Haarlem's Dagblad Werkers. Voorraad aardappelen moet precies worden opgegeven Binnenkort extra toewijzing van rijst Artikelen em. Luchtaanvallen op Zuid-Engeland Sterke formaties boven Plymouth. 58e JAARGANG No. 17750 Uitgave lourens Coster, Maatschappij vooi Courant* Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132. 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 30 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Adverlentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer f 0.40 Reclames f 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ070, elke regel meer 0171/4 Groentjes zie rubriek. Wij hebben dezer dagen herinnerd akn de uit vinding van de telegraaf, omdat het anderhalve eeuw geleden is dat haar bewerker, de Amerikaan Samuel Morse, te Charlestown werd geboren. In de jaren 1837-1843 deed hij zijn voorbereidenden arbeid en in dat laatste jaar, toen hij dus al 52 was, richtte hij de eerste proefverbinding tusschen Washington en Baltimore in, die op 27 Mei 1843 in gebruik genomen werd met toepassing van het naar hem genoemde Morse-alphabet, bestaande uit com binaties van punten en strepen, lange en korte tusschenruimten. De Hamburger Gerke vereen voudigde het enkele jaren later en zoo gewijzigd werd het spoedig algemeen aanvaard. Inmiddels hadden wij reeds in 1845 onze eerste telegraaflijn in Nederland natuurlijk langs den toen nog piep jongen eersten spoorweg: Amsterdam-Haarlem en ik vestig daarop meteen de aandacht van Haar lem's Bloei, op zoek naar „hoogtijdagen" in de naaste toekomst. Hier is er één: een eeuwfeest in Juni 1945! Natuurlijk was de telegraaf met Morse's ontdek kingen nog lang niet tot de technische volmaaktheid gebracht waarop wij haar nu kennen en vele uit vindingen zouden volgen om haar perfectionnee- ring te verzekeren. Waartoe vooral de geniale Edi son, wiens vindingrijkheid hem tijdens zijn lang durig leven zou nopen tot het nemen van 1400 pa tenten, veel heeft bijgedragen. „Werkers" heb ik hierboven gezet. De herinnering aan een man als Morse, nu al sinds 68 jaar niet meer onder de levenden maar geenszins vergeten omdat hij de menschheid zulk een grooten dienst bewees, wekt niet alleen gedachten aan de ingrij pende veranderingen die zulk een ontdekking in de menschelijke samenleving bracht maar ook aan den ontzaglijken arbeid, door tallooze uitvinders van velerlei nationaliteit op velerlei gebied in den loop der eeuwen verricht. En op technisch gebied wel in zeer groote mate gedurende de negentiende en de twintigste eeuw. Die laatste is pas veertig jaar oud: wat staat er allemaal nog in te wachten dat nu nog volkomen onvoorzien is? Deze overweging moge voorspellers tot bescheidenheid en voorzichtigheid $temmen, Ook nu, in deze felbewogen jaren, moeten in stille laboratoria, waarin het gedruiseh van den oorlog nauwelijks doordringt en m elk geval nau- .welijks gehoord wordt, mannen met ontembaren ijver zwoegen aan vindingen, die straks het mensch- dom verbazen zullen. Wie boeken over den levensloop van dergelijke menschen heeft gelezen moet daarin een sterke aansporing voor de vervulling van zijn eigen ar beidstaak hebben gevonden. En' moet er vaak door tot zelfcritiek zijn gekomen. Er zijn menschen, die een man als Robert Koch, die den verwekker van de tuberculose ontdekte en de succesrijke bestrij ding van eèn der meest gevreesde ziekten inluidde, een man als Thomas Al va Edison, een man als Pasteur als natuurwonderen beschouwen, evenals zij een Rembrandt, Goethe, Shakespeare, Beethoven, Dante als zoodanig zien, dat zij geen voorbeeld voor zichzelf in deze menschen kunnen ontdekken. Want, zeggen zij, zulke genieën waren door de Voorzienigheid met geweldige gaven bedeeld: Ik mis die gaven; wat valt er dus voor mij na; te volgen? Dat is erg kortzichtig. En wie zich in de levens geschiedenis van die groote mannen verdiept er vaart dan ook spoedig dat het kortzichtig is. Want begaafdheden in den vorm van eenigen bijzonderen aanleg, al schijnt die dan ook nog zoo klein in ver houding tot die der groote genieën, al brengt die geen succes in het openbaar en al merkt alleen de naaste omgeving er op den duur iets van, bezitten wij allen. IJet is maar de vraag hoe men ze te baal neemt, hoe hard men ermee werkt. En die genieën, die de wereld met groote ontdekkingen of kunst werken verrijkt hebben, bezaten niet alleenhun scheppende gaven maar ook den zelf-ontwikkelden wil, de zeK-ontwikkelde kracht en volharding om er gebruik van te maken. Het was, meen ik, Edison die eens zeide dat het genie uit 1 inspiratie en 99 transpiratie geboren wordt. Er zijn weinig kernwoorden die een juister aanwijzing hebben ge geven en zij houden vooral een critiek in op de tallooze mislukte genieën, die wel ingevingen heb ben en wel praten over daden, maar er nooit toe komen en hun gaven laten verslonzen inplaats van ermee te woekeren. De groote scheppers zijn zonder uitzondering ook allen groote werkers, corypheecn van den arbeid. En daarom is de lezing van hun levensgeschiede nissen, geschiedenissen van staatslieden, ontdek kingsreizigers en leiders van groote ondernemingen zoowel als van uitvinders en kunstenaars, zoo sti- muleerend voor 'iedereen en dringt zij vanzelf tot de vraag: doe ik niet veel te weinig, zou ik in het belang van anderen en mijzelf, in het belang van de gemeenschap eigenlijk niet veel meer kunnen bereiken? Wie zich verplaatst in de levenssfeer van een groot man, wie zich tjacht voor te stellen dat hij zichzelf zooveel kleine ontspanningen en genoe gens meerendeels oppervlakkig en vaak, achter af beschouwd, eigenlijk waardeloos in zijn eigen be oordeeling zou ontzeggen, zal daarop veelal be vestigend moeten antwoorden. Er zijn maar weinig menschen die met hun gaven, hun tijd, hun arbeids kracht -woekeren zooals de groote mannen dat zon der uitzondering hebben gedaan. En er zijn er geen die met recht kunnen zéggen, als zij althans gezond van lichaam en geest zijn: ik heb geen gaven, geen aanleg en dus kan ik mij niet met hen vergelijken. R. P. BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN LIMMEN, 30 April. De Nederlandsche ver veredeling van siergewassen („Neversie") houdt op Zaterdag 3 Mei a.s. 's namiddgs te Limmen (N.H.) den derden bloembollendag. Deze bloembollendagen hebben ten doel het pu bliek in de gelegenheid te stellen de bloeiende bol lenvelden van zeer dichtbij te bezoeken en boven dien den „hortus bulborum" te bezichtigen. In dezen „hortus bulborum" staan meer dan 500 variëteiten tulpen opgeplant, alsmede een collectie hyacinthen, bestaande uit ruim 100 variëteiten. Vele dezer variëteiten worden door de kweekers niet meer voortgekweekt en zijn ook niet meer in den handel. Een ernstige waarschuwing Zeer scherpe controle. 's-GRAVENHAGE, 29 April. In opdracht van den directeur-generaal Voor de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt de directeur van het Centraal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voorraden welke men eventueel zal hebben. Er is bekend gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 KG per persoon géén aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou bijv. een gezin van 4 personen, dat beschikt over minder dan 60 KG niets behoeven op te geven. Deze opvatting is positief onjuist*. Want men moet een voorraad per gezinslid reke nen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden: indien een gezin in het bezit is van: Ot/m 14 KG wordt geen kaait minder uitgereikt: 15 t/m 29 KG wordt een kaart minder uitge reikt; 30 t/m 44 KG worden twee kaarten minder uitge reikt: 45 t/m 59 KG worden drie kaarten minder uitge reikt; 0 t/m 74 KG worden vier kaarten minder uitge reikt; 75 t/m 89 KG worden vijf kaarten minder uitge reikt; Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 KG aardappelen, ontvangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. ZEER SCHERPE CONTROLE. Men heeft gevraagd of er een controle zal wor den uitgeoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere wonin gen enz. Afgezien van de strafvervolging welke wordt ingesteld bij onjuiste opgaven, zullen in der gelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betreffende woning bevindende levens middelen. Men wordt in het eigen belang dringend aangeraden juiste opgaven te verstrekken, want er Athene is ingenomen. Duitsche soldaten op den Acropolis. (telefoto Orbis-Holland) wordt zonder aanzien des persoons ingegrepen. Bij personen die geen aardappelenkaarten in ontvangst hebben genomen zal geen huiszoeking worden ge daan. Personen die reeds wederrechtelijk aard appelkaarten in ontvangst hebben genomen kunnen deze Woensdag en Donderdag alsnog inleveren bij de plaatselijke distributiekantoren zonder zich aan een strafvervolging en andere 1 onaangenaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand: Men is vastbesloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaardig moge lijk te verdeelen. Verhooging van het aardappelrantsoen voor arbeiders der groote steden verwacht Onze Haagsche correspondent meldde ons he denmiddag: In de persconferentie van heden is medege deeld dat ter aanvulling van het levensmiddelen rantsoen en in afwachting van nieuwe aan voeren van aardappelen, die uit Duitschland onderweg zijn, binnenkort een algemeene extra toewijzing van een half pond rijst te verwachten is. Voor hen die een vetkaart hebben zal deze rijst tegen verlaagden prijs beschikbaar worden gesteld. Bovendien wordt een verhooging van het aardappelrantsoen voor de arbeidende bevol king van de groote steden overwogen. Het typisch Zaansche huisje te Wormer veer, bekend als ,,'t huisje van De Ruytcr", zal geheel vrij komen te staan, nu een be gin wordt gemaakt met de afbraak van de naast gelegen oude grutterij Dillewijn, een der oudste primitieve fabriekjes uit de Zaanstreek. (foto Pax-Holland) De distributie van aardappelen. Halve kaart voor kinderen op of na 2 Mei 1937 geboren. 's-GRAVENHAGE. 30 April. De secretaris generaal van het -departement van Landbouw en Visscherijmaakt het volgende met betrekking tot de distributie van aardappelen bekend. Zooals reeds is gepubliceerd geven de twintig met „15" genummerde bons vap de broodkaart te zamen recht op het koopen van anderhalve kilo gram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen vier jaar oud zijn en aan personen, die zwaren arbeid verrichten speciale halve brood kaarten zijn verstrekt, brengt dit uiteraard, mede, dat tien met „15" genummerde bons van de brood kaart tezamen recht geven op het koopen van 3/4 kilogram aardappelen. Bovendien zijn aan personen, die 1421 jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15" genummerde bons van deze kaarten geven te zamen recht op het koopen van 0.3 kilogram aard appelen. Voorts is bekend gemaakt, dat aan kinderen, die na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardappel kaarten zullen worden uitgereikt. In plaats hiervan dient gelezen te worden: kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn geboren. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn geboren, zullen derhalve een heele aardappel- kaart ontvangen. Verlenging vleesclibon no. 13. 's-GRAVENHAGE, 30 April. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, is het noodzakelijk gebleken, het vleeschrantsoen te verminderen, hetgeen neerkomt op een verlenging van de geldigheidsduur der bonnen. In verband hiermede wordt de geldigheidsperiode van de met „13" genummerde bonnen van de vleeschkaart verlengd tot 16 dagen. De bonnen blijven derhalve geldig t m Dinsdag 6 Mei a.s. Ondanks den buitengewoon slechten toestand van de wegen gaat de opmarsch der Duitsche troepen op den Balkan ononderbroken voort, Een gemo- torjseerde afdeeling baant zich een weg door het onherbergzaam terrein. (foto Weltbild-Pax Holland) Distributie van brandstoffen en petroleum voor kookdoeleinden. 's-GRAVENHAGE, 30 April De secretaris generaal van he.t departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het volgende bekend. In aansluiting op de reeds getroffen Aprilregelingen zullen thans voor kookdoeleinden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of petroleum worden uitge reikt. De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distributiedienst nader vast te stellen tijdstip bij genoemde instantie te vervoegen ten einde een aanvraagformulier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en of petroleum komen uitsluitend die personen of gezinnen in aanmerking, die niet electiiseh koken en die geen aansluiting hebben op het gasnet. Onder een aansluiting'op het gasnet wordt hierbij verstaan, dat in het des betreffende perceel of, indien slechts een perceels- gedeeltè wordt bewoond, in dat gedeelte, een gas- binnenleiding hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwezig is. Zij die wel op het gasnet zijn aange sloten, doch tot dusver niet op gas kookten, zullen derhalve van de uitreiking der bovengenoemde bonkaarten zijn uitgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts personen en gezinnen die een zelfstan dige huishouding voeren voor uitreiking in aanmer king kunnen komen; bewoners van hotels pensions e.d., alsmede personen of gezinnen, die niet zelf hun warme maaltijden bereiden, derhalve niet. De bon kaarten mogen uitsluitend aan degenen, die in het bezit zijn van een stamkaart met „hoofd" gemerkt, worden uitgereikt. Tegen het doen van onjuiste of onvolledige op gaven zullen strenge maatregelen worden genomen. Honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot. en met 31 Mei 1941 op bon no. 7 van de voeaerkaart voor honden beschik baar wordt gesteld: voor groep I: 10 kg. honden brood; voor groep II: 10 kg. hondenbrood; voor groep III: 8 kg. hondenbrood; voor groep IV: f 'tg. hondenbrood; voor groep V: 4 kg. honden brood; voor groep VI: 3 kg. hondenbrood. Op bon rio. 7 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode V2 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mei 1941 is bon no. 7 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. HEDEN: 10 PAGINA'S R. P.: Werkers. peg. 1 Geval in den trein. pag. 3 P. Gasus: Brandgeloei pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 J. B. Schuil: Franciene Koote-Ger- rese. pag. 3 K. de Jong: H. O. V.: Beethovency- clus. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire kantteke ningen. pag. 3 Criticus: Uit de geschiedenis van de Nederlandsche bokssport. pag. 8 De hond en zijn verzorging. pag. 8 Laatste Berichten op pagina 2 BERLIJN. 30 April (D.N.B.1 D0 Engelsche luchtmacht heeft, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, negen vliegtui gen verloren in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben dezen nacht de oorlogshaven Plymouth en industrie-, haveninstallaties en vliegvelden op de Zuid west en Zuid-oostkust van Engeland aange vallen met zeer goed gevolg. In Plymouth konden de Duitsche beman ningen talrijke branden en ontploffingen in de haven- en werfinstallaties waarnemen. De aan vallen op industrie- en haveninstallaties aan de Zuidoost en Zuidwestkust en op de vliegvelden deden groote branden ontstaan die voor een deel tot op 70 K.M. over zee te zien waren. De bovengenoemde negen vliegtuigen zijn door een enkel toestel van een Duitsch eskader nacht jagers boven Engeland vernield. Het schoot er vier in luchtgevechten neer en de bemanning zag in het licht van een brand dat minstens vijf andere toestellen op den grond door bommen vernield werden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR ZUID-DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 April. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de RiT., naar het D.N.B. verneemt, mét zwakke strijd krachten naar Zuid-Duitschland gevlogen. Op enkele plaatsen werden bommen neergeworpen. Militaire of voor den oorlog belangrijke schade is niet ontstaan, daarentegen werden weer ver scheidene woonhuizen vernield of beschadigd. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Twee afzonderlijk opereerende afdeelingen der Britsche luchtmacht hebben gisterochtend getracht boven Fransch gebied door te drin gen. Zij werden reeds boven het Kanaal door Duitsche jagers teruggedreven, voor zij schade hadden kunnen aanrichten. De eerste formatie, bestaande uit een gevechtsvliegtuig en twaalf jagers, werd op vijf kilometer van de kust door Duitsche jagers tot den strijd gedwongeh. Na korten tijd waren drie Spitfires neergeschoten, waarna het verstrooide eskader afzwenkte. Ongeveer een kwartier later ontdekten Duit sche jagers midden boven het Kanaal drie Bris- tol-BIenheim-machines, die eveneens op weg naar Frankrijk waren. Zij vlogen slechts enkele meters boven de zee om niet uit de hoogte ge zien te worden. Niettemin werden zij onver wijld aangevallen. Twee Britsche bommenwer- yers werden neergeschoten, de derde kon ontko men. In een half uur tijds hebben Duitsche ja gers dus vijf vijandelijke vliegtuigen vernie tigd zonder zelf verliezen te lijden. Voorts meldt het D.N.B. dat Duitsche „Schnellboote" gisterochtend bij een aanval op ae Engelsche Zuid-Oostkust vijandelijke mo- tortorpedobooten aangetroffen hebben. In het gevecht dat hierbij ontstond werden eenige van deze Britsche vaartuigen beschadigd. De vijand trok zich toen terug. De Duitsche booten keerden onbeschadigd op haar basis terug. Duitsch weermachtsberichi Plymouth gebombardeerd. Britsche formatie bij de Nederlandsche kust neergeschoten BERLIJN, 29 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland rukten Duitsche troepen voor de zuivering van de Peloponess voorbij Tripolis naar het Zuiden op. Italiaansche strijdkrachten bezetten het eiland Korfoe en de haven Preveza in Epirus. Het luchtwapen bracht gisteren in de Grieksche wateren vijf koopvaardijschepen met tezamen 18.600 br.t. tot zinken en beschadigde een aantal kleinere schepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden in den afge- loopen nacht opnieuw doeltreffend de haven van La Valetta op het eiland Malta. Een bom van het zwaarste kaliber trof een kruiser van de Southamp- ton-klasse midscheeps. Een tankinstallatie en een koopvaardijschip werden in brand geworpen. Op de staatswerf en in de kade-installaties werden bomtreffers geplaatst. Een andere formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen viel het vliegveld Venezia met goed gevolg aan. In Noord-Afrika bracht een door troepen van het Duitsche Afrikacorps diep in de vijandelijke linies uitgevoerde opmarsch aan de Britsche strijd krachten ïn de omgeving van Solloem nieuwe aan zienlijke verliezen toe. In den strijd tegen het Britsche eiland vielen in den nacht van 28 op 29 April vrij sterke afdeelin gen gevechtsvliegers de oorlogshaven Plymouth bij goed zicht op de aarde aan. Er ontstonden talrijke uitgestrekte branden en vernielingen. Bovendien werd het havengebied van Great Yarmouth, een fabrieksinstallatie aan de Schotsche oostkust, alsmede een kolenopslaghaven, spoorlij nen en barakkenkampen in het gebied rondom Peterhead succesvol met bommen bestookt. Op vliegvelden van den vijand in het Zuidwesten van het eiland sloegen bommen in temidden van talrijke geparkeerde vliegtuigen. Hangars en muni tie-opslagplaatsen geraakten in brand. Gevechts vliegtuigen vernietigden ten Oosten van Dundee en ten Zuidoosten van Lowesoft twee koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 br.t. Jagers schoten gisteren een Britsche formatie, bestaande uit drie jachtvliegtuigen van het type Spitfire, bij dè nadering van de Nederlandsche kust neer. Luchtdoelartillerie schoot in den afge- loopen nacht voor de Fransche kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In de Noordzee en aan de Kanaalkust schoten lichte zeestriidkraehten vier, de marine-artillerie een viiandeliik vliegtuig neer. De viiand vloog op 28 Aoril met een vliegtuig naar het noorden van het Westduitsche kustpeh'ed. Door neergeworpen bommen ontstond slechts ge ringe materieele schade. In den afgeloopen nacht hadden geen gevechts handelingen van den vijand boven het Duitsche rijksgebied plaats. Bij de gevechten in Noord-Afrika hebben luite nant-kolonel Knabe, commandant van een batal jon motorrijders, en de eerste luitenant en com pagniescommandant van een v e rk nn i ngs afdeel mg, Behr, zieh bijzonder onderseheiden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1