27 Een smakelijk nagerecht, zoo'n Van Houten's pudd ing! VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS 71 KRUSCHE Eigenaardigheden JCrnst en £ettecen Piano-Avond André Jurres. Om de knikkers. GOUDVISSCHEN GOUDKARPERS WATERPLANTEN VRIJDAG 25 APR 112 1941' ÏÏ^fftEWS DAGE CAD' 3 in Haarlem en omgeving. Dit is een van de Haarlemsche straten, die de stadgenoot voorbijloopt en waarvoor de vreemde ling belangstelling toontDe vreemdeling heeft het gelijk aan zijn kant. want werkelijk, ze is de moeite van het bekijken waard, de oude Kerk straat, die de Groote Houtstraat met het Nieuwe gerksplein verbindt. De Kerkstraat heeft in den loop der eeuwen betrekkelijk heel weinig verandering ondergaan. Wie er door heen drentelt kan zich met weinig moeite verbeelden, dat de tijd een eeuw of wat heeft stilgestaan, zoodat het hem niet zou ver bazen. als straks een deur van een der huisjes ontsloten zou worden en een erentfeste zeventien- oe-eeuwer of een waardige matrone de klinkertjes zou betreden op weg naar de kerk, die zulk een waardige afsluiting vormt van het straatbeeld. Dc Kerkstraat tc Haarlem. (Foto De Haas) Wie oude geveltjes wil zien moet de Kerkstraat gaan bekijken. Hier staan nog de bakjes voor de woningen, waar de braven in dén zomeravond een luchtje kunnen scheppen en de nieuwtjes bekeu rden. Maar het mooist is in het milde getijde de gevelversiering van de Kerkstraat: Vrijwel voor ieder venster is een bloembak aangebracht, waar in de geraniums en de fuchsia's bloeien dat het een aard heeft en een ongemeene bekoring ver- leenen aan dit aantrekkelijke stukje oud-Haarlem. Nu er weer plannen geopperd worden om van Haarlem een bloemenstad in den waren zin van het woord te maken kunnen straat- en buurtver- eenigingen, die voornemens in deze richting heb ben, niet beter doen, dan zich'in de Kerkstraat te vergewissen, met hoe weinig omslag een straat tot een bloemhof kan worden omgetooverd. Rechts op de foto ziet men een huis met een gevelsteen. Hier woonde en werkte Pieter Lan- geridijk staat er op te lezen. Het was in deze straat dus, dat de schepper van het wederzijdsch huwelijksbedrog' en zoovele andere tooneelspelen arbeidde. Hier bezong hij allerlei gebeurtenissen in .het leven van zijn vermogende beschermers: Lierzangen op een huwelijk, Lijkklachten bij een sterfgeval, Welkomsgalmen, als een klein Haar- lemmertje de eerste schreden op zijn levenswegje had gezet. Hier zal hij wel menigen Jaarzang voor de Rederijkerskamer „Trou moet' blij eken" in el kaar hebben gezet ter afwisseling van zijn his-' torische studiën, waarvan straks, zijn Schat kamer der Oudheid" zou getuigen. Ook dichters kunnen het dagelijksch brood niet ontberen en Pieter had ruim zijn deel van de tijdelijke beslom meringen gehad, voordat hij hier kwam te wo nen. Hij had jammer genoeg een vrouw, die de tering maar slecht naar de nering kon zetten en zijn moeder hielp haar daarbij een handje, zoo dat het in het eind al te zeer bergafwaarts ging en Pieter's schilderijen en teekeningen (want ook op de schilder- en graveerkunst verstond hij zich) verkocht moesten worden. Doch toen sprong het stadsbestuur bij en verschafte hem zijn functie van stadshistorieschrijver niet alleen,'maar be zorgde hem ook een „proveniershuis", waar hij de laatste negen jaren zijns levens in betrekkelijke rust heeft mogen slijten. En boven alles wat Pieter moet hebben verblijd en waarover hij zorgen had rees aan het einde van zijn Kerkstraat het minaret-torentje van de Nieuwe Kerk en zal hem wellicht tot menige dichterlijke overpeinzing hebben geïnspireerd aLs hij. in den avond van zijn leven wandelde over de klinkertjes van het zonnige straatje. Dr. T. H. R. Valck Lucassen overleden. Donderdag is te Driebergen plotseling over leden dr. T. H. R. Valck Lucassen. in den ouder dom van 56 jaar. De overledene heeft een zeer groot deel van zijn leven gewijd aan de heral diek en wapenkunde en was dertig jaren redac teur van het blad „De Nederlandsche Leeuw", een uitgave van het Ned. Genootschap voor jeslacht- en wapenkunde. Na den dood van den :eer Beelaerts van Blokland werd de heer Valck Lucassen in diens plaats voorzitter. Deze functie vervulde hij tot zijn dood. Bij zijn 25-jarig jubileum als redacteur van ,.De Nederlandsche Leeuw" werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ook op kerkelijk gebied heeft de overledene zich veel' bewogen. De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. om twee uur op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage. Historische boerderij te-Naarden afgebrand. Donderdagavond brak brand uit in een tot landhuis verbouwde historische boerderij aan de Bollelaan te Naarden, dateerende uit de vorige eeuw. De brandweer werd zeer in haar werk be lemmerd doordat in de nabijheid van het ver van de straat gelegen landhuis geen waterleiding is en het water uit een sloot gehaald moest wor den, welke zeer veel modder bevatte. De krach tige wind wakkerde het vuur hevig aan en de brandweer die eenige uren voor het blusschings- Werk noodig had. kon niet beletten, dat het landhuis geheel afbrandde. Het voorste gedeel te het eigenlijke heerenhuis werd bewoond door de familie Karseboom. het achterste ge deelte de z.g. boeidenj door de familie Seinhorst. De inboedels van oeide gezinnen konden grootendeels worden gered. Zoowel de eigenaar, ae heer Kuhn, als de beide huurders, laren verzekerd. hijd. Hen pudding als dessert is een bekroning van \Jw Maar dan moet bet een goede pudd ing zijn. Van Houten's pudding is bereid uit de beste grondstoffen en is van een samen stelling, die ook Uw meest ver wende buisgenooten of gasten zal bevredigen. Serveert U eens zoo'n Van Hon ten's pudding. U zult er eer mee inleggen. Lr zijn zeven smaken 711 lil amandefljes. vruchten: l7Hcts- cilroen, caramel, sinaasappel, frambozen: 15 ets vanille: I2\i ets Kil Vil PAKJES OP BON |f—#fi (Adv. Ingez. Med.) De Omzetbelasting. Gemeente Haarlem verlicht de zorgen der neringdoenden. Het is bekend dat de Omzetbelasting met 1 Januari j.l. gewijzigd is. Het gevolg daarvan is, dat nu veel meer winkeliers en neringdoenden van hun omzet belasting moeten betalen dan voor heen. Daarbij komt nog de omstandigheid dat de omzetbelasting verrekend moet worden aan het einde van elk kwartaal. Er vallen nu veel men schen onder met kleine zaken die zich vroeger nooit om de omzetbelasting bekommerd hebben. Zij begonnen met een deel van' hun ontvangsten afzonderlijk te houden voor de omzetbelasting, maar leefden „van de hand in de tand Dit had tengevolge dat verschillende menschen in moeilijkheden kwamen. Toen het eerste kwar- taal van dit jaar verrekend moest worden, bleek het dat niet allen in staat waren op eerste vor dering aan de eischen van den Fiscus te voldoen, daar het geld van de Omzetbelasting voor andere (ook noodzakelijker uitgaven verbruikt was. Daar mee neemt de Fiscus natuurlijk geen genoegen. Het bestuur van de Middenstandscentrale te Haarlem heeft gepoogd een weg te openen om de moeilijkheden op te lossen. Daartoe is. contact gezocht met den Gemeentelijken Stortings- en Ophaaldienst te Haarlem. Deze heeft zich bereid verklaard, zonder daarvoor vergoeding te vragen (alleen zit eenig voordeel in het feit. dat het geld dat in kas is korten tijd rente kan afwerpen) elke week of elke maand bij de betrokkenen een bedrag (je) op te halen voor de Omzetbelasting. Bovendien zorgt de dienst er dan voor dat het geld aan het einde van het kwartaal aan den Ont vanger wordt overgemaakt. De Middenstandscentrale heeft thans een cir culaire aan alle leden van de bij haar aangesloten organisaties gestuurd om te wijzen op de bereid verklaring van den Stortings- en Ophaaldienst. In de praktijk is reeds gebleken dat deze dienst de zorgen van allen die moeilijkheden ondervin den bij het betalen van belasting verlicht. Zelf komen vele menschen er niet toe geld op zij te leggen voor belasting, Men zou het geld dat voor de omzetbelasting gereserveerd moet worden na tuurlijk even goed naar de spaarbank kunnen brengen, maar ook daar komt in veel 'gevallen niets van terecht. Als evenwel elke week of elke maand, de looper van den Stortings- en Ophaal dienst komt om het overeengekomen bedrag te halen, dan weet men dat dit betaald moet wor den, Stuurt men den ophaler weg, dan komt men immers zelf in de moeilijkheden. Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengenl - Daarom, neem óók onder xoortdu- .rende controle v a o. sebeikun- 'drge-apotheker MUZIEK. keroe® l drog. 1.47, 0.76. 0.41. (Adv. Ingez. Med.) De pianist André Jurres liet zich dezen winter voor het eerst te Haarlem hooren. Het was in de Kunstzaal Leffelaar, waar een kleine, zeer licht bespeelbare en fijn klinkende Steinway-vleugel hem ten dienste stond. Zijn rijk geschakeerd, virtuoos spel wekte toen levendig interesse; uit nemende pianistische kwaliteiten spraken er uit. De geestelijke onrust in zijn voordrachten, blij kend uit de gedurige heftige schommelingen van metriek en dynamiek werkten echter vermoeiend. Woensdag speelde Jurres In de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw voor een 50-tal toehoorders. Nu was er een groote Steinway-concertvleugel, die heel wat meer dynamische expansie toeliet dan die andere. De geluidgolven waren zelfs vaak te machtig voor deze ruimte. In Liszt's „Harmo nies du Soir" en „Orage". Hendrik Andriessen's Sonate en Debussy's „Ce qu'a vu le vent d'Ouest" was de klank bijwijlen overdonderend. Maar daar nevens kwamen talrijke momenten van uiterste verfijning voor, b.v. in „Le- lac de Wallenstadt" van Liszt, de Pavane van H. Andriessen, .Reflets d&ns l'eau", „La Cathédrale engloutie" en de beide Etudes van Debussy. Zijn voordracht van Han dei's Ouverture en Passacaglia kon me nu even min -bekoren als eenige maanden geleden; die leek zoo wild en geforceerd, zoo grillig en ge deeltelijk zoo onrhythmisch. Maar welk een prachtige techniek bezit deze pianist en welk een onfeilbaar geheugen! Alles slaagt in eiken dynamischen graad, in elke snel heid van beweging met volkomen zekerheid, zoo dat zijn spel me bij oogenblikken aan dat van een Horowitz deed denken, al toont deze veel meer geestelijke -beheersching en vermogen tot klare plastiek. André Jurres moge nog trachten, zich die hoedanigheden eigen te makenhij zal dan tot de pianisten van groot formaat gerekend kunnen worden. Hiertoe is echter ook veelzijdigheid noodig. Wat hij tot dusver ten ge-hoore bracht bewees zijn bij zondere geschiktheid voor de vertolking van mo derne klaviermuziek, en ook wel van die van Liszt. al is veel daarin voor onze ooren verouderd. De Nocturne in Fis van Chopin, die Jurres als toegift speelde gaf wel betrekkelijke verademing na de grillige Etudes van Debussy, maar de kwaliteiten van Jurres als Chopinspeler kunnen we toch niet naar deze auditie afmeten. Dit staat vast: pianistisch kan Jurres enorm veel; temperament heeft hij ook. Nu nog wat geestelijke rijping, een rustig zich verdiepen in de werken der groote meesters en zijn spel zal een onvermengde genieting kunnen geven. K. DE JONG. Luitenant-kolonel b. d. S. Tulp is als opvolger van den heer H. J. Versteeg benoemd tot hoofd commissaris van politie te Amsterdam. (Foto Pax Holland) OUDERMIDDAG. Zaterdagmiddag a.s. 4 uur wordt in de school Prins Hendrikstraat 1 te Haarlem (U.L.O. Cj een oudermiddag gehouden. Bij voorkeur in het voorjaar wordt het land gedraineerd. Met een smalle graaf worden de gleuven gemaakt, waarin de draincerbuizen gelegd kunnen worden. De landbouwer verricht dezen arbeid in de lente, omdat hij in dezen tijd minder overlast van liet water ondervindt. (Foto Pax Holland) Tentoonstelling van nieuwe Duitsclie hoeken. 's GRAVENHAGE, 24 April. Een belang wekkende tentoonstelling van nieuwe Duitsche boeken en van hulpmiddelen voor openbare bibliotheken is heden in het gebouw der openbare leeszaal aan de Bilderdijkstraat geopend. Zij om vat een keuze van ongeveer 300 titels uit de voor naamste werken, die op zeer uiteenloopend ge bied in de laatste jaren in Duitschland zijn ver schenen. De meeste schrijvers zijn met opzet met slechts één werk vertegenwoordigd, het geheel biedt niettemin in beperkt bestek een zeer aantrekkelijk overzicht van hetgeen de Duitsche wetenschap, letterkunde, dichtkunst en techniek in den laat- sten tijd hebben gewrocht, Staatssecretaris dr. F. Wimmer heeft bij de opening een korte rede gehouden. Toen wij hier te lande kwamen,, aldus dr. Wimmer, ontwaarden wij het reeds in de Neder landsche boekerijen gewoon geworden beeld, dat men ook overal elders buiten Duitschland kan vinden.- n.l. dat de Duitsche literatuur van de laatste tien jaren geen behoorlijk deel uitmaakte van den boekenvoorraad. Wel was er geen gebrek aan boeken in de Duitsche taal, doen deze waren voor het meerenaeel van emigranten of Joodsche schrijvers. Vele daarvan zijn hetze-geschriften. Wij nemen het den enkelen bibliothecaris niet euvel dat hij deze boeken aankocht, want hij kreeg de andere. werkelijk-Duitsche, werken nauwelijks te zien. Prof. van Dam is een van de weinigen, die hiertegen in verzet zijn gekomen. Het totale beeld was echter weinig verheugend. Thans hebben gelukkig de leiders van de Ne derlandsche boekerijen begrepen, dat een andere richting diende te worden ingeslagen. De Rijks commissaris heeft zijn grooten steun hieraan ge geven en hij heeft de volle medewerking van de Ver. voor openbare leeszalen en bibliotheken on dervonden. Men vindt in deze reizende tentoonstelling thans werken op velerlei gebied, niet alleen boeken, doch ook tijdschriften, litteratuur van Kraft durch Freude" enz. Een keurig verzorgde catalogus wijst den belangstellenden wat zij hier kunnen vinden, in zeer rijke keuze en varïeering. De gansche collectie wordt hierbij, na de rond reis, aangeboden ter opneming in den boekenschat van de openbare leeszaal en bibliotheek te dezer stede, terwijl iedere leeszaal, waar de reizende tentoonstelling straks zal komen, een geschenk- cassette van twaalf itsezochte werken ontvangt. Prof. dr. J. van Dam, secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, zeide dat niemand die de reizende tentoonstelling van Duitsche boeken bezoekt, naar huis zal gaan, zonder iets er van te hebben genoten. Hij zal den indruk meenemen van een hoogontwikkelde cultuur op het gebied van het boek, Spr. is er van overtuigd, dat het bestuur der Centrale Vereeniging de beteekenis van het ge schenk ten volle zal waardeeren en ei- alles voor zal doen om te zorgen, dat deze tentoonstelling overal in het land dat succes heeft, dat zij ver dient. Namens de Centrale Vereeniging zeide dr. P. C. Molhuysen o.m.: vooral in kleinere plaatsen is de oriënteerlngsliteratuur waarover de leeszalen beschikken kunnen, gezien de beperkte geldmidde len, gering en het personeel blijft voor lectuur en nazoeken weinig tijd over. Daarom verdient het houden van tentoonstellingen als deze alle aanbeveling. Wij zullen dan ook alle leeszalen in het rayon, waar de tentoonstel ling gehouden wordt, utinoodigen haar te bezoeken, om kennis te nemen van het nieuwe Duitsche boek. Tenslotte heeft mr. H. M. de Vries als plaats vervangend voorzitter van de Haagsche openbare leeszaal met enkele woorden dank gebracht voor het kostbare geschenk, dat deze leeszaal heeft verkregen. (A.N.P.) - (In de Znid-Afrikaanschc ticderzet- ting Balalakraal bij de Kalahari woestijn zijp de ittboorlhigen tol ra zernij aangegrepen door het spel met mooigekleurde knikkers die kinderen van een vertrokken zendeling had den achtergelaten. Zij beschouwden deze knikkers als heilig.) Wij leven heel ver van Balalakraal Én raken niet door knikkers opgewonden, Wij speelden eens er mede, allemaal, Maar heilig hebben wij ze nooit gevonden. Die inboorlingen kenden ze nog niet En zoo moet men het pogen uit te leggen. Toen daar een kind een aantal achter liet. Was er wat aan den knikker, n^ag men zeggen. De stam werd tot vervoering opgezweept Door deze knikkers naar ik heb gelezen, Het lijkt er met de haren bijgesleept. Al mochten het dan kale knikkers wezen. Ze dansten er in razernij omheen, Zij werden in processie meegedragen. De speelsche balletjes van glas of steen Beleefden onverwachte groote dagen. Zij speelden er moe uren, dagen lang Zij rolden mee» pog dan de knikkers rolden, Zij raakten wel dusdanig op de stang, Of hun vermaken kost-bre parels golden. Zij speelden even kinderlijk als fel, Waarbij zij één ding pladhten te negeeren, Dat is: nooit gaan de knikkers vóór het spel Maar dat moeten die kaffers eerst nog lecren. P. GASUS. GEBR. VEENINGA, Naturalisten. JACOBIJNESTRAAT 10—18 - TELEF. 13245 (Adv. Ingez. Med.) Waarschuwing voor dc Haarlemsche winkeliers. Goederen moeten geprijsd worden. De Commissaris van Politie te Hparlem verzoekt ons plaatsing van het volgende" Ingevolge artikel 8 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet is ieder, die goederen in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, verplicht bij die goe deren op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze den prijs te vermelden. Met andere woorden: de goederen moeten worden geprijsd op voor het pu bliek duidelijk zichtbare wijze. Een en ander geldt tevens voor het te huur aan bieden van roerende goederen. Van nu af aan wordt ook te Haarlem hierop streng gelet: de belanghebbenden moeten deze voorschriften stipt naleven. F. W. MARTIN, t Te Haarlem is plotseling in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer F. W. Martin, die dertig jaar lang de bekende zaak in toiletartikelen, bijouterieën en lederwaren aan de Groote Hout straat heeft beheerd. Ook is hij gedurende zeven tien jaar diaken bij de Ned. Herv. Kerk geweest. De teraardebestelling zal plaats he-bben a.s. Maandagmiddag twaalf uur op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede. Zweminrichtingen worden in gereedheid gebracht. (Foto J. A. Stevens). I Men is thans bezig met het in gereedheid bren gen van de gemeentelijke zweminrichtingen te Haarlem. De jaarlïjksc'ne schoonmaak heeft plaats en de noodige herstellingen worden verricht. In de Inrichting aan de Delft bleken o.a. de palen onder het plankier niet deugdelijk meer te zijn. Er is nu voor die palen een steenen voeting aangebracht. En in de zwemschool aan de Houtvaart worden de wanden van de bassins geschilderd, waarvan men»* hierboven een afbeelding kan zien. BELASTINGAANGIFTE DOOR BINNENSCHIP PERS, ENZ. ZONDER VASTE WOONPLAATS. Volgens een uitvoeringsmaatregel van ar tikel 104 van de wet op de inkomstenbelasting zijn alle binnenscshippers en alle tot de be manning van een binnenvaartuig behoorendc personen die binnen het rijk hun bedrijf of be roep uitoefenen zonder er een vaste woonplaats te hebben, gehouden zich in den loop van Mei, Juni of Juli aan te melden aan een der daartoe in elke provincie aangewezeln ontvangkantoren der directe belastingen. In afwijking hiervan heeft de secretaris generaal van het departement van Financiën beslist dat deze aanmelding dit jaar in plaats van de genoemde maanden behoort te geschie den in Augustus of September.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5