Uit de geschiedenis der gilden. Postgiro No's Uit oude notities LÖWENBRAU BIER De kip. UwRadio defect? PREDIKBEURTEN ZATERDAG 26 APRIL 1941 H A A R L E M'S DAGBLAD De oudste gilden. En hun staatkundige invloed. De organisatie van gilden in ons land zooals het nieuwe Muziekgilde bij voorbeeld roept de herinnering wakker aan den bloeitijd van het gil- dewezen in Nederland in vroegere eeuwen. Aan een zeer oude studie van prof. dr. P. J. Blok ontleenen wij en kele fragmenten. Van oudsher reeds hebben de menschen, die hetzelfde vak beoefenden, zich bij elkander aangesloten, hetzij om gemeenschappelijke be langen te bevorderen, hetzij om uiting te geven aan een gevoel van gemeenschap, van bijeen be- hooren in het algemeen. De overoude Romeinsche „collegia opificum", vereenigingen van handwerks lieden, hadden reeds hun vereenigingshuizen. hun statuten, hun gemeenschappelijke kassen, hun gezamenlijke offers en geleken zoo in sommige opzichten op de middeleeuwsche vereenigingen van dien aard. Die laatsten vinden wij, in navolging misschien van de Romeinsche „collegia", op de Karolingi sche „villae" van de 9e, weldra in de opkomende middeleeuwsche steden der 11e en latere eeuwen. Zij dragen er den naam van „confratriae", (broe derschappen) „geldoniae", (gilden), „eningen" of „inningen" (vereenigingen). De tweede hier genoemde term komt af van het woord „gild", „geld", dat oorspronkelijk vergelding èn in sa menhang daarmee boete, offer, offerplechtigheid beteekent, waaruit zich dan de beteekenis drink gelag, plechtige feestelijke samenkomst en einde lijk vereeniging heeft ontwikkeld. Van zulke vereenigingen is ten onzent sprake te Tiel in den aanvang der 11e, te Utrecht en in de Hollandsche, Stichtsche. Geldersche en Overijsel- sche steden in de 13e, 14e en 15e eeuw. Voor Tiel spreekt de gelijktijdige geschiedschrijver Alper- tus van kooplieden, die „pecuniam simul confe- runt" (geld bijeenbrengen) en daaruit „certis temporibus", drinkgelagen aanrichten. Te Utrecht en verder is later van bepaalde ambachtsveree- nigingen sprake. Men make onderscheid tusschen „broederschap pen", „ambachten" en „gilden". De eersten dragen een zuiver kerkelijk karakter en bepalen zich tot gemeenschappelijke kerkelijke feestviering met gemeenschaprielijken feestmaaltijd, onderlinge verplichtingen bij begrafenissen enz. Onder „am bachten" verstaat men vereenigingen van hen. die hetzelfde ambacht of verwante ambachten uit oefenen, gesticht met het doel gemeenschappe lijke belangen te bevorderen. „Gilden" noemt men die vereenigingen. waaraan door de overheid het monopolie van het bedrijf is toegekend en het recht om voor dit bedrijf bindende voorschriften te maken. De middeleeuwsche taal maakt echter volstrekt niet altijd scherp onderscheid tusschen deze woorden, bij welker gebruik men, zelfs in can de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877 Stort op 5553 of 877 Dr. F. E. Posthuma: „Niemand, die steun behoeft, wordt overgeslagen." In Mei van het jaar 1736 wedde een makelaar te Amsterdam, Adrianus Beukelaar geheeten, om 120 duoaten, dat hij op één dag van Amsterdam naar Utrecht en terug zou loopen en vóór poort sluiten terug zou zijn. Hij bewees den 19en Mei dat hij geen grootspreker was, vertrok om half vijf des morgens en arriveerde te 11 uur in de Domstad, rustte een uur en was om half acht des avonds weer te Amsterdam terug. „Alles gevoeteert" zegt de heer Jacob Bicker Raye, die het relaas van deze voetreis vastlegde in zijn jaarboeken. Want deze Jan Raye (die zijn moedersnaam aan den zijnen toevoegde) had de liefhebberij, de singuliere dingen van den dag te boekstaven, zoodat wij nog heden de beschikking hebben over een opsomming merkwaardigheden, die men niet in de geschiedenisboeken vindt; maar die op zichzelf dikwijls een aardig kijkje vergun nen op het leven in het midden der 18e eeuw in de Hollandsche hoofdstad. Zoo hield Raye er nauwkeurig boek van, wat het „woord" was op de hoofdwacht. Regelmatig immers werd een wachtwoord uitgegeven, waar van natuurlijk nooit gebruik werd gemaakt en dat nergens toe diende, tenzij eer. ijverig superieur het in zijn hoofd kreeg, contra-appèl te houden. Even eens teekende hij aan, hoeveel dieven er nu en dan gegeeseld werden, waar brand was geweest en welke nieuwtjes er in de achterbuurten werden verteld. Maar ook de faits divers uit de betere standen hadden zijn aandacht. Het huwelijk van een professor interesseerde hem evenzeer als de geschiedenis van een patriciërsdochter, die er met den lijfknecht van haar vader van door ging of de tragedie van een oude vrijster, die uit zuinigheid haar dienstboden wegjoeg, doch drie weken later „alleen ig in huis", dood op haar stoel werd gevon den. Nabij het paardewed buiten de Leidsche Poort rolde een chais met twee oaarden, waarop op de chais natuurlijk een burger en een juffrouw zaten, om en de twee geraakten te water. Vol rechtvaardige trots verhaalt Jacob Raye, hoe hij toeschoot en de juffrouw „met eigen handen" uit het Water gehaaid heeft. Het vervolg van de historie ontbreekt. Een verliefd paar kuierde op een avond in druk discours het water van den Achterburgwal in. Raye noteerde het, zoo goed als het feit. dat op den Zee dijk eenige honderden Jutten en Noren een zielver- koopershui* plunderden. Jan Raye moet. geen kniesoor geweest zijn: dat blijkt uit zijn mededeeling, „dat hij zich met 25 vischvrouwen in een tuin bij de Weesperpoort tot twee uur in den nacht gediverteerd heeft." Hoe sommige menschen het in dien tijd met de matig heid namen bliikt uit de notitie dat een ander heer zich in den Doelen op het Cingel „morsdood dronk aan rooden wijn". De meiden van Mr. Hendrik Hooft duelleerden, de een met een broodmes, de ander met Mijnheer? degen en de zoon van den dominee en ziin vriend, de zoon van den Burgemeester, klommen over' eer schutting en haalden allerlei kattekwaad uit. Is dat alles niet aardig'' D. officieele stukken, geen oogeriblik placht te den ken aan onze behoefte aan scherpe onderschei ding en juiste formuleering, zoodat men dikwijls tegenover de middeleeuwsche instellingen in on zekerheid verkeert, wat er eigenlijk bedoeld wordt. Zooveel is zeker, dat op den duur onder een „gild" een vereeniging van handwerkslieden werd ver staan, waarop de boven aangegeven laatste be paling past. Die handwerksgilden hebben, zooals algemeen bekend is, in de 13e eeuw en volgende eeuwen in westelijk Europa herhaaldelijk plaatselij keri staatkundigen invloed, vooral op de benoeming der stedelijke regeering en op het beheer der stedelijke geldmiddelen, niet alleen gewenscht maar ook uitgeoefend, Ten onzent, in steden als Utrecht en Groningen, heeft men aan de gilden op den duur grooten invloed op de stadsregeering toegekend; in Holland is dit in veel minder mate het geval geweest, op den duur eigenlijk alleen, en dan nog In beperkten zin, te Dordrecht, al werd in andere steden, met name in het industrieele Leiden, herhaaldelijk door de gilden naar iets dergelijks gestreefd. Nog in het laatst der 16e en in de 17e eeuw gaf deze eisch van staatkundigen invloed voor de gilden ten onzent hier en daar tot moeilijkheden aanleiding, maar de toenemende ontwikkeling onzer stedelijke Instellingen in aris tocratische, patricische, zelfs oligarchische rich ting belette de hernieuwing hier zoowel als de op komst elders van den staatkundigen invloed der gilden. Te Uerecht heeft die reeds tusschen 1267 en 1270 maar voorgoed eerst van 1304 tot 1528 bestaan, zij- het dan niet altijd in dezelfde mate en uitte zich bij de verkiezing der stadsregeering, bij het be heer der stadsgeldmiddelen, bij economische wet geving, bij belangrijke staatkundige gebeurtenis sen, in welke zaken vooral de 14 (soms 12) „hoofdgilden" zich lieten gelden, terwijl het ze vental „cleyne" of „lage" gilden ook niet geheel van invloed ontbloot was. In verband hiermee lie ten vele vermogende burgers, die geen handwerks lieden of nijveren waren, edelen zelfs, zich in het gildeverband opnemen. De regeering van Karei V heeft (in 1538) aan deze staatkundige werk zaamheid kort na zijn optreden als landheer van het Sticht een einde gemaakt en ze beperkt tot „zaicken hair gilde aengaende"; maar bij de woe lingen in den Leicesterschen tijd (1585—1588) lieten zij zich weer gelden. Te Groningen hooren wij van invloed der gilden op de stadsregeering sedert 1425, welke invloed vooral werd uitgeoefend, door hun latgr dikwijls met de Romeinsche volks tribunen vergeleken „bouwmeesters", zoo genoemd naar het hun opgedragen beheer der stedelijke „tymmeringhe"; zij konden raadsbesluiten doen schorsen, totdat de gilden daarover eehoord wa ren. De macht der gilden is daar vooral groot ge weest in den woeligen tiid omstreeks 1500. toen Groningen zoo dien gewikkeld was in de Frie- =che veeten en weldra zijn onafhankelijkheid moest prijsgeven, eerst aan den Gelderschen her tog Karei van Egmond. later aan Karei V zeiven. Ook de laatste heeft den invloed der Bouwmees ters niet geheel kunnen breken, zoodat nog op het einde der 16e eeuw de geschiedschrijver Emmius verklaart, dat er niets belangrijks werd besloten •zonder hun tusschenkomst. Bij de regeling van het stadsbestuur in 1601 werd hun echter de toe gang tot de raadsvergaderingen ontzegd. DE BEETHOVEN-CYCLUS. Op het derde concert van de Beethoven-Cyclus van de H. O. V.. dat Dinsdagavond a.s. onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven en waaraan onze oud stadgenoot Willem Andriessen zijn medewerking verleent, zal voor de pauze het vijfde Piano-cOncert worden uit gevoerd. Na de pauze wordt de Zesde Symphonle ten gehoore gebracht Productieslag en werkverruiming. Nog vele cultuur-technische werken wachten. 's-GRAVENHAGE, 26 April. De productieslag en de werkverruiming staan in het huidige tijdsbe stek in het centrum van de belangstelling, in het centrum ook van de krachten, die zoowel van niet- ambtelijke zijde als van staatswege worden ingezet om aan onzen vaderlandschen bodem de maximum productie te onttrekken en dus de voedselvoorzie ning zoo goed mogelijk te doen slagen, terwijl tege lijkertijd het euvel van de werkloosheid plaats maakt voor ruime werkgelegenheid tot heil van onze volksgemeenschap. De twee factoren verhooging van de bodempro ductie, die o.m. kan geschieden door het uitvoeren van cultuurtechnische werken, waardoor kostbare bouwgronden en weiden worden gewonnen en de werkverruiming vinden elkander in den rijksdienst voor de werkverruiming. Het A. N. P. heeft dezer dagen een onderhoud ge had met ir. P. Boezaardt, hoofdinspecteur van den rijksdienst voor de werkverruiming, die over de combinatie van beide onderwerpen het een en ander heeft verteld. Thans en dit is in zeker opzicht zeer verheu gend heeft de dienst van de werkverruiming voor de uitvoering van cultuur-technische werken te kampen met een gebrek aan geschikte arbeids krachten. Voor de uitvoering van die werken zijn over het algemeen arbeiders noodig, die zwaar werk kunnen verrichten. Er zijn hier te lande bij ver schillende noodzakelijke werken op ander gebied reeds veel grondwerkers aangesteld. Bovendien zijn er vele arbeiders, die in Duitschland hun dage- lijksch brood verdienen. Bij de cultuur-technische werken is vrijwel het geheele werklooze platte land te werk gesteld plus een aantal daarvoor ge schikte arbeidskrachten uit de steden. De werk loosheid ten plattelande behoort vrijwel tot het ver leden. Wil men nu voor nieuwe werken arbeids krachten inschakelen, dan moeten zij hoofdzakelijk worden gerequireerd .uit de groote steden, d.w.z. deels uit een categorie arbeidskrachten, die daar voor op het oogenblik nog ongeschikt is. Zoo heeft b.v. Amsterdam nog 20.000 werkloozen en ook Rotterdam en Den Haag tellen nog duizen den onbenutte arbeidskrachten, die nog geschikt moeten worden gemaakt voor zwaarder werk dan zij gewoon waren. Als overgangsmaatregel worden zij aan het werk gezet in de bosschen. In ons land en hierbij kwamen wij bij het tweede gedeelte van ons onderhoud, is op het gebied van het uitvoeren van cultuur-technische werken nog heel veel te doen, zeide ir. Boezaardt. Als voorbeeld noemde hij ontginningsmogclijkheden in Friesland. Een prachtige mogelijkheid voor productieverhoo- ging van den grond biedt „het lage midden" van Friesland: het kleiweide en veenweidegebied. Zeker 16.000 h.a. grond in het lage midden komt voor verbetering in aanmerking. Van hoeveel belang voor de voedselvoorziening de verbetering van het grasland op zoo'n schaal en verhooging van de grasopbrengsten wel zijn, toonde ir. Boezaardt nog met eenige cijfers aan. Voor de instandhouding van onzen veestapel is speciaal in den winter bijvoedering met krachtvoer noodzake- 'ijk. Wat dit krachtvoer betreft zijn wij in Neder land grootendeels van overzeeschen import afhan kelijk. Drastische distributie is thans gebiedend noodzakelijk. In het jaar 1938/1939 was het totaal krachlvoerverbruik in Nederland 1.200.000 ton, in 1939/1940 werd slechts 700.000 ton toegewezen en in de naaste toekomst zal deze hoeveelheid veel en veel geringer zijn. Stel dit kwantum op 300.000 ton. Er zijn ongeveer 400.000 stuks vee in Friesland dat is 16 nCt. van den veestapel. Het normale gebruik van Friesland aan krachtvoer is dus 16 pCt. van 1 200.000 ton of 192 000 ton. Een toewijzing van 16 pCt. van 300.000 ton is 48.000 ton, zoodat een tekort van 44.000 ton ontstaat Vraagt naar nog steeds in dezelfde kwaliteit verkrijgbaar. MUNCHENER EXPORT (Adv Inqez. Med.) De kip is in dezen tijd een dier dat de belangstel ling trekt. Haar geheele bestaan is met bonnen omgeven. De houder van het hoenderpark moet bonnen inleveren om eten voor zijn gevederde vrienden, graan en ander voedsel te verkrijgen. De kip zelf krijgt haar eten weliswaar zonder bon, maar toch op de stilzwijgende conditie dat zij een behoorlijk aantal eieren legt, want de baas moet in ruil voor de graantoewijzing een bepaald aantal eieren afleveren voor de distributie. Dat is noodig om eiken Nederlander te garandeeren dat hij eens in de week één ei op den bon kan koopen. Daar voor zijn elke week 10 millioen eieren noodig, want de zieken krijgen wat eieren extra. Er is een tijd geweest (toen de schepen van over zee nog ongestoord maïs aanvoerden!) dat niet min der dan 20 millioen kippen in Nederland kakelden. Taxeert men de productie per kip op 125 eieren in het jaar (een echte Barnevelder of een Leghorn zullen zich misschien over zoo'n totaal schamen!) dan wil dat zeggen gemiddeld 75.000.000 eieren in de week. Maar tengevolge van het gebrek aan kip penvoer zijn er in dit jaar heel wat hoenders ge slacht moeten worden. Vandaar het feit. dat wij nu schriel in de eieren zitten en het al een prestatie werd geacht dat wij met Paschen één ei extra kregen! Het feit dat er veel kippen geslacht moesten worden heeft tengevolge dat wij nu terwijl er juist weinig vleesch van koeien en varkens be schikbaar is ons kunnen vergasten aan een lek ker gebraden kippeboutje. In de koelhuizen zijn, toen er plotseling zooveel dieren „aan gelooven" moesten dat ze niet meteen geconsumeerd konden wórden, heel wat kippen ingevroren. Die zijn nu aan de poeliers ten verkoop gegeven. Maar.ook op den bon! De tijd dat de poelier kon doen of er geen bonnen waren is voorbij. Net als de slager moet hij voor elke 100 gram vleesch een bon vragen en dan bo vendien nog zoi'gen dat hij wat bonnen extra krijgt voor de botten. Dat stelt den poelier voor moeilijkheden. Niemand was. ook toen er nog geen vleeschschaarschte en distributie was. gewoon een heele koe te koopen. zelfs geen kalfje, hoogstens een speenvarkentje. Wij wisten dus niet beter dan dat het noodig was een keus bij den slager te doen. De een wilde iets van den hals hebben, de ander van den rug, enz. Enfin, de huisvrouw was vrij behoorlijk op de hoogte van de anatomie van rund en varken. Maar wij waren gewoon kippen in ongedeeldcn staat te koopen. Het was de taak van den huisvader te zorgen ..de anatomische les" te volvoeren als de kip gebraden op tafel kwam. Nu zegt de poelier ook aan zijn klant: u kunt een kip koopen, maar.... hoeveel vleeschbonnen hebt u? Als de klant dan gaat rekenen, rijzen de proble men. Een gezin van 4 personen heeft in de 16 dagen 20 vleeschbonnen. Daarvoor is een kip van goed 3 pond te koopen. Inderdaad een niet te versmaden kluifje, maar de vader die moet voorsnijden is een kraan als hij het zonder ontevreden gezichten te krijgen zoo weet te verdeelen, dat het gezin er twee dagen gelukkig mee is. Een kip heeft maar twee Dooten. En twee menschen aan één poot- te laten kluiven is al moeilijk. Maar wie zal twee dagen willen smullen om daarna 14 dagen lang op een houtje te moeten bij ten of in de herinnering voldoening te vinden? Vandaar de zorgen van den poelier. Hij heeft de moeilijkheid nu ondervangen door slagertje in het klein te gaan spelen. Hij verkoopt een pond en als het moet zelfs een half pond kip. Maar onderscheid in prijzen mag hij niet maken, want in Den Haag heeft men een maximumprijs voor de geheele kip vastgesteld, ongeacht of het vleesch van den kop of van den staart is. Als de klanten lastig worden zal de poelier nog moeten laten loten wie van de klanten den eersten keus krijgt. VAN T. Dit tekort is te dekken met 36.650 h.a. goed gras land. In geheel Friesland is 231.000 h.a. grasland, waarvan men dus theoretisch gesproken de produc tie moet opvoeren met 15 pCi. Zoo zijn er. zoo eindigde ir. Boezaardt, nog vele mogelijkheden om de opbrengst van ons vaderland, dat reeds zoo rijk aan cultuurgronden is, te ver- hoogen. De Britsche berichtendienst deelt mede dat generaal Lord Gort tot gouverneur van Gibraltar benoemd is. in de plaats van Sir Clive Liddie. die inspecteur der Britsche mili taire opleiding is geworden. Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez. Med.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 26 OP 27 APRIL 1941 van 20.56 tot 6.18 Maan Op 27 April op7.04 Maan op 27 April onder 21.54 VAN 27 OP 28 APRIL 1941 van 20.58 tot 6.16 Maan op 28 April op7.55 Maan op 28 April onder22.54 Opgaven van Predikbeurten, Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 27 APRIL HAARLEM N. H. KERK. Collecte voor het Godsdienstonderwijs op de openbare scholen in alle diensten, behalve in de Noorderkerk en de Kinderkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt. 10: Ds. Beker. 5: Ds. G. F. Callenbach, te IJmuiden-O. Vacaturebeurt. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein. 10.30: Ds. Foe- ken. OOSTERKERK, Zomerkade. 10: Ds. Waar denburg. NOORDERKERK. Velserstraat. 10.30: Ds. W. van Limburgh, te Amsterdam. Collecte voor het Spreekbeurtenfonds. HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN (Bake- nesserkerk.) 11: Ds. G. F. Callenbach, te IJm.-O. BAKENESSERKERK. Vrouwesteeg. 9.45: J. van Dullemen, theol. cand. Kinderkerk. Collecte voor de restauratie. ALLE-DAG-KERK in het koor der Gr. Kerk, ing. Klokhuisplein, Godsdienstoefening, eiken werkdag beh. 's Zat. des avonds 77.30. Voorg. en Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. BROEDERGEMEENTE. Parklaan 34. 10.30: Ds. Bielke. STADS EVANG.. L. Heerenstr. 6. 10: J. F. Snoeks 12: Kinderbond Hosanna. 5: Opwekkmgssamenk. J. Schouten, Leiden. Dinsdag 2: Dameskrans „Bid en Werk", 8: Zang repetitie .Eben Haëzer". Woensdag 7.45: J. F. Snoeks. Vrijdag 8: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. SAMENKOMSTEN. Zuiderstraat 15. 10: W. Dubbeldam, Evang, te Rotterdam. 5: De zelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle geloovigen. OPWEKKINGSSAMENKOMST, Zuiderstrnat 15 Donderdag 8: J. Sevensma. Evang. te A'dam. VRIJE EVANG. GEMEENTE, gebouw Jansweg 34. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Evangel, dienst met Zangkoor. 9 30: Bidstond. 10: Kinderkerk. CHRISTIAN SCIENCE SOC.. Jansstr. 74. 10: In de Ned. taal. 11.15: In de Eng. taal. Den lsten en 3den Woensdag van iedere maand 8: in de Ned. taal (getuigenis-bijeenkomst). DEUTSCHE EVANG. GEMEINDE. Parklaan 34. Kindergottesdienst um 11.30 Uhr. Pfarrer Illing. EVANG. LUTH. GEM. 10.30: Ds. W Spliethoff. Jeugddienst. VER. DOOPSGEZ GEM. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. 10.30: Ds. J. G. Frerichs. Jeugdkerk. VRIJZ HERV., Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. G. Sevenster, Leiden REM. GER. GEM., Wilhelminastraat. 10.30: Dr. W. R M. Noordhoff. Zondagsschool (Oranjekade 1). Woensdag 7.30: Bijbelbespreking. Donderdag 2: Handwerkkring. Zaterdag 2: Studiekring. 4.15 Koorrepetitie. GER. KERK. KLOPPERSINGELKERK. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zondag 37. WILHELMINAKERK. 10: Ds. G. S. Oegema. van Haulerwijk. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zondag 37. ZUID-OOSTERKERK. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg. Zondag 38. GEREF. GEM., Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Leesdienst. GER. KERK in H.V. Begijnhof 6. 10: A. van Kam pen. te Leiden-Noordwijk. 5: Ds. P. van der Vloed te Zand voort. 10: Kinderdienst. ing. Jansstr. 59 CHR. GER. KERK, Raaks. 10: Ds. Laman, H. AV. 5: Dezelfde. Dankzegging. Donderdag 7.30: Ds. Laman. BAPTISTEN-GEMEENTE, Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. L. de Haan. 8: Jeugddienst Dinsdag 8: Ds. L. de Haan. Bijbellezing en Bidst. LEGER DES HEILS, gebouw Sehagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst; 7: Verlossingssamenkomst. Leiders de heer en mevr. Rönitz. Donderdag 7.30: Zendingssamenkomst. Leider de heer Loois. oud-zendeling. PINKSTERGEM., N. Kruisstr. 14. 10 en 6: Open bare samenkomst. 10: ZondagsschooL Maandag 7.30 Zangles; Dinsdag 7.30- Bidstond: Woensdag 2.30: Jeugdclub: 7: Zendingskrans; Don derdag 7.30: Naaikrans; Vrijdag 7.30- Bijbelklas. Achter de wolken schijnt de zon Om de inwerking der felle zon s;>aien op de kaaspakhuizen tegen te gaan, worden nu de muren opnieuw wit gekalkt, waardoor de kostbare inhoud teaen bederf wordt beschermd (Pax Holland) GEM. GODS, Frans Halsstraat. 4. 10: F Jeeninga, IJmuiden-Oost. Willebrordstr. 4.30: F. Jeeninga, Donderdag 7.30: Bidstond en UubelbespreKing, W. Geldeloozepad 14. 1EM. DES HEEREN. Wolstraat 7. 10 en 6: Dienst. KERK v. J CHR v. d. H DEK LAATSTE DAGEN Parklaan 106. 10.30—12: Zondagsschool en Ouder klas. 56 30: Avondniaalsvergadering. Dinsdag 2.304. Zusleihulpverecnigmg. VERG. v. GELOOVIGEN. God. Voldersgracht 15. 10.30: Samenkomst. (Broodbrcken). ONAFH. REL. GEMEENSCHAP. Oranjeplein 9. 7.30: Ds. A. R. de Jong. VRIJE KATH. KERK. Popellaan. Kinheimpark. 10.30: Hoogmis. Celebrant: Mgr. Dr. A. G. Vreede. Woensdag 7.30: Completen en Lof. HERST. APOST. ZENDINGSGEM.. Wilhelmlnastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. HERST APOST ZENDINGSGEM.. Jacobünestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening HAARLEMNOORD N. H. KERK. Julianakerk en Immanuëlkerk geen opgave ontvangen. N. H. GEM„ te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym-zaal der Kon. Etnmaschool. ing. Raaf straat 2. 10: Ds. Snethlage, Bed. H. Doop. 12.30: Zondagsschool in de Kon. EmmaschooL Roerdompplein. VRIJZ. PROT.. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. B. Wa genaar, Ned. Herv. Pred. te IJsbrechtum. 121: Zondagsschool. NOORDERKAPEL, Minahassastraat. 10.30 en 6.30: J. H. Bossers en anderen. Dinsdag 2: Dameskrans; 7: Meisjesvereeniging. GER. KERK Noordschoterkerk Spaarnrijkstraat. 10: Ds. J. W. Siertsema, 5: Ds. G. S. Oegema, van Haulerwijk. Zondag 38. CHR. GER. KERK. Floresstr 10 en 5: Ds. Henstra. HEEMSTEDE N. H. KERK, Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. Extra collecte voor de Prot. Bewaarschool. KAPEL NIEUW-VREDENHOF, Joh. v. Oldenbar- neveltlaan. 10.30: Ds. Briët. Jeugdkerkdienst. Aan den uitgang collecte voor de Jeugddiensten. NED. PROT. BOND, Afd. Heemstede-Bennebrock. 10.30: Ds. J. J. Thomson, Baarn. (Met medewerking van het Dameskoor.) GER. KERK. Koediefslaan. 10: Ds. Dondorp. 5: Ds. v. d. Born. Camplaan. 10: Ds. v. d. Born. 5: Ds. Dondorp. AERDENHOUT REL. KRING, Eikenlaan 5 10.30: Ds. J. van Ros- sum. Voorganger Vrijz. Hervormden. Amersfoort. JEUGDHUIS, Leeuwerikenlaan. 10.30: C. A. F. van Stipriaan Luiscius. hulppred. BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. J. P. van Bruggen. A'dam. NED. PROT. BOND. Polgieterweg 4. 10.30: Dr. W. Banning. Hv. Bentveld. GER. KERK. 10 en 5: Ds. J. C. Brussaard. Bed. H. Avondm. en Dankzegging. Radio-uitzending op golflengte 245.9 Meter. OVERVEEN N. H. KERK. 10: Ds. Ch. de Beus. GER. KERK (Hulpkerk Croesenstraat). 10 en 5: Cand. D. van Swigchem. Voorber. H. Avondmaal. HAARLEMMERMEER N. H. KERK. HOOFDDORP. 10 en 3: Ds. J. C. Sal- verda. AALSMEERDERWEG. 11.15: W. Koudstaal. LIJNDEN. 10: P. van den Berg. VIJFHUIZEN 10 en 3: A. Brörens. BADHOEVEDORP. 11: J. H. Boerlijst HOOFDDORP. OUD-GER. KERK. 10 en 3: Ds. L. Franke. HILLEGOM N. H. KERK. 10 en 4: Ds. Chr Eerhard. GER. KERK. 10 en 3: Ds. A. K. Krabbe. Bed. H. Avondm. en Dankzegging. CHR. GER. KERK. 10 en 4: Leesdienst. HERST. APOST ZENDINGSGEM., v. d. Endclaan 18. 10: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N. H. KERK. 10: Ds. Lekkorkerker. SPAARNDAM N. H. KERK. 10: K. A. Oskam, hulpprediker. N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym-zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raaf straat 2. 10: Ds. Snethlage, Bed. H. Doop. 12.30: Zondagsschool in de Kon. EmmaschooL Roerdompplein. EVANGELISATIE. 10: H. Wagter, van Beverwijk. Dinsdag 7: Bijbellezing. ZANDVOORT N H. KERK. 10: Ds. D. Tromp. NED. PROTESTANTENBOND gebouw Brugstr. 15 10.30: Ds. D. Lamberts, van Utrecht. 121: Zondagsschool. GER. KERK in H. V„ Brederodestraat 31. 10: Ds. P. van der Vloed SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. A. K. Straatsma, v. 's Gra- venhage. N. H. KAPEL. 10: Geen dienst. 4: Ds. L. W. Erd- man, IJmuiden. GER. KERK in H. V. Wustelaan 10: J. Blonet, theol. cand. 1JMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. K. G. Kwint, Slochteren; 5: Ds. L. Lagerwey. BETHLEHEMKERK James Wattstraat 10: Jeugd dienst H. H. Strating. HERV. EVANG-, OranjeStr. 8. 10 en 5: Leesdienst GER. KERK. Geen opgave ontvangen. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATH. KERK 10: H. Dienst. 6: Vesper. IJMUIDEN-OOST. N. H- KERK. Goede Herderkerk, Velserduinweg 10: Ds. L. W. Erdman, LJmuiden. 5.30: P. Allard, hulppred. VEREENIGINGSGEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugd- samenkomst VRIJZ. HERV., Bovenzaal Rex Theater. 10.30: Ds. J. H. Hanneman, Uitgeest. GER. KERK, Velserduinweg. 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. LUTH. GENOOTSCH. Herv. Vereen, geb. Kalver- straat. Geen dienst. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Broodbreken 5: Evangelisatiesamenkomst Spr. F. Hofhuis, Geldermalsen. Maandag 7.30: Bijbelbespr. en Bidstond. BAPTISTEN-GEM., Willemsbeekweg 22. Woensdag 7.30: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. HERST. APOST. ZENDINGSGEM.. Willebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. VRIJE EVANGELISATIE, IJmuiderstr.weg 52. 10: en 5: Th. Besselaar, Amsterdam. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. G. A. den Hertog, Amsterdam VELSEN-NOORD GER. KERK. 10 en 5: Ds. F. E. Hoekstra. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. 10: Dr. Alb. Vis. VRIJZ. HERV. Parklaan. 10: Ds. J. M. dc Jong, uit Amsterdam. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. 10 en 3: Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA", Koningstr. 41. 9.30: Bidstond. 10: F. Hofhuis, Geldermalsen. 5: C. Hooykaas, uit Den Haag. 12: Zondagsschool. Dinsdag 7.30: Zangvereeniging. Woensdag 7.30: Bijbelbespreking. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Ds. Joh. IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN. N. H KERK, Wijk aan Zee. 11.15: Ds. A. J Bro.nk- horst. VEREENIGINGSGEBOUW, Popullcrenlaan. 10: Ds. A. J. Bronkhorst

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7