De hond en zijn verzorging. Spait en Spet Uit de geschiedenis van de Nederlandsche bokssport. WOENSDAG 30 APRIL 1941 H A A R L E M'S DAGBLAD 8 L Handbal Goede dag voor de Haarlemsclic clubs. De Haarlemsehe clubs, die Zondag J.l. bijna allen een moeilijken uitwedstrijd tegemoet gingen, hebben over de behaalde resultaten niet te klagen. De Concordla-heeren speelden tegen D .O. S.. waarop de rood-witten na een gelijk opgaande eerste helft, na de rust "n overtuigende 12—3 zege wisten te behalen. Aanvankc lijk leek het er op. dat de gasten met deze flinke cijfers zouden winnen .want de Amsterdammers speelden een snel open spel. waardoor doelman Ten Have veelvuldig op de proef kon worden gesteld. Hoewel de rood-witten voor rust tegen den sterken wind ln speelden, konden zij het snelle tempo toch goed volgen en na elk doelpunt van D. O. S. volgde prompt de gelijkmaker, zoodat dan ook met gelijken stand (3—3) gedraaid kon worden. In de tweede helft hadden de Concordia-aanvallen een opvallend succes en op regelmatige wijze werd de score opgevoerd- De beweegltjk^D. O. S.-voorhoede werd door de rood-witte verdedigers Volkomen ln bedwang gehouden en dit is vooral een compliment voor de Invallers Martin en Aarts, die beiden op een goeden wedstrijd kunnen te rugzien. Hoewel de thuisclub enthousiast bleef volhouden, lukte het niet doelman Ten Have nogmaals te passeeren. De rood-witten wisten tenslotte het dozijn vol te maken, zoodat de Haarlemmers een verdiende, doch iets gefiatteer de 12—3 overwinning boekten. De Concordia-dames kregen het tegen Watervrienden evenmin gemakkelijk doch slaagden er niettemin in met 61 te zegevieren. De Rapiditas-dames brachten Simson een verdiende 4—1 nederlaag toe en nestelden zich hierdoor nog vaster op de bovenste plaats, te meer daar de grootste con currente A .D. A. met 40 van Zeeburg verloor. De zwart-witten speelden voor rust met den wind in den rug en reeds spoedig had een ver schot van mevr. van Denderen succes. De Amsterdamsche dames ondernamen hierna gevaarlijke tegenaanvallen, doch de Rapiditas- vcrdediglng wist steeds op het beslissende moment Sn te grijpen, zoodat doelpunten uitbleven.Aari den anderen kant was het weer mevr. Van Denderen, die na een prachtigen aanval nog voor rust den voorsprong tot 2—0 wist te ver- grooten. In de tweede helft zetten de gasten direct alles op alles om den voorsprong te behouden en lukte het zelfs een derde doelpunt te scoren. Toen de uitstekend spelende Simson rechtsbuiten hierna wegens een kwetsure uit moest vallen, was de Haarlemsehe overwinning een feit. Nadat mevr. Ovenveter nog een vierde doelpunt had ge scoord, lukte het Simson vlak voor het einde met een ver schot de eer te redden. De Rapidltas-heeren speelden vriendschappelijk tegen O. S. S. en wonnen met 4—2. In de tweede klasse behaalden de Rapidltas-reserves een nuttige 2—1» overwinning op Vriendschap 2. Hoewel de Zaansche dames, evenals hun eerste elftal, nogal forsch spelen, was de thuisclub toch gevaarlijker, het geen voor rust dan ook in een tweetal doelpunten kon worden uitgedrukt. Wel zetten de gasten er in de tweede helft alles op om den achterstand in te halen, -doch door goed ingrijpen der zwart-witte verdediging, werd de Ra- piditas-doelvrouwe slechts eenmaal gepasseerd. •De Concordia-heerenreserves speelden uit tegen Achilles en stelden nogal teleur, door een 9—3 nederlaag te incas- •eeren Het haperde bij de Haarlemmers vooral ln de voorhoe de. waar door solospel veel kansen verloren gingen. Ook was doelman van Arum minder doortastend dan anders, waaraan wellicht het harde veld mede schuld heeft. Wandelsport Men verwacht 10.000 deelnemers aan de Avond-Vierdaagsche. Naar wij vernemen is een landelijke regeling tot stand gekomen inzake de organisatie van de bekende avond- Vierdaagscho Dit is reeds een van de eerste verheugen de resultaten van de inmiddels tot stand gekomen fusie der verschillende gewestelijke wandelsportbonden. Als data voor de te houden landelijke vler-daagsche zijn ge nomen 18, 19. 20 en 21 Juni. De Noord-Hollandsche Wandelsportbond organiseert op deze vier dagen een 4x20 K.M. tocht resp. in de plaatsen Amsterdam, Haarlem, Enkhuizen. Alkmaar en Anna Paulowna. Ook ln andere plaatsen worden avond-vier- daagschen georganiseerd. Door 't uitvallen van de gewone vierdaagsche, waarvan be paald was. dat deze wederom te Nijmegen zou worden ge houden. rekent men erop. dat de belangstelling voor de landelijke vierdaagsche aanmerkelijk zal stijgen, zoodat de deelneming nu reeds wordt geschat op ruim 10.000 personen. Voor de avond-vlerdaagsche is een uniform herlnne- ringskrulsje (N. W. B.-kruls) beschikbaar gesteld. Waterpolo Schaken Vierde parlij Euwc—Kramer remise. Voor den aanvang van de vierde partij bracht de voor zitter van het Euwe-Kramercomité, de heer W. Dijkstra, in herinnering, dal Sheek en omgeving door het groote aantal sterke vereenigingen een bolwerk vormt van het noordelijk schaakleven en dat daarom deze partij dan ook in deze plaals werd gespeeld. Er ontwikkelde zich een Slavisch damegambiet, waarbij het initiatief aanvankelijk van den Fries uitging. Gelei delijk aan ging Euwe tot den aanval over en toen moest Kramer alle pogingen in het werk stellen om ook deze vierde partij niet te \'erliezen. En inderdaad gelukte hem dit ook. na den 22e zet nam Euwe het remiseaanbod van Kramer aan. Kaatsen KAATSCLUB „FRISIA". Van gemeentewege is aan de kaatsclub ..Frisia" liet Ge meentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan aangewezen. Het kaatsselzocn zal Zondag 4 Mei a.s. beginnen. Voetbat Maandagavond j.l. hield de Haarlemsehe Damclub in haar clublokaal, bovenzalen Restaurant Munniks. een druk bezochte algemeene ledenvergadering. Te 19.30 uur open de de 1ste voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, de ver gadering en memoreerde, dat de vereenlging zich. niet tegenstaande de bijzondere tijdsomstandigheden, in een steeds stijgenden bloei mag verheugen. Na hulde te hebben gebracht aan den heer P. J. van Dai telen voor diens fraaie prestatie in den meesterwedstrljd 1940 en den wedstrijd het persoonlijk kampioenschap van Nederland 1941 werd aan de heeien K. Oüj. Chr. Gerritsen. D. Schrijne- makers en G. Bakker een herinneringsmedaille uitgereikt in verband met "t feit. dat dit kwartet thans definitief den Ooms wisselbeker voor de Haarlemsehe Damclub ge%vonnen had. Hierna ham de lste secretaris, de heer P. H. Meuve, het woord om namens de spelers, die aan het Paaschtournooi der Leidsche damvereenigingen hadden deelgenomen en in dit tournooi beslag legden op den eere-prijs een fraaie beker voor de vereenlging die in dit toumooi hel beste resultaat had behaald dezen be ker aan den lsten voorzitter" te overhandigen. Besloten werd in den a.s. zomer wederom een wedstrijd te organi- en volgens het Hoogland systeem. Voorts werd be sloten wedstrijden te organiseeren om het door den heer V. van Dartelen beschikbaar gestelde zilveren dam bord. Uitgeschreven zullen worden jaarlijksche massa kampen tusschen de te Haarlem en omstreken gevestigde vereenigingen om den titel van clubkampioene van Haar lem en omstreken en het zilveren dambord als wisselprijs de?e wedstrijden te bestemmen. Het bestuur deelde mede. dat namens vijf Haarlemsehe vereenigingen bij den Nederlandschen Dambond het voorstel zal worden inge diend een commissie te benoemen tot reorganisatie van den Nederl. Dambond. Tot afgevaardigde naar de a.s. jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond werd aangewezen de heer P. H. Meure (plaatsvervanger de heer K. Olij) en tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring van den Districtsbond Noord-Holland eveneens de heer P. H. Meure. Bij de rondvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard afgedaan. H, P. C. 2 is kampioen. Heemslcedsche reserves wonnen van Ncreus. Dinsdagavond is in de eerste klasse van de Wintercom petitie van Kring Haarlem de beslissing gevallen, doordat de Heemsteedsche reserves een 4l overwinnig op Ne- reus uit Zaandijk behaalden. Het gevaar in de Haar lemsehe voorhoede kwam weer van Braam, die echter goed door Breewer bewaakt werd. Braam kon nu slechts een van zijn bekende doelpunten maken, maar scoorde een tweede maal met een strafworp. De andere gevaarlijke speler in de H. P. C.-ploeg was de jeugdige T. Klools. die eveneens twee goals voor zijn rekening nam. De Zaan dijkers speelden een goeden wedstrijd, waarin vooral het harde schieten van Boot opviel. Deze speler nam eenige Zaansche doelpunt voor zijn rekening. Voor de eerste klasse verloor H. V. G. B. met 4IT van Haarlem, waardoor Haarlem thans de derde plaats bezet en H. V. G. B. de vierde. Het spel van Haarlem was beter dan in voorgaande wedstrijden, terwijl bij H. B. het slechte plaatsen en het weinige vrij zwemmen op vielen. Verdel. Smitz en Hemsbergen namen doelman Haverschmidt het meest onder schot en bezorgden hun tevental de 4—0 zege. De stand in de eerste klasse is nu: H. P. C. 2 8 6 V. Z. V. 7 4 Haarlem 8 3 H. V. G. B. 8 3 Nereus 7 1 H. P. Cl 3, dat*de vorige week tegc ■peelde, won nu gedecideerd met 40. doordat doelman Van der Broek er slecht ln was en enkele spelers IJmulden verstek moesten laten gaan. In deze klasse moeten nog een aantal wedstrijden gespeeld worden, zoo dat over een kampioenschap nog niets te zeggen valt. Haarlem 2. H. P. C. 3 en H. V. G. B. 2 hebben nog een kans. In de derde klasse speelden H. P. C. 4 en D. W. R. 3 een aardigen wedstrijd, die door de Waterratten met slechts een doelpunt verschil gewonnen werd. (2—2). H. V. G. B. 4 liet in den belangrijken wedstrijd tegen T>. W. R. 4 geen veer. want het won gemakkelijk met De wedstrijd H. v. G. B. 4—H. z. v.. die 4 Met in het Sportfondsenbad gespeeld zal worden, moet de beslissing brengen. De stand ts nu: 0 2 12 33—10 0 3 8 24—23 1 4 7 18—20 1 4 7 20—27 2 4 4 13—28 V. Z. V. 2 gelijk H. V. G. B. 4 H. Z. V. 0 II 21— 1 10 20—10 K. Z. 8 1 3 4 5 9—16 D- W. R. 4 8 2 1 5 5 7—26 Een slecht figuur sloegen de H. V. G. B.-dames, door een wedstrijd in het Sportiondsenbad met slechts v dames ln het water te verschijnen. Haarlem liet eveneens uitvallen, maar voor de vijf dames was het bad te groot, zoodat er van behoorlijk spel niets terecht kwam. De ge duchte Haarlem-schutster mej. Stuy doelpuntte drie maal. Zondag a.s. worden er wederom een vijftal wedstrijden ln het Sportiondsenbad gespeeld, Voor de tweede klasse komen H. V. G .B. 2 en Haarlem. 2 resp. tegen V. Z. V. 2 en D. W .R. 2 te water. De uitwedstrijden werden beiden door det hans thuisspelende ploegen gewonnen. Het vol ledig programma voor Zondag is: Haarlem 1—H. P. C. .dames 6.30 uur. Haarlem 3—Watertrappels H. V, G. B. 2—V. Z. V. 2 H. Z. y.H. V G. B. 4 Haarlem 2—D. W. R. 4 WEDEROM EEN INTERLANDWEDSTRIJD UITGESTELD. ROME 29 April (A. N. P.) De op 11 Mei a.s. vastge stelde landenwedstrijd te Milaan tusschen Italië en Spanje 1 evenals de landenwedstrijd Duitschland—Italië die oorspronkelijk op 11 Mei zou worden gespeeld, voor on- bepaalden tijd uilgesteld. De juiste datum, waarop deze ontmoetingen zullen plaats hebben zal later worden be kend gemaakt. Da mmen Hiljarten In café Metz aan de Barteljorisstraat waren Dinsdag avond weer velen getuige van de matches om bovenge noemd kampioenschap. De ontmoeting v. d. Broek (1939) tegen Houtkooper (B. C. H.) was vooral in T begin zeer spannend en na 16 beurten was de stand lil om 116. De B. C. H.'er speelde Iets constanter en nam langzamerhand een veiligen voorsprong. Zijn partner kon het tempo niet volgen en verloor met groot verschil. H. v. d. Broek 174 38 28 4.83 W. Houtkooper 250 36 27 6.94 Oorver (Ins.) .verspeelde zijn laatste kans om bij het lei dende peloton te konten door van Dickmann (D. E. S.) te verliezen. De D. E. S.'er had in den aanvang het beste van hét spel. maar bij de 20ste beurt was de stand weer gelijk, 122 tegen 122. Een goede 33. enkele beurten latei- gevolgd door 17 brachten Dickmann aan de leiding. De Insulinde-man miste herhaaldelijk en kon zijn vorm van Maandag zelfs niet benaderen. Dickmann bleef voor en won als volgt: P, Dickmann 250 39 33 6.41 A. Oorver 213 39 22 5.46 Vanavond worden de volgende partijen gespeeld: 7 uur: v. d. Hoek—De Jager. 9 uur: Steffers—Oorver. Rijksarbeidsbureau te Haarlem. Tot welk bureau moeten werkgevers en werknemers zich wenden? Met ingang van 1 Mei 1941 treedt in het ge- heele land de nieuwe organisatie der arbeidsbemid deling, onder leiding van het- Rijksarbeidsbureau te 's Gravenhage, in werking. De gemeentelijke organen der arbeidsbemiddeling maken dan plaats voor 37 nieuw ingestelde gewes telijke arbeidsbureaux, die. daarin bijgestaan door 144 bijkantoren, hun taak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen der arbeidsbe middeling gebruik maken, en personen, die zich als werkzoekenden willen doen inschrijven, alsmede zij, die hun inschrijving als werkzoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren. De inwoners uit Haarlem, Bennebroek, Bloe- mendaal, Heemstede, Zandvoort en Haarlemmer- liede en Spaamwoude moeten zich wenden tot het bureau te Haarlem. De inwoners van Beverwijk, Castricum en Heems kerk tot het bijkantoor te Beverwijk. Van Haarlemmermeer en Aalsmeer tot het bij kantoor Haarlemmermeer. Van Velsen en IJmuiden tot het bijkantoor te IJmuiden. Zij, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvan gen "en zij, die voor steunuitkeei-ing in aanmerking komen of bij werkverruimingswerken geplaatst wil len worden, moeten ervoor zorgen, dat zij als werk zoekenden bij de gewestelijke arbeidsbureaux of bij de bijkantoren zijn ingeschreven. Voorzoover zij thans bij de gemeentelijke organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden staan inge schreven, behoeven zij zich niet eerder voor ver nieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden dan op het tijdstip, waa-op ver nieuwing der inschrijving geschieden moet. LITERAIRE CLUB „HA2RLEM". Gesteund door het slagen van haar le boekenbeurs houdt de bovengenoemde club Zaterdagmiddag 3 Mei a.s. haar 2e maandelijksche boekenexpositie in de bovenzaal van het ..Bolwerk", Kennemerplein, alhier. Behalve de nieuwste uitgaven op velerlei gebied zullen boeken geëxposeerd worden uit het fonds der vereeniging. Een kleine schare hield de eer hoog; Van 'l Hof en Van Klaveren werden Europecsch kaïnpioen; Prachtig gevecht van Van der Veer tegen den Zweed Harry Persson. HOEWEL .-het wedstrijdverbod vele jaren lang een -emmenden Invloed op de ontwikkeling van de bokssport is ons land deed gelden, heeft toch een naar verhouding vrij groot aantal Nederlandsche pugilisten een reputatie van beteekenis in den interna tionalen ring veroverd. Dat Is te meer opvallend, omda» de beroepsboksers uiteraard uit de rijen der amateurs ten voortkomen en slechts een klein percentage van laatstgenoemden over alle noodige capaciteiten plus het doorzettingsvermogen beschikt om zich als professional succesvolle loopbaan te kunnen scheppen. Velen achten zich geroepen, doch weinigen zijn uitverkoren, is hier zeer zeker van toepassing, want in alle landen, waar het boksen op eenigszins ruime schaal wordt beoefend, is gebleken, dat zelfs van de allerbeste amateurs slechts een zeer gering aantal opgewassen is tegen de moeilijk heden en de teleurstellingen van de pugilistiek als vak. Het is bovendien een vak, dat maar gedurende een be trekkelijk korten tijd kan worden bedreven, want het is zeldzaamheid, als een bokser hij moge dan nog zoo kundig zijn zich na het bereiken van den dertigjarigen leeftijd in de topklasse kan handhaven. Om het zoolang vol tè houden, zal hij onder de onmisbare leiding van een deskundigen manager en de practijk heeft bewezen, dat men die met een lantaarn moet zoeken met een juiste verdeeling van zijn krachten stap voor stap den weg naar boven moeten gaan, hetgeen dus wil zeggen, dat hij niet te dikwijls voor een gevecht ln den ring kan komen zon der zichzelf te schaden. Normaal gesproken moet een boksersloopbaan beperkt blijven tot den leeftijd van 17 tot 28: het is niet raadzaam vóór de voltooiing van het zeventiende levensjaar als teur aan wedstrijden deel te nemen en dan nog slechts, wanneer de jongeling in kwestie minstens een jaar oplei ding heeft gehad. Pas na geregelde oefening en na zorg vuldige scholing in de techniek mag een candidaat-wed- strijdbokser zonder bezwaar in den ring worden gebracht. Het vereischt veel studie en langdurige routine om de vereischte tactiek machtig te worden en de amateur moet derhalve menigen tegenstander het hoofd bieden, alvo rens hij met eenige kans op succes tot de beroepsklasse en de daaraan verbonden veel zwaardere training kan jvergaan. Uit het bovenstaande wordt het dus duidelijk, dat het vedstrijdverbod een zeer groote handicap voor de op voering der technische en tactische kwaliteiten vormde, terwijl het tevens vele gegadigden van de beoefening de zer sport weerhield. Desondanks hebben onze amateurs meermalen uitstekende resultaten tegen buitenlanders ge boekt; ln dit verband moet dan vooral het Olympisch kampioenschap van Van Klaveren, de bronzen medaille Miljon en liet optreden van den jeugdigen Huib Hui zenaar in 1924 te Parijs worden vermeld. Alleen in Rotterdam en gedurende enkele jaren ook in Den Haag was het wedstrijdboksen zonder beperking ge oorloofd en het is dus logisch, dat de Maasstad tenslotte de professionals leverde, die in eigen omgeving, maa veel meer in den vreemde onze nationale kleuren hoog hielden. In Engeland, Frankrijk. België en Duitschland hebben zij zich een naam verworven en enkele van hen, zooals Van Klaveren in Amerika en Ted Zegwaard in Australië hebben het nog verder van huis gezocht. Onmiddellijk na den wereldoorlog was het de „school Braak", die door een geheele reeks van successen in Lon den, aPrijs en Rotterdam de aandacht op zich vestigde. Tot deze school behoorden de bantam Van Dijk, de welters Van "t Hof en Rosrnan en later ook de zwaar gewicht kampioen Piet van der Veer. Indien het laatstgenoemde niet aan een geregelde' goede leiding had ontbroken en een ervaren manager de juiste volgorde van tegenstan ders had weten te kiezen, zou deze Rotterdamsche r zelfs In een periode, dat de zwaargevvichtklasse over de geheele wereld op veel hooger peil stond dan thans en Dempsey .Tunney. Carpentier, Flrpo, George Cook cn Persson van zich deden spreken, het ver gebracht hebben. De Europeesche titel wes zeker binnen zijn bereik, maar door een samenloop van omstandigheden, heeft Van der Veer dezen nooit veroverd. Evenmin trouwens als de on fortuinlijke Van Dijk. die Bugler Lake tweemaal moette, voordat de Brit het kampioenschap op zijn naam bracht en evenmin als later Huib Huizenaar, ongetwij feld een vcclzijdiger en beter bokser dan Van Klaveren, die zoowaar twee Europeesche kampioenschappen in de wacht sleepte. Van Klaveren heeft bij nei behalen van zijn successen evenveel, zoo niet meer te danken gehad aan het beleid van zün manager Theo Huizenaar als aan eigen capaci teiten. want Beb was allerminst een tacticus. Hij was te spoedig geneigd zijn zelfbeheersching te verhezen en daar door zijn tegenstander in de kaart te spelen. Van 't Hof en Van Klaveren zijn de eenigen geweest, die voor Nederland een Europeeschen titel hebben ver overd; maar Van der Veer heeft een prestatie geleverd, die zeker even hoog moet worden aangeslagen. Nadat Piet over twintig ronden' match nul met George Cook had gebokst, kwam hij op Pinkster Maandag 1925 in het Scheveningsche circus tegen den formidabeler! Zweed Harry Persson ln den ring. Dit treffen zal allen, die het hebben bijgewoond, in de herinnering blijven als een der beste zwaaigewichtmatches van alle tijden. Het was zeker het spannendste gevecht in de hoogste gewichtsklasse. dat ooit in ons land werd geleverd. De organisatie klopte tot In de puntjes: het programma was oordeelkundig san- gesteld en het hoofdnummer eindigde in een verdiende en overtuigende zege van den Hollander. In de eerste yier ronden ging de strijd vrijwel gelijk op: de Zweed was zeer snel in het ontwijken, waardoor het slechts zelden kwam tot „clinches", die een match tus schen zwaargewichten zoo vaak ontsieren. Van der Veer kreeg zijn rivaal enkele malen in den hoek. maar de Rot terdammer, nimmer een groot tacticus, probeerde dan in plaats van den voor de hand liggenden opstoot de aan gewezen methode Ln dergelijke situaties een „swing" of hoek en de snelle Persson kreeg keer op keer gelegen heid om door duiken het gevaar te ontwijken cn kost bare punten op zijn .naarn te brengen. Doch in de achtste ronde wist Van der Veer een voltreffer op de kaak plaatsen, zoodat Persson voor negen tellen tegen de mat ging. De Hollander kreeg echter geen kans dit voordeel uit te buiten en na twaalf van de vijftien ronden was de strijd nog volkomen open. In het laatste gedeelte van het gevecht slaagde Van der Veer er in, zijn aanvankelijk geringen puntenvoorsprong geleidelijk te vergrooten en de sprekende overwinning beteekende een der fraaiste successen, ooit door een Nederiandsch pugilist behaald. Van 't Hof won enkele Jaren daarna in den Haagschen dierentuin den Europeeschen titel ln het weitergewicht door een vrij onbekenden Zwitser, die tot aller verbazing dit kampioenschap had bemachtigd, in zeven ronden lot opgave te dwingen. De nieuwe kampioen moest daarna op de Rotterdamsche wielerbaan zijn titel tegen den hard slaanden Belg Delarge verdedigen en hij was gedurende veertien van de vijftien ronden verre )n de meerderheid. Toen maakte hij echter de fout in dë laatste fonde even het hoofd af te wenden om te luisteren naar de verwarde raadgevingen, die een te groot aantal helpers hem zijn hoek uit toeriepen. Delarge nam oogenb'.ikkelijk zijn kans waar; een keiharde linksche hoek trof Van t Hof vol op de kaak en hoewel hij na negen lellen weer op de been was, bleek hij niet meer tot verder boksen in slaat. Vijftig seconden vóór het einde" van de laatste ronde had de Belg een hopeloozen punten-achterstand In een tech- nischen knock out-overwinning omgezet. Van Klaveren veroverde zi)n lichtgewicht-titel op den Belg Sybille en hij deed dat op even verrassende als on verwachte wijze. De Rotterdammer immers kon nimmer als een bokser van bijzondere stootkracht worden be schouwd en men rekende dan ook in dit gevecht oo een puntenbeslissing, daar Sybille al evenmin tot de „knock out-koningen" behoorde. Doch wat niemand had v zien. gebeurde reeds in de tweede ronde. De Belg boven op een goed gerichten stoot, ging neer en werd uitgeteld. Op den Franscliman Tenet behaalde Van Klave/en eenige jaren later den Europeeschen middengewlch'.- titel. maar het had heel wat voeten in de aarde, voor hem deze werd toegekend. De manier, waarop dat tenslotte geschiedde, was waarschijnlijk uniek, want de beslissing der I. B. U.-jury luidde match-nul, zoodat Tenet als titel houder niet onttroond was. Een protest bij het bestuur van de I. B. U. volgde cn na lang wikken en wegen kwam uit Parijs het bericht, dat de beslissing gewijzigd was ln een puntenzege voor Van Klaveren. Dat is dan in het kort de geschiedenis van enkele der belangrijkste boksmatches, die in een Nederlandschen ring werden gehouden. Sindsdien zijn weer nieuwe krach ten naar voren gekomen; Leen Sanders was de laatste der ouderen en via Robert Disch en Rieger vestigde zich de aandacht op Jo de Groot en Luc. van D^m, wier presta ties in het middelpunt der belangstelling staan en die het beste voor ,de toekomst doen verwachten. CRITICUS. Hoe krijgen wij een modelhond"? Iigave igave juistra enst 2 lefoor «00, C 1825 S Niet te verwonderen is het, dat zoo- velen de honden belasteren; want hoe dikwijls helaas beschamen de honden de menschën! (Schopenhauer) (Van een deskundigen medewerker). Waarlijk, Schopenhauer heeft wèl gelijk ge had! Wij bevelen deze uitspraak dan ook van harte ter overdenking aan, want er zit veel méér „in" dan men oppervlakkig beschouwd wel denkt. Als eigenaar van een hond hebben wij echter, om een dergelijken „model-hond" te krijgen, zorg te dragen voor wat we zouden kunnen noem.en: zijn „geestelijke ontwikkeling" of an ders gezegd, zijn opvoeding. Allereerst moeten wij ons dus realiseeren, wat we willen en moeten bereiken. Als minimum-eischen voor onze opvoedings taak moeten wij ons stellen: 1. De hond moet kamer-rein zijn. 2. Hij mag geen vandalisme bedrijven. 3. Hij moet aan onzen wil onderworpen zijn en dus de gegeven bevelen zonder aarzeling uit voeren. 4. Hij moet zoowel „los" als „aangelijnd" goed volgen. 5. Hij mag door bedelarij en straatslijperij riet afdalen tot den geestelijk onvolwaardigen straat hond. i Met betrekking tot zijn zindelijkheid ligt het aan ons, niet aan hem. om resultaten te berei ken. We moeten zeer op het beest letten, onze conclusies uit zijn gedragingen trekken en hem zoo lang met onze zorgen omringen tot hij op eigen beenen kan staan. Sla hem in vredesnaam niet! Zitten uw han den van nature een beetje los, sla dan gerust uzelve, want u en niemand anders treft schuld: u had beter op hem moeten letten. Nog even moet ons een opmerking van het hart: wij, menschen met-verstand, voelen ons zoo vèr verheven boven het dier, althans beelden ons dit zoo gaarne in. Hier geldt echter vaak: let op onze woorden en zie niet naar onze daden. Want wij eischen van een „laag-staand" dier een pijnlijke zindelijkheid, doch nemen het zelve met die zindelijkheid voor wat betreft het schoonhouden van het hok, den drink- en etens bak en het wasschen van den hond. vaak niet zoo „nauw". Dan komen we aan met allerlei smoesjes als „geen tijd", etc. Gesteld nu eens dat de hond er ook zoo over dacht! Wat zeden we het hem kwalijk nemen! Het bezwaar van velen tegen jonge honden is vooral gericht tegen hun zucht tot vernieling. Laten wij eerst eens de oorzaak trachten op te sporen van deze vandalistische neigingen. Ook voor de pup geldt „al wat jong is" enz. ï)e jonge hond? die niet speelt, is óf -ziek, óf „hij knapt een uiltje". Er is echter nog een andere reden: hij sjort en bijt instinctmatig voor de vorming van 'n krachtig gebit. Wanneer we dit voor oogen houden is het ook niet zoo moeilijk dezen inner- lijken drang in goede banen te leiden. Zijn speelschheid kan hij botvieren op een gummi-bal of iets dergelijks. Zoo'n rollend ding „leeft" voor hem en dat zal hij ongetwijfeld meer apprecieeeren dan uw nieuwe schoenen, waarvoor u zooveel tijd op het distributiekantoor heeft doorgebracht, nog daargelaten of u al of let door toepassing van trucs ter verkrijging van den begeerden schoenenbon uw geweten bezwaard heeft. Zijn natuurlijken drang .tot „knagen" moeten wij niet tegenhouden. Een goed ontwikkeld ge bit en krachtige kaken heeft hij noodig. Maar iedere hond prefereert hiervoor kalfsbeenderen boven pantoffels. Er zijn hondenbezitters, die een ouden stoffer, oude pantoffel als speel goed of bijtringen geven. Wij zouden u willen adviseeren dit niet te doen. Want mogen wij van een hond verlangen dat hij het verschil ziet tusschen uw oude of nieuwe schoenen? Neen toch! Te eeniger tijd zal hij zich zeker aan de nieuwe schoenen vergrijpen (of beter: verbijten) en dan is Leiden in last. Alvorens we met onze behoorzaamheidspo- gingen aanvangen zullen we onzen hond aan halsband of tuig en lijn gewennen, omdat dit bij onze verdere dier-paedagogische proeven van veel nut is. Iedere jonge hond heeft aanvankelijk een broertje dood aan den halsband: hij zal di rect een wederspannigheid ten toon spreiden, die uw goeden wil om uit wandelen te gaan ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbepesling gegeven in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 1 Mei 1941, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. 10de Concert, g. f. Handel. Adagio, Allegro. Aria, Allegro (quasi presto). 2. Preludium en Fuga c kl. t., J. s. Bach. 3. Intermezzo. Joh. Wagenaar. 4. Pastorale. r. Hol. 5. Variaties en Fuga over een thema van Purcell. Jac. Bonset. 6. Toccata, m. Monnikendam. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 25 April. G B. Lekkerkerker. Rotterdam. Adrianastraat 93. Recht. Comm. Mr. G. L. van Es. Cur. Mr. A. J. Ver- steegen. Rotterdam. 28 April. Louis Knoop, reiziger in oliën en vetten, wo nende te Hilversum, v. d. Sande Bakhuizenstraat 69 hs. Recht. Comm. Mr. G. J. Jutte. Cur. Mr. R. Meurs, Kerk straat 87. Hilversum. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 17 April. N.V. Sprock en Co.'s Bank in liquidatie, Leeuwarden. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 20 April. W. van Winden, landbouwer. Hellendoom. Ge ëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelings- lljst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 22 April. Bouwe Koopmans, veehouder en fouragehan- delaar, Lemmer. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. credi teuren. J. G. P. Hendrix, Maastricht. Geëindigd door het ver bindend worden der tweede, tevens slotultdeelingslijst. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen vroedvrouw mej. G. P. Avart te Haarlem. BURGEMEESTER VAN EELDE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het iepantement van binnenlandsche zaken is mr. Btruben met ingang van 15 Mei 1941 tot burge- neester van de gemeente Eelde benoemd. EEN CABARET-AVOND. Het ensemble „Tholen en van Lier" heeft Dinsdag avond voor de leden van Franken's Personeelsvereniging te Haarlem een cabaretavond gehouden onder het motto „Pak aan". Dat de titel niet slecht gekozen was bleek door de vlotte opeenvolging der verschillende sketches. Het publiek gaf herhaaldel k blijk door warm applaus, hoe het dezen avond naar waarde wist te schatten. Een echt gezellige sfeer bewees dat het goedé contact tusschen tooneel en zaal aanwezig was. bruusk den kop indrukt. Er bestaat echter nog een goed en simpel middeltje. Terwijl uw hond zijn voederbak „eer aan doet" strikt u hem heel losjes een lintje om den hals. Hij neemt dat al heel gauw voor lief. Bij de volgende eetgelegen heid bindt u aan het strikje een eindje touw. Dat vindt hij al minder prettig, doch ook daarmede verzoent hij zich spoedig. Vervolgens vervangt u het strikje door den halsband en tot slot ver vangt u het touwtje door de lijn. Uw hond heeft daardoor gelegenheid gekregen aan zijn vreemde attributen te wennen en zal zich verder gewil lig toonen. Over de gehoorzaamheid van honden hebben steeds „sterke" verhalen de ronde gedaan. Neemt u die vooral niet au serieux want zij hebben veel al niets met gehoorzaamheid te maken, wèl met angstige kruiperigheid, er in „geheid" door zweepslagen. Wat ons-steeds gefrappeerd heeft is dat verreweg het grootste deel van deze honden meppers zelf nietige kereltjes zijn, die door brallende commando's en opgeheven zweep zich zelf een houding, trachten te geven. Met onzen grooten dichter-zanger Pisuisse kunnen wij hiervoor slechts één woord vinden: bah! In ons volgend artikel zullen wij het aanleeren van gehoorzaamheid en de daarvoor te vol gen methodes verder bespreken. Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming. Jaarverslag afdccling Haarlem. Aan het jaarverslag over 1940 van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming ontleenen we het volgende: In alle vakken, wijken en blokken kan beschikt worden over geoefend personeel en over het noodige materieel. De luchtbescherming te Haarlem is goed voorbereid en paraat, hetgeen gebleken is bij de bominslagen, die hier helaas ook hebben plaats ge had. Men was volkomen voor zijn taak berekend; voor allen, die er voor werkzaam zijn geweest, moge dit een voldoening zijn. Ook werd overgegaan tot het vormen van een blokbrandweer. De ervaring heeft geleerd, hoe nuttig dit was. Branden, ontstaan door inslag van brandbommen, konden dikwijls met eenvoudige bluschmiddelen bestreden wor den. De collecte voor het aanschaffen van dit mate riaal heeft f 7040,12 opgaven, maar de uitgaven voor het aanschaffen van de 35 blok-brandweer- vvagens en het daarbij behoorend materiaal bedroe gen f 8222.97, zoodat er een nadeelig saldo was van f 1182.85, welk bedrag uit de kas der afdeeling moest aangevuld worden. De blokbrandweer beschikt thans over 44 brand weerwagens. waaraan door de gemeente zijn toege voegd 21 handpompspuiten voor de blokken, die in de omgeving van het water liggen. Deze spuiten hebben getoond, uitstekende diensten te kunnen be wijzen. Totaal beschikt de blokbrandweer dus over 65 spuiten, verdeeld over alle blokken m de stad, onge acht de opbrengst van de collecte in iedere wijk. Men beschikt over 824 vrijwilligers, die allen ge oefend zijn. Van 29 Juni tot 31 December zijn 287 oefeningen gehouden; de manschappen zijn dan ook in staat, geheel zelfstandig te kunnen optre den. Aan de blokken, die hiervoor in aanmerking wenschten te komen, zijn verbandmiddelen ver strekt, teneinde hiervan bij lichte kwetsuren ge bruik te maken. Ook voor de opleiding hiervan zijn vele cursussen gegeven. Door de vele cursussen, die gegeven zijn, lezingen, verspreiding der brochure over de zelfbescherming, huisbezoek der blokhoofden in de verschillende blokken, de demonstratiehuizen enz. mag worden aangenomen, dat ieder weldenkend burger van Haarlem weet, wat hem bij onheilen uit de lucht te doen staat. Voor het inwinnen van adviezen en inlichtingen werd geregeld van 't secretariaat gebruik gemaakt. Doordat de verschillende kosten, die door de ver eeniging te dragen zijn, beduidend gestegen zijn, kon de minimum-contributie van f 0.25 per jaar niet gehandhaafd worden; die werd dus verhoogd tot f 0.50 per jaar. Als gevolg daarvan hebben 521 leden onmiddellijk bedankt: 115 leden bedankten per 31 December en betaalden de verhoogde contri butie over 1940. Dit gaf dus een totaal-verlies van 636 leden. Door de werving van nieuwe leden kon echter keer het aantal leden van 3917 bereikt worden. De samenwerking tusschen de Rijksinspectie en deze vereeniging mag zeer goed genoemd worden. Tenslotte wordt dank gebracht aan het gemeente bestuur voor den ondervonden steun en aan allen, die medegewerkt hebben aan het tot stand brengen van deze goed functioneerende organisatie. De H; in aa: De vc Vrijd: Zater Maan Dinsd De in bouw raat l urn ii lor H; idhui luil| De k i uur. iterda De in Zat( llpscl: n 2— De llaarl de va tijd meer. Dit L< gaan aar skeni de imen lorrad amka egen. rdap; :rd v n. Men it elk arvai larter iki ee ks ipeler irter In h< n zee zal ngen »rdt ii iijke den a Ie zie rensn tnger n. wi «egre De u opiS n om tduik m oo neten Het Bcialt nnen. GEDENKTEEKEN GESNEUVELDEN 16e R.Ï. AMERSFOORT, 29 April. De onthulling van den gedenksteen op de begraafplaats „Rusthof" voor de gesneuvelden van het voormalige 16e reg. infanterie, welke 3 Mei a.s. zou plaats hebben, is tot een lateren datum uitgesteld. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand. examen Engelsche taal en letterkunde, Th. Tillemans. Een „Om spaal op ij ni( lart eu wi cht. De aarle e bej aterd aart Het 1 svolgc aar ebben nten, title o sch ant d rijwel aan i val 2 r op Geen Joden in Nederlandsche orkesten. Getracht wordt een uitsluitend Joodsch orkest te vormen. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Met ingang van 15 Mei-a.s. zullen de Joden, die volgens verorde ning reeds maanden geleden van hun functie had den moeten worden ontheven, uit de Nederlandsche gesubsidieerde orkesten worden ontslagen. Ter voorkoming van technische moeilijkheden kunnen Joodsche orkestleden nog na dien datum gehand haafd worden, indien het winterspeelseizoen van het betreffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel heeft de se cretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten gezocht naar een oplos sing om de ontslagen orkestleden in de gelegen heid te stellen als musici werkzaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coör dinatiecommissie, die het voorstel om te komen tot de stichting van een Joodsch orkest wil steunen cn pogingen in het werk stelt de Joodsche orkestle den in een uitsluitend Joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding yan dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal in Amsterdam worden gevestigd: de concerten door dit orkest te geven zullen uitsluitend door Joden kunnen wor den bezocht. Me| deze oplossing zijn zoowel dc Joodsche mu sici en het Joodschp publiek, als de Nederlandsche musici en het Nederlandsche publiek gebaat. tA-NRJ I Vrije len d tn. iet m Uit gebl isarlc ertroi it ge- sep o Ik b 1 vai hu! e gro san. Vrije uizen ln sti Voot toe; oor v jken oorbe ift za tjzont tders Ir> ge enoot

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10