.— tot f 2000— d.i. tezamen 74.25 pCt. of 1.012944 nersonen met minder dan 2000. 13.46 pCt. of 183599 personen verdienen van 2000.- tot f 3000 dus 87.71 pCt. of 1.196543 personen verdienen 3000 of minder. Hieruit leeren wij. dat bijna de helft aller belas tingbetalers met de van hen afhankelijke personen moeten leven van een inkomen van tussehen de f 800.en f 1400.Ruim 27 pCt. aller belasting betalers moeten met de van hen afhankelijke per sonen leven van 1400— tot 2000.Wanneer men deze beïdp groepen samenvoegt ziet men, dat 75 pCt. aller Nederlandsche belastingbetalers een Inkomen van minder dan 2000— hebben. Bijna 14 r>Ct. verdienen dan nog eens van 2000.tot 3000. zoodat 88 nCt. minder dan f 3000— en ruim 12 nCt. m«er dan f 3000— verdienen Met deze getallen voor oogen willen wij nu de volgende gegevens nauwkeurig aanschouwen. Een officieel onderzoek naar de gezinsuitgaven van personen die mindér dan f 1400 verdienen, toont aan, dat deze gezinnen in doorsnee op de volgende wiize hun gelden besteden: Voeding f 491, huishuur f 180, woning f 127, klee ding en schoeisel f 87, belasting f 16, ontspanning f 19. ontwikkeling f 16. diversen f 187. De gemiddelde gezinsgrootte is 4.93. dus bijna 5 personen. Van deze bedragen moeten dus 5 perso nen leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voeding besteed wordt, dan is dit f 99 50 per jaar en dus per dag f 0.27 per ge zinslid. Het gemiddelde tekort per week bij deze gezinnen is 54 ct. In dezelfde perioden, waarin de onderzoekingen plaats hadden, liggen de kosten van een minimum voeding per dag iets daarboven, zoodat over een jaar gerekend, gesproken moet worden van een voeding die beneden het minimum ligt. Wanneer men nu bedenkt, dat de werkloozen in Nederland, voor zoover zij gezinnen hebben, bin nen deze zelfde inkomstenklasse vallen en men de volgende uiteenzetting uit een officieel rapport om. trent den voedingstoestand van werkloozengezïn- nen leest, dan kan ieder de eenige juiste en voor de hand liggende conclusie trekken, namelijk, dat in de werkloozen-gezinnen de toestand nog slechter is. Over het door den minister van Sociale Zaken in de Tweede-Kamer-vergadering van 5 Maart 1936 toegezegde onderzoek bij werkloozen-gezin nen meldt het uitgebrachte rapport: 700 werkloozen-gezinnen uit het geheele land, in allerlei omstandigheden levende, zijn onderzocht gedurende alle seizoenen. De samenvatting der 700 gezinnen is zoodanig, dat de onderzoekingseommis- sie den minister kan verzekeren, dat zij den ge- heelen stand onzer werkloozen vertegenwoordigen. De kostwinners dezer gezinnen zijn nagenoeg ge heel op steun of werkverschaffing aangewezen en beschikken niet over gezinsinkomsten. Zij moeten de laatste twee jaar werkloos zijn geweest en op het oogenblik aaneengesloten voor tenminste 6 maanden. De gezinnen staan als ordelijk en net be kend. De gemiddelde grootte der gezinnen bedraagt ten naaste bij 6 personen, man, vrouw en 4 kinde ren. Omtrent het budgetonderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voeding over het geheele land practisch gelijk zijn. Voor de 9 steuntarief-klassen wijzen de budget ten, behalve voor de tweede klasse, alle een na- deeiig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet wor den aangenomen, dat een groot deel der onder steunden schulden bij leveranciers hebben gemaakt. Vergelijking der budgetten van werkloozen-gezin nen met die van werkenden (met een inkomen van f 1400 of minder per jaar) toont aan in welke mate het werkloozen-gezin zich bezuinigingen op legt: 6 pet. aan huishuur, 7 pet. aan vuur en licht, 25 pet. aan voeding. 47 pet. aan kleeding en wasch, 52 pet. aan verzekeringen en 58 pet. aan overige uitgaven. De uitgaven der werkloozen beperken zich noodgedwongen tot die, welke voor een mini maal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Verzeke ringen (ziekenfondsen, begrafenisfonds etc.) ne men met de vermindering der steunnormen af. Dit kan niet worden toegeschreven aan lagere tarie ven voor verzekering en ook niet aan gezinsgroot te, doch aan de nijpender armoede, die de gesteun- den der lagere tariefklasse kenmerkt; noodgedwon gen laten zij na verzekeringen af te sluiten of zelfs aan te houden, die toch wel van primair belang zijn te achten. Het gemiddelde nadeelige saldo bedraagt vo,or alle klassen 58 ct. per week. De budget tekorten loopen op tot 15.1 pet.. Klein ste gemiddelde is 3.1 pet. bij gezinnen met 3 per sonen. Hoogste gemiddelde tekort is 11.5 pet. bij gezinnen met 10 personen. Er is dus mindere wel vaart bij gezinnen met veel kinderen. Op voeding bezuinigt menNjn de eerste instantie op qualiteit en eerst in de tweede instantie op quantiteit. Bezuiniging op kleeding en wasch met 47 pet. is niet mogelijk zonder de aanvulling van de kleerenkast te verwaarloozen; als een bekend feit mag worden geacht, dat bij langdurige werk loosheid een onvermijdelijk tekort aan kleeding, schoeisel en dekking ontstaat. De werkloozen zyn noodgedwongen beperkt tot de uitgaven, die voor een minimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Aan de meer normale kosten van levensonderhoud komt de werklooze niet toe. Tijdens de werkloosheid gaat huisraad en kleeding door niet aanvulling achteruit. Ook de inkomens beneden f 1400 der werkenden zijn onvoldoende, daar zij een gemid deld tekort per week van 54 ct. hebben. Vergelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aannemelijk, dat hierbij ook- begrippen van moraal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hongerlijden boven schulden maken, gezinnen met hooge voedingscijfers maken BERLIJN, 16 April (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „De ovex-blijfselen van het Servische leger gaan de ontbinding tegemoet. Duitsche gemoto riseerde troepen drongen tot Serajewo op en bezetten de stad. Duizenden Serviërs legden de wapens neer. Het aantal gevangenen en de buiten nemen met het uur toe. Het luchtwa pen bombardeerde de spoorweginstallaties en militaire steunpunten in het Zuiden van de Her zegovina. alsmede een vlootsteunpunt aan de Adriatische Zee. Duikbommenwerpers plaatsten voor de Dalmatische kust voltreffers op een groot gewapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzij bleef liggen. Een ander groot koop vaardijschip werd bij het eiland Brazza zwaar beschadigd en een vliegboot door mitrailleurvuur vernield. In Griekenland hebben snelle troepen met de teruggaande Britsche en Grieksche formaties door scherpe achtervolging aan den voet van den Olympus en de bergen ten westen hiervan strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten formaties duikbommenwerpers den ten zuiden van de Ser- via terugwijkenden vijand zware verliezen toe. In luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen omlaaggeschoten en op Grieksche vliegvelden zeventien vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Piraeus wer den opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. r EÖNDERDAC 17 APR TT, 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3 73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ2elke regel meer f0 40 Reclames f0 65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70. elke regel meer 0.17^4 Groentjes zie rubriek. In Noord-Afrika werd een door oorlogs schepen ondersteunde aanval van Britsche pantserstrijdkrachten op Solloem afgeslagen. In den afgeloopen nacht vielen sterke for maties gevechtsvliegers de belangrijke Britsche ravitailleeringshaven en schecpsbouwstad Bel fast in Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsten voltreffers in het ha vengebied en op de wapenfabrieken der stad. Talrijke brisant- en brandbommen deden op de Harland- en Wolffwerven uitgebreide bran den ontstaan. Tegelijkertijd vielen andere for maties gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen, vooral havensteden aan de En- gelsche Oost- en Zuidkust doeltreffend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezette gebieden te vliegen en door eigen acties -in jachtvliegtuigen tegen de Britsche Zuidkust ver loor de vijand op 15 April in luchtgevechten zes jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zich hierbij niet voor. In den nacht van 15 op 16 April heeft de vijand alleen storingsaanvallen ondernomen op het Noord-Duitsche kustgebied. Door neergewor pen bommen ontstond slechts geringe materleele schade. De marine-artillerie schoot een vijan delijk vliegtuig neer, In de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en ~ier versperringsballons. Hiervan werden 24 vlieg tuigen in luchtgevechten 11 door de luchtdoel artillerie. 3 door de marine neergeschoten. 97 op den grond staande vliegtuigen werden ver nield. In dezelfde periode gingen 32 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Schutters van een regiment berg- jagers heeft zich bijzonder onderscheiden door het feit, dat hij met een zwakke verkennings patrouille diep in de vijandelijke stelling binnen drong, een vijandelijke divisiecommandant en verscheidene officieren gevangen nam en zonder verliezen terugkeerde. HEDEN: 10 PAGINA'S Artikelen enz. R. P.: Rotterdam's taak. pag. I P. Gasus: Lof der Lente. pag. 3 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den jachtbouwer pag. 3 Een zonnige dag in den Haarlemmer Hout. pag. 3 De Haarlemsche waterleiding, pag. 3 Voor de kinderen pag. 7 Van onzen Haagschen correspondent: De Winterhulp en de particuliere liefdadigheid. pag. 8 Damrubriek pag. 8 Schaakrubriek pag. 8 De hond en zijn verzorging, pag. 9 Zelfs dc betonnen versperringen vormden geen onoverkomelijke hinderpalen voor de Duitsche tanks bij den opmarsch der stoottroepen in Joego-Slavië. (Foto Weltblld)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1