Trix Een eigenaardige aanbieding Jiacktfaiicfiten- DONDERDAG 24 APRIE 194Ï TT ~X A" REE M'S D A 'G READ D( Meer onderwijzers. Wie kans op een benoeming hebben. Het is bekend dat de leerlingenschaal voor het lager onderwijs onlangs verlaagd is. Daardoor kunnen er op de scholen meer onderwijzers wor den aangesteld. Het juiste aantal te Haarlem is nog niet bekend, maar er kan wel aangenomen worden dat het er ongeveer 10 bij het openbaar en 20 bij het bijzonder onderwijs zullen zijn. Daal de regeling in werking zal treden met het ingaan van den nieuwen cursus met September a.s. en het totaal der aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar nog niet 'bekend is ikan het aan tal nog eenige wijziging ondergaan. Er zijn rnu te Haarlem ongeveer 30 kweekelingen-met- akte werkzaam, zoodat het zich laat aanzien dat het resultaat van de verlaging der leerlingen- schaal zal zijn, dat daarvoor normaal bezoldigde onderwijzers in de plaats zullen komen. Van belang is de vraag wie voor de (benoeming tot onderwijzer (es) in aanmerking zullen komen. Het departement van onderwijs heeft voor de benoeming aan de gemeenten en schoolbesturen richtlijnen gezonden. Het eerst komen in aanmer king onderwijskrachten, die hun akte vóór 1 Jan. 1936 'behaald hebben, daarna pas zij, die voor 1 Jan. 1939 in het bezit der akte gekomen zijn. Er is evenwel een uitzondering gemaakt voor kweeke- lingen-met-akte die reeds meer dan 2 jaar on derwijs hebben gegeven. Zij kunnen dus ook be noemd worden al zijn er andere sollicitanten die langer in het bezit van hun akte zijn. Het is niet aangegeven of het hier alleen geldt kweekelingen- met-akte die tegen een betaling werkten (te Haarlem f 600) of dat er ook toe gerekend wor- 'den de kweekelingen-met-akte die zonder ver goeding werkten <de zoogenaamde volontairs». Wel staat vast dat de bedoelde kweekelingen al leen in aanmerking komen als zij twee jaar bij één gemeente of bij één schoolbestuur gewerkt hebben. Opkomst voor militairen dienst wordt niet als een onderbreking van het werk be schouwd. Practisch komt het dus hierop neer dat ge meenten en schoolbesturen bij de benoeming voorkeur kunnen geven aan kweekelingen-met- akte die al twee jaren in hun dienst werkzaam zijn. Voor elke benoeming wordt evenwel de normale weg bewandeld die gedeeltelijk voor geschreven is in de Lager Onderwijswet. Dat wil zeggen dat aan de openbare scholen het hoofd allereerst de sollicitanten bekijkt en een voor- loonige voordracht opmaakt. Daarna maken de gemeentebesturen de eigenlijke voordracht, die daarop ter goedkeuring aan den inspecteur van het Onderwijs wordt ingezonden. Zoo noodig volgt daarop een nader overleg tusschen de gemeente en den inspecteur. Als de voordracht eenmaal vastgesteld was, kon in den ouden tijd een be noeming door den gemeenteraad gedaan worden. Nu moet door het gemeentebestuur de voordracht ter goedkeuring worden ingezonden bij het depar- tem ent van Onderwijs, dat, indien het gewenscht geacht wordt, voorgedragenen kan schrappen. Eerst daarna kan tot benoeming door de gemeen ten worden overgegaan. Te Haarlem nu niet meer door den gemeenteraad, maar door den regee- ringscommissaris. Bij bijzondere scholen wordt dezelfde weg bewandeld, alleen worden daar de voordrachten opgemaakt door de schoolbesturen, dat tenslotte ook de benoeming doet, nadat de voordracht niet alleen den inspecteur van het l.o., maar ook het departement van Onderwijs is gepasseerd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Woensdag is te tJtrecht het tweedaagsch con gres van de. Ned. Ver. van Huisvrouwen, dat Dinsdag werd geopend, hervat. Na een openings woord van de presidente mevr. Ch. van Neyt- zell de Wilde—Mac Gillavry, was het woord aan mevrouw J. van Iterson-Rotgans, die een le- g.ïng hield over het onderwerp „Onze strijd te gen" de distributie" (doelmatige voeding ondanks distributie). Na de lezing volgde een voordracht, van mevr. \B. G. Tammens—Boer naar aanleiding van de lezing van mevr. Van Iterson-Rotgans over het onderwerp „Wat de landbouw daartoe bijdraagt". Na een geanimeerde rondvraag volgde vertoo ning van de bezuinigingsfilm. waarna de voor zitster met woorden van dank het congres sloot. PURMERENB.22 April 1941. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 80.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f35,25. Kaasmarkt, gewicht 127. Handel vlug. Kleine Boeren f31 per 50 K.G. Runderen, totaal 576 stuks. Vette koeien 100. voor leve ring. Gelde koelen 271 306—380 per stuk, matig. Melk koelen 120 360—550 per stuk, matig. Stieren 5, voor levering. Pin ken 85 100—300 per stuk, goed. Nuchtere kalveren voor de slacht en nuchtere kalveren voro de fokkerij 1043 50—65 per stuk, matig.-Vette varkens voor de slacht 48, voor levering. Magere varkens 1 25—42 per stuk, matig. Biggen 250 18—36 per stuk, matig. Schapen 841, 25—54 per stuk, matig. Bokken en geiten 101 40—75 per stuk, goed. Kipeieren f 1,07 per K.G. Noord Hollandsche Blauwen (kuikens) en oude kippen en hanen (wit en rood) 100 2—3 per K.G. Konijnen 2—8 per stuk. Eenden 100 1—1,70 per stuk. De stand van den Rijn heeft het mogelijk gemaakt, dat deze week het werk aan de kade bij Arnhem ter hoogte van het Roermondsplein kon worden hervat. Een overzicht van de werkput. (Foto Pax Holland) T eraardebestelling Mej. E. P. Sanders van Loo. Onder groote belangstelling heeft Woensdag middag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van mej. E. P. Sanders van Loo, te Haarlem op 80-jarigen leeftijd overleden. De belangstelling was vooral groot uit den kring der Vereeniging tot bevordering der belangen van Slecht/hoorenden, waarin de overledene zeer ge zien was. Gesproken hebben de heer A. A. Hillebrand, penningmeester van het hoofdbestuur dezer vereeniging, die namens de afdeeling Haarlem woorden van dank sprak voor alles, wat de ont slapene in het belang der slechthoorenden had gedaan. Dat was zeer veel geweest en alles had zij gedaan in stilte. Ook mevrouw van Norden heeft dankbare woorden aan de ontslapene gewijd en herdacht hoevelen zij aan zich heeft verplicht. Namens de familie hebben gesproken Mr. A. d.Ailly en de heer A. E. d'Ailly. De organist speelde „Nur wer die Sehnsucht fcennt" van Tschaikows- ki, „Dank sei dir. Herr" van Handel en „The lost Chord" van Sullivan. Bij de groeve heeft mr. A. d'Ailly voor de belangstelling bedankt. Een reservaat van blauw graslanden. Onder Goingahuizen bij Grouw (Fr.) bevindt zich een groot complex van de in Friesland reeds zeldzaam wordende z.g. blauwgraslanden. Dit zijn buiten de polders gelegen landerijen, welke des winters .onder water staan en waarvan het gewas een blauwgroene kleur vertoont. Deze blauwgras landen behooren tot een eigenaardige plantenge meenschap. welke steeds zeldzamer gaat worden cn vormen een broedgelegenheid voor weidevogels. De Friesche vereeniging voor natuurbescherming „It Fryske Gea" deelt mede, dat het haar gelukt is een deel van deze landerijen te behouden. Hier mede is een begin gemaakt met het stichten van een reservaat, dat met medewerking van eigenaars van aangrenzende terreinen uit natuurhistorisch en landschappelijk oogpunt van groote beteekenis kan worden. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bij de te 's Gravéhhage gehouden Staats-examens voor muziek is voor het theoretisch-gedeelte ge slaagd mejuffrouw Giena Beekman, leerlinge der Toonkunst-Muziekschool te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Bremer, Z. Tuindorplaan 4. Geld, Buchwalt, Nassaulaan 5. Hond, Asyl, Ridderstraat 11. Hond, Mulder, Dr. Leydsstraat 7 zw. Hond, Pranger, Jan Luykenstraat 49. Hondje, Dol, War moesstraat 2. Handschoenen, v. Wieringen, Schouwtjeslaan 27 zw. Portemonnaie m. i., v. d. Zande, N. Tuindorplaan 28. Rijwielspaketi, de Kwant, Brouwersstraat 55 H. Stof en knippatroon, Bureau van Politie, Smedestraat. Actentasch m.i., Clichéfabriek Foto Mechan, Zij-Zijlweg 4, tus schen 8Yi en 12 en 14 en 16V2 uur. Rijwieltasch m.i., de Bie, van 't Hoffstraat 161. Vulpen, Verweij, W. Pyrmontstraat 8. De nachtegaal is er weer. Naar men ons mededeelt is de nachtegaal weer in Haarlem's omgeving gearriveerd. Hij is gehoord op Klein-Bentveld en Aerdenhout. Ook deze lente bode is er dus weer en als nu de zon zich eveneens nog van haar lente-zijde doet kennen, is de lente sfeer compleet. Najaarsbeurs van 9 tot 18 September - Naar het A.N.P. verneemt, wordt de najaars beurs 1941 te Utrecht gehouden van 9 tot en met 18 September a.s. - FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Mutatie: In de plaats van den curator Mr. Ph. R. Hugcn- holtz te Goes is in het faillissement van de Nalaten schap van wijlen Chr. H. Louisse Fzn., commission- nair, gewoond hebbende te Waarde, benoemd Mr. M. Vlaming te Goes, Groote Markt 16. Uitgesproken: 21 April: H. P. Pappe, restaurateur te Den^Haag, Oudemanstraat 3. R.C. Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. W. van Elden te Desn Haag. 21 April. M. Dijkstra, slager te Leiden, Sumatra- straat 189. R.C. Jhr. Mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur. Mr. A. F. A. van Velzen te Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 April. P. Burger, te Zwolle, Bartjensstraat 48. Gedeponneerde Uitdeelingslijsten: 26 Maart. H. Dingjan te Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der uïtdeelingslijst. Uitk. 55 pet. voor de slotuitdeelingslijst aan conc. cred. 31 Maart. A. van Stralen te Den Haag. Idem. Uitk. 5.725 pet. aan conc. cred. 1 April. J. Jongenotter te Den Haag. Idem. Uitk. 8.013 pet. aan conc. cred. 5 Apr. J. Tesselaar te Den Haag. Idem. Uitk. 0.53911 pet. aan conc. cred.. 7 April. J. C. M. Rechters te Nootdorp. Idem. Uitk. 65 pet. aan conc. cred. 1*0 April. H. J. Langman, vroeger te Zutphen, thans te Enschedé. Geëindigd door 't verbindend worden der eenige uitd. lijst. Uitk. nihil. 12 April. K. 't Mannetje te Rockanje. Idem. Uitk. 33.778 pet. 15 April N.V. Dermolith Mij. te Schiedam. Idem. Uitk. 6.08 pet. 19 April. Nalatenschap van A. Kloek, gewoond hebbende te Rotterdam. Idem. Uitk. 1.356 pet. 21 April. N.V. tot Opr. en Beheer van Douche- en Kuipbadinr. te Ede. Idem. Uitk. nihil. 19 April. D. Stuiver, koopman en eenig beheerend vennoot van de Comm. Venn, de Geldersche Staal industrie, bedrijfvoerende te Epe, vroeger wonende te Zwolle, thans te Wijhe; tevens de Geldersche Staalindustrie voornoemd. Geëindigd door het verbindend worden der eenige tevens slotuitd. lijst. Uitk. nihil (ten deele voor de pref. cred., doch voor alle conc. cred.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 24 OP 25 APRIL 1941 van 20.53 tot 6.22 Maan op 25 April op 6.12 Maan op 25 April onder 19.51 Nrdrrlandsche bedrijfsleiders in Duitschland. Een modelbedrijf in Saksen bezocht. 's GRAVENHAGE, 23 April. Van Be: komend kwamen Maandagavond in Leipzig o: veer 12 Ncderlandsche bedrijfsleiders en bedr deskundigen aan. die zich op uitnoodiging va rijksbureau „Schönhcit der Arbeit" op een daagsche reis door groot-Duitschland bevin georganiseerd door de „Zentralamt für intern; nale Sozialgestaltung". Het doel dezer reis is nis te nemen van de sociale positie der arbeii in Duitsche bedrijven. Dinsdagochtend werd een bezoek gebracht liet modelbedrijf der Leipziger Wollkammerei. bedrijfsleider, de heer Werner Stöhr, gaf als leiding tot het bezoek een kort wetenschappt overzicht over de positie in het daar uitgeoef« vak en het bedrijf zelf. Hetgeen hij in diep antwoordelijkheirisgevoel voor het welzijn der n schen in het bedrijf mededeelde over den socii arbeid in de Leipziger Wollkammerei maakte die indruk. Al deze arbeid is er op gericht den arbe op te voeden tot kameraadschap en verantwoo: lijkheid, hem te ontnemen het minderwaardighe gevoel van vroegere jaren en hem trots bij te bi gen op zijn werk, zijn werkplaats tn zijn bed In welke mate dit doel reeds bereikt is, kan zien bij een rondgang door de sociale en sanit inrichtingen van het bedrijf. Tot in alle on< deelen werd duidelijk, dat de arbeiders er prijs op stellen de gemeenschappelijke inrich gen in orde te houden en dor eigen toedoen prettig aanzien te geven. Groote belangstelling dervonden het kaartsysteem betreffende ongevs enz„ dat mededeelingen verschaft omtrent ieder zonderlijk; voorts de feest- en kameraadsch: zaal. De gasten die des middadgs naar Hamburg vei reisden verlieten Leipzig eenstemmig in de o tuiging, een bedrijf en een bedrijfsleider te heo leeren kennen, die terecht als model kunnen den.(A.N.P De aardappel-, groenten- en fruithandel; •s GRAVENHAGE, 23 April. In het geto Amicitia te 's Gravenhage is een vergadering houden van handelaren in aardappelen, groei en fruit. De heer A. G. van Aken, leider van vakgrbep binnenlandsche handel in aardappi groenten en fruit van het Ned. Agrarisch Fr voerde het woord over de moeilijkheden in d( tak van bedrijf en de organisatie, zooals het N F. zich die voorstelt. De grondoorzaak der moeilijkheden ligt volj spr. bij de onjuiste politiek van het verleden de groentehandelaren van den vroegen morgen den laten avond werkten om aan de grillen een verwend publiek te voldoen *voor belooninj welke vaak ten hemel schreiden. De organisaties hebben door hun verdeeldl niets kunnen doen ter voorkoming of verbete; van deze toestanden. In dit verband oefende spr. scherpe critiek de centrale veilingorganisatie en op diverse meentebesturen. Wij moeten zelf ons bedrijf zond maken en daarbij de leiding geven aan die de hoofdgedachte van den nieuwen tijd: „a voor één en één voor allen" begrijpen. Het daarbij niet om het aantal maar om den goe geest. Dezen geest missen zij, die vóór 10 Mei leiding hadden. Tenslotte behandelde spr. het program van N.A.F. voor den handel in groenten en aardap len E< tu nog mer roo< voll fnoe wij; gen naa Voor de kinderen RUZIE TUSSCHEN HOND EN K( Teddy Trix, de trouwe waker van het huis, bij dag en nacht, wilde wel dat hij wat vaker, op deez' zachten zetel lag. „Is de baas van huls, dan," denkt hij, „zijn de stoelen voor den hond. Nuttelooze katten," vindt hij, „hoorden op den harden grond." •Even rekken, even gapen, 't Hondenleven is niet kwaad. In 't bijzonder niet wanneer daarginds je hapje eten staat. Even denken zou 'k beginnen met dat kostelijke maal? Tjonge ja.' „binnen is binnen", dat is mensch- en hondentaal! Teddy Trix verlaat zijn bedje, wandelt naar den etensbak. Zonder vork, zonder servetje, smult hij, doocj op zijn gemak, heel zijn etensbakje ledig, laat geen kruimeltje be waard. Reinigt alles zoo volledig dat 't de meid den omwasch spaart. Rond en dik en zeer voldaan, wil hij nu weer slapen gaan. Maar hem wacht dan een verrassing die hem stomverbaasd doet staan. „Nietsnut!. Ondier!, Luie kater! Scheer jé wegl „Hou .lij je snater! Opgestaan is plaats-vergaan. Ik blijf hier Loop naar de tnaan!" door MABEL-GRUNDY Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 32) Al deze ellende heb jij mij bezorgd door je ge dachteloos gedrag, ik wil het gedachteloos noemen, want ik weet, dat je een vriendelijk hart hebt Christopher door die schijnheilige slungel in ons buis te halen. Je hebt het misschien goed bedoeld, maar het resultaat was rampzalig, zooals je zult moeten toegeven. Het minste, wat je nu voor mij, je tante, je moe ders eigen zuster, doen kunt is, dat mensch direct aan het pakken te zetterf en zoodra ik hoor, dat ze weg is, met al haar hebben en houden, zal ik terstond terugkomen, het gebeurde laten voor wat bet is en we zullen ons oude gelukkige leventje opnieuw beginnen. Je lankmoedige en nog altijd toegenegene tante, Sophia Dimsdale" „Ik ben blü", zei Whiff, toen zij den brief weer fn 'de enveloppe stak en hem aan Quinton over handigde, „dat ik die taxi-chauffeur niet was". „En ik!" stemde Quinton volmondig toe. „Ik was «■'eens bij, toen zij ruzie had met een kruier aan het station. Later hoorde ik hem tegen een anderen kruier zeggen, dat hij wenschte. dat er een bom op het perron zou vallen, en iedere reiziger uit zijn bestaan zou rukken, hemzelf incluis, daar het leven jiiet waard was geleefd te worden met al die (hij sprak de droefgeestigste taal, die ik ooit ge hoord heb)oude dames, die over de wereld verspreid waren. Zij is een vreeselijke reizgster fcmte Sophia". Zijn oogen namen een peinzende uit drukking aan, alsof hij alle moordlust, die er in tante Sophia was achtergebleven, in zijn geest zag. „En laat me nu uw antwoord hooren". „Wilt u het lezen? Ik wil hooren, hoe het klinkt Ik zou willen, dat u het echte mannentaal zoudt kunnen vinden". ,,Het zou me niet verbazen, als mevrouw Dimsdale nu bij u thuis was, op zoek naar het voetenbankje en bloemen leggend op 't graf van Faithful Heart" zei Whiff boosaardig. Quinton werd beslist bleek, en sprong overeind, en de kellner, die dacht dat de rekening verlangd werd, kwam naar voren met papier, potlood en de stereotiepe buiging, die kellners altijd bij de hand hebben, als er een fooi in aantocht is. Uij kreeg een schokje van verbazing, toen Quinton hem weg wenkte en weer ging zitten. „Spot niet", zei hij, na een blik op Whiff's ge zicht, ,het is niet om te lachen". Zij drukte haar spijt uit en begon aan den brief „Mijn beste tante, Met de middagpost ontving ik uw brief en ik kan alleen zeggen, dat ik het jammer vind, dat u mijn huis op zoo'n abrupte wijze verlaten hebt". „Is dat wel heelemaal waar", vroeg Whiff. „Neen", antwoordde Quinton. „Moet het blijven staan?" „Ja", antwoordde Quinton. Zij lachte en vervolgde: „Vooral, daar u in zoo'n nerveuzen toestand was Ik kan alleen aannemen, dat het overspanning was. dat u tot zoo'n overijlde daad aanzette, en die vol gens uw zeggen tot resultaat had kunnen hebben, dat u op straat moest slapen. Echter, eind goed, al goed, en het verheugt mij te weten, dat u een dak boven uw hoofd hebt, zelfs al is uw bed hard cn uw omgeving niet overzindelijk. Juffrouw Wofrran is vertrokken. Uw opmerkin gen over haar hebben mij veel pijn gedaan en zouden mij nog meer pijn doen. als ik niet op de hoogte was van uw abnormalen toestand en wist, dat u nauwelijks verantwoordelijk bent voor uw daden en de heftigheid van uw taal. Dank u voor uw aanbod bij mij terug te komen, maar op het oogenblik zou het mij niet erg schik ken. Ik denk er over het huis te laten schilderen en heelemaal te laten, opknappen Whiff hield op en keek verwonderd. „Wel, dat was ook zoo", stamelde Quinton. „Ik kon geen ander excuus bedenken; zij haat de lucht van verf, het maakt haar ziek, maar nu wel, nu zegt u dat ik naar mijn club moet gaan, dus ik veronderstel, .dat ik dat maar moét doen". „Ik heb niet gezegd: móét. Als u er goed over nadenkt, heb ik er niets mee te maken". „Pardon, toch wel. U hebt het klaar gespeeld, om tante Sophia kwijt te raken". „Wel, dat is zoo. Het is uw zaak te zorgen, dat ze wegblijft". „Mijn zaak?" „Mijn taak is nu, een huis voor u te vinden". „Maar kunt u niet allebei tegelijk op u nemen?" Er was weer dat oude klagende in .zijn toon. *„Ik zal doen wat ik kan, maar u moet niet zeggen, dat het van mij uitging, u naar uw club tc dirigeeren". „Maar zoo was het toch. U zei heel duidelijk. „U moet in uw club gaan wonen"." „Dat was dan erg voorbarig van me", zei Whiff stijfjes, en wendde haar oogen van hem af hij begon weer teeder te worden „en ik neem de opmerking terug. Ik ben uw hoedster niet, mijnheer Quinton...." Zij betreurde de woorden op het zelfde oogenblik, dat zij ze uitte, want zij wist, dat zij hem een motief aan de hand gedaan had, waarop hij stellig zou doorborduren. „Ik wenschte maar, dat u het was...." Haastig keerde zij naar den brief terug. „Dus zou ik. u onder de gegeven omstandigheden willen voorstellen, om uw intrek te nemen in uw landhuisje in St. Ives, daar de werklui gedurende vele weken ten mijnent bezig zullen zijn. Ik geloof, dat de tijd voor uw huurder om is en dat het huisje nu vrij is, en ik weet zeker, dat u het prettig zult vinden, in zoo'n lieflijke omgeving in uw eigen huis te zijn. Volgend jaar kom ik misschien een week van mijn zomervacantie bij u doorbrengen, als het u gelegen komt. Laat mij weten wanneer u gaat, en ik zal u naar den trein brengen. Uw toegenegen neef, Christopher Quinton." Hij keek haar angstig aan, toen zjj den brief neer legde. „Denkt u, dat ik haar duidelijk aan het verstand heb gebracht, dat zij niet behoeft terug te komen?' „Heel duidelijk". „En zal zij het begrijpen?" „Als ze het niet doet, is ze minder intelligen' dan ik dacht". Hij slaakte een zucht van verlichting. „Maar ik zeg niet, dat u buiten gevaar bent. Ik denk, dat het verstandig zal zijn, voor een tijdje, naar uw club te gaan, en wel onmiddellijk". Toen begon zij over zijn toekomstig huis te pra ten, grootte der kamers, de voordeelen van pannen daken en de nadeelen van leien; verder over grond belasting, afwatering, stookplaatsen, kasten, af- druipbakken Quinton viel haar hier in de rede, en informeerde, wat een afdruipbak was, en toen zij het uitlegde en er aan toevoegde, dat ze door de domheid van den man altijd aan den verkeerden kant -van den gootsteen werden aangebracht en altijd te hoog, toonde hij weinig belangstelling in het onderwerp, alhoewel toch zijn eigen toekom stige gootsteenen op het spél stonden, en hij wenschte in stilte, dat zij minder practisch was. In haar japon, die zoo sterk op een meer in Ierland leek, met haar glanzend haar en blanke hals en armen, die onder het electrisctf licht voordeelig uit kwamen, en de teerrose blos op haar wangen, en haar grijze oogen even diep en schoon als het Ier- sche meer zelf, leek het hem volkomen misplaatst, dat zij moest praten over afdruipbakken en bij keukens en gootsteenen. Hij had juist enkele lief lijke gedichten gelezen in het nieuwe Georgian verzenboek, en hij wist, dat zij ze ook gelezen had want had hij haar het boek niet geleend? Hij-ver langde daarover te praten; zij had gezegdl, dat zij van gedichten hield, dóch iederen keer, als hij het onderwerp aanroerde, ontliep ze het als een kop schuw paard en keerde terug naar de bijkeukens. „Naar de maan met bijkeukens en gootsteenen!" zei hij in zichzelf. En hij herhaalde het, toen hij haar om tien uur bij de deur van mevrouw Paddie ver liet (mevrouw Paddie zat in een hoekje van de hal te wachten en was beslist getroffen, toen zij de jurk van Whiff in het oog kreeg, en dien nacht vermengden zich haar meest romantische droomen over huwelijken met het menu van den volgenden dag, dat bestond uit Schotsche bry, gebakken wij ting nam minder olie dan bijvoorbeeld schol rundvleesch en brood met boter, pudding met jar saus), cn hij zei het voor den derden keer, to hij zichzelf met zijn sleutel in Lavender Lod binnenliet: „Naar de maan met bijkeukens gootsteenen!" HOOFDSTUK XXH. Whiff begon haar speurtocht en voor de wint voorbij was, verborgen de huizenmakelaars zie als zij haar voetstap aan de deur hoorden of ha kleine, nietige figuur in het oog kregen, bij h resolute betreden van hun kantoren. Zij vluchttf naar het dak. al dit plat was, of verstopten zie in kelders en hechte vertrekken, waar brandkast! en documenten werd bewaard, als het dak schui was. maar als zij bevend terugkwamen, was to altijd, om haar daar nog steeds te vinden, geduldi onbeweeglijk op haar stoel, met de handen g< vouwen op haar knie, en de uitdrukking op hal gelaat die zij hadden leeren vreezen. Andere klank konden afgescheept worden, maar zij niet. Andei klanten konden weggestuurd worden met ge strookjes in hun begeerige handen, om voor ge naar de voorsteden te gaan, om bij aankomst t ontdekken dat de huizen, die ze kwamen bezicht gen, al maanden tevoren verhuurd of verkoel waren; maar Whiff niet. Whiff was wijzer gewo! den. Zij had haar ervaring duur gekocht. In hl begin had ook zij gehold van het kastje naar de muur; daarna had zij geweigerd als een soort voel bal gebruikt te worden en van het eene eind va Londen naar het andere te worden geschopt. 1 alle bedienden van alle makelaars kwamen dit weten: de eerste bedienden en de jongste bediende! (die met een onderdanige glimlach en opzichtig dasspelden) en de brutale leerlingen, de hoofden de firma's die treurig hun schouders omhoog trokkel en bedroefde grijze hoofden schudden, terwijl z\ trachtten haar naar de deur te loodsen en de jong ste vennooten, die verlangden weg te komen on golf te gaan spelen. Zij kwamen te weten, dat zi niet was, als andere klanten cn dus zochten U hun heil in een overhaaste vlucht. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6