Hitler's Rijksdagrede Duitsche luchtmacht boven Engeland en Noord-lerland. De Rijkscommissaris in den Rijksdag Luchtoorlog boven Irak,j M AAKDAG 5 M E I 1941 BAAELE M'S DAGBLAD (Mc» zie eerst pag. 1.) plekken zelf dan zeer snel kon plaats vinden. Eindelijk kwamen in voortdurende transporten van matertaai de uitrustingstukken voor een leger, dat volgens de opvatting en het inzicht van Churchill zelf, binnen enkele weken tijds naar Griekenland gestuurd moet worden. Ons bleef dit niet verborgen. Wij hebben naar dit gcheele eigenaardige spel, maandenlang, hoewel met terughouding, toch met aandacht gekeken. De tegenslag, welke het Itaiiaansche leger in Noord-Afrika als gevolg eener technische infe rioriteit van den pantser afweer en van het pantserwapen zelf leed. bracht eindelijk den heer Churcnill tot de overtuiging, dat thans het oogenblik gekomen was om het oorlogstooneel van Libya naar Griekeland te verplaatsen. Hij liet de nog aanwezige pantserwagens alsmede de hoofdzakelijk uit Australiërs en Nieuw-Zee landers bestaande divisies infanterie vervoe ren en was er van overtuigd thans den slag te kunnen slaan, welke met een stoot den Balkan in brand zou zetten. Churchill heeft daarmede strategisch een der grootste fouten van den oorlog gemaakt. Zoodra er geen twijfel meer mogelijk was over de bedoeling van Engeland om zich op den Balkan te nestelen, heb ik de noodige stappen gedaan om ook van Duitsche zijde leer om leer. op dit voor ons vitale gebied, de strijdkrachten gereed te houden, die noodig waren om aan elke evcntueele onbeschaamd heid van dezen heer het hoofd te kunnen bieden. Ik moet hier uitdrukkelijk vaststellen, dat dit njet tegen Griekenland gericht was. lie Ducc zelf heeft mij er nooit om verzocht hem voor dit geval ook maar een Duitsche divisie ter beschikking te stellen. Hij was ervan overtuigd, dat zoodra het goede jaar getijde zou aanbreken, de strijd tegen Grie kenland op de een of andere wijze spoedig tot succes zou Icidpn. Ik was dezelfde mee- ning toegedaan. Bij het oprukken van de Duitsche strijdkrachten ging het dus niet om een hulpverleening aan Italië tegen Griekenland, doch om een voorzorgsmaat regel tegen de Britsche poging, onder dek king van het geraas van den Italiaansch- Griekschen oorlog zich heimelijk op den Balkan te nestelen. Ten einde vandaar naar. het voorbeeld van het leger van Saloniki uit den wereldoorlog een beslissing uit te lok ken. vooral echter om daarmede ook nog andere strijdkrachten bij den maal stroom te betrekken. Turkije en Joego-Slavië. Deze hoop steunde daarbij op twee staten: op Turkije en op Joego-Slavië. Sinds de jaren der overneming van de macht heb ik. wat deze beide landen betreft, steeds er naar gestreefd, een nauwe, op economische doelmatigheid geba seerde samenwerking tot stand te brengen. Joe- go-Siaviè was, voor zoover het de Servische kern betrof, in den wereldoorlog onze vijand ge weest. Ja, van Belgrado uit is de wereldoorlog begonnen, Niettemin bestond er onder 't Duit sche volk, dat van nature geen wrok kent. in het geheel geen haat jegens Belgrado. Turkije was in den wereldoorlog onze bondgenoot. De onge lukkige uitslag van den wereldoorlog drukte op dit land even zwaar als op ons zelf. De groote geniale herschepper van Turkije was de eer ste. die een wonderbaarlijk voorbeeld gaf voor de verheffing van den toen door het geluk in den steek gelaten en door het lot zoo ontzettend zwaar getroffen bondgenoot. Terwijl nu Tur kije dank zij de realistische houding van zijn regeering de onafhankelijkheid van eigen be sluit Wist te bewaren, viel Joego-Slavié ten of fer aan de Britsche kuiperijen. Ik heb er naar gestreefd tusschen Duitschland en Joego-Slavié oprechte betrekkineen van goed begrip, ja van vriendschap tot stand te brengen. Jarenlang heb ik daaraan gewerkt. Ik meende mij daarbij gesteund te zien door enkele vertegenwoordi gers van dit land, die, evenals ik, van een nauwe samenwerking tusschen onze beide staten nut schenen te verwachten. Toen als gevolg van de Britsche kuiperijen de Balkan meer en meer door het gevaar bedreigd werd, vroeg of laat even eens bij den oorlog betrokken te worden, was het eerst recht mijn streven alles in hei werk te stellen om -Toego-Slavié voor een zoo gevaar lijke verwikkeling te behoeden. Onze minister van Buitenlandse he Zaken, partijgenoot Rib- benlrop, heeft in dezen geest met het hem eigen geduld en geniale standvastigheid in talrijke bijeenkomsten en besprekingen steeds weer op de doelmatigheid, ja noodzakelijkheid gewezen, althans dit deel van Europa buiten den onge- lukkigen oorlog te houden. In dezen geest heeft hij aan de Joego-Slavi- sche regeering voorstellen gedaan, welke zoo prachtig en loyaal waren, dat eindelijk ook in den toenmaligen Joego-Slavischen staat de stemmen schenen toe te nemen, die vóór een zoodanige nauwe samenwerking te vinden wa ren. Het is daarom ook volkomen juist wan neer mr. Halifax heden verklaart, dat het niet de Duitsche bedoeling geweest was op den Bal kan een oorlog te verwekken. Ja het is juist dat het integendeel ons oprecht streven was langs den weg eener nauwere samenwerking met Joe go-Slavië wellicht zelfs nog de mogelijkheid te benaderen van een nijlegging van het conflict met Griekenland op zoodanige wijze dat met de billijke wenschen van Italië rekening gehou den zou worden. De Duce heeft niet alleen in gestemd met de poging om Joego-Slavié in een nauwe belangengemeenschap te brengen met onze vredesdoeleinden, doch heeft deze po ging met alle middelen gesteund. Zoo werd het eindelijk mogelijk de Joego-SLavische regeering tot toetreding tot het driemogendhedenpact te bewegen, waarbij aan Joego-Slavië in het ge heel geen eischen gesteld werden, doch dit land slechts voordelen geboden werden, want ter- wille van de geschiedkundige waarheid moet ik heden verklaren dat Joego-Slavië in dit pact en door het daarmede verbondon aanvullende ac- coord tot geen enkele hulpverleening verplicht was. Integendeel, het kreeg van de mogendhe den van het drielandenpact de plechtige verze kering niet alleen geen hulp te behoeven te ver- leenen. doch wij waren bereid zelfs af te zien van eik doorgangstransport van oorlogsmate riaal. Bovendien echter had Joego-Slavië op wensch van zijn regeering de verzekering gekre gen in geval van territoriale wijzigingen op den Balkan een onder de Joego-Slavische souvereinl- teit staanden toegang tot de Egeische Zee te krijgen, welke o.a. ook de stad Saloniki zou om vatten. Het pact met Joegoslavië. Zoo werd op den 25sten Maart van dit jaar te Weenen een pact onderteekend dat den Joego- Slavischen staat de grootste toekomst bood en aan den Balkan den vrede kon waarborgen. Met een werkelijk gelukkig gevoel verliet ik op dien dag de mooie Donaustad niet alleen, omdat daarmede een buitenlandsche politieke taak van bijna acht jaren beloond scheen te worden, maar ook omdat ik meende dat daarmede wel licht nog op het laatste oogenblik het Duitsche ingrijpen op den Balkan volkomen overbodig z.u kunnen worden. Twee dagen later werden wij al len geschokt door het bericht over den staats greep van een handjevol gehuurde Putschisten, jlie een daad volbrachten, welke den Britschen minister-president den jubelkreet deed uiten dat hij eindelijk iets goeds te melden had. Ik gaf nu terstond het bevel tot den aanval. Het is immers onmogelijk dat men op deze wijze met het Duitsche Rijk te werk gaat. Men an niet jarenlang om een vriendschap smeeken. Men kan ook niet een verdrag aangaan dat al leen de andere partij ten goede komt en dan beieven. dat dit verdrag niet alleen in een nacht verbroken wordt, doch dat nu als ant woord, de vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk beleedigd, de militaire, attaché bedreigd, de assistent van dezen militairen attaché ge wond wordt dat talrijke andere Duitschers mis handeld worden, dat men kantoren, scholen, tentoonstellingslokalen enz., afbreekt, de wonin gen van Rijksduitschers vernield en Volksduit— schers opnieuw als rechteloos vee opjaagt en doodt. Ik heb, dat weet God, den vrede gewild. Wan neer echter Halifax hoonend verklaart dat en dat heel goed wist en ons juist daarom dwong te vechten, alsof dit dus een bijzondere overwin ning van het Britsche staatsbeleid is. dan kan ik tegenover een zoodanige boosheid niets anders doen. dan de belangen van het rijk in bescher ming te nemen met de middelen die ons God zij dank ter beschikking staan. Ik kon dit besluit op dit oogenblik des te kal mer nemen, daar ik wist dat ik daarbij han delde in overeenstemming: 1. Met de gezind heid en houding van Bulgarije, dat jegens het Duitsche Rijk onwankelbaar trouw gebleven was. 2. Met de thans eveneens terecht ver ontwaardigde opvatting van Hongarije. Onze beide oude bondgenooten uit den wereld oorlog moesten deze daad als een uitdaging ge voelen, welke uitging van een staat, die reeds een maal geheel Europa in brand heeft gezet en als gevolg daarvan voor Duitschland, Hongarije en Bulgarije zoo onnoembaar groot leed op het 'ge weten heeft. De nog op 27 Maart door mij via het opperbevel van de weermacht uitgegeven alge- meene aanwijzingen voor de krijgsverrichtingen plaatsten het leger en het luchtwapen voor een zeer moeilijke taak. Er moest formeel voor de vuist weg een nieuwe plotselinge groote op- marsch op touw gezet worden. Er moesten ver plaatsingen uitgevoerd worden van reeds aan gekomen afdeelingen troepen, de aanvoer van materiaal moest gewaarborgd worden en boven dien moest het luchtwapen talrijke geïmprovi seerde bases betrekken, welke toen deels nog onder water stonden. Zonder tegemoetkomende medewerking van Hongarije en zonder de volko men loyale houding van Roemenië zou het heel moeilijk geweest zijn om binnen het ons gestelde korte tijdsbestek de bevolen aanwijzingen aan te voeren. Als termijn voor den aanval werd door mij de zesde April vastgesteld. Op dien dag was de in Bulgarije staande zuidelijke groep tot den aan val gereed. Het oprukken van de andere legers zou terstond geschieden zoodra zij gereed waren. Als termijnen waren vastgesteld 8. resp. 10 en 11 April. De gedachte van de krijgsverrichtingen was: Het krijgsDl^n voor den Balkan. 1. Met een leger uit het Bulgaarsche gebied op trekken naar het Grieksche Thracië in de richting van de Egeïsche Zee. Het zwaartepunt lag op den rechtervleugel waar met gebruikmaking van berg- afdeelingen en een pantserdivisie de doorbraak naar Saloniki moest worden bevochten. 2. Met een tweede leger doordringen in de rich ting van Skoplje met het doel langs den snelsten weg een verbinding tot stand te brengen met de in Albanië staande Itaiiaansche strijdkrachten Deze beide operaties zouden op 6 April beginnen 3. De op 8 April beginnende andere operatie voorzag de doorbraak van een leger uit Bulga rije in algemeene richting naar Nisj met het doel het gebied rondom Belgrado te bereiken. In sa menwerking daarmede zou een Duitsch corps op 10 April het banaat bezetten en daarmede van het noorden uit voor Belgrado aankomen. 4. Op 11 April zou een in Karinthië-Stiermarker. resp. Westelijk Hongarije optrekkend leger tot den aanval in de richting van Agram—Serajewo en Belgrado voorgaan. In verband daarmede waren afspraken gemaakt met onze bondgenooten Italië en Hongarije. De Itaiiaansche weermacht had het voornemen, van zijn Julisohe front uit langs de kust in algemeene richting naar Albanië op te trekken, van Albanië uit via Skoetari de Itaiiaansche afdeelingen te ontmoeten en vervolgens door de Joego-Slavische grensversterkingen aan de Joego Slavisch-Alba- neesche grens tegenover Skoplje heen te breken, teneinde de verbinding met het aldaar oprukkende Duitsche leger tot stand te brengen, eindelijk door het Grieksche front in Albanië zelf heen te breken en zoo mogelijk over een breed front naar de zee op te rukken. In verband daarmede zouden de Dalmatijnsche en Ionische eilanden bezet en alle overige steunpunten ingenomen worden. Ook tusschen de beide luchtwapens waren afspraken gemaakt over de samenwerking. De leiding over de tegen Macedonië en Griekenland gebruikte Duitsche legers lag in handen van generaal- veldmaarschalk List, die zich reeds in de overige veldtochten bijzonder onderscheiden heeft. De uit het Zuidwesten van het Duitsche rijk en uit Hon garije naar Joego-Slavië oprukkende, strijdkrach ten stonden onder bevel van generaloberst Von Weichs. De onder het opperbevel van den gene- raal-veldmaarschalk Von Brauchitsch en den chef van den generalen staf, generalober Halder, ope- reerende legercorpsen en afdeelingen der Waffen S.S. hebben reeds na vijf dagen het Grieksch- Thracische leger tot capitulatie genoodzaakt, de verbinding met de uit Albanië oprukkende Ita iiaansche strijdkrachten tot stand gebracht, Sa loniki ingenomen, na twaalf dagen Servië tot ca pitulatie gedwongen en daarmede de algemeene voorwaarde geschapen voor de even harde als roemvolle doorbraak via Larissa naar Athene. Deze operatie vond haar bekroning in de bezet ting van den Peloponnesus en van talrijke Griek sche eilanden. Het opperbevel van de weermacht zal echter deze waarlijk historische prestatie, waaraan de chef van het opperbevel van de weermacht ge- neraalvcldmaarschalk Keitel en generaal Jodl zooals steeds op buitengewone wijze hebben mede gewerkt. óp haar juiste waarde weten te schatten. De onder het persoonlijke opperbevel van den rijksmaarschalk en zijn chef van den generalen staf generaal Jeschonneck gebruikte luchtmacht stond in twee groepen onder de bevelen van den generaloberst LÖhr en van generaal Von Richt- hofen. Het was hun taak: 1. Het vijandelijke luchtwapen te vernietigen er de terreinorganisatie daarvan onbruikbaar te maken. 2. Het centrum van samenzweerders Belgrado op alle militair belangrijke punten aan te vallen en daarmede van het begin af aan uit te schake len. 3. De strijdende Duitsche troepen door middel van vliegers en luchtdoelgeschut overal te hel pen het verzet van den vijand te breken, zijn vlucht te bemoeilijken en zijn latere inscheping wanneer deze mogelijk zou zi.in te verhin deren. Door het gebruik van landingstroepen uit de lucht en valschermtroeoen moest het leger doeltreffend geholpen worden. In dezen veldtocht heeft de Duitsche weermacht zichzelf werkelijk overtroffen. Deze triomftocht heeft in nauwelijks drie weken In twee staten een einde aan den oorlog gemaakt. Wij zijn ons er van bewust dat onze bondgenooten een groot aan deel aan deze sucessen hebben, dat vooral het feit dat zij zes maanden lang onder de moeilijk ste omstandigheden en met de grootste offers den strijd tegen Griekenland hebben voortgezet, de hoofdmacht van het Grieksche leger vond en dat leger zoozeer verzwakte, dat zijn ineenstorting in elk geval onvermijdelijk was geworden. Ook het Hongaarsche leger heeft zijn ouden wapenroem eer aangedaan. Het bezette Batsjka en rukte met gemotoriseerde afdeelingen over de Save op. De gerechtigheid der historie verplicht mij te constateeren dat onder onze tegenstanders vooral de Grieksche soldaat met den grootsten moed heeft gevochten. Hij capituleerde pas. toen verdere tegenstand onmogelijk en dus nutteloos was geworden. Ik zie mij echter ook gedwongen te spreken over den tegenstander die aanleiding en ooi-zaak van dezen strijd was. Ik acht het als Duitscher en soldaat onwaardig een dapperen vijand te be schimpen Het lijkt mij echter noodzakelijk de waarheid in bescherming te nemen tegen de op snijderijen van een man. die als soldaat een mise rabel politicus en als politicus een even misera bel soldaat is. Churchill, die ook dezen oorlog ontketende, tracht evenals bij Noorwegen en Duinkerken iets te zeggen dat vroeg of laat. misschien toch nog tot succes gelogen kon worden. Ik vind dat niet eervol, maar bii dezen man acht ik het begrijpe lijk. Als iemand anders als politicus zooveel ne derlagen had geleden en als soldaat zooveel ram pen had ondergaan, dan zou hij geen zes maanden in functie gebleven zijn, tenzij hij eveneens 'be schikte over de capaciteit, waarin Churchill eenig is. n.l met een vroom gezicht te liegen en de waarheid te verdraaien, tot tenslotte uit de verschrikkelijke nederlagen nog triomfantelijke overwinningen worden. Cijfers over den veldtocht. Ohurchill verklaart met een stalen gezicht dat deze oorlog ons 75.000 dooden gekost heeft, dus meer dan het dubbele van de verliezen tijdens den veldtocht in het westen. Ik zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veldtocht mededeelen. Bij de operaties tegen Joego-Slavië zijn. zonder dat men rekening houdt met de soldaten van Duitsche afkomst, de Kroaten en Macedoniërs, die voor het grootste deel onmiddellijkvrijge laten zijn, 6298 zuiver Servische officieren en 337.864 manschappen gevangen genomen. Deze cijfers geven slechts het resultaat van de tot dus verre verrichte tellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210.000 manschappen, kan niet naar denzelfden maatstaf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonië en Epirus slechts door de gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansche krijgsverrichtingen ingesloten en tot capitulatie gedwongen zijn. Ook de Grieksche gevangenen zijn en worden, met het oog op de dappere hou ding dezer soldaten, onmiddellijk vrijgelaten. Het aantal gevangen genomen Engelschen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs bedraagt ruim 9000 officieren en manschappen. De buit kan op het oogenblik nog niet bij bena dering geschat worden. Het aandeel der Duitsche weermacht bedraagt volgens de thans verrichte tellingen reeds meer dan een half millioen ge weren, ver over de duizend stukken geschut, vele duizenden machinegeweren, afweergeschut, mor tieren. talrijke voertuigen en groote hoeveelheden munitie en uitrustingsstukken Deze resultaten zijn bereikt door het optreden van de volgende Duitsche strijdkrachten: 31 ge- heele en 2 halve divisies waren in totaal beschik baar gesteld voor de operaties in het Zuidoosten. In de zeven dagen voltooiden deze strijdkrach ten haar opmarsch. Van deze afdeelingen zijn werkelijk in den strijd geweest: 11 infanterie- en bergdivisies, 6 pantserdivisies. 3 geheele en 2 halve gemotoriseerde divisies van leger en Waf- fen-SS. In den strijd tegen Engelschen. Nieuw- Zeelanders en Australiërs zijn practisch slechts 2 pantserdivisies, een bergdivisie en de Leib- standarte gebruikt. De verliezen van het Duitsche leger, de luchtmacht en de Waffen-SS in dezen veld tocht zijn de geringste, tot dusverre geleden. De Duitsche weermacht heeft in den strijd tegen Joego Slavië, Griekenland, resp. Groot- Brittannië in Griekenland verloren: leger en Waffen-SS: 57 officieren cn 1042 onder-offi cieren en manschappen gesneuveld. 181 of ficieren en 3571 onderofficieren en man schappen gewond, 13 officieren en 372 onderofficieren en manschappen vermist. Luchtmacht: 10 officieren en 42 onderoffi cieren en manschappen gesneuveld, 36 offi cieren en 104 onderofficieren en manschap pen vermist. Dit succes, dat voor de historie van waarlijk beslissende beteekenis is, werd met zoo geringe offers bereikt op hetzelfde oogenblik dat de ver benden spilmogendheden in Noord-Afrika bin nen enkele weken het zoogenaamde succes der Britsche strijdkrachten teniet konden doen. Want wij kunnen de operaties van het Duitsche corps in Afrika, waaraan de naam van generaal Rommel verbonden is. en van de Itaiiaansche strijdkrachten in den strijd om Cyrenaïca niet scheiden van den strijd op den Balkan. Een der stumperachtigste strategen heeft met een slag twee oorlogstooneelen verloren. Dat deze man, die in lederen anderen staat voor een krijgsge- recht zou komen, in zijn land als premier op nieuw bewonderd wordt, bewijst de eeuwige blindheid, waarmede de Goden hen slaan die zij willen verderven. De consequenties van den veldtocht zijn buitengewoon groot. Met het oog op het feit dat, zooals bewezen is. te Belgrado steeds weer een kleine kliek van samenzweer ders in staat kan zijn een brandhaard aan te stoken in dienst van belangen die buiten het vasteland liggen, beteekent het een ontspanning voor geheel Europa, dat dit gevaar voor goed verdwenen is. De Donau als belangrijke verkeersweg is daar mede voor de geheele toekomst tegen verdere dagen van sabotage beschermd. Het verkeer zelf is reeds weer in vollen omvang hervat. Het Duit sche rijk heeft buiten een bescheiden correctie van zijn door den afloop van den wereldoorlog geschonden grenzen geen speciale territoriale belangen bij deze gebieden. In politiek opzicht hebben wij slechts belang bij de handharing van den vrede in dit gebied, in economisch opzicht bij het tot stand komen van een orde. welke het mogelijk maakt in het nut van elkeen de produc tie van goederen te bevorderen en de uitwisse ling van goederen weer op gang te brengen. Het is echter slechts in den geest eener hoogere rechtvaardigheid wanneer daarbij ook met die belangen wordt rekening gehouden die ethno- grafisch, historisch of economisch gegrond zijn. Bij deze ontwikkeling echter is Duitschland slechts een belangstellend toeschouwer. Wij jui chen het toe dat onze bondgenooten hun billijke nationale en politieke ambities thans wisten te bevredigen. Wij verheugen ons over het ontstaan van een onafhankelijk Kroatischen staat waar mede wij voor de geheele toekomst in vriend schap en vertrouwen hopen te kunnen samen werken. Vooral op economisch gebied kan dit slechts in het belang van beide partijen zijn. Dat het Hongaarsche volk een verderen stap kan doen nhar de herziening van de eens aan dit land opgelegde onrechtvaardige vredesverdra gen. vervult ons met hartelijke sympathie. Dat aan Bulgarije het eens dit land gedane onrecht weer wordt goedgemaakt gaat ons bijzonder ter harte, want doordat het Duitsche volk deze her ziening door middel van zijn wapenen heeft mo gelijk gemaakt, meenen wij ons gekweten te hebben van een historischen schuld van dank baarheid tegenover onzen trouwen wapenbroeder uit den grooten oorlog. Dat echter het met ons verbonden Italië territoriaal en politiek den in vloed in de dit land alleen toekomende levens ruimte verkrijgt, heeft het aan zichzelf meer dan verdiend door het groote bloedverlies dat het sinds October van het vorige jaar voor de toe komst van de as heeft moeten dragen. Het overwonnen ongelukkige Grieksche volk vervult ons met oprecht medelijden. Het is het slachtoffer van zijn koning en van een kleine verblinde kring van leiders. Het heeft echter zoo dapper gestreden dat ook aan dit land de ach ting van zijn vijanden niet kan worden onthou den. Het Servische volk zal uit deze catastrofe wellicht eens toch de eenig juiste conclusie trekken, n.l. dat de officieren van den Putsch ook voor dit land slechts een ongeluk zijn. Al diegenen die door het ongeluk getroffen zijn zullen echter wellicht ditmaal niet meer zoo snel de zoo voorname wijze vergeten, waarop zij door den staat en zijn leiders waarvoor zij de eer had den zich te mogen opofferen, zijn afgeschreven, volgens het mooie beginsel, dat de Moor, zoodra hij zijn plicht gedaan heeft, wel kan gaan. De Fiihrer wees vervolgens op de verdiensten van het vaderland dat door zijn nauwgezetten arbeid het bloed van zijn soldaten gespaard heeft. Het Duitsche volk, zoo zeide de Führer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven doch tot een nog hoogere prestatie op alle gebieden van den na- tionalen weerstand omhoogstijgen. Het zal met steeds grooter fanatisme het grondbeginsel hul digen. dat noch wapengeweld noch de tijd ons ooit kunnen buigen, laat staan breken. Vertrouwen in de toekomst. Het zal daarom vasthouden aan de superiori teit van zijn bewapening en onder geen beding den voorsprong laten verminderen. Wanneer de Duitsche soldaat thans reeds de beste wapenen ter wereld bezit, dan zal hij reeds in dit jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen Wij zijn verplicht de arbeidskracht van het ge heele volk in te schakelen in dit geweldigste be wapeningsproces van de wereldgeschiedenis. Ik geef de verzekering, dat ik met volle kalmte en liet grootste vertrouwen de toekomst tegemoet zie. Het Duitsche rijk en zijn bondgenooten vor men militair, economisch en vooral moreel een macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duitsche weermacht zal steeds dan en daar ingrijpen wanneer en waar het noodzakelijk is. Het Duitsche volk weet dat de oorlog van deze wereld slechts het gevolg is van de hebzucht van eenige internationale oor logsophitsers en van den haat der daarachter staande Joodsche democratie. Wij vechten heden niet alleen om ons eigen bestaan, wij vechten ook om de bevrijding der wereld uit een samen zwering, die op gewetenlooze wijze het geluk van de volken en menschen aan haar gemeen egois me ondergeschikt maakt. Het jaar 1941 moet in de geschiedenis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblikken naar den Almachtigen Bestuurder van het lot. dan willen wij bijzonder dankbaar ervoor zijn dat hij het mogelijk maakte de groote suc cessen met zoo weinig bloed te behalen. Wij kunnen hem slechts vragen ook in de toekomst ons volk niet te verlaten. Wat in onze krachten ligt om ons tegen onze vijanden te verweren, dat moet gebeuren. In het tijdperk van den Joodsch kapitalistischen goud-, stand- en klassenwaan staat de nationaal-socialistische volksstaat als een stalen gedenkteeken van sociale rechtvaar digheid en helder verstand. Hij zal niet dezen oorlog voortduren, doch ook de komende tien BERLIJN. 5 Mei (D.N.B.) Het. Duitself;" luchtwapen heeft in den al'geloopen nacht sterke strijdkrachten aanvallen gedaan op voor de w' oorlog belangrijke doelen in Zuid- en middei n. Engeland, benevens aan de Britsche Westkust. I aanvallen duurden verscheidene uren en schijnen erschillende gebieden zeer succesvol te zijn ve loopen. Het Britsche luchtwapen is vannacht ni u naar Duitsch Rijksgebied gevlogen. De Engelsche Berichtendienst meldt op gronfc van een ol'ficieele mededeeling uit Noord-Ierlan Met bloemen helaclen deden dc gemotoriseerde afdeelingen van het Duitsche leger haar intocht in Athene, welke stad door dc terugtrekkende Grieksche en Engelsche troepen inderhaast verlaten was. (Foto WcltbildPax Holland) BERLIJN. 5 Mei, De Rijkscommissaris voor dc bezette Nederlandsche gebieden, rijksminis ter Seys-Inquart heeft de groote zitting van den Rijksdag op Zondag 4 Mei, waarin de Führer heeft gesproken, bijgewoond. Hevige aanvallen ofr' ijt b •ijksr rpn a itatio le lei •thi Belfast. ts ie oi ie m en i itond {kor In. iihre Nf He dat sterke Duitsche luchtstrijdkrachten in den nacl 'eicl van Zondag op Maandag een „hevigen aanval o inge het gebied van Belfast'' hebben ondernomen. Asfan_ regeeringsgebouwen en andere bouwwerken onzienlijke schade" aangericht. Men vreest dèaar het aantal slachtoffers zeer groot is. iet j De Engelsche berichtendienst maakt verder bt leel kend dat in den afgeloopen nacht hevige lucht n_ aanvallen zijn gedaan op Noord-West Engelam [roo in het bijzonder op Liverpool en het gebied aan de liet oever van de Mersey. and Iers De bijeenkomst van den Rijksdag, Goering spreekt den Führer toe. Oi r.ae: ;pec Het D.N.B. meldt: De Kroll-opera, waar de Rijks 'P 1 dag Zondag te 18 uur bijeenkwam, had de belanj stelling van veie Berlijners. Van de Rijkskanselar cl16 tot den Tiergarten stonden afdeelingen der bewegit in dichte hagen opgesteld. E\ en voor zessen verliet de Führer de kanselar ik>r! en begaf hij zich onder het gejuich der menigl ran naar de Kroll-opera. Precies te zes uur betrad hi N: de zittingsszaal. De voorzitter van den Rijksdaj ieef •ijksmaarschalk Hermann Goering, opende de ver iet gadering. De rede van den Führer werd voortduren )osl onderbroken door een storm van gejuich en geest laai drift.' Goering hield na afloop een toespraak, waarin h o.a. zeide: „Mijn Führer, ge hebt ons, den militaire leiders, lof en erkentelijkheid geschonken, maa wij weten dat de grootste verdienste steeds die va den Führer blijft, van den veldheer, die de troepei bestuurt en leidt en hun den weg van de overwin ning heeft gewezen. Wij weten dat ook d I001 overwinning heeft gewezen. Wij weten dat ook d >ew toekomst voor ons slechts de overwinning kan zijt 101 Want uw leiding, de dapperheid der troepen en dl'*n offervaardigheid en het vertrouwen van uw vol11' zijn het ijzerharde, granieten fundament, waaro deze overwinning tot de eindoverwinning zal wor'ie den". pe Engelsche bommen op Bagdad. (Men zie ook elders in dit nummer)'. BERN, 5 Mei (D.N.B.) In een officieele nie- v dedeeling uit Bagdad wordt, naar O.F.I. meldt ter verklaard dat de omsingeling van Habbaniyhacer steeds nauwer wordt aangehaald, terwijl 't Britscht >P militaire kamp ononderbroken onder artillerie vuil cai staat. Engelsche vliegtuigen zijn boven Rasjid ver schenen en hebben bemmen neergeworpen di< eenige slachtoffers maakten. Toen de strijd me Iraksche jachttoestellen begon werd een Britscl toestel van het type Wellington brandend neerge schoten. Zondagodhtend hebben Britsche vleigtui- gen voor de eerste maal boven Bagdad gevlogen er. a. bommen neergeworpen. Een der aanvallers werd neergeschoten. Amerikaansdhe persberichten uit Londen maker melding van een aanval der Engelsche luchtmacht op het vliegveld van Bagdad. De „New-York Herald Tribune' beweert dat de Engelschen na feilen strijd het vliegveld van Basra hebben bezet. Volgens een bericht van O.F.I. uit Beiroet heb ben de Iraksche autoriteiten aan burgers het betre den der straten tusschen 22 uur 30 en 4 uur 30 ver boden. Ook auto's en andere voertuigen mogen tusschen 20 uur en 5 uur 30 niet rijden. Bij het aanbreken van het donker begint de verduistering. Dokters, verpleegsters ca het personeel van den gezondheidsdienst moeten bij luchtalarm terstond hun hulpposten opzoeken. Volgens een verordening der regeering krijgen leden van de niet-onderwor- pen stammen, wanneer zij dienst nemen in hei Iraksche leger, gratie. Op het bericht van de al gemeene mobilisatie is een groot aantal Iraksche on-derdanen, naar verder verluidt, uit den Libanon en Syrië naar het vaderland teruggekeerd. Blijkens een bericht van de Associated Press uit Londen wordt daar toegegeven dat Irak den olie toevoer naar Haifa stop gezet heeft. United Press verneemt uit Jeruzalem dat in de noordelijke gebieden van Irak de staat van beleg afgekondigd is. Half varken in beslag genomen. Werd op Zondagmiddag vervoerd. Een 43-jarige handelaar uit Haarlemmermeer verkeerde blijkbaar in de meening dat op Zondag de waakzaamheid van politie en contröle-ambtenaren misschien niet zoo groot zou zijn. als op werkdagen. Maar hij had het tot zijn schade en schande leeltjk mis. Hij werd met zijn be spannen voertuig in Haarlem staande gehouden en toen bleek dat hij een half varken vervoerde. Hij beweerde het varken van een winkelier in Haarlem gekocht en daarna frauduleus geslacht te hebben. Het vleesch werd tn beslas genomen en naar het openbaar slachthuis vervoerd. Naar de andere helft van het varken, dat de man verkocht heeft, stelt de politie een onderzoek in. Dinsdag laatste dag voor aardappel- kaarten. Voor de letters S, T, U, V. W. X. Y of Z. Morgen Dinsdag is het de laatste dag van de uit reiking der aardappelkaarten. Dien dag zijn aan de beurt de letters S. T. U, V. W, X. IJ en Z. Wij wijzen er nog eens op, dat het morgen de laatste dag is van de uitreiking der aardappelkaarten, de eerstvolgende veertien dagen zal geen na-uitrei king voor deze kaarten plaats hebben. Hierop wordt geen uitzondering gemaakt. DE OPBRENGST VAN DE „W1NTERHULP"- COLLECTE. Naar wij vernemen heeft de opbrengst der Vrij dag en Zaterdag gehouden collecte ten bate van „Winterhulp Nederland" bedragen: te Haarlem on geveer f 2200, te Heemstede f 691.45 en te Zand- voort ongeveer f 450

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2