„FRANKEN" N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-INRICHTING De waterlevering door Haarlem. Prijszegel. Half om Spatt en Spet MAANDAG 28 APR ID 194T HAARLEM'S DA'GBEAD 2 Nieuwe prijsregeling voor zeevisch. Maximum-marges vastgesteld. 's-GRAVENHAGE, 28 April. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van morgen een nieuwe prijsregeling voor zeevisch in werking zal treden. Deze regeling heeft ten doel een einde te maken aan de misbruiken, welke Eich bij den verkoop van zeevisch veelvuldig plachten voor te doen, wat de bepaling van den verkoopprijs betreft. Grossiers en detaillisten zullen voortaan bij het vaststellen van hun verkoopprijs alleen de in de nieuwe prijsregeling vermelde geldbedragen op hun inkoopsprijs mogen leggen. Deze maxi mum-marges voor de verschillende vischsoorten worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. In het algemeen hebben deze vastgestelde maximum-marges betrekking op niet-schoonge- maakte visch. Voor het schoonmaken, fileeren en bezorgen van de visch zal de detaillist aan den consument dus alleen die kosten in rekening mo gen brengen, welke hij vóór 9 Mei 1940 gewoon was te berekenen. Wanneer het op dien datum zijn gewoonte was voor het schoonmaken, filee ren en bezorgen geen extra vergoeding te vra gen, mag hij dit ook thans niet doen. Prijslijsten verplicht. Voorts bevat de nieuwe regeling de bepaling, dat de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht zijn, prijslijs ten op te hangen op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen. Deze prijslijsten moeten flink van afmeting zijn; zij zullen door den winkelier in den winkel en de etalage en door den venter aan zijn voertuig moeten worden opgehangen. De waardebons van „Winterhulp". 's GRAVENHAGE, 26 April. De directeur- generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt ter aanvulling van de publicatie van 4 April j.l. nader bekend, dat de termijn waarbinnen de waardebonnen series a, b, c en d bij winkeliers en handelaren kunnen worden aangeboden, in af wijking van den op de voorzijde vermelden tekst blijft verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. Wat echter de series e en f (5e en 6e millioen) betreft, wordt deze termijn opnieuw verlengd tot uiterlijk 80 Juni 1941. De overige inhoud van de bovengenoemde pu blicatie blijft van kracht behoudens dat de beide laatste series (e en f) tot 15 Augustus in plaats van tot 31 Juli 1941 door winkeliers en handelaren kunnen worden verzilverd bij alle' banken en spaarbanken. Hypotheken op onroerende goederen 1940. Gemiddelde rente in 1940 4.38%. 135 millioen meer doorgehaald dan nieuw ingeschreven. Blijkens de zoojuist verschenen mededeeling 16 van de afdeeling statistiek der overheids financiën van het Centraal Bureau voor de sta tistiek hebben in 1940 41.856 nieuwe hypotheek- inschrijvingen tot een totaal bedrag van f 303 mil lioen plaats gehad. Daartegenover stonden 57.873 doorhalingen met een gezamenlijk bedrag van f438 millioen. Per saldo zijn dus 16.017 hypotheken ten bedrage van f 135 millioen meer doorgehaald dan nieuw ingeschreven. Van 1931 tot en met 1936 en in 1939 hebben jaarlijks meer inschrijvingen dan doorhalingen plaats gehad. In 1937 en 1938 was het omgekeerde het geval. In het _geheele tijdvak van 1930 tot en met 1940 Ss het aantal openstaande inschrijvingen toege nomen met 25.765. Het uitstaande bedrag is echter gedaald met f 123 millioen. In vrijwel alle jaren heeft meer dan de helft der inschrijvingen betrekking op hypotheken van f 1000 tot f 5000. Op een geleidelijke daling van den rentevoet, die zich ln het achter ons liggende tijdvak tot 1939 heeft voorgedaan, is in 1940 een stijging gevolgd. In dit jaar was de gemidddele rentevoet 4.38 pet. Droeg in 1931 nog 67 pet. van het totaal bedrag der nieuwe hypotheken een rente van meer dan 4V2 P°t-, in 1939 was dit nog slechts met 11 pet. het geval, terwijl in 1940 wederom 37 pet. van het totaalbedrag daaronder yïeL Het bedrag der op landelijke eigendommen ver strekte hypotheken is over alle jaren veel lager dan dat op gebouwen. Van het totaalbedrag der hypotheken blijkt over de jaren, waarover de statistieke gegevens verschaft 1931 tot en met 1940), het kleinste gedeelte door hypotheekban ken verstrekt te zijn (in 1940 18 pet.), een grooter gedeelte (in 1940 34 pet.) en het grootste gedeelte (in 1940 45 pet.) door andere banken en instellingen (waaronder de levensver zekeringsmaatschappijen en de pensioenfondsen vallen). INDISCHE LEERGANG TE HAARLEM Men schrijft ons: Door het Comité voor Indische leergangen en lezingen werd gedurende de maanden Februari, Maart en April te Haarlem een Indische leer gang van 10 lezingen georganiseerd, waaraan door een groot aantal belangstellenden, meeren- deels uit onderwijskringen, werd deelgenomen'. Ondanks verduistering en griep bleef de op komst tot het einde van den leergang zeer goed, wat een compliment beteekent voor den spreker, den heer A. Bakker te Heemstede, die zijn gehoor steeds tot het einde wist te boeien. Het is een verheugend feit, dat het Koloniaal Instituut te Amsterdam, ondanks vele moeilijk heden, voortgaat, meer kennis en betere begrip pen betreffende Nederlandsch-Indië te versprei den; tevens is het bemoedigend te constateeren, dat men in onderwijskringen deze pogingen dankbaar aanvaardt en waardeert. CREMATIE B. VAN GORSSEL. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmid dag in het crematorium te Westerveld de crema tie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer B. van Gorssel, klerk bij het Provinciaal Electriciteltsbedrijf van Noord-Holland en in schaakkringen te Haarlem een bekende persoon lijkheid. op 20-jarlgen leeftijd overleden. Aanwezig waren zeer velen van het personeel van het P.E.N. en bestuursleden van de Schaak club „De Rochade", waarvan de overledene deel uitmaakte. De heer F. Abspoel sprak namens bestuur en leden van De Rochade; hij zei dat men missen zal het beeld van den overledene, vol vuur en aan dacht achter zijn schaakbord. De nagedachtenis aan zijn persoon en zijn spel zal bij de leden 6teeds in eere blijven. De heer H. Blokker merkte op dat de toewijding en de ernst van den overledene bij het schaakspel een groote belofte inhielden. De club verliest een sterk speler in hem, maar nog meer een besten vriend. Als vriend van den huize sprak de heer C. Wage- maker. Deze memoreerde zijn arbeid bij het P.E.N. en zei dat dit bedrijf een trouw een eerlijk ambtenaar verliest. De organist speelde bij het dalen van de kist Larghetto van Roels. Namens de familie dankte de heer Wagemaker voor de belangstelling. HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) (Adv Ingez Med.) Wijzigingen in de verordening gebracht. Invoering van het instituut van „erkend waterfitter". De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft enkele wijzigingen gebracht in de „Ver ordening regelende de voorwaarden voor de le vering van duinwater door de gemeente Haar lem." Ter nadere toelichting op dit besluit wordt het volgende meegedeeld: Reeds geruimen tijd was bij het gemeente lijk Waterbedrijf een regeling in voorbereiding tot het instellen van het instituut van z.g. er kende waterfitters. In het electro-technisch bedrijf bestaat, zooals men weet, dit instituut reeds lang. De waarborgen, daarmede geschapen, zoowel voor het publiek als voor het gemeentebedrijf, dat de aanleg steeds op vakkundige wijze ge schiedt. bleken zeer nuttig te zijn. Daarom is thans ook de verordening regelende de waterle vering herzien. De voornaamste wijziging is ver vat in art. 14, dat de voorschriften vermeld, waaraan binnenleidingen moeten voldoen en dat bepaalt, dat aanleg van en werkzaamheden aan binnenleidingen uitsluitend mogen geschieden door waterfitters. die overeenkomstig de „Rege ling voor de erkenning van Waterfitters", vast gesteld door de Vereeniging voor Waterleidings- belangen in Nederland, zijn erkend. Volgens art. 1 van genoemde regeling, die reeds door ongeveer 70 waterleidingsbedrijven is ingevoerd, o.a. ook in Bloemendaal, Heemstede en Velsen, kunnen waterfitters (loodgieters) plaatselijk of landelijk erkend zijn. Plaatselijke erkenning geeft alleen bevoegdheid tot uitvoe ring van een binnenaanleg voor water binnen het voorzieningsgebied van het waterbedrijf, dat de erkenning heeft verleend. Landelijke erken ning, die geschiedt door den leider van het bu reau der Vereeniging voor Waterleidingsbelan- gen in Nederland, geeft die bevoegdheid in de gebieden van al de bedrijven, die de regeling van toepassing hebben verklaard. Uiteraard moet aan. bepaalde voorwaarden worden voldaan alvorens erkenning plaats vindt, doch bij invoering der regeling door een water bedrijf gelden overgangsbepalingen, welke het mogelijk maken, dat elk goed geoutilleerd wa terfitter op het tijdstip van de invoering een erkenning kan krijgen. Deze gelegenheid is tevens aangegrepen om enkele andere wijzigingen, die in den loop der jaren wenschelijk zijn gebleken, in de verorde ning aan te brengen. Op sommige punten ward de verordening daarbij in overeenstemming ge bracht met een reeds bestaande praktijk; zoo bijv. ten aanzien van de verplichting om bij het aanvragen eéner dienstleiding een teekening in tweevoud over te leggen van de ligging van het perceel (art. 2). In art. 7 is nu vastgelegd, dat de door ver bruikers te storten waarborgsom van f 3,60 te vens zal strekken als waarborg voor de betaling van het verschuldigde voor gebruikt gas en (of) electriciteit. Verder is nog van belang de ver anderde wijze, waarop het verpicht minimum- verbruik wordt berekend. Werd vroeger steeds, ongeacht het verbruik, ten minste 6 M3 p..r kwartaal in rekening gebracht, voortaan ge schiedt.dit met dien verstande, dat bij een lager verbruik verrekening zal plaats hebben met het geen in een andere 3-maandelijksehe periode van hetzelfde jaar eventueel boven het minimum van 6 M3 werd verbruikt. Komt iemand dus Der ja^ir niet boven een verbruik van 4 x 6 24 M3. dan heeft hij slechts het minimum te betalen. Nog geen eehle „Bollen-Zondag". De tram had het druk. Men heeft de vorige week in Hiilegom officieel bet „bollenseizoen" geopend, maar de natuur blijkt zich daaraan tot dusverre weinig te storen. Hoewel het weer dezen Zondag niet bepaald slecht ge noemd mocht worden, weerhield de vrij sterke en gure noordoostenwind velen er van, een uitstapje naar bollenland te maken, zoodat. men niet van een zeer groote drukte kon spreken. Toch was de be langstelling grooter dan de vorige week en het waren vooral de jeugdige wielrijders en wielrijd- sters, die de wegen tusschen de veelkleurige bloe- mentapijten bevolkten. De tram heeft het zeer druk gehad. Den geheelen Zondag werd een 20 minuten- dienst onderhouden, en zoo nu en dan was het zelfs noodig een extra-tram in te leggen. Hoewel het koude weer den bloei van hyacinten en vroege tulpen heeft vertraagd, viel er toch op beschutte plekjes veel schoons te bewonderen, vooral wanneer de zon zoo af en toe even door de wolken kwam kijken. Groepjes sportieve jongelui, die deelnamen aan de traditionerle bollen-wandelmarschen trokken vroolïjk zingend tusschen de velden door. De uit zichttoren en de trekschuit in Hiilegom hadden tamelijk veel bezoek. Vooral in de middaguren was er vrij veel vertier en de verkoopers van de kleurige bloemenslingers en de cafés maakten dan ook tamelijk goede zaken. Het wachten is echter op mild voorjaarsweer, opdat de schoonheid ,der bollenvelden ten volle kan ontluiken. Dan zö'l ook het bezoek toenemen, al kan men natuurlijk onder de huidige omstandig heden niet rekenen op een ouderwetsche bollen- d rukte. Van wie is die fiets? Door de politie te Haarlem is beslag genomen een zwart gelakt en goud-gebiesd heerenrijwiel, ge markt „Lansia P. H. Lans, Vaillantlaan 315-317. Den Haag". Het stuur is zonder handvatten en zwart gelakt; op de fjets zit een nikkelen bel: een zwart gelakte dynamo, merk Bosch; een ongemerk- ten lantaarnkop (roestig met nikkelen rand): een le.deren zadel, gemerkt J. H. R., met hangveeren. een bagadrager zonder standaard: een nikkelen achterlicht, gemerkt met een driehoek en de hoofd letter P: een terugtraprem. De achterband is ge merkt „Tour de France luxe" en de voorband „Neo Neptune". Verder een kettingkast en nieuwe witte rubbers aan de pedalen. Het nummer van he' frame in 200090. Dit rijwiel is omstreeks 2 April 1941 ontvreemd Aan den onbekenden eigenaar wordt verzocht zich ten spoedigste aan tc melden aan het Bureau van Politie Smedejitraat 9, afdeeling recherche. (Op een Haagsche veiling is dezer dagen een Moldau postzegel, aan geduid als 81 parale no. 3, waar van slechts 30 exemplaren be staan, verkocht voor f 10.600.) Misschien heb ik wel veel gemist In een verkeerd beoefend leven, Maar ik ben geen philatelist, Dat constateer 'k bij voorbaat even. Maar naar wat ik nu in de krant Weer van die veiling heb gelezen, Papiertjes met een kartelrand Moeten wel heel bijzonder wezen. Heel lang gelee is vrouw of man Een zegel voor een brief gaan koopen En likt' er aan en heeft het dan Gebust en daarmee afgeloopen. Een ambtenaar der posterij Heeft het gestempeld naar behooren, 't Verstuurd en toen, van plichten vrij Het weder uit het oog verloren. Het kwam op zijn bestemming aan Daar wou men slechts den inhoud welen, De envelop, eraf gedaan, Is onverschillig weggesmeten. En toen heeft een philatelist, Ik weet niet waar, misschien na jaren, Het ergens weer uit opgevischt, Om het zorgvuldig te bewaren. En dat papier, futiel en oud, Is men bereid nu te betalen Met zijn gewicht in zuiver goud Niet eenmaal maar tienduizend malen. Neen, ik ben geen philatelist, Misschien een leemte in mijn leven, Maar was ik 't wel, ik zou beslist Zoo'n som niet voor één zegel geven. Ik gun 't een ander met plezier, AMeen heeft mij de vraag bekropen, Hoe kan zoo'n snipper oud papier Zoo in de bankpapieren loopen. P. GASUS. Met ft is Uw broodrantsoen ruim voldoende. Probeert het en Gjj zijt overtuigd 18 ct. p. 800 gram (vooraJ DUN SNIJDEN) (Adv. Lngez. Med.) Botsing tussclicn tram en autobus. In de Tempeliersstraat te Haarlem. Zondagnamiddag kwart over vijf heeft op het kruispunt Tempeliersstraat-Van Eedenstraat te Haarlem een aanrijding plaats gehad tusschen een electrische tram, rijdende van de Leïdschevaart naar het Plein, en een autobus van de N.V. „De Duinlander", die van de Van Eedenstraat in de richting van den Raamsingel reed. De bus had bij bovengenoemd kruispunt gestopt voor het uitlaten van reizigers. Toen die wagen zich weer in bewe ging zette en op de trambaan kwam, werd hij aan de linkerzijde aangereden en ernstig beschadigd. Enkele inzittenden werden licht gewond. Zij zijn door leden van den Ongevallendienst en een dokter in diens woning verbonden. De tram werd aan de voorzijde beschadigd en het tweewielig wagentje met den gasgenerator achter de autobus werd om ver geworpen en vernield. De autobus moest worden weggesleept en het tramverkeer had een kwartier vertraging. Liefdadigheidsvoorstelling voor het Roode Kruis. Opvoering van „Die lustige W'itwe". Zondagavond voert het Ned. Operettegezelschap in den Stadsschouwburg te Haarlem Franz Lehar's operette „Die lustige WitWe" op, zulks ten bate van het Ned. Roode Kruis. Een koor gevormd uit H. O. V.-leden o. 1. v. Jac. Zwaan verleent mede werking. De regie berust bij Jac. Gosen en de bal letten zijn ingestudeerd door Lissy May. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Op Donderdag 1 Mei a.s. zal de heer J. Kroonstuiver, brievenbe steller te Haarlem, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Vele jaren heeft de jubilaris op het bureel expeditie gewerkt. Door zijn hulpvaardigheid en goede kameraadschap heeft de heer Kroon stuiver vele vrienden verworven. Zoowel bij zijn superieuren als zijn collega's. i. KROONSTUIVER. Daar de tijdsomstan- (Foto Satina). digheden zich niet leenen voor feestelijkheden, zal de jubilaris dezen dag in intiemen familiekring herdenken. ALGEMEENE MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. Bovengenoemde organisatie heeft een lezing georganiseerd op Woensdagavond 30 April, in het Middenstandshuis. Wilhelminastraat te Haarlem. Na een korte vergadering zal de heer B. W. Lasschuit spreken over: „Middenstandsorgani satie", Centrale Keuken. 17 bons per knipkaart voor aardappelen. Naar men ons mededeelt zal aart de Centrale Keuken te Haarlem één knipkaart voor 6 maaltijden gelden. Ingeleverd moeten- worden 1/3 bon peulvruchten, 1/4 boter- of vetten, l'/s vleeschbon en 17 aardappelbonnen (dus 17 bonnen no. 15 van de broodkaart). Getracht zal worden, de grootte der porties te hand haven, ofschoon het misschien zal blijken, dat ze iets krapper moeten worden toegemeten. Wielrijden Van Vliet weer uitstekend op dreef. Overwinning op Schercns te Antwerpen. In afwachting van de aankomst der renners, die deelnamen aan den omloop in de Vlaamsche gewes ten in het Sportpaleis te Antwerpen werd een uit stekend internationaal programma gegeven. In deze wedstrijden behaalde Arie van Vliet een goede om nium-overwinning op zijn 'grooten Belgischen rivaal Jef Scherens. In den stayerwedstrijd eindigde v. d. Voort op de tweede plaats, terwijl de beide sterke Belgische renners Michaux en Meulemans zich met de laatste plaatsen tevreden moesten stellen als volg van een te groote voorgift. v. d. Vijver reed dezen middag niet goed en eindigde in het algemeen klassement op de vijfde plaats. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijden. Ie serie: A. Haerbos (112 sec. laatste 200 meter), 2 v. d. Vijver. 2de serie: I Kerk hof (12,5). 2 Gosselin. 3e serie: 1 Cools (12.6), v. Tilborg, 4de serie: 1. Gosselin (12.1), 2 v. Tilborg en 3. v. d. Vijver. Halve finale: 1ste serie: 1 Cools (12.7), 2 Kerk hof. 2de serie: 1 Haerbos (12.3), 2 Gosselin (opge geven). Finale: 1 Cools (12), 2 Haerbos. om de 3e en 4e plaats: 1 Kerkhof (12.4), 2 Gosselin. Om de 5de en 6e plaats: 1 v. d. Vijver (12.1). 2. v. Tilborg. 1 k.m.-wedstrijd met voorgift: 1 Cools, 2 v.d. Vijver, 3 Haerbos, 4 Gosselin, 5 Kerkhof en 6 v. Tilborg. Omnium voor de wereldkampioenen: sprint: 1 Scherens (11), 2 v. Vliet. 500 meter tijdrijden: 1 'van Vliet 30.18 sec., 2 2 Scherens 30.28 sec. Sprint: 1 van Vliet (13), 2 Scherens. Achtervolging over max. 2000 meter: 1. Van Vliet, 2 min. 37.4 sec. 2 Scherens 2 min. 38.4 sec. Beslis- singsrit sprint: 1. Van Vliet (11.8), 2 Scherens. Eindklassement: 1. Van Vliet 7 pnt., 2 Scherens 9 pt. 1 uurs stayerwedstrijd met voorgift. Michaux en Meulemans geven 3 ronden handicap aan alle an dere deelnemers: 1. Ley se in 1 uur afgelegd 65.290 k.m. 2. B. v. d. Voort op 30 meter. 3 Wals op 200 meter. 4. Michaux op 740 m. en 5. Meulemans op 1500 meter. Omloop der Vlaamsche gewesten over 197 k.m. 1. Karei Kaers in 5 uur 11 min. 15 sec. 2. Albert Hendriks op 100 meter. 3. V. Espenhout, 4 Jacobs, 5 Gilles, 6 Dupuison en 7 Schotte, allen in 5 uur 14 min. 53 sec. 8 Bonduel, 9 Abeele en 10 v. Meer- schaut. De eenige Nederlandsche wegrenner, die aan dezen rit deelnam was Frans Pauwels, die het parcours aflegde in 5 uur 19 min. en 6 sec., daarbij de 36ste plaats bezettend. Hockey Zuid-Holland neemt revanche. Thans een 31 overwinning op Noord-Holland. Het Zuid-Hollandsch elftal heeft op verdienste lijke wijze revanche genomen voor de onverdien de nederlaag van vorige week. Technisch waren de gastheeren de meerderen van hun tegenstanders. De opname van Zeidel in de voorhoede bleek een versterking. Zuid-Holland was aanvankelijk in de meerder heid. De middenlinie van Noord-Holland, waarin Keip (Gooi) de Looper verving was geheel tot ver dedigen gedwóngen. Toch slaagde van der Doll er in na 20 minuten spelen met een hard schot van den rand van den strafcirkel Koelensmid te pas- seeren. Ook hierna bleven de gastheeren in den aanval en kort vqor de rust was het weer Van der Doll, die na een schermutseling voor het doel van Koelensmid een doelpunt maakte. In de tweede helft zette Noord-Holland een hef tig offensief in. De achterspelers van Zuid-Hol land, Olsen en Postma, hadden alle mogelijke moeite de aanvallen te weerstaan. De Roos- ver kleinde tenslotte uit een lange corner den achter stand (21). Hierna was -het echter met het overwicht van Noord-Holland gedaan en nam de Zuid-Hollan-d- sche ploeg het spel weer in handen. Talrijke span nende momenten ontstonden er in den cirkel van Noord-Holland. Uit een strafeorner bracht Anker man met een hard schot den stand op 31. Over het algemeen was het een matige strijd met als uitblinkers van Olphen, van Meurs, Ankerman, Olsen en Postma. De Uitslagen. VCLHL.C Deventer—Venlo t—3 Districtwedstrijd. Z Holland—N.Holland 3—1 Promotie lste klasse. Laren—HOC 0—1 Tweede klasse promotiekl. Afdeeling A. Rijswijk—HBS 2—0 Hilversum III—Hilvers. II 0-4 Dordrecht—Alliance 2—2 Competitie. Vierde klasse. HCM m—Victoria IV 3—3 Groen Geel n—Rijsw. IV 5—1 Groen Geel VH—HHYC VIII 2—1 Zandv. Ill—Alliance III 4- HBS IV—HBS III 5—2 tSrawberries IV— Strawberries III 3—6 Zwemmen Rie van Veen door Bep van Schaik geslagen. II. P. C. wint watcrpolowedstrijd van S. V. H. Door de deelneming van verschillende voor aanstaande zwemmers en zwemsters waren de Zondag gehouden wedstrijden, organiseerd door de R.D.Z.. uitermate belangwekkend. Op dé 400 meter borstcrawl voor dames bestre den Rie van Veen. Dini Kerkmeester, Bep van Schaik en A. Veldhuysen elkaar. Het werd een spannende strijd, waarbij Rie van Veen de zege wegsleepte. Iet van Feggelen bleek op den 100 meter rugcrawl ontegenzeglijk de sterkste te zijn, hoewel mejuffrouw de Haan van Zian aardig partij gaf. Jammer was het, dat Smitshuyzen op het nummer 200 meter schoolslag heeren zijn rivaal W. Seton niet kon ontmoeten. De eerste was verhinderd. Toch genoot men van dit num mer, daar Seton met pfachtig'en vlinderslag zijn baan zwom, welke allerwege bewondering wekte. Een verrassing leverde de 100 meter borstcrawl op. In de derde serie bonden Rie van Veen, Willy Soetekouw en Bep van Schaik den strijd tegen elkaar aan. De Rotterdamsohe favoriete bleek 'n „off-day" te hebben, zoodat het tempo haar ten slotte te machtig werd. Bep van Schaik zwom den wedstrijd van haar leven en tikte in den iraaien tijd van 1 min. 8.6 sec. aan, met 0.1 sec. verschil gevolgd door Willy Soetekouw en Rie van veen, waarbij Willy Soetekouw de laatste met handslag sloeg, Met spanning zag. men den 200 meter school slag voor dames tegemoet; in de tweede serie startten Doortje Heeselaars en Willy Haverslag, die kortgeleden in Alkmaar Jopie Waalberg op verrassende wijze sloeg. Doortje begon haar eer ste baan te vlinderen, welk voorbeeld door haar jeugdige rivale niet gevolgd werd. Mej. Heese laars nam zoodoende de leiding, maar na de tweede baan had zij haar aldus verkregen voor sprong reeds verloren, terwijl spoedig daarop het Hilversumsche zwemstertje de leiding nam en ofschoon mej. Heeselaars de laatste 25 meter weer vlinderde, mocht haar dit niet meer baten. De tijd van mej. Haverslag was 3 min. 2.5 sec. Het programma, dat nog een demonstratie schoonspringen vermeldde, werd besloten met eenige estafette-nummers voor dames en heeren. De 5 x 50 meter estafette borstcrawl voor dames werd gewonnen door de RDZ in 2 min. 43.2 sec., hetgeen een fraaie tijd is, terwijl het zelfde nummer voor heeren de RZC won in 2 min. 25.6 sec. Het programma werd geopend met een span- nenden waterpolo-wedstrijd tusschen zevental len van de Heemsteedsche Zwem- en Poloclub en de Sportvereeniging Hillegersberg, die door HPC met 2—0 werd gewonnen en besloten met een strijd tusschen de damesploegen van de RDZ en HGA Den Haag (12). De uitslagen luiden; 400 meter borstcrawl dames: I R. van Veen (RDZ) 5 min. 35 sec., 2 A. Veldhuysen (De Rob ben, Hilv.) 5 min. 37.6 sec., 3 B. van Schaik (Meeuwen, Amsterdam) 5 min. 47.1 sec. 100 nieter borstcrawl heeren: 1 J. C. Scheffer (DJK) 1 min. 1.6 sec., 2 H. A. Ramack (RZC) I min. 2.5 sec., 3 A. H. Sipkema (HPC) 1 min. 2.6 sec. 100 meter rugcrawl dames: 1 I. van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 17.2, 2 T. de Haan (Zian) 1 min. 19.2 s«c., 3 H. van Veen (R'dam) 1 min. 26.2 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1 W. Seton (Zian) 2 min. 45.1 sec., 2 J. Wensing (HPC) 3 min. 28.2 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1 B. van Schaik (Meeuwen) 1 min. 8.6 sec., 2 en 3 (met handslag) W. Soetekouw en R. van Veen (RDZ) 1 min. 8.7 sec. 200 meter schoolslag dames: 1 W. Haverslag (De Robben) 3 min. 2.5 sec., 2 D. Heeselaars (ODZ) 3 min. 10.8 sec. 100 meter rugcrawl heeren!' 1 H. Ph. A. can Schouwen (DJK) 1 min. 10.1 sec., 2 J. C. Schef fer (DJK) 1 min. 12.6 sec., .3 P. de Geest (HPC) 1 min 15.4 sec. 5 x 50 meter estaf. borstcrawl dames: 1 RDZ 2 min. 43.2 sec., 2 Rotterdam 2 min. 49.1 sec., 3 ODZ 2 min. 54.8 sec. 5 x 50 meter dito heeren: 1 RZC 2 min. 25.6 sec., 2 HPC 2 min. 26.1 sec. Estafette 7 x 25 meter borstcrawl waterpolo- ploegen dames RDZ en HGA: 1 RDZ 1 min. 56.9 sec.. 2 HGA 2 min. 1.4 sec. Waterpolowedstrijd (heeren) SVH—HPC (0—2). Waterpolowedstrijd (dames) RDZ—HGA (1—2). Bollentocht van „Jan Paassloors" een groot succes. Ruim 1800 deelnemers. Ruim achttienhonderd wandelaars hebben deelgenomen aan den Bloembollen tocht, die de Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" Zaterdag en Zondag organiseerde. Niet alleen uit Haarlem en omstreken waren de tippelgrage jongens en meisjes, dames en heeren opgekomen om aan dezen traditioneelen mar-seh deel te nemen, doch de bloem van de wandelaars uit vele provincies zelfs uit Gelderland en Groningen heeft de gelegen heid aangegrepen om behalve van een pittige handeling in Haarlem's prachtige omgeving ook van de kleurenweelde der bollenvelden te genieten. De organiseerende vereeniging had wederom bij zondere zorg besteed aan het parcours, dat zoo was gekozen, dat de deelnemers(sters) aan den tocht, die naar verkiezing en leeftijd ging over afstanden van twintig, dertig of veertig kilometer, met volle teugen van de bloemenpracht, van de fraaie wegen en in de omgeving van Lisse en Hiilegom van de doordringende hyacintengeur konden genieten. De deelnemers startten voor het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat om via den Koninginneweg, Zandvoorterweg en Zon nebloemlaan naar den Vogelenzangschenweg te wandelen, waar de deelnemers aan den marsch over twintig K.M. rechtuit gingen en de deelnemers aan den 30 K.M. en den 40 K.M. marsch respectieve lijk een klein en een groot- „ommetje" maakten om tenslotte, na een prachtigen tocht langs de kleur rijke velden in het hartje van Hiilegom aan te ko men en daar de groote rust te houden. De route terug was grootendeels over hoofdwegen, doch een speciale attractie vormde de wandeling door het wandelpark Groenendaal. In de beste stemming, met bloemen en bloemen slingers getooid kwamen de wandelaars weer in de Tempeliersstraat aan, waar namens de stichting „Haarlem's Bloei" den deelnemers een bloemen hulde werd gebracht, nog voor dat de wandelaars zich hadden gemeld aan de bestuurstafels en hun herinnerïngsmeda'ille in ontvangst hadden genomen. Hoewel de wind vooral Zaterdag, maar ook Zon dag buiten de bebouwde kom niet bepaald de wandeling verlichtte, hebben de achttienhonderd deelnemers, waarvan er 400 Zaterdag en 1400 Zon dag startten, vrijwel zonder uitvallers den Bloem- bollentocht volbracht. Zondag brachten de deelnemers aan den Bollen tocht veel vertier in de omgeving van Lisse en Hiilegom. De 850 individueele deelnemers alsmede de veertig groepen van in kleurige wandelcostu- mes deelnemende wandelaars, trokken natuurlijk veel bekijks. De grootste groep leverde wel de wandelclub „Zoek de zon op" uit Utrecht. De wandelaars uit de Domstad namen met zes-en-zeventig leden aan den marsch deel. En de 75-jarige secretaris-pen ningmeester van de Utrechtsche wandelclub liet zich niet onbetuigd en wandelde er op los als telde hij twintig lentes! Er waren voorts groepen uit Nijmegen, Gronin gen, Apeldoorn, Rotterdam, Den Haag, Zeist, Baarn, Bussum, Hilversum, Zaandam, Beverwijk en Amsterdam. Alle veertig groepen kwamen voor een specialen vereenigingsprijs in aanmerking. Zonder de marschprestaties van de andere groepen te kort te doen mogen wij niet verzuimen enkele te noemen, die de bijzondere aandacht trokken: de Postfanfare uit Haarlem, de groote groepen van de Kromhout-motqjenfabriek uit Amsterdam en van de „Meteoor", eveneens uit de Amstelstad, van „Viribus Unitis" uit Santpoort, van „De laatste lootjes" uit Zaandam, van D.E.M. uit Beverwijk, van het Politiecorps uit Velsen, van „Dudok de Wit" uit Baam en van de nieuwe Haarlemsche wandelclub O. D. Onder de hoofdleiding van den heer H. A. Win ter is de Bloembollen tocht in dit jubileumjaar van ..Jan Passtoors" in Augustus a.s. bestaat deze sympathieke vereeniging tien jaar een buiten gewoon succes geworden. De leden van het Roode Kruis en E.H.B.O. wa ren weer op hun post en verdienen een woord van lof voor de wijze waarop zij, daar waar dat noodig was, wandèleuvels bestreden. i

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2