Voor lange avonden DINSDAG 22 APRIL 1941 HAARLE M'S DAGBLAD „Opkomst en ondergang van Engeland als zee- en wereldmacht". Rede van prof. dr. Otto Scheel uit Kiel. AMSTERDAM. 21 April (A.N.P.) Hedenavond heeft prof. dr. Otto Scheel uit Kiel in de groote aula van het Koloniaal Instituut een rede gehou den over het onderwerp ,.De opkomst en ondergang van Engeland als zee- en wereldmacht". Reeds lang voor het begin waren alle zitplaatsen zoowel in de zaal als boven op het balcoii bezet zoo dat velen zich met een staanplaats moesten verge noegen. Het was evenwel best waard een paar uur te staan om deze boeiende rede te mogen aanhoo- ren. Behalve vele Duitsche en Nederlandsche le den van de Duitsch-Nederlandsche Kuituur-Ge meenschap waren vele leden van N. S. B., N. S. D A. P. en Troelstra-beweging aanwezig, alsmede een groot aantal Amsterdamsche politiemannen. Prof. Scheel noemde zijn rede de uiteenzetting van een treurspel, Niemand had bij de opkomst 1 het Europeesche vasteland in de Middeleeuwen kunnen denken, dat Engeland, het kleine eilanden rijk, de leiding zou kunnen nemen in de wereld. Indien iemand dit in de 16e eeuw zou hebben voor speld, zou men hem gek verklaard hebben. De zeemacht van de late Middeleeuwen was Duitsch- land. De Duitsche vlag wapperde in de Middel- landsche Zee, in den Atlantischen Oceaan, in de Noordzee en Oostzee. De zee behoorde den Ger- maanschen mensch. Het einde van de Engelsche middeleeuwen was een militaire nederlaag op het vasteland en een ne derlaag op zee. De Britsche legers werden van het vasteland verdreven en de Duitsche vloot had de Britsche verslagen. Hoe is het dan mogelijk, dat Engeland later een overlieerschende macht is geworden? Geopolitiek is het niet te verklaren, slechts geschiedkundige oorzaken zijn te noemen: in de eerste plaats de ver splintering van Duitschland. Aan het. einde van de middeleeuwen had het Duitsche volk het sterkste van alle kunnen zijn, doch het had geen politieke leiding, het kende geen buitenlandsche politiek. Dit was het eerste deel van het treurspel. Het tweede deel was het verlies van de Rijn- mondingen. De Nederlanden hadden een sterke vloot en zij zijn geopolitiek het gewichtigste deel van Noord-Europa. Duitschland heeft in de tweede helft van de 16e eeuw dit land verloren laten gaan. De keizer schonk gpen gehoor aan de smeek bede, welke Willc-m van Oranje bij monde van Marnix van St. Aldegonde op den Rijksdag te Worms deed hooren. In 1648 bij den vrede van Munster werd het Tijk van de zee afgesloten. Het zeevolk van de middel eeuwen werd van zijn clement beroofd, doch nog is Engeland niet de leider. In de 17e eeuw beheerschte de Nederlandsche vloot de zeeën en de Nederlanden konden ook aan de overzijde van den Oceaan land winnen. Niet alleen zijn zij de vrachtvaarders van de wereld geweest, overal in Oost en West werden Nederlandsche koloniën gesticht: in Noord- en Zuid- Amerika, in Afrika, in Azië en in Insulinde. Dit had het werk van het geheele Duitsche rijk kunnen zijn, het is evenwel het werk van hei kleine Nederland geweest. De ruimte, waarop de Neder landen waren gebouwd was te klein om stand te houden toen Engeland imperialistisch werd en be sloot de vrachtmarkt aan zich te trekken, hetgeen onder Cromwell in de 17e eeuw geschiedde. Neder land kon zich niet handhaven. De vrede van Breda ontnam den Nederlanden hun groote macht. De Ne derlandsche vloot was versplinterd, koloniën moes ten afgestaan worden, Nieuw-Amsterdam werd New-York. Engeland had zijn doel bereikt. Indien de Nederlanden nog een deel van het rijk geweest waren, dan was dit nooit gebeurd. Het groote rijk had het kleine Engeland terugge drongen binnen de grenzen, welke het toekomen. De geheele geschiedenis zou een anderen loop ge nomen hebben. Amerika zou het akkerbouwland voor den Germaanschen mensch geworden zijn. De vrede van Breda heeft dit onmogelijk gemaakt. Engeland heeft zich meester gemaakt van datgene, wat door den Germaanschen mensch tot stand werd gebracht en om dit te handhaven moest Engeland het vasteland er toe drijven hem te helpen. Spr. zeide hierna, dat door Engeland 13 oorlogen zijn aangestookt om het evenwicht op het Europee sche vasteland te bewaren en na de Nederlandsche de Fransche koloniën te hebben geroofd. Steeds heeft Engeland zijn koloniën gestolen nadat an deren ze zoover hadden opgebouwd dat zij vruch ten begonnen af te werpen. Door de domme Engel sche politiek is de opstand in Amerika ontstaan en in 1780 sloot het vasteland zich tegen Engeland aaneen om Engeland te dwingen zich te onderwer pen aan de opvattingen van recht en moraal van het vasteland. Deze aaneensluitingspoging is echter niet krachtig genoeg geweest. Napoleon had het vasteland kunnen bevrijden als hij geen imperator had willen zijn en de Europeesche volken in de armen van Engeland had gedreven, waarbij ten slotte de legers van het vasteland Napoleon versla gen hebben. Na gezegd te hebben, dat Engeland tijdens de Na poleontische oorlogen nog meer Nederlandsche ko loniën heeft geroofd en op het Weensche congres Europa weer een nieuwe Engelsche orde heeft op gelegd en den krachtïgen Staat van Europa heeft versnipperd, vervolgde spr.: Europa heeft niet kunnen verhinderen dat Enge land uitgroeide tot het wereldrijk dat het gewor den Is. Naast dit zichtbare imperium mag men het on zichtbare imperium, de geldmacht van Engeland, niet vergeten Deze geldmacht van Engeland kon ontstaan, doordat Engeland op zijn eiland weinig van de oorlogen welke het vasteland teisterden, had gemerkt. Het had industrieën kunnen ontwikkelen en handel kunnen drijven. Om dezen handel nog op te voeren werd het systeem van vrijhandel in gevoerd. Wederom hebben in de 19e eeuw de Europeesche mogendheden gepoogd, het zeerecht te hervormen, doch wederom heeft Engeland dit geweigerd. Het wilde zijn macht handhaven. De handel moest in Londen geconcentreerd blijven, terwijl iedere Europeesche haven Antwerpen Rotterdam, Bre men, beter en logischer zou zijn geweest. Dóch de inkomsten van den handel moesten in Engeland blijven en Engeland moest hiervan zijn vloot kun nen bouwen en Engeland moest de overige landen, door het investeeren van zijn kapitaal, ook politiek kunnen beheerschen. Op het vasteland van Europa groeide toch Duitschland, uit eigen kracht, zonder zichtbaar en onzichtbaar imperium. Engeland heeft steeds ge poogd dit Ie verhinderen. Uit de briefwisseling van koningin Victoria niet haar ministers, welke op last Van Eduard VII is gepubliceerd, blijkt duidelijk dat Engeland een omsingelingspolitiek tegen Duitsch land dreef. De grootmacht Engeland was niet in staat alleen Duitschland klein te houden. Het had de hulp van een andere macht op het vasteland noodig. Bismarck is er in geslaagd Engeland tegen te werken. Geheel tegenhouden kon hij de omsinge ling niet en Versailles was het gevolg, het dictaat, door Engeland en Frankrijk opgelegd. Het is niet waar, dat Engeland bij het opleggen van dit dic taat een remmende rol zou hebben gespeeld. Het was alleen verstandiger dan Frankrijk en liet den Gallischen haan woest kraaien en de kastanjes uit het vuur halen. Doch het Engelsch kapitalismp zoog Duitschland leeg, het stal zijn koloniën en ont nam het zijn leger. Eén van de gevolgen van den oorlog van 1914-'18 was evenwel ook dat de Engelsche macht taande. De Engelsche vloot was niet meer de sterkste. In het Verre Oosten was de Japansche vloot gegroeid, zoodat in de Oost Aziatische wateren Engeland niet meer oppermachlig was. Bovendien waren overzee nieuwe industrieën gegroeid en de Engelsche koop-! vaardijvloot was in verhouding geslonken. Het kon na eenigen tijd zijn rente niet meer betalen, het on zichtbare imperium was ineen gestort. Hiertegenover staat dat Duitschland steeds krach tiger werd door het genie van den Führer. De boeien van Versailles werden de een na de ander geslaakt, economisch werd het sterker en sterker. Engeland kon dit niet dulden en het ontketende wederom den oorlog. Doch deze oorlog brengt de meest bittere verrassing voor Engeland. Het verdrag van den Führer met Rusland maakte een einde aan de po gingen Duitschland te omsingelen. Toch werd deze oorlog verklaard, omdat Engeland hoopte op Ame rika. Tot nu toe is aan elke hoop van Engeland de bodem ingeslagen. Te land werd Engeland ver slagen en de vloot weet niets beters te doen. dan van de eene schuilplaats naar de andere te sluipen. Het jonge nationaal-socialistische Duitsche leger heeft leering getrokken uit den oorlog van 1914-U8 en Engeland is nu van het vasteland verdreven. Het poogt nog langs een achterdeur binnen te dringen, doch ook dit mislukte. De achterdeur op den Ba!"lcan wordt gesloten. Engeland is van het vasteland verdreven en het onlangs tusschen Japan en Rusland gesloten verdrag is de garantie dal Engeland en Amerika op het vasteland niet terugkeeren. Alleen een zeer groote ovennacht zou thans nog de Engelsche vloot, welke de voorhoede van het leger is geworden, kunnen redden. Deze overmacht bestaat evenwel niet. De geschiedkundige oordeelt, even rustig als de officier, die voor den slag de krachten tegen elkaar afweegt, en als geschiedkundige ziet spreker ner gens ter wereld een macht, welke Engeland kan redden. Engeland ligt hopeloos gevangen in de tang van de Duitsche strijdmacht te land, ter zee en in de lucht. Voor het eerst in de geschiedenis staat het Duitsche leger langs de kust van den Oceaan en het vasteland zal zijn eerstgeboorterecht heroveren. Een langdurig tijdperk van rust en orde ligt voor ons, waarin Engeland geen nieuwen oorlog zal kun nen ontketenen. Spreker sloot zijn rede met. de woorden, welke 2000 jaar geleden werden gesproken door den schepper der Attische zeemacht: „geweldig is de zee". Een daverend applaus beloonde prof. Scheel na zijn boeiend betoog. Telegrammen van Hitier aan Victor Emanuel en Mussolini. Het D.N.B. meldt: „De Führer heeft aan den koning-keizer Victor Emanuel en aan den Duce per telegram zijn dank betuigd voor de gelukwenschen die hij op zijn 52slen verjaardag heeft ontvan gen. Het telegram aan koning-keizer Victor Emanuel luidt als volgt: „Ik verzoek Uwe Majesteit mijn hartelijken dank te aanvaarden voor de vriendelijke gelukwenschen, die u mij ter gelegenheid van mijn verjaardag hebt doen toekomen". Het telegram aan den Duce luidt als volgt: „Ik dank u, Duce, hartelijk voor de kameraad schappelijke gelukwenschen op mijn verjaardag. Met u krijg ik in deze dagen meer dan ooit de zekerheid dat Duitschland en Italië in hun poli tieke wereldbeschouwing en in de macht der wapens nauw verbonden, de overwinning zullen behalen en aan Europa een nieuwe toekomst zullen geven. Met kameraadschappelijke groeten", w.g. ADOLF HITLER. De Bulgaarsche troepen op Joego-Slaviscli gebied. Het voorloopige opmarschgebied van de Bul gaarsche troepen wordt thans voor het eerst door het Bulgaarsche blad „Westnikna Westni- zite" genoemd. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo schrijft het blad. in Macedonië de steden Pirot en Skoplje bereikt en bewegen zich langs het dal van de Wardar tot aan de GriekschJoego-Sla- vische grens. In Thracië rukken de troepen tus schen de Maritza en de Stroema op tot de kust van de Egeïsche Zee. Overal worden de troepen, naar het blad schrijft, door de bevolking met groote geestdrift en vreugde begroet. De omroeper van de radio te Sofia heeft naar aanleiding hiervan aan den Führer en aan zijn troepen die de vrijheid bren gen de dank van het geheele Bulgaarsche volk overgebracht. (D.N.B.) De strijd in Noord Afrika. Een bij iYIersa el Brcga buiten gevecht gestelde Engelsche pantserwagen wordt door Duitsche soldaten geïnspecteerd. (foto Pax-Holland) Zuderos minister-president van Griekenland. Vier portefeuilles in handen van den premier. De Londensche nieuwsdienst meldt dat de Griek- sche koning den post van minister-president in handen heeft gelegd van minister Zuderos. die hier mede vier portefeuilles beheert, t.w. de functie van minister-president, van minister van Financiën, van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken. Evenals wijlen Koritzis is ook Zuderos president van de Bank van Griekenland geweest. Hij is 59 jaar oud.(D.N.B.) Koning Peter en Simowitsj c.s. in Jeruzalem. Vliegtuig onderweg beschoten? Naar de Associated Press uit Jeruzalem meldt, zijn koning Peter en de leden van het laatste Joego slavische kabinet per vliegtuig in Jeruzalem aan gekomen. Volgens een bericht uit Beiroet zou het vliegtuig onderweg zijn aangevallen. Een minister zou daar bij om het leven zijn gekomen. (D.N.B.) Luchtafweergeschut in de woestijn. In de on middellijke nabijheid van den commandopost be vindt zich de telefooninstallatie, waarmede de bevelen aan de bedicningsmanschappen worden overgebracht. .(Weltbild-Pax-HollandJ. De terugroeping van den Italiaanschen marine-attache te Washington. Italiaansche rechtvaardiging van den maatregel. Het D.N.B. verneemt uit Rome: Van toonaangevende zijde werd 9 April mede gedeeld dat de Amerikaansche regeering de terug roeping van den Italiaanschen marine-attaché, ver bonden aan de ambassade te Washington, admiraal Lais, verlengd had, waarbij zij als motief opgaf dat de Italiaansche militaire attaChé moreel verant woordelijk werd gesteld voor de schade die de manschappen van de in Amerikaansche havens lig gende Italiaansche schepen aan deze schepen heb ben aangericht. Den volgenden dag verlangde de fascistische regeering de terugroeping van den ma rine- en luchtvaartattaché, verbonden aan de Ame rikaansche ambassade te Rome, kapitein Bentley. In verband met dezen wensch heeft de Amerikaan sche minister van Buitenlandsbhe Zaken, Huil, des tijds de volgende verklaring afgelegd: Eenige regeerïngen, die steeds geneigd zijn tot het voeren van een met de wetten in strijd zijnde activiteit, aarzelen niet klachten in te dienen tegen de werkzaamheden van buitenlandsche vertegen woordigers en regeeringen die zich geheel en al binnen het kader der wet houden. Met betrekking tot deze verklaring van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Za ken Huil constateert de fascistische regeering het volgende: 1. Het optreden van den Italiaanschen marine attaché te Washington, admiraal Lais, is steeds streng beperkt gebleven binnen het kader van de wettelijk toegestane functie die hij altijd op de meest correcte wijze heeft vervuld. 2. Het besluit van de fascistische regeering den Amerikaanschen luchtvaart- marine-attaché ver bonden aan de ambassade te Rome, kapitein Bent- lèy, niet meer als persona grata te beschouwen, is geenszins een représaille maatregel voor de terug roeping van admiraal Lais uit Washington te ach ten. Dit besluit werd veeleer genomen om zeer nauw keurig gecontroleerde en controleerbare redenen en was tengevolge van het optreden van kapitein Bentley te Rome noodzakelijk geworden. Bentley heeft zonder eenigen twijfel zijn bevoegdheden overschreden en zijn plichten als gast van een in oorlog zijnd land verzaakt. 3. Van Italiaansche zijde zijn reeds volledig de juridische en moreele motieven uiteengezet die geleid hebben tot het protest van de fascistische regeering tegen de illegale beslaglegging op Italiaan sche schepen in Amerikaansche havens. De goedkoope beleedigingen, die thans tegen de z.g. „wettelooze regecringen" gericht worden, zou den gelnakkelijk kunnen worden toegepast op re geeringen die eerst koopvaardijschepen, die hun geenszins toebehooren. hebben geroofd en daaren boven schijnen te eischen dat men hun deze sche pen met de vlag in top ten teeken van vreugde uitlevert. Koning Boris bij Hitier. De koning inmiddels weer te Sofia teruggekeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 April. De Führer heeft op 19 April koning Boris van Bulgarije voor een bezoek ontvangen. De koning is op 20 April weer naar Sofia teruggekeerd. (D.N.B.) Italiaansch weermachtsbericht Crieksche troepen aan de Albaansche grens terug gedrongen. Alle plaatsen aan de Ionische kust tot aan de oude grens opnieuw bezet. ERGENS IN ITALlë, 21 April (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht nummer 319 luidt als volgt: „Gisteren hebben onze troepen dc Grïeksche troepen, die hardnekkigen weerstand boden in ver- sterke stellingen aan de Albaansche grens, tot den terugtocht gedwongen. Hardnekkige gevechten speelden zich af, in den loop waarvan het vierde regiment Bersaglieri zich bijzonder onderscheidde. Alle plaatsen aan de Ionische kust tot aan de oude grens werden opnieuw bezet. Onze luchtformatiss vielen in achtereenvolgende golven artilleriestel lingen, troepenconcentraties en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand aan. Een aanzienlijk aantal van deze strijdmiddelen werd verwoest en beschadigd. In het Kanaal van Ithaka en Korfoe werden talrijke vijandelijke schepen getroffen. Haveninstallaties van de basis van Missolonghi en het station van Calamata werden gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de vlootbasis van La Valetta op Malta aan een hevïgen aanval blootgesteld. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. Andere luchtdetachemcnten bombardeer den herhaaldelijk de luchtbasis Iraklion (Kreta) en schepen, die in de baai van Soeda lagen gemeerd. Te Iraklion werden installaties van het vliegveld zwaar beschadigd. Te Soeda werd een vijandelijke torpedojager in brand geschoten. Een vrachtboot, die door bommen van groot kaliber getroffen was, zonk. Afdeelingen torpedo vlieg tuigen vielen herhaal delijk een vijandelijk convooi in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee, ten Zuiden van het eiland Gaudo, aan, torpedeerden een groote tank boot van 15000 ton en een hulpkruiser van 8000 ton en brachten ze tot zinken. Ondanks aanvallen van vijandelijke jagers en het vuur van de luchtdoel artillerie keerden al de vliegtuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een poging van den vijand om zich in de omgeving van Bardia te ontschepen onmiddellijk afgeslagen. Alle troepen die aan land gekomen waren werden gevangen genomen. Eigen en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek, waarbij haveninstallaties en gemeerde schepen be schadigd werden. Andere Duitsche vliegtuigen vielen Britsche schepen in de Baai van Solloem aan. Een transportschip werd tot zinken gebracht. Te Solloem werden vier Engelsche vliegtuigen door jagers neergeschoten en een Blenheün werd door luchtafweergeschut neergeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zondag deed de vijand eenige aanvallen op plaatsen in Cyrenaica: slachtoffers noch schade. In Oost-Afrika werden vijandelijke colonnes in den sector van Tigrai door het hevige vuur van onze artillerie op een wanordelijke vlucht gedreven. In de streek van Galla Sidamo werden vijande lijke troepen die onze stellingen trachtten te nade ren terstond van onze zijde aangevallen en afge slagen, waarbij zij talrijke verliezen leden. Een Engelsch vliegtuig, dat door luchtafweerartillerie getroffen was, werd genoodzaakt binnen onze linies te landen. De bemanning werd gevangen ge nomen". Duitsch-Nederlandschc betrekkingen KEULEN, 21 April (A.N.P.) Ter gelegenheid van de tentoonstelling van Nederlandsche schilder werken van dezen tijd in de Hanzestad Keulen hebben een aantal kunstenaars journalisten een vierdaagsch bezoek gebracht aan deze stad. Vooraanstaande mannen van het departement van volksvoorlichting waren even eens aanwezig. Prof Rengers Hora Siccama uit Utrecht hield een rede in de Hansazaal van het Keulsche stadhuis. Het welbekende Nederlandsche Zepparoni-quartet gaf er een concert. Dietsche geleerden van naam hielden voor de Nederlandsche gasten korte voordrachten in de zaal van het wel bekende hotel Dreesen te Godesberg, waar de Führer vertoefde tijdens de conferentie met Chamberlain. In lange en korte redevoeringen hebben Nederlanders en Duitschers getuigd van hun opvatting over de verdere ontwikkeling der verhouding tusschen Nederland en Duitschland; in tallooze gesprekken hebben de representanten van beide landen hun eigen opvattingen getoetst aan die van de anderen. Men heeft elkaar weer beter leeren begrijpen en waardeeren en ervaren hoe nuttig het is over de grenzen te gaan en contact te zoeken met groepen menschen in verschillende streken en uit verschillenden kring. Dat het contact in Keulen gemakkelijker tot stand kwam dan misschien elders het geval is, valt ge makkelijk te verklaren. Een Rotterdamsch bur gemeester heeft er bij het bezoek van gasten uit het Rijnland aan de Maasstad op gewezen, hoe nauw deze streek met ons land verbonden is. „Wie Rotterdam zegt, denkt aan Rijn. Wie Rijn zegt. denkt aan het Rijnland. Wie Rijnland zegt aan heel het machtige Duitschland. Deze woorden van den Rotterdamschen burger vader zijn hier in Keulen in herinnering gebracht- Te Godesberg kregen we de Nederlandsche these van Duitsche zijde helder toegelicht door privaat docent dr. Hermann uit Keulen, die herinnerde aan de sterke economische verbindingen, welke van ouds bestaan hebben tusschen Nederland en het Rijnland door den natuurlijken verbindingsweg van den Rijn. Wij Nederlanders kregen het hout voor onze vroegere zeeschepen, het bazalt voor onze zee dijken, het metaal voor onze fabrieken uit Duitsch land, onze strijd tegen de zee en op zee is niet denkbaar zonder Duitschland. Omgekeerd gingen onze zuivelproducten, onze visch, onze traan, onze koloniale waren van ouds naar het Oosten Dr. May van het Wallraf Richartz museum te Keulen sprak te Godesberg over de kunsthisto rische en cultureele betrekkingen tusschen beide landen. Ook hier bleek hoe nauw ons land sinds oude tijden met het Rijnland verbonden is ge weest. Nederlandsche kunstenaars hebben in Keulen en het Rijnland gewerkt: van de schilders is nog altijd veel werk te zien in de Hanzestad. Dr. May spoorde de aanwezigen aan er toe mede te werken de nog steeds bestaande banden te versterken. Tot het elkaar leeren begrijpen en waardeeren werkte het optreden van het Zepparoni-Quartet in hooge mate mede. Twee redevoeringen werden er gehouden van meer beschouwenden aard. Prof. dr. jhr. Rengers Hora Siccama uit Utrecht sprak over het thema „In den beginne was de kunst". In Godesberg sprak voor een klein doch uitge lezen gezelschap prof. dr. Spann, van de univer siteit Keulen over de politieke betrekkingen fcus- schen Nederland en het Rijnland in het verleden. STAD IN JOEGO SLAVIë HERDOOPT TEMESCHURG. 21 April (DNB) In Werschetz in het tot dusver Joego Slavische banaat is Zon dag door de Volksduitschers der stad, die de over wegende meerderheid der bevolking vormen, een bevrijdingsfeest gevierd. Daarbij werd besloten de stad te herdoopen in Henncmannstadt. Hennemann had in de Turksche oorlogen omstreeks 1740 de stad met succes met enkele manschappen verdedigd te gen een Turksche overmacht. No. 62. LADDER-PUZZLE. Hierboven vindt u een ladder met 8 sporten af gebeeld. Elke sport bestaat uit 5 vakjes. In deze vakjes moeten de volgende lettergrepen geplaatst worden: a, de. de, de, e, eef, en, fel, ket, le, pra, ra, rol, ter, toom, tu, wa. Op de acht sporten leest u dan woorden die be- teekenen: Een kleine hoeveelheid, een vuurpijl, gehucht tusschen Goor en Rijssen, ziekte, muziekstukje, versnapering, naam van een dorp in de buurt van Assen en een dorpje bij Zutphen. Daarna plaatst u in de vrijgebleven vakjes op de stijlen de letters: a, a, a, d, d, a, e, e, e, e, h, 1, m, m, m, n, s. u. Op de stijlen zijn dan te lezen: de namen van drie Nederlandsche hoofdsteden, van een dorpje in Noord-Drenthe en van een Nederlandsch riviertje. Oplossing vorige opgave No. «i. SIANG-PUZZIE. Hoe. Epernay. Bijbel. Etage. Dog. Intrede. Eland. Gemis. Eli. Ijlhoofd. Knoop. Idaho. Sao. Evaren. Hoede. Opium. Oor. Dweilen. Einde. Ra sell. Mac. Hoe bedriegelijk is de hoop der menschen. Een film over Vincent van Gogh? BERLIJN. 21 April (V.P.B.) Dr. Erich Urban te Berlijn heeft bij de rijksfiUnkamer den titel „Vin cent van Gogh" laten beschermen. Dit beteekent, dat er waarschijnlijk een Vincent van Gogh-film op komst is en dat de film die hft leven van den kunstenaar behandelt, niet door andere firma's gedraaid mag worden. Radio 3 Kioytamma WOENSDAG 23 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM T, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuzlek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 A. N. P. Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (opn,). 8,45 Gramo- foonmuzlek. 10.00 Orgelconcert. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.15 Plnnovoordracht. 12 00 Gramo- roonmuziek. 12,25 Voor do boeren. 12.42 Almanak. 12.45 A. P. Nieuws- on economische berichten. 1.00 Ensemble noxlnl en het musette-orkest ,,I.es gars de Paris". 2.15 Voor de vrouwen. 2,30 Zang met planobegeleiding en gra- mofoomuzlck. 3.15 Gramofoonmuzlek, 3.35 Omroep- operette-Mannenkoor. 4.00 Christ. Radio Stichting: Bijbel lezing. 4.20 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmnzlek. 3.15 A. N. P. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Causerie „Moderne militaire vliegtuigen". 5.45 Dc Ram blers. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Salonorkest. 7 00 A. N. P. Economische vragen van den dag, 7.15 Volkszang met orgelbegeleiding. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8.00 A. N. P. Nieuwsberichten, R.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Omroep-Symphonle-orkcst. 9.40 Christ. Radio Stichting: Dagsluiting. 9.45 A. N p. Engelsche be richten. 10.00 A. N. p Nieuwsberichten. Sluiting. Nederlandsch Programma, HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmnzlek 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.00 Gra mofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 A. N. p. Nieuwsberichten- 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomlté: Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmu- ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Gramofoonmuzlek. 11.30 Ensemble Jonny Ombach. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 A. N. P. Nieuws- cn economische berichten. 1.00 Omroeporkest en planomelodlccn. 2.00 Ge wijde muziek (gr.pl.). 2.45 Cabaretprogramma. 3.15 Het Nederlandsch Symphonte-orkest „"s Gravenhage". 4.15 Orgelspel. 4.45 Gramofoonmuzlek 5.00 Vrijzinnig Prostest. Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 A. N. P. Nieuws-, economische- cn beursbe richten. 5.30 Spaarne-sextet. 6 00 Gramofoonmuzlek. 6.15 Ensemble Tonny Roxlni. 6.45 Reportage. 7.00 A. N. P. Brabantsch praatje. 7.15 Klarlnelvoordracht. 7.30 Causerie. ,He: schip van oude tijden tot lieden". 7.45 Klarlnet- 'oordracht. 8.00 A. N. P. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuzlek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Causerie „Volksdansen en gezelschapsdans". 3 45 Gramofoonmuzlek. 10.00 A. N.P. Nieuwsberichten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7