Haarlem's Dagblad Woudreuzen. Rijwielplaatje Maximumprijzen voor paarden vastgesteld Tobias en Teddy Trix Minder melk Luchtaanvallen op Engeland. Grootste deel van het Grieksche leger capituleerde. Artikelen ent. V. 88e JSSRGSNG No. 17745 Uitgave Lourenj Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 24 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlön: 1-5 regels 2.—. elke regel meet 0.40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer O.1714. Groentjes zie rubriek. Er zal een tyd komen, waarin het weer vrede zal zijn en waarin wij ook weer zullen kunnen reizen. Sneller en verder .dan ooit tevoren zelfs. Want na dat de wereldoorlog 1914-1918 de eerste groote tech nische ontwikkelings-periode van het vliegtuig had ingeluid en het verkeersvliegtuig doen ontstaan, zal uit den huidigen strijd zeer zeker een nieuwe mechanische vogel ontstaan, die al zijn voorgangers verre zal overtreffen, een ongekenden „actie-radius" bezitten en menigten reizigers vervoeren over ver vaarlijke afstanden. Het zooveel oudere verkeer per schip, per trein en per auto zal evenmin onbeïnvloed blijven, maar van liet vliegtuig zijn toch de groote wonderen te verwachten. De wereld zal werkelijk heel klein worden, in den zin waarin wij dat al beweerden toen het eerste toestel van de K. L. M. binnen een week naar Indië vloog. Toch was dat pas een begin. Nu wij Nederlanders niet reizen kunnen zijn er toch velen onder ons wier harten al popelen bij de gedachte aan de tochten naar verre, onbekende streken waaromtrent zij zich .toekomstbeelden vor men. En het is vaak prettig die gedachten te wekken door te lezen van zulke verre gebieden. Zoo heb ik mij, in „De Kern" een artikel ontdekkend van Otto Behrens, die in „Wissen und Fortschritt" verteld heeft van de oudste boomen der wereld, behagelijk voorgesteld dat ik mij'nog wel eens temidden van deze oude woudreizen zou bevinden. Zij zijn niet alleen oud en geweldig van afmeting. Vele merkwaardige eigenschappen zijn het deel van deze „oudste levende wezens der aarde", die een wonderbaarlijke oerkracht belichamen. En men vindt ze in een boschgebied langs de Noord-Califor- nische kust, 32 K.M. breed en 720 K.M. lang. Dat is dus 23000 K.M.2, zoo ongeveer tweederden van de oppervlakte van ons land. Het is bijna uitsluitend met roodhoutboomen beplant en pleegt aangeduid fca worden als het Redwood Empire. De schrijver verzekert dat de geologen den ouderdom van dit oerwoud op 140 millioen jaar schatten en dat het 97 van de op de geheele Aarde voorkomende dennen van deze soort herbergt. Vele zijn honderd tot honderdtwingtig meter hoög stel u dat eens voor in vergelijking met onze hoogste en oudste bioomen in den Haarlemmer Hout, die er nietige dwergjes bij zijn en er zijn er met een omvang van vijfendertig meter en een diameter van tien. „Zoodat het hout van één enkelen boom voldoende 60a zijn voor den bouw van tweeëntwintig vier- gezinswoningen", merkt de schrijver op. Hij duidt daarmee een woningtype aan dat wij niet kennen, maar de opgave is duidelijk genoeg om, in dezen tijd van schaarschte aan bouwmaterialen, te ver langen naar het bezit van één enkelen vierkanten kilometer grond beplant met eerwaardig roodhout. Maar dan vlak in de buurt. De eigenschappen van dit hout zijn dusdanig dat men eruit moet opmaken dat het alle andere bouw materialen in onaantastbaarheid en dus duurzaam heid overtreft. Het moet in de verste.tijden van het verleden in alle werelddeelen zijn voorgekomen maar alleen in Californië weerstand hebben kunnen bieden aan de groote veranderingen dief tijden, met name aan de vernielende krachten van het ijs- tijdperk. Maar zulke eischen stellen wij menschen lang niet. Het groeit heel langzaam. De oudste boomen ih het tegenwoordige woud moeten volgens bereke ningen van deskundigen zoo ongeveer tweeduizend jaar oud zijn. Heel kleine geplante boompjes groeien in twintig jaar tijds ongeveer 170 c.m. en bereiken daarin een middellijn van 20 c.m. Dus zou, als een rondhoutcultuur elders mogelijk bleek, men wel voor een erg ver nageslacht moeten gaan zorgen. Zoo ver reiken onze voorzorgen in den regel niet. Maar de waarneming van den groei moet op zichzelf be langwekkend zijn. Hout en schors van die boomen bevatten zekere chemicaliën, waarmee zij. zich alle mogelijke insecten van het lijf houden. Spinnen noch kevers, mieren noch andere gedierten ber lagen ze. Boomziekten kent het roodhout evenmin als zwamvorming en daarom ook heeft het zijn Latijnsche benaming Sequoia sempervirens verwor ven. Sempervirens beduidt „de eeuwig levende". Zelfs de bliksem is vrijwel machteloos tegen de reuzen van het Redwood Empire. Want de schors, is onbrandbaar. Vele boomen zijn door den bliksem getroffen, maar nooit is er een door vernietigd. Wel dringt de bliksem door de in vele gevallen één tot anderhalven meter dikke schors heen, maar alleen het inwendige van den boom is brand baar. Er komt weinig zuurstof bij en dus dooft het vuur meestal na korten tijd uit. Soms evenwel blijft het maandenlang bran-len: er komt rook uit alle spleten en tenslotte rest alleen de schors als een reusachtige koker. Dan is de binnenbrand uitge woed. Men kan in zoo'n geval soms door een spleet naar b(innen kruipen en als door een reusachtigen verrekijker de kroon, op honderd meter hoogte, beschouwen. Maar de schors blijft en sterft niet. Het wonder is dat de boom blijft groeien en bloeien als ware er niets gebeurd. De geslagen wonden sluiten zich en de enorme schors blijft takken en twijgen voeden. He't schijnt' dat het hout doortrokken is met een ■tof, die alle bederf eeuwenlang kan tegenhouden. En dus blijft het ook in bewerkten staat onbegrij pelijk duurzaam. In het Noorden van San Francisco *aat een kleine kerk, die in 1814 uit roodhout ge bouwd is; het hout verkeert nog in onberispelijken staat. Er zijn paalwoningen en opslagplaatsen uit gebouwd in de moerassen'van het oerwoud op Su matra. Noch bederf, noch insecten hebben er in vloed op. De vruchten van den roodhoutboom lijken op dennenappels maar zijn tienmaal zoo groot. Een volwassen boonn werpt jaarlijks zoowat een mil lioen van die vruchten af en in den tijd dat zij vallen is het niet raadzaam, tijdens een storm on der zoo'n boom te vertoeven want zelfs de dikste schedel is tegen een dergelijk bombardement niet bestand, zegi de schrijver, die er aan toevoegt dat die groote vruchten een gezochte brandstof zijn maar een erg luidruchtige, want zij verbanden in den haard met een geknetter, dat sterk aan mi- trailleurvuur doet denken. Bombardement en mi- De Duitsche Rijksoorlogsvlag wordt op den Olympus in Griekenland geheschen. (Telefoto Or bis—Holland) trailleurvuur verplaatsen ons weer in de Europee- sche sfeer, waaruit wij niet op reis kunnen gaan om verre werelden te bezoeken. En die gezochte brandstof herinnert ons er apn dat wij niet alleen bouwmaterialën in het Redwood Empire zouden willen verzamelen. Vrediger klink hel dat de oudste boomen niet' geveld mogen worden. Zij vallen onder de wette lijke bepalingen voor de Natuurbescherming zoo dat zij ook in dezen tijd gespaard zullen blijven voor het eenige levende wezen, waartegen hun won derlijk weerstandsvermogen niet bestand is: voor den mensch. Er zijn vele wonderen in de Wereld te aanschou wen. Dit is er een van. Het is goed te weten dat een tijd zal komen, waarin zij alle weef bereikbaar zullen zijn. R. P. verdwijnt met 1 Mei 's-GRAVENHAGE, 24 April (A.N.P.) Het heden verschenen Verordeningenblad ver meldt. het besluit van den secretaris-generaal van financiën, waarbijrijwielbelastingwet wordt ingetrokken met ingang van 1 Mei 1941, behalve ten aanzien van de dan reeds ver beurde boeten en van de begane strafbare feiten. Deze maatregel beteekent de voltrekking van de door den Rijkscommissaris in zijn rede te Am sterdam aangekondigde opheffing der rijwielbe lasting. Deze belasting was in haar beffingsvorm zeer onsociaal, daar zij zonder onderscheid van inkomen (behoudens de kostelooze verstrekking van rijwielmerken aan zekere categorieën van onvermogenden en werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd gevorderd. Daar door was zij juist voor de minvermogende be volkingsklasse en in het bijzonder voor kinder rijke gezinnen een onevenredig hooge heffing. De verdwijning van de rijwielbelasting in den tegenwoordigen tijd, die juist wegens de sterke- beperking van de andere verkeersmogelijkheden tot een toegenomen gebruik van rijwielen leidde, hetgeen van fiscaal standpunt bezien een niet onbelangrijke verhooging van inkomsten uit deze belastingbron met zich bracht, bewijst dat de bezettingsoverheid ernaar streeft, ook in geval van tegenstelling met financieele overwegingen de levensomstandigheden van de Nederlandsche be volking zooveel mogelijk te verlichten. Voor den aankoop is voortaan vergunning noodig 's GRAVENHAGE. (A.N.P.) 24 April. De vraag naar paarden, welke in dezen tijd grooten omvang heeft aangenomen men denke hierbij aan den overgang van de motor- op de paardentractïe heeft zijn invloed op de verkoopprijzen niet gemist. Hooge zelfs buitensporig hooge prijzen waren aan de orde van den das, waardoor de belangen van de koopers ernstig in het. gedrang kwamen. Zij waren immers voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf vooral van het bezit van een paard af hankelijk en moesten daarom noodgedwongen met de gevraagde prijzen genoegen nemen. Thans is echter, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, een regeling tot stand gekomen in den vorm van het „Paardenbesluit 1941 (handel en prijzen)", waarbij de .verkoopprijzen van paarden aan bepaalde maxima worden gebonden. Dit be sluit bepaalt o.m. dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning van de land bouw crisis organisatie en aan paardenhandelaren, aan wie door de Nederlandsche veehouderij eentrale een daartoe strekkende schriftelijke vergunning is verleend. De paarden worden voortaan in twee kwaliteits klassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdoms- klassen zijn onderscheiden. Maximumprijzen zijn voor al deze categorieën vastgesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maximum prijzen niet zonder meer worden aangehouden. Voor ieder paard, dat ten verkoop wordt aange boden, wordt namelijk een zoogenaamde verkoop kaart verstrekt, waarop naast de verschillende kenmerken van het paard, ook de getaxeerde ver koopwaarde wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijn dan de in het besluit vastge stelde maximumprijzen ere mag bij den verkoop niet worden overschreden. Hierop wordt alleen een uitzondering gemaakt voor den wederverkoop door een paardenhandelaar, die op den overeen gekomen verkoopsprijs een bepaalden vastgestelden opslag voor kosten en winst mag leggen. Deze ver hooging van den verkoopprijs mag echter slechts eenmaal plaats vinden. De taxatie der paarden en de verstrekking van de verkoopkaarten geschiedt door de taxatiecom missies, welke door de Nederlandsche veehouderij centrale worden ingesteld. V andaag maken Tobias en Teddy Trix liun buiging voor het publiek van Haarlem's Dagblad. Teddy Trix blaft meer dan hij buigt, maar het is een vroolijké blaf en ge richt tot de kinderen, die hij .dagelijks met zijn avonturen eenigen tijd zal be zighouden. Tobias buigt plechtig en zwijgend. Plechtig zal hij niet blijven maar hij zal wel blijven zwijgen. Zonder nu be paald beelderig te zijn zal hij zich alleen in beeld tot de ouderen richten en niet dagelijks maar driemaal per week. Van Tobias die niet meer zoo jong is, kan ni?t hetzelfde tempo worden verwacht als van Teddy, hog in zijn prille hon- denjeugd. Wij kunnen u de kennismaking met beiden aanbevelen. Zij wachten er op in dit nutnmer op verschillende plaatsen. Tobias aangenaam; moet u eens zien, wat mij al niet overkomt. Teddy Trix woef, woef, kinderen; laat me jullie eens vertellen van mijn avonturen. Men deelt ons van de zijde van den Haarlem- schen melkhandel mede, dat men van de Alge- meene Vereeniging voor de Melkvoorziening be richt heeft ontvangen dat deze Vereeniging den Haarlemschen melkhandel niet van dat kwantum melk kan voorzien, waarover hij recht heeft en waarover hij krachtens de ingeleverde bonnen moet kunnen beschikken. De aanvoer zal voorloo- pig minder bedragen. Het gevolg hiervan is, dat de melkhandel de 'huisvrouw ook niet de volle hoeveelheid kan .leveren, doch slechts driekwart van dat waarop zij recht heeft. Rijkscommissaris woont voorstelling bij van „Der Rosenkavalier". De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart. heeft Woensdagavond in den Stads schouwburg te Utrecht de voorstelling bijge woond van Strauss' .JDer Rosenkavalier", uitge voerd door de stedelijke opera Düsseldorf. In de loge van den Rijkscommissaris zat o.m. dr. Joachim, de gevolmachtigde voor de provincie Utrecht. Havens en vliegvelden in het zuiden bestookt. BERLIJN, 24 April (D.N.B.) - sterke gevechts- formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, havens en vliegvelden in Zuid- en Zuidoost En geland op doeltreffende wijze aangevallen. In Plymouth, waar nog twee oude, groote branden van den aanval van den vorigen dag den vlieg- tuigbemaiiningen den weg wezen, werden ver scheidene nieuwe groote branden en ontploffin gen in de haven en de stad waargenomen. Voorts werden voor den oorlog belangrijke doelen bij Portsmouth met talrijke bommen bestookt, welke eveneens branden en explosies deden ontstaan. Duitsch weermachtsbericht Strijd met Engelsche achter hoeden in den pas van Thermopilae. Luchtaanvallen op de Engelsche én Schotsche kust BERLIJN. 23 April. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend ..De bewegingen van het Duitsche leger in Grie kenland verloopen volgens de opgestelde plan nen. Voorbij Lamia naar het zuiden oprukkende strijdkrachten hebben in den historischen pas van Thermopilae strijd geleverd met Engelsche achterhoeden. In de Grieksche wateren ver nietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen "ïste- ren zeven vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 b.r.t. en beschadigden twaalf andere groote schepen door bommen. In de baai van Soeda trof een bom van het zwaarste kaliber een groot oorlog schip. De aangevallen schepen waren overwe gend transportschepen die deelen van de uit Griekenland vluchtende Britsche troepen aan boord hadden. Gevechts- en jachtvliegtuigen vernielden gis teren en eergisteren bij aanvallen op vijandelijke steunpunten voor vliegtuigen op het Grieksche vasteland 24 vliegtuigen op den grond en stel den verscheidene stukken luchtdoelgeschut tui ten gevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers richtten in den afgeloopen nacht nieuwe zware vernielingen aan op de oorlogs- werf en in de tankinstallaties van de haven van Le Valetta op het eiland Malta. Een Brit sche torpedojager werd zwaar getroffen. In de haven ontstonden groote branden. Bij lucht gevechten boven het eiland verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Hurricane. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechts vliegtuigen door scheeraanvallen op een con- vooi ten zuiden van Aldebrough een koopvaar dijschip van 3000 b.r.t. tot zinken en bescha digden een ander schip door bomtreffers zwaar. In den afgeloopen nacht vernietigden gevechts vliegtuigen drie koopvaardijschepen met teza men 11.000 b.r.t. en beschadigden drie andere groote schepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestook ten in den nacht van 22 op 23 April opnieuw de belangrijke oorlogshaven Plymouth met bri sant- en brandbommen. Het zwaartepunt van den aanval was gericht op de werf-installaties. ravitailleeringsbedrijven en levensmiddelen op slagplaatsen van de marine. Er ontstonden uit gestrekte branden. Andere gevechtsvliegtuigen vielen met goed succes de oorlogshaven van Portsmouth, als mede de haveninstallaties aan de Zuidoost- en Zuidwestkunst van het Britsche eiland en aan de Schotsche oostkust aan. Bij pogingen van den vijand om naar het be zette gebied te vliegen schoot de luchtdoel artillerie een Britsch vliegtuig omlaag. Boven het rijksgebied vonden- geen gevechtshande lingen plaats. In de periode van 19 tot 22 April verloor de vijand in totaal 95 vliegtuigen. Hiervan werden 38 vliegtuigen in luchtgevechten en vijf door luchtdoelartillerie neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen veertien eigen vliegtuigen verloren. For maties van den generaal der vliegers Löhr heb ben een bijzonder aandeel gehad in de groote successen bij de bestrijding van de vijandelijke scheepvaart in de Grieksche wateren". In Sonsbcek te Arnhem staan de narcissen in vollen bloei. Een hoekje in het prachtige park, waar aan den voet van de zware en nog dorre boomen de voorjaarsbloemen In volle kleurenpracht prijken. (Foto Pax Holland) Nog slechts enkele dagen van strijd op den Balkan verwacht. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Volgens betrouwbare inlichtingen bevatten de Grieksche legers, die in Epirus en Macedonië gecapituleerd hebben, 16 tot 18 divisies, d.w.z. het gros van het Grieksche leger. Feitelijk kan de veldtocht in Griekenland hiermede als ge ëindigd beschouwd worden. Er blijven nog slechts over de strijdkrachten die belast zijn met de dekking van de vlucht der Engelschen. Die laatste phase zal slechts enkele dagen vereischen, vooral nu de Duitsche troepen de vijandelijke verzetlinie in de pas van Thermo pylae doorbroken hebben, waar de dekking voor den aftocht speciaal is toevertrouwd aan de Australiërs en Nieuw-Zeelanders die den. opmarsch van de Duitsohers naar Athene probeerden te vertragen. Het opperbevel van de' Duitsche weermacht maakt, naar het A.N.P. verneemt, het volgende bekend: Binnen het bestek van den aanval van Duitsche afdeelingen op de diepe flanken van het Griek sche leger in het Noorden, zijn er sinds den 20en April plaatselijke capitulaties ontstaan en heeft het twaalfde Duitsche leger verzoeken om wapen stilstand ontvangen. Nadat op 22 April een Griek sche delegatie ook aan den bevelhebber van het Italiaansche elfde leger aan het Epirus-front om wapenstilstand heeft verzocht, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat in het noorden door de Italiaansche weer macht, in het oosten door Duitsche troepen was ingesloten en was afgesneden van de achter- waartsche verbindingen, gecapituleerd. De capitu latie werd tusschen de geallieerde oppercomman do's eenerzijds en den Griekschen opperbevel hebber anderzijds in Saloniki voltrokken. Een speciale verslaggever van Stefani seint dat de goedkeuring van het capitulatieverdrag tele fonisch aan het Grieksche opperbevel is gevraagd. De bespreking duurde precies twintig minuten. DE WAPENSTILSTAND. Uit Saloniki verneemt het A.N.P. van welinge lichte zijde: De officieele onderteekenlng van de wapenstil standsovereenkomst door de gemachtigden van het Duitsche en Italiaansche opperbevel eener zijds en den Griekschen opperbevelhebber ander zijds is Woensdagmiddag om kwart voor drie te Saloniki geschied, naar bekend wordt, nadat reeds tevoren de opperbevelhebber van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië de wapenen onvoor waardelijk had neergelegd. Naar voorts verluidt, onderteekende van Duit sche zijde de chef van den staf tot leiding van de weermacht bij het opperbevel van de weer macht, artillerie-generaal Jodl. van Italiaansche zijde luitenant-generaal Ferrero benevens van Grieksche zijde de opperbevelhebber van, het Grieksche leger in Epirus en Macedonië, generaal Tsolakoglu. Deze officieele onderteekenlng geschiedde in een villa in de bergen boven Saloniki die. thans dient als kwartier voor den staf van generaal- veldmaarschalk List en waar ook gisteren de slot- besprekingen te Larissa en Janina de bijzonder heden waren geregeld. Na de onderteekenlng, die slechts in kleinen kring geschiedde, in tegenwoordigheid van weinige stafofficieren der drie betrokken opperbevelsin stanties. nam generaal Jodl namens het Duitsche opperbevel het woord. Hij herdacht de gevallen soldaten van de drie volken en erkende in waar dige bewoordingen de dapperheid van de Griek sche soldaten. De Italiaansche gemachtigde, ge neraal Ferrero, sloot zich bii de woorden van den Duitschen generaal aan. De Grieksche opper bevelhebber, generaal Tsolakuglu, dankte namens zijn soldaten voor deze woorden en voor de rid derlijke behandeling die den gevangenen over eenkomstig den tekst van de wapenstilstandsover eenkomst ten deel valt. Generaal Jodl is een der naaste medewerkers van den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en bevindt zich als zoodanig voortdurend in de onmiddellijke omgeving van den Führer die hem met een vol macht per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier naar Griekenland zond. De Centrale Keukens. Moeilijkheden met de bonnen wordt opgelost. Er bestaan thans voor de menschen die eten uit de Centrale Keuken betrekken moeilijkheden wat de bonnen voor vet (boter) en vleesch betreft. De geldigheidsduur van de vleesehkaart is van 10 op 16 dagen gebracht, terwijl het et-(boter-)rantsoen verminderd is. Daardoor is het bezwaarlijk gewor den de voorgeschreven hoeveelheid bonnen aan de Centrale Keuken af te staan. De directeur van de Centrale Keuken te Haarlem deelde ons mede, dat hij zich met de autoriteiten in den Haag in verbinding gesteld heeft om op die moeilijkheden te wijzen. Daar wijdde men reeds aandacht aan de quaestie en de verwachting bestaat dat dezer dagen een nieuwe regeling zal afkomen waardoor de bezwaren zullen komen te vervallen. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Woudreuzen. pag. 1 P. Gasus: Kinderkamer pag. 3 Tobias: Verdacht. pag. 3 J. G. II.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den snuiffabrikant pag. 3 Een gezond lichaam in een gezond huis. pag. 3 Meer onderwijzers. pag. 4 Voor de Kinderen. pag. 7 Criticus: Een vergelijking van het spel tusschen E. D. O. en H. V. C. pag. 7 De hond en zijn verzorging, pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1