nee-nAkkertje. !Bulten.t<md j HALF OM"? VRIJDAG 25 A P RI T; 1941' HAAREE M'S D5GBE A D 2 Haagsche regeling inzake aard appelen ingetrokken. In ons nummer van gisteren is gemeld dat de burgemeester van 's-Gravenhage had bepaald dat allen, die geen vasten aardappelleverancier hebben, zich mr«?sten laten inschrijven bij een handelaare via een distributiekantoor» Blijkens een officieele bekendmaking, welke Don derdag door de Haagsche bladen is ontvangen, is deze regeling echter ingetrokken, omdat zij op tal rijke bezwaren is gestuit. JUBILEUM J: H. REEDIJK. Vandaag :s de heer J. H. Reedijk, wegwerker bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar bij deze maat schappij in dienst. Namens de directie werd hij hedenmorgen in zijn woning aan dc Geweerstraat 35 gecomplimenteerd door ir. B. Nugteren, chef van den Vervoers- en technischen dienst bij Weg en werken, die hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe overhandigde. Verder kreeg de jubilaris bezoek van een deputatie van het Jubileumfonds; hij ontving van dit fonds een geschenk en een oor konde. De heer Reedijk mocht dezen dag in den huiselijken kring doorbrengen. OVERTREDINGEN PRIJSOPDRIJVINGSWET. De Haarlemsche politie heeft Donderdag proces verbaal opgemaakt legen een melkhandelaar, die busjes met gecondenseerde melk te duim verkocht. En andere winkelier deed hetzelfde met blikjes Pastamella; bij hem werden 23 van die blikjes in beslag genomen. Een aardappelenhandelaar werd bekeurd wegens dezelfde overtreding en tenslotte ook een firma bij wie zes potten met huishoudjam in beslag wer den genomen. Schadeloosstellingen aan militairen. Voor verloren eigendommen. De termijn waar binnen militairen van land zeemacht, die meenen aanspraak te kunnen maken op schadeloosstelling voor te velde verloren ge- gane eigendommen e.d., en die den Secretaris van de schade-enquète-commissie, Javastraat 4. te s-Gravenhage om toezending kunnen verzoeken van een aangifteformulier, is verlengd tot 1 Mei 1941. In het verzoek om toezending van een formulier behoort geen opgave van verloren gegane eigen dommen te geschieden. Tot heden is bij voormelde commissie een zeer groot aantal aanvragen ruim 40.000 ontvan gen, in verband waarmede de toezending van de verlangde formulieren eenigen tijd kan uitblijven. Ter voorkoming van stagnatie in de werkzaam heden der commissie is het noodzakelijk, dat de be langhebbenden indien aan hun verzoek niet spoedig gevolg wordt gegeven zich onthouden van schriftelijke of telefonische mededeelingen hieromtrent. Aan ieder, die een formulier heeft aangevraagd, zal dit te zijner tijd worden toege zonden. Ook nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezen ding van een aangifteformulier tot bovenstaand adres wenden. IN HEMORIAM B. VAN GORSELEN. Dinsdag J.l. bereikte ons de droeve tijding, dat een van Haarlem's jonge schakers, de heer B. van Gorselen. was overleden. In zijn, helaas zoo korte, schaakloopbaan heeft hij tal van vrienden gemaakt, die allen een dankbare herinne ring aan hem zullen behouden. Hij was een speler mei veel aanleg en een groote -theoretische kennis. De resulta ten zijner partijen hielden een belofte In voor de toe komst en toonden, dat hij een van Haarlem's meest pro minente schaakfiguren zou zijn geworden. Van Gorselen was lid van ..De Rochade', welke verecniging door zijn hulp en steun dit jaar ln de vijf- tallcncompetilic het kampioenschap van Haarlem be haalde ,,De Rochade" verliest in hem een trouw lid en een goed vriend. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie té Haarlem ver zoekt ons plaatsing van het volgende: De burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) geeft een ieder in overweging om, alvorens in relatie te treden met de wasscherij Flora, gevestigd Kerklaan 65-67 te Rijswijk (Z.H.). directeur J. C. Looman. aan het bureau van politie, Hee renstraat 77 aldaar, tel. 118566, inlichtingen in te winnen. De 10de ldoenibolleiitoclit te Haarlem. „Haarlem's Bloei" stelt bloemen beschikbaar voor deelnemers. Naar aanleiding van een uitnoodiging van de Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Pas- stoors" haar medewerking te verleenen tot het welslagen van de 10e Bloembollentocht op Zaterdag 26 April en Zondag 27 April a.s., heeft de Stichting „Haarlem's Bloei" gemeend zulks niet beter te kunnen doen dan door het beschikbaar stellen van bloémen aan het eind punt van het parcours. Tempeliersstraat. Thans zullen op Zondag 27 April as. een 1000-tal bossen narcissen aan even zoovele deel nemers worden aangeboden. De Stichting „Haarlèm's Bloei" hoopt, dat al dus aan de deelnemers aan den tocht een aar dige herinnering aan den wandeltocht door den „Kennemer Bloementuin" kan worden meege geven. Het mooie organisatiewerk van" de Haarlem sche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" verdient waardeering in breede kringen en mag zeer zeker niet alleen in het belang van de wandelsport worden geacht, doch heeft daar naast ook propagandistische waarde voor Haarlem en omgeving. Duizenden deelnemers aan hare sinds jaren gehouden tochten zullen de meest prettige her innering aan een wandeltocht door Zuid-Kenne- merland hebben meegedragen naar huis. Hoofdpijn (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 25 APRIL. Rembrandt Theater: „Operette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: ..De wildernis roept", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Concert in Tirol", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De mannen de baas", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. ZATERDAG 26 APRIL. Gemeentelijke Concertzaal: Slotbal Dansschool Kwekkeboom. Stadsschouwburg: Met Ned. Tooneel: „Intimitei ten", 2.15 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags cn des avonds. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „7 jongens cn 'n ouwe schuil", 2 en 4 uur- Ifort verpakt Hout, BOU VY' cfoooy (Adv. Ingez. Med.), Het gouden feest van „Alberdingk Thijm". Eerecomité samengesteld. De voorbereidingen voor de viering van het gou den jubileum van de R.-K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" te Haarlem vorderen goed door een prettige samenwerking tusschen het uit voerend- en het jubileumcomité. Voor de schoolvoorstelling van het mysteriespel „Beatrijs" van Fc'.ix Rutten op Zaterdagmiddag 10 Mei in den Stadsschouwburg blijkt groote belang stelling te bestaan. De daarvoor in aanmerking ko mende schoolhoofden zjjn persoonlijk door een der leden van het comité bezocht; de volle medewer king werd toegezegd. Voor de opvoering van „Beatrijs" componeerde Albert de Klerk speciale muziek: een koor van ongeveer 50 sopranen en alten brengt de gezangen, die in het spel verwerkt zijn, ten gehoore. Het eere-comité is als volgt samengesteld: De hoogeerw. lieer A. J. C. Melchers. eere-voor- zitter; leden: Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllman. oud vicaris-generaal van het Bisdom; Mr. Dr. P. J. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland: Prof. Dr. A. Steger, voorzitter van het comité van Kattu Actie; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid der Éérste, Kamer; de Zeereerw. heer Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., rector van het Triniteits- lyceum: Mr. F Vorstman, voorzitter van „Geloof en Wetenschap": J. P. H. Castricum, voorzitter der afdeeling Haarlem van den R.-K Volksbond: Th. S. J. Hopy, voorzitter van de R.-K. Middenstands- vereeniging; W. J. B. van Liemt, voorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen; mevr. P. H. M. Lucas-van Beurden, presidente van den Kath. VrouwenbondH. J. L. Klein Schiphorst, voorzit ter van den R.-K. Bond van Bouwpatroons; Mr. A. E. M. Povel. voorzitter der St. Adelbertusver- eeniging: Dr. .T. F. M. Sterck; Dr. Th. Th. Koot: notaris G. F. M. Roozen; notaris B. M. Brans: Dr. K. L. J. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Devssel): Mr. A. J. L. Liesker. griffier van het Kantonge recht: H. van de Weijer, inspecteur van het Lager Onderwijs: W. Vehmeijer: H. B. van de Sande; Dr. Jos. Vandervelden. directeur van de R.-K. Lees zaal: F. Duyn Sr.: J. J. W. Boerrigter. directeur vgn de Nieuwe Haarlemsche Courant: Th. Damiaans, oorzitter van de Ned. Amateur Tooneel-Unie, te Haarlem: J. Kraakman, voorzitter van de R.-K. Tooneelver. ..Ludamus": W. Hopstaken, voorzitter van de R.-K. Tooneelver. „Thalia"; G. P. A. van Kessel, voorzitter van de R.-K. Gem. Tooneelver. .Genesius". Het jubileumcomité bestaat uit de heeren G. H. Weustink, voorzitter; W. van Willigen. Iepenlaan 40, Bloemendaal. serre.taris en J. B, Schuil, Haar lem, penningmeester, postgiro 80769. Wie zijn vreugde in een of anderen vorm over^ dit bijzondere jubileum wij uiten, kan dat berichten aan den secretaris; wie een bijdrage wil zenden voor een feestgave, vindt hierboven het gironum mer van den penningmeester. Minder kans ojk Amerikaansche deelneming aan den oorlog. Oordeel van senator Nye. Uit New-York: De indrukken van het Britsohe fiasco op den Balkan op de openbare meening van de Ver. Staten heeft de isolationistische senator Gerald Nye voor studenten van de Yale Univer siteit gekenmerkt als „keerpunt in het Amerikaan- sche denken". In de laatste acht dagen, aldus Nye, is overal een geweldig ontwaken bespeurd, waar door de kans dat de Ver. Staten buiten den oor log kunnen blijven, thans meer dan vijftig pro cent bedraagt, terwijl het tevoren zoo goed als ze ker leek dat de oorlog onvermijdelijk was. De ontnuchtering, welke inmiddels als gevolg van de gebeuttenissen op den.Balkan ontstaan is, doet nu evenwel verwachten- dat de Amerikanen voortaan meer Amerikaansch en minder Europeesch zullen denken en zich meer om de toekomst van de Ver- eenigde Staten dan'van Europa zullen bekomme ren. - (A.N-P-) Nederlandsclie tulpen in Duitschland. BERLIJN. 24 April (V.P.B.) Zondag 27 April zal te Berlijn in het „Lehrervereinshaus" een vergadering der BerHjnsche tuinders plaats heb ben, waaraan een tentoonstelling van alle tul- pensoortcn verbonden is, die de laatste jaren in Nederland geteeld zijn en die in Duitschland tot nog toe niet bekend zijn. Vertegenwoordi gers van Nederlandsc'he bloembollenkweekers zullen verklaringen geven. De tentoonstelling, die ook voor het publiek toegankelijk is, kan ook Maandag nog worden bezichtigd. In Hamburg wordt Vrijdag een bloemententoonstelling ge opend, waar 35.000 tulpen, narcissen en 'hyacin ten wórden tentoongesteld. Uitbreiding der Amerikaansche patrouille-zone WASHINGTON, 25 April. In Amerikaansche congreskingen verluidt op het oogenblik dat de regeering uitbreiding der neutraliteits-patrouille- zöne tot het midden van den Atlantischen Oceaan zou overwegen. (United Press) GERUCHTEN INZAKE DUITSCHE EISCHEN AAN TURKIJE TEGENGESPROKEN. ft BERLIJN. In bevoegde Duitsche kringen wor den de Londensche geruchten over Duitsche eischen aan Turkije bestempeld als „een typische Engel- sche manoeuvre", waardoor getracht wordt den menschen zond in de oogen te strooien. De geheele bedoeling hiervan is de aandacht af te leiden van den Balkan en storingen teweeg te brengen in andere gebieden, waar Engeland een oorlogstooneel hoopt te kunnen aanbrengen". (United Press) Bardossy volgt dc politiek van zijn voorganger. Hongaarsche dank jegens Hitler en Mussolini. De Hongaarsche minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken Bardossy heeft gisteren in de Kamer zijn eerste rede gehouden. Hij zeide het regeeringsprogramma ongewijzigd van zijn voorganger Teleki over te nemen. Naar verwezen lijking daarvan zal hij streven met dezelfde mede werkers en dezelfde partij. De regeering wenscht de agrarische hervormingen te bespoedigen en een oplossing te vinden voor het Joodsche vraagstuk dat geen uitstel duldt. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide de premier dat een sterk Hongarije in het zwaar tepunt van Zuidoost-Europa niet alleen in het be lang der buurvolken, maar in dat van geheel Europa is. Uit de eeuwenoude geestelijke en eco nomische verplichtingen tusschen het Hongaarsche volk eenerzijds en Duitschlapd en Italië anderr zijds, zijn sterke banden voortgekomen. Het ge heele volk is dan ook dankbaar, jegens Hitier en Mussolini, omdat zij met liefde, het lot van het Hongaarsche volk bepalën. Onze politiek, aldus Bardossy, kan niets anders zijn dan een onverbre kelijke vriendschap voor onze groote vrienden. De mindeï-heden in Hongarije zullen beschikken over alles, waarop zij op grond van de'rechtsgelijkheid aanspraak kunnen maken, opdat haar taal, bescha ving en economische kracht behouden kunnen blijven. Wat is Het nieuwe smakelijke, voedzame brood van „FRANKEN" erg goedkoop 18 ct. p. 800 gram (vooral DUN SNIJDEN) (Adv. Ingez. Med.) Engelscli dreigement aan bet adres van Portugal. Uit Lissabon verneemt het D.N.B.: Nadat de laatste dagen in de Portugeesche pers opnieuw de wil van Portugal tot uiting gekomen was de door den minister-president Salazar verkondigde strikte neutraliteit te handhaven, heeft de Engelsche radio in de Portugeesche taa.1 dpen- lijk dreigementen tot Portugal en zijn neutra liteitspolitiek welke door het geheele Portugee sche volk wordt gesteund, uitgesproken. Het uur is gekomen, aldus zeide de omroeper Woens dagavond, dat Portugal beslissen moet. De voortdurende leveranties aan Europa met ont duiking van de blokkadebepalingen moeten ophouden. In Portugeesche diplomatieke kringen wordt ten aanzien hiervan verklaard dat de Portugee sche regeering, ondanks alle kuiperijen, er naar streeft de neutraliteit, zooals zij door de regeering verkondigd is, te blijven volgen, en dat de Maandag ter gelegenheid van den ver jaardag van den minister-president Salazar plaats vindende groote betoogingen het ant woord van het Portugeesche volk aan bepaalde beroepsleugenaars zal zijn. Britten verrast door snelle Duitsche opmarschen. Majoor Collins over den oorlog op den Balkan en in Noord-Afrika. BERLIJN, 25 April (D.N.B.) Majoor kol. Col lins heeft gisteravond voor den Omroep een com mentaar gegeven op den oorlogstoestand. Daarbij zeide hij o.m.: wij moeten vrijmoedig erkennen dat in Griekenland „niet alles er goed voor staat". Wij moeten toegeven dat de Duitsche opmarsch ons daar veel te snel kwam. Ook bij Benghasi heeft de vijand sneller dan wij verwachtten terrein ge wonnen. Onzen strijdkrachten aldaar bleef inder daad niets anders over dan terugtochtsgevechten te leveren. Het verlies van de goede vliegvelden daar was, zooals de premier reeds te kennen heeft gegeven geen gemakkelijk ding voor ons. De haven van Alexandrië ligt nu weer binnen het bereik van de Duitsche bombardementsvliegtuigen. Wij moeten verder vrijmoedig erkennen dat de Duitschers „heel respectabele" afstanden hebben afgelegd. Tot Benghasi was dat voor hen eerst 600 mijl en van daar tot Solloem nog eens 300 mijl. De Engelsche officier ging vervolgens in op den veldtocht in Joego-Slavië. Wij namen aan, zoo zeide hij, dat het Joego-Slavische leger bij Monastir de Duitschers kon tegenhouden, doch wij vergisten ons. Aangezien de flanken werden bedreigd, bleel' maar een ding over, n.l. de terugtocht. De terug tocht was onder deze omstandigheden, bij de Duit sche superioriteit aan vliegtuigen en tanks, een zeer moeilijke operatie. De Duitsche Stuka's noemde Collins „buitengewoon onplezierig" en hij betreurde dat het niet mogelijk is geweest het Britsche lucht- wapen in Griekenland tijdig te versterken. „Het zijn harde en onplezierige feiten, warmede wij te doen hebben", zoo ging Collins verder, „het resultaat kan geenszins gelukkig genoemd worden". VRAGEN VAN MAJOOR SHEPPARD. STOCKHOLM, 25 April (D.N.B.) De militaire correspondent van de Engelsche „Daily Herald", majoor Sheppard, schrijft o.m.: „Waarom hebben wij na de verovering van Benghasi onzen opmarsch niet door de woestijn tot Tripolis voortgezet? Men antwoordde ons dat dit ons een lange en moeilijke verbindingslijn zou hebben opgelegd. Maar wanneer wij door deze verbindinssmoeilijkheden niet ver der oprukten, waarom hebben de Duitschers bij hun offensief deze moeilijkheden dan vlot overwon nen? Zij stonden voor nog veel grootere problemen dan wij, die de zee en naar het heet ook de lucht beheerschten. Wanner de Duitschers de kwestie der versterkingen hebben opgelost, waarom hebben wij dan niet hetzelfde gedaan? Dat moet voor ons toch minstens even gemakkelijk zijn geweest als voor de Duitschers. Het Duitsche tegenoffensief was nog sneller dan onze opmarsch. Hoe komt dat?", zoo vraagt majoor Sheppard. „En hoe was het ten slotte mogelijk dat de Duitschers zulke sterke strijdkrachten naar Afrika hebben kunnen brengen. Moest de door ons zoo veel geprezen zeeslag van Matapan alleen als afleidingsmanoeuvre voor ons dienen en zijn wij dar ingevlogen?" De militaire correspondent waarschuwt aan het slot van zijn uiteenzettingen opnieuw er voor de Duitsche successen te onderschatten. Onze officieele sprekex-s zoo schrijft hij hebijen van den eersten dag al den toestand in Libië volkomen onbehoorlijk opitimtisch vorgesteld. Volgen zij in structies die hun bevelen de vijandelijke successen te bagatelliseeren? Dat is geen geringe vraag. Wan neer men er bewust naar streeft een ongegrond op timisme onder het volk te verspreiden, loopt men, gelijk het voorbeeld van Frankrijk in 1940 toont, groote gevaren". Duitsche luchtmacht brengt verscheidene schepen tot zinken. Optreden boven Engeland en de Griekschc wateren. Inzake de aanvallen op Plymouth in den nacht van 23 op 24 April verneemt het D.N.B. dat in het Noordwestelijke Doek een -hip in brand geraakt is. Bovendien werden in den loop van den nacht, evenals Donderdag overdag verscheidene Britsche vliegvelden door Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed succes aangeval len. De aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op vijandelijke schepen in de Grieksche wateren in den loop van 23 April waren bij zonder succesvol. Tezamen werden vijf vracht schepen met bij elkaar 21.600 b.r.t. tot zinken gebracht en tien koopvaardijschepen met bij elkaar 35.000 b.r.t. beschadigd. Hierover wordt nog afzonderlijk bekend dat bij Salamis een vrachtschip van 10.000 b.r.t. tot zinken ge bracht en een koopvaardijschip van duizend b.r.t. vernietigd werd. Een torpedojager werd door voltreffers zwaar beschadigd en een koopvaar dijschip van 500 b.r.t. door ^voltreffers mid scheeps onder zware rookontwikkeling eveneens ernstig getroffen. Een vliegboot op de reede van Salamis werd in brand geschoten. Bij Me- gad werd een vrachtboot van 4000 b.r.t. tot zin ken gebracht. Twee koopvaardijschepen met te zamen 3000 b.r.t. werden zwaar beschadigd en twee oorlogshulpvaartuigen van elk 2000 b.r.t. werden zwaar beschadigd en twee oorlogshulp vaartuigen van elk 2000 b.r.t. kregen zware voltreffers. Bij Metiana werd een vrachtboot van 600 b. r. t. tot zinken gebracht In de baai van Argolikos werd ee;i koopvaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander schip van 10.000 b.r.t. zwaar beschadigd. 'Bij Nauplia en Ydra werden een vrachtboot van 6000 b.r.t. en een ander vaartuig van /">00 b.r.t. zwaar beschadigd. In de golf van Corinthe werden twee transportschepen van tezamen 3000 b.r.t. zoo zwaar getroffen dat de beman ning terstond daarna in de booten ging. Ernstige kruitontploffing in Portugeesche stad. Twaalf militairen cn een burger omgekomen. Het Portugeesche ministerie van oorlog mj- bliceert het volgende officieele communiqué: Op 22 April, des ochtends om 9 uur is in de ar tilleriekazerne van de stad Horta, een hevige kruitontploffing alsmede een ontploffing van andere aldaar opgestapelde munitievoorraden ontstaan. Daardoor werd de kazerne volkomen verwoest. Bovendien werden een kerk en andere gebouwen aanzienlijk beschadigd. Het ongeluk geschiedde juist, toen een groote hoeveelheid kruit naar een kruithuis werd overgebracht dat met het oog op het verdedigingsplan voor de Azoren daar onlangs was gebouwd. De regeering moet tot haar leedwezen mededeelen dat het ongeluk den dood van twaalf soldaten en een burger veroorzaakt heeft, een officier ,en ".cht manschappen werden gewond, van wie vijf ern stig. De ontploffing is in geen enkel opzicht van nadeeligen invloed op de onlangs aangelegde ver dedigingswerken. Aan boord van het s.s. „Mou- sinho" zijn reeds nieuwe troepencontingenten ter versterking van het garnizoen dér stad Hor ta vertrokken, welke door andere gevolgd zullen worden. (D.N.B.) Op dc scheepswerf van Nicolaas Witsen Vis te Alkmaar wordt een motor- strandreddingboot gebouwd, die bestemd is voor Zandvoort. De foto toont ons de werkzaamheden aan het scheepje, dat den naam zal voeren van „Dudok de Wit". (Foto Stevens) De toekomst van Noorwegen. BERLIJN, 21 April (V.P.B.) Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het rijkscommissariaat van het bezette Noorsche gebied heeft rijkscom missaris Terboven een verklaring afgelegd, welke op opvallende wijze de vroegere uitlatingen van den léider der Nasjonal Samling, Vidkun Quisling, dekt en onderstreept. Quisling verklaarde destijds dat Noorwegen na het toekomstig vredesverdrag geen protectoraat van Duitschland zal zijn. Ook zal het geen deel worden van het Groot-Duitsche rijk. De houding van de Noren zelf zal de betrek kingen tusschen Noorwegen en Duitschland voor de toekomst regelen. Rijkscommissaris Terboven heeft deze verkla ring officieel bevestigd en er aan toegevoegd dat het in de allereerste plaats te danken is aan de nationale en positieve houding van de mannen en vrouwen, die bij „Nasjonal Samling" zijn aan gesloten, dat een dergelijke verklaring gegeven kan worden. Natuurlijk wordt daarbij veronder steld dat de ideeën van deZe beweging onder het Noorsche volk eenzelfden, sterken bijval zullen blijven vinden als tot nu toe geconstateerd kon worden. De rijkscommissaris is er vast van over tuigd dat. wanneer dit inderdaad het geval is. het einde van den oorlog voor het Noorsche volk en in het bijzonder voor de Noorsche arbeiders, visschers en boeren, wier rustige houding de vreedzame ontwikkeling sterk beïnvloed heeft, grootere welvaart zal brengen dan ooit in de ge schiedenis van Noorwegen het geval is geweest In dit verband is het van belang te constateeren. dat gelet op de talrijke aanmeldingen voor het vrijwillig toetreden tot het S.S.-regiment Nord- land de voorwaarden aanmerkelijk verzacht zijn. Tot nu toe konden slechts ongehuwde man nen van 17 tot 25 jaar in het regiment worden opgenomen. Daar echter vele oudere en gehuwde mannen zich hebben aangemeld, werd goedge keurd. dat in de toekomst alle Noorsche mannen tusschen 17 en 40 jaar tot het regiment zullen kunnen .toetreden. De getrouwde mannen krijgen dezelfde vergoedingen als de Duitsche gehuwden die in hét wapen S.S. zijn opgenomen. Zij die in het Noorsche leger gediend hebben behouden in het regiment Nordland over het algemeen hun vrocgeren rang. Koning Sisowath van Cambodsja overleden. Oudste zoon de vermoedelijke opvolger. Domei meldt: Koning Sisowath-Monivong van Cambodsja, die 'sedert Juni van het vorige pjaar bedlegerig was, is overleden. De oudste zoon. prins Sisowath, zal waar schijnlijk den troon bestijgen, hoewel dit nog af hangt van de toestemming der protectoraats- mogendheid Frankrijk. Kleinere wereldrijstoogst verwacht. De wereldrijstoogst 1949/1941 wordt op grond van de ontvangen gegevens bij het Internationale Landbouwinstituut te Rome op 139 millioen ton geschat tegen 143.5 millioen ton als gemiddelde over de laatste 5 jaren. De daling van de rijstpro- ductie van dit jaar is uitsluitend het gevolg van den kleineren rijstoogst in Azië. welk werelddeel zooals bekend. 95 pet van de wereldrijstproduc- tie levert. In Azië bedroeg de rijstproductie 1940- 1941 slechts 133 millioen ton tegen 137.6 millioen ton in het vorige jaar. China, Indië. Japan en de Philippijnen hadden dit jaar weinig goede rijst oogsten. Zeer aanzienlijk was vooral de daling in Thailand, terwijl Birma en Indo-China er gunsti ger voorstonden en Korea, Formosa en Neder- landsch-Indië zelfs betere oogsten hadden dan in hgt vorige jaar. Van de overige rijstproduceerend® landen levert Afrika jaarlijks gemiddeld 2 mil lioen ton. Op het Zuid-Amerikaansche continent kon Bra zilië dit jaar zijn gemiddelde oogst van 1.2 tot 1.3 millioen .ton en ook Argentine, waar de bebouwde oppervlakte met 10 pet. werd verminderd, de op brengsten van het vorige jaar niet bereiken. Tn Noord-Amerika produceeren de Vereenigde Sta ten jaarlijks gemiddeld 1 millioen ton met een ten- denz voor een groote productie. Europa levert 1 tot 1.1 millioen ton. bijna uit sluitend uit Spanje en Italië en bevredigt daar mede 1/3 van het Europeesche verbruik. Voor 1941 verwacht men een verdere beperking van den internationalen rijsthandel als gevolg van onvol doende transportmiddelen en een versterking van den rijsthandel op de continenten ttisschen d» landen onderling. (Europapress). Sojabooneiicultiiiir in Bulgarije breidt zich uit. SOFIA. 22 April. Over de ontwikkeling van de soja-boonencultuur in Bulgarije publiceert een Bulgaarsch Weekblad enkele interessante gege vens. Werd in het jaar 19351936 slechts 5.046 H.A. bebouwd met de.voor den olie. en vethandel zoo belangrijke sojaboonen on bedroeg de op brengst toen 4.771 ton, het daarop volgende jaar was de bebouwde oppervlakte reeds verdubbeld en bedroeg 12:329 H.A. De opbrengst bedroeg dat iaar in totaal 11.407 ton, bij een gemiddelde op brengst van 491 K.G. per H.A. De producenten hebben de sojaboonen tegen een gemiddelden prijs van 3.75 lewa oer K.G. verkocht, zoodat de ge heele oogst 42.5 millioen lewa opbracht. De ge middelde opbrengst per H.A. bedroeg 3.510 lewa. Bijna de geheele oogst van soiaboonen van Bul garije gaat naar het buitenland. In 1937 heeft Bulgarije 10.012 ton, ter waarde van 54.8 millioen lewa naar het buitenland uitgevoerd. In 1937 1938 werd de bebouwde ODnervlakte met sojaboo nen met 170 H.A. uitgebreid en bereikte toen een areaal van 12.229 H.A. Als gevolg van de groote droogte bedroeg de productie slechts 6.690 ton. Hiervan werd 4.307 ton uitgevoerd en wel tegen een prijs van 6 20 lewa per K.G. De geheele Bul- gaarsche sojaboonenproductie wordt naar Duitsrh 'and i'if gevoerd Tn IfHQ heflropg de noget 17.000 ton. Hiervani werden 13-315 ton, ter waarde van 92.7 millioen lewa geëxporteerd: 12 991 ton, ter waarde van 90 nv'llinen lewa ging hiervan naar Duitschland en 414 ton, ter. waarde van 2.5 mil lioen lewa naar het Protectoraat. Hieruit blijkt, dat de beteekenis der sojaboonen als uitvoemro- duct van jaar tot jaar toeneemt. In 1940 werd de bebouwde oppervlakte voor soiaboonen opnieuw uitgebreid, zoodat de oogst 27 000 ton bedroeg. De "xnortgctallcn van dal iaar ziïn nog niet bekend. Dit jaar zal de sojaboonencultuur een no» belang rijker plaats in den Bulgaarschen landbouw in nemen. Volgens een besluit van den Ministerraad krijgt de Soja-Maatschaopii het recht. 70.000 H.A. te bebouwen en naar eigen goed dunken over den oogst van 50.000 H.A. te.beschikken. Ten aanzien van de opbrenggt van de resteerende 20.000 H.A. heeft de regeering zich een verkoonrprht tegen den kostenden nriis verzekerd. Tndïen deregee ring hiervan gebruik maakt, zullen deze booncn niet voor de olieDroductie. doch voor consumntie- doeleinden worden gebruikt, waarbli het toevoe gen van sojameel aan het brood, in verband met de hooge voedingswaarde van het sojameel een bijzonder groote rol zal spelen. Het Ministerie van Landbouw heeft verder be- oaald. dat sojaboonen slechts op braakliggend 'and en akkers mogen worden bebouwd, welke bestemd waren voor den verbouw van mais. Op grond van de verdragen, welke de oroducentcn mei de Soja-Maatschapoii afsluiten, zullen eerst- genoemden; na inlevering, onmiddellijk 6.50 lewa per K.G. 'ontvangen. (Europapress).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2