mh „FRANKEN" K DANSEN Vit de Omstïekëtt) Half om Engelsche eisch aan Egypte? VI VRIJDAG 18 APR IE 1941' HXA'REEM'S DAGBEAD HILLECOM „De zingende meisjes". Verrassend debuut van Mej. Leeghwater's kinderkoor. Donderdagavond «af Jn de geheel gevulde zaal van Hotel Sistermans dc vereenigitig ..De Zingende Meisjes van HlIIegom" onder leiding van mejuffrouw Annie Leeg water haar eerste uitvoering. He: was een alleraardigst kinderkoor dat ons gecostumeerd en ongecostumeerde op een keur van liedjes vergastte. Niet alleen getuigde de reine en ongekunstelde kinderzang van de goede lei ding. maar uit alles bleek dat mej. Leegwater over een verrassende originaliteit beschikt om deze liedjes op pak kende wijze over het voetlicht te brengen. Hiervan ge tuigden vooral „Ais ik groot ben" en ..Het Marmotje" in de orlglneclc matrozenpakjes. ..De Dwergjes" en de „Sneeuwman": ook dc miniatuur-dirigentjes cn bege leidsters aan den vleugel spraken hiervan. Van de overige liedjes noemen wij speciaal „Zomer" en „Die knappe Janneman". Ter afwisseling zong het Hlllegomsch dubbel Dames kwartet. ook een schepping van mej. Leegwater, verschil lende liederen en ook hier was de kennismaking een zeer aangename. Zeer beschaafde zang en goede stemmen mochten wij constateeren. Over het algemeen blonken de kerkelijke liederen uit boven dc wcreldschc, over het algemeen kwamen bij de laatste de dames nog niet los genoeg, maar dit zal bij meer optreden wel verbeteren. De uit spraak van ,,L' Ange gardien" had beter gekund. Zeer fraai klonken de bekende liederen Regina coeli cn Tota pulch'a es terwijl verder genoemd mogen worden „O. in die lent" van Wettig—Weisscnbom en het zeer gevoelig gezongen slaapliedje „Nlna bobo" van Sala Melati. Het slotlied „Hollands Vlag" van Van Raamsliorst had een daverend succes. Aan het einde had mej. Leegwater welverdiend een fraaie bloemenhulde in ontvangst te nemen, waarna zij dank bracht aan allen die haar hadden bijgestaan om dit concert te doen slagen. Onzerzijds roepen wij belde ensembles gaarne ecp tot weerziens toe. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Dolly Adriana Wilhelmina. dochter van C J. van Pelt en van N. Vogelaar. Brederodestraat 10: Wilhelmina Johanna, dochter van G. Voogd en van T. M van den Hogen. Bloemendaal, E. Casimirlaan 62; Jan Evertse Pieter. zoon van P. Visser en van J. M. van Vrouwerff. Baan 8; Hendrik Jan. zoon van A. Waaijcr en van J. H. A. M. Gerrese. Zandvoortschelaan 263: Abraham Dirk, zoon van C. C. Snellens en van H. Janse, School straat is. ONDERTROUWD: P. J. Potveer en C. M. Kokkelkoren, Zandvoortschelaan 240: G. dc Wld en Jansjc vgn Konings- bruggen. C. Huygensstraat 6. GETROUWD: A. de Ronde cn R. de Vries, Velsen, Bie- zenweg R5. OVERLEDEN: J. Btlckmann. oud 66 Jaar. Boulevard de Favauge 44: E. J. C. van der Swan, cchtgenootc van J. Pons, 73 jaar. Dr. Mozgerstraat 38: M. J. Kuijten. echt- genoote van C. Smit. 73 jaar, Noordbuurt 3: E. Mooljen. oud 8 maanden. Amsterdam, Columbuspleln 48: J. Weber, oud 85 jaar, Jan Steenstraat l; M. Keur, oud -47 Jaar, Nieuwstraat 1. Het Bestuur van de B S V deelt U mede, dat de VOORSTELLING IN DE STADSSCHOUWBURG op 19 APRIL en de SOIRéE-DANSANTE op 26 APRIL wegens onvoorziene omstandigheden tot een nader te bepalen datum zijn UIT GESTELD. "jijr Kaarten blijven voorlopig geldig. (Adv. IngezMed.) HAARLEMMERLIEDE Geboren: Cornells Theodorus van Geldorp, lb April 1941, Ondertrouwd: Geen. Overleden: Geen. Getrouwd: Pieter Muller, oud 43 jaar en Petro- nella De Ruiter, oud 43 jaar. HAARLEMMERMEER PLAATSELIJKE GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Aan het verslag der plaatselijke Gezondheids- commmissie is het volgende ontleend: In de laatste jaren had een gemiddelde oeneming der be volking van 700 zielen plaats. Per 1 Jan. 1941 telt de Meer 32168 zielen. Besmettelijke ziekten zijn niet veel voorgekomen. Na overleg met den geneeskundigen inspecteur \-an de volksgezondheid te Hilversum Dr. V. F. J. A. J. v. d. Brekel heeft de commissie de jaar- lijksche immunisatie tegen roodvonk en dipherie voortgezet. Volledig behandeld zijn 283 kinderen (v.j. 327) Voor dit doel is in de buurtschap Lis- serhoek en Abbenes een actie, gevoerd. In het verslagjaar zijn in tegenstelling met andere jaren een gering aantal nieuwe woningen gesticht. Vergunningen werden afgegeven voor 81 woonhuizen en 47 andere gebouwen. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 441 en 104. In verband met hygiëne van water, bodem en lucht zijn 11 klachten behandeld en in alle ge vallen werden goede resultaten verkregen. De bewoners van een gedeelte van den Zwanen- burgerdijk en' Spieringerweg werden in het genot van duinwater gesteld. COÖP. AALSMEERSCIIE TUINBOUWBANK. Winst f 15000. Aan de Aalsmeersche Tuinbouwbank is het jaar verslag verschenen waaraan we het volgende ont- leenen: Voor bezittingen en schulden geeft de balans als eindcijfers f 27.499.36; de exploitatie-rekening sluit op een bedrag van f 113.140. In het afgeloopen jaar vermeerderde het getal rekeninghouders van 1043 op 1059. .Van 426 rekeninghouders was een bedrag van f 2.192.064.17 te vorderen, waarvan f 424.795.96 van de Centrale Bank. Aan 633 reke ninghouders was verschuldigd f 1.594.729.08, waar van f 238.000 aan het reservefonds. Het aantal leden bedraagt 563 tegen 530 in '39 het aantal spaarders 2212 tegen 2185 in het voor gaande jaar. Aan spaargeld werd gestort f 328.392.60 en terugbetaald f 482.513.55. Het saldo bedraagt aan spaargeld f 1.155.207.75. De voorschotten bedragen f 498.851.15. De omzetcijfers in ontvangsten en uitgaven be- loopen ruim 18 millioen precies f 18793.398.02. De winst bedraagt f 15.853.44. Het reservefonds steeg dit jaar tot f 241.000, ter wijl nog een extra reserve aanwezig is van f 51.955.98. BRUGGEN IN DE MEER. Over de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder worden of zullen verschillende nieuwe bruggen worden gebouwd. Een drietal nieuwe bruggen zal misschien het volgende jaar (een enkele misschien nog dit jaar) in gebruik worden genomen. De bouw van de brug tusschen Zwanenburg en Halfweg is door het polderbestuur van Haarlem mermeer gegund aan de firma Christiaan en Niel sen uit Den Haag voor de somma van f 94.609. Deze brug, waarvoor de voorbereidende werkzaam heden klaar zijn, zal-misschien dit jaar nog gebruikt kunnen worden. Verder is er de brug nabij Vijfhuizen die deel Uitmaakt van het provinciaal wegenplan betreffen de de voltooiing van den weg HaarlemHet Gooi, die door de Haarlemmermeer is gelegen en waar van nog slechts het gedeelte om Haarlem afge maakt dient te worden. Ten derde werden door den polder enkele per- ceelen gronds afgestaan aan de provincies voor de nieuwe brug nabij Oude Wetering. Dit is een onderdeel van den provincialen weg LeidenOude Wetering, die nu in Noord-Holland over de Ring vaart aansluiting zal moeten geven op den Rijks weg. HEEMSTEDE KLEEDINGTOELAGE POLITIEPERSONEEL. De prijzen voor uniformkleeding zijn thans reeds 20 pet. hooger zijn, dan het vorig jaar: ver dere stijging is n:et uitgesloten. Daarom zijn B. cn W. van oordeel, dat de kleedingtoelage voor het politiepersoneel tijdelijk met f 25 per jaar ver hoogd moet worden. Verder vragen B. en W. een crediet van f 1000 voor eerste aanschatifng van nieuwe rijlaarzen voor 28 ambtenaren van politie. KINDERTOESLAG BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten hebben aan B. en W. medegedeeld, dat zij voornemens zijn voor de burgemeesters secretarissen en ontvangers der gemeenten in Noord-Holland een kindertoelageregeling in te voeren. Zij zullen voor hun wettige of gewettigde kinderen beneden 18 jaar, voor zoover die meer dan twee in getal zijn, een kindertoelage genieten, welke per kind en per jaar 3 pet. van hun bruto wedde bedraagt met een minimum van f 130. en een maximum van f 205 per kind en per jaar, Deze regeling wordt Keacht op 1 Januari 1941 in werking te zijn getreden. Ged. Staten vragen hierover het advies van den raad. Tegen de invoering op zich zelf hebben B. en W. geen bezwaar omdat in deze gemeente reeds lang een soortgelijke regeling bestaat voor ambte naren en werklieden. Zij zijn dan ook van oordeel dat het advies daaromtrent gunstig kan luiden. Wat den inhoud der regeling betreft brengen zij in heriniering het in de vergadering van 13 Maart opnieuw vastgestelde besluit inzake toe kenning van kindertoelage aan het gemeenteperso- neel. Ook krachtens deze regeling wordt toelage toegekend van het derde kind beneden 18 jaar af. Het bedrag der toelage is daarift" echter niet af hankelijk gesteld van de brutovvedde, doch is ge steld op een vast bedrag van f 78 B. en W. zijn van oordeel, dat aan een zoodanige regeling de voorkeur gegeven behoort te "worden boven de door Ged. Saten voorgestelde regeling, zoodat zij in overweging geven, aan dit college te adviseeren de regeling in dien geest vast te stellen. VERORDENING GEMEENTEPOLITIE. Doordat op 1 April j.l. het tijdvak is verstreken voor de verordening der Gemeentepolitie, bieden D. en W. van Heemstede den raad deze verordening met eenige wijzigingen opnieuw ter vaststelling aan. HALFWEG WATERPOLO-CLUB „HALFWEG". De waterpoloclub „Halfweg" houdt Maandag avond 21 April a.s. in de kleine zaal van den heer H. Greeven te Halfweg een ledenvergadering. Bij de bestuursverkiezing is, de voorzitter G. C. Dijk stra aftredend en niet herkiesbaar. Het bestuur heeft als candidaat gesteld den heer Scheffer uit Zwanenburg. Op deze vergadering zal o.m. be sproken worden met hoeveel zeventallen de ver- eeniging de competitie zal ingaan. GYMNASTIEKVEREENIGING „S. S. S." De jaarlijksche algemeene vergadering van dc gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" wordt gehouden op Donderdag 24 April a.s. in de zaal van den heer Pollé tc Halfweg. Behalve de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester vermeldt de agenda o.a. de ver kiezing van een kascommissie, wandelcommissie, kleedingcommissie en turnkring-afgevaardigden. Bij de bestuursverkiezing zijn de heeren B. F. Brizee, M. Farjon en mej. C. A. M. Frankfort af tredend, doch allen herkiesbaar. VELSEN Nieuwe directeur van den Gem. Reiniging- cn OntsmeUings- dienst. B en W. bevelen aan den heer J. G. Koning, hoofdopzichter O. W. Ter voorziening in de vacature van directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst, ont staan door het overlijden van den heer J. Th. Ver- zijlbergh, bevelen B. en W. ter benoeming aan den 'neer J. G. Koning, hoofdopzichter bij het bedrijf Openbare Werken, afdeeling Bouw- en Woning toezicht. B. en W. stellen verder voor bij benoeming den heer Koning een toelage te verleenen van f 300 per jaar voor gebruik van een eigen auto voor den dienst, zulks onder intrekking van de in de be grooting geraamde rijwieltoelage ad f 20, alsmede hem ontheffing te verleenen van de verplichting tot het bewonen van de bij het bedrijf behoorende ambtswoning. Naar de meening van B. en W. is de functie, welke de heer Koning thans bekleedt, gelijkwaar dig te achten aan die van directeur van den Rei nigings- en Ontsmettingsdienst. In verband hier mede ligt het, in geval betrokkene in de vacante betrekking wordt benoemd, in het voornemen van B. en W. te bepalen, dat de door hem in zijn vorige betrekking doorgebrachte dienstjaren meetellen bij de berekening der periodieke verhooging. Het gas wordt V2 ct. duurder. Tengevolge van de verhooging van den ko- lenprijs en de hoogere omzetbelasting is de kos tende prijs van het gas per M3 met 0.3658012 ct. gestegen, aldus deelen B. en W. den r~ad mede. Volgens de geldende voorschriften mag in verband hiermede de verkoopprijs van het gas met V2 ct. per M3 worden verhoogd. Ten einde het evenwicht op de begrooting te herstellen, achten B. en W. het noodzakelijk, tot deze prijs verhooging over te gaan. echter met uitzondering voor het gas, geleverd voor verwarming en industrie. B. en W. stellen den raad voor, hiertoe te be sluiten en te bepalen dat de verhooging ingaat met de eerste meteropneming na 1 April 1941. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Kabeljauw f 20—f 12 per stuk. Tongen f 6.60— f 4.00 per stuk. Gek. garnalen f 0.40f 0.36 per K.G. Kleine gul f 74 per 50 K.G. Wijting f 56 per 50 .G. Zetschol f 114 per 50 K.G. Kleine schol f 98—f 56 per 50 K.G. Pufschol f 29—f 25 per 50 K.G. Gr. schar f 40f 37 per 50 K.G. Pufschar 1 22.50—f 8 per 50 K.G. Kotters: IJm. 22 t 8181; TX. 14 f 153, en slapte verdwijnen snel door het pittig opwekkende, krachtig (Adv. Ingez. Med.) „WEGNEMEN" VAN BRANDSTOFFEN. Tegen een 30-tal personen, allen inwoners van Velsen, heeft dc politie proces-verbaal opge maakt wegens het „wegnemen" van ongeveer 20 H.L. brandstoffen uit een opslagplaats te IJmui- tien. Vijf jongens, die den toegang tot de opslag plaats geforceerd hebben, zijn voorloopig voor nader onderzoek op het hoofdbureau ingesloten. Onder de overigen zijn er. die blijkbaar zoo licht- geloovig zijn geweest, dat zij op verklaringen van anderen meenden, dat de kolen een restant vormden, dat wel mocht worden weggehaald. (Onderstaande Is reeds in een deel van onze vorige o-plaag opgenomen.) Zes mantelbavianen uit Dierentuin ontsnapt. Uit eigen beweging teruggekeerd. t— Zes Mantelbavianen, die sedert de Paasch- dagen de apenkolonie in den Haagschen Dierentuin opvroolijkten, hadden Woensdagavond kans ge zien, het apenrotseiland te ontvluchten door den ringvijver over te zwemmen, een prestatie, die geen van de vorige bewoners van de apenrots ooit geleverd heeft. De achtervolging, onmiddellijk door den chef van de dierenafdeeling met een oppasser ingezet, leidde er slechts toe. dat het zestal de daken van de aan den Dierentuin grenzende huizenrij aan de Nassau Ouwerkerkstraat beklom; zij lieten zich niet grijpen. Bij deze apen-escapade tuimelde een van de zes Bavianen door een serre-lantaarn cn kwam onge deerd in de huiskamer, die door de bewoners reeds verlaten was omdat zij buiten naar de apenjaeht waren gaan kijken. Toen het personeel van den Dierentuin met een groot schepnet den Baviaan in die huiskamer trachtte te vangen, wist het slimme dier door het gat. dat hij in de lantaarn veroor zaakt had. weer de vlucht naar het dak te nemen. Na het invallen der duisternis werd de achtervol ging gestaakt. Hedenochtend half negen Is het Zestal uit eigen beweging in den tuin teruggekeerd trek in een stevig ontbijt zal wel een voorname drijfveer zijn geweest en over een door het personeel klaar gelegde plank over den ringvijver in den apenrots .binnengegaan, waar hun ochtendmaaltijd was ge reed gezet. Daarna werden de deuren van de nacht hokken tijdelijk gesloten. Intusschen zijn maatregelen getroffen om een herhaling van dergelijke uitstapjes te voorkomen. Grieksehe kroonjuweelen 111 Egypte. STOCKHOLM. 17 April (D.N.B.) De van Athene naar Alexandrië overgebrachte Grieksche kroonjuweelen zijn, volgens een bericht van „Social Demokraten", na aankomst in Alexandrië onder sterke bewaking en onder bescherming van pantserwagens naar een vliegveld gebracht om van daar uit naar een onbekende plaats van be stemming te worden vervoerd. bakt JJ dat is het „echt e" daarom onverbeterlijk 18 ct. p. 800 gram (vooral DUN SNIJDEN) (Adv. Ingez. Med..) Japansche ministers beraadslagen over de kwestie Nederlandsch-Indië. TOKIO, 17 April (D.N.B.) De plaatsver vangende minister van buitenlandsche zaken Ohasji heeft gisteren met minnister-president Konoje een vrij langdurig onderhoud gehad over vraagstukken betreffende de buitenland- sche politiek. Het blad „Tokio Nitsji Nitsji" schrijft in verband met deze conferentie, dat de volgende punten de voornaamste onderwerpen van ge sprek zullen zijn bij de komende beraadslagin gen van het kabinet: ten eerste de kwestie Nederlandsch-Indië, dat in een steeds grootere afhankelijkheid van Engeland en de Vereenig- de Staten schijnt te geraken. Japan zal echter desondanks eerst nog probeeren de onderhande lingen met Batavia tot een einde te brengen. Ten tweede: de vraagstukken die in verband staan met Fransch-Indochina en Thailand zullen besproken worden. Japan heeft niet het plan poli tieke compensaties voor de succesvolle regeling van het grensconflict te verlangen, daarentegen ver wacht het een volkomen opheldering van de han delsbetrekkingen tusschen Japan en deze beide landen. Men verwacht dat binnenkort desbetref fende onderhandelingen in Tokio, Hanoi en Bang kok gevoerd zullen worden. Ten derde:'de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zullen besproken worden. Het is niet aan te nemen dat de Vereenigde Staten ondanks de overeenkomst van Japan met Rusland hun houding tegenover Enge land of Tsjoengking zullen veranderen. Japan zal echter voorloopig pogingen ln het werk stellen om een verdere verscherping van den toestand te ver hinderen. Verder zal gesproken worden over het conflict van-China en over de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen mét Sovjet-Rusland na de sluiting van het pact. WINTERHULP NEDERLAND. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland heeft met ingang van 3 April aan mr. J. Hughes op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als proviciaal directeur voor Gelderland, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw der organisatie bewe zen diensten. In zijn plaats is met ingang van 16 April be noemd mr. C. A. F. Kalhorn, plaatsvervangend directeur voor Zuid-Holland, onder gelijktij dige ontheffing van deze functie. De verhooging van de spoorbaan HaarlemLeiden. Voorloopig weinig kans op uitvoering van het werk. Onze lezers weten dat er voor Haarlem een be langrijk werk is voorbereid, namelijk de verdere verthooging van de spoorbaan HaarlemLeiden en de verplaatsing van het Goederenstation van de Westergracht naar den Waarderpolder. De totale kosten van d:t werk werden indertijd ruw geschat op 3V2 millioen gulden, maar nu de plannen nader uitgewerkt zijn blijken daarmede niet minder dan 4.6 millioen gemoeid te zijn. Het is bekend dat de spoorbaan nu verhoogd is tot even voorbij de Brouwersvaart. In de toekomst zal de verhooging worden doorgetrokken tot een eind voorbij den Zandvoortschen weg. Er komen dan vier nieuwe viaducten, namelijk bij de Wester- gracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en den Zand voortschen weg. Daardoor zal een goede verbinding ontstaan van de stad met de uitbreiding van de gemeente ten Westen van de spoorbaan. De bebou wing is daar in dc laatste jaren wel toegenomen, maar er is toch wel gebleken dat Haarlem-West eerst tot volle ontplooiing zal kunnen komen als de viaducten gebouwd zijn en de overwegen geen barricaden meer voor het verkeer vormen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft er krachtig voor gepleit om het gocderenstation van de Westergracht te verplaatsen naar den Waarder polder, waar het dan zou komen in de onmiddel lijke nabijheid van het nieuwe haven- cn industrie terrein dat daar thans door de gemeente wordt aan gelegd. De directie der Nederlandsche Spoorwegen, die aanvankelijk weinig voor dit plan voelde, heeft zich er tenslotte toch mee vereenigd, evenwel op voorwaarde dat alleen de uitvoering van de zuivere spoorwegwerken voor haar rekening zullen komen. Van den kant van Haarlem is er herhaaldelijk in Den Haag op aangedrongen'""de uitvoering van dit voor Haarlem zoo veel beteekenende werk zoo veel mogelijk te bespoedigen. Daarbij werd na tuurlijk ook gewezen op het feit, dat het hier een object betreft dat een groote werkverruiming met zich medebrengt, terwijl bovendien nog het voor deel is, dat het percentage arbeidsloon in verhou ding van de kosten aan materiaal hoog is. De moeilijkheid was om het werk te financieren, daar de Spoorwegen slechts genegen waren een klein gedeelte der kosten te dragen. Bij de voor bereiding van het werk werd gerekend op bijdra gen van de belanghebbende gemeenten, van de provincie Noord-Holland, van het Wegenfonds en van het departement van Sociale Zaken. Het We genfonds zou bijdragen omdat het een groot ver- keersbelang is. dat de overweg aan den Zandvoor- terweg verdwijnt. Sociale Zaken zou toeslagen be talen op den grondslag van steun aan werk ver schaf fi n gsob j ecten Ongeveer 4 maanden geleden is door het college van B. en W. van Haarlem mèdegedeeld, dat Haarlem zich, om het tot stand komen van een ver gelijk tusschen de belanghebbenden te bespoedigen cn de uitvoering van het werk mogelijk te maken, bereid verklaard had een belangrijk bedrag toe te zeggen als aandeel van Haarlem in de kosten van het werk. Thans vernemen wij, dat de gemeente Haarlem zich bereid verklaard heeft 750.00ft gulden bij te dragen in de kosten van het werk. Wij hebben onderzocht of Haarlem nadat dit aan bod gedaan was iets naders van deze zaak verno men had. Het bleek ons daarbij dal nog op een ant woord uit Den Haag gewacht wordt. Bij een informatie in Den Haag' bleek ons, dat weliswaar op de aangelegenheid de aandacht ge vestigd is en blijft, maar dat toc'n de kans dat bin nen korten tijd met de uitvoering van het werk be gonnen zal kunnen worden, zeer klein wordt ge acht. Bij die beslissing moeten in hot bijzonder financieele overwegingen gegolden hebben. Intusschen is het voor Haarlem van belang dat de aandacht op dit belangrijke werk gevestigd blijft. De toestand in Libië. NEW-YORK, 17 April. (D.N.B.) De Londen- sche correspondent van de New-York Sun deelt mede. dat de toestand in Libië, die in Londen ge vaarlijk wordt geacht, in politieke kringen opnieuw critiek op den minister van Buitenlandsche Zaken Eden, heeft gewekt. Algemeen wordt aangenomen, dat Eden voor het optreden der Britsche troepen in Cyrenaïca verantwoordelijk is. Hij heeft dezen toestand door zijn onstuimigheid om tegenstand van Joego-Slavië en Turkije tol stand te brengen, doen ontstaan. In Londen vreest men, dat de weerstand van Joego-Slavië een militair nadeel voor de ge allieerde troepen zal blijken. Aangenomen wordt, dat Wavell verdere acties tegen de Italiaansche troepen niet eigener beweging heeft achterwege gelaten. Integendeel gelooft men, in Engelsche con servatieve kringen, dat dit is gebeurd op instiga tie van Eden, die er zich een gewoonte van heeft gemaakt de dictatoren uit te dagen voor een be slissende slag werkelijk is uitgevoerd. Op grond van zijn reis naar Egypte. Griekenland en Turkije zal Eden waarschijnlijk de schuld voor het mogelijk komende onheil voor het Britsche leger op zich moeten nemen. Deensclie gezant Von Kauffmann uit ziin functie ontslagen. KOPENHAGEN, 17 April (D.N.B Omtrent de „overeenkomst" die de door de Deensche re geering intusschen teruggeroepen Deensche gezant Von Kauffmann in Washington met de Amerikaan- sche regeering betreffende Groenland heeft geslo ten, heeft het Deensche ministerie van buiten landsche zaken Woensdag een verklaring gepubli ceerd, waarin o.a. wordt gezegd: Doordat gezant Von Kauffmann op eigen gelegenheid, zonder dat de Deensche koning of de door hem benoemde wettige Deensche regeering er bij hebben medege werkt of er ook maar iets van geweten hebben 'een overeenkomst heeft gesleten omtrent het over nemen der verantwoordelijkheid voor Groenland'? defensie door de regeering der V.S., heeft hij mis bruik gemakt van den naam yan den Deenschen koning en de Deensche regeering ernstige moeilijk heden bereid. Hij heeft met zijn actie het oog ge had op het vestigen van een toestand, waaronder Groenland of deelen daarvan onder vreemde heer schappij komen en onder bepaalde constellaties het.uitgangspunt zouden kunnen worden voor acties in verband met oorlogsoperaties. Daardoor heeft hij zich schuldig gemaakt niet alleen aan een grof op zij zetten van zijn plichten als ambtenaar, maar tevens aan een misdaad jegens de zelfstandigheid en veiligheid van den Deenschen staat. Bij konink lijk besluit van heden is gezant V011 Kauffmann derhalve ontslagen uit den buitenlandschen dienst overeenkomstig de ambtenarenwet. Tegelijkertijd heeft de Deensche regeering stappen genomen, op dat een strafrechtelijk onderzoek tegen hem zal worden ingesteld. AMERIKAANSCHE TROEPEN PER CONVOOI NAAR GROENLAND? WASHINGTON, 17 April (D.N.B.) De mi nister van marine Knox heeft op de persconferentie aangeduid dat van den kant van de vlootleiding plannen gereed zijn gemaakt, op grond waarvan het mogelijk zal zijn naar Groenland gaande Ame- rikaansche troepen met convooien daarheen te transporteeren. Op het oogenblik kunnen er echter geen inlichtingen over gegeven worden of een der gelijke convooidicnst nu ook werkelijk zal worden uitgevoerd. De vloot heeft echter deze mogelijkheid onder oogen gezien cn zich er op voorbereid. IN DE LEEUWERIH ZONDAGS VAN 7.30—11 UUR GAAT GEWOON DOOR. Dansschool Tivoli v.h. American Club. (Adv. Ingez. Med.) Generaal Wavell zou oven dracht der uitvoerende macht verlangd hebben. ROME, 17 April (D.N.B.) Naar de Po- polo di Roma meldt heeft generaal Wavell van de Egyptische regeering geëischt dat het uitvoerende gezag aan de Engelsche strijd krachten wordt overgedragen. De Egyptische regeering heeft, naar het blad verder meldt, dezen eisch van de hand gewezen door de aandacht te vestigen op de hiermede gepaard gaande schending van het souvereine gezag van den Egyptischen staat. Voor het Britsche opperbevel te Kairo zijn, naar het blad verder meldt, anti-Engclsche betoogingen gehouden. Engelsche militairen hebben hieraan een einde gemaakt. Onder dc politic en demon stranten vielen talrijke gewonden. Knox bevreesd voor isoleering der Vereenigde Staten. Verklaring voor het Huis van Afgevaardigden. Uit Washington verneemt het A. N. P.: De minister van marine William Knox heeft in de commissie van het Huis van Afgevaardigden een verklaring afgelegd, waarin hij wees op den ernst van de internationale situatie en maatrege len tegen de stakingen in de bewapeningsindustrie eisch te. Hij besprak de mogelijkheid van een En gelsche nederlaag en zeide „Indien de bij den oor log betrokken democratieën de nederlaag lijden, dan zijn de Vereenigde Staten omringd door vol ken die hun afkeer van ons land nooit hebben ver heeld." COMMENTAAR DER „DIPLO" BERLIJN, 17 April. (DNB) De bewering van den Amerikaanschen minister van marine Knox, voor de militaire commissie van het Huis van Af gevaardigden, dat de Vereenigde Staten steeds meer bedreigd, omsingeld en geisoleerd worden, noemt de Deutsche diplomatische Politische Kor- respondenz „een sterk staaltje". Het is verwonder lijk, aldus de „Diplo", dat thans leidende Ameri- kaansche persoonlijkheden den euvelen moed heb ben te spreken over een in gevaar brengen der Ver eenigde Staten van buiten af, over hun isoleering of zelfs hun omsingeling en dat zij met een derge lijke motiveering zich geroepen voelen hieraan een bewogen oproep „tot verdediging van het Weste lijk halfrond" te verbinden. Het is een onwaarheid, wanneer Knox zijn landslieden wil bangmaken met de drieste bewering dat de Vereenigde Staten om ringd zijn door naties, die reeds altijd scherp gekant waren tegen het Amerïkaansche volk als zoodanig. In strijd daarmede moet men het feit voor oogen houden, dat menschen als Knox en Stimson, vooral echter hun lastgevers, waarlijk niets.verzuimd, heb ben om een kloof van haat tusschen de Vereenigde Staten aan den eenen kant en de leidende^ mogend heden van het Europeesche en Oost-Aziatische ge bied aan den anderen tot stand te brengen én met alle middelen te verbreeden. Niemand anders dan deze kring van interventionisten is het, aldus de „Diplo" ten slotte, die met opgeven van het be proefde beginsel der Monroeleer en door zijn in menging in vreemde sferen met voorbedachten rade spanningen 'voor de Ver. Staten opgewekt en daarmede alle volken voor het hoofd gestooten heeft En wanneer een goedgunstig lot bewerktstelligt dat, ondanks alle provoceerende pogingen van elementen als Knox en Stimson, de vrede voor de Vereenigde Staten behouden blijft, zal de geschiedenis vast stellen dat dit alleen te danken is aan de van ver antwoordelijkheid bewuste, bezonnen houding der nieuwe krachten van de oude wereld. Engelsche aanval in Noord-Afrika afgeslagen Oorlogsschepen steunden de Britsche pantserstrijdkrachten. BERLIJN, 16 April (D.N.B.) Formaties van het Duitsche Afrikacorps hebben op 15 April 1941 in Noord-Afrika een door oorlogsschepen onder steunden aanval van Britsche pantserstrijdkraoh- ten afgeslagen. De Engelsche troepep leden op nieuw verliezen. bel dei sck sta me op eil£ j aai 1 Vei ,sto sto ihet bij hat hec lev r sta der kra CaJ hoe tot eer leei i wei pas ieeu blo ver in vee juü I Jar 'eer voc levi :levi var we; ouc ver dc he« dai hei kui aut res bej eer rec gee roo wei wei keu ten bev Dri sto' tur cor igar de kan del Cn. I de tot: get des ook ste Itan del dig kaï me Mii iwei ;dui ten !luc op HAARLEMSCHE RECHTBANK. 1 bel tei Zeep gestolen, grc HAARLEM Donderdag 'las spi fei gn Hedenmorgen stonden voor de Arr.-Rechtbank te Haarlem twee broers uit Zaandam terecht, die uit een fabriek aldaar, waar één hunner werkte, staven zeep hadden gestolen tot een totale waarde van eenige honderden guldens. Beide verdachten be kenden. De Officier eischte gevangenisstraffen van resp. 1 jaar en 6 maanden. De verdedigers mr. H. E. Prinsen Geerligs en mr. Stomps drongen aan op clementie. Vervolgens stond een koopman terecht, die van één der broers zeep zonder bonnen en ten bedrage van f 350 had gekocht. De Officier eischte wegens overtreding van de Distributiewet f 500 boete subs. 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraken over 14 dagen. tei du: bet ovc uit gei kw I !dei HAARLEM, 17 Aprt. mc Gehuwd 17 April: J. van Geloven en B. J. Sou- wer, A. D. Paulus en M R. A. van 't Wout. D. A. Bossen en M. T. Thiel. M. T. Meijer en J. C. Meu- rer. C. H. Emmer en G. Vallentgoed. Bevallen: 14 April: C. Klein Schiphorstvan Bragt, d. 15 April: M. van der Wekkende Ruiter, d„ 16 April: L. B. de MesWolters, d„ T. J. A. MettenDijkmans, z.. R. van der Smissen—Vro lijk, d., M. A. RaarGoes, d.. P. A. A. Homburg— Hubbers. z. 17 April: W. Schiffer—van Duyn. z., M. van EekHuisman, z. Overleden: 15 April: B. Kamperman. 74 J., Over, tonweg. 16 April: A. J.. 8 j., d. v. J. A. de Gelder, Pladellastraat. J. P. Visbeen, 63 j., Archipelstraafc. mi: brc lee ter zal pre als gei mie I de We: tÊ

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2