Jiimschouui Een film vol levensvreugde. Op bezoek bij een succesrijk filmcomponist. Stadsjeugd naar het platteland. JCoct Tlieutvs Theo Mackeben vertelt over zijn taak. Hoeveel maal hebben we 't bij de officieele ge gevens van een film kunnen lezen: Muziek: Theo Mackeben? Wel geteld 35 maal. Mackëbcn is nu aan z'n 36ste film bezig en wel „Der Weg ins Freie" met Zarah Leander. Of liever gezegd: zijn werk aan deze film is ten einde, er wordt op de première gewacht. Een ernstig werker, deze Mackeben, een uitmun tend musicus, een zeer goed componist, maar voor al: een bijzonder vakman. Een zijner uitspraken omtrent het wezen der filmmuziek is de volgende: „De film streeft, met betrekking tot zijn muzikalen vorm, naar een volkomen efgen doel. De techniek eischt haar rechten en alleen wie haar geheel be- heerscht kan haar dienaar worden. Door zijn eigen karakter vraagt de film ook een heel aparte muzi kale instelling. Men moet kunnen werken met mi nuten. seconden en zelfs deelen van seconden, zonder zijn inspiratie te verliezen. Filmcomponist wordt men. omdat men zich tot taak gesteld heeft het raadsel van deze sphinx: Film te doorgronden en men kan daarbij, zooals bijvoorbeeld ik zelf, een dood-ernstig musicus zijn". Naar aanleiding van zijn werk voor de Ufa-film „Der Weg ins Freie" heeft een journalist Theo Mackeben eens opgezocht en bij die gelegenheid vertelde hij: „Ik werk al drie jaar aan een opera, die nu zoover is dat ze binnenkort vermoedelijk zal kunnen worden opgevoerd. Mijn muziek voor „Vorstentragedie" was overigens bijna even lang als een opera: anderhalf uur. oftewel 500 Meter filmmuziek". Wij bekiiken samen de dikke parti tuur en Mackeben verklaart daarbij: „Een volle inzet van het orkest mag alleen gebruikt worden, als „stomme" scènes of groote, hartstoehtelijk- bewogen .momenten in de handeling voorkomen. In alle overige scènes moet de film-muziek- zoo spaar zaam en zoo min mogelijk pompeus worden inge zet. Het is een onding, dat men als de personen weer gaan spreken de muziek van hard op zacht draait en toch gebeurt dat nog steeds. Filmmuziek moet geboren worden uit de dramaturgie En aan gezien de film zijn stof vindt in alle landen, moet men als filmcomponist niet alleen de capaciteiten bezitten om een muzikale begeleiding te schrijven, maar ook nog over een behoorlijke kennis van mu ziekgeschiedenis en volksmuziek beschikker. Denk maar eens aan miin laatste f lm „Der Weg ins Freie". Tijd: 1830. Zarah Leander speelt de rol van een opera-zangeres en in het draaiboek komt een groote opera-finale in een hof-theater voor. Welke opera's werden er in dien tiid in zulke hof-theaters gespeeld? Alleen Ttaliaansche. De een of andere opera-finale, van Rossini bijvoorbeeld, in de film op te nemen, was natuurlijk niet moeilijk geweest, maar mijn bezwaar daartegen is, dat tooneelmu- ziek in dc film niet te gebruiken is zonder ver gaande compromissen. Daarom heb ik een finale in den sti.il van de Ttaliaansche opera van dien tijd gecomponeerd, rekening houdende met de drama turgische wetten van de film. Het zou bovendien moeilijk geweest zijn om voor de zeer bijzondere stem van Zarah Leander in de beschikbare lite ratuur en goede partij te vinden. U zult zich herin neren. dat ik in „Onverbreekbare banden" de aria „Ach. ich habè sié verloren" van Glück een quint lager gezet heb, van C-dur naar F-dur, opdat zij voor Zarah Lcander's stem beter lag. M-uziekvrien- den vonden dat verschrikkelijk. Zij wisten niet, dat Glück in de eerste Parysche uitgave van zijn opera deze aria in F-dur publiceerde, daar de partij door een tenor werd gezongen. Eerst latei- werd zij voor alt getransponeerd. Het phenomcnale van Zarah Leander's stem is, dat de omvang pre cies met het tenor-register overeenkomt. Ik kon daarom in „Der Weg ins Freie".het exoeriment pro- beeren om haar stem dieper te doen liggen dan die van den tenor. Het resultaat is een a-capella ca dens. waarin Walter Ludwig een terts hooger zingt dan mevrouw Leander. Over deze proef ben ik zeer enthousiast. Ik geloof trouwens, dat Zarah Leander nooit mooier gezangen heeft dan in deze film. Van de beide liederen, die ze in de film zingt is het eene „Siehst du die Sterne glühen" in den toon van een Italiaansche romance gehouden. Het andere „Ich sag nicht ja, ich sag nicht nein'' heeft het rhythme van een langzame polka". Mackeben speelde de muziek even voor. „Dat wordt een Schlager", zegt de bezoeker enthousiast. „Misschien", antwoord Mackeben nuchterJe weet nooit te voren, wat een schlager zal worden. Bovendien valt mij nooit een schlagerlied als apart nummer in. Wat later Schlager werd neem bij voorbeeld „Bel Ami" kwam te voorschijn uit de film-compositie, zonder de opzettelijke wil om een echte Schlager te maken. Theo Mackeben werd in Stargard, in den Pool- schen corridor, geboren en bracht zijn jeugd groo- tendeels door in Danzig. Later ging hij naar Ko blenz, waar hij eindexamen H.B.S. deed, nadat hij De camera in de jungle. Harry Piel beleeft avonturen. Ook uit een oogpunt van dierendressuur is „De Wildernis roept" een hoogst merkwaardige film waarin de spanning en sportiviteit niet ontbreekt. Stel u voor. dat u ver weg van de „beschaafde" wereld, ergens met uw jacht aanlegt en dat een van de eerste dingen die u op uw onderzoekings tocht door de jungle aantreft, is een man, die zijn rustplaats np een jongen speelschen tijger heeft gekozen. Hij ligt daar zoo heerlijk en warm als in het prachtigste donzen bed, alleen niet zoo onge stoord want de tijger is onrustig en heelt zin om te spelen en maakt dat zijn baas duidelijk. De manier, waarop Harry Piel met dat wilde monster omgaat, met hem stoeit en worstelt, zich laat omarmen, zich zelfs herhaaldelijk in het ge zicht laat likken doet ons Harry Piel met andere oogen beschouwen dan we voorheen deden We zijn vol bewon dering voor zijn moed Ook de wijze waarop hij vriend met zijn andere dieren is, doet heel sym pathiek aan. Zij huisknecht-oerang-oetang. zijn olifant, zijn kakatoe. het zijn even zooveel redenen tot verbazing over de dressuur en tot plezier. Do oerang zit aan tafel en eet met een vork zijn brood als een mensch; hij wascht als huisknecht dc bor den, nadat hij ze eerst heeft schoongelikt, hij be groet zeer gewaardeerd bezoek op ongetwijfeld origineele wijze. In geestigheid en gehoorzaam heid doet de kakatoe niet onder voor den huis- knecht-orang. Zijn inzicht in en zijn visie op be paalde dingen weet hij, niet alleen zijn baas, maai ook ons, toeschouwers, door de houding van zijn kop volkomen kenbaar te maken. Het is een kos telijk beest met een groote mate van intelligentie Harry Piel, die we bij vorige gelegenheden zagen in een film waarin een pracht van een herder de hoofdrol speelt, moet een groot dierenvriend zijn waar de dieren zoo prachtig op hem reageeren. Het is een film die verdient door velen gezien 1c worden. Cinema toen al bewezen had zéér muzikaal te zijn. Op zijn 15e jaar gaf hij zijn eerste concert en ofschoon hij af en toe wel eens componeerde, was het plan toch om pianist te worden. Den oorlog van 1914 maakte Mackeben mee als genie-soldaat: daarna reisde hij als concert-pianist, kwam in Skandinavië en in 1921 in Indië, doch in 1922 hield hij er plotseling mee op om zich op het componeeren toe te leggen. Na langdurige studies, veel-tooneel- en radiowerk, kwam hij in 1931 bij de film. Van de groote films, die hij van muziek voorzag noemen wij: „Onverbreekbare banden". „Hoog spel", „Liefde, dood en duivel", „Bel Ami", „Patriotten", „Ich bin Sebastian Ott". „Es war eine rauschende Ballnachl" en „Vorstentragedie". LEESBIBLIOTHEEK van goede Boeken Ruim 10.000 deelen v. Wickevoort - Crommelinstraat 53 zw. hoek AmbachtstraatHaarlem-Noord (Adv. Ingez. Med.) Een film ter opwekking. De Haarlemsche filmfabriek Polygoon heeft een korte film samengesteld om de Nederlandsche jongens en meisjes tusschen 16 en 20 jaar op te wekken hun aanstaanden vacantietijd nuttig op het platteland als hulp voor onze boeren door te bren gen. Het filmpje wordt deze week In het voorpro gramma van Luxor en Palace in onze stad ver toond en voldoet aan het gestelde doel. Zooals men zich wellicht zal herinneren hebben wij vorig jaar in onze krant eenige speciale reportages gewijd aan het eerste experiment om de stads jeugd in de Wieringermeer den boeren behulp zaam te laten zijn, en hoewel de opzet, in ver band met de haastige voorbereiding, toen niet tot onverdeeld gunstige resultaten leidde, staat het er ditmaal anders voor. In ieder geval is 'het streven opzichzelf stad en land tot elkaar te bren gen reeds zeer toe te juichen, en bovendien kan de jeugd zich zeer nuttig maken, zooals men ons verzekerde, en gelijk het ook uit de film blijkt, hebben de boeren hulp noodig, en kunnen zij al leen flinke jongens en ferme meiskes gebruiken, die niet op het land komen om eens te luieren, maar om metterdaad te helpen. De jongens en meisjes krijgen vrij kost en inwoning en boven dien zakgeld. Zij beseffen voortaan waar ons da- gelijksch brood vandaan komt en zullen, ook bij een intellectueele ontwikkeling, niet meer van het land en de boeren vervreemden, doch voortaan den landbouw beschouwen als de basis van ons volksleven. Deze korte film. die in vele bioscopen In de steden wordt vertoond, zal er zeker toe bij dragen dat jongens en meisjes zich tot een die nende en leerzame taak aangetrokken zullen voe len. Nu de natuur zich tooien gaat met een nieuw en jeuadig kleed, voelt ook mensch behoefte aan verfrissching. PEPERMUNT VAN BÖNERA zal U verfris- schen en verkwikken, zooals alléén natuur-rein en zuiver smakend product dat vermag. BONERA pepermunt is in keurig verpakte Gouwe 218 (Adv. Inqez Med.) Willy Forst regisseert wederom... Willy Forst De Wiener Sangerknaben geven: „Een concert in Tirol' Willy Forst en Maria Holst. (Foto Tobis) De geschiedenis van Franz Jauner Een nieuwe film van Willy Forst is steeds een evenement op filmgebied. En „Operette" maakt op dezen fihnregel geen uitzondering. We hebben u al wat over deze film verteld, zooals dat gewoonte is bij producten uit filmland, die bijzondere aan dacht -verdienen. In „Operette" beeldt Willy Forst de herleving van de Weensche operette in de tweede helft der 19de eeuw uit, en wel in tweeërlei gedaante. Ten eerste in de rol van Franz Jauner, die eens werkelijk leefde en de operette als het ware „over het voet licht heen bracht" en vorm gaf aan de muzikale meesterwerken van Strauss. Mïllöcker en von Suppé. En in de tweede plaats in zijn hoedanigheid van filmregisseur, want oudergewoonte regisseert WiUy Forst deze film zelf. In de film is hij dus operette-regisseur en achter de camera filmregis seur. Eigenlijk heeft de filmregisseur Willy Forst zeer veel weg van den operetteregisseur Franz Jauner. Want Jauner toont zijn directrice Maria Geistinger hoe men een operette „brengen" moet, hoe men de door de componisten en tekstschrijvers gemaakte vormen léven in moet blazen, zóó dat ze tot het publiek komen, zóó dat er geen grens meer is tusschen tooneel en zaal. Welnu, wat doet de filmregisseur Forst anders ten aanzien van de film? Forst weet als geen ander een film wat men noemt te „brengen". Ook met dit nieuwe product van zijn geest toont hij overduide lijk dat hij en kunstzinnig kan zijn èn succes kan behalen. Het leven van Franz Jauner wordt, naar histo rische gegeven, uitgebeeld. Het is een leven van strijd, en van vreugde. Strijd tegen onbegrip, strijd ook voor nieuwe kunstzinnige vormen. De operette, zoo zegt Jauner, behoeft niet alléén amusement te zijn, zij kan kunstzinnig worden, wanneer men haar leven in btapc* De verhouding tus schen Jauner en Marie Geistinger (gespeeld door Marie Holst, een nieuwe filmontdekking van Forst, die eveneens gewoontegetrouw in deze film weer met een paar „nieuwe gezichten" komt) weeft zich door de film, en zij is vermengd met de tragiek, die de kern van het probleem „in spiratie" raakt. Marie Geistinger is Jauner's in- soiratle. doch zi.in toegewijde vrouw wordt een an der. en in een ontroerend slotbeeld geeft Forst ons deze drie-eenheid weer. Boven alle persoonlijke voorvallen in deze film •ut gaat de vormgeving van de ODerettes en de film: tezamen worden zij tot een manifestatie van levensvreugde. Men zie en hoore hoe ons hier Die Fledermaus" gebracht wordt. Daarbij juicht ieder 'hart' Hier toont de film wat of een ODerette en. wat of een film kan zijn. Ik wil bii dit alles niet nalaten er op te wijzen welk een fijn gebruik Willy Forst in een film als deze, die boordevol is van iuichend geluid, weet te maken van.... de stilte. Dat met stilte veel gezegd, veel uitgedrukt kan worden constateere men in deze film. Leo Slezak, de onverbeterlijke, geeft ons een oracht vertolking van den componist von Suooé. en in de rol van den zanger zien en hooren we Paul Hörbiger! Ziet u, dat is nu een van die dingen, die slechts een meester-regLsseur als Willy Forst zich Rembrandt kan permrtteeren nl. om in de rol van operette zanger, waar men gewoonlijk een schoonen jongen man met eén galmende stem verwacht, een Paul Hörbiger met een minder dan bescheiden stem volume te plaatsen. En toch is het resultaat voor treffelijk. Forst verstaat immers de kunst van het transponeeren, hij zet operette-waarden om in film- verhoudingen, kortom hij weet wat een film toe komt. En dat is het geheinvyan zyn artistiek en publiek succes. v. H. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van opvoeding wetenschap en cultuurbe scherming is aan J. J. Verbeeten, met ingang van lMei 1941 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofdinspecteur van het lager onder wijs in de eerste hoofinspectie. Het 7-jarig zoontje van de familie Snellen uit Nederwald bij Lunteren is onder een grind- kar geraakt en korten tijd later overleden. Luxor Dit is nu eens een zangfilm die wars is van alle I sentimentaliteit. De hoofdschotel wordt gevormd door den zang van de Wiener Sanger Knaben en dat muzikale gedeelte is een ware streellrig voor het oor. Maar daarnaast is ook de inhoud van de film echt friseh en natuurlijk en blijft de kinder lijke sfeer overal bewaard, ondanks het feit dat er ook een liefdesgeschiedenis doorheen geweven ls. die zelfs even nood lottig dreigt af te loo- I pen. Maar tenslotte komt alles op zijn pootjes terecht. Toni Kern, een jonge onderwijzer geeft een klas I met jongens (de Wiener Sanger Knaben) zangles en les in skiën. Prachtig zijn ook de opnamen in het besneeuwde berglandschap. De jongens halen tal van grappen uit maar gaan voor hun leeraar door het vuur en als deze laatste ten on rechte van brandstichting wordt verdacht; red den deze jongens hem uit deze moeilijke situatie. Toni is verliefd op Leni. een eenvoudig dorps meisje. (Hedi Finkenzeller) maar haar vader wil haar met Wurzlnger, een rijken boer (Fritz Kampers) laten trouwen. Verder is er een wuft stadsmeisje, dat komt wintersporten in Kitzbühel en tracht Toni het hoofd op hol te brengen. Zeer goede momenten in deze rolprent- zijn de repetitie van het Kerstspel en het concert dat de Wiener Sanger Knaben in het Grand Hotel geven; wat wordt dat voortreffelijk gezongen! Het zijn Hedi Finkenzeller met haar expressieve gelaatsuitdrukking en ongekunsteldheid. Hans Holt als de jonge leeraar en ook Fritz Kampers die met de Wiener Sanger Knaben aan het succes van deze film het -hunne bijdragen. Een knap geregisseerde rolprent van Karl Heinz Martin, met uitstekende muziek van Willy Schmidt Gentner. kan men niet navertellen. Die moet men gaan zien. En wij willen een bezoek aan deze film dan ook hartelijk aanbevelen. Men zal ongetwijfeld aan dit fijne soort amusement veel genoegen be leven. In het voor-program is bij het zeer actueele nieuws nog een aardige korte film „Het circus komt" opgenomen, die ons laat zien wat er alle maal gebeurt voor dat de circusvoorstelling be gint. Frans Hals Prof. Karl Ritter regisseert: „De mannen de baas" Van de eerste tot de laatste Meter in deze film voelt men de hand van een begaafd regisseur Prof. Karl Ritter. Deze naam is reeds een waar borg voor een film, hetzij ernstig, hetzij smiu- sant. Deze film is amusant. Ronduit: alleraar- j digst! Prachtig is het tempo erin gehouden en I met welk een gevoel vóór fijne humoristische trekjes is het origineele gegeven uitgewerkt Ergens "op een dorpje is een brouwerij, waar een lief jong meiske aan het hoofd staat. De mannen, die in het be drijf werken trekken zich echter niet veel van haar orders aan en gaan hun gang. Zelfs degene, die het meisje lief heeft, laat zich niet veel aan haar gelegen, want naar zijn oordeel moet de vrouw, bazin of niet. zich richten naar den man Doch er komt een radicale ommekeer in de brou werij wanneer een tante, die tot voogdes benoemd is, er den scepter gaat zwaaien. De mannen vlie gen eruit, en meiskes verrichten voortaan het werk. Op allerlei listige manieren probeeren de mannen weer vasten voet te krijgen in de -brou werij, en er ontspint zich een ware veldslag tus schen mannen en vrouwen, een veldslag, die met een vermakelijke strategie tot een goed einde wordt gebracht. Nogmaals het ls niet zoo een voudig u iets over deze film te vertellen, want ze ls aardig, vlot, vol geestige trekjes, en zoo'n film Een beeld uit de smalfilm voor de jeugd „Zeven jongens en een ouwe schuit", die de Nederlandsche Smalfilm Centrale in de omgeving van Haarlem met zeven Haarlemsche school jongens en een teekcn'c r a- in dr hcofdro'lcn hoeft tre- maakt. en die vandaag en morgen. Zondag, in Haarlem vertoond wordt. Wij hebben deze film reeds besproken en bevelen haar het jonge volkje gaarne aan. (FotoLemaire) De Maastrichtsche jeugdluchtvaartclub is na een langen winter van modellenbouw gestart met de nieuwst? typen. De laatste hand wordt aan de afwerking gelegd. (foto Het Zuiden) AGENDA ZATERDAG 26 APRIL. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Intimitei ten", 2.15 en 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Slotbal Dansschool Kwekkeboom. Rembrandt Theater: „Operette", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De wildernis roept", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Concert in Tirol", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De mannen de baas", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „7 jongens en 'n ouwe schuit", 2 en 4 uur. ZONDAG 27 APRIL Stadsschouwburg: Lïederenmatinee Jo Vincent, 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Willem Goossens Ned. Volkstooneel: „De Pastoor van Kirchfeld, 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Operette", 1.30, 3.45, 6.30 cn 8.45 uur. Palace: „De wildernis roept", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Concert in Tirol",1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De mannen de baas", 2.00, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: „7 jongens en 'n ouwe schuit", 2 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. MAANDAG 28 APRIL. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 27 April tot en met 3 Mei zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Firma Beseman en Sneltjes. Kruisweg 30 Tel 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. H S A R E E M'S DS'GEC A E>

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10