Het leven op en rond een herbouwde boerderij. CHAMPIGNONS Aardbeien, Tuinkers RAMAKERS Fruitpaleis Apenstreken. Eigenaardigheden Ongerepte Natuur VRIJDAG '18 !vp Rit 1941 H A X REE M'S D X GEEAD Antwoord van een boer op den Productie ife slag 1941. Witte wolken stuiven ©ver het land. De lucht is rol grauw en blauw; een gouden straal schiet een blinkende baan over het donker der aarde, brandt even in een glinsterend venster en verdwijnt weer. De boer stapt voort met bedachtzame passen, lang zaam, afgemeten. En onverstoorbaar zwaait zijn hand van links naar rechts. Een donkere stip in I een wolk van wit. Het gulden spel van licht en donker over de breede landouwen laat hem onbe roerd. Hij gaat op in zijn werk: het vruchtbaar maken der aarde. Zilverig kruipt de Eem door haar I bedding, rustig rimpelend in den milden wind. Tjoekend puft een vrachtboot over haar rug, brui sende schuimlijnen markeeren haar weg. Zij is niet breed hier, de Eem, maar nog niet zoo lang geleden kon zij zich een Amazone wanen. Toen was de boer weg, gevlucht naar andere streken, waar het water hem niet bereiken kon. Gevlucht met angst in het hart. Angst voor zijn huis, angst -ook en vooral voor zijn land, dat blank stond, waarover het water spoelde in deinende golvingen, jolig speelsch het kippenhok beukte als de wind hard I was, en ar\ders in kalme ribbelingen de keuken drong, puinhoopen betastte, en steeg, steeg De boer keerde terug toen het water was ge zakt en de Eem weer een kalme stroom geworden was, onschuldig en van geen kwaad zich bewust. I De boer zag de verwoesting van zijn huis, doch hij I treurde niet lang, begon te zoeken in de resten vond een potje, een keteltjeDat was alles, maar genoeg. De vrouw en de kinderen hielpen I mee, een houten huisje werd getimmerd, gordij I tjes kwamen voor de ramen, een pijpje kringelde l rook in het bottende voorjaar. Maar 's avonds i leunde de boer over het hek. De zon stond laag aan den hemel, haar gloeiende stralen zetten de krui nen der boomen in brand, stolpten een rood waas I over het land. En een enkele verloren straal vonkte in het grijs van den stuggen boerenkop. Een wolkji bolde uit het korte pijpje, blauwig tegen den bran denden kim. Een eeltige hand krauwde door het grijze haar, de pet op het achterhoofd. Treurig keek 1 de boer naar zijn grond, die drassig was. Langzaam I zakte zijn klomp in den. weeken bodem, verbeten zoog de klei zioh vast. En eiken avond stond de boer daar, keurend en speurend naar verbetering. Die kwam. Langzaam, heel langzaam, maar on I weerstaanbaar zakte het water dieper en dieper en i zoo eens in de week zei de boer het tegen de vrouw. I' ,,'t Wordt beter". En als de avondwind langs het groen-houten huisje zoefde hoorde de boer het mo tief dat alleen voor hem daarin te hooren was ,,'t Wordt beter". En het werd beter. De winter kwam. streng en hardvochtig, en de boer rilde in zijn schamele behuizing, maar hij wist; iederen dag I naderde de lente. Hij wachtte en hoopte. „IK H AD Wit-bestoven staat de boer voor mij. De kunst mest zit hem in de wenkbrauwen, onder de nagels, overal, en zooals hij daar staat, is hij een symbool i van zijn verbondenheid met den grond waarop hij werkt, waarmee hij vecht, waarin hij zijn groot j ste vreugden beleeft. In vette klonters ligt de grond gespleten en de kunstmest waast er wittig over heen de boer houdt niet van stil zitten. Zoodra de tijd rijp was, sloeg hij de hand aan de ploeg. Er is veel achterstand in te halen en de grond is nog niet zooals hij wezen moet. De boer leunt nu over het hek en verhaalt van zijn zorgen uit den voorbijen tijd. Zijn blauwe I oogen staan klaar en sterk, vol vertrouwen blikken I zij over zijn velden, waar weldra, dat hoopt hij, I het jonge groen door de rijpe aarde barsten zal. De I wind heeft nog een snijdenden kant, maar de boer ruikt daarin het jonge leven. Hij is blij, al drukken de zorgen. Optimist, al binden duizend banden hem nog aan het bange verleden. „Ik had. daar mee begint hij en daarmee eindigt hij. Maar het klinkt als: „Ik hoop „Tk had 15 melkkoeien, maar tijdens de inun datie en de evacuatie gingen ze weg. Verkocht. Vorigen zomer heb ik er 7 nieuw gekocht, en dan heb ik nog een paard, 't Is niet veel beesten zijn het, maar het wordt tijd, dat ze in de wei kunnen. Het voer is bijna op.Hij zucht, maar het is geen zucht van moedeloosheid. Hij vindt zich nog een betrekkelijk gelukkige kerel En dat is hij ook, G. van 't Klooster uit Hoogland. Gelukkig, want hij is de bezitter van de eerste heihouwde boerderij. Hij wijst in de verte, naar zijn huurlieden. Ook daar wordt gebouwd. En ver der achter den horizon. Overal zwaaien de ha mers, maar de boeren zaaien al „Ik stond nr. 7 op de lijst, maar mijn bedoening is het eerst- gebouwd. Waarom weet ik niet. Ik had een best spul, in September '39 nieuw gebouwd.. We zien uit over dc vette akkers. De woning is nieuw, licht streept het zonlicht over den :-osen baksteen. Er zwerft nog wat cement over het erf. een arbeider draagt een rijtje steenen, maar de bloempotten staan voor de ramen en een kind speelt voor de deur. NIEUWIGHEDEN. „Het voorhuis is in dcnzelfden vorm opgebouwd, maar het achterhuis is heelemaal veranderd. Ge volg van de nieuwe bouwopvattingen. Alle ver woeste boerderijen worden zoo. De hilt is weg en ?arvoor in de plaats hebben we een cementen zol- r gekregen. De beesten staan in boxen. De stal nu grooter geworden, maar er kunnen minder koeien staan. Dat komt zoo: vroeger hadden de koeien een plaats van 90 c.M. breedte, maar nu is dat 1.10 M. geworden. Achter de beesten loöpt een Dagelijks versche aanvoer Caslhuisvest 45 Telefoon 16458 (Adv. Ingez. Med.) niestgoot, en dat is wel makkelijk. Verder veel licht en alles is van cement". Van 't Klooster is tevreden, al beziet hij als een echte boer al die nieuwigheden met een argwanend oog. Hij moet er aan wennen. Hoe de omstandig heden ook zijn hij werkt \an den vroegen morgen tot den laten avond. Hij doet wat hij kan voor zijn vrouw en zijn zes kinderen. Wat kan men meer verlangen? Hij weet dat er na deze tijden andere, betere tijdon komen en''daaruit put hij de kracht om voort te gaan. De heele „zaak" kost hem f 2500 met een looptijd van 30 jaar, hij zegt het ronduit. Rente en aflossing bedragen 5 pet., zoodat hij iedere week ruim f 2 moet neertellen. Dat is hard, als je een eigen spul hebt gehad, waarvoor je jaren en jaren hebt gewerkt.En het gaat nog steeds ten koste van zijn kapitaaltje, want resultaten levert de grond nog niet op. Dat komt pas in het najaar, met de aardappelen en de haver. Slechts een klein gedeelte van de H bunder, die hij zijn eigendom noemen kan, zijn geschikt voor verbouw; het over- groote deel, dat veel lager ligt. is nog steeds met voldoende „aangedroogd". Het grondwater staat in kleine plasjes tusschen het scha'arsohe gras en bij iederen voetstap borrelt het vocht omhoog. Er ligt een glans over het gezicht van den nog jongen boer, wanneer hij vertelt van zijn verwach tingen. „Alleen, ik wilde wel 'ns wat zien van de schaderegeling.... Dat loopt nou al zoo'n tijd £ij zijn vol vertrouwen op een betere toekomst, hebben gespit en geploegd voor zoover de grond dat toeliet, kunstmest gestrooid, in één woord: een fieroïschen strijd geleverd met hun verwoeste akkers. Dan vonken de oogeneven inaar, dan is de rug weer gebogen en zijn de sombere gedachten weg gevaagd, opgelost in de rijpe voorjaarslucht. DE EIGEN SFEER BEHOUDEN „Ik had 35 fruitboomenAllemaal weg. Vraag niet, wat me dat scheelt in een jaar...." Alweer: geen bitterheid, maar berusting, aanvaarding van een feit. De boer vertelt verder, rustig, beheersoht, de klare oogen gericht op de volle lucht. Zijn klomp schraapt de klei van het hek, in gepeins doet hij dat werktuiglijk. De zon glimt in het vet van den akker. Achter het nieuwe boerderijtje, waar eenige maanden geleden ir. S. L. Louwes den eersteh steen legde en van 't Klooster met zijn gezin een stille groep op den aohtergrond vormde, is hel leven weergekeerd. Een zoon rammelt met een melkbus, een koe loeit haar luiheid in den stal, verlangend naar de vrijheid en het jonge gras. „Ik had steeds egn lossen arbeider. Nu is dat niet meer noodig. Kan het makkelijk alleen af. Deze paar bunder is alles, wat geschikt is. Er komen bie ten op. En zoo draai ik nog. al is het niet vlug. Met een paar dagen zal alles op de boerderij wel klaar zijn. Dan hoeven de werklieden niet meer hun we- kelijkschen fietstocht van 100 K.M. naar huis in Overiisel te maken. Dat fietsen ze in ruim 5 uur, en de oudste van de twee is al in de vijftig Zaterdag weg en Zondag terug". Er ligt bewonde ring in zijn stem. De kippen, ruim 90. scharrelen over de natte wei, op hooge jongejufferpooten over diepe plasjes springend. „Je moet moed houden", zegt hij. Meer niet. Maar er ligt een wereld van vertrouwen in opgesloten. En dat zegt niet hij alleen. Dat zeggen alle boeren, hun starre verbetenheid eigen. In Hoogland, rond Rhenen, Scherpenzeel, Wageningen, en verder in de Grebbestreek. Overal in het vette land zaaien dc boeren. Met zware passen gaan zij over het land, en verbeten sjorren zij hun zuigende klompen uit den natten grond. Verbitterd zijn zij niet, maar hun mond is een zwijgende streep in den harden kop. „Zeg, dat we doen wat we kunnen, meneer, We halen het er wel weer bovenop". Dat is hun antwoord op den Productieslag 1941. Géén woorden. Daden stellen, zij, worstelend met den verwoesten grond. Dit is het moelijkste voorjaat, dat zij ooit gehad hebben. Doch ook hieraan bieden zij weerstand: zij .zijn'boer en blijven het.... J. G. H. i Nare do9«njn ÏW3&ITIE"* "T'oO »ulke "A.K 0ok P\ar-Viten. (Adv. Ingez. Med.) De uitreiking van melk- en cacao- kaarten te Haarlem. Ook extra-kaarten halen. De directeur van der» Haarlemschen distributie- dienst meldt ons: Het blijkt, dat er nog velen zijn, die, doordat uitsted'ig waren of om welke reden dan ook, hun melk- en cacaokaarten nog niet hebben afgehaald. Men heeft hiervoor nog de gelegenheid aan het Kringkantoor in de Zijlstraat en de agentschappen Noord" en Zuid, respectievelijk Steenbokstraat en Badhuisstraat op morgen, Zaterdag van 9 tot 12 u. Wij raden een ieder in z|jn eigen belang aan thans met het afhalen'der kaarten niet langer wachten. Zooals men weet geschiedde de uitreiking in dri groepen, nl. A, degenen die geboren zijn vóór April 1927 (zij ontvangen één melkkaart): B dege nen. die geboren zijn na 1 April 1927. doch vóór 2 April 1937, (zij ontvangen twee melkkaarten en één cacaokaart): C. degenen, die geboren zijn na April 1937. Zij ontvangen vier melkkaarten en één cacaokaart. Inmiddels is uit mededeelingen in de pers bleken, dat men deze grens twee maanden vroegd heeft. Dat wil dus zeggen, dat degenen, die geboren zijn in het tijdvak van en met 2 Februari tot en met 1 April 1927, alsnog een melkkaart en een cacaokaart ontvangen. Degenen, die geboren zijn in het tijdvak van en op 2 Februari tot en met 1 April 1937 ontvangen alsnog twee melkkaarten. Voor het afhalen van deze extra melk- en cacao kaarten kan men zioh nog wenden tot het distribu tiekantoor in de Zijlstraat, de agentschap-en Noord en Zuid en de hulpsecretarie te Spaamda-i op de zelfde uren als boven, dus morgen, Zaterdag van negen, tot twaalf uur. Hel gebruiken en verbruiken van verf. Met ingang van 1 Mei 1941 zal het gebruiken, verbruiken, bewerken en'of verwerken van verf (uitgezonderd drukinkt) slechts zijn toe gestaan onder voorwaarde, dat daarbij het voor schrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwer ken in acht wordt genomen. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrygt U 1 door het gebruik van de I beste en zuinigste lampen J ooit door Philips vervaardigd: EEN NIELWE LENTE. De pruinicboomrn staan op beschutte plekken reeds in bloei. Een vuorjaarsidylle in Breukelen. (Foto Pax Holland) (Uit den Haagschcn Dierentuih zijn zes nianlelbaviancn ontsnapt die eerst na vele uren op de daken te hebben doorgebracht, door den hon ger gedreven konden worden terug gelokt.) Wat 'n apen van 'n apen, Uit den dierentuin gedrost, Hebben zij zich, uitgeslapen, Tijdlijk van de kooi verlost. Van ons standpunt uit den booze Maar van hun van zessen klaar. Het dakhazenpad gekozen. Zoo maar in het openbaar. Deze manteluavianen Wilden zich nu ook een keer Toch eens nieuwe wegen banen Kijkend op de menschen neer. In het oerwoud van de daken Waren zij op hun gemak. Daar gevoelden zich de snaken Op het dak pas onderdak. Ze zijn weer per slot gevangen Komende in apennood Door 't ook mensehelijk verlangen Naar het dagelijksche brood. 't Haagje kan weer rustig slapen, Even ging 't een raren gooi, Maar die apen van 'n apen Zijn nu veilig weer.... naar kooi. P. GASUS. in Haarlem en omgeving 0E PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN VOLDOEN AAN ALLE EISCHEN, OPGENOMEN IN OE KEM A-VOORSCHRIFTEN EN STAAN 0N0ER VOORTDURENDE MARKTC0NTR0LE OER KEMA. (Adv. IngezMed.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Frank, Junoplantsoen 92, bril In étui; v. Veller, v. Kinsbergenstraat 35, hond; Keuzen- kamp, Kinderhulsvest 3. liond: Koster, Slachthuisstraat 89 zw.. dameshorloge: de Graaff, Joh. de Breukslraat 47. colbertjas: Griek, M. v. Heemskerkstraat 48 rd.. dames laars; Bclkega, Ged. Oude Gracht 19, muts; Kater, Zocherslraat 66, pakje bcv. voeringstof; Vernie, Java- straat 69, portemonnale m. 1.; City Hall. Krocht 8. por- temonnaie m. 1.; Bureau van Politie, Smedestraat. porte- monnaie m. 1.; v. Os, Sterreboschstraat 70, portemonnaie m. i.; Tuin, v. Oorscholstraat 21. portemonnaie m. Zijdeveld, Brouwerskade 9, portemonnaie m. i.; Hos, Dr. Leijdsstraat 19, rozenkrans; Verkrulse, Jan v. Galenstraat 27. rijwielplaatje; v. Emmerik. Spaarne 41 rd., ring: Veen, Potgleterstraat 17, njwielplaatje; v. d. Voorn, Anthonie- straat"l2 B, tennisschoen; Hart, Raafstraal 17, touw; Denle, Prlnsessekade 28, wanten. Een paar dagen geleden hebben we iets verteld over het tolhek, dat destijds aan de Leidsche Vaart stond en dat thans nog bestaat, terwijl het tolhuis verdwenen is. Ditmaal als eigenaardigheid iets over een tolhuis, dat tot op dezen dag stand heeft gehouden, al zijn tol en tolhek al lang opgeruimd. Aan den Zandvoorterweg, tusschen den Acrden- houtschen Viersprong en de Houtvaart ligt de aardige woning, met haar sterk landelijk cachet en geeft een bijzondere bekoring aan de omgeving hier. Gemakkelijk is het te zien. dat het huis een maal een bepaalde bestemming had. al zou dat slechts blijken uit den draagbalk boven de deur, waaraan een uithangbord bevestigd is geweest. Jf AGENDA Heden: VRIJDAG 18 APRIL. Ged. Oude Gracht 41: Haarl. Ver. tot bestrijding der Tuberculose. Alg. verg. 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Schandaal om Mevrouw Kaiserling", 2.30, 6.30, 8.45 uur. Palace: „Wie niet waagt, die niet wint", 2. 630 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Waar is Golowin?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Krambambuli", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 19 APRIL. Begrafenisbos De Vrijwillige Liefdebeurs, Leden vergadering, 4 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en ie* avonds. De vraag is meermalen gesteld: wat is in Ne derland te beschouwen als ongerepte natuur'. Er zijn menschen die meenen dat er in ons land geen echte ongerepte natuur, dat wil zeggen wil dernis, meer te vinden is. Maar zij die dat zeg gen zoo merkt de schrijver van een artikel in het jaarboek der Vereeniging tot het behoud van natuurmonumenten op vergeten de zee" en de stranden, de slikken en de schorren langs de Zuid- Hollandsche eilanden en de Zeeuwsche stroomen, de banken en platen, de jonge duinen en het levende veen. Bovendien wordt thans een groot deel van het oudere duinlandschap ongemoeid gelaten en het is wel van dien aard, dat eeuwenlange kortzichtige bemoeienis van den mensch hier overgroeid en uitgewischt wordt, zoodat dit herstelde duin met tertijd met ongerepte natuur gelijk gesteld mag worden. Zoo zijn de Staatsnatuurmonumenten op de Noordzee-eilanden. Daar kunnen Flora en Fauna zich verder ongestoord ontwikkelen en het Neder- landsche Volk, de Nederlandsche eugd in het bij zonder, kan zijn hart schenker aan deze heerlijke oorden, zonder er zich over te bekommeren, dat zij ooit verloren zullen gaan. En de waardeering, die zij ondervinden, moge er toe leiden, dat zoo moee- lijk alles, wat er nog aan duinlandschap van Ne derland bestaat, een bestemming vinde als groot Nationaal Park voor het ">«rre nageslacht". Zooals wij reeds mededeelden zijn er thans bij de utoriteiten plannen aanhangig om vrijwel het heele duingebied tusschen den weg Heemstede Zandvoort en het Noordzeekanaal te Velsen te be stemmen als natuurreservaat. De plannen om daartoe te komen worden uitgewerkt. Het is van zelf niet de bedoeling dit geheele duingebied als ongerepte natuur the behouden. Integendeel! De opzet van het pehcclc plan is te bereiken dat de mooie duinen ter be schikking komen van de pehoele bevolking. Het is wel aan te nemen dat ook hier zooals ook op verschillende andere terreinen gebeurt enkele stukken geheel afgesloten worden om daar de natuur in stilte te laten werken en de vogels gelegenheid te geven ongestoord te broeden, maar veel duinterrein zal voor ieder toegankelijk gesteld worden. Trouwens het is immers de be doeling de duinen als recreatieoord te gebruiken. De heer H. Clevndert Azn., lid van het dagelijksch bestuur van „Natuurmonumenten" heeft het staat ook in het jaarboek van die vereeniging gezegd: „Een der groote verschijnselen van den nieuwen tijd is het verlangen, de drang, van de menigte naar de Natuur. Dit heeft een tweevoudige oorzaak. Is dit bij j een groot deel van de tegenwoordige menschheid, dat zij in de Natuur vindt, instinctief hervindt, dc groote bron van gezondheid, kracht en vrijheid, daarnaast is er onmiskenbaar een kern, een steeds groeiende kern, der menschheid, die door gvootere kennis en door diepere bewustwording de schoon heid cn liet mysterie van dc Natuur en de pracht van het wijde landschap, ziet en beleeft als de grootsche openbaring van het Eeuwige Alwezen. Dan aanziet de mensch de vogelen des hemels en de leliën des velds, de zon en den regen, die zegen spreiden over rechtvaardigen en onrecht- vaardigen, het vergankelijke gras des velds en de onvergankelijke tenten der hemelen, zóó als dat in waarheid in de Schriften bedoeld is. Aldus leidt de liefde voor de Natuur en voor het landschap niet tot natuur-aanbidding, doch tot eerbied en ontzag voor het Wonder der Schep ping. Vanuit deze hoogte behooren wij te overzien het vóór ons liggende en ons dagelijks bezig houdende vraagstuk van het juiste, d.i. het ratio- neele en waardige, behoud en den opbouw van ons Nederlandsche landschap. Waar de vraag zich speciaal richt op het land schap, hebben wij in de eerste plaats te vragen: Wat beteekent voor den mensch van dezen tijd het landschap, het vrije open landschap, waarom zoekt hij het? Hjj zoekt daarin, behalve schoonheid, bov alles: Ruimte, Rust en Vrijheid, opdat dit hem zal schenken bezinning en hernieuwing van krach ten. Wij hebben wel te bedenken, dat daartoe niet alleen het natuur-landschap, dat is het natuurlijk gegroeide landschap, doch ook wel degelijk het cultuur-landschap in staat is, mits het slechts blijft open en vrij, en niet ontsierd door sterk storende elementen. Denkt bijv. aan het vrijwel geheel door den mensch geformeerde Holiandsche polderlandschap met zijn weiden, zijn gegraven slooten en plassen, met het wuivende riet, den hoogen 'hemel en den wijden horizon". Het is nu dit diepe, sterke verband tusschen de zuiverheid van Natuur en Landschap, waarin de mensch leeft en verkeert, cn de zuiverheid van het mensehelijk streven cn het mensehelijk geluk, dat voor allen cn in het bijzonder voor de Overheid aller landen, de bescherming van het landschap tot een onafwijsbaren duren plicht maakt". Onder auspiciën der Commissie van Akker- en Wcidcbouw is tc Brcukelcrwaard een demonstratie gegeven met een z.g. aanaardploeg, welke hij het poten der aardappelen de aarde rondom het pootgoed weer in orde brengt. Dr. C. K. van Daalcn, Rijkslandbouwconsulent te Utrecht, geeft uitlegging aan de talrijke belangstellenden. (Foto Pax Holland) Het oude tolhuis „De haringbuis" aan den Zandvoorterweg. (Foto de Haas). Ook hier was destijds een tol gevestigd er moeten er hier in de buurt van Haarlem tien tallen geweest zijn en de tolgaarder woonde in dit huis en hield een oog op wat van Oost naar West vice versa trok. Heel druk zal het er wel niet geweest zijn en dit doet de vraag rijzen, of de man er niet een nevenbedrijfje op na heeft gehouden, waartoe dat uithangbord ook al een aanwijzing vormt met het doel, dorstige wandelaars en voerlieden aan een kleine verheuging te helpen. Dat uithangbord zal menige lezer nog wel ge kend hebben. Het vertoonde al kostte het eenige moeite de half uitgewischte voorstelling te onder scheiden een zeilend schip met het onder schrift: „De haringbuis" en zooals het daar boven de deur hing „deed" het het nog altijd heel aardig. Minder aardig was, dat het bord bij winderig weer leelijk piepte, zoodat het nogal last veroorzaakte en daarom weggehaald werd. Nu wordt straks het heele huis weggehaald. Want het verkeer stelt zijn eischen en de Raad van Bloemendaal heeft besloten, dat de Zand voorterweg verbreed moet worden. Maar verdwij nen zal het oude tolhuis gelukkig niet. Het wordt straks wat naar achteren verplaatst cn blijft aldus de herinnering bewaren aan den goeden ouden, tijd. toen er nog tollen waren met tolhuizen en tolbazen, die voor elk koetje en voor iederen krulstaart het tolrecht eischtcn. D D.D Is e»n h*ld«r« rloM- «tol. die diep In de poiita doordiingi en de ilekle. kiemen doodt. Flacons 6 75 ct.. f. 1 50 en L 2.Ja Geneesmiddel®. tegen HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingex. Med.) Coördinatie Indische metaalindustrie BATAVIA, 17 April. Op grond van „buiten gewone omstandigheden" heeft de gouverneur- generaal van Neaerlandseh-Indie een commisie voor de coördinatie van de Nederlandsch-Indische metaalindustrie in het leven geroepen. Het zal, naar verklaard werd, het doel dezer commissie zijn, autarkie op het gebied van zeker oorlogsmatcrieel tc scheppen. Het verluidt, dat de leger- cn vloot- leiding alle metaalbewerkers bericht heeft, dat zij zich voor den arbeidsdicnstplicht in de betrokken bedrijven moeten laten registreeren. (United Pres*)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5