Hit de Omstreken Schijnreizigers. 'AKKERTJES ZEER ZEKER! Wffli \3 et VRIJDAG 2 MEI 1941 HA ARE EM'S DAGBEAD HEEMSTEDE 10 BALEN MEEL EN VLEESCH AANGEHOUDEN. Vorige week werd te Heemstede een vrachtauto aangehouden en bij de controle bleek dat in deze auto 10 balen tarwemeel, alsmede een koffer inhoudende pl.m. 25 pond varkensvleesch vervoerd werden, welk vleesch niet was voorzien van een goedkeuringsmerk. Uit het onderzoek der distri butie-recherche b^eek dat het Varkensvleesch door B. uit Leiden aan den vrachtrijder was medege geven om naar Amsterdam te vervoeren. Na verhoor deelde B. mede het Varkensvleesch voor zich zelf te hebben gekocht van den varkens- koopman D. te Zoeterwoude. Het onderzoek naar de herkomst van genoemd tarwemeel bracht aan het licht dat dit was gekocht door J. S. te Warmond voor zijn zwager te Utrecht die aldaar een bakkerij heeft. J. S. had dit meel gekocht van G. Z. eveneens te Warmond, die dit op zijn beurt weer had gekocht van S. de V. te Haarlemmermeer, maar nog ongemalen:; de V. had echter zorg gedragen dat de tarwe bij den molenaar B. te Lisse werd gemalen, waar het meel door den vrachtrijder was afgehaald. S. de V., die ontkende deze tarwe te hebben ver kocht werd dor de politie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Bij den verkoop van het tarwemeel werden prijzen gemaakt van f 32.50, f 35 en f 37.50 per 70 K.G. terwijl de normale verkoopsprijs f 14.25 per 100 K.G. bedraagt. Het meel, alsmede het varkensvleesch is in beslag genomen. Tegen de bij deze zaak betrokken per sonen zal proces-verbaal worden opgemaakt. FONDS VOOR ZIEKENHUIS VER PLEGING. In verband mét het feit dat dor de tegenwoodigc tijdsomstandigheden het houden van een jaarver gadering op eenige moeilijkheden stuit, zal dit jaar geen vergadering van het Fonds voor Ziekenhuis- verpleging gehouden worden. In een algemeen overzicht, ons door het bestuur verstrekt, blijkt dat het ledental van 6665 over het jaar 1940 steeg tot 6780. Gedurende.dit jaar werden 288 verzekerden in de diverse ziekenhuizen verpleegd met een totale Iferpleegduur van 5578 dagen. Over 1939 werd 274 verzekerden opgenomen met een totale verpleegduur van 5234 dagen. De gemiddelde verpleegduur per opneming be droeg 19,36 dagen tegen 19.10 in 1939. De ontvangsten bedroegen f 23.511.77 waarvan aan contributies f 17.597.67 en aan subsidie van de gemeente f 4513: de uitgaven bedroegen f 21.826.50 Den leden wordt opmerkzaam gemaakt dat, in dien een verzekerde in militairen dienst is of te werk gesteld is in het buitenland, hij vrijstelling van contributie kan genieten, echter zonder rechten van verpleging. Bij het verlaten van den militairen dienst of bij terugkeer uit het buitenland, kan hij echter direct alle rechten verkrijgen. Het bestuur heeft besloten de kosten van ver voer naar een ziekenhuis, met ingang van 1 Mei 1941 voor haar rekening te nemen, mits dit ver voer per ziekenauto door den behandelenden ge neesheer wordt noodzakelijk geacht. GROENENDAAL WEER IN FEESTTOOI. De vogelkers in Groenendaal staat reeds in haar groene pracht vol dikke bloemknoppen, die met enkele mooie dagen haar witte bloemenpracht zal toonen. Ook de andere heesters, waaraan Groenen daal zoo rijk is, kleren zich in haar nieuwe kleed, en vooral om de Waterdel is het al heer mooi. Dit plekje zal in de komende weken weer de belang stelling der vele natuurvrienden trekken, mede door de groote verscheidenheid van vogels die daar hun hoogste lied uitzingen, metals onze solist de nachtegaal, die zich dor koude niet in zijn zang laat weerhouden. Enkele vroege beuken tooien zich reeds met teer groen, de andere wachten nog even op een regen bui en zonneschijn. Rond de Belvédère staan weer de narcissen in vollen bloei, nog steds een overschot der ten toonstelling. BENNEBROEK GFVONDEN VOORWERPEN, rototoestel merk Agfa: een identltletsbewljs; een paar lederen heerenhandschoenen (nappa): een boekje met aan- geteekende stukken. DE VERDUISTERING. Hoewel de wijze waarop de ingezetenen des avonds de woningen verduisteren, nog niet volmaakt genoemd mag worden, heeft de politie nog geen aanleiding gevonden tot het opmaken van proces-verbaal over te gaan. Niettemin wordt er op aangedrongen aan de verduistering alle mogeliike aandacht te besteden, omdat daarmede vele moeilijkheden voorkomen kunnen worden. ZANDVOORT REVUE VOOR KINDEREN DOOR KINDEREN. Zaterdagmiddag wordt in de zaal van Groot Badhuis door de leerlingen van mevrouw Lily Orgodet de Revue voor kinderen door kinderen opgevoerd. Deze revue, die door mevrouw Orgodet speciaal voor haar leerlingen werd geschreven, is geheel gehouden In den kinderlijken trant. Alle kinderen werken aan de uitveorlng mede en genieten daarvan van het begin tot het einde, evenals de ouderen, die het toekijken hebben. UITREIKING AARDAPPEI.KAARTEN. De uitreiking der aardappelkaarten zal alhier plaats hebben in het Patronaatsgebouw op Maandag 5 en Dins dag 6 Mèl a s„ van 9—1 uur. van 2^6 uur en 7—9 uur. Alle distributiestamkaarten dienen te worden meege bracht. „WINTERHULP NEDERLAND". Donderdagavond werd in de Loefhoeck een samenkomst gehouden van allen die hadden medegewerkt om de actie voor Winterhulp Nederland te doen slagen. Deze vergadering werd in de eerste plaats belegd om Vóór de laatste collecte In dit seizoen nog een opwekkend woord, tot dc collectriaes en collectanten te spreken. De voorzitter las daartoe allereerst een circulaire van den chef van den voorlichtingsdienst van Winterhulp Nederland. In deze circulaire werd gesproken van den moeilijken pioniersarbeid van de collectanten, die het hart van den Nederlander moeten veroveren voor de Nederlanders. Heel het Nederlandsche volk moet een groote fanjille worden. Veel is er reeds bereikt, doch de laatste collecte v dit seizoen ome tde klap op de vuurpijl zijn. Persoonlijk voegde dc voorzitter htcraan nog toe, dat het nu toch wel gebleken was. dat de verschillende be zwaren. die er tegen Winterhulp werden Ingebracht, absoluut ongegrond waren. Om aan te toonen hoeveel leed er alleen te Zandvoorl verzacht kon worden, gaf hij een kort overzicht van het werk, dat in het afgeloopen winterseizoen was verricht. Van de vele cijfers noemen we slechts de volgende. In AGENDA Heden VRIJDAG 2 MEI. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Johannisfeuer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De groote Leugen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 3 MEI. Stadsschouwburg Wilsonsplein: Tweede voor drachtmiddag der leerlingen van de Muziekschool der -Mij. tot bevordering der Toonkunst, 2 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags des avonds. (Te Parijs heeft dezer dagen een onderneming haar 50 jarig be staan behaald, die hoteletiketten, hotelbriefpapier, nieuws van oceaanstoomers enz. levert aan allen, die willen doen voorkomen, dat zij groote reizen hebben ge maakt.) Wie geen kaïjs krijgt om te reizen Naar de uithoeken der aard Kan zich toch gelukkig prijzen Ih een stoel aan eigen haard. Daar zit hij en soest geduldig Van een globetrottersplan, Valt in slaap en heel onschuldig Droomt hij er dan nog wat van. Maar iets anders wordt dit reizen Als je naar een winkel gaat En je daar je reis „bewijzen" Al naar keus verkoopen laat. Men plakt labels op je koffer Van een ver en fijn hotel, Andren zeggen: wat een boffer, Nou, die reist zijn reisje wel. Je toont glimlachend je vrinden, Die,, geïmponeerd confuus Je wel zeer bijzonder vinden, Briefpapier en scheepsmenus. Die en andre documenten Liggen daar maar opgeschept Voor de- zielige 'patiënten Met opschepperij behept. Hij die 't zaakje is begonnen, Nu een halve eeuw gelee, Heeft er rijkdom mee gewonnen, 't Leek dus wel 'een slim idee Maar een waar mensch oordeelt over Zoo'n idee in onzen tijd O, wat zielig en wat pover, Wat een holle ijdelheid. P. GASUS. 'n Zwaar hoofd Waarschijnlijk kou geval. Neem een "AKKERTJE" hel uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 'l hoofd. (Adv. lngez. Med.) de gemeente Zandvoort werd ruim f 7000 voor Winterhulp geofferd, en van het Centraal Bureau werd voor f 9450 aan waardebons ter ultkeering ontvangen. Na de aanwezigen nogmaals opgewekt te hebben voor de laatste collecte het beste beentje voor te zetten, maakte hij van deze gelegenheid tevens gebruik om de aanwe zigen namens Winterhulp hartelijk dank te zeggen voor alles wat zij reeds gedaan hadden en Vrijdag en Zaterdag nog zouden doen. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna Margaretha, d. van A. Ruljgrok— van Nieuwburg: Cahtarlna Maria. d. van B. P. Tromp— Bauer; Wlllcbrordus. z. van Th. A. Mesman—Van de Nes. ONDERTROUWD: Tj. A. Tjalma, oud 39 jaai» en E. A. Kooijman. 37 jaar; H. Griffoen, 32 Jaar en G. van Steen bergen, 28 Jaar. OVERLEDEN: Antje Veldman, 62 Jaar, echtgenoote van p. Stokman. BEVERWIJK Het conflict aan de groentemarkt De veilingsbesturen hebben hedenmorgen in zake het conflict aan de veilingen het volgende medegedeeld: „Voor de heffing van 1 cent kisthuur is de goedkeuring van den prijzencommissaris noodig. In afwachting van diens beslissing behoort de heffing als voorloopjg te worden be schouwd. Wanneer de veilingen van den prijzencom missaris een weigerend antwoord ontvangen, zal de heffing aan de koopers worden terug betaald." Voorts is -door de veilingsbesturen het vol gende bekend gemaakt: „Doordat-de leiding der staking overal in het land Beverwijksche groenten „besmet" laat ver klaren, wordt aan hen die nog koopen bij voortgezette staking aangeraden geen witlof te koopen. De veiligbesturen meenen dat het niet verantwoord Ls, in dezen tijd van voedsel- schaarschte levensmiddelen te laten bederven. Zij zullen dus doorgedraaid witlof in de omlig gende gemeenten gratis laten uitdeelen." Kunnen Uw oogen GENEZEN door liet dragen van een Bril? Dit komt meerdere keeren voor. -Door een verkeerden bril echter zouden zij nog meer achter uitgaan. Voor een goeden bril zorgt. RIJKSSTRAATWEG 12, TELEF. 16658. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Omzet aan de bloemenveiling. Ruim 17000 hooger. In de afgeloopen maand heeft de omzet aan de bloemenveiling ,,'t Centrum'' f 48.548,36 bedragen, tegen f 31199.54 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een stijging dus van f 17348.82. In 1938 en 1939 waren de omzetten onderschei denlijk f 38551,29 en f 37792,31. De hoogere omzet is voornamelijk toe te schrij ven aan het weer, dat in tegenstelling met April van het vorige jaar, koud was. Omzet aan de B. E. T.-veiling. Aan de B.E.T.-veiling bedroeg de omzet in de maand April f 18.666,26, tegen f 15.997.86 in April 1940. De badplaats Wijk aaii Zee. Men schrijft ons: Sedert het vorige seizoen heeft het gemeente bestuur van Beverwijk verschillende kostbare voor zieningen getroffen om de aantrekkelijkheid van Wijk aan Zee als rustige badplaats en gezocht va- cantieoord te vergrooten. De bekende boschweg, die over Rooswijk naar Wijk aan Zee leidt, wordt geheel nieuw aangelegd. Naast een breed wandel pad wordt op eenigen afstand daarvan een fraai rijwielpad gemaakt. Beide paden worden voorzien van een gesloten wegdek. Ten deele is ook het tracé gewijzigd, zoodat de paden nog meer dan te voren het afwisselend beloop van het prachtige, bebosohte duinlandschap volgen. De totale kosten van dit werk bedragen rond f 161.000. Een andere voorziening welke haar voltooiing nadert is een wandelweg over de duïnreep tus- schen den Relweg en de zeedependance bij de Zwaanstraat. Deze biedt zoowel op strand en zee als landwaarts verrassende uitzichten. Voorts is men bezig met verwijdering van de gevaarlijke bocht in de Zeestraat bij de buiten plaats Westerhout. De daar van ouds staande koets huizen, dienstwoningen en muren worden gesloopt. De gemeente legt aan deze werken ongeveer f 85000 ten koste. Een groote aanwinst zijn ook de nieuw aange legde wandel- en fietspaden door het mooie stille duingebied tusschen Wijk aan Zee en Bakkum (Castricum). Deze paden zijn thans tegen een zeer geringe vergoeding voor het eerst voor het publiek opengesteld. Natuurliefhebbers en duinwandelaars zullen in dit bijna 1000 H.A. groot natuurreservaat hun hart kunnen ophalen. Het strand te Wijk aan Zee zal op de gewone wijze zijn opengesteld. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 2 Mei. Kabeljauw f 18—f 12 per stuk. Tarbot f 6 per K.G. Tongen f 5.70—f 3.80, kleine schol f 91—f 55, pufschol f 39f 30, puf schol 2 f 19f 17.50. groote griet f 185, Kleine griet f 140, wijting f 61f 52, kleine wijting f 41.50f 36. groote schar f 40. klei ne schar f 28, pufschar f 7.50f 4.90, poontjes f 45 Alles per 50 K.G. Besomming loggers: KW 36 f 3093, KW 91 f 1621, KW 89 f 2112. Kotter: IJM 203 f 5599. Nagekomen besommingen van 1 Mei: Loggers: KW 104 f 689, KW 52.f 779, KW 47 f 1083, KW 97 f 1284. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 2 OP 3 MEI 1941 van 21.06 tot 6.07 Maan op 3 Mei onder 2.09 Maan op 3 Mei op11.30 De verkeersexamens te Haarlem zijn in vollen gang. Al wandelend en fietsend moeien de jongens en meisjes het bewijs leveren, dat ze de verkeersregels voor voetgangers en wielrijders in de puntjes kennen. Hierboven ziet men ten over staan van inspecteur De Ridder het examen in vollen gang. De wandelaarstcrs staan gereed voor dc start en een examinandus-wielrijder begint zijn rondje. (foto De Haas) VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. Dinsdag 6 Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Groenland, assistent voor den stations dienst aan het station Velsen-IJmuiden-Oost, bij de spoorwegen in dienst trad. Op den dag van zijn jubileum zal hij door directie en personeel gehuldigd worden. GUNNING. De bouw van een rioolwatérzuiveringsinstallatie is gegund (behoudens goedkeuring van hoogerhand) aan de laagste inschrijfster de fa. Joh. Dienaar en Zonen te Velsen voor f 51000. OUDE RIJWIELPLAATJES IN ONZE BUS. Nu de rijwielplaatjes tot het verleden behooren, vraagt de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose zee weer; één afgedankt rijwielplaaje ver- tegenwkoordigt slechts 'n geringe waarde, maar wanneer alle honderden IJmuidensche bezitters v$n rijwielplaatjes ze voor het goede doel willen af staan zijn het de traditioneele vele kleintjes, die één groote maken. Gooit uw rijwielplaatje dus niet achteloos weg, maar werpt het in onze bus, Kennemerlaan 42. De opbrengst wordt natuurlijk goed besteed. DRIEHUIS DE BRIEVENBUSSEN. Het is met de posterijen niet meer zoo als in den vroegeren tijd. Toen waren er vijf lichtingen van de brievenbussen en deze stonden nauwkeurig aangegeven. Nu weet het publiek niet, yranneer de lichtingen geschieden, want de cijfers zijn nog van vroeger. In den afgeloopen winter geschiedde de laatste lichting nog vóór het invallen-der duisternis, dat was dus heel vroeg. Nu het 's avonds lang licht is, zou het publiek gaarne weten, wafineer de laat ste lichting geschiedde. In Amsterdam met zijn honderden brievenbussen staan de lichtingsuren wel aangegeven en geschiècjt de laatste lichting ong. 's avonds 8 uur. Wij vragen ons af, waarom dat hier ook niet kan. Bovendien is van de bus bij het postagent schap aan den Priehuizerkerkweg de aangever van de lichtingen meestal ook thans weer defect, zoodat men niet weet of de lichting al of niet is geschied. Het is te hopen, dat deze dingen, die ten slotte maar kleinigheden zijn, maar van groot ge mak voor het publiek, weer in orde komen. SANTPOORT TWEE NACHTELIJKE INBRAKEN. In den nacht van 29 op 30 April hebben on bevoegden zich door verbreking van een ruit en met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot twee woningen alhier. Zij ont vreemdden een bedrag van negentig gulden, ver der postzegels, tabak, distributiebescheiden, kof fie, thee, slaolie en sigaren; tot een totaalbe drag van f 200. De bewoners van een der wo ningen hebben de dieven aan het werk gehoord, doch nagelaten direct de politie te waarschuwen, waardoor het onderzoek natuurlijk belemmerd wordt. Van de daders is nog geen spoor gevon den. SCHAAKCLUB „SANTPOORT". Een lente-tournooi. Het lente-toumooi van de schaakclub „Sant poort" wordt dit jaar, zooals wij reeds meldden op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei in hotel „Vel- serend" gehouden. Er wordt gespeeld in groepen van vier. Deelne mers kunnen naar verkiezing uitkomen in de hoofdklasse, eerste, tweede of derde klas. Ook zullen er wisselprijsgroepen en jeugdgroepen wor den gevormd. In eerstgenoemde groepen hoopt het bestuur de sterkste spelers tegenover elkaar te stellen. Tot deelname worden uitgenoodigd de spelers aan het eerste en tweede bord van alle clubs in de 'kuststreek van Hillegom over Haarlem tot Alkmaar. Overigens is ook inschrijving van anderen mogelijk, mits men in Kennemerland woonachtig is. De winnaars in elk der wisselgroe- pen zullen op een nader te bepalen datum een be slissingswedstrijd spelen om den Brederode-wissel- prijs. In de Jeugdgroep mogen spelers, die nog geen 16 jaar zijn, uitkomen. Zaterdag 11 Mei wordt gespeeld van 3—6 uur, Zondag 12 Mei van 101 uur en van 36 uur. Aangifte voor deelname moet den secretaris, den heer J. Versteeg, Broekbergenlaan 16. vóór of op 8 Mei bereikt hebben onder gelijktijdige storting van de inschrijvingskosten a f 1.25 of f 0.50 (jeugdgroep). Diens gironummer is 238295. VRIJZ. CHR. JONGERENBOND. Zaterdag 3 Mei organiseert de afdeeling Sant poort van bovengenoemden bond een donateurs avond; vertoond zal worden de film „Robert Koch", waarbij mej. Janse een inleiding zal hou den. Zondag 4 Mei wordt in het Verenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden, waar verschillende afdeelingen vertegenwoordigd zullen zijn. Ook dan wordt de film ..Robert Koch" vertoond (Onderstaande ts reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) HAARLEMSCHE RECHTBANK. Moeder beschuldigd van mishandeling van haar kind HAARLEM Donderdag Hedenmorgen stond voor de Arr. recht/bank te Haarlem een inwoonster van Rotterdam terecht, die ervan 'beschuldigd werd tijdens haar verblijf in Westzaan haar 1V2 jarig zoontje mishandeld te hebben door het met een broodmes zoodanig te slaan dat het aan de vingers bloedend verwond werd. Ben schoonzuster, die als getuige a charge kwam, vertelde dat ze het ten huize van verdachte eens had bijgewoond dat het zoontje niet wilde gaan slapen en derhalve van zijn moeder en grootmoeder om beurten wel een 80-tal slagen kreeg. Zij had tevens gezien dat het kleintje, toen het in de kinderstoel zat te spelen, een tik met de broodzaag kreeg. Dit werd door een verklaring van een stiefdoch tertje van verdachte bevestigd. Een zuster van verd., als getuige k (décharge gekomen, zei dat ze dikwijls en langdurig bij haar zuster had gelogeerd en dat ze had gezien dat verd. heel goed met haar kind omging Verdachte zelf ontkende het haar ten laste gelegde ten stel ligste en was van meening dat de zusters van haar man, van wien ze gescheiden is, tegen haar samenspannen. De officier in zijn requisitoir wees er op dat door een doktersonderzoek is komen vast te staan dat de kinderen van verdachte onder de blauwe plekken zitten, welke niet van een rechtvaardige kastijding doch alleen van mishandeling afkom stig kunnen zijn. Hij eischte 3 maanden gevangenisstraf. De ver dediger Mr. Boers schilderde de moeilijke positie van de verdachte, die op 21-jarigen leeftijd huwde met een man, die reeds gehuwd was geweest en uit dat huwelijk ikinderen had. Spr, bepleitte clementie. Typograaf deed zieh voor als P. E. N.-ambtenaar. En maakte menschcn gcldk. afhandig. U*— Hedenmorgen stond voor de Arr rechtbank te Haarlem een typograaf uit IJmuiden terecht, die zich op 20 December in Wormerveer bij verschei dene winkeliers had voorgedaan als P.E.N.- ambtenaar. Hij vroeg dan aan de winkeliers met het oog op de electriciteitsdistributie verschillende gegevens. Zijn bedoeling was de winkeliers uit de winkels weg te lokken en dan zijn slag te slaan. In een geval ging de vlieger op, en wist hij uit een win kellade f 15 te stelen. Ter terechtzitting bleek dat verd. deze truc vroe ger ook in Velsen heeft toegepast en daar erin slaagde f 75 machtig te worden. Gedurende zijn preventieve hechtenis werd ver dachte ziek. en overbrenging naar een ziekenhuis was noodzakelijk. Hier ondernam verdachte een poging tot ontvluchting. De Officier eischte een gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger wees erop, dat het met verdachte pas mis was gegaan !oen hij ontslagen werd en geen werk meer had. en bepleitte clementie. UITSPRAAK. De twee broers uit Wormerveer, die veertien dagen geleden voor de Arr rechtbank te Haarlem terecht stonden wegens diefstal van een fiets en cokes werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 en 5 maanden, met aftrek van prev. De officier had resp. 1 jaar en 6 maanden en 8 maan den geëischt. Jaarvergadering Coöperatie „De Eendraelit". Woensdagavond hield de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „De Eendracht" U.A. te Haarlem haar algemeene ledenvergadering in hotel „Dé Leeuwe rik", onder voorzitterschap van den heer J. H» J. Hulsman. In een korte inleiding schetste deze de sociale beteekenis van de coöperatie en haalde daar bij aan, wat dr. H. J. Frietema, directeur van den Nationalen Coöperatieven Raad, in zijn bekend boek over Coöperatie schreef: „Wie een open oog heeft voor de eischen van sociale rechtvaardigheid: wie er van overtuigd is, dat het gemeenschapsbesef moet worden aangekweeekt en wie meent, dat in het be grip „dienen" hoogere waarden besloten liggen dan in 't begrip „verdienen", die moet bij nadere be studeering tot de conclusie komen, dat de Coöpe ratie het waard is, te worden gesteund, vooral in dezen tijd, die vernieuwing vraagt van het bestaan de, voor zoover dit niet beantwoordt aan eenvoudige eischen van recht en billijkheid.. Hij zal inzien, dat men, door de coöperatie te steunen, aan de ge meenschap bouwt". Het begrip „verdienen", zoo ging spreker voort, houdt in. dat op het eigenbelang als maatschappe lijk bruikbare kracht het volle accent wordt ge legd, dat het cijfer der rentabiliteit van overwegende beteekenis is voor een onderneming. Maar dit mag het doelbewust streven van de coöperatie niet zijn. Als haar doelstelling geldt het brengen bij de ver bruikers van levensbenoodigdheden van zoo goed mogelijke kwaliteit voor zoo weinig mogelijk geld, waardoor meer welvaart, meer geluk en tevreden heid gebracht worden. „Zoo hebhen wij de coöperatieve beweging te zien; zoo zullen wij haar leiden tot hoogere doel einden. Bezield met de gedachte „dienen" zullen wij, ook in dit stormachtig getij, koers weten te vin den en te houden en onze mooie coöperatie bren gen in een veilige haven", aldus eindigde spreker. Bij het punt rapport van commissarissen maakte een dezer heeren van de gelegenheid gebruik, aan het schriftelijke rapport nog toe te voegen, dat het hiet alleen, verheugend is, dat de balanspositie der vereeniging aanzienlijk verbeterd en dus de inner lijke kracht der coöperatie toegenomen is, maar bovenal, dat ondanks distributie en rantsoeneering de omzetcijfers een flinke stijging te zien geven, waaruit de conclusie volgt, dat het grootste deel der leden den weg naar eigen zaak heeft gevonden. Spr. preek het bestuuur voor zijn vooruitzienden blik en de bedrijfsleiding voor het onder zoo moei lijke omstandigheden gevoerde goede beheer. Het jaarverslas werd onder applaus met alge meene stemmen onveranderd goedgekeurd en aan het bestuur décharge verleend voor ^ïet in 1940 gevoerde beheer. Bij de verkiezingen werd de heer Hulsman als voorzitter en de heeren Raadersma en Koomen als bestuursleden bij acclamatie herkozen, evenals de heer De Korte als commissaris. De heeren Vart Deenen,.Krelage en Martin wer den als leden van de Commissie van advies herko zen en als zoodanig gekozen de heeren Teunissen, Schutte en Bodegraven. R. dei i is m is ben fann' nt z leeh en :rijk ;nde he OECUMENISCH JEUGDCOMITé. De afdeelingen Haarlem en Amsterdam hou den op 24 en 25 Mei a.s. in het Jeugdhuis te Bloemendaal een gecombineerde conferentie. Zaterdagavond 24 Mei zal Pastoor L. L. Nieu- wenhuyzen, voorganger der Oud-Kath. ge meente van Haarlem een bijbelstudiekring leiden en Zondagmiddag 25 Mei spreekt ds. D. Tromp, Ned. Herv. predikant te Zandvoort. over: „Wat kunnen wij als jongeren in dezen tijd voor de kerk doen?" Zaandamsche wethouders van liun functie ontheven. Met ingang van 1 Mei zijn naar iet Volk meldt de Zaandamsche wethouders H L. Hallie (v.d.) weth. voor de lichtbedrjjven, reinigingsdienst en perso neelsaangelegenheden en J. F. M. J. Kamphuijs(r.k.) wethouder voor gemeentewerken, grondbedrijf, ha vendienst, bouw- en Woningtoezicht, hinderwetza ken en volkshuisvesting uit hun functies ontheven. Met ingang van dien datum worden de belangen van het wethouderschap behartigd door den bur- gemeester-regeeringscommissaris, den heer G. van Ravenswaaij. Ook is aan de heeren A. J. van Doorn, plaatsver vangend commissaris van politie en L. Kelder, wet* houder van onderwijs, geneeskundige en gezond heidsdienst en marktwezen ziekteverlof verleend. Dok deze functies worden tijdelijk door den heer Van Ravenswaaij waargenofnen. GEREFORMEERDE KERK TE HAARLEM Bevestiging- van Ds. J. S. van der Linden. Ds. J. S. van der Linden is voornemens op 4 Mei a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Ten Post (Gr.) wegens vertrek naar Haarlem, waar hij op 20 Mei zijn intrede hoopt te doen na bevestigd te zijn door Ds. J. W. Siertsema. Militaire strafzaken voor dc Haagsche rechtbank. 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. De strafkamers van de Haagsche rechtbank welke zich bezighouden met de behandeling van militaire strafzaken, hebben deze week voor de eerste maal zitting gehouden. Behandeld werden enkele verzoeken van de be trokken raadslieden tot invrijheidsstelling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kolo nel der marine Rost van Tonningen, op of om streeks 12 Mei 1940, te Dubbeldam gepleegd, en de officieren verdacht van den moord op overste Mussert. Beide verzoeken werden afgewezen. Nader vernemen wij, dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwachten is. CA.N.P.Ï j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2