Goudvisschen KRUSCHE y Spart en Spet Jiunst en £ettecen 9C.D.-Veelei Cing) VRIJDAG 18 AP Rit 1941 HAARLE M'S D A' G B t A D 3 Boksers hebben wedsfrijdroutine noodig. De waarde van den „linker-directe" Bij de onlangs op „Kareol" gehouden bokswedstrijden en wederom bij de A-kampfoenschappeQ van Noord-Hol land. die Zondag j.l. in Frascati hebben plaats gehad heeft de nationale titelhouder In het vlleggewicht. stadgenoot Hessels. met groot puhtenverschll van den Amsterdammer R. Brander verloren. Hier wreekte zich dus de geringe wedstrijdgelegenheld. die de pugilisten van de Haarlemsche vereeniging „De Ring" hebben en die toch onontbeerlijk is ont met eenige kans op succes de handschoenen met tegenstanders van klasse te kunnen kruisen. Wil een bokser, hetzij amateur of professional, het hoogste peil bereiken en zich daar handhaven, dan moet zijn loopbaan gebaseerd zijn op regelmatige conditie training. alsmede op techniek en tactiek. Terwijl men de techniek voor een deel door deskundige voorlichting en in oefenpartijén onder toezicht kan machtig worden, kan de tactiek slechts door ervaring van serieuze gevechten worden geleerd. Het boksen heeft dit met het schermen gemeen, dat snel denken, een -scherp oog en onmiddellijk reageeren onontbeerlijk zijn om het „krijgsplan" te doen slagen. Daar de Haarlemsche boksers door het nog steeds be staande wedsfrijdverbod hier ter stede veel te weinig matchpractijk krijgen en het aantal leden van ..De Ring' mede daardoor beperkt bleef, zal het. duidelijk zijn, dat juist een kampioen als Hessels veel meer moeilijkheden zou ondervinden om zijn titel te behouden dan zijn col lega's uit Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. De groo- terc match-ervaring van de laatsten geeft hun meer zelf vertrouwen, hun aanval is vinniger en hun snelheid van handelen brengt hen in het voordeel. Het is echter opvallend, dat er in het boksen der Nederlandsche amateurs zoo weinig stijl te bespeuren valt; het energieverbruik is daardoor veel grooter dan het bereikte nuttig effect. Ik denk hier niet in de eerste plaats aan het stooten met open handschoen, met. den binnen kant van de hand en aan andere ondoelmatige of ongeoor loofde wijze van stooten. Dit Immers zal door een voor zijn taak berekenden scheidsrechter onmiddellijk worden ontdekt en met een waarschuwing bestraft. Veeleer gaat het hier om het ontbreken van een technlschen onder grond. die feitelijk voor alle beoefenaren der pugiiistiek gelijk moet zijn. Er is in ons blad reeds bij vorige beschouwingen op ge wezen. dat de opleiding van den jongeman, die wedstrijd- bokser wil worden, ten minste een jaar moet duren. Het deelnemen aan matches vóór het verstrijken van deze leerperiode heeft niet slechts een enkele uitzondering daar gelaten weinig zin. amar kan ook schadelijke ge volgen hebben en in vele gevallen keert het „slachtoffer" de bokssport meteen den rug toe. Laten wc de ..physical culture", de conditie-training waaronder begrepen de lenigheids- en de het weerstandsvermogen opwekkende oefeningen buiten bespreking, dan zal het eerste ge deelte van de opleiding gew:;d moeten zijn aan ontwij kingsmanoeuvres. duiken, wegbulgen. aan het verkrijgen van de juiste balans en houding van het lichaam Al te dikwijls ziet men bij onze amateurs, dat zij in plaats van op de teenen op de vlakke voet boksen, wat hun bewegelijkheid^ schaadt en de balans van de boks houding verstoort. Teneinde onmiddellijk voor een aanval te kunnen wijken en zoodoende buiten sfoot-afstand te komen, moet men in staat zijn, zich met bet voorste been te kunnen afzetten om het zwaartepunt van het lichaam te verplaatsen. Dit kan alleen geschieden, indien de teenen van den voorsten voet ietwat naar binnen gedraaid zijn; houdt men den linkervoet rechtstandig op den grond zooals bij het loopen dan kost het veel meer moeite uit de aanvalspositie terug te komen. Niettemin wordt deze lout door zeer vele amateurs regelmatig gemaakt. Uit het bovenstaande blijkt, dat het voetenwerk met recht de basis kan worden genoemd, waarop de bokser zijn techniek moet opbouwen, wil hij niet het risico loo pen. dat hij In snelheid van beweging door zijn tegen stander aldra wordt overvleugeld. Voorts is het zaak. zoo weinig mogelijk trefkans te bieden en men makedus nimmer een breed front met de bedoeling een rechtschen treffer te kunnen plaatsen. Zoowel voor "afweer de hoofdzaak als voor den aanval ls de linker directe het voornaamste wapen en deze stoot is eigenlijk de sleutel tot de „edele kunst van zelf verdediging". In het eerste geval houdt men met den snel van den schouder gestrekten arm den rivaal op afstand, In het tweede geval meet men den afstand voor den te volgen eigen stoot. Het wordt dikwijls uit het oog ver loren. dat er even goed punten voor afweer als voor treffers worden toegekend en dat men dus theoretisch een match zou kunnen winnen, indien het zou gelukken alle stooten van den tegenstander op de dekking op te vangen of ze te ontwijken. Over het algemeen echter krijgt bij overigens gelijk opgaanden strijd de bokser, die het meest in den aanval was, de beslissing toegewezen. Is men eenmaal zoover, dat men zich volgens alle regelen der kunst voetenwerk, ontwijken, het „rijden" de naar eigen hoofd gerichte stooten, buigen, dekking en paroeren kan verdedigen, dan volgt, steeds met de linker directe als basis, het maken van openingen voor een stoot naar de kaak, de maag of de borst, waarbij vooral zorg wordt gedragen, dat men van de heupen uit met het gewicht van schouder en bovenlichaam achter dien stoot komt,nochtans zonder de balans te verliezen. Want als men mist en in letterlijken zin uit zijn even wicht geraakt, dan volgt onmiddellijk de straf op die zonde. En tenslotte wake men er wel voor, de eigen kin goed achter den linkerschouder gedekt ie houden en deze dekking met de rechterhand aan te vullen of af te wisselen. Het kan voorkomen, dat bij gelijk gewicht een waarde voor een goeden wedstrijd de eene bokser lang ls en over grootere reikwijdte beschikt dan zijn meer compact gebouwden tegenstander. Dat was onder meer het geval in het treffen tusschcn Hessels en Brander. Indien onze stadgenoot zich ..aan het leerboek" had gehouden en zijn voor een vlieg- of bantamgewicht uitzonderlijk langen reik met een goed toegepaste linker directe had uitgebuit, zou het den Amsterdammer uiterst moeilijk zijn gevallen met zijn veel kortere armen Hessels tot op stoot-afstand te benaderen. Brander was dan verplicht geweest, het lijf-aan-lijfwerk te zoeken en in zijn poging daartoe had. indien het den hoofdstedellng al gelukte den linker directe te ontwijken. Hessels hem met een rechter opstoot kunnen opvangen. Hierin, zoowel als in tempo, faalde de naarlemmer; hij liet zich het gevecht opdringen en waarschijnlijk door tekort aan geregelde match-practijk schoot zijn verdedi ging in de voornaamste onderdeelen er bij in. Indien hij slechts het initiatief had kunnen nemen om eiken storm loop van den kleinen Amsterdammer In de klem te smoren, dan zou laatstgenoemde naar „het onbereikbare" hebben gestreefd en met het aandacht besteden aan eigen defensie al genoeg te stellen hebben gehad. Voor Hessels gelde dus in de naaste toekomst het parool: meer wedstrijden ende linker directe. CRITICUS. NED. VOETBALBOND. Conderafdeellng Haarlem) WEDSTRI.TDI'ROGRAMMA VOOR ZATERDAG 19 APRIL 19*1. ZATERDAGCOMPETITIE. Afd. A. RCH—VVY. 4 uur. R Honijk; Telefonla—VEW. (terrein THB). 3 uur. L. C M. van der Ven; VGS—Ken- nemerland I. 3 uur. G H. Hesselink Jr.; Tw Jeugd—Johez. 3 uur. S de Boer; ZSV—SIZO. 4 uur. H J. Boeiee. Afd. B. Johez 2—VGS 2. 3 uur. H Drupsteen; VEW 2— VVRA. 3 uur. J. Steffens; SIZO 2—Kennemerland 3. 4 uur. M. Paardebek Jr.; ETO—Kennemerland 4. 3 uur, A. C. Slobbe. ADSPIRANTEN' COMPETITIES. Afd. A: Geen wedstrijden. Afd. B: Haarlem b—RCH b. 3 uur; EDO b—Schoten b. 3 uur. Afd. Cr HBC a—O. Gezellen a. 3 uur; Hoofd. Boys—BSM 3 uur. Afd. D: KCH c—Spaarndam. 3 uur; ETO—DIO. 5 u Afd. E: Zeemeeuwen—RCH e. 3 uur; WH—RCH d. 3 uur; Hillinen—EDO d. 3 uur. THB b—SIZO. 3 uur. Afd. G: DSS bTYBB b. 3 uur; DSS a—DEK. 3 O. Gezellen b—TYBB c. 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A" VSV aVVB a, 3 uur. W. de Boer; Terrasvo gels a—Kennemers a. 3 uur. J. Kunst. Afd, B Kennemers b—Stormvogels b. 3 uur; Bever wijk b—Stormvogels c. 3 uur; VSV c—VVB b. 3 uur. De School voetbalwedstrijden. Donderdagmiddag werden in het Noordersportpark de halve eindstrijden van afd. C gespeeld. De eenc halve finale ging tusschen de Bronsteeschool 2 en de Dreef- school 2. waarbij de Heemstedenaren aan het langste eind trokken. De andere wedstrijd bracht de Ambachtsschool 2 tegen de Bosch en Hovenschool I tusschen de lijnen. De Ambachtsschool opende de score cn had met rust nog dezen 1—0 voorsprong. De kansen waren dus nog geheel open. De Bosch en Hovenschool beschikte echter stevigen middenvoor, die behoorlijk schieten kon. Dit was dan ook wel de hoofdoorzaak, dat de Ambachtsschool tenslotte nog de nederlaag leed. hoewel met gcflattccide cijfers. Echter toonde de voorhoede der Ambachts school weinig doorzettingsvermogen. Het wordt dus in deze afdecling een Ilecmsteedsclie finale! DE EINDSTRIJDEN. Zooals reeds werd medegedeeld, worden de finales door onvoorzlenen omstandigheden op het Bloemendaalicr gespeeld. Een verslechtering is dit zekgr niet, daar het terrein in een mooie omgeving ligt en er vier speelvel den ter beschikking staan. De wedstrijden kunnen nu alle op de middaguren worden gespeeld. Om kwaï wordt begonnen en om kwart voor vijf zijn do zes win naars bekend. Ongetwijfeld zijn er spannende wedstrijden bij en de ware sportliefhebbers zullen zeker hun gang naar het Bloemendaalterrein niet betreuren. Den spelers wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn, zoodat de wed strijden op het vastgestelde uur kunnen beginnen. Dit Is natuurlijk noodig voor een vlot verloop. Hel publiek houde ztch aan de regeling, welke de Schoolvoetbalcom- missie en het bestuur van Bloemendaal heeft Ingesteld Geen publiek aan de korte zijden van het speelveld, in dien zich daar geen afrastering bevindt. Het programma luidt". 1.45 Eindstrijd D-verliezers. Winnaar H. B. S A 5—2de H B S. B 9 tegen Chr. School (Bloemendaal)lste H- B. S. B 6. 2.— Eindstrijd Afd. D (winnaais|. Winnaar Nijverheidsschool 4 iTJmKon WUhelmina- school 2 tegen winnaar lste Centrale school—lste II. B. S. B 5. 2.15 Eindstrijd Afd. B. Winnaar Kennemer Lyceum IU. L. O. C I tegen winnaar U. L. O. B I—Bronsteeschool I. 2.30 Eindstrijd Afd. A. H. B. S. A I tegen winnaar M. T. S.—R. H. B. S I (Velsen). 3.15 Eindstrijd Afd. C. Bosch en Hovenschool (Heemstede) tegen Bronsteeschool 2 (Heemstede). 3.30 Eindstrijd Afd. E. Winnaar P. H. v. d, Leyschool—Bornwateischool tegen winnaar lste Doopsgezinde school—Vondelschool (Aer- denhout). De uitslagen van Donderdag waren: Afd. C: Ambachtsschool 2Bosch en Hovenschool I 14 Dreefschool 2Bronsteeschool 2 04 Afd. A: M. T. S.—R. H. B. S I (Velsen) 0—1 Donderdagavond werd de belangrijke A-wedstrijd M. T. S.—R. H. B. S. (Velsen) gespeeld. Een talrijk publiek was geutgie van dezen, niet op heel hoog peil staanden. maar wel zeer spannenden wedstrijd, welke eerst ln de laatste minuien in het voordeel van de Velsenaren werd beslist. Daarmede kwam de overwinning wel aan het elftal, dat - qua combinatie ook liet meeste recht op had. De voorhoeden waren in beide elftallen het zwakke punt. De verdedigingen waren goed, vooral viel het. uitmuntende spel van den linksback der Velsenaren op. die de M. T. S. voorhoede vrijwel volkomen in bedwang had. overwinning was eigenlijk wel een verrassing, daar algemeen van meening was, dat de bekerhoudster M. T. S. zich wel zou kunnen handhaven. Het typische het geval is nu, dat in den eindstrijd, welke Zater dagmiddag om half drie op het Bloemendaalterrein ge houden wordt, de R. H B. S. tegen de H. B. S. A I uit 1 komen, welke twee elftallen ook in de eerste ronde tegen elkaar kwamen en waarbij de H. B. S. A I met 2—1 won. De Velsenaren krijgen dus nu kans op revanche het belooft stellig een spannende ontmoeting te zullen worden. voor VIJ-VER en AQUARIUM. Eerste voorjaars zending - A.S.F. TUIN- en GAZONMEST BLOEMZADEN. GEBR. VEENINGA, Naturalisten, Telef. 13265 Athletiek Nieuw wereldrecord polsstok- springen. NEW YORK 17 April (A. N. P.) De bekende- Ameri kaansche poisstokspringer Cornelius Warmerdam vestigde dezer dagen met 4.65 M. een nieuw wereldrecord. Deze sprong slaagde bij de derde poging. Hiljnrlpn KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM IE KLASSE KLEIN BILJART. Donderdagmiddag werd het tournooi om bovengenoemd ampioensehap in café Metz a. d. Barteljorisstraat voort gezet. ontmoeting De Jager (B. C. H.j—v. d Broek (1930) was meer spannend dan fraai. Na een matig begin van beide zijden nam. v. d. Broek 'n kleinen voorsprong, welke hij met een goedgespeelde 33 tot 60 punten opvoerde. Bij de 15e beurt was de stand 103 om 43 In zijn voordeel. Langzamerhand haalde De Jager daarna op cn bij de 200 waren de kansen gelijk. Met een goede eindserle van 16 pnt. 250 zijn brt. 52 irdccl, Een blik op Athene, de hoofdstad van Griekenland (Foto Stapf) de Jager 250 52 20 4.80 v. d. Brock 238 53 33 4.57 Tegen het brlllante spel van Steffers (D. E. S) was v. d. Hoek niet opgewassen. Eerstgenoemde was er direct goed n beheerschte het spel volkomen. Met flinke series, waaronder een sterkgespeelde 74 liet de kampioen zijn partner direct ver achter zich. Een mooie slotscore van 50 bracht Steffers reeds in de 14de beurt de zege pnt. brt h.s. gem. d. Hoek 90 14 13 6.42 J. Steffers 250 14 74 17.85 De laatste avondpartij was voor Houtkooper (B. C. H.), die met zijn medelid De Jager meer moeite had. dan ver wacht werd. Bij de 15e beurt was de stand no^ 100 om 70 ln het voordeel van laatstgenoemde, doch 7 beurten later ging Houtkooper hem voorbij en behield met kleine series tot het einde den kop. Dc gedetailleerde uitslag is: pnt brt h.s. gcm. W. Houtkooper 250 39 19 6.41 J de Jager 220 39 1] 5.64 Voor Vrijdagavond zijn dc volgende partijen vastgesteld: 7 uur: Lamers (Exc.)—De Jager (B. C. H.) 3 uur: Corvers (Ins.)—G. Metz (B. C. H.) OP NACHTVLUCHT. De waarnemer van een M G op zijn post. (Foto Weltbild) ORCELBESPELINC in de Crooie kerk. De rij der Donderdag-concerten in de Groote Kerk te Haarlem werd dit jaar geopend door den organist den heer George Robert, na de gedwongen rust der wintermaanden. Deze rustpoos werd nu te vens gebruikt om aan het koninklijk instrument eenige verbeteringen aan te brengen. Onder de "alrijke schare, die deze eerste bespeling bijwoonde, zullen er geweest zijn die met gespannen aandacht het resultaat dier verbeteringen wilden beluisteren. Ik verbeeld mij, dezen middag niet te zijn opge schrikt door het geruischmakend uithalen of weg werken der hoofdregisters, dat soms zoo hevig kon storen, alsof bfj het kegelspel de beroemde, hier beruchte „alle negen" hoogtij viert. Ook meen ik, dat de tractuur van het rugpositief, waaraan nogal 't een en ander haperde, belangrijk is verbeterd, zoodat de bediening van het betreffende manuaal alweer het volmaakte nabij komt. Natuurlijk heeft ook de stemmer met meer dan gewone zorgvuldig heid zijn werk gedaan, al kon hij niet verhinderen, dat weer eenige uren na zijn laatste toets de tongwerken hun gewone kuren bleven vertoonen, en in de Sonata da chiesa klankeffecten te voor schijn kwamen die niet in de partituur staan aan gegeven. Voor deze feiten staat de speler van het koninklijk instrument volmaakt onmachtig, en ook een hinderlijk „hangertje" kon hij met den besten wil der wereld niet verhinderen. Hoe het zij, wij hebben met groote voldoening het belangrijk programma van dit concert beluisterd, o.m. bestaand uit muziek van Jan Pieterszoon Swee- lïnck, die van Italië uit. waar Gabrieli en Zarlino zjjn meeesters waren, zijn kunst over onze oost grenzen bracht door middel van zijn beroemden leerling Samuel Scheidt, die wederom in' Duitseh- land zoovele geniale navolgers zou vinden. Het was dus geen toeval, dat naast Sweelinck ook Scheidt op het programma stond.'De eerekroon was gege ven aan den grootmeester aller orgelkunstenaars; Joh. Seb. Bach opende het programma met Prae- ludium en fuga in G. Zou het een toeval zijn, dat juist deze fuga met de meermalen herhaalde kwint en grondtoon in het hoofdmotief werd gekozen? Wie Diepenbrock's „Den Uil" kent, weet dat met de juiste articulatie van die tonen de uitvoering van het werk staat of valt. De duidelijkheid der expositie liet niets te wenschen. en ook waar het belangrijke contrasubject optreedt, dat hier de fuga stempelt» tot een dubbel fuga, bleef alles klaar en helder. Scheidt was er met het choral ..Da Jesus an dem Kreuze stundt": choralvoorspelen zou hij nog niet schrijven: het profane spel domineerde nog te veel, een verdiepen van den inhoud der melodie is het nog niet. doch een herhalen, zij 't in rijker gefigu- veerden vorm en in rïikere kleur. Van Sweelinek's filigraan werk en de rijke arabesken in de gespeelde Variaties kon men ook recht genieten, doch eigenlijk slechts cerebraal. Evenzoo verging het ons met de aan 't slot zeer irtuoos uitgevoerde Toccata van Theodore Dubois. De ziel van het orgel zou veeleer spreken tot ons in de schoone ..Sonata da Chiesa" van Hendrik Andriessen. waarin het slotstuk berinneringen on- roent aan Toccata on. 11. dat dadelijk bij ziin ont staan den begenadigden kunstenaar vond. die het tot ver over de grenzen zou dragen. Het kon ons nu ook verheugen, dat na dit stuk Franck's „Pa; toral*4" klonk, waaraan Andriessen in ziin studie er C^sar Franck gevoelige woorden wiidt. herin nerend aan „het wannkTeuriffe. eigenaardige Pasto rale dat op een oud. romantisch kerksehilderij ge lijkt". G. J. KALT SCHILDERKUNST. VOORJAARS TENTOONSTELLING IN ARTI. Jongstleden Zaterdag werd ze geopend. Tot de verrassingen dier Arti-exposities behoort de ge bruikelijke bekroning van één of meer der inzenders met prijs of premie, een onderscheiding waarvoor dit voorjaar de schilders Nanninga (Artimedaillej en Bart Peizel (eerste premie) uitverkoren waren. D. B. Nanninga's werk kent men al vele jaren van de verschillende tentoonstellingen. Het heeft een zeer uitgesproken eigen karakter, waarin een opvallende schuwdheid voor wat naar rumoerig heid zweemt gepaard gaat met een voorzichtige techniek, die sterk op het détail is ingesteld en soms met de nauwkeurigheid van een fraai bor duursel te vergelijken is. De schilder is nu eenige jaren de zeventig gepasseerd en het is alweer dertig en meer jaren geleden dat men in zijn kunst, behal ve de schilderlijke verdiensten, ook een belangrij ken geestelijken achtergrond, een min of meer wijs- geerig manifest meende te zien. In ieder geval be hoorde hij tot de eerste legioenen, die op het im pressionisme ontkennend reageerden en, met Vin cent als wegbereider, andere mogelijkheden in de schilderkunst nastreefden. Met zijn vriend den schilder Isaacson, deelde hij diens enthousiasme voor een picturaal sensitivisme. Dat er in die jaren, vooral wanneer de bedoelingen in woorden omge zet werden, nog wel eens zonderlinge dingen gede biteerd zijn. kan thans vergeten blijven. Nieuwe zonderlingheden hebben die van h<m achterhaald en overtroffen en om hen heen is het rustig geworden. Die rust gaat ook uit van het hier nu gelauwerde werk. een stuk Oud-Amsterdam, waarvan de inti miteit en de stille, verzonken schoonheid den be schouwer treffen. Trouwens, Nanninga heeft, de jaren door. een kring van getrouwe bewonderaars behouden die in zijn werk het constante van zijn visie en geesteshouding konden waardeeren en zoo is de onderscheiding, hem door de collega's zij het niet te vroeg toegekend, in ieder opzicht toe te juichen. Bart Peizel is van een twintig jaar jongere gene ratie (geboren in '87) en in de sfeer der Amster dammers opgegroeid en gebleven Ln de jaren, dat Nanninga en zijn vrienden al door hun afzonderlijk heid de aandacht getrokken hadden. Technisch vol doende verantwoord vallen zijn inzendingen s'.ceds op "door een zeker eclecticisme in zijn uitingen, waardoor het bijvoorbeeld kan verwonderen dat 'nel hier geëxposeerde stadsgezicht „Hoorn" en he' „Kinderportret" uit eenzelfden geest stammen. Bij .Hoorn" denkt men eer aan een schilder als De Vries Lam. bij het Kinderportret eer aan de om geving, waarin Peizel zelf zitn weg vond. Kundig is deze schilder zeker, karakteristiek kan men het oeuvre nog niet noemen. Gaan wij in onze herinnering ons bezoek nog eens na. dan zijn er ditmaal meer tegenvallers dan luisterrijkheden te boekstaven. Tot de laatste be hoort zekerlijk het geestig-typeerend portret dat Lizzy Ansingh van Mr. Jan Kalff, den oud hoofd redacteur van het Handelsblad, schilderde en dat op deze tentoonstelling tot de meest frissche en waar lijk levende kunstuitingen behoort. In het portret zijn trouwens ook mevrouw Bauer en Van Mever niet ongelukkig vertegenwoordigd en zeer de moeite waard. Minder opwekkend doen daarentegen dit maal de beide Ritzema's. broer en zuster, in hunne inzendingen. De keuze lijkt wat zorgeloos gedaan, terwijl juist de tegenwoordige Arti-tentoonstel- lingen den steun der erkend-knappe artislen maar noode missen kunnen. Huib Luns exposeert een groot stilleven, dat voor velen aantrekkelijker zal zijn dan de groote figuur stukken, waarmee hij anders nleegt. voor den dag te komen. Douwe Komter, die Zondag zijn zeventig sten verjaardag vierdes heeft hier een stilleven met boeken, dat. bij al het maniërisme, waartoe hij zich bekeerd heeft, heel fijn van kleurstelling is. En zoo zouden wij nog wel het een en ander kunnen rele veeren waarvoor een gematigde bewondering ge uit zou mogen worden. Wat die echter in geen enkel opzicht verdient is het geliikvloersche benedenzaal- tje, waarheen blijkbaar verbannen wordt, wat boven geen plaats kon vinden. Dat zaaltje met eeuwig kunstlicht lijkt een mislukking. Bruikbaar voor tee- keningen. wit en zwart, is het fnuikend voor de meeste kleur. Waar zelfs sterke, wel-dóorvóede kleurigheid dat fel-wït licht niet verdraagt, wordt het er voor de zwakke broeders een kerkhof. Tenslotte onze Haarlemmers onder de exposan ten: Ge zult er Schutte, mevr. Woutersen van Does- burgh. Kees Verwey. Otto de Kat en den Zandvoor- ter Groeneveld vinden, een quintet dat. gezien in dit milieu, volstrekt nog niet zoo'n gek figuur slaat. Maar het milieu ontbeert een bchoorliik aantal ech te krachtfiguren (Sluyters en Monnikendam heb ben gezelschap noodig! en heeft een surplus aan goedbedoelde onbelangrijkheid. J. H. DE BOIS Rheumatische pijnen v Runnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger JsinAs [Uetoe"" Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76. 0.41. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Gem. Mamlolineyereenigirig „Sancta Lucia". Het zilveren feest. Een maand geleden herdacht de R.-K. Gemengde Mandolinevereeniging „Sancta Lucia'' te Haarlem haar 25sten verjaardag. Daar de Vastentijd geen feestvertoon toeliet, is deze dag in stilte voorbij gegaan. Maar a.s. Zondag zal deze vereeniging laten zien, dat zij weet hoe een zilveren jubileum vierd moet worden. Al heel spoedig kwam de lei ding in handen van den heer A. Hakkenberg van Gaasbeek, die ook nu nog dirigeert en die de ver eeniging tot menig succes heeft geleid. A.s. Zondag zal „Sancta Lucia" haar jubilaris op passende wijze huldigen en hem dank brengen voor zijn onver moeid ijveren in de afgeloopen 25 jaar. A. HAKKENBERG VAN* GAASBEEK. (Foto Artistiek Bosman). 's Morgens kwart over negen heeft eerst de ker kelijke viering plaats, gevolgd door een gemeen schappelijk ontbijt. Van half twaalf tot half één houden het bestuur en de dirigent receptie ten huize van den voorzitter, den heer H. J. Bonfrer, Prinsen Bolwerk 62. Zondagmiddag drie uur begint het ju bileum-concert. Het was oorspronkelijk de bedoe ling. dit met een bal te besluiten, maar door om standigheden is het bal tot later uitgesteld. KINDERBEWAARPLAATS „HAARLEM-NOORD". In het jaarverslag over 1940 der Stichting tot Oprich ting en Instandhouding v. e. Kindcrbewaarplaats te Haar lem (Noord) lezen wij o.m.: Het jaar 1940 zette voor onze Crèche onder zeer gunstige en verheugende omstandigheden In. Allereerst was daar begin Maart de viering van het eerste lustrum, welk feit in de Kinderbewaarplaats door bestuur, directrice, leidsters, leerlingen en de kinderen tezamen met hun ouders in een eenvoudige, doch feeste lijke bijeenkomst werd herdacht. Naar aanleiding van deze herdenking werd in dezelfde maand de Hiidebrandmarkt georganiseerd, die. dank zij de medewerking van veel ingezetenen van Haarlem ert omstreken, op een groot succes kon bogen en door welks goede flnancieeie resultaten wij in staat gesteld werden eenige zeer noodige verbeteringen en veranderingen in de Crèche aan te brengen o.a. een kookgelegenheid bij de zuigelingenzaal. Het aantal kinderen, dat gedurende het afgeloopen jaar onze Crèche bezocht was belangrijk grooter dan in 1939, wel een bewijs, hoezeer onze insteling ln een behoefte voorziet. Het aantal kinderen nam n.l. van 13661 in 1939 toe tot 17221 in 1940. Het bestuur onderging uitbreiding doordat mevr. J. van Geluk—van Dooien bereid gevonden werd daarin zitti g te nemen. Voornamelijk dank zij de Hlldebrandbazar is er een batig saldo van 11510,36. Vluchtige ontmoeting ET treinreizen heeft zijn voor, maar ook zijn tegen. Evenals trouwens het eten van een bon, waarbij meer gezette men- schen het voor bemerken en meer gewone menschen het tegen. Ik heb een heeleboel tegen op het reizen per spoor, maar ik zal u dat niet alle maal vertellen, omdat ik wel begrijp dat de schuld niet bij de spoorwegen gezocht mag worden. ook natuurlijk niet bij den wagonfabrikant of railsle verancier en nog minder bij mij zelf. Hier heb ik dan meteen al mijn bezwaren in ,,a nutshell" bij eengebracht: er hapert iets, maar je weet niet waar en nu is het de kunst, zich verder neer te leggen bij de feiten, zooals de huisvader zei toen hem een drieling werd geschonken. Verwonderlijk overigens hoe volhardend en vooral hardhoofdig wij menschen in dat opzicht blijken. Ik reis iederen dag en iederen dag ontbreken dezelfde kleinighe den van het niet-op-tijd-zijn, maar iederen dag opnieuw verwacht ik weer, dat het ten goede ver anderd is. Dooh veel grooter en omvattender is het voor. Nergens leert u meer menschen kennen en onder scheiden dan in den trein. Aan hun houding kunt u de reizigers tenslotte reeds elassificeeren. Het vrouwtje, dat op een puntje Ln een hoekje voor het raam zit en ongeduldig draait, dan naar builen kijkend', dan de medepassagiers half-smeekend aan ziend, zij is de moeder die naar haar groote doch ter gaat, die in de stad werkt De man, die cigaret na cigaret door zijn bebruinde vingers laat glippen en een groote, veel te groote actetaselvbij zich heeft, is een derderangs reiziger-in-tandepborstels, die zich het air van een eerste rangs wil geven en hoopt, -daardoor zijn waar gauwer aan den man te brengen. En ik zit bescheiden weggedoken Ln een hoekje met mijn bescheiden tasch bescheiden- lijk naast mij, mijn zachtvilten hoed boven mij in het bagagenet en mijn jas losgeknoopt. Maar ge noeg hierover, later meer. Ik wil u dan eerst vertellen, dat ik mij laatst tot held gebombardeerd zag. En niet zoomaar tot een miezerig heldje (ik ben niet miezerig) uit een happy-end film van een slechten regisseur, neen, tot een echten held. een formidabelen held, die er we zen mag. Denkt u bijvoorbeeld maar eens aan Gary Cooper uit lang vervlogen filmdagen. Niet dat u in dat geval mij zoudt zien, integendeel, ik heb geen heldenfiguur, geen knap gezicht (al verbeeld ik me dat 's ochtends als ik mijn haar kam wel eens en mijn naamdaarover zwijg ik maar, want wat schuilt daarin? De juffrouw die mij tot held degradeerde (ik voel me niet zoo erg thuis in de heldensfeer), had een onoogelijk grooten hoed op, met een geweldige spies van Oost naar West er doorheen gestoken. Haar neus begon goed, doch eindigde in een zand- aardappel. Haar oogen keken rond alsof ze impo neerend, soms ook alsof ze mooi waren en noch het eene adjectief noch het andere vertoonden ook maar eenige gelijkenis met de werkelijkheid, die tegenover mij zat en mij van haar tot schoenen ob serveerde. Heeft u dat ook niet eens meegemaakt? U voelt zioh allesbehalve aangenaam, u weet niet of u haar een bestra ff enden blik toe moet werpen dan wel haar volkomen negeeren. hetgeen de on rust niet wegneemt Ik trachtte het laatste. Wij waren in het compartiment-voor-acht alleen. Zij meende de stilte te moeten overstemmen, wat in onze moderne rijtuigen niet zoo heel moeilijk is: „U ziet er nogal betrouwbaar uit. meneer". Ik knikte beduusd: „O. dank u". En zweeg. Zij ging wat gemakkei ij kei' zitten en zette haar prachfhanlaen (wat stevigheid betreft althans) op haar dijen, die ïk echter gelukkig niet zag. Toen, mijn zeer duidelijke afwijzende houding negeerend, vervolgde zij: „Kunt u u mond houwe, meneer?" Ik schrok nog meer: „Ik doe toch niks anders, juffrouw?" ,Dan moet u mij helpe, meneer". ,Dat kan, juffrouw, tot binnen zekere grenzen", ,Doet u eerst die deur es dicht, het toch an me beene en ik hou niet van kou". Daar kon ik inkomen en ik sloot gewillig de deur. Daarna ging ik weer zitten en deed of hier mede de zaak afgehandeld was Ik behoor tot die menschen die graag van dienst zijrt, vooral dames, doch die het altijd slecht treffen en een rood-neu- zige, ook overigens zeer leelijke dame tot hulpbe hoevend gezelschap krijgen in plaats van een aller- charmantste, die mij beloont met een beminnelijken glimlach. Niet dat de leelijke niet beminnelijk zou zijn. o neen, integendeel, daaraan ontbreekt het haar gewoonlijk niet. De scheeve lippen van- deze reizigster waren naar den anderen kant scheef bijgewerkt, zeker in de hoop. zoodoende een symetrisch geheel te vor men. hetgeen was mislukt. Ik monsterde haar snel en plaatste haar toen in Noordwijkerhout, als dienstbode, thans op zoek naar werk in Den Haag. ,Als d'r strakkigs een personasie van het manne lijke sekte binnenkomt, mot u 'em zegge dat ik niet van 'em ben gediend. Zeg u dat maar. dat staat flink en ik lust 'm niet". ,Maar juffrouw.probeerde ik. ,U zou me toch helpen?" herinnerde zij mij. ,JSwel, maar.... eh.... binnen zekere grenzen en ik ben niet van plan ,Nou. grenze! Hier blijf u toch zeker binne de fesoensgrenze?" „Zeker, maar ik kan mij toch niet mengen...." ,.U mengt zich nerreges in, meneer. U doet al leen wat ik vriendelijk aan u verzocht heb". „Hoort u eens juffrouw", ik deed iets flinker <*n dat imponeerde zichtbaar. „Uw. laten we zeggen, intieme aangelegenheden gaan mij niks aan en ik verzoek u dringend die zelf op te lossen". Ziezoo, meende ik. ,.U kan die vent niet. meneer. Das zoo'n aan- dringer. daar heef u geen flauw benul van Hij kijkt een mensöh aan alsof ie ie no wil frete. Toe maar, meneer, dan bent u een held". Ha, dacht ik' daar trap ik niet in. Bovendien, over aankijken gesproken, zij had ook geen al te liefelijken bli-k over zich. Doch voordat ik tijd tot bekomen had. stond de trein stil en de persoon-in- kwe=tie staDte, binnen. _En voordat ik wist wat ik- feed, stond ik op en zei: „De juffrouw hier laat beleefd verzoeken haar niet lastig te vallen en haar het genoegen te willen doen. u zelf in de couné hiernevens te zetten". Alles was over, dacht ik. t.oen de man (hij zag er vrij onschuldig uit) aan mijn verzoek voldeed. Doch een held ontvangt meer loon dan een gewoon, mensch en zij kwam naast mij zitten, Haar rechter been ging over het linker en toonde daarbij meer van dat been dan strikt noodzakelijk was en dit noodzakelijke kon reeds veel genoemd worden. De glimlach was ongetwijfeld bedoeld als verove rend. doch deed meer denken aan een tandarts- oatiëm dan aan een dankbare dame. Ik lichtte mijn hoed op. boog stijfjes en deed alsof ik e'en treinging verlaten, maar zette mij in de volgende coupé (bij den versmaden man) weer neer, mij bevrijd gevoelend. Hij glimlachte. Ik moet u toegeven, dat dergelijke ontmoetingen tot de uitzonderingen behooren. Gelukkig. Soms geschieden zij in de boemel tusschen Haarlem en Den Haag, maar ook daar zelden. Toch gaat er meermalen in een kort gesprek een heel leven aan den toehoorder voorbij Temand stapt den trein binnen, legt er iets van zi.in persoon, zijn levenser varing neer en vertrekt eyen later weer in het on bekende. j H. F.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10