Haarlem's Dagblad Bezetting van den Peloponnesus voltooid. Bon 30 voor thee- en koffiesurrogaat. Extra rantsoen rijst op bon 21. Bekendmaking Crieksche eilanden in Duitsche handen. Liverpool bestookt. Vijandelijkheden in Irak begonnen winterhulp^nederland De Duitsche overwinning in den Balkan 58r JAARGANG No. 17753 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux Groote Houtstraat 93. bijkantoo< Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuidei Buiten Spaame 12. Telefoon. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 3 MEI 1911] Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummert 6 cent per ex Advertentlën 1-5 regelt 2.—, elke regel meer f 0 40 Reclames f 0.65 pel regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meel f 0171/$ Groentjes zie rubriek. Dc secretaris-generaal van landbouw en visschc- rij maakt bekend, dat de met 30 genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koopen van 40 gr. thee of 250 gr. koffiesurrogaat, ofl'icieele samenstelling. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zon dag 25 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 3 Mei. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor het tijdvak van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. op bon „21" van de boter- en vetkaart een extra rantsoen rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel (gemengd meel) van 250 gram beschikbaar wordt gesteld. Voor zoover dit extra rantsoen wordt betrokken tegen inlevering van bonnen van de vetkaart zullen de winkeliers aan het publiek een reductie van f 0.03 per 250 gram op den normalen prijs verleenen. De winke liers ontvangen het bedrag, waarover zij reductie hebben verleend, door bemiddeling van de plaatse lijke distributiediensten terug van de middenstands- banken. Nader zal worden bekend gemaakt op welke wijze de detaillisten de bonnen „21" van de boter- en vetkaart behooren in te leveren. Ten einde de bij het centraal distributiekantoor ingeschreven detaillisten in de gelegenheid te stellen aan de vergroote vraag naar rijst te voldoen, worden zij in- de gelegenheid gesteld van Maandag 5 Mei af tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. tusschentijds de met „23" genummerde bonnen van de „bonkaart alge meen", welke thans recht geven op 250 gram rijst, voor toewijzingen in te wisselen. De vaste inleve- ringsdagen komen daarbij te vervallen, zoodat de belanghebbenden onafhankelijk van hun code nummer de bonnen kunnen inleveren. De inlevering der bonnen dient te geschieden in veelvouden van tien stuks, zoodat het gebruikelijke minimum van 40 bonnen hierbij niet behoeft te worden gehandhaafd. De grossiers zullen tijdig door de Nederlandsche Meelcentrale worden bevoor raad. 's- GR A VENH AGE, 2 Mel. Het Rijkscommis sariaat maakt het volgende bekend: Op grond van par. 5 van het besluit van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Reiehsgesetzblatt I bladzijde 778) en in aanmerking nemend par. 1 van verorde ning 20 van 7 Februari 1941, vaardigt de hoogere S.S. en Poliseiführer de volgende bekendmaking uit: 1. Het openbare dragen en toonen van afbeel dingen van levende leden van het huis Oranje- Nassau, op welke wijze en in welken vorm dan ook, alsook het demonstratieve dragen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij verboden. Ditzelfde geldt voor het al of niet tegen beta ling verder verspreiden van dergelijke voorwer pen. 2. Handelingen in strijd hiermee worden voor zoover niet strengere straffen bepaald zijn in gevolge par. 1 der verordening nr. 20-1941 van 7 Februari 1941 bestraft. De volgende officieele commentaar werd bij deze bekendmaking gegeven: Verschillende incidenten van den laatsten tijd brachten het bewijs, dat afbeeldingen van leven de leden van het huis van Oranje-Nassau, alsook de kleuren van dit huis, tot een demonstratie tegen de bezettingsmacht misbruikt werden, en wel zeer opmerkelijk het meest door kleine groe pen uit het sociaal-democratische en roomsch- katholieke kamp, die voorheen slechts in zeer bijzondere gevallen bereid waren, om de zaak van het huis van Oranje-Nassau tot de hunne te maken. Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de verdiensten van vroegere leden van het huis van Oranje-Nassau gedacht, een erkenning, voor welke een algemeene waardeering aange nomen kan worden, aan welke deze bekendmaking geenszins te kort doen wil. Het geval ligt bij het publiek toonen van afbeeldingen van levende leden van het huis Oranje-Nassau echter geheel anders. Reeds op grond van het feit, dat deze leden van genoemd huis, nadat zij haar land en volk verlieten, zonder uitzondering geheel naar de zijde der Engelschen zijn overgegaan, moet dit als demonstraties worden opgevat. Dit demon stratieve toonen heeft dan ook tot verstoringen der orde geleid, die tot het boven weergegeven verbod leiden moesten. De bekendmaking der po litie heeft in het bijzonder ook betrekking op het dragen van uitgezaagde geldstukken (van 10 en 25 cents) en het neerzetten van afbeeldingen in etalages. Niet door de bekendmaking getroffen worden de ook als „prinsenvlag" bekende oranje- blanje-bleu-vlaggen, daar deze heden als een uitdrukking van den volkschen wil kunnen wor den beschouwd. Uitreiking aarclappelkaartcn te Haarlem. Maandag de letters J, L, M, N, O, P. Q of R. Maandag zijn voor het afhalen der aardappel- kaarten de letters J, L. M. N, O, P, Q of R aan de beurt. Kantooruren van half negen tot zes uur. Vijf dooden door bomaanvallen. Ook nog twee zwaargewonden. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vliegtuigen boven ons gebied. De meeste bommen vielen op liet vrije veld of in het water. Toch ontstond ook hier en daar eenige schade. Er werden zes woonhuizen vernield en in een aantal huizen werd glasschade aangericht. Tezamen zijn er voorts helaas vijf dooden te betreu ren, twee zwaar en twee licht gekwetsten. Op enkele boerderijen werd eenig vee gedood. (A.N.P.) Von Papen op terugreis naar Ankara. BERLIJN, 2 Mei lA.N.P.l Van welingelichte zijde wordt gemeld: Naar men in politieke krin gen alhier verneemt, is de Duitsche ambassadeur Von Papen thans op terugreis naar Ankara. CA.NP.) De veldtocht in Griekenland is teneinde. Een groep Engelsche gevangenen, wachtend op transport. Weltbild-Pax Holland Du itsch weer mach ts berich t Aantal Engelsche krijgsgevangenen tot 8200 man gestegen. BERLIJN, 2 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland hebben de. afdeelingen van het Duitsche leger de bezetting van den Peloponnesus voltooid. Op het Grieksche vasteland bevindt zich geen vechtende Brit meer. In de zuidelijke havens van den Pelo ponnesus werden de laatste vluchtende Britten achterhaald, voordat zij op de schepen konden gaan en gevangen genomen. Het aantal Britsche gevan genen steeg hierdoor tot 8200 man. Pantserwagens brachten op 30 April in de Golf van Corinthe een vijandelijk transportschip tot zinken en dwongen een ander schip zich over te geven. In Noord-Afrika hebben sterke Duitsche cn Ita- liaansche afdeelingen gevechtsvliegtuigen herhaal de malen doeltreffend de verdedigingsinstallaties van den vijand bij Tobroek gebombardeerd. Bom- voltreffers stelden batterijen buiten gevecht en veroox-zaakten hevige ontploffingen in het fort Pilastrino en in munitieopslagplaatsen. Formaties torpedovliegtuigen grepen succesvol in den strijd te land in en schoten in luchtgevechten vier jacht vliegtuigen van het type Hurricane neer en ver nielden een ander vliegtuig op den grond. Marine-artillerie schoot in de Middellandsche Zee vier Britsche torpedovliegtuigen neer. Vliegtuigen der gewapende verkenning bombar deerden met bijzonder succes een wapenfabriek aan de Engelsche zuidkust en brachten ten zuiden van Plymouth een koopvaarder tot zinken. Verdragend geschut van de marine nam scheepsdoelen voor Dover doeltreffend onder vuur. In den nacht van Donderdag op Vrijdag bestook- Op Kreta na alle bezet. BERLIJN, 2 Mei. Van welingelichte zijde wordt gemeld: Met uitzondering van Kreta zijn alle strategisch» belangrijke eilanden van Griekenland bezet. Deze mededeeling werd hedenavond ge daan in Berlijnsche deskundige kringen ter gelegenheid van de voltooiing van den veld tocht in Griekenland. Hiermede zoo voeg de men van politieke zijde hier nog aan toe is een nieuwe étappe der nieuwe Europeesche ordening bereikt: Engeland is van het conti nent verdreven. (A.N.P.) Ook plaatsen aan de Zuid- en Oostkust aangevallen. BERLIJN, 3 Mei (D.N.B.) Liverpool, de be langrijke Engelsche haven, is in den afgeloopen nacht opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen van allerlei kaliber bestookt. Het zicht was goed en de bemanningen konden in de aan gevallen doelen groote branden en zware verwoes tingen waarnemen. Andere aanvallen waren ge richt op verschillende haven- en industrieplaatsen aan de Engelsche Zuid- en Oostkust. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 3 Mei (D.N.B.) ln den afgeloopen nacht vlogen sterke formaties der Engelsche lucht macht, Noord-Duitschland binnen en wierpen op verschillende plaatsen, hoofdzakelijk in landelijke streken, brisant- en brandbommen neer. De Duit sche afweer was zeer intensief en daardoor kon de vijand geen noemenswaardig resultaat bereiken. De R.A.F. verloor bij deze aanvallen, naar tot dusver vrenoma werd. drie toestellen. ten formaties gevechtsvliegers de ravitailleerings- haven Liverpool opnieuw met brisant- en brand bommen. Er ontstonden uitgestrekte branden en verscheidene ontploffingen in voor den oorlog be langrijke doelen van het haven- en stadsgebied. Andere luchtaanvallen waren gericht op havens, mdustvieele installaties en vliegvelden Ln Zuid- en Zuidwest Engeland. Boven het vlootsteunpunt Scapa Flow werden twee versperringsballons "neer geschoten. Boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag, noch des nachts vijandelijke gevechtshandelingen plaats. Bij de gevechten ln Macedonië en Thracië heb ben zich majoor Esch, de kapiteins Mayerhofer en Pfeifer van een regiment bergjagers, majoor Von Viebahn en kapitein Nietsche van een regiment infanterie, alsmede majoor Girscher van een regi ment artillerie zich door bijzondere dapperheid on derscheiden. Luitenant Wolf van een afdeeling verkenners heeft in Afrika voor de zevende maal een vijande lijken pantserwagen kapot geschoten. Iraksche troepen gebombardeerd ROME, 3 Mei (D.N.B.) Het persbureu „Mondo Arabo" meldt dat de vijandelijkheden in Irak open lijk zijn uitgebroken. Britsche vliegtuigen hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habbaniyah omsingelden, met bommen bestookt. De Iraksche troepen antwoordden hierop met artillerievuur. Britsche vliegtuigen hebben bovendien geprobeerd een aanval te doen op de woning van den Irak- schen minister-president. DE ORGELCONCERTEN TE HAARLEM. A.s. Dinsdag 6 Mei, des avonds van 89 uur, zullen de avondorgelconcerten van den heer George Robert in de Groote Kerk te Haarlem weer be ginnen. Afd. Haarlem. HEDEN DE LAATSTE DAG. j De secretaris der afdeeling Haarlem van Winter hulp Nederland deelde ons hedenmorgen mede, dat hij nog geen cijfers kon mededeelen van de col lecte, die Vrijdag aan de huizen gehouden is. Maar zijn indruk was. dat het resultaat gunstig is. Hij hoopte, dat velen vandaag, op den laatsten dag der serie Winterhulp-collecten, zich met het metalen sneeuwklokje, narcis of tulp zullen tooien, teneinde daardoor in den nood van vele landge- nooten te helpen voorzien. Van vele zijden wordt trouwens zeer gewaar deerde medewerking verleend. We deelden in ons vorig nummer reeds mede, dat vandaag een paar muziekkorpsen bij de straatcollecte medewerking zullen verleenen. Zoo zal ..De Postharmonïe" van 13 uur op de Groote Markt een concert geven; de Harmonie Crescendo te Spaarndam maakt een om wandeling door de straten aldaar en zal daarna van acht uur tot half tien een ocncert op het Kerk plein geven. F1ETSPLAATJES De directeur van „Winterhulp" te Haarlem schrijft: De meeste ingezetenen hebben zeker een zucht van verlichting geslaakt toen bekend werd dat de rijwielbelasting per 1 Mei a.s. is afgeschaft. In verband daarmee mag ik een ernstig beroep doen op allen die in het bezit zijn van een belas- tingmerk, n 1 dit, om het vervallen plaatje te willen inleveren aan een van onderstaande adressen met de bedoeling om de ingeleverde plaatjes te gelde tp maken en de opbrengst daarvan te besteden voor het doen van uitkeeringen. Deze adressen zijn: het Hoofdbureau en alle politieposten in de gemeente oortier van het Raadhuis: portier van Maatschap- oelijk Hulpbetoon: de teekenlokalen voor werkloo- zen in de Delistraat, dc Teding van Berkhoutstraat en aan de Raaks; de Arbeidsbeurs in de Hoofman- straat; portier van het Gas- en Electriciteitsbedrijf Bouw- cn Woningtoezicht, Openbare Werken, Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Hulpsecretarie Spaarndam. het kantoor van Win terhulp, ged. Oude Gracht 47. GIFTEN De penningmeester van de afd. Haarlem van Win terhulp deelt mede, dat in de maand April bii hem de volgende giften zgn ingekomen: J. W. L. 100. Hand. Ondern. „Edego" 10.N. N. 10.P. v. D. f 25.—, J. L. B. Sr. f 10.—, Dr. H. v. E. 10.— N.V. Polygoon 50.Perolin Company 10.P W. P. 10 S. L A. P. 42.26, C. G. E. 25—, J. A. A. 10—, Mr. A. B. 10—, J J M P. 100 fa. Frans Perquin 41.67, Kleinere giften 59.50 Nagekomen giften op de collecte van 15-19 April f 917 65. Prijzen op winkelgooderen. Een advies van de Middenstandscentrale. Het bestuur van de Middenstandscentrale te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaatsen: Artikel 3 van de Prijsopdrijving- en Hamsterwet 1939 zegt. dat bij de goederen die in 't klein worden verkocht of ten verkoop in de winkels aanwezig zijn, op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze de prijs moet worden vermeld. In de couranten hebt u kunnen lezen, dat reeds verscheidene bekeuringen, naar aanleiding van dit wetsartikel zijn gevallen. Wij weten, dat het voor vele zaken met hun duizend en één artikelen, bijkans een ondoenlijk werk is om tot een bovenbedoelde prijsvermelding te komen. Toch zullen de ambtenaren, die met de controle belast zijn verder op onderzoek uitgaan. Het is dus zaak om zooveel mogelijk de hand aan de betref fende bepalingen te houden. In overleg met de politie raden wij de winkeliers aan om onverwijld le. Alle goederen in de etalages te prijzen; 2e. alle ..uitstallingen" in de winkels van prij zen -te voorzien; 3e. vóór de 9e Mei te zorgen, dat in de nabijheid van de overige winkelgoederen, de prijzen dier goe deren duidelijk worden kenbaar gemaakt. Ex-koning Carol op weg naar de Ver. Staten? NEW-YORK. 3 Mei. Volgens hier ontvangen berichten heeft ex-koning Carol van Roemenië Lissabon verlaten om zich naar New-York te be geven. Vermoed wordt dat mevr. Lupescu en de vroegere hofmaarschalk Urianu zich in zijn gezel schap bevinden. Carol zou het plan hebben zich ig Chili te vestigen. (United Press) HEDEN: 12 PAGINA'S nieuwe compressorstation op het terrein der Geinecntereiniging te Haarlem, ten behoeve van de gemeente-auto's die op gas rijden. (Foto De Haas) Het Duitsche weermacht-bericht van Vrijdag heeft gemeld dat formaties van het Duitsche leger de bezetting van den Peloponnesus hebben vol tooid en dat op het Grieksche vasteland zich geen strijdende Brit meer bevindt. In de Zuidelijke havens worden de resten van het vluchtende Brit sche leger achterhaald, voordat zij op de schepen konden gaan en gevangen genomen. Het aantal der Britsche gevangenen steeg hierbij tot 8200 man, zoo meldt dit communiqué. Vroegere mededeelm- gen hielden al in dat een groot deel van het Brit sche expeditieleger moet omgekomen zijn bij de vernietiging van een aantal reeds geladen trans portschepen door de Duitsche luchtvloot. Vele an dere transportschepen werden al eerder in de Grieksche havens tot zinken gebracht. De veld tocht in Griekenland, die evenals die in Joego slavië in zeer korten tijd tot een volledige Duitsche overwinning leidde en de Engelschen zoowel als de beide betrokken Balkanvolken op zeer groote ver liezen te staan kwam. is thans afgeloopen. Een bericht uit Berlijn meldt verder dat met uitzondering van Kreta thans alle strategisch be langrijke eilanden van Griekenland zijn bezet. (Zooals men weet bezetten de Engelschen eenigen tijd geleden het Grieksche eiland Kreta, waarheen later ook koning George II van Griekenland uit week). De Duitschers hebben dus ook in den Bal kan de Engelschen geheel verdreven vRn het Euro peesche vasteland, waarbij een zeer groote hoeveel heid oorlogsmateriaal :n hun handen is gevallen. Dit geldt zoowel lichte uitrustingstukken van den soldaat als het zware materiaal; het D N B. ken merkt het verlies van dit laatste als onherstelbaar voor een leaer, dat zoo ver van zijn vaderland ver wijderd is. Lichte wapens, b.v. pistolen en geweren kunnen steeds weer vervangen worden. Het na sturen van zware wapens, in het bijzonder van pantserwagens, artillerie, gepantserde verkennings wagens, de grondinstallatics voor het luchtwapen enz. is evenwel zeer moeilijk. Een Turksche blad. de Bon Posjta. merkt naar acfhleiding van de bezetting van het Grieksche eiland Lemnos op dat deze bewijst, dat de Engel sche vloot zich niet in de Aegelsche wateren be vindt. Het blad Is van meening dat het onder deze omstandigheden niet verwonderlijk zou zijn. als de Duitschers zich thans zouden bedienen van het voorgebergte Matapan en do eilanden Cerigo en Ceri- gotto als springplank om Kreta te bereiken. Op die wijze zou de Engelsche vlootba=is in Alexandrië, die slechts 600 K.M. van Kreta ligt, in een moei lijke positie-komen. De Duitsche veldtocht in de Balkanlanden Joego slavië en Griekenland heeft een zeer snel verloop gehad, waarbij opnieuw de groote doorzettende kracht van de Duitsche landmacht en in samen werking daarmee, van de Duitsche luchtvloot ;s gebleken. Toen de Grieken, die op 28 October 1940 in oorlog met Italië waren geraakt en na wisselen den strijd met de Italianen maandenlang hun stel lingen hadden kunnen handhaven den schok van den Duitschen aanval ondervonden was ook hun nederlaag spoedig een voldongen feit en volgden in zeer snel tempo de bezetting van den Olympos, van de hoofdstad Athene, het forcecren van de landengte van Korint.he en de bezetting van den Peloponnesus, welke laatste zooals gezegd gisteren als een voldongen feit werd medegedeeld en den veldtocht in Griekenland besluit. Het beroep van den journalist. Regeling van staatswege. 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Verschenen is thans het besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten betreffende het beroep van journalist (journalis te nbesluit). Aan den inhoud is het volgende ontleend Het beroep van journalist. Artikel I. (1) Het bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur medewer ken aan de vorming van den redact-ioneelen in houd van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar'uitgege ven tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, is, onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berichten of illustraties, een openbare taak. welke, voor wat betreft de daaraan verbonden beroepsplichten en -rechten, bij dit besluit van staatwege wordt geregeld. «2) Zij, op wie deze taak rust, worden journalisten genoemd, niemand is gerechtigd zich journalist te noemen, die niet overeenkomstig artikel 7 in het beroepsregister is ingeschreven. (3) Alle jour nalisten zijn in het Verbond van Nederlandsche Journalisten vereenigd. (4) Het Verbond van Ne derlandsche Journalisten waakt er over, dat de beroepsgenooten elk voor zich hun plichten ver vullen, en zorgt voor hun rechten en hun welzijn. Art. 3. H) De in dit besluit omtrent nieuws bladen gegeven bepalingen zijn eveneens van toe passing ten aanzien van tijdschriften, welke voor lichting geven op het gebied van het volksleven. Artikel 4. Onder „medewerken aan dc vorming van den redactioneelen Inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het „volks leven" wordt mede verstaan: het verrichten van zoodanigen arbeid, indien deze niet ln het bedrijf van een nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, doch bij een onderneming, welke be stemd is artikelen, berichten of illustraties aan nieuwsbladen of tijdschriften, als vorenbedoeld te leveren Het toelaten tot het beroep van jour nalist. Art. 5. (1) Journalist kan slechts zijn hij die: 1) Nederlander is. 2) den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. 3) vakopleiding heeft genoten, 4) de eigenschappen bezit, welke noodig zijn om de taak van het voorlichten der openbare meening te vervullen. Art. 6. (1) Vakopleiding heeft genoten hij die gedurende ten minste een jaar bij de redactie van een nieuwsblad of bij een onderneming, als bedoeld in artikel 4, in het bezette Nederlandsche gebied is opgeleid en daardoor de voor een jour nalist vereischte kennis heeft verworven 'leer ling-journalist) en dit kan aantoonen door een getuigschrift der redactie. De opleiding bii een in het buitenland uitgegeven nieuwsblad kan door het Verbond van Nederlandsche Journalisten ge lijkgesteld worden met de opleiding bij een in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsblad. Art. 7. (1) De toelating tot het beroep van jour nalist geschiedt op gedaan verzoek door de in schrijving in het beroepsregister van journalis- (Men zie ook pag. 2) -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1