Haarlem's Dagblad Rijkscommissaris bevorderd. Gelukwenschtelegram van ïr. Mussert aan den Führer Nachtelijke luchtactie boven Engeland. De viering 58c JXARGANG No. 17742 Uitgave Lourens Costet. Maatschappij voot Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuide' Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 21 AFRIT. 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden f 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advenentlën. 1-5 regels 2.—, elke regel meer f 0 40 Reclames f 0 65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0-70. elke regel meer ƒ0171,4 Groentjes zie rubriek rijksminister Seyss-lnquart 's-GR.AVENHAGE. 20 April. De Führcr heeft den rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden, rijksminister dr. Scyss- Inquart, bevorderd tot S.S.-Obergruppcn- fiihrer. De Führer Iiceft den Höhcrcn S.S.- und Po- lizeiführer, Brigadcführer und Generalmajor der Polizei Rauter bevorderd tot S.S.-Gruppen- führer en Generalleutnant der Polizei. De rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, heeft den Führer het volgende telegram gezonden: 's-Gravenhage, 20 April 1941 Mijn Führer, In dezen tijd van de grootste beteekenis leidt u het Duitsche volk op weergaloos strijdvaardige wij ze naar zijn vooraanstaande plaats in de wereld. Het Duitsche volk volgt u, mijn Führer, met den ernst en de vastbeslotenheid, waartoe gij uw volk hebt opgeleid. Op uw verjaardag echter richten zich tot u de harten van alle Duitschers en van al onze vrien den met bijzonder vurige en blijde wenschen, ter wijl zij u een geen grenzen kennende liefde be tuigen, welke u, mijn Führer, in ons gewekt hebt. Wij, die uw opdracht in Nederland vervullen, groeten u op den dag van heden, in volmaakte lief de en onvoorwaardelijke trouw Heil mijn Führer. w.g. SEYSS-INQUART BERLIJN. 20 April. De Führer heeft S.S.- Gruppenführer dr. Dietrich tot S.S.-obergruppen- führer bevorderd. Afblijven van neergestorte vliegtuigen. Niet-nakoming van bevelen van Duitsche posten kan den dood tengevolge hebben. 's-GRAVENHAGE, 19 April. De Wehrmachts- befehlshaber in Nederland maakt bekend: Eenige dagen geleden deed zich in het Zuiden van Nederland de volgende betreurenswaardige gebeurtenis voor. Een Britsch vliegtuig was neergestort en lag vernield op den grond. De bevoegde Ortskom- mandatur had direct een post bij de plaats van neerstorting gezet, welke het vliegtuig tot de op ruiming te bewaken had. Geen burger mag, zoo als bekend is de plaats van het -ongeluk vooral niet de overblijfselen van het afgeschoten vlieg tuig naderen. Evenwel werd deze algemeen bekende maat regel hier niet nagekomen. Niettegenstaande herhaalde waarschuwing dooi den post liep een Hollander telkens weer op het wrak toe, om deelen van het vliegtuig af te scheuren en te „verzamelen" Tenslotte loste de post een waarschuwings schot. Ook dit schrok den burger niet af, die zijn ongehoorzaamheid ten slotte met den dood moest boeten. Deze gebeurtenis is een ernstige waarschuwing en moge telkens opnieuw aanleiding zijn, in het bijzonder /oor de jeugd, te bedenken, dat neer gestorte vliegtuigen geen objecten zijn voor ver zamelaars en dat voor alles de bevelen van Duit sche posten dadelijk nagekomen moeten wor den. Ongehoorzaamheid kan den dood brengen Een onjuist bericht. In ons nummer van 11 April hebben wij, tenge volge van een in ons bedrijf begane fout, mede- deelingen die een aandeelhoudersvergadering van de N.V. „Maatschappij voor Electrische Centraal- stations" betroffen vermeld onder den titel „Haarl. Machinefabriek v. h. Gebr. Figee". Waardoor de verkeerde indruk werd gewekt dat deze mededee- lingen, o.a. betreffende balans en winst- en ver liesrekening en vaststelling van dividenden, de Haarlemsche Machinefabriek golden. Den volgenden dag, op Zaterdag 12 April, her plaatsten wij het bericht onder den juisten titel benevens een rectificatie, waaruit bleek dat de ge dane mededeelingen niets met de Haarlemsche Ma chinefabriek v. h. Gebr. Figee te maken hadden. Om ieder misverstand te vermijden herhalen wij hier dit herstel van een fout, voor het begaan waarvan wij ons leedwezen betuigen. Het A. N. P. meldt, dat ter gelegenheid van Adolf Hitler's 52sten verjaardag beide onderstaande ge- lukwenschtelegrammen aan den Führer zijn gezon den en onderstaande boodschap tot de leden der N. S. B. is gerïch*: 's-GRAVENHAGE, 20 April. De leiding der N.S.B. zond den Führer bij gelegenheid van diens verjaardag den volgenden telegrafischen g'eluk- wensch: „Den Führcr van het groot-Duitsche rijk te Berlijn: Führer, Bij de intrede van uw nieuwe levensjaar zend ik u, mede namens de Nationaal-Socialistische Be weging in Nederland, mijn hartelijke gelukwen- schei. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tijden onder uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemmeringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dat het Nederlandsche volk, lotsver- bonden met het Duitsche en met de andere Ger- maansche volkeren, door de kracht der nationaal- socialistische revolutie aan dezen opbouw deel zal nemen. MUSSERT. BOODSCHAP TOT DE LEDEN DER N.S.B. 's-GRAVENHAGE, 20 April. Ter gelegenheid van den 52sten verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche rijk richtte de leider van de N.S.B., ir. A. A: Mussert, zich met onderstaande boodschap tot de leden der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. De verjaardag van den Führer Adolf Hitler is ook voor de Nederlandsche nationaal-socialisten een feestdag, waarop wij onze gelukwenschen met die Adolf Hitler, die gisteren zijn 52sten verjaardag vierde. (Foto Pax Holland) HEDEN: 12 PAGINA'S Ir. A. A. Mussert. (Foto Stapf) Ter gelegenheid van den geboortedag van Hitier had Zaterdag j.l. te 's-Gravcn- hage een parade plaats voor den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen. (Foto Stapf) De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden Rijksminister Dr. Seys-Inquart, sprak Zondag te Rotterdam ter gelegenheid van den verjaardag van den Führcr. (Foto Stapf) van onze Duitsche kameraden van de N.S.D.A.P. vereenigen. Zonder Adolf Hitler, den schepper en pionier van het nationaal-sociaiisme, zouden de Germaansche volken en daarmee geheel Europa zijn uitgeleverd gebleven aan het Jodendom, de demo cratie en het kapitalisme. De beteekenis van Adolf Hitler is daardoor uitgegroeid boven die van Führer van het Duitsche volk. Voor het Nederlandsche volk wordt dit daardoor tot uitdrukking gebracht, dat de Nationaal-Socia listische Beweging in Nederland Adolf Hitler als den Führer aller Germanen huldigt. De N.S.B. betreurt het. dat zij bij den aanvang van den met onvergelijkelijken moed en kundigheid door het Duitsche volk gevoerden oorlog tegen de democratische wereldmachten het Nederlandsche volk en den Nederlandschen staat nog niet ge wonnen had, niettegenstaande een bijna negenjari gen strijd, door duizenden met geestdrift en opoffe ringsgezindheid tegen alle machten in, is gevoerd Zou de N.S.B. in 1940 aan de macht geweest zijn. dan zouden de Nederlanden aan de zijde van Duitschland hebben deelgenomen aan dezen strijd, die ook voor de vrijheid en de welvaart van het Nederlandsche volk van beslissend belang is. Het vervult haar met genoegdoening, dat thans reeds een groot aantal van haar leden vrijwillig aan den oorlog deelneemt. De terugblik op de Mei-dagen van het vorige jaar verplicht ons tegenover 'den Führer Adolf Hit ler tot bijzonderen dank daarvoor, dat door zijn vastbesloten handelen en door den snellen op- marsch van zijn weermacht, duizenden Nederland sche nationaal-socialisten bevrijd werden uit de ïn- terneeringskampen van het oude systeem. Evenzoo danken wij het aan zijn begrip voor den toestand van het Nederlandsche volk, dat de N.S.B., bevrijd van den terreur der vroegere overheid, haar strijd voor de nationaal-socialistische idee kan voeren. Sedert deze dagen gaat de N.S.B. voort het Ne derlandsche volk voor het nationaal-sociaiisme te winnen, het Nederlandsche volk zijn eigen aard en zijn Germaansche bloed en lotsverbondenheid be wust te maken. Zij vervult deze roeping uit alle kracht, opdat het Nederlandsche volk zich daardoor den weg bane tot een eervolle plaats als Ger- maansch volk in het nieuwe Europa, die zijn grootsch verleden en zijn sterken levenswil waardig is. De N.S.B. is ervan overtuigd, dat de Führer in zijn nieuwe levensjaar de vijanden van Europa be slissend zal slaan en een nieuwe orde in Europa zal vestigen, die gegrondvest is op de onverander lijke beginselen van het nationaal socialisme, die de beste waarborgen bieden voor Europa's toekomst. God zegene den Führer! MUSSERT. Londensch havengebied bestookt. Het D.N.B. meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen op de Britsche eilanden. Londen werd opnieuw bestookt door sterke for maties. Er braken zware branden uit, waarvan ver scheidene in de bocht van de Theems, terwijl zich herhaaldelijk ontploffingen voordeden. Hoewel bij den jongsten luchtaanval op Londen de gelegenheid tot waarnemen ongunstig was, heb ben de aanvallende eskaders talrijke branden, waaronder twee groote in de doek- en haven installaties waargenomen, benevens een reusachtige ontploffing. Het D.N.B. verneemt van welingeliche zijde dat de hoeveelheid brisant- en brandbommen, boven Londen uitgeworpen, nog nooit zoo groot ge weest is. Opnieuw waren vele honderden gevechtsvlieg tuigen den geheelen nacht onderweg en wierpen zij duizenden brisantbommen en ..meer dan honderd- duizend brandbommen op de opgegeven doelen. De luchtafweer, die volledig in actie was, slaagde er ook ditmaal niet in de voortdurende aanvallen te verminderen. Reusachtige branden en ontploffingen deden zich in de geheele stad voor. In de bocht van de Theems, in de Milwali-docks en te Green wich zijn, volgens de tot dusverre ontvangen rap porten, zeer groote verwoestingen aangericht, Ook deze aanval was een vergelding voor de laatste bombardementen op cultureele gebouwen en woon wijken te Berlijn. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld dat de aanvallen van den nacht van Zaterdag op Zondag op Londen zwaar geweest zijn en veel schade hebben aangericht. Ook op andere plaatsen zijn bommen geworpen, vooral in de Oos- stelijke en Zuid-Oostelijke graafschappen. Op ver schillende plaatsen is schade aangericht, Van welingelichte Duitsche zijde wordt nog ge meld dat de Duitsche luchtmacht den laatsten tijd bijzonder goede resultaten heeft behaald bij den strijd tegen de Britsche scheepvaart. In de week van 11 tot 18 April is in de wateren rondom de Britsche eilanden en in de Miadellandsche Zee door aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen 132.000 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en tenminste 280.000 ton beschadigd. Vijfentwintig schepen, die voedsel en grondstoffen naar Engeland brachten of in de Middellandsche zee voor mili taire doeleinden gebruikt werden, zijn tot zinken gebracht. 48 schepen werden zoo ernstig beschadigd, dat een deel daarvan geheel verloren geacht kan worden. Tenslotte verneemt het D.N.B. dat Zaterdag avond bij een aanval van Duitsche jagers op de Zuidkust van Engeland een Spitfire is neergeschoten. De Duitschers leden geen verliezen. Duitsch weermachtsbericht Aan het Grieksche front Larissa genomen De Duitsche oorlogsvlag op den Olympus BERLIJN, 19 April (D.N.B.) Het opperbevel cjer weermacht deelt mede: „Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neergelegd. De in Griekenland strijdende troepen zijn verder oprukkende, door het bergland ten Noordoosten van den Pindus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olympus werden de achterhoedetroepen van de Britsche kernstrijdkrachten verdre ven, de zuidelijke uitgangen van het ge bergte in snelle achtervolging veroverd en is op de Thessalische vlakte het belangrijke knooppunt van wegen Larissa genomen. Bergjagers heschen op den top van den Olympus de rijksoorlogsvlag. Het luchtwapen heeft ondanks den on- gunstigen weerstoestand de operaties van het leger gesteund met optreden van forma ties gevechtsvliegtuigen tegen vijandel"ke colonnes in het gebied van Larissa en tegen den weg Janina-Arta. Op Grieksche vliegvelden werden vijf vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Chalkis hebben gevechtsvlieg tuigen verscheidene transportschepen va.n in totaal 29.000 b.r.t. vernield en bomtreffers ge plaatst op andere koopvaarders. In den afgeloopen nacht heeft het luchtwa pen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart met goed gevolg bestreden. Zoo werden in het Ka naal van Bristol van een gewapend convooi twee koopvaarders met in totaal 11.000 b.r.t. vernietigd en is op een derde schip een treffer geplaatst. Andere gevechtsvliegtuigen hebben voor de Schotsche Oostkust drie koopvaarders van in totaal 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Daarmede verloor de vijand in enkele uren tijds in het zeegebied rondom het Britsche moederland 19.000 b.r.t. In Noord-Afrika is de strijd om de als vesting gebouwde stellingen van Tobroek in samen werking met het luchtwapen voortgezet. Duit sche en Italiaansche duikbommenwerpers heb ben op 17 April op den grond liggende doelen rondom Tobroek met goed gevolg gebombar deerd. Voltreffers richtten in de vestingwerken, In batterijen en benzineopslagplaatsen groote er- nielingen aan en stichtten van verre zichtbare branden. Verdere aanvallen op de haven van To broek zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 17 op 18 April uitgevoerd. Duitsche duikbommenwerpers hebben gisteren bij Solloem een zwaar bewapende hulpkruiser, metende 8000 b.r.t., tot zinken gebracht Bege leidende torpedovliegtuigen hebben daarbij een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. De vijand is noch overdag, noch des nachts naar Duitsch gebied gevlogen. Bij een poging om gisteren overdag en des avonds naar de Noor- ~che en de Ka'naalkust te vliegen verloor de vijand 11 toestellen waarvan 6 in luchtgevech ten, 3 door lichte zeestrijdkrachten op de Noordzee en door afweergeschut en marine-ar tillerie. Een verkenningsvliegtuig schoot boven dien aan den uitgang van het kanaal van St.- George in een luchtgevecht met twee vijande lijke jagers een vliegtuig van het type Spitfire neer. Daarmede zijn in totaal 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 5 op den grond vernield. Drie eigen toestellen worden vermist." Amerika belegt een geheime conferentie. Engelsche, Australische en Nederlandsche deelneming. STOCKHOLM, 19 April fD.N.B.) De „Daily Sketch" meldt dat Washington een geheime conferentie houdt met Groot-Brittannië. Australië en de Nederlandsche emigranten- re geering om te beraadslagen over de gemeen schappelijke verdedigingsvraagstukken, die zijn opgeworpen door het sluiten van het Russisch- Japansche neutraliteitspact. van Adolf Hitler's verjaardag in Nederland Een rede van den Rijkscommissaris. AMSTERDAM, 20 April (A.N.P.) In het Luxor Theater te Rotterdam heeft vanmiddag onder over weldigende belangstelling van Duitsche en Neder landsche zijde de viering van den geboortedag van den Führer plaats gehad in tegenwoordigheid van den pijkscommissaris, rijksminister Sayss-Inquart, die bij deze gelegenheid een herdenkingsrede heeft uitgesproken. Het tooneel was getooid met een groot beeld van den Duitschen adelaar met het hakenkruis en een groot aantal Duitsche vlaggen. Voor het begin van de bijeenkomst concerteerde een Duitsche militaire kapel. Precies om twaalf uur arriveerde de Rijks commissaris, vergezeld door den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den vertegen woordiger van commissaris-generaal Schmidt den heer Schönherr en den heer Löcher. Toen de Rijkscommissaris de zaal binnentrad en zich naar zijn plaats begaf, verhieven alle aanwe zigen zich onder hei brengen van den nationalen groet van hun plaatsen. Toen dr. Seyss-Inquart met degenen die hem ver gezelden had plaats genomen, speelde het fanfare corps der Hitler Jugend Standort Rotterdam een fanfare, waarna de in de zaal aanwezige afdee lingen der Hitierjugend en van den Bund Deutscher Made] het lied „Nur der Freiheit gehort unser Le- ben" zongen. De Kreisinspektor van den Kreis Zuid-Holland, Fortmann. betrad hierna het spreekgestoelte om de bijeenkomst te openen. Spr. begroette den Rijks commissaris. S.S. Oberfiihrer Engel en alle aanwe zigen namens de N. S. D. A. P. op dezen dag in een tijd van historische kentering voor het Duitsche volk. S.S Oberfiihrer Engel hield hierna een rede. De gedachten van vele mlllioenen Duitschers binnen en buiten de landsgrenzen van het groot-Duitsche rijk vertoeven op dezen dag bij onzen Führer, aldus spr. Hierna gaf spr. een historisch overzicht van de gebeurtenissen in Duitschland. waarbij hij verge lijkingen maakte tusschen het Duitschland vóór en dat na 1933. Wat thans bereikt is, is ons niet ge schonken, zoo ging spr. voort, maar wat wij door eigen kracht verdiend hebben is dan ook veel waar devoller dan wanneer het ons geschonken was. Er was een tijd waarin enkele woorden van den Führer zyn naaste medewerkers den moed weer moesten geven, maar nu is het zoo, dat de geheele wereld luistert wanneer Adolf Hitler spreekt. Spr. schetste den opbouw van het economische, sociale en militaire Duitschland en vervolgens de verschil len in het Duitschland van heden en in dat van 1914 tot 1918. toen een stuk brood een vermogen beteekende. Onzen dank aan den Führer, aldus besloot spr., kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat zich deze betalen. Zooveel geld bestaat er niet. Wij Duitschers moeten dit betalen door onzen trouw. Nadat de districtsleider der N. S. B. do heer Kröller namens zijn partij had dank gezegd voor het feit dat de N. S R. in de gelegenheid is gesteld den geboortedag van den Führer tezamen met het Duitsche volk te vieren, nam de Rijkscommissaris het woord en zeide dat hij niet bij toeval naar Rot terdam was gekomen. Immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, aldus de Rijkscommissaris, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan om gezamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware slagen ge heel terzijde moeten worden gesteld om een schoo ner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam ge komen om vandaag een familiefeest van het Duit sche volk mede te vieren, maar ik ben gelukkig dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een goede kern vormen. Hierna vergeleek spr. dezen tijd met de Napo leontische oorlogen, met de godsdienstoorlogen cn tenslotte met den tijd van de volksverhuizing. Tn verband met dit laatste merkte spr. op dat. evenals toen, nieuwe voorwaarden voor de Germaansche volken zullen worden geschapen, die voor eeuwen, misschien voor duizenden jaren hun stempel zullen opdrukken. Vandaag zien wij op naar hem, die het Duitsche volk heeft weten samen te brengen, die het verdrag van Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaansche volkengemeenschap zal geven. De weg erheen voert over bergen en door dalen, door licht en duisternis, maar blikt men terug, dan was hij recht en breed Het Duitsche volk moest dezen weg gaan. opdat het zijn eigen kracht terugvond, zonder dat het echter bij hef ongewone van dezen weg stil stond Sür. herinnerde aan de oorlogsjoren 1914- 1918. die offers eischten zonder vruchten af te wer- oen. De Duitsche soldaat bezat toen niet de politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelijken weg. een die zwaar is en naar spr.'s overtuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waarlangs de Führer ons voert. Daarom, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet verstaan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wil staan hier in de eerste plaats om te gemeenschapswerk van den Führer gelooven zal. Wij willen medewerken de voorwaarden te schep pen, waaruit de wil tot medewerking aan -dezen arbeid van den Führer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd. waarin Nederlanders en Duitschers samen in gevangenissen werden op gesloten, zeide spr. dat hieruit een band van ka meraadschap was voortgesproken, hetgeen spr. be schouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal-socialistischen geest te doordringen, zoodat daarmede de grondslagen worden gelegd voor een kameraadschappelijke samenwerking in de toekomst tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide senr., duidelijk vaststellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken dat de nieuwe orde zal .komen voor alle Germaansche volken en ook, dat de gestalte van den nieuwen tijd niet alleen in Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen golden in de geheele wereld. Nadat spr. oen driewerf Sieg Heil had uitge bracht op den Führer, speelde hot muziekcorps de nationale liederen, welke door de aanwezigen staan de werden medegezongen. Hierna verliet de Rijks commissaris' de zaal en was de plechtigheid afge loopen. 's Avonds heeft in het Haus der Seefahrl voor leden van de weermacht in intiemen kring noo enn herdenking van d«zen dag nlaatc gphorf Soo'nh»-ts- oronaeanda-leite»- Sehlitssel uit' R«tHïn heef' ''aar ^esnroken. Ook in Utrecht heeft Zondagmiddag een herden king plaats gehad naar aanleiding van den verjaar dag van Adolf Hitler onder auspiciën van het „Ar beitsbereich der N. S D. A. P. in don Nederlan den". Kreis Utrecht, en wel in de groote zaal vao „Tivoli". (Vervolg van pag. 2),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1