De Stofzuigerexpert Kreta, het eiland met het roemruchte verleden. Adverteert in dit blad Dienstmeisje Huishoudster werk-2de meisje NET MEISJE ZONDER BON Is Uw Stofzuiger defect? VRIJDAG 18 APR TL 1941 H A A R L E M'S DAGB L A D Hef Labirinth van Koning Minos MSPOELD door de golven van de Middel- landsche Zee strekt zich het eiland Kreta, dat tijdens de Grieksche revolu tie-woelingen der laatste jaren zulk een belangrijke rol speelde, voor de verbaasde oogen der passagiers aan boord, in een zeldzame schoonheid uit. Candia of Herakleion is de hoofd- jstad van liet eiland en tegelijkertijd een der I merkwaardigste steden van Griekenland. Overal op het land van dit sagen- en legendenrijke eiland treft men nog heden ten dage de sporen aan van een verzonken verleden. Indrukwekkende Venetiaansohe vestingwerken en slanke minarets stoffeeren het landschap. En de golven, die op stormachtige dagen huizenhoog de kusten van het eiland beuken, breken met donderend geweld bij Molo, waar de branding stukspringt op het havenhoofd. Maar zelfs op windstille dagen heersoht hier geen rust. de zee is bij voortduring levendig en in beweging. P De straten van de stad zijn over het algemeen smal. stoffig, vuil maar romantisch. Ezeldrijvers 1 en karretjes op twee wielen geven kleur aan het stadsbeeld: auto's ziet men er slechts bij uitzon dering. Met zijn hel-fosforische huizen, zijn open kramen en donkergekleurde straathandelaren ligt Candia zuidelijker dan bij voorbeeld Tunis. De hoofdstraat loopt van de haven af tamelijk steil tot aan het hoofdplein, in het midden waarvan een sierlijke bron staat, die met zijn vier Marcus- leeuwen aan Venetië herinnert. De moderne bouw werken. die wij natuurlijk ook op Kreta vinden, passen zich natuurlijk slecht aan bij de verweerde eeuwenoude Venetiaansche scheppingen. Van Candia uit voert een ongeveer vijf Kilo meter lange, wederom zeer stoffige weg naai de ruïnen van het Minoïsche Koningspaleis van Cnossos. Links en rechts liggen de groote. bruine uitgedroogde maïsvelden. Daar tusschendoor oliif- en vijgeboomen. wijntuinen en bloemen. Oneindig veel bloemen vindt men hier; een zee van bloe men, die in een verre horizon vervaagt. En waar men ook kijkt en waar men ook gaat: bloemen, bloemen, bloemen. Bloemen, die hier kleurrijker, verscher en weelderiger zijn dan waar ook elders in Griekenland. Men zal nergens ter wereld zoo veel bloemen op een plaats vefeehigd zien dan juist op dit begenadigde eiland, i In Cnossos heeft een vermaard archaeoloog na ijarenlangen moeizamen arbeid op eigen kosten 'een reusachtig paleisfundament van 2000 jaar voor Christus opgegraven. Een half menschen- I leven lans werkte hier een man alvorens zijn levensdroom, het blootleggen en reconstmeeren van een Koninklijk Paleis der grijze oudheid, ver wezenlijkt werd. Gesteente van rond 4000 jaar ouderdom werd aan de aarde ontrukt! Een enorm i vermogen werd door dezen oudheidkundige aan de verwezenlijking van zijn doel geofferd. KONING MINOS' PALEIS. i Sedert het jaar 1900 tot den ionssten tijd toe heeft de ontdekker met tenkostelegging van meer dan 3.000.000 gulden het paleis van Koning Minos herschapen, de antieke muren door ter zake des- kundige ingenieurs laten schragen en naar authentieke geeevens door kunstenaarshand laten restaureeren. Daarbij is deze archaeoloog met een bepaald onvergelijkelijk uithoudingsvermogen en een fanatieke werkdrift te werk gegaan. Bij het reccmstructiewerk liet hij het vervangende-hout geel verven, het plaatsvervangend metselwerk rood en de gerestaureerde zuilen zwart. Overal werden de oorspronkelijke kleuren op het bouw werk teruggebracht, zelfs de friezen, die nauw keurig volgens het voorbeeld der opgegraven res ten in het oudheidkundoge museum van Candia bewaard, op de juiste plaatsen gekleurd werden. Drie verdiepingen hoog verheffen zich thans de stomme getuigen van een historische cultuur. Na tuurlij!» zijn er verschillende geleerden, die het constructiewerk van dezen herbouwer als „te ver gaand" beschouwen, maar da' neemt niet weg dat de levensdroom van een onderzoeker en oudheid- Houndige nergens ter wereld zoo concreten en dui- delijiken vorm gekregen heeft als op de ruïnen van Cnossos. De bloedroode muren en zwarte zuilen, alsmede de verschillende veelkleurige fre.seo's vroolijken de totale compositie uiteraard bijzonder op en leggen getuigenis af van een hoog-ontwikkelde kunst., (destijds door rijke héerscher.s verlangd, een kunst ook waarvoor wij heden ten dage slechts de groot- 1 ste eerbied en bewondering mogen hebben. Noch tans is de geest van het dQsp°H-me en het ..god delijke koningschap" van 2000 laar v. Chr. vaar dig over dit enorme bouwwerk. Dit gewirwar van kamers en vertrekken, nissen en gangen, inham men en hallen was het labyrinth van koning 'Minos, waaruit hij. die zich erin waagde den uit weg niet meer vond. Zooveel is zeker: waren de [duizendjarige ruïnes niet.zoo vervallen als thans, tengevolge waarvan men schier overal de open lucht ziet, dan zou men pleinen op pleinen, hallen op hallen, zuilengaanderijen op zuilengaanderijen. Van de Amsterdainsehc Beurs. Dat de dividenduitkeeringen ondanks de belangrijke verbetering van de bedrijfsresulta ten in de Ver. Staten niet of nauwelijfca |zijn verhoogd, is een gevolg van de sterke stij ging der belastingen. Vooral ten opzichte van de groote industrieele ondernemingen drukken de lasten zwaar op de behaalde resultaten. Een [sprekend voorbeeld hiervoor vormen de jaarcij- 'fers van de American Telephon- and Tele- Igraph Company. Hieruit blijkt, dat het con cern over het vorige jaar een bedrag van ruim 187 millioen dollar aan belastingen moest be- jtalen, hetgeen bijna 29 millioen dollar meer was dan over 1939. Ter vergelijking diene, dat in dat jaar de belastingen reeds met meer dan 11 [millioen dollar waren gestegen, ten opzichte van 'het voorafgaande boekjaar. Gezien deze feiten is het derhalve niet te 'verwonderen dat. ondanks de gestegen intensi teit in het bedrijfsleven, de bedragen die tot (dusverre aan interest en dividend werden uit betaald niet veel afwijken van hetgeen in de overeenkomstige periode van verleden jaar werd Uitgekeerd. Algemeen hebben de ondernemin gen in het loopende boekjaar reeds aan zienlijke bedragen voor belastingen gereser veerd. Ten deele heeft men zelfs in het eerste 'kwartaal voor dit doel grootere bedragen afge zonderd. dan over geheel 1940 aan belasting (moest worden opgebracht. Een vraagstuk dat nog steeds in het centrum (der publieke belangstelling staat is de kwestie wat met den goudvoorraad in de Ver. Staten imoet geschieden, die bijna een bedrag van 22 [milliard dollar heeft bereikt. Sedert het uit breken van den oorlog zijn de goudvoorraden al- ileen al met ongeveer 5 milliard dollar gestegen, terwijl verwacht wordt, dat een verdere stijging zal aanhouden, zulks te meer, daar de goud productie in de goudproduceerende landen, zoo als Zuid-Afrika, Australië en Canada, nog Iteeds toeneemt. Amerika immers kan met de naar bij voortduring toevloeiende goudbedra gen tegenwoordig op de wereldmarkten nagenoeg niets meer beginnen. Hoe langer hoe meer gaat men zich derhalve de vraag stellen, of het mogelijk zal zijn voor deze materie te zijner tijd een bevredigende '4glo&sin£ te vinden. (A.N.P.) kamers pp kamers, magazijnen op magazijnen aanschouwen. Het zal overigens wel voor de eerste maal in de geschiedenis der menschiheid zijn dat men kennis maakt met het interieur van een 4900 jaar oud Koninklijk Paleis metbadkamers met stroomend water. En terwijl het wenk van den archaeoloog zich bepaalde tot de opgravingen op de gebieden van Cnossos, werden 30 kilometer verder groote Mi noïsche architecturale wenken blootgelegd door de „Ecole Fran<jaise d'Athènes". Daar werd tot nu toe aan een tweede opgraving van een ander Ko ninklijk paleis gewerkt. Het eerste paleis van Koning Minos werd door een aardbeving verwoest, het tweede door een zegeyierenden vijand. En op de resten van dit tweede paleis verrezen de gedenkbeekenen uit den laat-Minoïschen tijd, later de Grieksche, Romein- sche en ten slotte de Byzanühijnsche. Van dit tweede ook reeds grootendeels opgegraven paleis voert een majestueuze trap naar het theater met zijn steenen zitplaatsen. Het is het oudste theater ter wereld, dateerend van 2000 tot 1580 jaar voor Christus. Duizenden jaren overschaduwden het eiland Kreta. Landen en volken gingen ten onder. Slechts het lied van de zee is gebleven, de oeroude sym- phonie van Moeder Aarde, thans overstemd door het geluid van den krijg. G. H. W. (Nadruk verboden). OPVOERING VAN DE H. H. B. S. V. GAAT NIET DOOR. De opvoering van het blijspel „Steekspel van Joffers" door de Haarleaische Hoogere Burger school Vereeniging „H. H". B. S V." op 19 April a.s. en de soiree dansante, op 26 April gaan door onvoorziene omstandigheden niet "door. Lindbergh waarschuwt tegen hulpverJeening aan Engeland. „Ver. Staten kunnen den oorlog voor Engeland niet winnen." CHICAGO. 18 April (D.N.B.) Kol. Lindbergh heeft in een redevoering voor het comité „America first" verklaard dat het een wereldtragedie zou zijn, wanneer het Britsche rijk zou ineenstorten. Het ligt echter niet in de macht van de Vereenigde Staten den oorlog voor Engeland te winnen. Dit zal zelfs dan niet mogelijk zijn. wanneer Amerika al zijn hulpbronnen in den strijd zou werpen.Engeland bevindt zich in een wanhopige situatie. De Engel- sche scheepsverliezen zijn ernstig en de Engelsche steden zijn door bommen vernield. De Vereenigde Staten ziin in staat zich te verdedigen tegen iedere macht. Zij moeten die mogelijkheid echter ook iri staïid houden. Daarom mogen zij hun vloot niet blootstellen aan de gevaren van de Europeesche oorlogszones en moeten zij de verzending van hun modernste gevechtsmachines naar Europa staken. Door wapenmateriaal naar Europa te verschepen begaan de Vereenigde Staten de fout hun positie te verzwakken en den oorlog te verlengen zonder zijn resultaat te kunnen wijzigen. De interventionisten in de Vereepigde Staten roenen thans luid dat zij. die tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog zijn. défaitisten zijn. Hii. Lindbergh, vraagt dezen menschen wat zij te zeggen hebben aan de Europeesche naties die thans op den grond lig gen omdat zij onder interventionistische leiding overijld en zonder voorbereiding aan den oorlog ziin gaan deelnemen. De bekende vlieger riep ziin toehoorders op zieh aaneen te sluiten tegen de interventionistische ringen in de Vereenigde Staten, teneinde aldus de Vereenigde Staten uit den oorlog te houden. Het comité „America First" heeft tegelijkertijd bekend gemaakt dat kol. Lindbergh als lid tot de organisatie is toegetreden. Yerhooging van de Kap perstarieven? Toestemming van den gemachtigde voor de prijzen zal worden gevraagd. De Nederlandsche Kappersbond heeft bij het Bu reau van den Bedrijfsraad voor het Kappersbedrij een ontwerp ingediend, regelende de tarieven voor de dames- en heerenkappers en de loonen van het personeel. Dit was aanleiding vopr den Bedrijfsraad een vergadering te beleggen, waarop uitgenoodigd werden de hoofdbesturen van alle organisaties, zoo wel van werkgevers als van werknemers. Op deze vergadering, die te Utrecht werd gehouden, is het gehcele project besproken en konden alle partijen zich vereenigen met de ontworpen loonschaal, waar over reeds eerder overeenstemming bereikt was tusschen den Ned. Kappersbond en het N.V.V. waarbij de Nederl. Bond van Kapperspersoneel aan gesloten is. Betreffende de tarieven kon men niet tot een vergelijk komen, aangezien de standpunten te ver uiteen liepen. Een dezer dagen werd een vergadering gehouden ten kantore van den Ned. Kappersbond te Amster dam, waarbij vertegenwoordigers aanwezig waren van den Ned. Kappersbond, den R.K. Patroonsbond „St. Franciscus van Assië", de Federatie van Kap- perspatroonsvereenigingen en de kappersgroep van het Front van Nering en Ambacht. Op deze ver gadering is men tenslotte tot volledige overeen stemming gekomen aangaande de in te voeren ta rieven. Er is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Huis, L. J. Henskens en H. H. de Weert, welke opdracht kreeg de vastgestelde plan nen tot uitvoering te brengen. Eerst zal toestemming verkregen moeien worden van den Gemachtigde voor de prijzen om de tarieven over de geheele linie te verhoogen, waarna gepoogd zal worden op de vastgestelde tarieven een verbindendverklaring te krijgen. N.V. Drukkerij v.li. De Erven Loosjes met de R. B. K. samen gevoegd. Naar jvy vernemen Ls de N V. Drukkerij v.h. Erven Loosjes te Haarlem samengevoegd met de Rot- terdamsche Boek- en Kunstdrukkerij N V.. wier bedrijf te Rotterdam geheel is vernietigd. Het be drijf wordt voortgezet onder den naam Rotter- damsche Boek- en Kunstdrukkerij N.V., waarin opgenomen de N.V. Drukkerij v.h. Erven Loosjes. Als directeur treedt op de heer H. Kappers, direc teur van de Rotterd. Boek- en Kunstdrukkerij. Nieuwe belast"***™! in dc Vereenig(Ir Staten. Uitgaven voor bet nieuwe begrooUngsjaar op 19 milliard dollar geraamd. WASHINGTON. 18 April. CD.N.B.) Na bespre kingen tusschen de Amerikaansche regeering en de democratische en republikeinsehe Congresleiders '-<eeft de minister van Financiën Morgenthau in een aan de pers verleend intervieuw verklaard dat voor de volgende begrooting aanvullende belastingen tot een bedrag vari 3.5 milliard dollar zullen moeten worden geheven. Morgenthau raamt de uitgaven der V. S. voor het op 1 Juli beginnende begroo- tingsjaar op 19 milliard dollar. Twee derden van deze som moeten worden opgebracht door belas tingen en een derde door leeningen. Zelfs na het heffen'der nieuwe belastingen is de Amerikaansche chatkist gedwongen maandelijks 500 millioen dol lar te leenen om de reusachtige uitgaven voor de bewapening en voor de hulpverleening aan En geland te dekken. President Roosevelt gaat accoord met de nieuwe belastingsom die. naar Morgenthau zeide, de hoog ste is in de geschiedenis der V. S. Familieconflirt met ernstige gevolgen. Jongeman ging zyn broer en zuster te lijf. Een familieconflict met ernstige gevolgen heeft zich te Zwolle in een woning in de v. d. Laenstraat afgespeeld. De 23-jarige zoon M. A. D. meende den moed dien hij zich had ingedronken niet beter te kunnen toonen dan door zijn broer met een flesch toe te takelen en zijn zuster een kan met heete koffie naar het hoofd te gooien. Toen de vader J. W. D. thuis kwam, keerde de woesteling zich tegen hem. De vader ontstak daarover zoo zeer in woede, dat hij de vernielde flesch greep, waar mede hij in den blinde naar zijn dronken zoon sloeg. Toen de politie tuschenbeide kwam, bleek de jongen ernstig aan het hoofd te zijn gewond. Hij had reeds veel bloed verloren. Met een ziekenauto is het slachtoffer naar het Sophia-ziekenhuis overge bracht. W. A.-MARSCTÏ MET MUZIEK DOOR AMSTERDAM. AMSTERDAM, 18 April. De N.S.B.-persdienst deelt mede: De heerban W. A Amsterdam zal Zondag 20 April een marsch met muziek en tamboers door Amster dam maken. Het geheel staat onder commando van den heerbanleider J. S. Hofman. De opstelling geschiedt bij het Fred. Hendrik- plantsoen te 14.00 uur. De marschroute luidt: Fred. Hendrikplantsoen, Nassaukade, Willemstraat, Brouwersgracht, Noor- dermarkt. Westerstraat. Marnixstraat, De Clercq- straat. Adm. de Ruyterweg, Jan Evertsenstraat, Hoofdweg, Bosch en Lommerweg, Adm. de Ruyter weg, Jan van Galenstraat, 2de Hugo de Grootstraat, Fred. Hendrikstraat, Fred. Hendrikplantsoen. OVF.RTltEDING PRIJSOPDRIJVTNGSWET. De politie te Haarlem heeft Donderdag proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de Prtjsopdrijvingswet. Op dameskousen en schorten nam hi.i een winst van een gulden, op onderjurken van f 1,40. Zijn winkelvoorraad is in beslag genomen. Een demonstratie van chemisch roten. In het Agrarisch huis te 's-Gravenhage is een demonstratie gegeven van het chemisch roten van vlas, een procédé gevonden door ir. P. C. Zeehuizen te 's-Gravenhage en waarvoor de N.V. Fontane propaganda maakt. De rij'ksvlas- teeltconsulent ir. W. de Jonge verklaarde, dat het hier ernstig werk betreft, dat door het stadium van proefnemingen* heen is en verdient, dat er op grootere schaal mee gewerkt wordt. Spr. zegde den heer Nolten. directeur van de N.V, Fontana. zijn medewerking toe om mogelijkheden te vin den voor het oprichten van een grootere instal latie, die gelegenheid zou geven om na te gaan of het proces in de practijk aan de gunstige ver wachtingen beantwoordt. Nadat ir. S. D. Rispens zich in den zelfden geest had uitgesproken, heeft men in het labo ratorium een demonstratie der vinding bijge woond, waarbij een kleine hoeveelheid vlas ge root werd. De aanwezige deskundigen kregen daarbij inderdaad een gunstigen indruk van het chemische procédé, dat in anderhalf uur tijds de roting bewerkte. DE VRUCHTBOOMEN NOG NIET IN VOLLEN BLOEI. De dooi* den A.N.W.B. te organiseeren „rijwiel- tocht door de bloeiende Betuwe", welke op een der komende Zondagen zal worden gehouden, vindt in geen géval plaats op 20 April a.s. doch waarschijn lijk op 27 April of 4 Mei. De vruchtboomen staan nog niet in bloei, echter zal dat, als het warme lenteweer aanhoudt, ver moedelijk in de tweede helft van de volgende week wel het geval zijn. Boksen OPHEFFING VAN HET BOKSVERBOD. Naar de voorzitter van den Nederlandschen Boksbond mededeelt, is ook in de plaatsen Utrecht, Den Bosch en Sneek het boksverbod opgeheven. Vooral voor de ge meente Utrecht bcteekent de opheffing van dit verbod door de gemeentelijke overheid een belangrijke aanwinst. Als centraal gelegen punt leent deze plaats zich immers uitstekend voor het organiseeren van belangrijke ont moetingen, waaraan dan de beste krachten van het ge heele land gemakkelijker zullen kunnen deelnemen. Wanneer volgt Haarlem? Dammen Een nabeschouwing van de wedstrijden 0111 den kampioenstitel. (Van onzen damredacteur) Nu de groote strijd om den hoogsten nationalen dam titel, welke door damlievend Nederland met groote be langstelling werd gevolgd, is uitgestreden, willen wij de door de deelnemers behaalde resultaten eens nader be spreken. Weinigen zullen vóór den aanvang van dit tournooi ver wacht hebben, dat de titelhouder R. C. Keiler vijf malen in successie kampioen van Nederland in dezen wedstrijd zijn titel zou moeten afstaan en zelfs gelooven wij, dat ook Keiler zelf niet gedacht zal hebben dat hij niet in staat zou zijn den titel op zijn naam te prolon- geeren. Wij hebben dezen titanenstrijd van het begin tot einde medegemaakt en kunnen niet anders zeggen, dat ons de einduitslag eveneens heeft verrast. Wij zullen de laatste zijn om onzen nieuwen nationalen kampioen J. M. Bom niet de eer te gunnen, die hem eer lijk toekomt, doch wij kunnen ons niet vrijmaken van de overtuiging, dat hij in dit tournooi wel bijzonder den wind in de zeilen heeft gehad en vrouwe Fortuna wel erg openlijk van hare sympathie voor hem heeft doen blijken- Zeker. Bom beschikt over zeer bijzondere damtalenten, doch wanneer wij de kwaliteit van de door hem in dit tournooi gespeelde partijen vergelijken met het gehalte van Keller's partijen, dan slaat de balans ontegenzegge lijk naar dc zijde van Keiler over. Men zal natuurlijk hiertegen direct aanvoeren, dat de punten toch maar tellen. Inderdaad, doch insiders weten maar al te goed. dat men u eenmaal niet kampioen wordt, zonder hierbij het geluk an zijn zijde te hebben endit heeft Bom gehad. Dit alles neemt niet weg en dit verklaren wij uit drukkelijk dat Bom in dit tournooi den titel volkomen heeft verdiend en door deze prachtge prestatie de kroon heeft gezet op een zeer succesvolle dammersloopbaan. Keiler s spel heeft in dit tournooi onze bewondering fged wongen Zóó wetenschappelijk en technisch-volmaakt speelde geen enkele der deelnemers en Keller's falen moei o.i. dan ook alléén gezocht worden in de twee eenige blun ders, die wij Keiler in dit tournooi zagen maken in zijne partijen tegen Ham en v d. Kraan, waardoor hij twee zeer kostbarp punten enzijn titel verspeelde. Tóch hebben wij de vaste overtuiging dat Keller ln den volgende wedstrijd om 't persoonlijk kampioenschap van Nederland revanche zal nemen. P. J. van Dartelen en W. v. d. Kraan kwamen met gelijk aantal punten op de derde en vierde plaats aan en kun- en op een zeer goeden wedstrijd terugzien. De Jeugdige Wim v. d. Kraan zorgde voor de verras sing zoowel den titelhouder als Van Dartelen te kloppen, door welke prestatie hij zich als niet-meester eens klaps onder de eerste tien ln de Nederlandsche dambe- weglng plaatste. De overige deelnemers kwamen allen op de plaatsen, die hen krachtens hun spel toekwamen. De hekkensluiter G. E. Hartman, vertegenwoordiger van de Geldersche dammers, heeft efen goeden wedstrijd ge speeld. doch zijn weinige routine ln groote tournoolcn speelde hem parten. Als geheel mag dit tournooi in alle opzichten geslaagd genoemd worden; er zijn uit spel-technlsch oogpunt bezien zéér goede partijen gespeeld, die stof te over hebban opgeleverd voor verdere studie van het spel. Ongeoorloofdc peulvruchten- verkoop in Haarlem. Vier en twintig verdachten voor den politierechter. Hedenmorgen stonden voor den politierechter" vier en twintig verdachten terecht in verband met ongeoorloofden peulvvuchtenverkoop in Haarlem. Een Hillegomsche bloemenhandelaar leverde zonder bon aan twee familieleden, een metaal draaier en een poetser een hoeveelheid van 350 kg. witte en bruine boonen.. Dit tweetal verkocht de boonen in kleine hoeveelheden van 3 tot ongeveer 10 kg. door aan particulieren, voornamelijk huis vrouwen te Haarlem. De bloemenkweeker werd wegens overtreding van de peulvruchtendistributie- beschikking veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden. De metaaldraaier en dc poetser werden tot gevangenisstraffen van 3 weken ver oordeeld. Tegen de particulieren, waar de boonen aan waren geleverd, wilde de officier van justitie ditmaal nog geen gevangenisstraf eisehen. Bij her haalde overtreding zal daartoe zonder twijfel wel worden overgegaan. De meesten werden veroor deeld tot geldboeten varieerend van f 10 tot f 30 Een kruidenier, die van den metaaldraaier 25 kg. bruine boonen en 25 kg. witte boonen zonder bonnen of toewijzingen kocht, zal deze overtreding van de Distributiewet we! met een gevangenisstraf moeten beboeten, namelijk van den duur van 1 week Uitvoering van Haarlem's Kanierinnziekensemble. Op a.s. Zondag 20 April wordt in de bovenzaal van het Concertgebouw te Haarlem een kamer- muziekmiddag gegeven door het ..Haarlem's Ka- mermuziekensemble" bestaande uit: Chris van der Glas, viool, Renate Zwaardemaker, altviool, Jet- tie Kruseman, cello en Fred Luyken, piano. Er worden werken uitgevoerd van Mozart, Reger en Brahms. Het eerste Nederlandsehe S. S.- huwelijk voltrokken. s-GRAVENHAGE, 17 April. Hedenmorgen had ten gemeentehuize de huwelijksvoltrekking plaats van den S.S.-onderschaarlelder J. van Ketel, leider van den storm 's-Gravenhage Stan daard 4 der Nederlandsche S.S. en mejuffrouw C. Nijgh, dochter van mr. dr. W. J C. A. Nijgh, wiens naam men zich zal herinneren als verdediger van mr. Rost van Tonningen in de beleedigingsaffaire, welke destijds deel uitmaakte van den nasleep van de zaak-Oss Getuigen waren de districtsbe heerder der N.S.B. op de Zuld-Hollandsche eilan den. de heer O. A. J. Kros, uit Hellevoetsluis en de heer H. C. J. Knipscheer, hopman der W.A. te 's-Gravenhage. De plechtigheid trok vooral veel belangstelling van de zijde der NSB.. de W.A. en de Nederland sche S.S. Velen droegen dan ook de uniform var. hun organisatie. Tot de aanwezigen behoorde ook de echtgenoote van den voorman der Nederland sche S.S. J. H. Feldmeilcr, die op het oogenblik als vrijwilliger ln de Duttsche Waffen S.S. actief deelneemt aan den strijd op één der fronten in Zuid-Oost-Europa. Daar de Nederlandsche S.S. zich tot taak ge steld heeft het Instandhouden en bewaken der Germaansche waarden ln het Nederlandsche volk. speelt het huwelijk ln de S S.-gemeenschap een belangrijke rol. In aansluiting op de huwe lijksvoltrekking ten stadlruize, vond dan ook in een der zalen van hotel de Oude Doelen voor de eerste maal in ons land de huwelijksvoltrek king volgens het S.S -gebruik plaats, waarbij het hoofd van de afdeeling vorming van de Neder landsche S.S. opperschaarleider J C. Nachenius, het bruidspaar toesprak. Spreker gaf uitdrukking aan zijn vreugde, dat een der kameraden gekomen was om zijn bruid te laten opnemen in de groete sibbegemeenschap der Nederlandsche S.S. De plechtigheid werd met een kort woord be sloten door S.S.-onderstormleider Wolffram, plaatsvervangend voorman in verband met de af wezigheid van voorman Feldmeijer. fA.N.P.) Bonnuii bij liet afleveren der goederen overhandigen. Aan dit voorschrift moet streng de hand worden gehouden. In verband met het feit, dat nog steeds gevallen worden geconstateerd, waarin distributiegoedercn zijn afgeleverd, zonder dat daarbij de noodige gel dige bonnen in ontvangst zijn genomen, wordt er nogmaals met den meesten nadruk de aandacht op gevestigd, dat zulks onverschillig of het levens middelen. zeep. textiehvaren, brandstoffen, schoe nen, rijwielbanden of welke in distributie gebrach te artikelen dan ook betreft ten strengste ver boden is. De bonnen moeten bij het afleveren der goederen door den kooper worden afgegeven en door den verkooper in ontvangst worden genomen. Het is derhalve verboden distributiegoederen af te leveren op bonnen, die reeds voor de aflevering aan den verkooper ter hand zijn gesteld of op bon nen, die achteraf nog bij den verkooper zullen worden ingeleverd. Het bovenstaande is niet geheel van toepassing op hotels, restaurants e.d. aangezien in deze instel lingen dc bonnen uiteraard reeds voor de levering der maaltijden te weten bij het bestellen daarvan, in ontvangst genomen moesten worden. Zoowel aan het voorschrift, dat bonnen moeten worden in ontvangst genomen, als aan het voor schrift dat dit bij de aflevering en niet daarvoor of daarna moet geschieden, zal streng de hand wor den gehouden, zoodat ingeval van geconstateerde overtreding een strafvervolging tegen de betrok kenen zal worden ingesteld. Ten slótte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook aflevering van in distributie gebrachte goederen aan onderdeelen of leden van de Duit sche weermacht uitsluitend is toegestaan, indien daarbij de noodige militaire distributiekaarten (Wehrmachtsbezugscheine) of militaire distribu tiebons (Wehrmachtsmarken) in ontvangst worden genomen. Leveranciers, die zich hieraan niet hou den, stellen zich derhalve eveneens aan strafrech telijke vervolging bloot. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het bouwen van een hpogspan- ningsgebouw nabij het binnenhoofd van de Noor- dersluls te IJmuiden De raming bedroeg 4700. Het laagst werd ingeschreven door G. Westerhuis te Amsterdam voor 4950. Verder werd aanbesteed: .het uitvoeren van bag ger- en grondwerk en het aanbrengen van oever voorzieningen met bijkomende werken voor A, be- hoorende tot de werken -voor het maken van de Nieuwe Spuisluis te IJmuiden en voor B, ten be hoeve van het Staatsvisschershavenbedrijf aldaar; en perceel 2: de aanleg van een aardebaan op een gedeelte van den weg No. 2 van het Rijkswegenplan 1938 tusschen den Amstel en de Ouderkerkerlaan in de gemeenten Amsterdam en Ouder-Amstel. Het laagst werd ingeschreven voor perceel 1 door A. Volkers Aannemings Mij te Sliedrecht voor ƒ747.000 en voor perceel 2 door de N.V. Amst. Ballast Mij. te Amsterdam voor f 1.888.000. Wederom ren maaltijd aan 600 kinderen. Verzorgd door Winterhulp te Haarlem. Ook Donderdagavond werd door de afdeeling Haarlem van Winterhulp Nederland in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem aan 600 schoolkinderen een warme maaltijd aangeboden. Ook ditmaal bestond het menu uit stamppot van spinazie met gehakt. Als dessert kregen de kinderen griesmeelpudding met bessensap, dit alles weer bereid door de Centrale Keuken. Na afloop werden zij eenigen tijd bezig gehouden met de verrassende experimenten van een gooche laar. Dankbaar gingen de iknderen naar huis. ZANDVOORT ERNSTIGE VERWONDING. Onze plaatsgenoot Jan Hennis, die bij de school- voetbalwedstrijden het doel verdedigde voor het eerste elftal van het Christ. Lyceum te Haarlem werd in den wedstrijd tegen de Bronstoeschool bui ten gevecht gesteld. Per ziekenauto werd hij van het veld naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Na onderzoek vond de huisarts opneming in het zieken huis noodzakelijk. Per ziekenauto werd hij dan ook naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar dr. Ruys een scheur in d milt constateerde. Door snel operatief in grijpen, later gevolgd door bloedtrans fusie, werd het leven van den jongeman gered. Naar omstandigheden maakt de patient het op 't oogenblik goed. Hennis verdedigde reeds twee jaar het doel van Zeemeeuwen I dat in de 3e klasse N V.B. speelt. Getrouwd: Drs- C. HENSBROEK en A. J. REIDING Toekomstig adres: Diedenweg 27a. Wagenlngen. Arnhem, 18 April 1941. J. LAEYENDECKER Arts, AFWEZIG van 20—28 i\PRIL Waarnemers: de andere Heem- steedsche doktoren. Allen, die iets te vorderen heb ben van-, verschuldigd zijn aan- of welke andere documenten ook onder hunne berusting heb ben, betreffende de nalaten schappen van nu wijlen de ech telieden DOROTHEA CORNELIA DIJKMAN en JACOB PROOK, laatst gewoond hebbende te Haarlem, Gasthuissingel 16 zw., en overleden te Haarlem resp. op 14 Februari 1941 en 19 Fe bruari 1941, worden verzocht vóór 1 Mei a s. daarvan opgave, afgifte of mededeeling te doen ten kantore van Notaris W. H. van Arkel, Jansweg 52. Degenen, die meenen als erfge naam aanspraak te kunnen ma ken op de nalatenschap van JACOB PROOK, laatst timmer man, wonende te Haarlem, Gasthuissingel 16 zwart, en al daar overleden 19 Februari 1941, worden verzocht zich zoo spoe dig mogelijk te melden ten, kan tore van Notaris W. H. van Ar kel te Haarlem. Jansweg 52. gevraagd vooi* dag en nacht: loon f 25 p. maand. Wasch bui tenshuls. Geen kinderen. A. Krijnen, Nassaustraat 7, Hrl. Voor morgenuren MEISJE GEVRAAGD. ■niet onder 17 j. Iordcnsstr. 17 Zondags vrij. Bij ouden Heer alleen wordt nette Huishoudster leeftijd pl.m 50 jaar gevraagd. Br. met opg van verl. salaris onder no. 5302 bur. van dit blad. Gevr. per 1 Mei v. d en n. flink v. g. g. v. Loon f 35 p. maand. SCHREUFER, Tennisbloemlaan 10, Aerdenhout. Nette Werkster gevr. te Heemstede, 9-12.30 uur, cenige dagen p. w, Brieven on der no. 5306 bur. van dit blad. Wordt gevraagd: v. d. dag. Aanm. Kleverlaan 95, Bloemendaal. Te huur gevr. door jongelui vrij BEN. OF BOVENHUIS of heel huisje, niet boven f 45. p. mnd. omg H'stede. A'hout, H-Z. Zandvoortschelaan 171, Heemstede. BIETENMEEL voor paarden, koelen, geiten, varkens, kippen, konijnen. Werkdagen geopend van 8—12.30 en 1.30—5.30. Za terdags 81. A.s. Zater dag 19 April van 84 uur Hasrlemsche Pluimvee- en Veevoederfabriek v.h. A. KROONSTUIVER LANGE HEERENVEST 114, HAARLEM. Telef. 13116 Telef. 27945 Of loopt hij niet zooals het behoort? GRATIS CONTROLEEREN WIJ UW STOFZUIGER. Speciaal adres voor diverse reparaties van alle merken. Vraagt inlichtingen, belt anders evpn 25 7 27. BLOEMENDAALSCHEWEG 201

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3