Op Ontdekkingsreis KORT NIEUWS ONE HOUR CLEANING SERVICE EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM Nieuwe ideeën op rijwielgebied. N.V. Holster 4£«?n,! A T R D A G 19 APRTt 1941' H A A R Tl E M'S D A" G B t A D 3 in de arbeidssfeer van... Even rusten. Een goede geest komt met bekers lampende vloeistof en de moi-^enkoffie gaat er 'ladjes in. 't Is leeg om de kraam geworden. Waar uoeven nog een goede vijftig menschen stonden immelen nu nog maar eeil paar jochies, die nog liet aan de perikelen van het scheren toe zijn. Er dus even tijd voor een praatje. En voor een apje. Op de max-kt kun je het zoo nauw niet emen en noteer je het een en ander uit een auwenden mond. Wie op zulke kleinigheden let een kniesoor. „Daar staan we weer! Ja, dank U. 't smaakt est. Werken in de buitenlucht maakt hongerig, ooral als je er niet bij staat te slapen. Hoe laat eeft u het? Elf uur? Dan ben ik alweer vijf uur lit de veeren. Je moet er tegenwoordig vroeg ij zijn om wat te verdienen". .Zóó vroeg beginnen ze hier toch niet?" ..Neen, maar vóór je er bent! Ik kom uit Leiden n dat beteekent dus eiken dag reizen. De boel loet gepakt en de voorraad aangevuld en met dat lies ben je gauw een paar uur kwijt. Dat 's duide- jk". ..Hoe gaan de zaken?" ..Ik hou er niet van, te klauen. 't Kon een boel eter, maar ik heb slechter tijden gekend. Drie. ier iaar geleden hebben we het hard gehad. Ik n allemaal. Ik herinner me, dat ik eens met een ollega in den trein zat. We kwamen van de laandagochtendmarkt in Apeldoorn 'n goede narkt door de bank maar nu... een gezicht als e nacht. Hij was er heen gegaan met drie- uizend gulden aan waren en hij had twee tientjes ebeurd. Daar moest zijn staangeld af en zijn ver ering en zijn reis en moeder de vrouw zou avonds haar hand wel ophouden ennu ja, no ging het in die dagen. De boel lag dood, mors- ood. Daar is gelukkig een boel in veranderd". ,Meer kooplust dus?" ,,Dat weet ik zoo niet. De menschen brengen het e niet. Je moet er voor werken, maar dat zal veral wel zoo zijn. Maar ze zijn losser van hun eld geworden, ze geven gemakkelijker uit. Waar oor? Niet te zeggen. Misschien omdat ze tegen woordig aan andere dingen hun geld niet kwijt :urinen. Vaste klanten? Jawel, die krijg je op den duur, ooral als je langen tijd met hetzelfde artikel omt. Dat geeft vertrouwen. Ze gaan je kennen. Tan m'n veertiende jaar zit ik er al in. Waardoor? k weet het niet. Ik moest al vroeg rnee helpen erdienen en probeerde het met stoffers en lezems op de Leidsche Zaterdagavondmarkt. Een [raam kon er niét op overschieten. Wat ik had lag ip een zeiltje op de straatsteenen. Dat ging ook vel. Een paar dagen van de week ging ik den boer jp, een paar dagen bezocht ik markten in de buurt •n ik was wat hanig, toen ik mijn eerste kraam iiuirde. Zoo kwam ik in het vak en ik ben er in ;ebleven. Mooie tijden gemaakt en slechte net oo goed. maar veranderen zou ik niet willen. Ik leb respect voor menschen met een vaste positie, naar.... vast geld is vaste armoe. Zóó denk ik ir over. 'n Vreemd vak? Ja, misschien wel, maar het .Teemde gaat er af als je het dertig jaar hebt vol gehouden. Zooals ik zei: je moet er voor werken. Vat wil het publiek zien? Daar kun je geen peil ip trekken. Ik sta nu al een jaar of zes met scheer- xesjes en wat daarbij hoort. Dat gaat. Best mo- elijk, dat er over een half jaar de klad in zit. )aar helpt niets tegen. Je kunt dan praten totdat een tong hebt van hondenleer, als het eenmaal iet meer wil, dan moet je wat anders zoeken. Ja, praten moet je kunnen in ons vak. Dat leer e ook al gauw. Over alles wat het publiek interes- eert. Over de politiek van den dag, over een ge- leurtenis die niet al te lang geleden is, over een lersoon, die het een of ander heeft uitgehaald. 5n dan op slot over je artikel. En dan gaat het er maar om, een of twee koopers te vinden. Dan volgt de rest vanzelf. En als die er nu eens niet :ijnin vredesnaam, dan schei je er uit en jegin je over tien minuten opnieuw. Dan moet het il gek gaan als je den heelen dag voor niets staat e praten. Eerlijk gezegd heb ik dat nooit meege- naakt. Altijd mijn brood kunnen verdienen. Ik ben letrouwd en heb kinderen, die er niet aan denken, ip de markt te komen. Ze hebben het beter dan ik lest ij ds. en dat is het beste; als 't andersom was sou 't erger zijn. Ja, nogal wat meegemaakt in den loop der ja ren. De markt wordt beter. Dat is een feit. Je loudt het anders denken hè, met al die winkels en MJKSSTRUTWE612 TREfOOI 16658 HURIW-MORD (Adv. Ingez. Med.) RADIODISTRIBUTIE CENTRALES. De persdienst van het N.V.V. meldt: De hoofdgroep P.T.T.-personeel van den ambte naarsbond heeft van dezen bond opdracht ont vangen de beheerders c.q. de voormalige eigenaars en het personeel van de particuliere en gemeente lijke radiodistributie centrales, welke inrichtingen ingevolge de verordening van den Rijkscommis saris sedert 27 December 1940 in eigendom van het rijk Staatsbedrijf der P.T.T.) zijn overgegaan, in een aparten vakgroep te organiseeren. Deze vak groep radiodistributie en zendlnrichtlngen is reeds ;evormd en maakt deel uit van de hoofdgroep '.T.T.-personeel van den ambtenaarsbond. De ambtenaarsbond, aangesloten bij het ge reorganiseerde en sedert de bezetting van ons land onpolitieke N.V.V. is voorbestemd om in de naaste toekomst alle ambtenaren in Nederland, onder verdeeld in hoofdgroepen en vakgroepen te om vatten. Aangezien aan het personeel, werkzaam bij de radiocentrales, dat zijn eigenlijke dagtaak bij die centrales verricht en overigens aan be- laalde voorwaarden voldoet, een rijksbetrekking >ij den P.T.T.-dienst zal worden aangeboden, wordt het noodzakelijk geacht, dat dit personeel tich nu reeds organiseert in de hoofdgroep P.T.T.-personeel van den ambtenaarsbond. Met de leiding van deze nieuwe vakgroep is de heer D Stoffels, hoofdbestuurder van den ambtenaars bond belast. Honderden leden van het radiodis tributie personeel, alsmede een zeer groot aantal beheerders en eigenaars van de radiocentrales, voor wie door het rijk ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris een schadeloosstelling tal worden vastgesteld, traden reeds tot deze nieuwe vakgroep toe. - Te Oostzaan zijn 15 levende varkens en een hoeveelheid ongekeurd varkensvleesch in beslag genomen. Tot geneesheer-directeur van de geneeskun dige inrichting voor R.K. mannelijke ziels- en tenuwzieken ..St. Servatius" te Veruay is benoemd is. H. F. de Vries. magazijnen en warenhuizen, die mettertijd verre zen zijn en er zijn dan ook positief jaren geweest, dat het bezoek minderde, al is dat alweer een kleine twintig jaar terug. Ik denk dat het kwam, omdat vrijwel iedereen toen goed in de verdienste zat en dus niet om koopjes verlegen zat, want daarom be zoeken de menschen nu eenmaal de markt. Nu is dat anders. De markt is altijd druk en waar het volk is is de nering. Vergeet ook niet, dat er vroe ger een hemelsbreed verschil was tusschen een winkel en een marktkraam. De menschen moesten dikwijls op hun tellen passen om er niet tusschen te worden genomen en de kwaliteit van de waar. nou ja! Dat is ook al anders geworden. Het toe zicht is veel strenger. Dat is één Dan weten de rei zigers, die de winkels bezoeken, ons evengoed te vinden, zoodat winkelier en marktkoopman dik wijls van denzelfden grossier betrekken. Daar komt nog bij, dat de winkelstand over het algemeen graag een drukke markt ziet. Natuurlijk is de markt in zekeren zin een concurrent, maar. nogmaals, als er veel volk bij den weg is, maakt ook de winkelier een redelijke kans, een slagje te slaan en zoo staan de marktkoopman en de win kelier elkander nader dan ze wel denken. Kom, 't loopt alweer wat aan en praten zonder verkoopen gaat niet. Tot ziens en stuur me een krantje, dan kan ik eens nalezen wat ik je ver teld heb.... en dan heb ik hier een artikel, nee- ren D. De wethouder viel bij 't oreeren Van z'n praatstoel en moest constateeren Dat zijn waardigheid skieed Aan een winkelhaak leed .Maar wij hielpen hem zonder mankeeren. Reparaties en kunststoppages worden, evenals chemisch rei- nigen en persen, vliegensvlug uitgevoerd. Chemisch reinigen verlengt de levensduur van Uw kleeding. Haarlem - Plein 22 - Telefoon 16761 -20220 Het begin van het leven. Wanneer men vraagt hoe lang iemand heeft ge leefd, geeft men altijd op: de tijd van zijn ge boorte tot aan zijn dood en men vindt dat heel natuurlijk. Maar dat is het niet. Bij de geboorte komt het leven niet pas in een mensch: men doet daarbij alleen maar zijn intrede in „het leven", d.w.z. in de wereld der zichtbare verschijningsvor men. Maar tevoren heeft zich een levensfase af gewikkeld, die buitengewoon belangrijk en onbe grijpelijk wonderbaarlijk is: alleen geeft men zich daar slechts zelden ook maar eenigszins reken schap van, omdat voor het gewone denken alleen bestaat wat zichtbaar en tastbaar is, terwijl al het andere voor het bewustzijn althans niet be staat. Dat is natuurlijk zeer kortzichtig bekeken. In werkelijkheid wordt de grondslag van de individua liteit gelegd bij de bevruchting, d.w.z. bij de ver smelting van een mannelijke zaadcel met een vrou welijke eicel. In deze cellen liggen alle mogelijk heden voor de toekomst in aanleg besloten slui merend, onmerkbaar, totdat ze tot ontwikkeling, tot ontplooiing komen; maar ook dan nog duurt het vaak zeer lang (voor sommige aanlegmogelijkheden wel jaren en tientallen jaren) vóór men merken kan wat er sluimerend altijd bereid gelegen heeft: in-gewikkeld, nog niet ont-wikkeld. Ingewikkeld: inderdaad! Zoo ergens, dan is deze term hier op zijn plaats. Erfelijke invloeden, van ouders en voorouders, van het heele ras, van het heele menschengeslacht, van de heele levende na tuur, vormen de „aanleg", en deze vindt zijn ana- tomischen neerslag in de microscopisch kleine kernlissen, onderdeelen van de cel. waarin blijk baar elk onderdeeltje weer zijn eigen mogelijk heden in zich draagt. De heele toekomst zit er in „als in een notednp" maar dan alleen nog veel kleiner niet alleen de toekomstmogelijkheden het kvwielban den-"probleem stelt -HEIP, ONS IN TE -SPANNEN VOOR NIEUWE WAT PUNKT U VAN door P. v. d. HEM. ons voor noodzakec/k- UITVINDINQE N roer SPIRAAL. VELcl OF het c,eveeflde STUI-rrolletje ~R VANP RA53/A van het individu, maar van het heele nageslacht. Alles ligt er als het ware opgevouwen, in-gewik keld reeds in opgesloten, wachtend op de gelegen heid om zich te ontplooien, te ont-wikkelen. De samengesteldheid en ingewikkeldheid komt ook wel tot uiting in cijfers, als men rekent dat één zoo'n eicel is opgebouwd uit 8640 millioen x mil- lioen x millioen -» millioen atomen! Dat is een ge tal. waarvan men zich geen voorstelling kan vor men zoo geweldig. De samengesteldheid daar van komt ongeveer overeen met die van den groot sten oceaanstoomer die bestaat, volgeladen met loopende chronometers met dit verschil dan nog 4at deze laatste alleen maar onveranderlijk door blijven loopen, terwijl die bevruchte eicel zich gaat deelen met een ongelooflijke snelheid, zoodat na een maand reeds een afmeting van 1 c.M. wordt bereikt, na negen maanden echter reeds een kind is gevormd met een lengte van 50 c.M. en een ge wicht van 3 of 4 Kilogram. Maar dit geschiedt niet doordat steeds maar nieuwe cellen van dezelfde soort worden gevormd: o neen! Al heel spoedig gaan 'ich speciale celgroepen differentieeren, waardoor verschillende kiembladen gevormd worden, die elk weer voortgaan met het aanschijn te geven aan zeer bepaalde orgaanstelsels als ademhalingsstel sel. beenderstelsel, zenuwstelsel enz. enz.), die elk voor zich weer verder zich ontwikkelen in tal van afzonderlijke organen, volgens een vast bouwplan. Het levenlooze staat stil het levende is voort durend in beweging: maar deze beweging is r.iet toevallig en ongeordend, maar wordt oorzakelijk, causaal, bepaald door alles wat het leven, van ge slacht op geslacht, van het begin der mensehheid, heeft overgedragen, terwijl het anderzijds finaal is gericht op doelen, die niemarfd kan overzien, omdat de toekomst in den schoot der tijden ver borgen ligt. Alles wat leeft, ontwikkelt zich dus door een in nerlijk werkende ordening volgens een vast bouw- olan. Wil men de ontwikkeling hiervan schema tisch voorstellen, dan komt men vanzelf tot het beeld van het zich ontwikkelende zaadje, dat eener- ziids opschiet in de hoogte, maar anderzijds zijn "•nrtels uitbreidt in de diepte. De eene stengel gaat 7ieh vertakken, zijtakken vertakken zich telkens weer totdat de bladeren de bekroning geven van het geheel. Evenzoo vertakken de wortels zich tel kens verder en zoeken hun voedsel uit den moe derbodem. Is het zaadje uitgegroeid tot een boom, dan is de eerste stengel uitgegroeid tot een forschen stam. waarvan alle vertakkingen „afstammen", terwijl ook alle afzonderlijke bladeren „afstam men" van denzelfden stam. Deze „beeldspraak" is 'edereen bekend wanneer het gaat om den „stam boom" van een individu, welke in feite de stam boom is van een heel geslacht, omdat vele indivi duen en vele generaties daarbjj herleid worden tot "én gemeenschappelijke afkomst waarvan alle leden erfelijke eigenschappen (merkbaar of sluimerend) n zich dragen Een heele groep, die afstamt van "en gemeenschapoelijken voorouder, noemt men een stam. een volksstam. Maar het wezen van een boom is niet alleen ge geven door alles wat zichtbaar en boven de aarde zich ontwikkelt: in het geheel niet! Want die boom zou zich nooit hebben kunnen ontwikkelen, zou nooit levensvatbaar geweest zijn. wanneer deze niet ziln levenssappen ontvangen had van de wortels d e zich weer op overeenkomstige wijze in de diepte vertakken. Kan men de „stamvader" of „stammoe der" al vergeliiken met een enkelen stam, dan heb ben we daarbij te bedenken dat ieder levend we- 'en alleen ontstaan kan door de versmelting van de kiemcellen van een vader en een moeder, ter wijl deze weer voortgekomen zijn uit 2 grootva der* en 2 grootmoeders, die weer uit 4 overgroot vaders en 4 overgrootmoeders enz. enz enz. „Het leven" plant zich voort van geslacht op ge- lacht. van de eerste tijden tot in de verre toe komst. „Miin" leven is slechts kort want wat -din tientallen Jaren tegenover de eeuwigheid'' Miin" leven is een (voorbijgaande) er»!«ndr in den «indeloozen stroom van „het" leven. Sterf el iik als 'ndividu, hebben wii deel aan het onsterfelijke le ven. dat niet beperkt wordt door individuele grenzen van tijd en plaats. Wil men een beeld spraak, dan kan men die gebruiken van den estafet- telooper, die de fakkel des levens telkens over draagt en uitdraagt naar volgende generaties en zoo den eindeloozen stroom ononderbroken doet voortgaan. Dit bepaalt tevens de verantwoordelijkheid van ;"der afzonderlijk. Draagt hij een beschadigde kiem over op een volgende generatie, dan wordt daarmee schade gedaan aan de ontwikkelingsmo- •zoliikheden van de nakomelingen. Het beeld van den boom met vertakkingen kan ook gebruikt worden voor de individueele ont wikkeling: het heele organisme ontstaat immers uit een enkele bevruchte eicel en het volwassen or ganisme zou in zijn geheel wel uit dertig millioen maal millioen cellen bestaan, die alle in laatste in stantie afstammen van die eene cel. Maar evenzeer als aan een boom telkens bladeren afsterven en andere verschünen. sterven er telkens cellen van het lichaam, die door andere vervangen worden. Het merkwaardige feit doet zich dus voor, dat er na verloop van iaren slechts betrekkelijk weinig oorspronkelijke cellen overgebleven zijn en de meeste al enkele of vele malen vervangen zijn door ionge. Wanneer wij zeggen dat iemand van 80 jaar nog dezelfde is als bij zijn geboorte, dan wil dat alleen zeggen dat het „wezenlijke" (dus dat wat zijn specieke wezen uitmaakt) bestendigd is gebleven niettegenstaande alle stofwisseling en vervanging in onderdeelen. Men heeft vroeger een pasgeboren kind wel eens beschouwd als „een onbeschreven blad papier", of als een poppetje van was. dat door de opvoeding gekneed en gevormd zou moeten worden. Deze vergelijkingen zijn volslagen en principieel fout: ieder kind komt ter wereld met een eigen ingebo ren aard. met een eigen kenmerkenden drang om zich te uiten en zijn aanleg te verwerkelijken. Dat kan dat kind niet helpen. Maar ook de ouders kun nen maar zeer weinig toe of afdoen aan den aan geboren aanleg, die van nature wordt meegebracht. Deze heeft men eenvoudig te aanvaarden. Maar weer moet de vraag gesteld worden: maakt men er alles van wat er van te maken is? Want dat is van het grootste belang. J. M. ROMBOUTS. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Een doode en vijf gewonden door luchtaanvallen. 's-GRAVEN HA GE, 18 April. Engelsche luchtaanvallen hadden hedennacht in iets sterkere mate plaats dan vorige dagen. Eenige woonhuizen werden beschadigd, enkele vernield. De meeste bommen vielen overigens op het vrije veld. Onaangenaam was, dat in dezen nacht een kapel en het lijkenhuis van een R.oomsch-Katholiek ziekenhuis werden getrof fen. Voorts hadden nog enkele boschbranden plaats, die snel gebluscht konden worden Te betreuren zijn 1 doode, 3 zwaar en 2 licht gewonde burgerlijke personen (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5