Haarlem's Dagblad De Gemeentefinanciën. De nieuwe bonnen Nieuwe inhoudsmaat van een kwart liter. De strijd in Griekenland. Luchtaanval opEngelsche kuststad. Adikelen enz. ISe JjCfRGSNG No. 17746 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, .14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 25 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regets 2.elke regel meer 0 40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.171/5 Groentjes zie rubriek. Niet zonder ontzag neemt men het jaarlijks ver schijnende boekdeel ter hand, waarin het Centraal Bureau voor de Statistiek de gemeentefinanciën pleegt te behandelen. Het heeft dit ook in de nieuwe uitgave weer gedaan met de grondigheid en onuitputtelijken speur- en cijferlust, die de instel ling kenmerkt. Al moge het dan, tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden, wat minder volledig in zijn uitingen zijn dan vorige jaren, men wórdt toch weer. bevestigd in zijn overtuiging dat door alle stormen der tijden heen deze Haagsche brigade van cijferaars braef stant houdt, stug en volhardend gebogen over haar tabellen en grafie ken, ongeschokt in haar koele berekening van het onverbiddelijke Cijfer, zich vermenigvuldigend tot het ontstellende Getal, De gedachte dat men de begrootingen en rekeningen van de meer dan dui zend gemeenten, die Nederland telt, grondig door werken en excerpeeren moet om dan pas tot de tallooze optellingen, vergelijkingen en 'conclusies te komen, die in het boekwerk zijn neergelegd, is vol doende om velen te doen huiveren. Evenals voor andere beroepen moet men ook voor dit vak aanleg bezitten en als de geestdriftige kunstenaar met stomme verbazing in de arbeidssfeer van den geest- driftigen cijferaar (hetzij statisticus, accountant of anderszins) blikt moge hij zich troosten met de ge dachte dat de gevoelens veelal wederkeerig zullen zijn. Het Centraal Bureau beperkt zich nooit tot de gegevens van één jaar. Het,vergelijkt altijd met voi-ige. Zijn uitgaven op verschillend gebied zijn dus nimmer-eindigende r.eeksen in vervolgen. Maar over komende jaren heeft het altijd gezwegen; op het gevaarlijke gebied der voorspellingen waagt dit bij uitstek zakelijke instituut zich niet. Alles moet vaststaan en (ten aanzien van de gemeentefinan ciën) zijn bewijs vinden in die meer dan duizend gemeentelijke verzamelingen van becijferde ge gevens. Het aantal gemeenten is in den loop der jaren 1933-1941 opnieuw gedaald door samenvoeging. Maar niet belangrijk. Als men zich herinnert dat het al vele jaren geleden is dat Nederland 1100 gemeenten telde en erbij bedenkt, dat juist in de genoemde periode gemeentelijke -annexaties tot zooveel geschrijf en gepraat aanleiding hebben ge geven doet het eenigszins ontnuchterend aan dat het totaal aantal gemeenten in die acht jaar tijds slechts verminderd is van 1076 lot 1051, dus met 25. Niet dat samenvoegingen en grenswijzigingen van gemeenten eenvoudige aangelegenheden zouden zijn. Verre van dien. Wij hebben dat ook verleden jaar weer gemerkt toen een ingrijpend program van zulke maatregelen door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken voor de provincie Noordholland werd gelanceerd. De ruim honderd gemeenten in onze provincie zouden volgens dit voorloopige ontwerp met een dertigtal worden verminderd. Maar toen de meening der be trokkenen werd gevraagd rezen zooveel bezwaren ik herinner slechts aan Heemstede en Benne- broek, die beide niet voelden voor hun samenvoe ging en aan Heemskerk, dat desnoods iets voor Beverwijk voelde maar heelemaal niet voor ver- eeniging met Castricum dat de soep veel te heet opgediend bleek te zijn. Sindsdien hebben wij er niet veel meer van vernomen. In financiëelen zin geeft het trouwens ten aanzien van gemeentelijke samenvoegingen iets te denken als men in dit boek leest: „Het totaal der kapi taalsuitgaven is over alle vergeleken jaren per hoofd der bevolking het grootst voor de groep dei- grootste gemeenten en wordt voor de groepen dei- kleinere gemeenten geleidelijk kleiner. Over 1933 zijn deze cijfers voor de groepen der grootste en kleinste gemeenten resp. 43.45 en 5.22 en over 1938 resp. 56.73 en 6.29". Er zijn meer redenen om er in veel gevallen aan te twijfelen of samenvoeging van gemeenten tot een zuiniger beheer zou leiden. .Er zijn trouwens menschen die het standpunt innemen dat bij een gelijkmatige verdeeling van den belastingdruk het streven naar samenvoeging en annexatie grooten- deels verdwijnen zal. Een ontstellend beeld geeft de grafiek die de ge meenteschulden in geheel Nederland in het tijdvak 1 Januari 1924-1 Januari 1940 uitbeeldt. Daar blijkt Immers uit, ten aanzien van een periode die zoowel een tijdperk van economische hoogconjunctuur als een langdurigen crisistijd omvat, dat door alles heen de gemeenteschulden met wonderlijke regel maat zijn blijven stijgen. Op 1 Januari 1924 be droegen zij ruim 1500 millioen, op 1 Januari 1940 waren zij tot 2668 millioen geklommen, hetgeen dus een stijging met 77.8 pet. beduidt in zestien jaar tijds. Een groote sprong, met meer dan 300 millioen, heeft zich in het eerste jaar voorgedaan maar voor het overige is de stijging bijzonder re gelmatig; geen enkel jaar is lager dan zijn voorgan ger. Wel zijn in den loop van dit tijdvak natuurlijk belangrijke veranderingen opgetreden in het rente percentage, zoodat op l Januari 1933 nog 64.6 pet. van het totaal bedrag van alle gemeenteleeningen in de groepen van 4HS pet. en hooger viel, waarna op 1 Januari 1940 ruim driekwart van dit totaal voorkomt in de groep van 3\'23 3/4 pet., hetgeen gevolg is geweest v,gn de daling van de rente standaard en van de conversies. Natuurlijk is in die jaren het aantal inwoners van ons land eveneens regelmatig gestegen; men zou tegenover een stijging van staats- en gemeente schulden evenwel dan ook een regelmatige stijging van productieven arbeid moeten zien om de ont wikkeling van zaken in evenwicht te kunnen brengen en zooals wij allen weten is na 1930 het tegendeel het geval geweest en heeft zich een enor me stijging van de werkloosheid voorgedaan. Het boekwerk van het Centraal Bureau geeft de gevol gen daarvan in andere hoofdstukken weer door den invloed op de belastingen, op de kapitaalsuitgaven en anderszins, zoodat het als geheel, zooals te ver wachten was, een allesbehalve opwekkend beeld oplevert. Er blijkt ook uit dat de economische crisis In belangrijke mate den financieelen weerstand der gemeenten heeft verminderd, hetgeen in een Uitvoerig becijferden staat omtrent de stijging der tekorten en de verzwakking der reserves wordt aangegeven. Het geheel geeft een beeld van toenemende financieele zorgen in het Nederlandsche gemeente lijke bestel, dat duidelijk maakt dat zeer zorgvuldig beleid vereischt zal worden om in komende tijden dit alles weer in een evenwicht te brengen, waarbij voldoende gelegenheid zal bestaan om de verdere ontwikkeling der gemeentelijke overheidstaak te dienen. R. P. BROOD EN GEBAK. Van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.fe. geeft elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart recht op h<?t koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „14" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; bis cuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; an dere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld gróót korstgebak (b.v boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. MELK. De met „14" genummerde bon van de melkkaart geeft van Maandag 28 April tot en met Zondag 4- Mei a.s. recht op het koopen van 1 3/4 liter melk EIEREN. Van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met „85" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op A Mei nog niet gebruiki zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei a.s.,. met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 5 JVIei tot en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KOFFIESCRROGAAT EN THEE. Omtrent de distributie van koffïesurrogaat en thee zullen bij een afzonderlijk persbericht nadere mededeelingen worden gedaan. TOILETZEEP- EN HCISHOCDZEEP. Van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledig heidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoedei niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welkfe zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gr. zeeptHokkbn of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande i-egeling ten aanzien van de was scherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, cafés enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. b.etreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven le worden afgegeven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen, reeds op Zaterdag 26 April a.s. mag worden gekocht. 1H liter melk op één bon! Dus niet M liter. 's-GRAVENHAGE, 25 April. De secretaris generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distributie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rantsoen melk" gemerkte bonnen in sommige gevallen slechts een kwart liter melk is afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk 13 4 liter bedraagt. Tegen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid worden ge kocht als tegen afgifte van een bon van de melk kaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt geldis is, kan iederen dag worden algegeven aan den melkleverancier, die desgewenscht de volle hoeveelheid van 13 4 liter ineens, dan wel in gedeelten aflevert. Nu Haarlem beschreven wordt. Nadere bijzonderheden over de Persoonsbewijzen. Wij hebben al medegedeeld dat te Haarlem met de uitreiking van de Persoonsbewijzen in het ge bouw van den Nederlandschen Protestantenbond aan de Jacobstraat op Dinsdag 6 Mei zal worden begonnen. De ambtenaren van de afdeeling Bur gerlijken Stand en Bevolking zijn geïnstrueerd, zoodat verwacht mag worden dat alles vlot ver- loopen zal. Er zit evenwel heel wat aan de ver strekking van de Persoonsbewijzen vast, want niet alleen worden van de houders alle bijzonder heden uit het Bevolkingsregister daarop vermeld, maar bovendien komen er vingerafdrukken en een signalement op. De ambtenaren moeten zich de eerste dagen nog wat inwerken. Daarom worden er eerst niet meer dan 800 per dag opgeroepen, maar later wordt dit aantal verdubbeld. Er moeten voor ongeveer 100.000 Haarlemmers Persoonskaarten gemaakt worden, want alleen de kinderen onder de 15 jaar vallen er buiten. Alle ingezetenen boven de 15- jaar krijgen 10 dagen van te voren een oproeping. Er is dan nog alle tijd om te zorgen dat men foto,'s krijgt die' aan de gestelde eischen voldoen. Heden (Vrijdag) zijn de eerste 800 oproepingen uitgegaan voor de verstrekking op Dinsdag 6 Mei. Dit zijn de menschen wier naam begint met Aa, Ab., enz, Eerst op 13 Mei wordt begonnen met de aanschrijving van dc ingezetenen wier namen be ginnen met een B. Dat zijn er natuuurlijk heel wat, het juiste aantal weten wij niet, mara een ruwe schatting wees uit, dat het er ongeveer 13.000. zijn. Op 5 Juni komt de letter C. aan de beurt. Het verdere werkprogramma is nog niet vastgesteld. Als het in de praktijk mogelijk is gebleken wil men daarna het aantal opgeroepenen per dag nog wat opvoeren. De geheele organisatie is er evenwel op inge steld om aan de ingezetenen zoo weinig mogelijk lasten op te leggen. Het wachten zal tot een mini mum beperkt worden, maar als iemand dadelijk bij zijn komst aan de beurt is. zal de afwerking van zijn kaart toch nog wel een kwartiertje in beslag nemen. Men had te Haarlem aanvankelijk de bedoeling het werk zoo te regelen dat op 1 October alle in gezetenen hun Persoonskaart zouden hebben. Omdat evenwel een maand later begonnen moest worden met de uitreiking daar er nog op de laatste aanwijzingen uit den Haag gewacht moest worden, in het onzeker of die maand nog volledig ingehaald kan worden. Er is op dit oogenblik nog niet te zeggen wan neer de letters DZ aan de beurt zullen komen. Het is evenwel waarschijnlijk dat eind Mei, of begin Juni een volledig werkprogramma bekend gemaakt kan worden. Dan kan ieder daarmee zoo veel dit in zijn vermogen is daarmee rekening houden. Als dit wordt vastgesteld zal blijken dat het aantal Haarlemmers wier namen met K en S beginnen ook zeer talrijk is, al zal het record van de B wel niet geslagen worden. Het is ongetwijfeld een ongemak dat ingezetenen die dezen zomer hun vacantie elders zullen door brengen, de kans beloopen, dat zij juist in dien tijd worden opgeroepen om hun Persoonskaart in orde te laten maken. Ons werd evenwel de verze kering gegeven dat er op gerekend kan worden, dat er maatregelen te verwachten zijn om te voor komen, dat Haarlemmers, die kunnen aantoonen dat zij op den dag van oproeping ver van huis waren, gedwongen zouden zijn alleen een dure reis-te maken en eenige vacantiedagen te ver knoeien om hier heen te moeten komen voor hun Persoonskaart. Wie evenwel maar eenigszins kan moet komen, anders zou de geheele regeling in de war loopen. Daarvan zouden dan niet alleen de ambtenaren, maar ook alle menschen die een Persoons kaart moeten hebben hun ongemak ondervinden. •s-GRAVENHAGE, 24 April. Bij be sluit van den secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is in het re glement op de maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 liter opgenomen. De Rijkscommissaris (links) in de foyer van den Utrechtsclien Stadsschouwburg in gesprek met den Generalintendant prof. Otto Krauss. Links van dezen herkent men den leider der N. S. B„ ir. Mussert, rechts (met baard) impresario Krauss. (Foto Stapf) Een impopulair artikel, dat per 1 Mei van de markt verdwijnen zal: het rijwielplaatje. (Foto De Haas) Aanzienlijke buit valt den Duitsciters in handen. Het D.N.B. meldt: Bij hun opmarsch naar Zuid- Griekenland hebben de Duitsche troepen, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, het Britsche leger niet alleen zware verliezen toegebracht, maar ook groote hoeveelheden wapens, munitie, uitrus tingstukken en proviand buit gemaakt. Op een be langrijk strategisch punt in Thessalië hebben de Engelschen, toen de Duitsche troepen naderden, geen tijd meer gehad om hun tentenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor verscheidene duizenden soldaten viel in Duitsche handen, even eens talrijke stukken geschut van 10.5 c.M. Hon derden tanks en voertuigen met materiaal, muni tie en proviand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitailleeringstransport .ver overd. De zender te Londen heeft gisteren medegedeeld dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland haar nieuwe stellingen versterken. Daarentegen ver neemt het D.N.B. van bevoegde zijde te Berlijn, dat een deel der Britsche troepen zich reeds ver scheidene dagen in volle zee bevindt. De Brit sche dekkingstroepen, die zijn achtergebleven, heb ben geen tijd meer om nieuwe stellingen te ver sterken, daar de hen achtervolgende Duitschers reeds in de stellingen van Thermopylae zijn bin nengedrongen. Ontploffingen en branden waargenomen. BERLIJN. 25 April. (D.N.B.) Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, een stad aan de Engelsche zuidkust met goed succes aangevallen. Zware ontploffingen en van verre zichtbare, zich snel uitbreidende groote branden, benevens tal rijke kleine branden in de haveninstallaties kon den worden waargenomen. Boven de doelen was een reusachtige rookwolk te zien. Een brand kon 80 K.M. verder reeds worden gezien. In het oosters van Engeland werden nog andere doelen aange vallen. Voorts zijn vannacht drie in convooi va rende koopvaarders met in totaal een inhoud van 14.000 br.t. tot zinken gebracht. Een koopvaardij schip met een inhoud van 4.000 br.t. werd zwaar beschadigd. De bemanning van een eskader nacht jagers schoot tijdens den nacht in 45 minuten tijds 4 toestellen neer.® De Engelsche berichtendienst meldt dat de vijan delijke luchtaanvallen in den afgeloopen nacht in hoofdzaak gericht waren op het zuiden van En geland. Een groot aantal brandbommen is neerge worpen en een reeks branden veroorzaakt. Door brisantbommen is eenige andere schade aange richt. ENGELSCHE TOESTELLEN BOVEN NOORD-DLITSCH KUSTGEBIED. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 24 op 25 April, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsohe kustgebied binnengevlogen. Hem werd door krachtig luchtafweervuur een welge richt neerwei-pen van bommen verhinderd. Op ver scheidene plaatsen werden brisant, cn brandbom men geworpen die echter,'volgens hetgeen tot dus ver is vastgesteld, slechts geringe materieele scha de in woonwijken hebben veroorzaakt. De vleèschvoorziening voor Zondag. Van alles wat. Naar we vernemen zullen de slagers te Haarlem voor a.s. Zondag de beschikking krijgen over rundvleesch, varkensvleesch en nuchter kalfsvleesch Veel zal het niet zijn: met een kleine 50 pet. van de behoefte zal het wel bekeken zijn, maar 't is in ieder geval wat. Engelsche luchtaanvallen. Van Engelsche luchtaanvallen is niets bijzonders te vermelden. Slechts valt te betreuren, dat uit een Engelsch vliegtuig machinegeweervuur op arbeiders werd geopend, van wie er 10 gewond werden en 3 naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Duitsch weermachtsbericht Capitulatie van het Crieksche Noordelijke leger te Saloniki besloten. Britsche vliegvelden gebombardeerd, evenals Plymouth en Portsmouth Gevechten bij T°broek. BERLIJN. 24 April (D.N.Bi - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duitsche for maties tot diep in de flank van het Nbordelijke Grieksche leger is het, zooals reeds In een extra- bericht is medegedeeld, sedert 20 April tot plaat selijke capitulaties en tot verzoeken om wapen stilstand aan het twaalfde Duitsche leger geko men. Nadat op 22 April een Grieksche delegatie ook aan den bevelhebber van het elfde Italiaan- sche leger aan het Eplrusfront aanbood de wa pens neer te leggén, heeft thans het geheele Grieksche leg§r in Eplrus en Macedonië, dat door de Italiaansche weermacht in het Noorden en door de Duitsche troepen in het Oosten was in gesloten en van de achterwaartschc verbindin gen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze ca pitulatie werd te Saloniki besloten door de ver bonden opperbevelinstanties eenerzijds en den Grïekschen opperbevelhebber anderzijds. In den strijd met de Britsche achterhoeden slaaeden wij erin door te dringen In de stelling van Thermopylae. die door het terrein bijzonder gunstig is. Tusschen Larissa en Lamla werden dertig Britsche pantserstrijdwagens buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloopen nacht Britsche vliegvelden, beschadigde met bommen en schietwapens tal rijke geparkeerde vliegtuigen en plaatste bommen op hangars, barakken en munitiebunkers. Over dag werden de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke forjnaties ge vechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goéd zicht op aarde nogmaals de ma rinehaven Plymouth met. talrijke brisant- en brandbommen. In fabriekslnstallatles en pak huizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. Bij deze schade kwa men nieuwe ernstige verwoestingen, vooral in groote opslagplaatsen voor benzine, die reeds na de eerste bommen brandden. Een andere doeltref fende luchtaanval was in den afgeloopen nacht op de marinehaven Portsmouth gericht. Gevechts vliegtuigen schoten len, Zuiden van Wick met twee bomvoltreffcrs een torpedojager in brand en beschadigden ten Oosten van Aberdeen twee groote koopvaarders. Nachtiagers schoten een vij andelijk vliegtuig neer. Stelselmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Britsche ha vens gelegd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben gisteren onder escorte van jagers meermalen den te To- broek ingesloten vijand aangevallen. Bomvoltref- fers stelden pantserwagens buiten gevecht, dre ven autocolonnes uiteen en veroorzaakten brand. In de haven konden de schepen, die nog drijven de waren, zwaar beschadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen ver loor de vijand in luchtgevechten twee gevechts vliegtuigen van het type Bristol-Blenhelm en vier jagers van het type. Hurricane, hqt eigen lucht wapen een vliegtuig. Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type Hurricane neerge schoten. Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. ARBEIDSKRACHTEN MELDEN ZICH. De drukte voor het gebouw van het Kroatische Ustacha Legioen te Weenen, waar zich tal van vrijwilligers komen melden, om mede te helpen bij den opbouw van het thans zelfstandige Kroatië. (Foto Wcltbild—Pax Holland) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De gemeentefinanciën. pag. 1 Nu Haarlem beschreven wordt. mQ. 1 P. Gasus: Om de knikkers. pag. 3 De omzetbelasting pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 K. de Jong: Piano-avond André Jurres. pag3 H. D. Vertelling: Reclame-chef ge vraagd: pag. 0

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1