Teddy Trix Een eigenaardige aanbieding Matktbeiichteit~ WOENSDAG 30 APRIL 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Alg. Holl. Crediet- cn Deposilobank. Aan het verslag over het boekjaar 1940 van de N.V. Algemeene Hollandsche Crediet- en Deposito- bank te Haarlem is het volgende ontleend: Onder overlegging van balans en verlies- en winstrekening met de daarbij behoorende bijlagen, biedt de directie aan de algemeene vergadering van aandeelhouders het volgend verslag over het boekjaar 1940 aan. Doordat er vrijwel geen huizen meer werden ge bouwd, verviel dientengevolge een belangrijke tak van ons bedrijf n.l. het verstrekken van bouw- credieten, hetgeen zoowel op de provisie- als op de intrestrekening een nadeeligen invloed uitoefende. Toch kon voor de vrijgekomen gelden een behoor lijke belegging worden gevonden en mede door aankoop van een complex huizen, door welker aan koop tevens een groot gedeelte van een niet meer in alle opzichten gedekte vordering kon worden verrekend en welke perceelen aile geregeld en goed verhuurd zijn, werd een gunstige uitkomst ver kregen. Op twee gedwongen verkoopingen van on roerend goed, ten behoeve onzer Bank verbonden, hadden wij een verlies van resp. f 2800 en f 175, welke bedragen in mindering werden gebracht op de afschrijvingsreserve. Overigens voldeden onze debiteuren uitstekend aan hunne verplichtingen. Uit het feit dat in 1940 meer gelden a deposito werden gestort het als zoodanig uitstaand bedrag steeg met ruim 50 mille mogen wij afleiden dat het vertrouwen in onze instelling gehandhaafd bleef. Aangezien door de waardevermeerdering der onroerende goederen de uitstaande leeningen vaster komen te slaan, zijn commissarissen en directie van oordeel, mede gelet op het feit dat de reserves voldoende worden geacht, aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders veilig te kunnen voor stellen de dividenduitlceering te bepalen op 4-% of f 10 per aandeel. Per 1 Januari 1940 stond aan hypotheken uit een bedrag van f 281.853, per ultimo 1940 een bedrag v«n f 268.678.50. iHerbij was het bedrag der eerste hypotheken met ruim f 16.000 vermeerderd en dat der tweede hypotheken met ruim f 29.000 vermin derd. De deposito's waren per 1 Januari, 1940 f 102.078: per 31 December 1940 f 156.704. Aan 4% schuldbrieven stond per 1 Januari 1940 een bedrag van f 154.600 uit, welk bedrag op 31 December 1940 tot f 148.300 was verminderd. De reserves staan te boek voor f 50.148. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd de heer J. Bal tot com missaris herkozen. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit: 1. Casper Cornelis Raspoort, assuradeur, wonende te IJmuiden-Oost, gemeente Velsen, Meeuwenlaan tio. 49. Curator Mr. C. A. Steketee te Haarlem. 2. H. Kamphuis, koopman in bouwmaterialen, thans wonende te Beverwijk, Dr. Schuitstraat 51. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 3. Petrus Johannes Kunkeler, broodbakker, wo nende te Zandvoort, van Spijkstraat 24. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van de Handelsvennootschap onder de firma Gebroeders van Turnhout, gevestigd te Lisse. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. Nederkoorn, vroeger handelaar in bouw materialen, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. Ali Cóhen te Haarlem. 2. J. Groen, kweeker, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. Ekering: te Haarlem. 3. P. Trouw, destijds landbouwer, wonende te Haarlemmermeer. Curator Jhr. Mr. L. U Rengbrs Hora Siccama te Hoofddorp. 4. F. C. H. Stroethoff, zonder beroep wonende te Overveen. Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag werden ter veemarkt te Rotterdam aangevoerd 159S dieren, waaronder 1396 runderen. 853 nuchtere kalve ren. 125 graskalveren, 80 schapen. 69 bokken, 63 zuiglam- meren. 8 biggen. 1 paard. Prijzen per stuk: Melkkoeien f545, f425. f325. Kalf- koeien 1 5555, f 430. f 350. Varekoeien f 345. f 275, f 225. Vaarzen f 330. f275. f190. Pinken f 280. f200. f160. De aanvoer van melk- en kalfkoelen was als vorige week met luien handel en prijshoudend. De aanvoer van vare koeien was iets kleiner met vlotten handel en onver anderde prijzen. De aanvoer van vaarzen en pinken was als vorige week met kalmen handel en de prijzen stabiel. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegen de 29.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f35,25. Kaasmarkt .gewicht 290 K.G. Handel vlug. Runderen, totaal 675 stuks. Vette koeien 178 voor levering. Gelde koeien 213 325—400 per stuk. matig. Melk koelen 190 340—550 per stuk, matig. Vette kalveren 8 voor levering. Pinken 95 150—350 per stuk. goed. Nuchtere kalveren voor de slacht voor levering en Nuchtere kalveren voor de fokkerij 38—65 per stuk totaal 910. Vette varkens voor de slacht 62 voor levering. Magere varkens 11 2543 per stuk. matig. Biggen 288 18—35 per stuk. Schapen 647 40—54 per stuk. Bokken 77 15—65 per stuk. Kipeieren £1,05 per K.G. Konijnen 2—8 per stuk. Eenden 100 fl,70 per stuk. Vergadering van Forensen. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Alg. Bond van Forensen 'haar algemeene vergadering in Café-Restaurant Brink - mann aan de Groote Mai;kt te Haarlem. De voorzitter, de heer H. van Beeck Vollenhoven opende de bijeenkomst met een welkomstwoord. Hij herdacht in gevoelvolle bewoordingen het overlijden van den secretaris-penningmeester, den heer G. H. Ris. die zeer veel voor de vereeniging gedaan heeft en wiens nagedachtenis in eere zal worden gehouden. Spreker deelde voorts met er kentelijkheid mede, dat de heer J. Goosens be reid gevonden was, tijdelijk de functie van secre taris-penningmeester op zich te nemen. De heer Goosens bracht hierop het jaarverslag uit. Ook hij herdacht het overlijden van den heer Ris. De tijdsomstandigheden hebben ook hun in vloed op "het werk dezer vereeniging doen gelden. Vele zaken werden op den achtergrond gedrongen. In het begin van 1940 was de belangstelling van de leden voor het werk van den Bond gering, maar later kwam er toch weer een opleving. Er werden, wat het vervoer van de reizigers per spoor betreft, vele moeilijkheden ondervonden, maar als het mogelijk was, werd door de directie toch aandacht aan de klachten geschonken. Het aan tal leden der afdeeling Haarlem bedraagt nu on geveer 410. De heer Goosens bracht ook het financieel ver slag uit. Er bleek een voordeelig saldo te zijn van f 183.50. Beide verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter werd de Iheer Goosens definitief tot secretaris-penningmeester gekozen en op voorstel van Mr. J. J. Prinsen Geer- ligs werd de heer Van Beeck Vollemhoven bij ac clamatie tot voorzitter herkozen. De voorzitter dankte voor Ihet in hem gestelde vertrouwen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering van den bond, die waarschijnlijk in Mei te Am sterdam zal worden gehouden, werden benoemd de heeren J. B. Kayser en J. Goosens. Bij de rondvraag sprak de voorzitter waardee- rende woorden aan het adres»van de directie der N.Z.H.T M„ voor de wijze waarop voor het ver voer der reizigers per tram gezorgd was. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Banden, v. d. Molen, Bromostraat 33; beschuit. Antonissen, Ceramstraat 1; bril, Jongh, Corn, van Noordenstraat 22 rd.; doosje distributiebonnen, Holwerf, Delftstraat 15 rd., na 18 uur; étui met vulpen, Jouleman, Bleekenbergstraat 5; gewicht, v. Wijk, A. L. Dyserinekstraat 82; handschoen, Heyink, Coornhertslraat 20; dameshorloge, Sieraad, Zomervaart 16 A rd.;- kleedje. Schild, Reitzstraat 19;'klep van vrachtauto, Jansen, Zijlstraat 27; lan taarn, Bosch, Transvaalstraat 6 zw.; portemonnaie m.i., Vrugt, Dolfijnstraat 7; idem, Wassenaar, Riouwstraat 25; idem, Keitman, v. Zeggelenplein 11; rozenkrans, Weifers-Bettint, Gr. Houtstraat 99 B; damestaseh m. i.. Bureau van Politie. Sme- destraat; vulpotlood. Visser, v. Oosten de Bruyn- straat 19; vulpen, v. Eek Dekkerstraat 19. De autobussen te Haarlem. -In verband met geringere toewijzing van vloei bare brandstof is er wijziging gekomen in de dienstregeling der Haarlemsche Brockway Autobus Mij. Lijn 1 zal voortaan loopen van de Groote Markt naar den Middenweg en lijn 3 van de Mui- derslotlaan naar de Turfmarkt. Beide lijnen zullen een halfuursdienst onderhouden. Melkenop de voorjaarsvccmarkt te Hoorn. Daar de koeien le lang van stal waren en het melktijd werd, moesten de knechts aan den arbeid, om dit dageliiksch werk te verrichten, zij het in cenigszins ongewone omgeving. (foto Pax-Holland) De diefstal van tafelzilver te Heemstede. Vier jaar gevangenisstraf voor den dader. Het vorig, jaar werd ingebroken bij een familie te Heemstede, waarbij een groote hoeveelheid tafel zilver w*rd gestolen. Geruimen tijd later werd te Rotterdam een 55-jarige man gearresteerd, die dezen diefstal op zijn geweten zou hebben. Hij was geen nieuwe ling in het vak, want reeds dertien maal werd hij veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank gaf hem er een veertiende veroordeeling bij en legde hem een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaren op. De man, die. zijn onschuld bleef volhouden, teekende tégen dit.vonnis beroep aan en zoo stond hij Dinsdag terecht voor het Gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. Hij had niets op zijn geweten, zoo beweerde hij, maar hij kon toch niet ontkennen, dat-het door hem opgegeven alibi onjuist gebleken was. Voetsporen, waarvan een gipsafdruk was gemaakt, klopten met den afdruk van zijn schoen. Het zilver was terug gevonden in een particuliere bank van leening aan de Lindengracht te Amsterdam en de be drijfsleider van deze bank had den verdachte her kend. De doeken, waarin het zilver was geborgen, bleken door den verdachte te zijn geleend van diens zuster, aan wien hij om doeken had gevraagd. Bovendien was hij liet huis binnengedrongen door het boren van een gaatje in de spanjolet. Ook dit was een bewijs tegen hem, omdat de spanjolet methode zijn specialiteit bleek te zijn. Toch ontkende de man alles. Hij deed dat zelfs onder een vloed van tranen. Hij had zich rustig naar het politiebureau te Rotterdam begeven toen hij gezocht werd en hij wilde dit aanvoeren als bewijs, dat zijn geweten zuiver was. Maar enkele getuigen hadden hem herkend. De dame had hem gezien in het huis van bewaring en zij had geconstateerd dat de man in den nacht en deze verdachte denzelfden typischen gang had den. De procureur-generaal achtte den man terecht veroordeeld door de Haarlemsche Rechtbank. Hij vroeg bevestiging van het vonnis en ver^ordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren. De verdediger vroeg vrijspraak, subsidiair een korte vrijheidsstraf met reclasseeringssteun. Dins dag 13 Mei zal het Hof uitspraak doen. LORE FISCHER. Een Iiederenavond. De beroemde Duitsche altzangeres Lore Fischer zal Dinsdag 6 Mei in den Stadsschouwburg te Haarlem een Iiederenavond geven. Voor dezen Iie derenavond heeft zij het volgend programma ge kozen: Chr. W. Glück: „Ach, ich habe sie verloren" (uit Orpheus): Franz Schubert: o.a. Der Wanderer an den Mond: Der Jiingling an der Quelle: Dem Unendlichen; Joh. Brahms: Sind es Schmerzen, sind es Freuden: Komm bald; Sappische Ode: Standchen: voorts oud-Duïtsche liederen, o.a. Lin- denlaub: (Nürnberg 1549); Leichte Wahl (Melodie- nach Ott; 1544 bewerkt door H. Reimann); Da untem im Tale; altes schwabiges Volkslied, bewerkt door Joh. Brahms; Spinnerliedchen (nach Eek): Mein Madel hat einen Rosen Mund; Sandmannchen. Lore Fischer wordt geaccompagneerd door Prof. Hermann Reu tter. Sleutel weg? Tel. 1149c De Sleutelspecialist.L. Veerstr.lt (Adv. Ingez. Med De luisterbijdrage voor lcdeii dei radiocenlrales. De persdienst van het N.V.V. meldt: V leden der radio centrales hebben zich tot de P.7 gewend met het verzoek om ontheffing te v krijgen van de luiterbijdrage. Daar de P.T.T. verband met den omvang van het aantal aam- gen en het gewicht van de normen die daai zullen gelden echter niet in staat is onmiddell een beslissing te treffen, is het N.V.V. met P.T.T. in onderhandeling getreden teneinde regeling te verkrijgen, waardoor de leden radiocentrales die ontheffing hebben aangevraa in afwachting van de te verwachten beslissing, o slagen worden van de luisterbijdrage. Het N.V heeft thans bericht ontvangen, dat in afwacht van de beslissing betreffende het verzoek om o con: heffing te verleenen van de verplichting tot I Eng taling van de luisterbijdrage, zal worden volst: kaa met de inning van enkel abonnementsgelden, beteekent dus, dat door bemiddeling van het N.V vele luisteraars, die ontheffing van de luistert lan1 als inv: drage hebben aangevraagd, thans reeds ontslag lijn zijn van de verplichting om de luisterbijdrage doo betalen. ie" èch ven hur lijk Oce sche Ann schi T beh' del kooi te b lijk ver! nu i gev. den ram ned de ree' het het EXTRA RANTSOEN MELK VOOR ZEEVISSCHERS. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zeev schers, die onder zeer moeilijke omstandighe<! bra hun bedrijf uitoefenen, hebben zich tot het N.Vf gewend met het verzoek te willen bevorderen, het hun toebedeelde en onvoldoende seblek rantsoen melk zal worden verhoogd. Het N.V heeft zich daarop in verbinding gesteld met jicl Centraal Distributiekantoor in Den Haag en we te bewerkstelligen, dat het rantsoen melk v<j bovengenoemde zeevisschers is verhoogd met procent, zoodat zij nu 2.625 liter per persoon week ontvangen, tegen 1.75 liter vóór de toewijz' van dit nieuwe extra rantsoen. f arc gel N.V. HOLLANDSCHE STOOMBOOT I }?U MAATSCHAPPIJ. J?r In de algemeene vergadering van aandei houders werd uitstel verleend op grond van bj e zondere omstandigheden van het opmaken v de balans met toelichting per 31 December IS Fu en de winst- en verliesrekening over het jaar 191 ecl" alsmede van het jaarverslag der directie. j An De periodiek aftredende commissaris jhr. rnr.j no^ C. de Beaufort werd als zoodanig herkozen, aftredende directeur, de heer E. G. Wesseliui werd gekozen tot commissaris. Tot directeur werd benoemd de heer J. C. Back Overbeek. DE HAARLEMSCHE BIOSCOPEN. Vanwege de vier groote Haarlemsche bioscop theaters berioht men ons, dat een deel van h publiek klaarblijkelijk in de meening verkee dat de bioscopen Donderdag 1 Mei gesloten zuil zijn. Dat is onjuist. Integendeel draaien de bioscop Donderdag a.s. met een nieuw programma en op uren, die anders voor den Zondag gelden, nl. 1. 3.45, 6.30 en 8.45 uur. lOg lijk I Eu hei I Zie dei dei Voor de Kinderen LEER OM LEE (Tcekeningen H. Kannegieter) pl: Als hij er mee aan komt dragen, legt hij 't Jantje op zijn schoen. En begint opnieuw te vragen: „Jan. wil je het nog eens doen?" •t Schijnt zijn baasje te vervelen, telkens weer; hij heeft geen zin. Dan gaat Teddy Trix bevelen: „Waf-waf! 1 Net als in 't begin! „Nou, nog één keer dan," .zegt Jantje, „maar dan moet je loopen hoor!" Trix, dat kleine bij-de-handje, gaat er als de wind vandoor. Maar nog steeds ziet hij niets ko men. Waar is 't stokje toch beland? Jantje heeft hem beetgenomen; hield het rustig ln zijn hand. Booze Jan wil Teddy foppen; „Komaan Trix, zoek het vlug!" Komt er dan mee op de proppen: met een slag op Teddy's rug. Teddy slaakt van schrik een kreet, buitelt bijna op zijn kop. Wat voor klap heeft hij daar beet, doemt daar soms een vijand op? Als hij Jan bedaard ziet stappen en ziet schudden van plezier. Dan gaat hij de toe dracht snappen cn komt woedend als een stier, op hem af, om hem te bijten. Jan. nu bang, begint te krijtenJa, zoo gaat het. wie wil plagen, moet zijn straf weten te dragen! door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 37) Gedurende een korte seconde was Whiff op Quin- ton's knie neergeploft (Quinton was traag in het spel) bij het loopen langs de stoelen en de scherpe oogen van mevrouw Robinson hadden dit ontdekt. Toen de woorden, bevend, maar duidelijk, boven het rumoer uit weerklonken, was er een oogenblik pauze en werd fiet stil. Quinton werd scharlaken, Whiff bleek; de anderen wierpen elkaar geërgerde, maar tegelijk geamuseerde blikken toe; mevrouw Paddie kwam te hulp met een luid „Plof!" en het gedrang begon opnieuw. Spoedig was het kleine incident vergeten. Maar in Quinton bleven de woorden naklinken. Hij was een verlegen type. Hij was een sul. Een oude dame was in staat te ontdekken, dat hij een gul was en ieder ander ontdekte hetHij was kwaad op zichzelf, razend op zichzelf. Gedurende meer dan drie maanden was hij verliefd op Whiff en hij durfde het haar niet te zeggenEen jon gere. moediger man zou het haar binnen een week gezegd hebben en haar waarschijnlijk gewonnen hebben. Vrouwen hielden niet van sullen. Ze verachtten ze Later op dien avond vroeg hij Whiff, en zij wei gerde hem. HU vroeg haar op het portaal buiten de deur van de zitkamer, terwijl Doris beneden den boel op ruimde van de eetkamer naar de keuken. Het was een eigenaardige plaats, maar wat kon hij doen? En de omstandigheden, waaronder het aanzoek plaats vond, waren eveneens eigenaardig, want zij waren bezig met het spelletje „Onderwerp en Voor werp", en waren door het gezelschap uitgekozen, om naar buiten te gaan. Ze moesten een zoo inge wikkeld mogelijk onderwerp en voorwerp kiezen, teneinde het den aanwezigen bij hun terugkomst, in de kamer het raden niet te gemakkelijk te maken. „Neem niet Diogenes en zijn ton, of Democles met het zwaard, of Gladstone en zijn bijl", waar schuwde mevrouw Paddie; „zooiets zouden we binnen de minuut raden. Kies iets echt moeilijks". En toen de deur zich achter hen sloot, zei Quinton: „Aan de galg met Diogenes en zijn ton en Damocles en het zwaard. Ik wil je spreken, Whiff". En Whiff, die bij een blik op zijn gezicht wist, dat haar uur gekomen was, zei een beetje bevend: „O, laat het! 't Is er nu de tijd niet voor". En bij die woorden en juist omdat er zoo weinig tijd was, verdween al zijn zenuwachtigheid en haar beide slanke han den in de zijne nemend, stortte hij al zijn liefde en toewijding en hartstocht uit, die zich gedurende zoo vele weken in zijn hart hadden opgehoopt. „Whif, Whiff", riep hij, „ik kan je niet zeggen, hoe lief ik je heb! Je zult geen „neen" zeggen, zoo- wreed zul je niet zijn. Je zult me niet wegsturen" De woorden kwamen in stormloop; alle terughou ding en zelfbeheersching van een menschenleeftijd zonken ineen voor het oproer dat zijn liefde teweeg had gebracht. Zooals een dijk bezwijkt voor het geweld van het wassende water. Hij vergat waar hij was, hij vergat de wachtenden aan den anderen kant van de deur; hij hoorde Doris niet stommelen in de hall beneden: hij en Whiff waren alleen in het heelal; de klok in den hoek tikte tallooze tijdperken weg. Zij legde haar handen op haar oogen, zoodat zij den blik in de zijne niet kon zien. als zij sprak. Zij kende de pijn. die erin zou zijn, de wanhoop en het deed haar zelf zoo'n geweldig leed hem te kwetsen. „Ik kan niet", zei ze. „Het spijt me. o wat spijt het me! Geloof me. ik heb alles gedaan om dit te vermijden. Ik heb geprobeerd het te laten blijken, maar het is nutteloos geweest". Toen stond hij een minuut of twee met gebogen hoofd en zijn trekken waren verwrongen door smart. Hij realiseerde zich uit haar houding, uit de klank van haar stem, dat er geen hoop was. Het zou geen nut hebben te redeneeren, te smeeken, te zeggen, te wachten tot in eeuwigheid op haar wachten, zooals zooveel minnaars hebben gezegd. Gedurende de weken van hun intimiteit had hij geleerd, dat Whiff meende wat ze zei, dus stond hij daar verslagen, hopeloos verslagen. Zich stalend tegen de verslagen uitdrukking op zijn gezicht, fluisterde zij na een poosje: „Ze wach-1 ten op ons. We moeten terug. We móéten iets kie zen. Help me, toe". „Ik kan niet", antwoordde hij. „Ik moet gaan. Zeg, dat ik onwel ben. Vergeef me en verzin welk excuus je maar wilt". Hij keerde zich om en verliet het huis zonder verder nog iets te zeggen. HOOFDSTUK XXIV. Een paar dagen later ontving Whiff den volgen den brief van Quinton: „Ik voel, dat ik je behoorde te vragen, of je graag van je taak ontslagen wilt worden na hetgeen er op Kerstavond tusschen ons is voorgevallen. Maar ik wil je niet ontslaan. Ik verlang je nog steeds te zien, als ik mag! Zonder jou 'zal mijn leven dor zijn, inderdaad zoo dor, zoo eenzaam, zoo volslagen ongelukkig, dat ik op het oogenblik niet de kracht heb, een dergelijk bestaan onder de oogen te zien Maar ik moet aan jou en aan je wenschen denken, ze moeten vóór de mijne komen. Als je mij liever niet terugziet, dan heb je dit maar te zeggen, hoe wel ik je plechtig beloof, dat er geen herhaling zal plaats hebben van wat ik tegen je gezegd heb, toen ik je vroeg om met me te trouwen. Maar meer dan ooit wensch ik je hulp bij het opsporen van een andere verblijfplaats, en om verder naar buiten tr komen. Ik denk, dat een tuin en belangstelling voor een tuin mij zal helpen mijn leven te vullen Er is beweerd, dat menschelijke wezens, als zij het leven moeilijk en droevig vinden, zich herhaaldelijk tot Moeder Aarde wenden, om troost en verkwik king, en zij stelt hen niet teleur: zij legt een heelen den vinger op hun gekwelde zielen en geneest ze Doch gekheid terzijde. Ik verwacht nooit te zullen genezen. Whiff. Ik bemin je te zeer. om Qoit zonder jou gelukkig, te zijn. Je bent in ïederen vezel van mijn wezen geslopen. Nooit tevoren heb ik lief gehad en ik ben bijna veertig: en nu weet ik pas, nu in mijn tweede jeugd, wat liefhebben beteekent Maar misschien, dat de natuur en land en tuinen de dingen gemakkelijker voor mij kunnen maken zonder jou; in ieder geval wil ik het probeeren Ik vertel je dit alles opdat je mij bij het vinden van een landhuis wilt blijven helpen. Je kunt er cp rekenen, dat ik onze verhouding, als jij in dien zin beslist, op strikt zakelijken grondslag zal houden. De jouwe en voor altijd, Christopher Quinton". Waarop Whiff het vólgende antwoord zond, en er was een innige blik op haar gelaat, terwijl zij schreef: „Natuurlijk wil ik je helpen. Een man, die een paar echte vrienden heeft, een tuin en boeken, be zit veel, dat gelukkig maakt. Ik zeg niet, dat zoo'n man het grootste bezit heeft; liefde is en zal altijd nummer één zijn. maar ik geloof, dat hij op één na het beste heeft, en op één na het beste is ten slotte niet zoo kwaad, als wij bedenken, dat „de mensch voor de smart geboren is", zooals het ons immers verteld wordt. Ik wil je niet de gebruikelijke gemeenplaatsen schrijven: dat je spoedig over de genegenheid voor mij heen zult zijn, dat iemand anders spoedig mijn plaats zal innemen, en dat ik een zuster voor je zal zijn! Ik weet zeker, dat je mij niet als zuster wenscht, en je zou je gekwetst, voelen, als ik ver onderstelde, dat je liefde van zoo'n voorbijgaanden aard was. Trouwens, ik weet, dat dit niet het geval is. Ik weet, dat ze prachtig en groot en mooi is en ik voel me zoo trotsch en dankbaar jegens je, da! je mij dit wilt aanbieden. Ik zou alles wat in mijr vermogen ligt willen geven, om je liefde te be antwoorden, maar dat kan ik niet. Het gevoel, da' ik voor je heb is heel warm en heel innig, maai het is geen^ liefde, en zonder liefde wil ik niei trouwen. Ik moet mijn man liefhebben, als ik trouw; zonder dat, dat echte, groote, prachtige, alles overheerschende gevoel, zou ik liever voor goed alleen blijven. Hoe ik weet. dat ik je niet liefheb zul je vragen? Omdat ik mijn eigen geluk vóór het jouwe laat gaan. Liefde is onzelfzuchtig. Als ik jouv meer liefhad dan mezelf, als ik enkel jouw gelul" op het oog had en niet mijn eigen, als ik voelde nooit gelukkig te kunnen zijn, tenzij jij gelukkig was dat zou liefde zijn, liefde van de hoogste orde. Maar die liefde heb ik niet. Ik wensch zelf gelukkig te zyn en met jou vergeef me geloof ik niet volkomen gelukkig te kunnen zijn. Ik schrijf dit allemaal, omdat we dien avond zoo weinig tijd hadden en ik geloof, dat het eerlijk is je precies te laten weten, wat ik voel. Ik weet, hoe jij voelt, je hebt het wekenlang met ieder woord en iederen blik en iedere daad bewezen, en dat wa: het .waarom ik je niet meer dan hoogst noodig was, wilde zien, maar ik geloof niet, dat je precies wist, hoe ik voelde; nu weet je het. Maar dit beloof ik je, als ik ooit van gedachteJ mocht veranderen (en ik meen, dat je mij nog wia hebben) zal ik het je komen zeggen. En nu over het huis. Wil je niet een voorwaard» laten schieten en een beetje verder het land ingaanj Ik denk, dat er door vol te houden, wel iets ge-I vonden kan worden een uur van de stad, maas niet een half uur. dat wil zeggen om te huren. Ia geloof, dat ik elke plek binnen een radius van een half uur van Londen heb afgezocht. Ik heb geadvi] seerd, advertenties beantwoord, ik heb stapels brie-l ven geschreven. Makelaars kijken verslagen als zq mijn naam hooren. Ik ben niet gauw ontmoedigd! maar mijn hartslag verzwakt zoo zoetjesaan. Zie van de dertig minuten af en ik zal weer gaan opleven en mijn best voor je doen. Je oprecht toegenegen vriendin, Whiff Woffran". Toen Quinton dezen brief ontving, las en herlas hij hem. Bij den eersten keer welden er langzame, groote tranen in zijn oogen op. het was zoo echt Whiff, zoo eenvoudig, zoo openhartig, zoo vrien delijk en door en door sympathiek. Bij den tweeden keer besprong een heftige, plotselinge jaloezie zijn hart, jaloezie op den een of anderen onbekenden man. die deze liefde, waarvan zij sprak en waarvan hij ook wist, dat zij in staat was te schenken, zou kunnen winnen. Zij had geen luchtige, oppervlak kige natuur, er waren verborgen diepten van krach! en een groote teederheid in haar. dat wist hij heel goed, en de een of andere man zou haar winnen en uit de bronnen van haar liefde drinken, terwijl hij zou mogen toekijken. Maar bij den derden keer verdwenen jalouzie en biterheid eenigszins, want schreef ze niet: „Als ik ooit van gedachten mocht veranderen (en ik meen. dat je mij nog wilt hebben), zal ik het je komen zeggen". „Als ik ooit van gedachten mocht veranderen Quinton ver wijlde bij deze woorden en keerde ze in zijn tragen gedachtengang om en om. „Als ik ooit van gedach ten verander". Zij had niet gezegd: „Ik zal nooit van gedachten veranderen. Er is geen hoop voor je. En hiermee uit". Maar „Als ik ooit van ge dachten verander". Er lag beslist iets hoopvols in deze woorden, het was weinig maar beter dan niets. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6