Haarlem's Dagblad 2)e eecste! Belfast zwaar door het Duitsche luchtwapen getroffen. _i 58e JAARGANG No. Rantsoenverhooging voor brood. Nieuwe regeling voor verkoop van schoenen. Wijziging in regeling vleeschdistributie Luchtaanval op West Schotland. I Vleeschlooze dagen in eetgelegenheden. 17755 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraai 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 6 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.elke regel meer f 0.40 Reclames f 0 65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.171/4- Groentjes zie rubriek. Extra rantsoen van 95 gram per dag. Aparte schoen en bonnen ingevoerd. (Foto De Haas) Mevrouw V. KruivcrVan Aalst was de eerste in Haarlem, die haar vingerafdruk plaatste op het Persoonsbewijs. Heden morgen heeft de uitreiking der persoons bewijzen in onze stad een aanvang genomen. Het persoonsbewijs Haarlemmers zetten hun vingerafdruk. Zorg voor goede foto's! In het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden (voormalig de ..Protestantenbond") in de Jacob- straat zetten heden de eerste Haarlemmers hun vinger afdruk op het Persoonsbewijs. En helaas moesten reeds op dezen eersten dag eenige opgeroepenen teruggewezen worden omdat de foto's, die zy meebrachten, niet volde den aan de gestelde eischen Vooral voor de dames blijkt het een heele overwinning te zijn om het linker oor zicht baar te maken wanneer dit onder krulletjes of andere haarformaties pleegt schuil te gaan. een overwinning op de IJdelheid namelijk. Menigeen blijkt uit dezen strijd met de ijdelheid niet trlomfeerend te voorschyn te komen, en het resultaat daarvan ;s: een ambtenaar bij den in gang. die u te kennen geeft dat de foto's niet in orde zijn en dat u die over moet laten maken en dan maar weer terug moet komen om een afspraak te maken. U bent natuurlijk teleurgesteld en boos. vertelt aan ledereen dat u terug bent gestuurd omdat cr op de foto één haartje over uw oor lag (ja, zoo is 't heusch, ik heb het vanmor gen zelf gehoord!) en dat vestigt een verkeerden Indruk, en waarvoor is dat noodig, wanneer tenslotte ti zelf schul dig bent, u ofde fotograaf. Want het dient gezegd, d» fotograaf schijnt de dames er niet voldoende toe te bren gen om te breken met haar ijdelheid, en derhalve alleen een plaatje te maken wanneer het linker oor goed zicht baar is. Eenige dames, die werden afgewezen, beklaagden zich er althans over dat de fotograaf de foto speciaal voor het nieuwe persoonsbewijs had gemaakt. En dan waren soms ook het formaat van de foto, of de doorsnee van het gezicht niet in orde; die tekortkomingen zijn natuurlijk geheel te wijten aan den fotograaf, hoewel ook de gefo tografeerde er op kan toezien dat aan de voorgeschreven bepalingen wordt voldaan. Hoe dit ook zij, menjtome in ieder geval met een goede foto. want anders wordt u af gewezen en kost u een en ander veel meer moeite dan wanneer u dadelijk alles goed In orde had gehad Overigens, ztj, die geholpen konden worden, wei"""' dit met groote accuratesse. De organisatie ln dc zaal let» een uilstekenden indruk. Het nummer, dat op de oproeplngskaarten genoteerd ls, correspondeert met de nummers, die bij dc tafels zijn aangebracht, zoodat iedereen meteen weet waar hij moet zijn, en er dus nergens opstoppingen kunnen ontstaan. U begint riet te betalen, daarvoor zijn aparte loketten, en dan wandelt u rustig naar één der tafels, die Jn carré- vorm zijn opgesteld Daar neemt een welwillend amb tenaar de oproepingskaart van u in ontvangst. De foto's worden keurig met de hoekjes bevestigd, zoo dat ze niet los kunnen raken, en bovendien worden ze nog bestempeld Het gewichtige moment is voor dc opgeroe- pene natuurlijk het zetten van den vingerafdruk! Men zU zich op dit moment ervan bewust dat Moeder natuur ons met den vingerafdruk 'n wonder en onfeilbaar identifi catiemiddel heeft gegeven, dat veel meer zekerheid ver schaft dan de handteekenlng. Misschien komt eens de tijd. dat we allemaal met een doosje stempelinkt op zak loopen en onder betaalde rekeningen, contracten en andere waar devolle papieren onzen vingerafdruk zetten. Het doet In *t begin een beetje onwennig aan. maar dat is het geval met alle nieuwe dingen in dit leven. De ambtenaar helpt u hier met het zetten van uw vingerafdruk zoozeer dat u zelf eigenlijk heelemaal niets hoeft te doen dan alleen maar te gehoorzamen. Op de kaart woidt over den vingerafdruk een zegel geplakt, dat verminking uitsluit, en waar dc fijn* lijnen van den afdruk toch doorheen komen. De persoons kaart ziet er buitengewoon verzorgd, als ccn waar docu ment. uit, en dit zal een leder er ongetwijfeld toe aan sporen om netjes erop te zijn. Het keurige etui, dat van Rijkswege wordt verstrekt, zal u daartoe zeer van pa» komen! Dr. Syrup in Den Haag. DEN HAAG, 5 Mei. De Generalkommissar für Finanz und Wirtscnaft, Geschaftsgruppe Soziale Verwaltung, schrijft: Dr. Svrup, staatssecretaris van het Duitsche Rijksministerie van Arbeid, heeft in gezelschap van zijn naasten medewerker voor de tewerkstel ling van arbeiders, directeur-generaal dr. Beisiegel, een bezoek gebracht aan den rijkscommissaris voor liet bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, den commissaris-generaal voor financiën en economie, dr. Fischböck, en den met de leiding van de Geschaftsgruppe Soziale Ver waltung belasten gevolmachtigde van den rijksmi nister van arbeid, president Jakob. Voornamelijk vraagstukken verband houdende met de loonpolitiek en met de voorziening in de be hoefte aan arbeidskrachten zijn besproken. Ook de secretaris-generaal van sociale zaken, de heer R. A. Verwey, heeft aan de besprekingen deelgenomen. Staatssecretaris dr. Syrup geniet ook buiten de Duïtsche grenzen groote bekendheid als uitstekend vakman, die ook in de praktijk op het gebied van de tewerkstelling van arbeiders veel heeft gepresteerd. Aan hem is het ook te danken dat de werkloosheid in Duitschland sedert lang tot het verleden behoort en dat iedere Duitscher de voor hem geschikte plaats heeft gevonden, zoodat hij tot de grootst mogelijke productiviteit in staat is. Het is gebleken dat juist in dezen oorlog de gunstige resultaten van het werk van den staatssecretaris buitengewoon zijn toegenomen Bij de inspanning, die hel Dnischt volk zich getroost om de economische vrijheid en weerbaar heid te herwinnen, speelt dr. Syrup een groote rol en zjjn naam behoort daarbij in de eerste plaats ge noemd te worden. HEDEN8 PAGINA'S 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van brood. Zooals bekend is in verband met de aardappel distributie van 28 April af het broodrantsoen tij delijk verhoogd door inkorting van de distributie periode van 7 tot 6 dagen, hetgeen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra brood rantsoen te verstrekken. Aangezien het nogmaals inkorten van de distributieperiode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiksperiode van 4 Mei jl. tot en met 24 Mei a.s., dat is dus een periode van 3 weken. Gedurende die periode wordt der halve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aangezien 'het natuurlijk niet in de bedoeling ligt naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenverhooging van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te hand haven, wordt de voor den broodbon geldende ver bruiksperiode weder van 6 op 7 dagen gebracht. De loopende met ,.16" genummerde bon van de brood kaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgende bon wordt geldig verklaard met in gang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met ,.18" genummerde bons van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Het koopen op dezen bon is geoorloofd tot en met Woensdag 28 Mei. Geldigheidsduur der bonnen weer 8 dagen Maar rantsoen daarom tot de helft verminderd 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De secretaris-gene raal van hc departement van landbouw en vissche rij maakt het. volgende bekend: Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleeschkaart worden aan gewezen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling getroffen. De bonnen van de vleeschkaart zullen worden aangewezen voor een verbruiksperiode van 8 dagen terwijl de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren, welke per bon gekocht kan worden, een half rant soen zal bedragen. Het totaal beschikbare vleesch- rantsoen gedurende een tijdvak van 16 dagen blijft hievdoor dus ongewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rantsoen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleeschwaren. De wis selbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was noodzakelijk, omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te bevoorraden, het geen o.a. verband houdt met de gebruikelijke week markten. Met ingang van Woensdag 7 Mei zullen vo'orts op de bonnen van de vleeschkaart behalve ver duurzaamde kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen voorzoover voorradig, verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijkvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met ,14 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch kaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 gram), vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toege staan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren. dat per twee bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloed worst, of 100 gram kip, eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door bevriezing verduur zaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Voor den Duitschen Rijksdag sprak Adolf Hitler Zondag over den huidigen internationalen toestand en de Duitsche overwinningen op den Balkan. De Führer tijdens zijn rede. (Telefoto Orbis—Holland) Duitsch weermach tsbericht: Schade aan de vliegtuigbewapeningsinduslrie. BERLIJN, 5 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben in den afëeloopen nacht een doeltreffen- den aanval ondernomen op de belangrijke op slaghaven Belfast in Noord-Ierland. Geweldige ontploffingen, vele groote branden en bran den over een groote oppervlakte, vooral in de installaties van de vliegtuigbewapenings- industrie, alsmede in de Vickers-Armstrongwerf werden waargenomen. Vier in de haven liggende schepen geraakten in brand. Andere formaties gevechtsvliegers bombardeerden de werven van de Britsche marine en levensmiddelenbedrij- ven in Barrow- on Furness'aan de Britsche Westkust en plaatsten ln de voor een deel dooi de aanvallen van den vorigen nacht nog bran dende voor den oorlog belangrijke installaties van het Merseygebieó nieuwe voltreffers. Andere luchtaanvallen waren gericht op wapenfabrie ken bij Hartlepool, alsmede op de haveninstal laties van Ipswich en Plymouth. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen vier koopvaardijschepen met tezamen 21.000 b.r.t. alsmede een torpedojager tot zinken. Zij beschadigden met bommen "ijf andere groote koopvaarders zwaar. Bij een aanval overdag van lichte gevechts vliegtuigen op het vliegveld Manston in Zuid oost Engeland werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield; er werden branden^ in kwartierruimten en benzineopslagplaatsen ver oorzaakt. In Noord-Afrika werden Britsche tegen-aan- vallen voor Tobroek reeds bij het begin door artillerievuur afgeslagen. De marine heeft met de Donau-flottilje den scheepvaartweg op den Donau van mijnen be vrijd. Gevechtshandelmg-en van den vijand boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag noch des nachts plaats." AANVALLEN IN HET GEHEELE ENGELSCHE BINNENLAND. Omtrent de buitengewoon omvangrijke operaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Zon dag op Maandag wordt nog door het D.N.B. ge meld dat behalve de reeds genoemde plaatsen nog een groot aantal havens en vliegvelden aan de kust en in het geheele binnenland van Engeland zijn aan gevallen. Hierbij ontstonden ook enkele luchlge- Ook in Noord-Ierland vielen bommen. vechten, waarbij in de nabijheid van een der aan gevallen vliegvelden een Britsche bommenwerper neergeschoten en bij de kust nog een exemplaar zwaar beschadigd werd, zoodat het een noodlan ding moest maken. Bovendien werd ter hoogte van Huil nog een vrachtboot van 4000 b.r.t. door bom- treffers zwaar beschadigd. VLIEGVELD LYMPXE GEBOMBARDEERD. Enkele Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren, naar het D.N.B. voorts verneemt, in scheer- vlucht van 50 M. hoogte het vliegveld Lympne met schietwapens aangevallen en groote successen ge boekt. Vier Spitfirejagers, die gereed waren om op te stijgen, werden in brand geschoten en een andere machine van hetzelfde type beschadigd. Ook slaagde men er in een tankauto in brand te schieten Verder werden barakken met machinegeweren be schoten. I Een andere groep Duitsche gevechtsvliegtuigen viel eveneens in scheervlucht van 40 M. hoogte hel vliegveld Manston aan en wierp verscheidene bom men tusschen drie bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim, die in brand vlogen. Ontploffin gen en groote rookslierten werden waargenomen zoodat verwacht kan worden dat deze toestellen vernietigd zijn Veiling van Sumatra-tabak in Amerika. NEW YORK, 6 Mei (D.N.B.) In de zóne van de New Yorksche vrijhaven is de eerste veiling van Sumatra-sigarentabak gehouden. Ter veiling wa ren ongeveer 3.000 pakken. Voor Juni zullen nog vijf veilingen gehouden worden. Benoemingen in Spanje. Nieuwe minister van binnenlandsche zaken. MADRID. 6 Mei. (D.N.B.) De Spaansche mi nisterraad heeft generaal Davila benoemd tot chef van den grooten generalen staf. generaal Martinez Campo tot chef van alle troepen reserves en gene raal Arturo Cebrian tot militair gouverneur van La Coruna. De onder voorzitterschap van Franco gister avond bijeengekomen ministerraad heeft den chef van de militie der Falange, kol. Galarza, benoemd tot minister van Binnenlandsche Zaken. Galarza werd terstond beëedigd en heeft zijn functie reeds aanvaard. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken was tot dusver geleid, ad interim, door staats secretaris Llorente. 's-GRAVENHAGE. 6 Me:. De secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van Zaterdag 10 Mei 1941 de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, welke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer is toegestaan, en hiervoor derhalve een schoenen bon dient te worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoe nenbons worden uitgegeven, welke van de gewone bons zijn te onderscheiden, doordat op de bons een cijfor „2" is gedrukt en zij een andere kleur heb ben. Deze „bons 2" kunnen op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiediensten worden aangevraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op ge vestigd, dat de „bons 2" uitsluitend recht geven op het koopen van open sandaletten, opanken, vlechtschoenen, riempjes- of biesjesschoenen wit leden schoenen, samoa s, raffia's, alle schoeisel met een boventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (eventueel met een achterlap van leder of rubber). Alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of lederzooi, rub berlaarzen en overschoenen, klompsokken, echt reptiellederen schoenen, avondsehoencn van zilver goud- en goudtorrenleder. laklederen heerenavond- schoenen met wasdoek hiel, kinderschoenen tot en en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bons verboden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distribu tiebon bij een kleinhandelaar worden gekocht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten: spikes, race schoenen, boksschoenen en korfbalschoenen, voorts schoenen, welke d°°r of namens den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woorden: afgekeurd schoeisel R.H.L. en schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch af val van leder of rubber is verwerkt, alsmede strandsandalen met een houten zool en een boven tuig van ten hoogste vijf lederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan 114 c.M.) De vrijstelling van de distributieregeling van de na verkregen machtiging van den directeur van het rijksbureau voor hulden en leder met de woor den „vrij van bon" gestemneld schoeisel komt dus met ingang van 10 Mei 1941 te vervallen. Voor dit met de woorden „vrij van bon" gestem pelde schoeisel zal dus in het vervolg een geldige distributiebon moeten worden ingeleverd. Handelsverdrag Japan—Indo-China onderteekend. TOKIO. 6 Mei (D.NB.i In de officieele resi dentie van Matsoeoka is vanmiddag het normale handelsverdrag, met inbegrip van overeenkomsten over scheepvaart en vestiging, tusschen Japan en Fransoh Indo China onderteekend. Semi-officieel worden als consequenties van de sluiting van het verdrag de volgende punten aangehaald: 1. Het verdrag vormt een nederlaag voor Enge land en de Vereenigde Staten die een dergelijke overeenstemming tusschen Japan en Fransch Indo China wilden verhinderen. 2. Verlevendiging van den göheelen handel en nauwe economische verbinding tusschen Japan en Fransoh Indo Ohina. 3. Verdere ontsluiting van de rijkdommen aan grondstoffen in Indo China door samenwer king van de beide landen. 4. Tengevolge van de Japansche blokkade wor den Chineesche handelsgroepen in Fransch Indo China meer en meer aangewezen op Japansche handelsfirma's. Hongaarscli-Turksch handels verdrag. Onderteekening had te Boedapest plaats. BOEDAPEST. Op Zaterdagavond is het Hon- gaarsch-Turksohe handelsverdrag onderteekend. Dit verdrag voorziet in een warenruil ter waarde van 20 millioen Turksche ponden De onderteeke ning. die :'n de Hongaarsche hoofdstad plaats had. geschiedde van Turksche zijde door den Turksc'nen gezant ie Boedapest Hynaiain en in naam van Hon garije door den chef van de handelsafdeehng van het Hongaarsohe ministerie van Buitenlandsche Zaken Alfred Nickl. Hongarije zal half-fabrikaten en fabrikaten van de machine- en chemische industrieën aan Turkije leveren, terwijl Turkije grondstoffen als wol. me taal, veevoeder enz. aan Hongarije zal leveren. (United Press). j! Dinsdag en Vrijdag. e De directeur van het rijksbureau voor het •i 1 hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft t bepaald, dat met ingang van 6 Mei voor inrichtin- 't gen, waar voor het publiek gereedgemaakte spij- I zen al of niet voor gebruik ter plaatse verkrijgbaar worden gesteld, de Dinsdag en de Vrijdag van iedere week als vleeschlooze dagen gelden. Op die dagen S mogen geen gerechten worden verstrekt met vleesch en/of vleeschwaren, dan wel gerechten waarin t vleesch en/of vleeschXvaren zijn verwerkt. e t s j BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht zijn, naar de Engelsche Berichten dienst meldt. Duitsche luchtaanvallen vooral gericht op West-Schotland en het gebied van Mersey. De aanval op West-Schotland wordt vrij hevig genoemd. Voorts wordt bekend ge maakt dat ook het gebied van Belfast in Noord- Ierland opnieuw is aangevallen, zij het ook niet zoo zwaar als in den nacht tevoren. Het Britsche ministerie van luchtvaart en het ministerie van binnenlandsche veiligheid deelen mede dat de Duitsche luchtaanvallen in den afge- loopen nacht voornamelijk gericht waren op het gebied van de Clyde. Hier werden .zware aanval len" gedaan, die „aanzienlijke schade" en „een ze ker aantal slachtoffers veroorzaakten. Andere aan vallen waren gericht op het gebied aan de oevers van de Mersey, verder op districten in Noord-, Oost. en. Zuidoost-Engeland, alsmede op Noord- Ierland. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) In den nacht van 5 op 6 Mei heeft het Britsche luchtwapen een aan tal vluchten gemaakt naar Zuid en Zuiwest Duitschland. Op verschillende plaatsen, o.m. op bekende Kurorten weiden brisant- en brandbom men geworpen. Talrijke bommen vielen zonder schade aan te richten op open veld. De aangerichte schade is over het algemeen gering. Nieuwe opperbevelhebber op Kreta. Bevelhebber van Nieuw-Zeelandsch expeditie corps benoemd. NEW-YORK. 6 Mei (D.N.B.) Naar Asso ciated Press uit Kreta meldt, is de bevelhebber van het Nieuw- Zeelandsche expeditiecorps, ge- neraal-majoor Freyberg. benoemd tot opperbe velhebber van de „geallieerde troepen op Kre ta." Het gure weer heeft de ontwikkeling der bloesempracht vertraagd, doch lang zaam aan komt de Betuwe in bloei. (Foto Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1