Ua de Omstieken^. heemstede bloemendaal hillecom haarlemmermeer ijmuiden santpoort tBucq-eciijke Standj V R TT D A G 25 A V R 11 1941 H "A A R TT E M'S DAGBEAC 7, Raadsvergadering. Gcdachtenwisseling over de stcunverlecning. Donderdagmiddag drie uur kwam de gemeente raad van Heemstede in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. J. W. P. van Doorn. De heer Kamerbeek had bericht van verhinde ring gezonden. HAMERSTUKKEN. De volgende agendapunten werden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd: Kindertoelageregeling voor Burgemeesters. Se cretarissen en Ontvangers; vaststelling beschikbaar gesteld bedrag per leerling aan belooning vakon derwijzers over 1941; kleedingtoelage politieperso neel: verordening gemeentepolitie; bouw 12 arbei derswoningen, verhooging crediet; crediet voor het aanschaffen van verkeersborden; verkoop bouwter rein Dr. Schaepmanstraat. (Bij het punt: ..Kleedingtoelage politiepersoneel" verzocht de heer Bakhuizen van den Brink aanteekening. tegen te hebben gestemd. Hij was er tegen om een reden, die hij niet in de openbare vergadering kenbaar wensente te maken). INGEKOMEN STUKKEN. De voorzitter deelde mede. dat van den hèer Kamerbeek een schriftelijk voorstel was ingekomen, dat de voorzitter echter van een te per soonlijken aard vond, orn het in de openbare ver gadering aan de orde te stellen. Dit zou na afloop in een geheime zitting geschieden. ARBEIDSVOORWAARDEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST. Voorgesteld werd te bepalen, dat op het perso neel van de vaste kern van den luchtbeschermings dienst de bepalingen, die in het werklieden- en ambtenarenreglement der gemeente voorkomen omtrent het aannemen van personeel op arbeids overeenkomst, niet van toepassing zijn. De mate- rieele rechtspositie van deze personen zal van Rijkswege worden geregeld bij arbeidscontracten, die voor het geheele land geldig zullen zijn. De heer Kijk es vroeg, uit hoeveel personen de vaste kern bestond. De voorzitter antwoordde, dat het ongeveer veertien personen is. Het voorstel werd goedgekeurd. WINKELS!J'ITTVG VOOR SLAGERS. De te Heemstede gevestigde slagers hebben ver zocht te willen bevorderen, dat bij verordening be paald wordt, dat hun bedrijven op Dinsdag na één uur des namiddags voor het publiek gesloten moe ten zijn. De Dinsdagen voorafgaande aan den Hemelvaarts dag en volgende op Paschen en Pinksteren, zoo mede de Dinsdag eener kalenderweek, waarin één of beide Kerstdagen of de Nieuwjaarsdag op een werkdag vallen, en ook 14 Augustus en 31 Octo ber, voor zoover die dagen op een Dinsdag vallen, worden van dit verbod uitgesloten. B. en W. gaven in overweging, het verzoek der# Slagers in te willigen. De heer R ij k e s zou er zich niet tegen verzet ten, hoewel hij van meening was, dat er toch wel wat te veel verordeningen komen. Het verzoek der slagers werd ingewilligd. HOOGTEZONTARIEVEN. In behandeling kwam een voorstel tot wijziging van de tarieven voor het gebruik van hoogtezon en diathermie-apparaaf in het Gezondheidshuis. Gehoopt wordt dat hierdoor meer personen van het Gezondheidshuis gebruik zullen maken. De heer Voors opperde eenige bezwaren. Hij vond o.a. het tarief voor de klasse der inkomens van f 3500f 5000 nog iets te hoog. Wethouder Van U n e n was. van oordeel, dat dit tarief redelijk genoemd kon worden. Het voorstel werd goedgekeurd, RONDVRAAG. Dr. Mulder vroeg het oordeel der vergadering over zijn denkbeeld om een Steunbelasting in te voeren. Hij was van meening. dat de menschen het als een pliicht moeten beschouwen, elkanders lasten te dragen. Weliswaar worden de behoeftigen op ruime schaal gesteund, maar de wijze waarop dit geschiedt, namelijk 80 pet. door de overheid en 20 pet. door particulieren en liefdadige instellingen, acht spreker niet goed. „Het moeten niet altijd de zelfde menschen zijn, die er voor op moeten draaien. Velen onttrekken zich aan het verleenen van steun. Daarom is het beter, dat de heele steunverleening In één hand komt en dat er een zekere progressie wordt toegepast. Willen particulieren dan evengoed nog liefdadigheid betrachten, dan is daar natuur- 'lijk geen enkel bezwaar tegen. Zooals het nu gaat. ontstaan er vele misstanden". De heer Disselkoen merkte op. dat de wensch van Dr. Mulder al reeds lang vervuld is. De overheid past al bij het heffen der belastingen progressie toe; de gemeenschap draagt op die ma nier al sinds lang voor steunverleening bij. De heer Voors was het met dezen spreker eens. De minder met aardsche goederen gezegende men schen worden immers krachtens de beoalingen van de Armenwet 1912 geholpen. „De menschen. die aan de door Dr. Mulder genoemde 20 pet. bi.idra- gen. betalen ook mee aan de 80 oct.: die betalen dus eigenliik dubbel. Zij doen dit krachtens hun overtuiging". Spreker vond dan nok geen aanlei ding. aoarte maatregelen te treffen Dr. Mulder, verklaarde zich door deze tegen kanting teleurgesteld. Hii had luist steun voor zijn denkbeeld verwacht. Hij bleef van meening. dat de huidige steunverleening onvoldoende is en dat er een sterker progressie aangelegd moet worden. „Alles moet in één hand komen, dan krijgt men ook een betere eontrêle, Er moet geen sprake meer zijn van stille armen, die men onder alle standen in de maatschappij kan vinden en die toch even goed recht op steun hebben als de andere armen Ieder moet naar vermogen bijdragen". Spreker verklaarde op de hoogte te zijn van toestanden, die niet bestaan mogen. De heer Rijk es zei. da.t hij evenals de heeren Disselkoen en Voors tevreden is met het wettelijk geregelde huidige stelsel van steunverleening. „Maar als Dr. Mulder zegt, dat er misstanden be staan. dan moeten die onder de loupe worden gé- noirien". De voorzitter was het daarmee eens. Als men die gevallen weet, moet men er hem kennis van geven. Hiermee was de gedachtenwisseling over deze aangelegenheid afgeloopen. De raad ging daarna in geheime zitting ter be handeling van het hiervoren genoemde, voorstel- Kamerbeek. Spoedig weer schoolmelk? Aan regeling wordt gewerkt. Een oogenblik heeft het den schijn gehad, dat de melkdistributiemaatregelen een belemmering zouden vormen voor de verstrekking van melk op de scholen. Meer dan schijn is het evenwel niet geweest, want er bestaal nu reeds weer zeer veel kans, dat binnenkort opnieuw met de schoolmeik- voorziening zal worden begonnen. Er is voor hét geheele rijk een regeling inzake deze kwestie ge maakt, welke op het volgende neerkomt. Ouders, die hun kind van de schoolmelk willen laten pro fiteered zullen daarvoor een bon moeten afstaan. Daar in bijna alle plaatsen in Nederland, waar melk aan de schoolkinderen wordt gegeven, deze verstrekking viermaal in de week geschiedt, nl. op die dagen waarop er een heelen dag school is, zal zulk een ingeleverde bon recht geven op melk ge durende twee weken. De kinderen krijgen derhalve voor een bon van 1 3/4 liter melk acht maal een fleschje hielk uitgereikt. Hieruit volgt dus, dat op den afgegeven bon per veertien dagen een kwart liter melk meer wordt genoten dan normaal het geval is. Nu heeft men :n Heemstede tot nu toe een rege ling gehad, welke afweek van de elders in het land gevolgde methode. In Heemstede werd nl. zesmaal in de week aan de kinderen die daarvoor krach tens den wensch van hun ouders in aanmerking kwamen melk verstrekt. Daarom moet thans nog even bekeken worden hoe men voor Heemstede deze kwestie zal oplossen, maar daar het gemeente bestuur wil bevorderen, dat op de scholen door de kinderen melk wordt gebruikt, is het zeker, dat deze oplossing niet te lang op zich zal laten wach ten. Vaststaat evenwel, dat de ouders ook thans weer van hun wil tot medewerking zullen moeten laten blijken en wel door het inleveren van een melkbon. JAARVERGADERING VOLKSONDERWIJS. De afd. Bloemendaal en omstreken van de Ver- eeniging „Volksonderwijs" hield Donderdagavond haar jaarvergadering onder leiding van mr. J. H. Schulz van Haegen in hotel Roozendaal te Over- veen. Na de notulen van de vergadering van 16 Oct. 1940 bracht de secretaresse mej. T. Noorman, het jaarverslag uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het huisvestingsvraagstulc der scholen in onze gemeente vóór en na den oorlog heeft groote moei lijkheden opgeleverd, waarbij de groote samenwer king geroemd mag worden. De toestanden op de verschillende scholen in onze gemeente geven aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Het gevaar voor de opheffing van de O. L. School te Voge lenzang is door het besluit van het gemeentebestuur weer afgewend. Zij telt 45 leerlingen. Door de tijdsomstandigheden is met den bouw van de Chr. School te Overveen nbg niet begonnen. De heeren Schulz van Haesen en Duinker wer den als bestuursleden herbenoemd. De heer W. Noorman zal de afdceling vertegen woordigen te Leeuwarden op 24 en 25 Mei bij de herdenking van het 75-jarig bestaan der Vereeni- ging voor Volksonderwijs. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd accoord bevonden. Er is een achteruitgang van 11 leden. De heer Schulz van Haegen zal door de afd. can- didaat worden gesteld voor het Hoofdbestuur. JAARVERGADERING „HANZE". Donderdagavond hield de Hillegomsche afdceling der Hanze een zeer druk bezocht jaarvergadering in Hotel Flora. De voorzitter, de heer G. B. Kroon, opende de verga dering met een woord van welkom en herdacht In ge voelvolle bewoordingen het overleden bestuurslid, wijlen den heer J. Veenman. Uit het jaarverslag vernamen wij dat er in de vereenlging flinke activiteit heerschte. het ledental bleef vrij statlonnalr en bedraagt nu 87. In de plaats van kapelaan Langemeijer werd kapelaan Van Vliet tot geestelijk adviseur benoemd. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo en werd op voorstel der kaseommissle onder dankzegging gedechargeerd. Hij werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Inzake de omzetbelasting werden door verschillende leden vele vragen gesteld welke door den voorzitter uit voerig werden beantwoord. Omtrent het punt winkelsluiting ilcpen ric mecningen nogal vrij sterk uiteen, zoodat een definitief besluit niet kon worden genomen: de zienswijze der vergadering zal nan de Hillegomsche Middenstands-Centrale worden - degedeeld. In de rondvraag passeerden Santos, de toekomstige contributie-regeling, het vergaderingbezoek e. a. de revue, waarna de G A. een korte geestelijke beschouwing hield. Hierna volgde sluiting, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. OPBRENGST WINTERHULP. Voor de eerste maal is de opbrengst dei Winterhulp collectie boven de f 500 gestegen, namelijk £501 tegen f 467 de vorige maal. ZANDVOORT DE VOEDSELVOORZIENING DER GEMEENTE Op een vergadering van het Ned. Agrarisch Front in Ons Huis heeft de heer Jb. Termes een uiteenzetting gegeven over de voedselvoorziening van de gemeente Zandvoort en in verband daar mede gesproken over de opheffing van de werk loosheid. Aan deze uiteenzetting is het volgende ontleend: De heer Termes berekende dat Zandvoort per jaar ongeveer 20.000 mud aardappelen en voor ongeveer f 200.000 groente noodig heeft. Van deze hoeveelheid wordt thans slechts een klein deel in de gemeente verbouwd n.l. 6000 mud aardappelen en ten naaste bij voor f 4000 groente. Om ook de overige hoeveelheid aardappelen en groenten in de gemeente Zandvoort te kunnen verbouwen, is het volgens spreker noodig. dat verschillende ter reinen worden genivelleerd en voor een deel wor den afgegraven tot een zoodanig peil. dat een be hoorlijke oogst verwacht kan worden. In plaats van steun uit te/ keeren zou men op deze wijze alle werkloozen in het productieproces kunnen opnemen en bovendien de menschen. die anders uitsluitend op het seizoen zijn aangewezen aan een nieuwe bron van inkomsten kunnen helpen. Niet alle grond in de gemeente Zandvoort is op deze wijze in cultuur te brengen, doch dat is ook niet noodig. De oppervlakte van de gemeente bedraagt ruim 30 vierkante k.m. en voor den ver bouw van de noodige aardappels en groenten heeft men nog geen zesde deel van deze oppervlakte noodig. Bijna alle grond in de gemeente Zandvoort is op het oogenblik in handen van vijf groot-grond bezitters n.l. de gemeente Amsterdam (waterlei dingterrein), de gemeente Zandvoort. de N.V. Zandvoort's Duin (fam. Quarles van Ufford), de Zandvoortsche Hotel- en Terrein-Maatschappij en de fam. Van Vliet. Vier van deze eigenaars waren reeds bereid hun medewerking te verleenen aan de uitbreiding van de voedselvoorziening van Zandvoort. De gemeen te Amsterdam had er evenwel bezwaar tegen een deel der waterleidingterreinen als teelland te laten gebruiken. Men vreest verontreiniging van het drinkwater door de bemesting van het bouw land. Spreker meent, dat dit bezwaar niet geldt voor de terreinen, die niet in de nabijheid van de kanalen liggen, terwijl voor de andere terreinen dit bezwaar kan worden opgeheven, door deze alleen gedurende de periode van voedsel- schaarschte te bebouwen zonder bemesting. Ge durende de eerste twee jaren is dit zeer goed mo gelijk. Met het bestuur van het Waterschap Rijn land is reeds met goed gevolg overleg gepleegd. In de nabijheid van de Halte Waterleiding is n.l. een terrein waarop door dit bestuur een verbod tot bebouwing is gelegd. Thans Is dit verbod op geheven. waardoor ruim 2200 roeden geschikt teelland 'c "riigekomen. Nog sprak de heer Termes over uitv 'dine van de varkensfokkerij. Mits daarvoo* -nn geschikte plaats in het duin werd uitgezocht zou z.i. de badplaat? daarvan geen hin der ondervinden. De mest kon uitstekend ge bruikt worden op het land, terwijl de varkens op hun beurt profiteerden van het afval van de ge teelde aardappels en groenten. Voorloopig kan daarvan in verband met de voedselschaarschte echter niets komen. Trouwens het geheele plan kan niet in enkele maanden worden uitgevoerd. Daarvoor zijn, jaren noodig. Hij twijfelde' er dan ook niet. aan, dat de varkensteelt op den duur gelijken tred zou houden met de uitbreiding van de groenten- en aardappelteelt. BURGERLIJKE STAND. van 18 tot en met. 24 April 1941 Geboren: Elisabeth, dochter van H. Cord es en van E. Czari. Ten Ka t estraat 5 Ondertrouwd: J. C. Dorsman en A. Keesman Oosterstvaat 3. Overleden P. Duiker oud 71 jaren, Zandvoort- schelaan 12. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jan. 7.. v. R- Veenstra cn J. Knegt Nella. v. J. Buslnk en A Hijlkema: Cornells, z. v. C de Vries en P. Stange: Abraham, z. v F Verzaal en J. Ruiter. Martlnus Petrus Ftavius. z. v. A. Schreurs en W J. Blok ker; Arie z. v. P J. van Iperen en T. Half; Aait. z. v J. van den Berg en P. Visser; Ida. d. v. A, Eickhoff en I. Meel: Elisabeth Maria. d. v, J. Dubbeld en H. Alder- den; Antonius Wilhelmus Bernardus Maria. v. A. T M. fan de Vliet en J. R. Mohrmann; Nlcolaas. z. v. J. Ta nerus en W. van Gammeren; Arls. z. v. J. Verbeek en A. W. Spaans; Johanna Jacoba Maria. d. v. C. A. van Leeuwen en J. J. M Zonneveld: Cornells Meijer, z. v. C. M Dol en J. Buurman. ONDERTROUWD: Johannes Petrus Hermanus van der Voort van der Kleij. 27 jaar en Geertrulda Maria Boe laars. 26 jaar, Josephus Pastijn, 23 Jaar en Elisabeth Schaaf, 25 jaar; Cornelis de Raadt. 61 jaar en Anna Maus, 62 Jaar; Paulus Gljsbertus Stolkcr. 39 Jaar en Anna Boels, 31 jaar; Dirk Dannijs, 28 jaar en Neeltje Elizabeth van der Luit. 27 jaar; Jacob van Staverden, 26 jaar en Anna Su- ïa Rooks. 23 jaar; Hendrik Vermeulen, 27 jaar en Neeltje van der Blom, 26 jaar; Geerhard van Hulzen, 19 jaar en Teuntje Kulk, 17 jaar. GETROUWD: Jan Nleuwenhuljse, 24 jaar en Helena van Schalk, 22 jaar; Dirk Buurman, 20 jaar en Neeltje Been, 19 jaar; Coenraad Maarten Verkuijl, 25 jaar en Johanna Jacoba Pruissen. 21 jaar; Christiaan van der Woude. 25 jaar en Wilhelmlna Groen. 23 Jaar. OVERLEDEN: Johanna Maria Vastenhout. 10 mnd., d. D. J. vastenhout; Maria Henribtte Nieuwkoop. 20 jaar. ongeh. d. v. J. Nieuwkoop. Onderstaande ts reeds in een deel van onze vorige plaag opgenonien.) Secretariaat Generaal voor bijzondere economische aangelegenheden. Mr. Rost van Tonningen benoemd. 's-GRAVENHAGE. 24 April. - Het Rijkscommis sariaat maakt het volgende bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft no grond van par. 1-1 van zijn ver ordening nrr 108-1940 (vierde verordening over bij zondere bestuursmaatregelen) den president der Nederlandsche Bank mr, M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal voor bijzondere economische aangelegenheden benoemd. De Rijkscommissaris heeft tegelijkertijd mr. Rost van Tonningen tot nader order mei de waarneming der zaken van het secretariaat-generaal in het de partement van financiën in alle aangelegeheden van de generale thesaurie der afdeeling comptabiliteit en in de algemeene aangelegenheden van dit depar- !ement belast. Tevens heeft de Rijkscommissaris voor het bezette 'cdpr';>r>d<vhe gebied de overeenkomstige ODdraeh' die hij 27 Maart 1941 aan den thesaurier-generaal den heer De Leeuw in het departement van finan ciën gegeven heeft, ingetrokk zulks onder dank zegging voor de bewezen diensten. Tenslotte droeg hij aan den directeur-generaal der belastingen in het ministerie van Financiën, den heer Postma. die den 27sten Maart 1941 reeds met dé waarneming der zaken van het secreta riaat-generaal van het departement van Financiën in alle zaken van het belasting- en douanebestuur, der domeinen en in de afdeeling voor kabinet- en secretarie belast werd, bovendien nog op, om de zaken van dezen secretaris-generaal ten aanzien van den rijksgebouwendienst op zich te nemen. De omvang der werkzaamheden van het parte- ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart wordt loor deze verordening niet aangetast. Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 5.80. Tongen f 5.90—3.80. beide per kg. Kabeljauw f 23 per st Griet f 200—183. Zetschol f 118, Kleine schol f 96—46. Pufschol f 35—19. Kleine gul f 63—60. Groote schar f 54, Kleine schar f 26, Puf schar f 146. Wijting f 5048. Roode poon f 39. alles per 50 kg Besomming- Trawler: IJM 253 Sumatra 150 manden f 3136. Logger: KW 175 f 848 Kotter: IJM. 203 f 5110. Gunning van den tunnelbouw. De uitvoering van-het eerste gedeelte van den tunnelbouw is gegund aan de laagste inschrijf- ster. de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij., voor f 3 452.900. Naar wij vernemen zal spoedig met het groote werk begonnen worden. BLOEIENDE BOLLENVELDEN. Ondanks het gure weer in de afgeloopen weken valt thans ook in Beverwijk en omgeving veel te genieten van enkele bloeiende bollenvelden. De uit gestrektheid en de kleurenpracht is wel niet zoo groot en uitgebreid als in de bollenstreek, maar wie liever „dicht bij huis" wil blijven kan het er mee doen. In de omgeving van den Narcissenweg. Alkmaar- scheweg en Bankelaan staan eenige velden reeds in vollen bloei VERSCHE VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. Van de kustvisscherij waren Donderdag aan de markt: de kotter Sch. 37, C. de Jong, met f 114 en 44 motorschokkers met tezamen f 6453 besom ming. De noteering van de schokkervisoh was: Griet f 2—f 3.60 per K.G. Middel-schol f 48—f 80 per 40 K.G. Kleine schol f 18—f 42.40 per 40 K.G. Bot f 38—f 51 per 40 K.G. Schar f 7.70—f 20.60 per 40 K.G. Donderdag waren minder kustvisschers aan de markt, dan in het begin der week het geval was. Door het ongunstig vallen van het getij kunnen de schepen eerst laat in den ochtend de haven ver laten. Van elders was Donderdag geen versche visch aangevoerd. DS. J. KAPTEIJN OP IIET TWEETAL. Ds. J. Kapteijn. predikant bij de Geref. kerk te IJmuiden. staat op het tweetal te Groningen. Bouwen van een loods. De Rijkswaterstaat heeft het bouwen van een loods op de landtong tusschen de westelijke rijks binnenhaven en spuikanaal opgedraeen aan H. Kempkes Jr. te Waddinxveen voor f 7725. Beverwijk Teraardebestelling H. J. van Noort. Donderdagmorgen ls onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van den heer H. J. van Noort. die bij het noodlottig ongeval op de Papierfabriek om het leven kwam. ter aarde be steld op de R.K. begraafplaats aan den Galgen- weg. De uitvaartdienst in de kerk van O.L. Vrouwe van Goeden Raad, alsmede de plechtigheid op de begraafplaats werd geleid door pastoor L. H. Oudejans. Van de directie der papierfabriek waren aan wezig de heeren J. Smit. ir. A. J. Allan en A. Koene, bedrijfschef van de cellulosefabriek en een deputatie van het personeel. De heer J. Smit heeft aan de groeve nog een kort woord gesproken, waarbij hi.j er aan herin nerde. dat de overledene kort geleden het 25-jarig arbeidsiubileum nog herdacht beeft en hij toen nog in het volle leven stond. 25 jaar-heeft hij met trouw en ijver zijn werk verricht en zijn plichts betrachting was een voorbeeld voor anderen. Een noodlottig ongeval heeft hem plotseling uit het leven weggerukt. Je hebt je plicht in dat leven gedaan, aldus spi\, en we geven je over in andere handen. Wij danken je voor hetgeen je gedaan hebt. Namens zijn collega's sprak de heer P. Hout- kooper woorden van afscheid. E?n familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Er waren kransen van de directie van de Papierfabriek en het personeel GUNNING. Aan de firma Bunschoten is vanwege de Di rectie van den Rijkswaterstaat Gelderland te Arnhem het maker, van rijwielpaden op wegvak ZevenaarBabberich en bochtafsnijding Zeve naar van weg No. 51 Rijkswegenplan 1938 volgens bestek No. 91 Verkeersfor.ds dienst 19411942 ge gund voor de som van 1 98.947. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. ENGELSCHE MEDE1>EELING. BERLIJN. 24 April (D.N.B Het door den Londenschen Berichtendienst gepubliceerde offi- cieeie communiqué over de Duitsche luchtaanval len van den afgeloopen nacht op Engeland deelt mede dat verschillende Britsche kustgebieden door Duitsche luchtstrijdkrachten zijn aangevallen. Een stad in het Zuidwesten vormde het voor naamste doel. De luchtaanval op deze stad Ls hevig geweest. Eer. aantal branden is'uit gebroken. Verder zijn luchtaanvallen gedaan op Zuid-, Oost- en Noordoost-Engeland, alsmede op Wales. WAGONLADINGEN WORDEN VIET MEER OP ZONDAG GELOST. UTRECHT. 24 April. De Nederlandsche Spoor wegen deelen mede dat met ingang van 27 April wagonladingen voorloopig niet meer op Zondag worden gelost. Voor de berekening van staangeld blijft dus buiten beschouwing de termijn van Za terdag 24 uur tot Zondag 24 uur. OPPEBEVELHEBBER VAN AUSTRALISCHE TROEPEN IN NABIJE OOSTEN. BERLIJN. 23 April (D.N.B.) De opperbevel hebber van de Australische troepen in het Nabije Oosten, luitenant-generaal Sir Thomas Blarney, is. nar Reuter meldt, tot plaatsvervangend opperbe velhebber van de Britsche strijdkrachten in het nabije Oosten en daarmede tot plaatsvervanger van generaal Wavell benoemd. De houding van den Griekschen koning. Ernstig veroordeeld door de Duitsche pers. BERLIJN, 24 April (D.N.B.) Het lot van Grie kenland, zooals Londen dat heeft opgeroepen en de verantwoordelijke machthebbers in Griekenland het hebben toegelaten, heeft zich thans met onver biddelijke strengheid voltrokken. zoo schrijft de ..Deutsche Allgemeine Zeitung". In dezen zin zijn ook de commentaren der andere groote Duit sche bladen over de capitulatie van het leger in Epirus en Macedonië en over de vlucht van den Griekschen koning en de Grieksche regeering naar Kreta gesteld. De proclamatie, die de koning op Kreta heeft opgesteld en waarin hij zegt de capitulatie van het leger niet te erkennen, noemt de Duitsche pers een kenmerkend document, waarin de koning zich vernederd heeft tot lakei van Londen. Hier wordt zoo schrijft het genoemde blad, de menschelijk en politiek uiterst pijnlijke scène herhaald, die zoo menige leidende persoonlijkheid in de voorbije phasen van den oorlog heeft opgevoerd. Achter den koning echter staat Londen. De verplichting jegens Londen weegt voor hem oneindig veel zwaarder dan het bloed van zijn volk dat hij ook op dit oogenblik nog eischt en wel van Kreta af. Met Kreta echter heeft Londen Griekenland definitief opgegeven. De bladen leggen er den nadruk op dat de Grieksche troepen de wapens eerst na dapperen tegenstand hebben neergelegd. De Grieksche soldaat mag derhalve het bewustzijn hebben zijn plicht te hebben gedaan, zij het ook in dienst van een zaak die lijnrecht stond tegenover de ware belan gen van Griekenland. Daarom, aldus de Duitsche bladen, is de proclamatie van den koning bijzonder verwerpelijk. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft dat de koning met zijn in emigratie uitgegeven ver klaring de eer van zijn soldaten heeft belasterd. De „Völkischer Beobachter" noemt de houding van koning George jegens de Grieksche weermacht en het Grieksche volk een „weerzinwekkende episode", die de geschiedenis tot het gemeenste zal rekenen wat deze oorlog aan persoonlijke lafheid schuwheid voor verantwoordelijkheid aan den dag heeft laten treden. ITALIA A NSCHE PERS OVER DE CAPITULATIE DER NOORD GRIEKSCHE LEGERS ROME. 24 April. (D.N.B.) De capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië staat in het middelpunt der belangstelling en wordt door de bladen groot opgemaakt In kolommenlange ar tikelen geven de oorlogscorrespondenten een schil dering van de laatste gevechten die tot de capitula tie hebben geleid. Met de capitulatie van het Grieksche leger in Epirus en Macedonië is thans, naar Stefani verklaart, de langen strijd dien het Ita- liaansche leger in Albanië tegen het Grieksche leger en het Engelsche materiaal gevoerd heeft, ten ein de. Met de capitulatie van de beide Grieksche le gercorpsen aan het Albaansche front, die. gevangen in de Duitsch-Italiaansche tang geen andere moge lijkheid meer hadden dan zich over te geven of vernietigd te worden, is deze phase van den oorlog afgesloten. De geweldige hoeveelheid Britsche wa pens, die er toe bestemd waren het Italiaansche le ger in Albanië te vernietigen, zal thans gebruikt kunnen worden door de Italiaansche soldaten aan andere fronten, teneinde de Engelschen te bestrij den. De spil oogst thans de vruchten van den hel denmoed en de strijdvaardigheid van haar soldaten. TWEEDE „DUINKERKEN" AAN DEN GANG. Van bevoegde Duitsche zijde wordt voorts mede gedeeld dat met de capitulatie der belde Griek sche legers in Epirus en Macedonië de veldtocht op den Balkan voor het grootste deel voltooid is. In de komende dagen, zoo voegde men hieraan toe. kan een tweede „Duinkerken" niet verwacht worden, omdat het reeds aan den gang is De verliezen der Britsche transportvloot bij Grie kenland naderen reeds bedenkelijk die van Duin kerken Tusschen 16 en 22 April hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in Grieksche havens en In volle zee 152.000 ton aan Britsche transportsche pen in den grond geboord en 37 schepen ernstig beschadigd. Sommige der beschadigde schepen meten meer dan 10.000 ton. Zij kunnen voorloo pig geen dienst doen. In weerwil van de hevige gevechten zijn de verliezen, door de Duitschers tijdens den veld tocht geleden, buitengewoon klein Men kan cijfers tegemoetzien. aldus werd verklaard, die naar verhouding nog lager zijn dan die van de Duitsche verliezen in Polen, Noorwe gen, Nederland, België en Frankrijk. (A.N.P.) Vier dajien strijden en marcheeren in het Olympusgebied. De United Press correspondent te Athene meldt: Zoo goed als het ging aan de overhangende oevers van een sterk gezwollen rivier, beschermd tegen de bom- en mitrailleuraanvallen van Duit sche vliegtuigen die den geheelen dag door over kwamen. hoorde ik de dramatische verhalen aan van drie Australische soldaten, die aan de gevech ten en den terugtocht der Engelschen in het gebied van den Olympus deelgenomen hadden. Ons ge sprek werd telkens onderbroken, daar Heinkels, Dorniers en soms ook Messerschmïtts explosieve bommen om ons heen wierpen en op den spoordam waarlangs van het front komende troepen passeer den. In de tegenstrijdige atmosfeer van krijgsrumoer en warme zonneschijn van den Griekschen Paasch- dag hoorde ik de berichten aan van de drie ver moeide, hongerige en slaperige Australiërs. „Vier dagen en vier nachten lang hebben wij in het ge bied van den Olympus gemarcheerd en gestreden, vaak in 15 cm. hoog liggende sneeuw. Vier dagen en nachten zijn wij in beweging geweest. Een on derdeel der gevechten begon op een bergtop aan de andere zijde van het Serviadal. Wij hadden de zen bergtop als geiten beklommen om de hoofd macht van onze troepen als rugdekking te dienen. Toen ook ons het bevel voor de terugtocht bereikte, schaften wij ons muilezels aan van de Grieksche militairen of van de boeren der streek cn laadden deze op met onze pantserafweerkanonnen en an dere uitrustingsstukken. Ons drinken bestond uit gesmolten sneeuw, waarbij wij scheepsbeschuit aten. Als wij op dezen marsch door het onbegaan bare bergland volkomen uitgeput waren, sliepen wjj soms op de sneeuw. Vaak verloren wij den juis- ten weg in de eenzame uitloopers van het Olympus gebergte, waar de stilte voor het eerst sinds tal rijke jaren door oorlogsgeweld verbroken werd." De Australiërs vertelden voorts dat zij vervol gens tezamen met Nieuw-Zeelanders stellingen aan een nauwen pas ten oosten van den Olympus had den ingenomen, waardoor de spoorlijn van Salo- niki naar Athene loopt Dit is de pas van Platamona 40 km. ten noordwesten van de monding van de Pinios. Daar werd standgehouden tegen de aanval len der Duitschers van den vroegen morgen tot middernacht van den volgende dag. De Australische colonnes, waartoe deze drie sol daten behoorden, marcheerden tenslotte zuidwaarts naar Larissa. Zij vonden deze stad echter reeds door de Duitsche troepen bezet en zetten dus de tocht naar het zuiden in andere richting voort. Dagorder van Mussolini. Gericht tot de legercorpsen van het Grieksche front. ERGENS TN ITALIë, 24 April. (Stefani). Vol gens het Italiaansche hoofdkwartier heeft de Duce de volgende dagorder uitgevaardigd: Soldaten van alle legercorpsen strijdende aan het Grieksche front! Na zes maanden van verbitterden strijd heeft de vijand de wapens neergelegd. De overwinning be kroont uwe bloedige offers die bijzonder ernstig waren voor de strijdkrachten te land en geeft een nieuwe glorie aan uw vaandels. Het vaderland is nooit zoo trotsch op u geweest. Op dit oogenblik" gedenkt en begroet het Italiaansche volk bewogen zijn heldhaftige zonen, gevallen tijdens de gevech ten in Albanië en betuigt zijn eeuwige dankbaar heid aan u, die hen gewroken hebt. Leve de koning. (w.g.) MUSSOLINI. Het vliegtuig als vervoermiddel voor munitie. BERLIJN. 24 April (A.N.P.) De nauwe samen werking tusschen de verschillende wapens is een van de voortreffelijkste kenteekenen van de nieuwe Duitsche oorlogvoering. Deze samenwerkiner, die vooral tusschen het luchtwapen en de op den grond in actie zijnde troepen met zeer groot succes kon worden uitgebreid, is ook tijdens den veldtocht in Zuid-Oost-F.uropa schitterend gebleken. Opmerke lijk is vooral het feit dat evenals in Noorwegen het Duitsche luchtwapen ook in het zeer moeilijke terrein van Joego-Slavië en Griekenland met be langrijke vervoersfuncties voor het ravitailleeren van de in de voorste linies strijdende troepen met munitie en fourage werd belast. Zoo wordt er in Duitsche berichten de nadruk op gelegd dat nauwelijks een uur na de bezetting van Larissa transportvliegtuigen voor een eerste vlucht naar de heroverde stad startten om de voorhoeden van de Duitsche pantsertroepen munitie te brengen. Tengevolge van den zeer onuunstigen toestand waarin de wegen verkeerden, was de weg door de lucht sneller en veiliger dan de weg, die rijdende colonnes hadden moeten afleggen. Reeds kort na de landing van de Duitsche transportvlieg tuigen op het vliegveld van Larissa was de munitie op auto's en motorrijwielen geladen en werd zij on middellijk naar de Duitsche pantserwagens ge bracht die reeds door Larissa heen waren getrok ken. Deze gang van zaken geeft een bijzonder ver helderend voorbeeld voor de methodische samen werking tusschen de verschillende onderdeelen van de weermacht die zich altijd weet aan te passen aan de behoeften van de strijdende troepen en aan de eïsehen van het terrein. HAARLEM 24 April. I Ondertrouwd 24 April: W. A. Baars en G. Rosies, Gehuwd 24 April: T. de Vries en E. van Leersum. W. G. Kruit hof en B. J. de Nieuwe. J, A. van Amelrooij en C. P. Arts. P. Oortwijn en G. M. Brandt. Bevallen: 22 April: L. Bot-van Dijk, z. C. Beets-van den Bosch, z. 23 April: E. Ravenhorst-Gabel, d. Overleden: 22 April: L. C. Scholten-Soetens, 95 j., Rusten burgerlaan. B. van Gorselen. 20 j., Planetenlaan. 23 April: W. J. D. van Uden, 63 j., Kamper straat H. W. Veldkamp, 17 j., Mariaisstraat C. Venema, 79 j„ Rijksstraatweg. R., 2 d.. z. van H. Jonker, Caninefatenstraat. Ondertrouwd 23 April* B. H. van Wijk eh C. Carslens. M. J C. van Loon en E. Rigó. A. J, D. Sips en M. G. H. Stam. B. Koedijker en H. Eleveld. M. Foe- ken en A. E, Bijl.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7