Op Ontdekkingsreis Kinderkamers. TOBIAS „£en qezwd Cichcuun Ut een g.ezand huis". pOyPERDAG 24 APRIL 1941' H A" ARI.E M'S D A GBIAD in de arbeidssfeer van... „Een snuifje, meneer?" Met hoofdschen zwier wordt den gast een fraai- ewerkte, zilveren snuifdoos voorgehouden er oorzichtig, als geldt het iets kostbaars, worden uim en wijsvinger in de korrelige tabak gestoken, en minuscule hoeveelheid snuif wordt in de neus- aten gestopt en flink opgesnoven. 'Een daverende niesbui. De vriendschap is gesloten. Zoo gebeurde het in den tijd van kant en prui- en, zoo gebeurde het nog in het begin van onze euw. Wij menschen van den verlichten tijd doen et eenvoudiger en met minder omhaal: „Ciga- Doch in wezen hebben beide dezelfde edoeling: een vriendschapsbetuiging. Maar snuif een veel minder gevraagd, dus beter te ver rijgen artikel dan de vlotte cigaret, en alleen aarom al zou het aan te raden zijn, ook eens_met nuif te beginnen, want de gebrs. Hioolen te Wa- eningen kunnen u nog genoeg leveren. Denk ech- >r niet, dat dit een gevolg is van groote productie, ntegendeel, de laatste vijf jaar is er in de kleine nuiffabriek overigens een klein onderdeel van ,en uitgestrekte groente- en fruitkweekerij, waar eigen glas nog doen denken aan den voorbijen orlog 'heelemaal geen snuif meer vervaardigd, teeds uit voorraad geleverd en wanneer de vraag iet nog meer terugloopt, dan zit er in de zakken, ie in de knusse, propvolle werkplaats een door- ringend-fijne tabaksreuk verspreiden, nog genoeg zeker de eerstvolgende drie jaar. Het ras der nuivers sterft uitZe zijn er nog wel, natuur- ijk, maar het zijn de ouden, die verbeten vast- iouden aan met de jaren vergroeide tradities. Vroeger", zegt de heer W. Hioolen, „ging de nuif weg met vaten tegelijk, maar tegenwoordig fordt ze verpakt in kistjes van 5 of 10 K.G. En daar oen de winkeliers een heelen tijd mee! De platte- andsgemeenten herbergen naar verhouding nog ■el de meeste snuivers: het oude ras, dat van geen igaar of cigaret weten wil. Doch zij sterven uit en et zal wel niet zoo lang meer duren of de laatste nuiver is gevallen. En dan is het gedaan met de nuif-..." Dat zegt de heer Hioolen in droef ge- eins, omdat daarmee een stuk familiegeschiedenis ot het verleden zal behooren. Als sinds 1400 of 500 Hioolen weet het niet zoo precies zit- en de Hioolcns in de snuiffabricage. Zij waren een er eersten, of misschien wel de eerste, die de snuif oor ons land „ontdekten" en daarmee het hunne en waarlijk niet zoo weinige! bijdragen tot e groote vlucht, die het snuifgebruïk in den loop èr tijden heeft genomen. Het ging met de snuif, ooSls met alle mode-artikelen: steeds meer snuif- nakers wierpen hun snuif op de markt en het preekt vanzelf, dat er onder hen zeer veel beun azen waren. Lieden, die geen snars verstand had- en van tabak, die geschikt en tabak, die niet ge- ehikt is voor het vervaardigen van snuif. En tuk voor stuk vielen zij af. Doch ook de bona- ide snuif fabrikanten konden het bij gebrek aan af- ame niet langer bolwerken. En thans is de fa. lioolen de laatst overgeblevene. Hoe lang nog? p tegenwoordige Hioolens hebben het roer al enige jaren omgegooid, doch de vervaardiging an de snuif bleef bestaan. Dat achten zij. zich erplicht aan de traditie van hun geslacht. Hun oorouders hebben de snuif verfijnd en veredeld jt een precieus genotsartikel, dat waard was, dat et werd bewaard in edelgesmede snuifdoozen en unstig-beschilderde tabakspotten. Van deze laat- ten toont de heer Hioolen ons een-specimen, en log wel een zeer oud, want zijn va dor vond de pot estijds op den rommelzolder van den molen, dik nder het stof. doch nog volkomen gaaf. Een ex- lert zou moeten uitrukkenhofe oud de pot wel is, naar in ieder geval is zij prachtig van bewerking. ,,Ta'baksvergu-nningstaat er op de deurpost -an de weideplaats en terwijl we dat lezen, sehra- onze schoenen over de stoep: een molensteen. !wee attributen, die voor de snuif even onont- eerlijk zijn als de molen en de zeeven. Alleen et émaillebordje is nog vrijwel nieuw en de mó- insteenja, hoe oud? Dat laat zich alleen laar raden. En dan staan we in het domein van man, die men gevoeglijk een grossier in nies- uien kan noemen. Een electrïsche molen in den oek, eenige vaten en zakken met snuif, zeeven an den wand, een molensteen, tabaksbladeren, cn weegschaal en.\een penetrante tabaksgeur, latuurlijk. ,We maken twee soorten snuif", zegt de heer Gooien. ,,Dat zijn steelensnuif en krottensnuif". lat is natuurlijk Sanskriet voor iemand, die de rinkels plat loopt voor cigaretten. maar snuif al- ;n maar kent uit de Camera Obscura en zoo. „En in die twee soorten hebben we dan mis- chien wel 200 andere soortenDat zit zoo. Irottensnuif is snuif, die gemaakt wordt van ta- aksbladeren. De tabak daarvoor is Virginia- of ïentucky tabak, import dus, waarvan de Hioolens log enkele monsters hebben. Overigens zijn zij aomenteel in het geheel niet afhankelijk van lieuwen aanvoer, want we zeiden al. dat de voor- aad nog wel voor een jaar of drie toereikend is. k steelensnuif wordt vervaardigd van de steelen an gestripte tabak. Dat zijn dan de steelen van Ie tabak, die zij gebruiken voor de krottensnuif - het strippen gebeurt eveneens in eigen be kijf, zooals alles hier op eigen gelegenheid ge- Chiedt en wat zij daaraan tekort komen wordt angevuld met de steelen, die overblijven in onze igarenfabrieken; in voorkomend geval dus van ilandsche tabak. Doch deze twee „hoofdsoorten" wordenin ver- ehillende geuren geparfumeerd, misschien wel neer dan 200. en juist het mengen van de diverse reuken", zooals de vakterm luidt, vormt een kost- aar geheim. De heer Hioolen toont ons een maat- e, waarin de reuk afgemeten wordt. Het heeft de rootte van een vingerhoed met een handvaatje en iet ziet er uit klsof het een paar eeuwen oud is, fat overigens zeer goed mogelijk 'is. Al die samen- itellingen van de reuk staan vermeld in een geel lerkamenten boekje, dat de heer Hioolen zorgvul- Sig bewaart: het fabrieksgeheim! Zoodra men in rroeger eeuwen iets nieuws had samengesteld, ferd het in het kostbare boekje vermeld en steeds ging het over van vader op zoon.... Hij laat ons Énkele recepten zien: zooveel citroenolie, Berga- hiotolie, rozenolie, violetolie, enzoovoort en dat llles staat, geschreven In de fraai-gekrulde letters, looals men ze in vroeger eeuwen schreef. In een ioek van de kleine werkplaats staat de molen: zon- fer dien molen was de snuif onbestaanbaar, want iaarin vindt het eigenlijke fijnmalen plaats. De molen die er uit ziet als een weefgetouw, wordt slectrisch gedreven, doch vóór 1916, in welk jaar ie snuiffabriek werd verplaatst van de Kralingsche lias bij Rotterdam naar Wageningen, was het de vind, die den windmolen langs de plas deed iraaien. üe krottensnuif heeft overigens al een langdurig ffooes ondergaan, voor zij in den molen terecht ;omt. De gestripte tabaksbladeven worden name lijk. na gesausd te zijn tot groote imitatie-worsten Seperst. Zij hebben een lengte van een halven me ier met een middellijn van een decimeter. Zijn zij lievig geperst, dan gaan ze in het krotlenhok, waar- n de krotten zooals de geperste „worsten" hee- «n een soort rottingsproces van gemiddeld een iar ondergaan. In dat hok hangt steeds een voch tige lucht, mede als gevolg van de in de tabakssaus aanwezige pekel. Men begrijpt, dat dat alles, het sorteeren, het strippen, krottenmaken. heel wat personeel vergde in vroeger jaren, doch thans wordt er zoo eens in de week eens een dagje wat ge daan Hit het krottenhok komen de krotten, nadat ze eerst opengebroken zijn. in den molen. Aan een achttal lange stampers, die naast elkaar staan op gesteld worden breede, v lijmscherpe messen be vestigd, die voortdurend op en neer bewegen in de ronddraaiende kuip, waarin de krotten liggen. Vol komen fijn kunnen zij hierin niet worden, en daarom komt er nog een bewerking onder den mo lensteen. Van dezen molensteen, die zit geborgen in een kist, voert een Jacobsladder de snuif om hoog naar den zolder, waar zij in een zeef valt. „En dan heb je snuif", besluit de heer Hioolen. „Zij wordt dan nog wel nagezeefd, want u be grijpt, dat alles zeer fijn moet zijn, maar feitelijk is zij dan toch klaar om verzonden en.... opge snoven te worden. Deze wijze van snuifbereiding geschiedt nu al die eeuwen op dezelfde wijze, be halve dan de electriciteit. die de windkracht ver vangen heeft. Het maken van steelensnuif geschiedt vrijwel analoog, behoudens dan het rottingsproces in het krottenhok. De steelen worden in de kuipen door de messen fijn gesneden, gaan dan onder den molensteen, en na gezeefd te zijn, is ook deze snuif, die veel lichter is. klaar. Beide soorten snuif wor den evenveel, of liever: éven weinig gevraagd. Verschil is er dan ook niet veel. Alleen is de stee lensnuif zwart gekleurd, terwijl de krottensnuif haar natuurlijke tabaksklcur behoudt". Uitvoer van snuif is er vrijwel nooit geweest, Daarentegen werd er wel eens Belgische snuif in gevoerd. in Brabant en voor de kloosters, doch veel is dat nooit geweest. Steeds heeft de inheemsche productie de vraag voldoende kunnen bevredigen, doch de laatste 20. 30 jaar neemt het snuifgebruik zienderóogen af. De iepenhouten molen staat nu al jaren stil en het is niet te verwachten, dat hij spoe dig weer zal draaien. Maar zal er nog eens een tijd komen, waarin het den man van de wereld past, een zilveren snuifdoos bij zich te dragen en daaruit gracieus een snuifje te nemen? Het kan -nog, want nog is er snuif en zijn er de instrumenten om haar te maken, maar zoo heel lang zal dat niet meer duren. J. G. H. Een sccne uit de galavoorstelling van „Der Rosenkavalier", door de Düsscldorfer Opera in den Stadsschouwburg te Amsterdam. (Foto Stapf) Aan een ontslag ver gunning verbonden voorwaarden. Naleving ervan noodig. De persdienst van het N.V.V. meldt: Daar het reeds herhaaldelijk is voorgekomen, dat de werkgever niet voldoet aan de voorwaarden die in iedere ontslagvergunning worden aangetrof fen vestigt het N. V. V. de aandacht der be trokkenen op de verplichting van de verleende ontslagvergunning onverwijld schriftelijke ïpede- deeling te doen aan die arbeiders, wien op grond van deze vergunning ontslag is aangezegd. Dit is niet alleen in het belang van den ont slagene die, indien hij niet onmiddellijk ander werk vindt, zonder dezeschriftelijke mededee- ling van den werkgever niet voor kasuitkeering van zijn vakorganisatie of voor steunverleening in aanmerking kan komen, doch tevens in het belang van den werkgever zelf, die zich bij nietnakoming van bovengenoemde verplichting in ernstige moeilijkheden kan brengen. De arbeidsinspectie die de ontslagvergunning verleent, stelt zith nl. op het standpunt dat. indien de aan de vergunning verbonden voorwaar den niet worden nageleefd, een dergelijke ver gunning als niet verleend wordt beschouwd, ter wijl de in gebreke gebleven werkgever tevens aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade welke de arbeider hierdoor heeft geleden. Het is dus zoowel voor den werkgever als voor een werk nemer van het allergrootste belang, dat de ver plichting van de zijde van den werkgever om aan den onslagen arbeider onmiddellijk schriftelijk mededeeling van de ontslagvergunning te doen. strikt wordt nageleefd, opdat moeilijkheden worden voorkomen, die voor beide partijen ern stige vormen- kunnen aannemen. Dank van de kanselarij van den Führer aan de N.S.N.A.P. Op 30 Januari j.l. heeft de N.S.NA.P. den Führer als groet bij de achtste herdenking van de machtsoverneming een artistiek uitge voerde callegrafie van het dichtwerk „An die Hollander" van den Groot-Duitschen Neder lander baron Strick van Linschoten uit 1818 gezonden. Dezer dagen heeft de partijleiding, naar de pers dienst der N.S.N.A.P. mededeelt, een brief van de Kanzlei des Führers ontvangen, waarin haar voor deze attentie dank wordt betuigd. (De gemeenteraad van New Orleans (V. St.) heeft besloten, drie leeg staande zalen als kinderkamers in te- richten waar volwassen mannen zich kunnen verstrooien met bouwdoo- zen, spoorlreintjes en zelfs zand- hoopen.) De dwaasheid is de wereld nog niet uit, Zegt u, het bovenstaande weer vernomen, Het is nog logischer als u besluit, Er lijkt wel steeds meer dwaasheid in te komen. De vele nieuwtjes uit Amerika Zijn zeker wel genoeg om vast te stellen, Dat daar de dwazigheden voor en na Langzamerhand haast niet meer zijn te tellen. Nu heeft opnieuw een Amrikaansche stad, Waar men onafgebroken broedt op plannen, Een zeer oorspronkelijk idee gehad, Drie kinderkamers voor volwassen mannen, 't Geldt ook voor Europeesche mannen wel, Dat velen graag te gast gaan bij de kindren, Om zich wat te verstrooien met hun spel En dat zal hen noch andre menschen hindren. Een vader speelt soms uren met den trein, Dien hij zijn jeugdig zoontje heeft gegeven, Hij heeft behoefte weer eens kind te zijn, Dat drijft de zorgen even uit zijn leven. En dat vermaak geeft ook zijn jongen vreugd, Hij voelt een waren makker in zijn vader. Die ook nog warm loopt voor het spel der jeugd, Dat brengt de twee geslachten spelend nader, Maar zoo'n volwassen-kinderkamerplan. Zonder de zoons, alleen voor „ouwe heeren", Dat is geen kinderspel meer voor een man Dat kan 'k alleen als.... kindsch kwalificeeren. P. GASUS. ADMINISTRATIEKOSTEN-BEREKENING DOOR TIMMERFABRIKANTEN.. HAARLEM, 23 April Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, heeft aau leden der samenwerkende vereenigingen van timmerfabri- kanten toestemming verleend om over al haar reke ningen en offertes, inclusief omzetbelasting 1 pro cent administratiekosten te berekenen. Mr. L. de Bourbon burgemeester van Oss. Tot burgemeester van Oss is, naar men de N. R. Crt. meldt, benoemd mr. Louis de Bourbon, thans burgemeester van Escharen en Gassel (N.-Br.) Mr. L. J. H. C. A. de Bourbon is 27 December 1908 te Renkum geboren. Zijn kinderjaren heeft hij doorgebracht in Duitschland en België. Hij ge noot hier te lande middelbaar onderwijs en promo veerde aan de R.K. universiteit te Nijmegen in de rechten. Daarna was hij werkzaam als redacteur bij de Gelderlander te Nijmegen. Als journalist reisde hij door Azië en van zijn hand verscheen een belangwekkende artikelenreeks voornamelijk over Nederlandsch-Indië en Indo China. Op 16 No vember 1938 werd mr. De Bourbon benoemd tot burgemeester van de Brabantsche gemeente Escharen: in Maart j.l. werd hij tevens belast met het burgemeesterschap van het naburige Gassel. DE HEER SWERTBROEK EN NATIONAAL FRONT. In het Nederlandsche Dagblad is meege deeld. dat de heer G. J. Swertbroek als lid van Nationaal Front is geroyeerd en als directeur van uitgeverij „De Veste" is ontslagen. De pers dienst van de N.S.NA.P. deelt omtrent de redenen van dit ontslag en royement mee, dat hij van bevoegde zijde heeft vernomen, dat deze rede nen zijn gelegen in de groot-Duitsche sympa thieën van den heer Swertbroek. Deze heeft de consequentie uit deze geste getrokken en is toe getreden tot de N.S.N.A.P. TERUGKEER VAN NAAR DUITSCHLAND UITGEZONDEN MOEDERS. De persdienst van het N.V.V. meldt, dat de moeders, die in het kader van de N.V.V.-actie om moeders enkele weken vacantie in de Duitsche Mutterheime te doen doorbrengen, naar Schle- dehausen werden uitgezonden, a.s. Vrijdag 25 April terugkeeren met den trein, welke 's mor gens om 10.53 uur in Amsterdam C.S. en om 10.36 uur ih Den Haag S.S. aankomt. PRIJSOPDRIJVING VAN CACAO. - Twee Amsterdammers en een Zaankanter zijn gearresteerd door rechercheurs van den crisiscon troledienst, daar zij een groote hoeveelheid cacao tegen veel te hoogen prijs verhandeld hadden. Op een gedeelte van den voorraad kon beslag worden gelegd. Na verhoor zijn de arrestanten gisteren op vrije voeten gesteld. Hollend paard holde kruideniers winkel binnen. Groote schade aangericht. Gi-oote consternatie is te Kampen Woensdag middag veroorzaakt door een paard van een vracht rijder, dat ter hoogte van de gasfabriek op hol sloeg. Het dier rende den Noordweg in en sprong daar door een groote spiegelruit van de etalage van een comestibleswinkel. Vrijwel tegelijkertijd werd een schilder die op een ladder stond door den wa gen omver gereden. De man viel naar beneden en kwam in den wagen terecht zonder echter noe menswaard letsel op te loopen. Het paard richtte in den comestibleswinkel een ware vernieling aan. Het vertrapte de heele etalage die vol winkelwaren stond, toonbanken werden omvcrgeloopen en scho ven in elkaar, bakken met kruidenierswaren vlo gen over den grond, een vleesch ma chine viel ir stukken. En wat gespaard bleef werd besmeurd door het bloed van het gewone dier. Gelukkig bevonden er zich geen klanten in den winkel. De winkelier die het ongeluk zag aanko men wist het veege lijf te redden door zich in een hoek van den winkel te verschansen. Do schade aan den winkel toegebracht wordt op f 1500 ge schat. Het paard werd ernstig gewond, doch be hoefde niet te worden afgemaakt. „Hrt Ncderlanclsclio interieur van 1800 tot Heden". Het ligt in de bedoeling dezen zomer in het Ste delijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling te organiseeren van het Nederlandsche interieur van 1800 tot heden. Het plan omvat de inrichting van twee reeksen vertrekken, telkens ingedeeld volgens 'hetzelfde ;chema, welke de ontwikkeling laten zien van de woonkamer en de slaapkamer (1810. 1830, 1850, 1890, 1905. 19411: daarnaast drie kamers van ver zamelaars, een Biedermeier-interieur, een Makart- kamer en een hedendaagsch interieur. Deze ver trekken zullen worden afgewisseld door eenige za len met vitrines waarin de beste kunstnijverheid uit deze periodes fglas, ceramiek, zilver, enz.) en de meest karakteristieke costuums een plaats zullen krijgen. In een 19de eeuwsehen wintertuin, in het midden van de tentoonstelling, zullen de bezoekers verooozing kunnen zoeken. DE BUITENSOCIETF.IT TE ZUTPHEX GELIQUIDEERD. De vereeniging „De Buitensocieteït" te Zut- phen heeft het besluit genomen de vereeniging niet langer meer voort te zetten. Het bestuur en een reorganisatiecommissie hebben vele pogingen in het werk gesteld de sociëteit voor Zutphen te be houden, maar alle pogingen zijn zonder succes ge weest. Besloten is daarom de vereeniging te liqui deeren en het zittende bestuur te benoemen tot li- quiditeuren. Aan het bestuur werd machtiging ver leend om de eigendommen, o.m. het kapitale so ciëteitsgebouw, te verkoopen. Er wordt thans onderhandeld met de gemeente Zutphen om te traahten het gebouw voor de stad te behouden. Verdacht... „Een gezond lichaam in een gezond huis", ja, daar hebben we al een» eerder over geschreven. Maar het moet niet bij schrijven blijven, er moet wat gedaan worden. Het is de bedoeling dat de pen de troffels en kwasten in beweging brengt. De hui zen moeten opgeknapt worden! U brengt daar tegenin: „Mijnheer, er zijn immers geen bouw materialen". En al hebben we al eens gezegd dat die er wel zijn, zeker genoeg voor onderhoudswer ken en ook nog wel toereikend voor bescheiden nieuwbouw, we wiilen dat nog eens op gezag van de samenwerkende patroonsverccniging in het bouwbedrijf voor Haarlem cn omstreken herhalen. Of weet u wat? Het is veel beter dat ik u mijn wedervaren van gistermiddag vertel. Ik liep toen een aannemer tegen het lijf en die heeft bij Wasse naar wel meer dan dertig nieuwe huizen onder handen, en ook in de buurt van Haarlem is hij bezig met hei bouwen van eenige nieuwe villa's. „En mijnheer" zoo zei de aannemer, „voor het opknap pen van huizen in Haarlem hebben we meer dan genoeg materiaal". Verwaarloosd En toen hebben we met dien aannemer een vandeling door Haarlem gemaakt, om eens te zien wat of er opgeknapt kan worden, in het Rozenprieel, :n de Leidschebuurt en andere buurten. En dat is heel veel! Kijkt u nou eens het huis aan dat boven dit praatje is afgedrukt. Het is vervallen. En bezie dan eens het huis, dat er in werkelijkheid vlak tegen over staat, en dat hier beneden is weergegeven, dat is opgeknapt. Dit onderhouden huis is een lust voor het oog, het deurtje zit goed in de verf, en vriend of kennis, die hier binnengaat, heeft al da delijk een goeden frisschen eersten indruk. De gor dijntjes voor de ramen zijn proper, de ramen zelf goed schdon gehouden en wie even een onbeschei den blik naar binnen werpt bemerkt dat in zulke nette huizen ook nette menschen wonen. En Opgeknapt (Foto's De Haas) toch. wanneer je uit dit nette huisje naar buiten kijkt zie je aan den overkant het andere vervallen verwaarloosde huis. Een paar honderd gulden zouden zoo'n huisje weer bewoonbaar ma ken. De steenen van het nette cn het verwaarloosde huls zijn dezelfde, alleen.van het nette huis zijn ze schoongemaakt en van het vervallen huis zijn ze vuil gelaten. En dat verschil in onderhoud veroor zaakt een verschil tusschen dag en nacht. Zulke verwaarloosde huizen zijn er heel veel in onze stad. En soms wonen er heelemAl geen menschen meer in en wordt zoo'n huis een rotte plek die de buurt .nsteekt; de menschen willen niet op zoo'n huis uitkyken of er tegenaan wonen en trekken weg, hoe langer hoe meer, en het wordt leeg in de buurt. Waarom? Welnu, zit u graag aan één tafel met een mijnheer of een juffrouw, die zich.de tanden niet aoetst, de haren niet kamt en zich niet wa'scht? Neen immers. Met een huis is dat precies zoo. En het kan makkelijk anders, als men maar wil, als men maar verder kijkt clan zijn neus lang is. Zie maar eens dat huisje hier beneden, daar is wat geld aan besteed, maar dat geld komt weerom want er wonen menschen in, die er netjes op zijn. En in een buurt met nette huizen ontstaat welstand. Een gezond lichaam eet goed, in een gezond huis gaat ook veel om. Het is een goed ding om fouten te herstellen en een verwaarloosd huis .op te knappen, maar beter is het nog om het nooit zoo ver te laten komen en uw huis regelmatig te onderhouden. Dan bent u veel goedkooper uit! Als u een klein bedrag jaar lijks aan onderhoud besteedt dan blijft uw huis op peil. Bel daarom eens een aannemer op.. En be waarheid het woord: „Een gezond lichaam in een gezond huis". EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift getiteld: „De zedelijke waarde theorieën van Spranger. Brentano en Meinong": de heer J. A. Stellwag. gcb. te Utrecht cn tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: liologie en morphologic van psylla buxll dc heer J, Wilcke gcb. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5