nee™Akkertje Voor een invalide-wagentje Antigrijs vitamine. DINSDAG MEI 1941' HA'AREEM'S DAGBLAD 2 Hit de Ontstiekeu^ BLOEMENDAAL FEESTAVOND VEREENIG1NG VOOR JEUGDWERK. Maandagavond organiseerde de Vereeniging voor Jeugdwerk haar jaarlijkschen feestavond in het Jeugdhuis te Bloemendaal, waaraan alle Jeugdvereenigingen medewerken. Ds. J. C. van Dijk, voorzitter der vereeniging, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord. Vervolgens werd door allen gezongen; ook het Bloemendaalseh Jeugdkoor liet zich onder leiding van den heer P. van Woerden hooien. Door de Reidansclub werd op verdienstelijke wijze medewerking verleend. „Jeugdhuisbewoners", ten tooneele gebracht door de club „Streepjes en Driehoekjes" oogstte veel succes. De Bloemendaalsche Jongensclub beeldde een „radio-reportage" uit. In. de pauze werd aan mevrouw Van Dijk een bouquet anjers aangeboden door een kleuter van de Jeugdtuinen. Vervolgens werd het jaaroverzicht van de Christ. Jonge Mannenvereeniging onder leiding van den heer H. Vis in woord en beeld uitge voerd. De meisjesvereeniging „Klimoprank" vertolkte onder leiding van mej. Bielke een „Charade", waarin 14 verschillende beroepen werden uitge beeld. De heer D. Bonnes zong eenige aardige liedjes waarbij hij op uitstekende wijze op de piano werd begeleid door den heer P. van Woerden. Ds. Van Dijk deelde in zijn sluitingswoord mede. cfat de jury het niet gemakkelijk heeft gehad om het beste programma-nummer met den wisselbeker te bekronen. Tenslotte was aan de club „Streepjes en Driehoekjes" deze eer te beurt gevallen. Ds. Van Dijk bracht dank aan allen, die tot het welslagen van dezen feestavond hadden medegewerkt. de sterke tegenwind het spel meestal op de Sehoten- sche helft wist te brengen, bleef de verdediging zoo hardnekkig weerstand bieden, dat er geen doorkomen aanwas. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Margaretha, dochter van A. RuygrokVan Nieuwburg. Catharina Maria, doch ter van P. TrompBauer. Willebrordus, zoon van Th. Mesmanv. d. Nes. Ondertrouwd: T. A. Tjalma, 39 j. en E, A. Kooy- man 37 j., H. Griffioen 32 j. en G. van Steenber gen 28 j.- Overleden: A. Veldman 62 j echtgenoote van J. Stokman. DE OPENING VAN HET ZWEMBAD. Het bestuur van de Halfwegsche Zwemvereenlging en Reddingsbrigade deelde mede, dat de opening van het ■embad aan de Verlengde Marlalaan te Zwanenburg bij Halfweg dit jaar zal geschieden op Maandag 26 Mei s Tot badmeester Is wederom benoemd de heer W. vuyst. HAARLEMMERMEER BELASTINGEN. De ontvanger der registratie en domeinen W. A. Verplanke is verplaatst van het kantoor der registratie pn successie te Noordwijk naar de inspectie der directe belastingen te Haar lemmermeer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: Een portemonnaietje. een ceintuur, een bal, een heerenhorloge, een heerenhand schoen. Verloren: een groen kinderwantje, eenige dis tributiestamkaarten; een portemonnaie met inhoud; een paar bruine handschoenen, een gruinlederen damestasch met inhoud een grijze portemonnaie met inhoud. HEEMSTEDE BALDADIGHEID. De firma H Carlee heeft als reclame voor zijn bloem- kweekersbedrijf vrijwel gedurende het heele jaar bloemen en planten langs het perron van het station ..Heemstedi Aerdenhout" staan. Nu b.v. is er een fraaie collectie tul pen te zien Vermoedelijk uit baldadigheid zijn in den afgeloopen nacht alle bordjes die de namen van de bloe men aangaven verdwenen. Daar deze noch als brandhout noch voor iets anders eenige waarde bezitten, moet aan louter baldadigheid gedacht worden. LUCHTWACHT—POLITIE HEEMSTEDE. Zaterdagmiddag speelde een Folitie-elftal van Heem- «tede tegen een elftal van de Heemsteedsche luchtwacht Daar de „Luchtwaeht"-menschen over te weinig routine beschikten, was de politie wel iets te sterk, wat tot gevolg had. dat de politie in de eerste helft een 3—0 voorsprong Wist te verkrijgen. In de tweede helft maakte de politie nog zes doelpunten. De luchtwacht scoorde twee maal BURGERLIJKE STAND. 5 Mei 1941. Ondertrouwd: F. Gottmer—A. Gleijsteen, W. P. Bruin—D. Ansing, Th. G. Huiberts—A. M. Stam. Getrouwd: N. A. WoutersC. v. d. Weiden, J. V. ColijnC. de Baat Doelman. Bevallen: C. WillemseBakker z., M. J. C. PeperkornPreijde d„ G. M. v. HoutenJansen z., A. Prinsde Bok z., E. NederstigtRey- pert z. Overleden: H. Geerling 77 j., wed. VERKEERSEXAMEN DER SCHOOLJEUGD. Heden en ook Woensdag en Donderdag hebben te Heemstede weer de jaarlijksche verkeersexamens plaats op den weg, waarvoor de Indische buurt als terrein was gekozen. Alles staat ook nu weer onder leiding van hoofdinspecteur A. Berentsen; politie personeel zal de verschillende verkeersposten be zetten. In totaal nemen 295 kindeern van alle lagere scholen aan het examen deel. Naar ons werd medegedeeld, is het schriftelijk examen buitengewoon goed geweest; ook nu, bij het examen op den weg, was te zien dat het onder wijzend personeel zijn volle medewerking heeft verleend. BESTUURSVERGADERING B.S.M. Maandagavond hield het bestuur van de Sport- vereeniging B.S.M. te Bennebroek een bestuurs vergadering, waarbij het door ons reeds gepubliceer de plan tot medewerking aan den productieslag nog eens uitvoerig besproken werd. Met algemeene stemmen besloot het bestuur, daartoe te besluiten, zoodat een groot aantal inwoners uit Bennebroek gelukkig semaakt kan worden met een stukje grond, dat straks groote diensten kan bewijzen. Eveneens werd besloten, scherp toe te zien, dat ook aan het uiterlijk van deze lapjes grond voldoende zorg wordt besteed, zoodat het geheel een goeden indruk maakt. Daar als gevolg van deze medewerking aan den productieslag B. S. M. iets ruimer in de geldmid delen komt te zitten, werd bovendien besloten, een lang gekoesterden wensch in vervulling te doen gaan en een trainer aan le stellen. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd met een ter zake zeer bekenden voetballer uit een naburige gemeente, die zijn sporen als zoodanig al heeft verdiend. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGÏNG. De Z. H. V. houdt Donderdag 8 Mei in Bodega Mustert een algemeene vergadering waar o.a. de vragenlijst van de Nederlandsche Middenstands Centrale betreffende de winkelsluiting bespro ken zal worden. DIEFSTAL. Nu de aardappelen in niet al te ruime hoeveel heden gedistribueerd worden zijn er men- schen, die niet van een andermans goed kunnen afblijven. Van een bejaarden ingezete ne is een half mud gestolen. Het is te hopen dat de politie den dader vindt opdat hij zijn gerech te straf niet ontgaat. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pleternella, dochter van A, van Breukelen en van A. A Keesman, Da Costapleln 15: Jan. zoon van A. Weber en van A J. Koper. Koningstraat 34; IJnzc. zoon van G. L. KHJn en van C. S. Quanjer. Boul. Bar- naart 5. GETROUWD: J. J. H Menke en J. W. Wleringa, Boule vard Barnaart 4 b; W. J v. d. Lit en G. W, Seders. Haar lem. Regentesselaan 23; G. de Wld en J. van Konings- bruggen. Spoorbuurtstraat 14. OVERLEDEN: W. Koolman. 76 Jaar. Swaluëstraat 1; G M. Joosten. oud 74 Jaar. echtgenoote van P. Heemskerk, Zandvoortschelaan 185; levenloos aangegeven zoon van D. van Duijn en van C. C. Koning, Noordbuurt 7. HALFWEG E. T. O.'S KANSEN GROEIEN. Dc voetbalclub E. T. O. heeft Zondag een zwaren strijd gehad. Als gast van Schoten bleek 't dat de gastheeren er alles op hadden gezet de Meerbe- woners eens een lesje te geven. Hoewel Eto ondanks AGENDA Heden: DINSDAG 6 MEI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Liederenavond Lore Fischer, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: H.O.V.-concert, Beet hoven-cyclus. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd), 2.30, G.30 en 8.45 uur. Palace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Johannisfeuer", 2.30, 6.30 en 9.45 uur. Frans Hals Theater „De groote Leugen". 2.30. 6.30 en 8.45 uur Frans Hals Museum. Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. WOENSDAG 7 MEI. Wilhelminastraat 42: Aandeelhoudersvergadering N.V. Hypothecaire Beleggingsbank, 10.^0 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken yan leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. BENNEBROEK Verduister goed. Zooals het moet. YAN 6 OP 7 MEI 1941 van 21.14 tot 5.59 Maan Op 7 Mei onder 4.16 Maan op 7 Mei op 16.50 In den avond van den Tweeden Paaschdag heeft hier ter stede een zeer afkeurenswaardige daad plaats gehad. Men heeft zich niet ontzien, een in validenwagentje, toebehoorende aan een man, die een houten been en een lammen arm heeft, te stelen en hem aldus nog veel meer dan te voren slacht offer -te maken van zijn hulpbehoevendheid. Geld om een nieuw wagentje te koopen heeft deze man, die weduwnaar is en alleen de zorg draagt voor een viertal kinderen, niet en het behoeft dan ook weinig betoog, dat hij door dezen laffen dief stal in de grootste moeilijkheden verkeert. Immers er is geen sprake van, dat hij zich de uitgaven van f 100 voor een nieuw invalide wagentje kan ver oorloven. Wij zijn er van overtuigd, dat in dezen door samenwerking iets moet bereikt worden en vol doen daarom gaarne aan een tot ons van belang stellende zijde gericht verzoek, onze lezers de ge legenheid te geven door het beschikbaar stellen van een kleine bijdrage dezen armen invalide de behulp zame hand te reiken. Wij vertrouwen dat onze lezers dit beroep op hun menschlievendheid niet onvervuld zullen laten en door het zenden van een bijdrage, er toe medewerken, dat wij zeer spoedig kunnen ver melden, dat de man zijn onmisbaar wagentje weer gekregen heeft. Omtrent de ingekomen giften, die onze Administratie gaarne zal ontvangen, zullen •ij natuurlijk nader berichten. Wij openen onze inzameling: „Voor een invaliden wagentje" met: H.D. f 5. Red. Haarlem's Dagblad. voor dezelfde moeilijkheid wat het prijzen aan gaat als hun collega's die er winkels op na hou den. Moeilijkheden dreigen er dan ook voor de stand werkers die er steeds naar streven hun koopers met hun prijzen te verrassen, of die beginnen met voor een artikel veel te vee) te vragen, maar daar na geregeld afslaan tot eindelijk de-laagste prijs er uitgekomen is. Als zulke menschen hun goede ren duidelijk moeten prijzen, is de attractie van hun manier van verkoopen verdwenen. BEVERWIJK Aanrijding op den Alkmaarscheweg. Meisje gewond. Maandagmidddag vier uur heeft een kleine per sonenauto. merk Opel op den Alkmarascheweg rare capriolen gemaakt, waardoor een meisje werd aan gereden: een behzine-pomp en een lantaarnpaal gingen omver. De auto kwam uit de richting Alkmaar; nabij.de garage van Marees is door tot nu toe onopgehel derde oorzaak de bestuurder, een "inwoner vair Heemstede, blijkbaar de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor de wagen geheel links van den weg terecht kwam. Een wielrijdster werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesla gen. Vervolgens reed de auto een benzinepomp van den garagehouder Marees omver. Nog was de vaart niet gestuit, want op het trottoir reed de auto langs de puien van de gebouwen van de Coöp Broodbak kerij „Algemeen Belang" door. Tenslotte kwam de auto tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Ook de lantaarn knapte bij den grond af. De voorkant van den wagen werd geheel inge drukt, maar merkwaardig genoeg bleven alle ruiten heel. De beide inzittenden hadden dan ook geen letsel opgeloopen. De wielrijdster mej. S. uit Beverwijk moest naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd worden. Be halve enkele schaafwonden heeft zij vermoedelijk een lichte hersenschudding opgeloopen. Haar toe stand liet zich niet ernstig aanzien. De rijks- en gemeentepolitie leidden het onder zoek. Het mag een wonder heeten. dat niet meer per sonen het slachtoffer geworden zijn, daar de auto zeker vijftien meter over het trottoir gereden heeft eer hij tot stilstand kwam. Winterhulp Nederland. In verband met het einde -van het winter-half- jaar is van heden af het plaatselijk bureau der Stichting „Winterhulp Nederland" voor het pu bliek gesloten. Indienen van steunaanvragen ls verder ook overbodig, daar behandeling daarvan niet kan plaats hebben. Uitreiking aardappelkaarten. Woensdag zijn voor het afhalen der aardappel- kaarten aan de beurt de letters W. tot en met Z. Vandaag zijn aan de beurt de letters S. tot en met V. Kantoren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5.30 uur OPENBARE VERGADERING N.S.N.A.P. De persdienstleider van de N.S.N.A.P. bericht het volgende: Maandagavond 1.1. hield de af deeling Haarlem van de N.S.N.A.P. een openbare vergadering in het gebouw „De Nijverheid". Nadat de kringleider J. Plas de talrijke aan wezigen had verwelkomd, gaf hij een uiteenzetting ter verduidelijking van het standpunt van de partij. Vrij, aldus spreker, kunnen wij pas wor den. wanneer we zijn opgenomen in het groote Duitsche Rijk. dat ons voor altijd zal bescher men tegen de volksvreemde plutocratische uit buiting. Het leven van den Fiihrer zien we °ls een opwekking tot on vermoeiden strijd. Na de hierna gehouden pauze voerde de heer Giard het woord. Deze gaf een schildering van den toestand van voor 10 Mei 1940, toen de de mocratie niet in staat bleek om voor het bran dende vraagstuk van de werkloosheid, voor de schande van de voedselvoorziening een oplossing te vinden. Het eenige wat men goed kon, aldus spreker, was hetzen tegen Duitsehland. Ieder die waarlijk neutraal was, was bij onze zooge naamd neutrale regeering verdacht. Na den schandelijken oorlog met het Duitsche broedervolk, moeten wij ons zetten tot den op bouw en daartoe moeten wij. aldus spreker, ons scharen achter Adolf Hitler. Nadat enkele vragen waren beantwoord, werd vergadering met het zingen van het Horst- Wesselli'èd besloten". IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tongen f 5.70—f 4.10 per KG. Tarbot f 6.6( f 6.10 per K.G. Zalm f 6 per K.G. Kabeljauw f 10.50 per stuk Groote Griet f 192f 176. Middel Griet f 185—f 175, Kleine Griet f 140—f 130. Kleine Schol f 89—f 49. Pufschol f 45—f 22. Groote schar f 36—f 27. Kleine schar f 21.50—f 12. Pufschar f 9f 2.10. Groote Wijting f 61f 56. Klein Wijting f 42f 31. Poontjes f 56. Sardines f 26. Ales per 50 K.G. BESOMMINGEN. Trawlers: Martha IJM. 165 100 m. f 3211. Olympia IJM 111 125 m f 3760. Derika 7 IJM. 417 125 m. f 3728 Shamrock IJM. 129 75 m. f 2418. Zeeleeuw IJM 29 225 m. f 6946. Kotter: TX. 29 f 1179. Loggers: SCH. 30 f 1478. SCH. 95 f 929. SCH. 73 f 1379. SCH. 314 f 1183. SCH. 402 f 1668. K.W 47 f 1570. KW. 2 I 1453. KW. 20 f 1766. K.W. 32 f 1076. KW. 89 f 526. KW. 144 f 1285. K.W. 97 f 1008 KW 52 f 662 IJM. 268 f 1594. VERSCHE V1SCH AAN VOER TE SCHEVENINGEN. Van de kustvisscherij waren Maandag te Scheveningen aan de markt 35 motorschokkers met tezamen f 5521 besomming. v De noteeringen van de schokkervisch waren: Mid delschol f 45f 70; Kleine schol f 13.80f 42; Schar f 7.50—f 19; Bot i 25—48, alles per kist van 40 K.G. De heemkunde en de haar toekomende plaats. De heemkunde mag zich in dezen tijd in een ;roote belangstelling verheugen. In Januari van dit jaar is onder voorzitterschap van prof. dr. Jeswiet, hoogleeraar te Wageningen. de Bond voor Heemkunde opgericht, die zich ten doel stelt het landsbelang te dienen, de be staande vereenigingen te overkoepelen en een machtige centrale organisatie te vormen om de heemkunde de plaats te geven die haar naar het oordeel van de leden van den Bond toekomt. In ©en gesprek, dat het A.N.P. dezer dagen heeft gehad met prof. Jeswiet, heeft deze een uiteen zetting gegeven van de uitwerking van de plan nen van den bond. Prof. Jeswiet achtte het van het grootste belang dat er onder deskundige leiding wordt gewerkt. Naar zijn oordeel moe ten er bijv. fondsen beschikbaar worden gesteld om de noodige opgravingen te doen onder lei ding van vakkundigen. Voorts is er in ons land zeer veel te herstellen. Men denke bijv. aan onze oude historische stadjes, die, als zij goed worden hersteld, een trouw beeld geven van onze rijke vaderlandsche historie. Verder is van veel belang het inrichten van streekmusea. Ook op de scholen moet naar de meening van prof. Jeswiet de heemkunde de plaats innemen die haar toekomt. Zobals 't nu is hoort men wat van heemkunde bij geschiedenis, bij aardrijks kunde, bij letterkunde, bij de natuurlijke his torie. maar waarom aldus de hoogleeraar - is deze heemkunde niet reeds lang gemaakt tot een leervak0 Heemkunde is voor den mensch een van de belangrijkste leervakken. Het gaat hier niet om de dingen op zichzelf, maar om de mensch op zijn erf" de mensch in zijn dorp. in de streek waarin hij woont, de mensch en zijn plaats in het land. Thans, aldus concludeerde de hoogleeraar ls de tijd rijp voor een beter inzicht in het groote belang van de heemkunde. De secretaris van den bond is.de heer Van Schaik, Verspronckweg 100, Haarlem. (Er is een vitamine ontdekt, iden tiek met hei panthoteen zuur, da het grijs worden van het haar tc genhoudt.) Moet nu ook al vitamine Tegen grijze haren dienen? Kunnen haarverffabrikanten Voortaan wel gaan lanterfanten? Zal de mensch zijn zwarte haren Tot den dood toe straks bewaren, Of niet langer zuchtend treuren, Dat zijn blonde grijs verkleuren? Zal men niet naar oude wijze Meer. naar 't heet. in dienst vergrijzen? Zullen oma's zilvren krullen Niet meer met respect vervullen? Zullen opa's zwarte lokken Kras zijn leeftijd gaan bejokken? Mag geen mensch ook aan de charme Van een grijsaard zich meer warmen, Is dat eerbiedwaardig teeken Voor ons nageslacht verkeken? Neen voor wie die vitamine Zich althans niet toe laat dienen En ik mag dan ijdel wezen En 't bejaarde aanzien vreezen. Maar dit vitamine slikken Zal ik stellig glad vertikken Want mijn nu nog donkre haren Tot het eind toe te bewaren, Al stel 'k grijs haar niet op prijs Is mij nou juist al te grijs. P. GASUS Migraine j 'n (Adv. lngez. Mei.) De propaganda van de N. S. B. Naar dp Gemeentestem meldt, heefi de commissaris generaal vooj bijzondere gevallen ihoofdafdeeimg volks voorlichting en propaganda t>Ü nel rijkscommissariaat) bepaald da' de N 3 B in alle gemeenten In Nederland gerechtigd Is alle soorten van vlakten voor haat propa ganda te gebruiken Allen autoriteiten en polllicorganen wordt daarom op gedragen aan de N. S B voor haar propaganda zoowei de aan de gemeenten behoorende als de andere vlakten ter beschikking te stellen Zij die aanplakblUeuen van de N S B wenschen aan te plakken moeten zijn voorzien van een fotocopie van den brief van het rijkscommissariaat aan de propaganda afdeellng van de N 9 B. Parade te Athene. Duitsche en Italiaansche afdeelingen trokken langs generaal-veldmaarschalk List. Te Athene is Zondag een groote parade ge houden, waaraan werd deelgenomen door Duitschf troepen, die in Zuid-Oost-Europa hebben gevoch» j ten en door Italiaansche afdeelingen. De troepef1 trokken langs generaal-veldmaarschalk List. D« Duitsche gevolmachtigde in Griekenland, de gezant Altenburg, was aanwezig, evenals de diplomatieke vertegenwoordigers en militaire attachés der staten die tot het pact van drie zijn toegetreden en een sterke Italiaansche delegatie. Ook waren er de Duitsche generaals die hun troepen zegevierend tot de Egeïsehe Zee gevoerd hebben. (D.N.B.) STADS-BIBLOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over April 1941 (1940). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door personen (v.j. 1868), t. w 1769 mannen en 197 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 3415 personen (v.j. 4698), t.w. 3160 mannen en 255 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 5381 personen (v.j 6566) t.w. 4929 mannen en 452 vrouwen. Uitgeleend werden 11072 boeken (v.j. 7640). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Uitgeleend werd 3762 boeken 'v.j. 2619). in Hoofdbibliotheek en filiaal. In het geheel werden uitgeleend 14834 boeken (v.j. 10259). De leeszaal van het Filiaal is in gebruik bij den luchtbeschermingsdienst en dus gesloten. Russisch oordeel over de rede van Hitler. MOSKOU, 5 Mei (O.N.B.) De Moskousche bladen publiceeren lange uittreksels uit de rede van den Führer. Zij leggeir er den nadruk op. dat de Führer zich met alle scherpte gekeerd heeft tegen Churchill en de regeering van Groot-Brittannië én hen voor den oorlog en zijn gevolgen verant woordelijk heeft gesteld Verder Wordt er door de pers met nadruk op gewezen, dat Duitsehland op den Balkan geenerlei territoriale belangen heeft,, doch van plan is met de Balkanlanden nauwe vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen en dat de oorlog op den Balkan ontstaan is, omdat Engeland de Balkanlanden in zijn Invloedssfeer heeft betrokken. Met betrekking tot het gering aan tal soldaten dat tijdens den Balkan veldtocht is ge sneuveld. wijzen de bladen met nadruk op hef feit. dat de Engelsche berichten thans weerlegd zijn. Ten slotte, zoo wordt geschreven, heeft Adolf Hitler aan het slot van zijn rede zijn overtuiging uitgesproken van de eindoverwinning. Onderstaande ts reeds tn een deel van onze oortp* vlaag ovgenomen.) Het prijzen van winkelgoederen. Er zijn enkele puzzles. Wij hebben in de afgeloopen dagen reeds eenige keeren de aandacht gevestigd op het in werking treden van de bepaling van de Prijsopdrijving en Hamsterwet. dat elk die in winkels goederen ter verkoop heeft daarop voor het publiek op duidelijk zichtbare wijze den prijs moet vermel den. Te Commissaris van Politie te Haarlem deelde ons mede, dat aan die bepaling streng de hand ge houden zal worden. Eerst heeft de politie de win keliers door middel van de pers op dien plicht ge wezen. Daarop werden verscheidene winkeliers die nog niet aan het prijzen waren gegaan door de politie gewaarschuwd. Toen ook dit nog niet hielp zijn er talrijke processen-verbaal opge maakt. De winkeliers zijn niet alleen verplicht de ar tikelen in hun etalage van een prijs te voorzien, maar ook de goederen en waren op de toonbank en in alle deelen van den winkel waar het publiek toegang heeft. Dit komt er dus op neer dat de kooper niet meer behoeft te vragen wat iets kost, maar het onmiddellijk zelf kan zien. Daardoor is het geknoei met prijzen dus afgeloopen. Wij hebben zoo vervolgde de Commissaris bij onze controle allereerst het oog gehouden op de winkels waarin levensmiddelen en textielgoe- deren verkocht worden, want daarvoor is de be paling wel in het bijzonder gemaakt. Maar de bepaling is zoo gesteld, dat er geen uitzonderingen gemaakt kunnen worden. Alle winkeliers vallen onder de verplichting. Het evenwel niet te ontkennen dat er verschillende moeilijkheden gerezen zijn. Het zal bijvoorbeeld voor een handelaar in tweede handsch goederen die duizend-en-een artikelen voorradig heeft, moeilijk vallen met duidelijke prijskaartjes te werken Niet zelden liggen die artikelen op een hoop gegooid, elk die naar iets zoekt kan trachten het daaruit te voorschijn te halen. Meestal hebben zulke voorwerpen alleen waarde voor iemand die er op dat oogenblik om verlegen zit. Wie wij nemen een voorbeeld een deksel van een thee pot gebroken heeft zoekt of er geen passend dek sel te vinden is. Voor hem heeft zoo'n deksel waarde, voor een ander niet. Dan is er nog een andere quaestie, namelijk de vraag of ook de markten onder de nieuwe bepaling vallen Kraampjes zijn als open winkels te be schouwen. Er zal nog geïnformeerd worden hoe de opvattingen van de hoogere autoriteiten ln deze aangelegenheid zijn. Daarom is vandaag op de markt nog geen controle gehouden. Als de markt ook onder de bepaling valt, zit ten de kooplieden in tweede handsch goederen Het aftreden van de Britsehe minister van seheepvaart. BERLIJN, 5 Mei. (A.N.P.) Met het terzijde stellen van minister Cross als minister van Scheep vaart heeft Churchill de consequenties getrokken uit de campagne, die sinds vele maanden door de Engelsche pers en vakkringen tegen Cross gevoerd werd. Getrouw aan de hem door Churchill gegeven richtlijnen heeft Cross met stalen gezicht, ondanks de catastrofale Engelsche scheepsverliezen. die reeds einde Maart 9.Ö17 mtllioen br.t. bedroegen, de meest optimistische uiteenzettingen over de Britsehe scheepspositie gegeven. Nog op 26 Maart betoogde Cross volgens een Reuterbericht. dat hij vol vertrouwen het jaar 1942 tegemoet zag, een jaar waarin de macht ter zee en in de lucht aanzienlijk zou worden opgevoerd Cross is het ook geweest, die in dezelfde rede met trotsch gezicht verklaarde, dat het hem gelukt was de Britsehe koopvaardijtonnage bijna op den ouden stand te handhaven Hij heeft hiermede op zettelijk onwaarheid gesproken en getracht de pro- Engelsche wereld zand in de oogen te strooien Een poging, die geheel en al in scherpe tegenstelling staat met de veelvuldige smeekbeden aan Amerika om zooveel en zoo snel mogelijk schepen aan En geland af te staan. Alle propagandaberichten. waar mede hij zijn bedreigde positie trachtte t,e redden, hebben Cross, dien de Engelsche pers openlijk be schuldigt geen meedoogenlóosheid en geen brutale energie te bezitten, eigenschappen, die iuist thans voor een Britsch zeeman het noodzakelijkste zijn. niet meer kunnen redden. Onder den indruk van de hand over hand toenemende kritiek is Cross thans door Churchill persoonlijk, wiens aanwijzin gen voor de propaganda hi.i zoo gewillig heeft op gevolgd. de laan uitgestuurd. GERUCHTEN OVER ZESMOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE BATAVIA TEGENGESPROKEN Naar Domei uit Batavia meldt, heeft de heer Rit- man als woordvoerder van de Ned.-Indische re geering in een persconferentie de geruchten aan gaande een zesmogendhedenverdrag, dat zou zijn gesloten tusschen Nederland, Engeland, de Ver-' eenigde Stalen, Nieuw-Zeeland. Australië en de Philippijnen, tegengesproken De heer Ritman oegde hieraan glimlachend toe, aldus Domei, dat; deze geruchten wel „proefballonnetjes" zouden zijn,: opgelaten door een zekere mogendheid. Wat Ne derland aangaat berusten deze geruchten niet op, waarheid. Verklaringen van Matsoeoka. Naar Domei meldt, heeft de Japansche minis- ter van buitenlandsche zaken Matsoeoka, naar aanleiding van het gerucht als zou hij zich naar de Vereenigde Staten willen begeven om daar de houding van Amerika tegenover het Verre Oosten te bespreken, in een persgesprek ver- klaard dat het logischer zou zijn, indien presi dent Roosevelt of minister Huil naar Tokio zou komen orn eindelijk eens den werkelijken toe stand in het Verre Oosten te leeren kennen. Mat soeoka zeide Amerika te kennen en precies te weten welke toestand thans in de Vereenigde Staten bestaat. De minister gat voorts uiting aan zijn voldoe- ning over de goede vorderingen der handelsbe sprekingen tusschen Japan en Indo-China, die aanvankelijk maar langzaam vooruit kwamen. Ook de handelsbesprekingen met Nederlandsch- Indië hebben een gunsUg verloop Matsoeoka zei- de er zeker van te zijn dat de Japansche afgezant j Josjizawa zijn opdracht zoo spoedig mogelijk tot een goed einde zal brengen. De jongste lueli taan vallen op Engeland. STOCKHOLM, 5 Mei. (D.N.B.) De Londen- sche berichtendienst meldt over de Duitsche lucht aanvallen in den afgeloopen nacht, dat de Duitsche bommenwerpers voor het vallen van den narht bo ven de Engelsche Oostkust ziin verschenen, waar zij hun bommen hebben neergeworpen In den loop van den nacht hebben zich Duitsche vliegers boven vele streken van Engeland, boven Noord-Ierland en boven Noordwest-Engeland vertoond. Overal hebben de Duitsche vliegers „brandschade" aange richt. In vele gebieden, die ver van elkaar ver wijderd liggen, zijn bommen neergeworpen De aanval op Belfast in Noord-Ierland noemt de Brit sehe berichtendienst „tamelijk zwaar" Er is „aan zienlijke schade" aan industrieele en andere ge bouwen aangericht. De aanval op de omgeving van de Mersèy was ..niet zoo zwaar" als In den vooraf- gaanden nacht Bovendien is een stad in het Noord westen en in het Zuidwesten aangevallen Voor middernacht was er te Londen reeds verscheidene uren luchtalarm. HAARLEM 5 MeL Bevallen: 1 Mei: C. M van Rooden-Kehrens, z. M N. van Wees-Meijer, z. P Verheul-vander Zee. z. 2 Mei: J M H. Copini-Leijdekkers, z. D. Blom-van Kilsdonk, d. J. M- Scharringa-Ar- nouts, d- M. G. Overdam-Blok, z. 3 Mei: E. E. Hulsebosrh-Willemse. d. A. Dinkla-Jansen, d. M. C. de Looze-van de Kasteele, d M. Sondorp-van der Putten, z. Z. Kredit-Boer. d. W van Beem-Harpering. z. M. G C. Put-van der Eem, z. P. A. Besemer-Steman, d. 4 Mei: M L. E. Borgelt-Janssen, d. C. H. A. M Put- ters-Mustert, d. C. Govers-Vonk. z. A. C. Steenman-Engelsma, z. 5 Mei: J. J. A. Loerak- ker-Dingerd:s. z. A E. C. van Leeuwen-Bel- 1 taards. z. M P M. Vermeulen-Smeele, z Overleden 2 Mei- L. H J Bresser. 36 L. Hazepaterslaan. 3 Mei: J den Boef. 70 J., Gasthuisvest. 4 Mei: J van den Broek. 6tf i„ Schoterweg. H. van Rossum. 49 iTeijlerplem. Bloemendaal. Te huur; ln mooi gel. villa ged. gem. parterre bev. 3 gr k., vrije keuken Gebr. v. tel. en badk. Cond. f 80 p m. Br no 5422 bureau v. d. blad. Te huur gevraagd Huis of beneden gedeelte daarvan met tuin geschikt voor kleuterschool. Omtrek Raadhuis Heemstede. Brieven met uitvoe rige inlichtingen bureau van dit blad onder no. 5423. Ter opname ln Rusthuis zoekt een bejaard gezond ge- pensionneerd heer in Haarlem verzorging en verpleging. Br. no. 167 Daudeij, Boekhandel, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2