Teddy Trix Een eigenaardige aanbieding Het bezoek aan de bollenvelden. M X A N D A G 5 MEI 194f HXX RE E-M'S D A"G B E A D Voor de Kinderen door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 41) „Voor mij geen kippenhok" sprak de keukenmeid „Daar zijn ze! Ik hoor een taxi". Het triomfantelijke gebaar, waarmede WTilff mevrouw Redpath het huis induwde, herinnerde Quinton aan vrouwen, die geschiedenis hebben gemaakt, zooals Cleopatra. Zij scheen het woord heldenfeit te belichamen. Haar wangen hadden een blos, haar oogen glansden en haar blonde lokken, die onder een met bont gegar neerde muts uitkwamen, leken te tintelen van vol doening en electrische vonken van energie uit te zenden. Mevrouw Redpath weigerde de thee, die de keu kenmeid en Panton hadden gezet, en verzocht direct het huis te mogen bekijken. „Tk geloof niet, dat ik ooit in mijn leven zoo meegesleept of gejacht ben", Zei ze tegen Quinton. ..Alleen de beschrijving van deze jonge dame over menschen, die morgenochtend zullen vechten om uw huis te zien, heeft me van avond hier gebracht. Ze zei. dat het nu of nooit was. Ik mag deze kamer wel, ze is licht en heeft goede plinten, die meestal verveloos zijn in dezen tijd. Ik houd niet van de decoratie, als u mij niet kwalijk neemt, dat ik het zeg, maar de deur sluit goed en de muren, te oordeelen naar de vensters, lijken dik". „Dank u", zei Quinton. In het bijzijn van zoovee) beslistheid en energie want mevrouw Redpath was nu bij de stookplaats (een open haardvuur) en trachtte in den schoorsteen te kijken, hetgeen moeilijk was, omdat het vuur lustig brandde - voelde hij zich een beetje overbluft en heel be schroomd. „De trek fs goed". „Dank u", zei hij weer. niet in staat tets anders te bedenken om te zeggen. ..En ik bespeur geen rook. Alleen misschien bit *en sterken Noordoostenwind?" „Zool" „Maar ik vraag het u; het is uw huis". „Natuurlijk", zei hij haastig. „Ik heb heusch nie' aan den wind gedacht". Hij wierp een tamelijk smeekenden blik op Whiff „Ik geloof niet, dat de schoorsteenen rooken", zei ze te hulp komend, en verloor geheel en al uit het oog, dat zij slechts vier zeer warme dagen in Augustus in het huis had doorgebracht,- „maar ik zal het de dienstboden vragen". Na van de keu kenmeid en Panton de verzekering te hebben ontvangen, dat het een van de best functioneerende schoorsteenen in Putney was, stapte mevrouw Redpath naar de eetkamer en daarna naar de keu ken en de provisiekamer en de bijkeuken en de kolenkelder. Vervolgens ging ze de trap op naar de vliering; en dit alles met zoo'n razende snelheid, dat Quinton, die haar volgde, het gevoel had, alsof hii aan een wedstrijd deelnam gedeeltelijk op de vlakke baan, gedeeltelijk met hindernissen en hij was §tom van bewondering over de wijze, waarop Whiff terzelfder tijd mevrouw Redpath. trappen en conversatie „nam". Vrouwen waren heel wonderlijk, vertelde hij zichzelf, en de manier, waarop zü over alles onder de zon dachten en alles zagen en opmer kingen maakten over het water en de inkomsten en de personeele belasting, deed hem duizelen. Me vrouw Redpath vond dal Quinton wel buitengewoon hoog was aangeslagen. Waar moest het heen met al die lasten? „U bent het met me eens?" „Belasting is beslist iets, dat men wenscht te vergeten". „En u zoudt liever naar de gevangenis gaan dan nog méér te betalen?" „O, dat zeg ik niet; uiteraard weet ik zeker van niet, hoewel ik menschen, die sterk genoeg zijn om voor hun principes te vechten, bewonder; maai de gevangenis wel ik heb nooit ergens voldoende nonleiding toe gevonden, om er voor naar de ge vangenis te gaan. Wilt u de volgende ruimte graag zien'' Het is een aardige plaats, om appels te be waren, goed droog". Quinton wenschte het geval met zoo groot mo gelijken spoed af te handelen. Mevrouw Redpath was vlug, maar als zij nog vlugger was, zou het hem niet onaangenaam zijn. Als zij vertrokken was hoopte hij op een paar minuten alleen met Whiff. Hij verlangde niet over belasting te praten; hij verlangde, dat mevrouw Redpath een besluit zou nemen, of zij het huis zou nemen of niet. Zij nam het. Zij had zin in de appelbergplaab. en de planken er in. De appels deden haar belas ting vergeten. Daar zij bovenin het huis waren, zou de lucht van deopgeslagen appels niet naar be neden trekken, maar naar boven. En zij keurde de overige bergruimte goed. De meeste moderne berg ruimten, beweerde zij, waren slechts bereikbaai met een ladder en door een vierkant gat, waardoor de koffers met touwen moesten worden opge- heschen, een lastig en gevaarlijk experiment! „Over het geheel genomen heb ik wel zin in het huis" zei ze, toen ze weer in de zitkamer waren aangeland; „het is allesbehalve artistiek, maar het i? gerieflijk en warm. Ik had het huis en de om geving liever bij daglicht gezien, maar u zegt, dat de voorkamers, de kamers, die ik ga bewonen, zon nig ziin?" „Gloeiend", ze! Whiff. „Dan gaat mijn huis niet naar mijnheer Lamb Ik neem aan, dat u", zij sprak Quinton aan „de voorwaarde kent. die ik heb gemaakt, dat mijn huis overgaat aan den persoon, die voor mij een huis zou vinden of aanbieden?" „Ja", zei hij. Terwijl zij de keukenruimte en rook kanalen in oogenschouw nam, had Whiff hem ter zijde getrokken en hem van de overeenkomst ver teld. „Dus mijn huls zal het uwe zijn, als u het ver langt. en.-uw huis het mijne." Wilt u nu een voor- loopig contract opmaken, dat we allebei kunnen teekenen? En als u vlug bent-en een taxi voor me kunt krijgen, kan ik op tijd den trein halen, dien juffrouw Woffran mij opgaf, om naar Bramlinp terug te gaap. Het is allemaal erg haastig. Ik voel me als een Amerikaan, die in een week Europa ziet. maar met al die duizenden menschen, die morgen op uw huis zullen afkomen, ben je gedwongen om vlug te zijn. Ik weet niet wat mijnheer Lamb zal zeggen": een oogenblik zweeg zij en scheer te overleggen, wat mijnheer Lamb wel zou zeggen en toen grinnikte zij. „Mijnheer Lamb zal geërgerd zijn", meende zij tegenover Whiff. Whiff stemde toe. „Verdiende loon: hij was uiterst bemoeiziek en opdringerig!'.. -- - Weer stemde Whiff toe. „En dat bent u ook", zei de oude dame. Whiff glimlachte alleen; maar nadat de ovei eenkomst geteekend was en mevrouw Redpath was- weggereden, lachte zij hardop en toén ging zij Quinton vertellen hoe zijn nieuwe woning er uitzag HOOFDSTUK XXVIII. Den volgenden dag ging hij het huis bezichtigen Hij kocht het op staanden voet. Twee weken later zal mevrouw Redpeth goed er wel in Lavender Lodge en Whiff was behaaglijk geïnstalleerd op de Noord Farm en werkte harder dan zij ooit in haar leven gedaan had. Zij had ge zegd,, dat De Zuid een massa veranderingen en ver fraaiingen had te ondergaan, voor Quinton zijn meubels kon laten overbrengen. Hij had er heele- maal geen bezwaar tegen zijn meubels tijdelijk te laten opslaan. Eenmaal in zijn nieuwe huis ge vestigd. wist hij. dat zijn betrekkingen met Whiff verbroken zouden worden. Zij zou weggaan en ziji- hart en zijn leven zouden inderdaad eenzaam zijn Op zijn voorstel, dat zij voor het opknappen zou zorgen, maakte zij geen tegenwerping. Zij steld- belang in het huis, zij zag de mogelijkheden en da' het geschikt was. om er een heel behoorlijke ver blijfplaats van te maken. Zij vreesde, dat liet in de handen van Quinton heel gewoon zou worden. Bo vendien, hoe kon hij toezicht houden, wanneer hij voor zaken in de stad was. Dus installeerde zij zich heel prettig bij de dames Frimley, had succes bii haar pogingen om den werkman, dien zij aange nomen had, naar haar hand te zetten. Maar ge durende de weken, die volgden, gebeurde het meei dan eens, dat zij grondig wenschte. dat hij van den aardbodem weggevaagd kon worden. Zij had onder den indruk verkeerd, dat zij hem mocht; zij had met hem gesympathiseerd, zij had geloofd, dat hij de ruggegraat van het land was Aan het eind van twee weken wist zij, dat hij he niet was en dat zijn ruggegraat net zoo slao wa als van een geweekte haring. Zij kwam ertoe, her te zien als een onbestemd iets, dat bestond uit twe- armen en beenen en een zak: een verschrikkelijk iets, dat nooit bleef. Dat was haar voornaamst' grief: hij bleef nooit. Hij arriveerde, smeet zijn zak neer. nam zijn karwei in oogenschouw, en ging Ging onder verschillende voorwendsels. Whiff be gon zijn gaan in verband te brengen met den zak. De zak scheen nooit iets te bevatten, dat noodig was scheen opgepropt te J iten met alle soo! gereedschap behalve het een, dat op het oogen! vereischt werd. Daar'had men bijvoorbeeld de e tricien, een man genaamd Briggs. Quinton liet e! trisch licht aanleggen. Zij had hem aangers dit te doen en al waren de onkosten op dat oog blik ook groot, later zou hij het uur "zegenen, hij het had laten doen, door het groote gemak genot, dat hij er van zou hebben. Naderhand treurde zij dezen raad, daar haar eigen gezondh zenuwen en humeur ernstig te lijden hadden d het proces van den aanleg. Toen de beleefde, ge tige en hoogst aantrekkelijke jonge bedrijfslei der Bramlingsche Electriciteit Maatschappij l medegedeeld, dat dc aanleg uitgevoerd zou won zonder beschadiging, had zij hem geloofd: toen later gapende scheuren in zolderingen zag vloeren, die herinnerden aan een bombardemi onderging zij een gevoel van teleurstelling jegi den heer Hedee. den bedrijfsleider. Zij voelde, hij misbruik had gemaakt van haar vertrouwen; kon zeggen, dat hij niet verantwoordelijk was v de onbetrouwbaarheid van den werkman, maar werkelijkheid was hij dat wel. De meesterkna zoo redeneerde Whiff tenminst, had er voor mi ten zorgen, dat de vloeren niet tot splinters gesla; werden, of de zolderingen herschapen in een so solderijbed. Bovendien had hij niet moeten 1 loven, dat het heele karwei in den tijd van t maand afgeloopen zou zijn Het was een mïsrel ning. Het ergste was het eindelooze wachten op c kabel, die met den hoofdkabel aan den weg me* worden verbonden. Het scheen, dat de kabels erge vandaan moesten komen, ze werden niet in Bral ling gefabriseerd en ze moesten reizen. Vrachtgc was in deze dagen moeilijk te vervoeren, goedere ♦reinen waren gering in aantal Toen de heer Hedge dit zei. schilderde Whiff z! nmiddellijk Quinton's kabel af. in het een af and ntoegankelijk oord in het Noorden van Norf imberland gestrand liggend en zij probeerde g duldig te zijn, ofschoon al het andere werk stil li maar toen zij het op een dag waagde bij mijnhe Hedge te informeeren, waar de kabel vandaan mof komen en hij antwoordde: Graverend, leek het ha een heel korte reis om zoo lang onderweg te zij (Wordt vervolgd) De distributie van boter en margarine. DE HAAG, 3 Mei. Het Centraal Distributie kantoor heeft voor de inlevering van bonnen van de boterkaart en de vetkaart door winkeliers, die boter of margarine verkoopen, een regeling voor geschreven, welke afwijkt van de tot dusverre geldende. De aandacht van belanghebbenden wordt in dit verband gevestigd op een in de bladen op genomen officieele publicatie van den secretaris generaal van het departement van landbouw en vis- scherij. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging Nederlandsch fabrikaat, afdeeling Haarlem en Omstreken, wordt gehouden op 19 Mei 1941, des avonds, in het Middenstandshuis Wil- helminastraat te Haarlem. Eindelijk dan een mooie bollenzondag Duitzenden hebben gisteren hun hart opgehaald aan de onvolprezen bollenvelden en niet alleen gewandeld langs de bollenvelden, maar ook hier en daar gedrenteld tusschen de bedden door om een ruiker, zóó van het land, mee te nemen. Hoe druk het op sommige velden in de buurt van Noordwijk was toont bovenstaande foto. (Foto Stevens) Groot aantal bezoekers per tram naar Hillegom. Volmaakt schijnt het, wat het weer betreft, in dit voorjaar niet te mogen zijn. Er zijn nu al. volgens den kalender, bijna zeven weken van dit zoo lieflijk genoemde jaargetijde verstreken, maar vele werkelijke lentedagen hebben die helaas niet opgeleverd: de wind bleef een paar dagen uitgezonderd hardnekkig uit het Noord westen- of Noordoosten waaien en bovendien meestal met groote kracht. Het gevolg van deze minder gunstige weers gesteldheid was, dat de bolgewassen hun bloei periode telkens een weekje uitstelden. Maar ten slotte kon de groei toch niet worden tegenge houden. De vorige week had de zon zulk een groote kracht, dat de kelken der hyacinten en narcissen niet langer gesloten konden blijven. Het was Zaterdag en Zondag één weelde van geur en kleur. De liefhebbers van een jaarlijkschen tocht naar de bollenvelden hebben zich dan ook, den straffen Noordwester ten spijt, niet laten weerhouden en zijn in drommen in de richting Hillegom getogen, zij het ook dat de wegen een heel ander aspect toonden, dan het vorig jaar; nu reden er zoo goed als geen auto's, maar het aantal wielrijders was, alsof er heelemaal geen gebrek aan banden bestaat, buitengewoon groot. Vol goeden moed en velen blij zingend trokken zij uit de richting Amsterdam, Velsen en Haar lem via den Heerenweg naar Hillegom, waar zij in overvloed vonden wat zij zochten: uitgestrek te velden met gewassen van verschillende kleur- schakeeringen. Maar toen zij in den namiddag den terugtocht moesten aanvaarden, ging het op het laatste traject niet meer zingend, want de wind was he laas niet gaan liggen; integendeel, die had het karakter van een stevige bries aangenomen. Toch zullen zij, weer thuis gekomen zijnde, met genoegen aan dezen zonnigen Zondag terug denken. Ook de N.Z.H.T.M. had de noodige maatregelen genomen om een zoo groot mogelijk aantal bol- lenliefhebbers naar Hillegom en Lisse te vervoe ren. Zij had een twintig-minutendienst ingelegd en bovendien waren er vele volgwagens aan ge koppeld. De trampassagiers zullen daar stellig geen spijt van gehad hebben, want behalve voor een snel vervoer, had de directie er ook voor ge- torgd. dat zij meer dan voldoende van de kleu renweelde konden genieten. De zeer aantrekke lijke wandelroutes begonnen bij een tramhalte, waarna de wandelaars slechts de aanwijzingen van bordjes behoeften te volgen om tenslotte weer bij de halte aan het einde van de route fcrecht te komen. Onder de vele duizenden, die te voet naar de bollenvelden trokken, waren ook vele leden van de W.A. en Nederlandsche S.S. en ook van de Nederlandsche Reisvereeniging, welke marschen uiteraard veel belangstelling trokken. „Woef! Woef! Woef! Geef mij wat Jantje, wat dat beest lust eet ik ook. Denk Je, dat ik wil verhong'ren voor dat nare, grijze spook? Neen, maar! Is er niets meer over? At die kat dan alles op? Wacht, dan zal ik haar wel krijgen, dat stuk sluwe kattekop! Scheer je weg! Jij rattenvanger. Maar geef eerst, eens even hier, wat je Jan hebt af getroggeld Neen, het helpt Je heusch geen zier. of je nu nog weg wilt rennen, 'k Haal je gauw genoeg weer in. Hier dat brok! Ik zal je krijgen. Als ik eenmaal goed begin!" „Zeg eens beest, was jij weer gulzig? Ben jij soms de vriend van Jan? Moet juist jij nu weer verorberen, wat ik niet verdragen kan? Maar dal duld ik niet, versta je! Jij bent jij, maar ik ben ikl Etenswaar is voor het hondje! Speel JIJ maar voor muizen- schrik." Zoo krijgt Teddy Trix ten slotte wat hij zich heeft toegedacht. Rustig gaat hij weer naar builen, waar zijn baasje hem nog wacht. En die ziet dan vol verbazing hoe die trouwelooze hond, alles wat hij poes ontnam ook zelf weer uitspuwt op dgn grond. Speelweide in Haarlem-Zuid-West in gebruik genomen. De vereeniging ter behartiging van de belangen van de -bewoners van HaarlemZuid-West heeft Zaterdagmiddag de nieuwe speelweide aan het Christiagn Huygensplein officieel in gebruik ge nomen met een sportmiddag, waarvan het pro gramma uit verschillende kinderspelen, demon straties en' wedstrijden bestond, die de belangstel ling van vele buurtbewoners trokken. Het war niel de eerste maal, dat de ijverige buurtvereeniging, die zoowel haar aandacht wijdt aan vraagstukken van bestrating en verlichting als aan ontwikkeling, ontspanning en gezond vermaak van de bewoners, dit veld in gebruik had voor (feestelijkheden. Bij vorige gelegenheden was het terrein aan het Chr. Huy gensplein niet meer dan een onoogelijk grasveldje, terwijl daar nu door de goede zorgen van het gemeentebestuur een grasvlakte van 6400 vierkante meter is geschapen, dat den naam speelweide met eere kan diagen. De jeugd zal hierop twee avonden in de week onder deskundige leiding diverse bal- en andere spelen kunnen beoefenen, terwijl de kleuters uit deze buurt in den zandbak hun hartje kunnen ophalen. Het is slechts te betreuren, dat de begroo ting niet toeliet thans reeds een terreinafscheiding aan te brengen. I}e buurtvereeniging is zeer ingenomen met de nieuwe aanwinst: dat bleek wel uit het openingswoord van den voorzatter, den heer H. Hommers, die aan den heer ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, de bijzondere er kentelijkheid betuigde voor hetgeen in het belang van de vereeniging was gedaan. Daarna werd een aanvang gemaakt met de kin derspelen en -wedstrijden, die afgewisseld werden met een demonstratie van de Haarlemsche gymnas- tiekvereeniging „Concordia" onder leiding van den heer J. W. Duyff. Vooral deze demonstraties van rhythmische- en vrije oefeningen, toestelturnen en tremplinpaardspringen, waaraan enkele van de oeste turnsters en turners medewerkten, viel in den smaak, al deed de koude en krachtige wind af breuk aan de kwaliteit van de oefeningen. De speelweide biedt de vereeniging, die op zoo'n bewonderenswaardige wijze leven en vertier brengt in den Z/Vy.-hoek van onze stad en die o.a op 7 Mei a.s. in „Boekenroode" een cabaretavond geeft cn op 17 Mei in den Stadsschouwburg een Lentefeest organiseert, nieuwe mogelijkheden, die daar siaat het enthousiasme van het bestuur ons borg voor zeker niet onbenut zullen worden ge laten. BRIDGECLUB „ROSEHAGHE". Bovengenoemde club organiseerde voor het winterseizoen 1940—'41 een competitie onder leiding van haar Instruc teur den heer G. Klaseboer. Er werd gespeeld met vaste en wisselende partners volgens diverse systemen. De speeltijden waren Woensdagmiddag 2—5. Vrijdag avonds 7.30—11 en Zaterdagsmiddags 3—5.30 in het club gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat 12. De uitslag was als volgt: 1. Heer G. Klaseboer (buiten mededinging) m. p 20831'.; 2. Mej. Th. Erdsieck m.p I962I/2; 3. Mevr. Breed m.p. 512'4. Mevr. Abbe m.p. 323; troostprijs Bodegraven m.p. 1159. Te Leiden weer examens. Universiteit blijft echter gesloten. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Het Rijkscommis sariaat maakt het volgende bekend: Üp voorstel van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie den rector-magnificus der universiteit te Leiden gemachtigd, om toe te staan, dat van heden af pro moties en examens aan de universiteit weer mogen plaatsvinden. In zoover er echter tot dusver publieke toegang tot de examens bestond, moet deze tot de naaste verwanten en vrienden beperkt worden. Ove rigens blijft de indertijd afgekondigde sluiting dei universiteit tot nader order van kracht. Indien bij de voorbereiding en bij het plaats vin den van promoties en examens niet alles zal achter wege blijven, wat op eenigerlei wijze als tegen de bezettingsmacht en haar verordeningen gericht zou kunnen worden uitgelegd, zou het plaats vinden van promoties en examens dadelijk weer moeten worden gestaakt. Zes kinderen door bomaanval De agenda vermeldt o.a.: Verkiezing van 2 be stuursleden wegens periodieke aftreding van de H.H. C. N. Hin en Mr. L. L. F. André de la Porte, die terstond hei-kiesbaar zijn. Jaarverslag van den secretaris. Jaarverslag van den penningmeester. Benoeming van de Kas-Commissie 1941. Mede- deeling over het doen vervaardigen van een In- dustrieele film van Haarlem en een van Haarlem's Omstreken. JUBILEUM A. GOVERS. De 3de Mei Is een onvergetelijke dag geworden voor den heer A. Govers, die veertig jaar pakhuisknecht bij de N.V. Dyserinck was. Des morgens was hij door de N.V. Dyserinck Zn gehuldigd, en door de collega's, werd hem een prachtige rooktafel met bloemenmand aangeboden In den loop van den dag kwamen vele bloemstukken en schriftelijke gelukwenschen binnen. De heer Martin sprak namens het Dudok de Wit Comité en bood den jubilaris de 1 medaille met eerepalm aan. gedood. 's GRAVENHAGE 3 Mei. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons gebied binnen. De meeste bommen richtten geen schade aan. Te betreuren is echter een voltreffer op een boerderij, bewoond door een echtjaar met zeven kinderen. Van deze zeven kinderen werden er helaas zes gedood en één zwaar gewond. De eerste Meikersen ter veilin Op de groenten- en vruchtenveiling Ui en Omstreken werden Zaterdag de eerste kersen aangevoerd door den heer J. van "Vi Jr. van de kweekerij „Gruno" te Bunnik, kersen werden verkocht door de firma Nie- te Utrecht voor zestien cent per stuk. Tevens wi de eerste tomaten aangevoerd, die den prijs vi cent per stuk opbrachten. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Na van de oprichting ln 1923 af als zoodanig te h gefungeerd, is ds P. W. Eoeken, Ned. Herv. predik Haarlem, thans afgetreden als voorzitter van de Hng van de Evang. Maatschappij Zijn opvolger Is Spliethoff, Evang. Luth. predikant hier ter plaatse, voorzitter van de afdeeling Deventer der Mij. Burgemeester van Sneek benoei 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Het Rijksconl sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris het bezette Nederlandsche gebied verleende grond van par. 1 zijner verordening nr. 3 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdb in het bezette Nederlandsche gebied den burgei ter van Sneek in de provincie Friesland, den L. Poppinga, eervol ontslag met toekenning pensioen. In zijn plaats benoemde de Rïjkscon saris voor het bezette Nederlandsche gebied grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108 (vierde verordening) over bestuursrechte maatregelen, ds. I. R. J. Schut te Schingei burgemeester van Sneek. WAT IK NIET LUST, ZAL 31] OOK NIET HEBB (Teekeningen H. Kannegiei In Spakenburg vinden vele handen werk bij het zouten cn rooken van pos, de kleine vischsoort, welke thans in groote hoeveelheden als voedingsmiddel wordt gebruikt. (Foto Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6